Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2005 M. birželio 14 D. NUTARIMO NR. 647 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO FONDO BIUDŽETO SUDARYMO IR VYKDYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2018 m. gruodžio 27 d. Nr. 1359
Vilnius
1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. birželio 14 d. nutarimo Nr. 647 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisyklių patvirtinimo“ preambulę ir ją išdėstyti taip:
„Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 6 straipsnio 11 dalimi, 12 straipsnio 6 ir 9 dalimis, 19 straipsnio 3–6 dalimis, 22 straipsnio 3 dalimi ir 34 straipsnio 3 punktu, Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sandaros įstatymo 1 straipsnio 1 dalimi, 9 straipsnio 2 dalimi ir 13 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymo 18 straipsnio 2 dalimi, Lietuvos Respublikos garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymo 17 straipsnio 2 dalimi ir 18 straipsniu, Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymo 2 straipsnio 7 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:“.
2. Pakeisti nurodytu nutarimu patvirtintas Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisykles:
2.1. Pakeisti 3 punktą ir jį išdėstyti taip:
„3. Asmenų, kurie yra pensijų kaupimo dalyviai ir moka kaupiamąsias pensijų įmokas savo lėšomis, vadovaujantis Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymu, kaupiamosios pensijų įmokos draudėjų apskaičiuojamos ir sumokamos, informacija apie jas Fondo administravimo įstaigoms teikiama, taip pat jos administruojamos pagal Taisyklėse socialinio draudimo įmokoms nustatytas taisykles.“
2.4. Papildyti 282 punktu ir jį išdėstyti taip:
2.5. Pakeisti 29 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:
2.6. Pakeisti 29.5 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„29.5. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ar jos įgaliota įstaiga už Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 6 straipsnio 5 dalyje nurodytus asmenis, Užimtumo tarnybos prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siųstus į profesinį mokymą ar profesinę reabilitaciją, atliekančius profesinės veiklos praktiką įstaigoje ar įmonėje, mokymo ir pratybų laikotarpiu moka nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų draudimo įmokas;“.
2.7. Pakeisti 29.6 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„29.6. Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija ar jos įgaliota įstaiga už Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 6 straipsnio 5 dalyje nurodytus asmenis, kurie mokosi pataisos pareigūnų profesinio mokymo įstaigoje ir yra pasirašę stojimo į vidaus tarnybą sutartį (kursantus), mokymosi ir pratybų laikotarpiu moka nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų draudimo įmokas;“.
2.8. Pakeisti 29.7 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„29.7. Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija ar jos įgaliotos įstaigos už Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 6 straipsnio 5 dalyje nurodytus asmenis, kurie mokosi vidaus reikalų profesinio mokymo įstaigoje ir yra pasirašę stojimo į vidaus tarnybą sutartį (kursantus), mokymosi ir pratybų laikotarpiu moka nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų draudimo įmokas;“.
2.9. Pakeisti 29.8 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„29.8. Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija ar jos įgaliota įstaiga už Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 6 straipsnio 5 dalyje nurodytus asmenis, kurie atlieka karo tarnybą studijuodami karo mokymo įstaigoje (kariūnus), mokymosi ir pratybų laikotarpiu moka nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų draudimo įmokas;“.
