Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2020 M. VASARIO 19 D. NUTARIMO NR. 141 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS NEVYRIAUSYBINIŲ ORGANIZACIJŲ PLĖTROS ĮSTATYMO ĮGYVENDINIMO“ PAKEITIMO
2021 m. gegužės 26 d. Nr. 376
Vilnius
1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. vasario 19 d. nutarimą Nr. 141 „Dėl Lietuvos Respublikos nevyriausybinių organizacijų plėtros įstatymo įgyvendinimo“:
1.1. Pakeisti preambulę ir ją išdėstyti taip:
1.2. Papildyti 5 punktu:
1.3. Papildyti 6 punktu:
„6. Patvirtinti šią Nevyriausybinių organizacijų tarybos sudėtį:
10 (dešimt) nevyriausybinių organizacijų deleguotų atstovų;
Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos deleguotas atstovas;
Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos deleguotas atstovas;
Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos deleguotas atstovas;
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos deleguotas atstovas;
Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos deleguotas atstovas;
Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos deleguotas atstovas;
Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos deleguotas atstovas;
Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos deleguotas atstovas;
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos deleguotas atstovas;
Lietuvos savivaldybių asociacijos deleguotas atstovas.“
2. Pavesti Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijai, Lietuvos Respublikos kultūros ministerijai, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijai, Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijai, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijai, Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijai ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijai deleguoti savo atstovus bei pakaitinius atstovus į Nevyriausybinių organizacijų tarybą ne vėliau kaip per 14 kalendorinių dienų nuo šio nutarimo įsigaliojimo dienos.
3. Rekomenduoti Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijai, Lietuvos savivaldybių asociacijai ir skėtinėms nacionalinėms nevyriausybinėms organizacijoms deleguoti savo atstovus bei pakaitinius atstovus į Nevyriausybinių organizacijų tarybą ne vėliau kaip per 14 kalendorinių dienų nuo šio nutarimo įsigaliojimo dienos.
4. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. liepos 9 d.
nutarimą Nr. 641 „Dėl nevyriausybinių organizacijų tarybos sudėties ir jos nuostatų patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2021 m. gegužės 26 d. nutarimu Nr. 376
NEVYRIAUSYBINIŲ ORGANIZACIJŲ TARYBOS NUOSTATAI
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Nevyriausybinių organizacijų tarybos nuostatai (toliau – Nuostatai) nustato Nevyriausybinių organizacijų tarybos (toliau – Taryba) funkcijas, teises, atstovų delegavimo į Tarybą ir darbo organizavimo tvarką.
2. Taryba savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis, Lietuvos Respublikos nevyriausybinių organizacijų plėtros įstatymu (toliau – įstatymas), kitais Lietuvos Respublikos teisės aktais, susijusiais su Tarybos veikla, ir šiais Nuostatais.
II SKYRIUS
TARYBOS FUNKCIJOS IR TEISĖS
4. Taryba, be įstatyme nustatytų funkcijų, atlieka šias funkcijas:
4.1. vertina nevyriausybinių organizacijų veiklą reglamentuojančius teisės aktus, jų projektus ir teikia valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstaigoms pastabas ir pasiūlymus dėl jų tobulinimo;
4.2. teikia valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstaigoms pasiūlymus dėl valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų bei nevyriausybinių organizacijų bendradarbiavimo;
4.3. teikia valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstaigoms pasiūlymus dėl vykdomų nacionalinių, Europos Sąjungos, kitų valstybių finansinės paramos programų ir projektų, susijusių su nevyriausybinėmis organizacijomis ar jų veikla;
4.4. konsultuoja valstybės ir savivaldybių institucijas ir įstaigas dėl rengiamų teisės aktų, susijusių su nevyriausybinėmis organizacijomis, projektų, taip pat planuojamų šių organizacijų projektų finansavimo programų;
III SKYRIUS
ATSTOVŲ DELEGAVIMAS Į TARYBĄ
6. Valstybės institucijos ir įstaigos, taip pat Lietuvos savivaldybių asociacija Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai (toliau – Ministerija) teikia atstovų į Tarybą kandidatūras. Kiekviena deleguojanti institucija deleguoja ir pakaitinį atstovą, kuris Tarybos posėdžiuose dalyvauja nesant pagrindinio deleguoto atstovo. Pakaitiniam atstovui suteikiamos tos pačios teisės, išskyrus teisę būti renkamam Tarybos pirmininku ir pavaduotoju bei teisę balsuoti apklausos būdu, ir pareigos kaip ir deleguotiems Tarybos nariams.
7. Apie nevyriausybinių organizacijų atstovų delegavimą į Tarybą Ministerija skelbia
viešai Ministerijos interneto svetainėje, nurodydama konkrečius kandidatūrų pateikimo terminus. Nevyriausybinių organizacijų atstovus ir jų pakaitinius atstovus deleguoja skėtinės nacionalinės nevyriausybinės organizacijos (toliau – skėtinės organizacijos), pateikdamos nevyriausybinių organizacijų atstovų sąrašą. Pirmenybė teikiama tam nevyriausybinių organizacijų atstovų sąrašui, kurį pateikė skėtines nacionalines nevyriausybines organizacijas vienijanti asociacija. Jei Ministerijai pateikiami keli nevyriausybines organizacijas vienijančių asociacijų atstovų sąrašai, deleguotais laikomi atstovai, kurių kandidatūras pateikė skėtines nacionalines nevyriausybines organizacijas vienijanti asociacija, tiesiogiai ar per savo narius atstovaujanti (-ios) didžiausiam nevyriausybinių organizacijų, fizinių asmenų narių skaičiui ir savo veikla apimanti (-ios) daugiausia skirtingų viešosios politikos sričių. Ministerija turi teisę pareikalauti nevyriausybinių organizacijų atstovų sąrašus pateikusios skėtinės organizacijos pateikti papildomus duomenis apie jų atstovaujamus narius ir veiklą viešosios politikos srityje (-se), taip pat priimti galutinį sprendimą dėl skėtinių organizacijų deleguotų atstovų sąrašo sudarymo.
IV SKYRIUS
TARYBOS DARBO ORGANIZAVIMAS
8. Valstybės institucijos ir įstaigos bei nevyriausybinės organizacijos, neturinčios deleguoto atstovo Taryboje, gali dalyvauti Tarybos veikloje stebėtojo teisėmis. Valstybės institucijos ar įstaigos, ar nevyriausybinės organizacijos atstovas, siekiantis dalyvauti Tarybos posėdžiuose stebėtojo teisėmis, kreipiasi į Tarybos sekretorių Ministerijos interneto svetainėje nurodytu elektroniniu paštu (toliau – el. paštas) ir išreiškia pageidavimą setebėtojo teisėmis dalyvauti Tarybos posėdžiuose. Tarybos sekretorius apie tai informuoja Tarybos pirmininką. Tarybos pirmininkas artimiausiame Tarybos posėdyje teikia Tarybai svarstyti stebėtojo teisėmis siekiančio dalyvauti institucijos ar įstaigos atstovo prašymą. Taryba patvirtina stebėtojų sąrašą. Stebėtojai neturi balsavimo teisės.
9. Pirmąjį Tarybos posėdį sušaukia Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministras ne vėliau nei per 14 kalendorinių dienų nuo Tarybos personalinės sudėties patvirtinimo.
10. Tarybos narys, pradėjęs eiti Tarybos nario pareigas, pasirašo nešališkumo deklaraciją pagal Tarybos parengtą ir patvirtintą formą. Jeigu Taryboje svarstomas klausimas susijęs su privačiais Tarybos nario interesais, Tarybos narys informuoja apie tai Tarybą ir nusišalina priimant sprendimą. Tarybai gavus pagrįstos informacijos apie tai, kad Tarybos narys gali būti patekęs į interesų konflikto situaciją ir nenusišalino nuo sprendimo priėmimo, jo balsas neskaičiuojamas, ir, siekiant išvengti galimo interesų konflikto, jis turi būti nušalinamas nuo susijusių sprendimų priėmimo.
11. Tarybai vadovauja Tarybos pirmininkas (toliau – pirmininkas), jo nesant – Tarybos pirmininko pavaduotojas (toliau – pavaduotojas).
12. Pirmininkas ir pavaduotojas išrenkami per pirmąjį Tarybos posėdį, kurį sušaukia Ministerija, vadovaudamasi įstatymo 5 straipsnio 4 dalimi. Pirmininku ir pavaduotoju išrenkami daugiausia visų Tarybos narių balsų surinkę Tarybos nariai. Balsams pasiskirsčius po lygiai, organizuojamas kitas balsavimo etapas dėl kandidatų, surinkusių vienodą balsų skaičių.
Ne vėliau kaip likus mėnesiui iki pirmininko ir pavaduotojo kadencijos pabaigos, organizuojami nauji pirmininko ir pavaduotojo rinkimai.
13. Pirmininko ir (ar) pavaduotojo įgaliojimai baigiasi pasibaigus jo (jų) kadencijai, jam (jiems) pasitraukus iš einamų pirmininko ar pavaduotojo pareigų, delegavusiam subjektui jį (juos) atšaukus iš Tarybos, kai posėdyje dalyvaujantys Tarybos nariai balsų dauguma priima sprendimą dėl jo (jų) nušalinimo, ar jam (jiems) mirus. Šiame punkte numatytais atvejais naujas pirmininkas ir (ar) pavaduotojas turi būti išrinktas ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo pirmininko ir (ar) pavaduotojo įgaliojimų pasibaigimo dienos.
14. Jeigu Tarybos narys iš Tarybos atšaukiamas jį delegavusio subjekto, šį Tarybos narį delegavusi valstybės institucija ar įstaiga, Lietuvos savivaldybių asociacija arba skėtinės organizacijos ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo šios informacijos pateikimo Ministerijai dienos pateikia naujo atstovo kandidatūrą.
15. Valstybės institucija ar įstaiga, Lietuvos savivaldybių asociacija arba skėtinės organizacijos, delegavusios Tarybos narį, likus ne mažiau kaip mėnesiui iki Tarybos nario kadencijos pabaigos, Ministerijai pateikia atstovo kandidatūrą naujai kadencijai.
16. Tarybos narys gali būti šalinamas iš Tarybos, jei jis, nepranešęs Tarybos sekretoriui, jog nedalyvaus posėdyje, ir nenurodęs nedalyvavimo priežasties, nedalyvavo trijuose Tarybos posėdžiuose iš eilės. Kiekvienas Tarybos narys gali reikalauti įtraukti į darbotvarkę klausimą dėl Tarybos nario šalinimo. Įvykus Tarybos balsavimui ir nušalinus Tarybos narį, Tarybos pirmininkas apie tai informuoja jį delegavusią valstybės instituciją ar įstaigą arba nevyriausybinę organizaciją ir prašo paskirti naują narį.
17. Pirmininkas:
17.4. teisės aktų nustatyta tvarka dalyvauja Lietuvos Respublikos Vyriausybės, ministerijų, Vyriausybės įstaigų posėdžiuose ir pasitarimuose, kuriuose svarstomi su Tarybos kompetencija susiję klausimai;
18. Tarybai atstovauja pirmininkas arba, jo nesant, pavaduotojas. Pirmininkas gali įgalioti kitą Tarybos narį atstovauti Tarybai.
19. Tarybos sekretoriaus funkcijas atlieka Ministerijos valstybės tarnautojas ar darbuotojas, dirbantis pagal darbo sutartį ir gaunantis darbo užmokestį iš valstybės biudžeto ir valstybės pinigų fondų, kuris nėra Tarybos narys.
20. Tarybos sekretorius:
20.1. praneša Tarybos nariams ir kitiems į posėdį kviečiamiems asmenims apie Tarybos posėdžio laiką, datą ir vietą, pateikia jiems parengtą, su pirmininku suderintą posėdžio medžiagą ir darbotvarkę;
22. Informacija apie Tarybos posėdį, jo darbotvarkė ir posėdžio medžiaga Tarybos
nariams pateikiama el. paštu ne vėliau kaip likus 5 darbo dienoms iki posėdžio. Pirmininko pritarimu darbotvarkė gali būti pildoma naujais Tarybos narių siūlomais klausimais ne vėliau kaip likus vienai darbo dienai iki posėdžio. Prireikus į darbotvarkę įtraukti papildomų klausimų, Tarybos nariai posėdžio metu balsuoja dėl jų įtraukimo į darbotvarkę.
24. Eiliniai Tarybos posėdžiai šaukiami ne rečiau kaip kas 3 mėnesius. Neeiliniai Tarybos posėdžiai šaukiami pirmininko arba 1/3 Tarybos narių iniciatyva.
26. Taryba priima sprendimus posėdyje dalyvaujančių Tarybos narių balsų dauguma. Balsams pasiskirsčius po lygiai, lemiamas yra pirmininko balsas. Tarybos narys turi teisę pareikšti atskirąją nuomonę, kuri užfiksuojama posėdžio protokole.
27. Tarybos posėdžiai gali būti organizuojami nuotoliniu būdu, pasitelkiant informacines ir ryšių technologijas ir užtikrinant asmenų, dalyvaujančių posėdyje, tapatybės nustatymą, ar apklausos būdu – visiems Tarybos nariams el. paštu ar kitu būdu pateikiamas klausimas (-ai) ir nustatomas terminas jam (jiems) atsakyti. Apklausos būdu sprendimai priimami visų Tarybos narių balsų dauguma. Apklausos būdu negali būti sprendžiami klausimai dėl Tarybos nario pašalinimo.
28. Tarybos sekretorius užtikrina, kad el. paštu būtų identifikuotas kiekvienas Tarybos narys, dalyvaujantis posėdyje apklausos būdu. Nustačius, kad apklausoje dalyvavo ne Tarybos narys, jo balsas neįskaitomas. Siekiant identifikuoti Tarybos narius, dalyvaujančius posėdyje apklausos būdu, Tarybos narys, pradėjęs eiti Tarybos nario pareigas, pateikia savo el. pašto adresą, kurį, dalyvaudamas posėdyje apklausos būdu, įsipareigoja naudoti balsuodamas.
29. Tarybos sprendimai įforminami Tarybos posėdžio protokolais, kuriuos pasirašo pirmininkas ir sekretorius. Tarybos sprendimai yra rekomenduojamieji.
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
31. Taryba apie savo sudarymą, veiklą, atstovo (-ų) į Tarybą delegavimą ar atšaukimą,
taip pat apie priimtus protokolinius sprendimus visuomenę informuoja Ministerijos interneto svetainėje. Informacija apie organizuojamus Tarybos posėdžius, jų laiką, datą ir vietą, taip pat posėdžių darbotvarkės Ministerijos interneto svetainėje skelbiamos ne vėliau kaip likus trims darbo dienoms iki posėdžių.