LIETUVOS RESPUBLIKOS
GENERALINIS PROKURORAS
ĮSAKYMAS
DĖL PRETENDENTŲ EGZAMINŲ KOMISIJOS NUOSTATŲ
PATVIRTINIMO
2015 m. rugsėjo 10 d. Nr. I-238
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos prokuratūros įstatymo 2 straipsnio 3 dalimi, 10 straipsnio 10 dalimi:
3. P r i p a ž į s t u netekusiais galios:
3.1. Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2003 m. liepos 31 d. įsakymą Nr. I-98 „Dėl pretendentų į prokurorus egzaminų komisijos nuostatų ir pretendentų į prokurorus egzamino programos patvirtinimo“;
4. P a v e d u Dokumentų valdymo ir asmenų aptarnavimo skyriui apie įsakymo paskelbimą Teisės aktų registre pranešti Generalinės prokuratūros ir teritorinių prokuratūrų prokurorams, valstybės tarnautojams ir darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2015 m. rugsėjo 10 d.
įsakymu Nr. I-238
PRETENDENTŲ EGZAMINŲ KOMISIJOS
NUOSTATAI
I. Bendrosios nuostatos
1. Pretendentų egzaminų komisijos nuostatai (toliau – Nuostatai) nustato pretendentų į prokurorus egzaminų (toliau – egzaminas) organizavimo tvarką ir procedūrą.
2. Egzaminą turi teisę laikyti nepriekaištingos reputacijos Lietuvos Respublikos pilietis, mokantis valstybinę lietuvių kalbą, turintis aukštąjį teisinį universitetinį išsilavinimą (įgijęs teisės bakalauro ir teisės magistro kvalifikacinius laipsnius arba teisės magistro kvalifikacinį laipsnį, baigęs pirmąją ir antrąją studijų pakopas apimančią vientisą studijų programą), trejų metų teisinio darbo stažą ir pateikęs sveikatos pažymėjimą.
3. Nuo egzamino atleidžiamas teisės krypties socialinių mokslų daktaras ar habilituotas daktaras, taip pat asmuo, turintis ne mažiau kaip trejų metų tarnybos prokuroru ar teisėjo darbo stažą, jei nuo jo tarnybos (darbo) pabaigos nepraėjo penkeri metai, taip pat asmuo, išlaikęs pretendento į teisėjus egzaminą, jei nuo šio egzamino išlaikymo nepraėjo treji metai.
4. Prašymai leisti laikyti egzaminą pateikiami Generalinės prokuratūros padaliniui, kuriam pagal kompetenciją priskirta funkcija sudaryti Asmenų, pateikusių prašymus tarnauti prokuroru sąrašą. Šis Generalinės prokuratūros padalinys, gavęs atitinkamą asmens prašymą, reikiamą aukštąjį išsilavinimą, teisinio darbo stažą patvirtinančius dokumentus, sveikatos pažymėjimą, imasi veiksmų patikrinti asmens nepriekaištingą reputaciją. Gavęs visus reikiamus dokumentus, asmenį įrašo į Asmenų, pateikusių prašymus tarnauti prokuroru sąrašą. Apie tai praneša prašymą pateikusiam asmeniui ir Pretendentų egzaminų komisijai (toliau – Komisija).
II. komisijos sudĖtis ir jos narių statusas
5. Komisija sudaroma trejiems metams iš septynių asmenų pagal Lietuvos Respublikos prokuratūros (toliau – Prokuratūros įstatymas) įstatymo 10 straipsnio 8 dalį.
6. Komisijos sudėtį tvirtina generalinis prokuroras įsakymu. Taip pat skiria Komisijos pirmininką ir Komisijos sekretorių, kuris nėra Komisijos narys.
7. Kai Komisijos pirmininkas laikinai negali atlikti Nuostatuose nustatytų pareigų, jas atlieka Komisijos narys – prokuroras, turintis didžiausią tarnybos prokuroru darbo stažą.
8. Komisijos narių dalyvavimas Komisijos posėdžiuose privalomas. Jeigu Komisijos narys dėl svarbių priežasčių negali dalyvauti Komisijos posėdyje, apie tai jis turi informuoti Komisijos pirmininką arba Komisijos sekretorių iki posėdžio pradžios.
III. egzaminų organizavimas ir PROCEDŪRA
10. Egzaminas paprastai vyksta Generalinėje prokuratūroje ir ne rečiau kaip kartą per šešis mėnesius. Jeigu nėra asmenų, galinčių laikyti egzaminą, Komisijos posėdžiai nevyksta.
12. Komisijos sekretorius apie egzamino laikymo datą, laiką ir vietą raštu praneša visiems Komisijos nariams ir egzaminą pageidaujantiems laikyti asmenims ne vėliau kaip prieš vieną mėnesį iki nustatytos egzamino datos. Egzaminą pageidaujančio laikyti asmens rašytiniu prašymu Komisijos pirmininkas gali leisti laikyti egzaminą ir nesuėjus šiam terminui.
14. Iki Komisijos posėdžio dienos ar egzamino laikymo dieną, egzaminą laikysiantis asmuo gali pareikšti nušalinimą Komisijos nariams. Dėl pareikšto nušalinimo pagrįstumo sprendžiama uždarame Komisijos posėdyje. Sprendimas priimamas egzamine dalyvaujančių Komisijos narių paprasta balsų dauguma. Jei nušalinimas pareikštas trims arba daugiau Komisijos narių, klausimas dėl pareikšto nušalinimo sprendžiamas dalyvaujant visiems Komisijos nariams. Pareikšto nušalinimo vienam arba dviem komisijos nariams klausimas sprendžiamas šiems komisijos nariams nedalyvaujant. Komisijos narys dėl jam pareikšto nušalinimo turi teisę pasisakyti.
15. Komisijos nariai privalo nusišalinti tais atvejais, kai jų dalyvavimas Komisijos veikloje gali kelti pagrįstų abejonių dėl jų nešališkumo. Apie tai pažymima Komisijos posėdžio protokole.
17. Komisijos posėdį protokoluoja Komisijos sekretorius. Komisijos posėdžio protokole fiksuojama visa posėdžio eiga. Protokole nurodoma Komisijos sudėtis, atvykusių laikyti egzaminą asmenų vardai ir pavardės, taip pat įrašomas Komisijos narių pranešimas apie nusišalinimą ir Komisijos sprendimas dėl Komisijos nariams pareikšto nušalinimo, asmenų neatvykimo laikyti egzaminą padariniai, kiti posėdyje svarstyti klausimai.
18. Komisijos posėdžio protokolą ne vėliau kaip per penkias dienas nuo posėdžio dienos pasirašo Komisijos pirmininkas ir Komisijos sekretorius.
19. Egzaminą laikę asmenys per septynias dienas nuo tos dienos, kai posėdžio protokolą pasirašė Komisijos pirmininkas ir Komisijos sekretorius, gali susipažinti su protokolu ir raštu pateikti pastabas.
20. Pastabas dėl protokolo Komisija išnagrinėja ne vėliau kaip per dešimt dienų nuo jų pateikimo. Komisijos nutarimas dėl pastabų pripažinimo teisingomis arba jų atmetimo, kurį pasirašo Komisijos pirmininkas ir Komisijos sekretorius, pridedamas prie Komisijos posėdžio protokolo.
21. Asmenų, laikančių egzaminą, dalyvavimas Komisijos posėdyje privalomas. Asmuo, negalintis atvykti į egzaminą dėl svarbių priežasčių (serga ar yra kita svarbi priežastis), ne vėliau kaip iki egzamino pradžios apie tai praneša Komisijos sekretoriui ir pateikia dokumentus, pateisinančius neatvykimą. Komisijai pripažinus neatvykimo priežastis svarbiomis, šiam asmeniui egzaminas nukeliamas į kitą Komisijos posėdį. Jei priežastys pripažįstamos nesvarbiomis arba asmuo apie neatvykimo priežastis neinformuoja Komisijos šiame punkte nustatyta tvarka, toks asmuo pakartotinai laikyti egzaminą gali ne anksčiau kaip po pusės metų. Komisijos sprendimai įrašomi protokole. Komisijos sekretorius apie priimtus sprendimus per tris darbo dienas raštu informuoja asmenį, negalėjusį atvykti į egzaminą.
22. Egzaminas laikomas raštu. Egzaminą sudaro dvi dalys: testas ir praktinė užduotis. Testo klausimai ir praktinė užduotis visiems pretendentams yra vienodi. Testo klausimus ir praktinę užduotį rengia Komisija pagal Pretendentų į prokurorus egzamino programą (toliau – egzamino programa), kurią tvirtina generalinis prokuroras. Prokuratūros interneto tinklalapyje egzamino programą skelbia Generalinės prokuratūros padalinys, kuriam pagal kompetenciją priskirta ši funkcija. Turi būti užtikrintas parengto testo ir praktinės užduoties konfidencialumas.
23. Egzaminuojami asmenys, prieš išdalijant testo klausimus, ištraukia šifrus, kurie sudaromi iš šešių ženklų – trijų skaitmenų ir trijų raidžių. Šifro kortelių turi būti daugiau negu egzaminuojamųjų. Šifro kortelę egzaminuojamas asmuo turi saugoti visą testo laiką ir grąžinti Komisijos sekretoriui tik po to, kai bus paskelbti testo rezultatai. Už egzaminuojamajam suteikto šifro konfidencialumo išsaugojimą atsako egzaminuojamas asmuo. Jei egzaminuojamasis neišsaugo šifro konfidencialumo, jis pašalinamas iš egzamino.
24. Testą sudaro 40 teorinių klausimų, parinktų iš skirtingų teisės šakų, ir trys ar penki atsakymų į kiekvieną klausimą variantai. Testas sudaromas taip, kad atsakymai į klausimus nebūtų dviprasmiški, vienas kitą papildantys ar patikslinantys. Testui spręsti skiriama ne daugiau kaip viena valanda ir 30 minučių.
25. Testo lapai egzaminuojamiesiems įteikiami užklijuotuose vokuose, kurie atplėšiami Komisijos sekretoriaus nurodymu. Egzaminuojamasis kiekvieno testo lapo viršutiniame dešiniajame kampe privalo užrašyti savo šifrą. Testui spręsti egzaminuojamieji aprūpinami vienodomis rašymo priemonėmis.
26. Atplėšus vokus pradedamas skaičiuoti testo atlikimo laikas. Braukymai testo lapuose negalimi. Atsakinėdamas į testo klausimus egzaminą laikantis asmuo gali naudotis tik egzamino programa. Egzaminuojamajam atlikus testą ar pasibaigus testui atlikti skirtam laikui, Komisijos sekretorius surenka testus ir juos perduoda Komisijos pirmininkui. Ne mažiau kaip du Komisijos nariai testus tikrina dalyvaujant egzaminuojamiesiems. Neteisingi atsakymai turi būti pažymėti kita spalva negu testo atsakymus žymėjo egzaminuojami asmenys. Komisijos narys, patikrinęs ir įvertinęs testą, jo pirmajame lape nurodo padarytų klaidų skaičių ir pasirašo.
28. Komisijos sekretorius testo vertinimo lentelėje įrašo testą laikiusio asmens šifrą, teisingų atsakymų į testo klausimus skaičių ir nurodo, ar egzaminuojamas asmuo išlaikė testą (1 priedas). Komisijos pirmininkas perskaito visų testą laikiusių asmenų šifrus ir rezultatus. Asmuo, kurio šifrą ir rezultatą perskaito Komisijos pirmininkas, turi pasakyti savo vardą ir pavardę bei grąžinti šifro kortelę. Komisijos sekretorius testo vertinimo lentelėje įrašo prisistačiusių asmenų vardus ir pavardes, o šis pasirašo atitinkamoje lentelės skiltyje.
30. Egzaminuojami asmenys, prieš išdalijant egzamino antros dalies užduotis, ištraukia šifrus, kurie sudaromi iš šešių ženklų – trijų raidžių ir trijų skaitmenų. Šifro kortelių turi būti daugiau negu egzaminuojamųjų. Egzaminuojamasis savo šifrą užrašo ant kiekvienos užduoties lapo viršutinio dešiniojo kampo. Šifro kortelę egzaminuojamas asmuo turi saugoti visą šios egzamino dalies laiką ir grąžinti Komisijos sekretoriui tik po to, kai atliks užduotis. Už egzaminuojamajam suteikto šifro konfidencialumo išsaugojimą atsako egzaminuojamas asmuo. Jei egzaminuojamasis neišsaugo šifro konfidencialumo, jis pašalinamas iš egzamino.
31. Antrąją egzamino dalį sudaro du uždaviniai (praktiniai kazusai) iš viešosios ir privatinės teisės sričių, sujungiantys materialinės ir procesinės teisės normų taikymą. Egzaminuojamajam raštu išspręsti du uždavinius skiriama viena valanda ir 30 minučių. Spręsdamas uždavinius, egzaminuojamas asmuo gali naudotis Lietuvos Respublikos Konstitucija, kodeksais, įstatymais, Vyriausybės nutarimais, tarptautinės ir Europos Sąjungos teisės aktais, taip pat kitais bendrųjų teisės normų aktais.
32. Praėjus uždavinių sprendimui skirtam laikui, egzaminuojamas asmuo šifro kortelę įdeda į voką, ant kurio užrašo savo vardą ir pavardę bei jį užklijuoja. Komisijos sekretorius surenka vokus su šifrais ir juos įdeda į bendrą voką, kuris taip pat užklijuojamas ir pažymimas spaudu „Pretendentų egzaminų komisija“. Komisijos sekretorius surenka visų egzaminuojamųjų darbus ir perduoda juos Komisijos pirmininkui.
33. Komisijos nariai ne vėliau kaip per tris darbo dienas privalo patikrinti ir įvertinti egzaminuojamųjų darbus.
34. Kiekvienas Komisijos narys uždavinių sprendimą vertina individualiai – nuo vieno iki dešimties balų. Blogiausias įvertinimas yra vienas balas, o geriausias – dešimt balų. Žinios, įvertintos nuo vieno iki šešių balų, yra nepatenkinamos.
35. Įvertinęs kiekvieno egzaminuojamojo uždavinių sprendimus, Komisijos narys užpildo individualią uždavinių sprendimo vertinimo lentelę (2 priedas), kuri yra bendros uždavinių sprendimo vertinimo lentelės (3 priedas) priedas.
36. Komisijos sekretorius visų Komisijos narių egzaminą laikiusiems asmenims skirtus balus įrašo į bendrą uždavinių sprendimo vertinimo lentelę. Kiekvienam egzaminuojamajam visų Komisijos narių skirti balai sumuojami ir dalijami iš posėdyje dalyvaujančių Komisijos narių skaičiaus. Komisijos sekretorius balų vidurkį suapvalina taip: gauto skaičiaus dalis nuo 0,01 iki 0,49 atmetama, o nuo 0,50 iki 0,99 apvalinama ir padidinama iki sveiko skaičiaus. Gautą balą Komisijos sekretorius įrašo atitinkamoje egzamino antrosios dalies protokolo dalyje.
37. Vokai su šifrais atplėšiami egzamino rezultatų paskelbimo dieną. Vokus atplėšia Komisijos sekretorius egzaminuojamųjų akivaizdoje. Vokai atplėšiami ir tuo atveju, kai į egzamino rezultatų paskelbimą neatvyksta egzaminuojamieji. Atplėšus vokus, išimami šifrai ir Komisijos sekretorius bendroje uždavinių sprendimo vertinimo lentelėje įrašo egzaminuojamojo vardą ir pavardę, o pretendentas, kurio šifras buvo pagarsintas, pasirašo.
38. Išlaikiusiu egzamino antrąją dalį laikomas tas egzaminuojamasis, kuris iš kiekvieno uždavinio gavo septynis arba daugiau balų.
39. Jeigu egzaminą laikęs asmuo bent už vieną egzamino antrosios dalies užduotį gauna nepatenkinamą įvertinimą, bendras jo egzamino vertinimas yra nepatenkinamas.
40. Dėl kiekvieno egzaminą laikiusio asmens rezultatų Komisija priima nutarimą (4 priedas). Į Komisijos nutarimą dėl egzamino rezultatų įrašomas testo teisingų atsakymų skaičius ir egzamino antrosios dalies bendras balas, kuris apvalinamas Nuostatų 35 punkte nustatyta tvarka. Galutinis egzamino balas yra egzamino antrosios dalies bendras įvertinimas.
41. Komisijos nutarimą dėl egzamino rezultatų pasirašo visi Komisijos nariai ir Komisijos sekretorius. Jeigu egzaminuojamasis pageidauja, Komisijos nutarimo kopija įteikiama asmeniškai, o esant rašytiniam prašymui – nurodytu elektroninio pašto adresu ne vėliau kaip kitą darbo dieną po egzamino rezultatų paskelbimo. Komisijos nutarimas ir egzaminą laikiusio asmens atsakymai į testo klausimus bei uždavinius saugomi Generalinės prokuratūros padalinyje, kuriam pagal kompetenciją priskirta ši funkcija.
42. Egzaminą laikęs asmuo, kurio žinios įvertintos nepatenkinamai, pakartotinai egzaminą gali laikyti ne anksčiau kaip po šešių mėnesių nuo egzamino laikymo dienos. Egzaminą perlaikyti gali ir asmuo, kurio žinios buvo įvertintos septyniais ar daugiau balų. Tokiu atveju galiojantis yra aukštesnis egzamino įvertinimas. Egzamino perlaikymų skaičius neribojamas.
IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
Pretendentų egzaminų komisijos nuostatų
1 priedas
PRETENDENTŲ EGZAMINŲ KOMISIJA
TESTO VERTINIMO LENTELĖ
____________________________ Nr. ____________
(Data)
Vilnius
Eil. Nr. |
Vardas ir pavardė |
Šifras |
Teisingų atsakymų skaičius |
Testo išlaikymo žyma (TAIP arba NE) |
Asmens parašas |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Komisijos pirmininkas _______________________ ____________________________
(Parašas) (Vardas ir pavardė)
Komisijos sekretorius _______________________ ____________________________
(Parašas) (Vardas ir pavardė)
Pretendentų egzaminų komisijos nuostatų
2 priedas
PRETENDENTŲ EGZAMINŲ KOMISIJA
INDIVIDUALI UŽDAVINIŲ SPRENDIMO VERTINIMO LENTELĖ
________________ Nr. ____________
(Data)
Vilnius
___________________________________________________________________
(Komisijos nario vardas ir pavardė)
Eil. Nr. |
Šifras |
Pirmojo uždavinio sprendimo įvertinimas |
Antrojo uždavinio sprendimo įvertinimas |
Antrosios egzamino dalies bendrasis balas (pirmojo uždavinio įvertinimas + antrojo uždavinio įvertinimas) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
____________________________
(Komisijos nario parašas)
Pretendentų egzaminų komisijos nuostatų
3 priedas
PRETENDENTŲ EGZAMINŲ KOMISIJA
BENDRA UŽDAVINIŲ SPRENDIMO VERTINIMO LENTELĖ
_________________Nr. _______
(Data)
Vilnius
Eil. Nr. |
Vardas ir pavardė |
Šifras |
Gautųjų balų skaičius |
Posėdyje dalyvavusių Komisijos narių skaičius |
Antrosios egzamino dalies bendrasis balas |
Asmens parašas |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Komisijos pirmininkas __________________ _____________________________
(Parašas) (Vardas ir pavardė)
Komisijos sekretorius __________________ _____________________________
(Parašas) (Vardas ir pavardė)
Pretendentų egzaminų komisijos nuostatų
4 priedas
PRETENDENTŲ EGZAMINŲ KOMISIJA
NUTARIMAS DĖL EGZAMINO
________________ Nr. ____________
(Data)
Vilnius
_______________________________________________________________
(Egzaminą laikiusio asmens vardas ir pavardė)
Egzamino įvertinimas:
1. Teisingų atsakymų į testo klausimus skaičius _______________________________________
2. Uždavinių sprendimo vertinimas balais ____________________________________________
Komisijos sprendimas: ___________________________________________________________
Komisijos pirmininkas __________________ _____________________________
(Parašas) (Vardas ir pavardė)
Komisijos nariai __________________ _____________________________
(Parašas) (Vardas ir pavardė)
__________________ _____________________________
(Parašas) (Vardas ir pavardė)
__________________ _____________________________
(Parašas) (Vardas ir pavardė)
__________________ _____________________________
(Parašas) (Vardas ir pavardė)
__________________ _____________________________
(Parašas) (Vardas ir pavardė)
__________________ _____________________________
(Parašas) (Vardas ir pavardė)
Komisijos sekretorius __________________ _____________________________
(Parašas) (Vardas ir pavardė)