2.10. Pakeisti 41 punktą ir jį išdėstyti taip:
„41. Fiziniai asmenys, kurie moka privalomojo sveikatos draudimo įmokas pagal Sveikatos draudimo įstatymo 17 straipsnio 11 dalį, gavę pajamų iš sporto ir (arba) atlikėjo veiklos ir (arba) pajamų pagal autorinę sutartį, tačiau nevykdantys jokios kitos veiklos, dėl kurios atsirastų prievolė patiems (už juos) mokėti privalomojo sveikatos draudimo įmokas kaip kitai draudžiamųjų asmenų kategorijai priklausantiems asmenims, ir kurie nėra priskiriami prie asmenų, išvardytų Sveikatos draudimo įstatymo 6 straipsnio 4 dalyje, pasibaigus kalendoriniams metams, turi perskaičiuoti už praėjusius kalendorinius metus mokėtinas privalomojo sveikatos draudimo įmokas. Jeigu fizinio asmens, mokančio privalomojo sveikatos draudimo įmokas pagal Sveikatos draudimo įstatymo 17 straipsnio 11 dalį, per praėjusius kalendorinius metus sumokėtų privalomojo sveikatos draudimo įmokų ir apskaičiuotų privalomojo sveikatos draudimo įmokų, skaičiuojamų nuo pajamų, gautų iš sporto ir (arba) atlikėjo veiklos, ir (arba) pajamų, gautų pagal autorinę sutartį, suma yra mažesnė negu 6,98 procento 12 minimaliųjų mėnesinių algų, galiojančių tų metų kiekvieno atitinkamo mėnesio paskutinę dieną, dydžio, fizinis asmuo, mokantis privalomojo sveikatos draudimo įmokas pagal Sveikatos draudimo įstatymo 17 straipsnio 11 dalį, iki kitų metų gegužės 1 d. turi sumokėti šios sumos ir nuo 12 minimaliųjų mėnesinių algų minimaliosios mėnesinės algos, galiojančių tų metų kiekvieno atitinkamo mėnesio paskutinę dieną, dydžio apskaičiuotos privalomojo sveikatos draudimo įmokų sumos skirtumą.“
2.11. Pakeisti 42 punktą ir jį išdėstyti taip:
„42. Individualios įmonės už individualių įmonių savininkus, mažosios bendrijos už mažųjų bendrijų narius, ūkinės bendrijos už ūkinių bendrijų tikruosius narius, kurie nepriskiriami asmenims, išvardytiems Sveikatos draudimo įstatymo 6 straipsnio 4 dalyje, 17 straipsnio 1 ir 5 dalyse, kiekvieną mėnesį, ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio paskutinės dienos, turi mokėti Sveikatos draudimo įstatymo 17 straipsnio 6 ir 12 dalyse nustatyto dydžio privalomojo sveikatos draudimo įmokas.“
2.13. Pakeisti 55 punktą ir jį išdėstyti taip:
„55. Jeigu pagal darbo sutartis dirbantiems asmenims už kalendorinį mėnesį nėra apskaičiuota pajamų, nuo kurių skaičiuojamos privalomojo sveikatos draudimo įmokos, ir jeigu šie asmenys nevykdo jokios kitos veiklos, dėl kurios atsirastų prievolė patiems (už juos) mokėti privalomojo sveikatos draudimo įmokas kaip kitai draudžiamųjų asmenų kategorijai priklausantiems asmenims, ir jie nėra priskiriami prie asmenų, išvardytų Sveikatos draudimo įstatymo 6 straipsnio 4 dalyje, šie asmenys už kalendorinį mėnesį kaip asmenys, nepriskiriami išvardytiems Sveikatos draudimo įstatymo 17 straipsnio 1–7 ir 9–10 dalyse ir šio įstatymo 6 straipsnio 4 dalyje asmenims, iki kitų metų gegužės 1 d. privalo sumokėti 6,98 procento minimaliosios mėnesinės algos, galiojančios mėnesio, už kurį mokama įmoka, paskutinę dieną, dydžio privalomojo sveikatos draudimo įmokas.“
2.14. Pakeisti 104 punktą ir jį išdėstyti taip:
„104. Skolos sumokėjimo Fondui prievolė pasibaigia, kai juridinis asmuo likviduotas priverstinai ar po bankroto procedūros, Fondo administravimo įstaiga Fondo valdybos pritarimu perima draudėjo finansinį reikalavimą arba fizinis asmuo mirė ir nėra galimybės padengti socialinio draudimo įmokų, delspinigių, palūkanų ir baudos skolos iš mirusio asmens palikimo arba įpėdinio turto (tuo atveju, kai įpėdinis už palikėjo skolas atsako visu savo turtu).“
2.15. Papildyti 1 priedo I skyrių 1.9 papunkčiu ir jį išdėstyti taip:
2.18. Pakeisti 1 priedo II skyriaus 1 punktą ir jį išdėstyti taip:
„1. Įprastinė veikla
1.1. Įprastinė Fondo veikla
1.1.1. Pinigų įplaukos
1.1.1.1. Draudėjų valstybinio socialinio draudimo įmokos
1.1.1.1.6. Pensijų ir nedarbo socialiniam draudimui valstybės lėšomis
