LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO 2010 M. SPALIO 28 D. ĮSAKYMO Nr. V-946 „DĖL TIESIOGINĖS VALSTYBINĖS VISUOMENĖS SVEIKATOS SAUGOS KONTROLĖS REGLAMENTO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2025 m. vasario 19 d. Nr. V-127
Vilnius
1. P a k e i č i u Tiesioginės valstybinės visuomenės sveikatos saugos kontrolės reglamentą, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. spalio 28 d. įsakymu Nr. V-946 „Dėl Tiesioginės valstybinės visuomenės sveikatos saugos kontrolės reglamento patvirtinimo“:
1.1. Pakeičiu 12 punktą ir jį išdėstau taip:
„12. Kontrolė vykdoma atliekant objektų patikrinimus, išskyrus Reglamento 40 punkte numatytą atvejį. Patikrinimą atlieka ne mažiau kaip du pareigūnai. Tas pats pareigūnas negali atlikti to paties objekto periodinės ir grįžtamosios kontrolės ir atlikti to paties objekto patikrinimo iš eilės daugiau kaip du kartus per metus.“
1.2. Pakeičiu 13.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
„13.1. Periodinė kontrolė (planinis patikrinimas), kuri atliekama pagal metinius periodinės kontrolės planus, parengtus pagal Centro vadovo patvirtintas Periodinės tiesioginės valstybinės visuomenės sveikatos saugos kontrolės metu tikrintinų objektų atrankos taisykles. Periodinės kontrolės planai, kuriuose nurodomas planuojamo patikrinti objekto pavadinimas arba fizinio asmens inicialai (pirmosios vardo ir pavardės raidės), adresas ir numatoma patikrinimo data mėnesio tikslumu, derinami su Nacionaline visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (toliau – Laboratorija), tvirtinami Centro vadovo ar jo įgalioto asmens ir ne vėliau nei iki ateinančių metų sausio 15 d. skelbiami Centro interneto svetainėje. Periodinės kontrolės metu atliekami Periodinės kontrolės metu atliekamų tyrimų sąraše (Reglamento 5 priedas) nurodyti tyrimai.“
1.3. Pakeičiu 13.3.3 papunktį ir jį išdėstau taip:
1.4. Pakeičiu 13.3.4 papunktį ir jį išdėstau taip:
1.5. Pakeičiu 14 punktą ir jį išdėstau taip:
1.6. Pakeičiu 19 punktą ir jį išdėstau taip:
1.7. Papildau 201 punktu:
„201. Turint informacijos (gavus skundą, prašymą, pranešimą, kito viešojo administravimo subjekto pateiktą ar visuomenės informavimo priemonėse paskelbtą informaciją), kad Centro teritorinio padalinio pareigūnai galimai neteisėtai išdavė objektui leidimą-higienos pasą arba netinkamai atliko objekto kontrolę, arba jeigu teritoriniam padaliniui reikalinga tarnybinė pagalba (pvz., esant nepakankamai žmogiškųjų išteklių, kontrolę vykdančių pareigūnų patirties ir kompetencijos trūkumui, galimam interesų konfliktui ir pan.), kontrolę tame objekte vietoje tos apskrities teritorinio padalinio, kurio pareigūnai galimai neteisėtai išdavė objektui leidimą-higienos pasą arba netinkamai atliko objekto kontrolę, ar kuriam teikiama tarnybinė pagalba, pareigūno Centro vadovo ar jo įgalioto asmens pavedimu pavedama atlikti Centro arba kito Centro teritorinio padalinio pareigūnui, apie tai raštu informuojant teritorinio padalinio, kurio pareigūnai galimai neteisėtai išdavė objektui leidimą-higienos pasą arba netinkamai atliko objekto kontrolę, ar kuriam teikiama tarnybinė pagalba, vadovą.“
1.8. Pakeičiu 33 punktą ir jį išdėstau taip:
„33. Objekto vadovas, jo įgaliotas ar atsakingas asmuo supažindinamas su patikrinimo aktu išsiunčiant jį objektui per Nacionalinę elektroninių siuntų pristatymo, naudojant pašto tinklą, informacinę sistemą (toliau – E. pristatymo sistema), jeigu objektas yra E. pristatymo sistemos naudotojas. Kai objektas nėra E. pristatymo sistemos naudotojas, patikrinimo aktas siunčiamas elektroniniu paštu, jeigu objekto elektroninio pašto adresas nurodytas Juridinių asmenų registre, registro informacinėse sistemose ar valstybės informacinėse sistemose, kurie naudojami elektroniniu būdu teikiamoms paslaugoms gauti ar prievolėms įvykdyti. Kai objekto elektroninio pašto adresas nenurodytas Juridinių asmenų registre, registro informacinėse sistemose ar valstybės informacinėse sistemose, patikrinimo aktas elektroniniu paštu gali būti siunčiamas objekto vadovui, jo įgaliotam ar atsakingam asmeniui patikrinimo metu pateikus Centro vadovo patvirtintos formos prašymą gauti patikrinimo aktą elektroniniu paštu. Kai objektas nėra E. pristatymo sistemos naudotojas, elektroninio pašto adresas nėra nurodytas Juridinių asmenų registre, registro informacinėse sistemose arba valstybės informacinėse sistemose ir patikrinimo metu objekto vadovas, jo įgaliotas ar atsakingas asmuo nėra pateikęs prašymo gauti patikrinimo akto elektroniniu paštu, patikrinimo aktas siunčiamas registruotąja pašto siunta. Jeigu įteikimo apie registruotąją siuntą pranešime yra nurodyta, kad adresatas atsisakė priimti registruotąją siuntą, laikoma, kad patikrinimo aktas, siųstas šia registruotąja siunta, adresatui yra įteiktas ir adresatas su patikrinimo aktu supažindintas.“
1.9. Pakeičiu 40 punktą ir jį išdėstau taip:
1.10. Pakeičiu 41 punktą ir jį išdėstau taip:
1.11. Pakeičiu 66 punktą ir jį išdėstau taip:
„66. Kontrolės metu nustačius, kad buvo pažeisti Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatymo reikalavimai ir priėmus sprendimą dėl rinkos ribojimo priemonės, nurodytos Produktų saugos įstatymo 16 straipsnio 1 dalies 2 punkte, taikymo, surašomas Centro vadovo patvirtintos formos Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatymo pažeidimo protokolas, kuris kartu su sprendimu dėl rinkos ribojimo priemonės taikymo ir reikalingais įrodymais nedelsiant, bet ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo protokolo surašymo dienos perduodamas Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai.“
1.12. Pakeičiu 671 punktą ir jį išdėstau taip:
„671. Jeigu grįžtamosios kontrolės metu nustatomas mažareikšmis teisės akto pažeidimas, kurį galima ištaisyti nedelsiant, kontrolę vykdančio pareigūno akivaizdoje, toks teisės akto pažeidimas pašalinamas patikrinimo metu. Mažareikšmis pažeidimas fiksuojamas patikrinimo akte ir nurodoma, kad objektui pateikta žodinė pastaba, o pažeidimas pašalintas patikrinimo metu. Mažareikšmio pažeidimo pašalinimo faktas fiksuojamas prie patikrinimo akto pridedamais rašytiniais įrodymais (pvz., dokumentais, paaiškinimais, nuotraukomis ar pan.).“
1.13. Pakeičiu 673 punktą ir jį išdėstau taip:
„673. Mažareikšmio teisės akto pažeidimo pašalinimo terminas Centro vadovo ar jo įgalioto asmens motyvuotu sprendimu gali būti pratęstas vieną kartą ne ilgesniam nei 5 darbo dienų terminui, jeigu objektas raštu ar el. paštu informuoja Centrą, dėl kokios priežasties per nustatytą terminą negalėjo pašalinti mažareikšmio pažeidimo, pateikia tai patvirtinančius įrodymus, ir paprašo pratęsti mažareikšmio pažeidimo pašalinimo terminą.“
1.14. Pakeičiu 69 punktą ir jį išdėstau taip:
„69. Kontrolės metu nustačius, kad produktas (paslauga ar gaminys) (toliau – produktas) tiekiamas į rinką pažeidžiant Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatymo 7 straipsnio 1–3 dalių, 8 straipsnio 1, 2 ir 5 dalių reikalavimus, Centro vadovas ar jo įgaliotas asmuo priima sprendimą dėl rinkos ribojimo priemonių taikymo. Sprendimas taikyti rinkos ribojimo priemonę ar leisti tiekti rinkai produktą, kuris laikinai buvo uždraustas tiekti, įforminamas surašant atitinkamus Centro vadovo patvirtintų formų sprendimus.“
1.15. Pakeičiu 691 punktą ir jį išdėstau taip:
1.16. Pakeičiu 692 punktą ir jį išdėstau taip:
„692. Centro pareigūnas, atlikdamas kontrolę nustatęs, kad yra pagrindo ūkio subjektui taikyti rinkos ribojimo priemones, apie tai pažymi patikrinimo akto skiltyje „Patikrinimo išvada“ ir visą rinkos ribojimo priemonių taikymui motyvuoti būtiną medžiagą (kontrolės dokumentus, atliktų tyrimų, ekspertizės protokolus ir kt.) nedelsdamas, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną po patikrinimo akto surašymo dienos, perduoda Centro vadovui ar jo įgaliotam asmeniui.“
1.17. Pakeičiu 693 punktą ir jį išdėstau taip:
„693. Centro vadovas ar jo įgaliotas asmuo, remdamasis patikrinimo aktu įformintais kontrolės rezultatais ir kita rinkos ribojimo priemonių taikymui motyvuoti būtina medžiaga, sprendimą dėl rinkos ribojimo priemonių taikymo priima nedelsiant, bet ne vėliau kaip per dvi darbo dienas nuo patikrinimo akto surašymo dienos.“
1.18. Pakeičiu 694 punktą ir jį išdėstau taip:
„694. Sprendimas leisti tiekti rinkai produktą, kurį ankstesniu Centro vadovo ar jo įgalioto asmens sprendimu buvo nuspręsta laikinai uždrausti tiekti, priimamas remiantis grįžtamosios objekto kontrolės, kurios metu įvertinta produkto sauga, rezultatais ir įvertinus objekto pateiktą bei kitą produkto saugą patvirtinančią informaciją.“
1.19. Pakeičiu 695 punktą ir jį išdėstau taip:
„695. Centras apie priimtą sprendimą (taikyti rinkos ribojimo priemonę, netaikyti rinkos ribojimo priemonės, leisti tiekti rinkai produktą, kurį laikinai buvo uždrausta tiekti) nedelsiant, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną po sprendimo priėmimo dienos, informuoja (per E. pristatymo sistemą, jeigu objektas yra E. pristatymo sistemos naudotojas, kai objektas nėra E. pristatymo sistemos naudotojas – registruotąja pašto siunta) objektą pateikdamas jam atitinkamą sprendimą. Centro priimtas sprendimas skelbiamas Centro interneto svetainėje.“
1.20. Pakeičiu 72.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
1.21. Pakeičiu 72.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
1.22. Pakeičiu 72.5 papunktį ir jį išdėstau taip:
„72.5. Periodinės tiesioginės valstybinės visuomenės sveikatos saugos kontrolės metu tikrintinų objektų atrankos taisykles, Operatyviosios tiesioginės valstybinės visuomenės sveikatos saugos kontrolės metu tikrintinų objektų atrankos taisykles, Grįžtamosios tiesioginės valstybinės visuomenės sveikatos saugos kontrolės metu tikrintinų objektų atrankos taisykles, Centro vadovo patvirtintą Periodinės kontrolės planą ir jo pakeitimus, Objektų, kurių rizikingumo lygis žemiausias, sąrašą (objektų „baltasis sąrašas“);“.
1.23. Pakeičiu 5 priedo 4 punktą ir jį išdėstau taip:
„4. Kosmetikos gaminių gamintojai |
Kosmetikos gaminių mikrobiologinis tyrimas
|
Lietuvos higienos norma HN 64:2017 „Kosmetikos gaminiai. Mikrobinio užterštumo ribinės vertės“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. gegužės 15 d. įsakymu Nr. 288 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 64:2017 „Kosmetikos gaminiai. Mikrobinio užterštumo ribinės vertės“ patvirtinimo“. |
Kosmetikos gaminių cheminis tyrimas. Priklausomai nuo kosmetikos gaminio sudėties, jo gamybai naudojamų žaliavų, galimų techniškai neišvengiamų priemaišų, gamybos proceso metu vykstančių cheminių reakcijų, galimo tam tikrų cheminių medžiagų išsiskyrimo iš gaminio pakuotės ir pan. nustatomi šių cheminių medžiagų kosmetikos mėginyje kiekiai: benzoinės rūgšties ir jos natrio druskų (natrio benzoato); heksa-2,4-dieno (sorbo) rūgšties ir jos druskų (kalio, kalcio, natrio sorbatų); 4-hidroksibenzenkarboksirūgšties, jos metilo ir etilo esterių ir jų druskų; butil-4-hidroksibenzoato ir jo druskų; propil-4-hidroksibenzoato ir jo druskų; metilizotiazolinono; 2-fenoksietanolio, 1-fenoksipropan-2-olio; ftalatų: dietilftalato, diizobutilftalato, dibutilftalato, benzilbutilftalato, dietilheksilftalato, di-n-oktilftalato, diizodecil ir diizononil ftalatų sumos; sunkiųjų metalų: švino, kadmio, chromo, nikelio, gyvsidabrio, arseno, stibio, kobalto, seleno; atliekami kosmetikos gaminio pH vertės matavimai. |
2009 m. lapkričio 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1223/2009 dėl kosmetikos gaminių; Lietuvos higienos norma HN 115:2002 „Kosmetikos gaminiai. Ingredientų ir jų kiekių nustatymas“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. balandžio 10 d. įsakymu Nr. 167 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 115:2002 „Kosmetikos gaminiai. Ingredientų ir jų kiekių nustatymas“ patvirtinimo“.“ |
1.24. Pakeičiu 6 priedo 9 punktą ir jį išdėstau taip:
„9. Kosmetikos gaminio mėginio, reikalingo bandiniui paruošti, kiekis priklauso nuo tyrimo metodo ir atliekamų tyrimų skaičiaus. Mikrobiologiniam tyrimui atlikti mėginio masė (tūris) turi būti ne mažesnė kaip 30 g (ml). Cheminiam tyrimui atlikti mėginio masė (tūris) turi būti ne mažesnė kaip 15 g (ml) vienam cheminio tyrimo rodikliui vertinti.“
1.25. Pakeičiu 6 priedo 10 punktą ir jį išdėstau taip:
1.26. Pakeičiu 6 priedo 11 punktą ir jį išdėstau taip:
„11. Iš tos pačios kosmetikos gaminio partijos turi būti paimtas kontrolinis mėginys, kuris, paženklintas ir užplombuotas, kartu su vienu Mėginio (-ių) laboratoriniams tyrimams paėmimo akto egzemplioriumi paliekamas objekte, kol baigsis Centro priimto sprendimo dėl kosmetikos gaminio atitikties norminiam dokumentui apskundimo terminas. Informacija apie paimtą kontrolinį mėginį pažymima Mėginio (-ių) laboratoriniams tyrimams paėmimo akte. Mėginiai imami, pakuojami, plombuojami ir ženklinami vadovaujantis Tvarkos apraše ir Tiesioginės valstybinės visuomenės sveikatos saugos kontrolės reglamente nustatytais mėginių ėmimo, pakavimo, plombavimo ir ženklinimo reikalavimais.“