1.1.1.2. Apdraustųjų valstybinio socialinio draudimo įmokos
1.1.1.3. Savarankiškai dirbančių asmenų valstybinio socialinio draudimo įmokos
1.1.1.6. Asignavimai iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto
1.1.1.6.1. Asignavimai iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto socialinio draudimo pagrindinei (bendrajai) pensijos daliai kompensuoti
1.1.1.7. Veiklos pajamos ir iš įtraukto į Fondo apskaitą turto gaunamos pajamų įplaukos
1.1.1.7.1. Fondo veiklos sąnaudų kompensavimas už surinktas ir pervestas įmokas, už išmokų skyrimą ir mokėjimą
1.1.2. Pinigų išlaidos
1.1.2.4. Nedarbo socialiniam draudimui
1.2. Kita Fondui pavesta veikla
1.2.1. Pinigų įplaukos
1.2.1.4. Iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų už pensijų kaupimo dalyvį mokamos papildomos kaupiamosios pensijų įmokos
1.2.2. Piniginės išlaidos
1.2.2.4. Pervedamos iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų už pensijų kaupimo dalyvį mokamos kaupiamosios pensijų įmokos
2.19. Pakeisti 1 priedo III skyriaus 1 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„1. Pajamos
1.1. Draudėjų valstybinio socialinio draudimo įmokos
1.1.6. Pensijų ir nedarbo socialiniam draudimui valstybės lėšomis
1.2. Apdraustųjų valstybinio socialinio draudimo įmokos
1.3. Savarankiškai dirbančių asmenų valstybinio socialinio draudimo įmokos
1.5. Asignavimai iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto
1.5.1. Asignavimai iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto socialinio draudimo pagrindinei (bendrajai) pensijos daliai kompensuoti
2.21. Pakeisti 2 priedo III skyriaus 1.1 papunkčio antrąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:
„Šiame straipsnyje nurodomos draudėjų už apdraustuosius asmenis apskaičiuotos visų socialinio draudimo rūšių įmokos, kurios pagal Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto rodiklių patvirtinimo įstatymu patvirtintus valstybinio socialinio draudimo įmokų tarifus skaičiuojamos nuo darbo užmokesčio.“
2.22. Pakeisti 2 priedo III skyriaus 1.2 papunkčio antrąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:
„Šiame straipsnyje nurodomos apskaičiuotos valstybinio socialinio draudimo įmokos, kurios pagal Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto rodiklių patvirtinimo įstatymu patvirtintus valstybinio socialinio draudimo įmokų tarifus skaičiuojamos nuo darbo užmokesčio ir kurias moka apdrausti asmenys.“
2.23. Pakeisti 2 priedo III skyriaus 1.6 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„1.6. Asignavimai iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto
Šiame straipsnyje nurodomi Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimai, skirti pagrindinei (bendrajai) pensijos daliai kompensuoti ar kitais socialinio draudimo sritį reglamentuojančių įstatymų numatytais atvejais. Asignavimai pripažįstami Fondo pajamomis tą laikotarpį, kurį patiriamos sąnaudos, kurioms kompensuoti buvo skirti asignavimai, tai yra, kai jie panaudojami.“
2.24. Papildyti 2 priedo III skyrių 1.9 papunkčiu:
2.25. Pakeisti 2 priedo III skyriaus 2.4 papunktį ir jį išdėstyti taip:
2.27. Pakeisti 2 priedo IV skyriaus 1.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„1.1. Įprastinė Fondo veikla – draudėjų ir apdraustųjų sumokėtos valstybinio socialinio draudimo įmokos, delspinigiai, palūkanos ir baudos, gautos kitos veiklos pajamos, gauti Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir (ar) kitų valstybės piniginių išteklių asignavimai, kitos į Fondo administravimo įstaigų sąskaitas įplaukusios pinigų sumos, išmokėtos valstybinės socialinio draudimo pensijos, išmokos ir kompensacijos, Fondo administravimo įstaigų finansavimo sumos, sumokėtos palūkanos ir delspinigiai.“
4. Šio nutarimo 2.15–2.27 papunkčiai taikomi rengiant ir atsiskaitant už 2019 metų ir vėlesnių metų Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetą.