LIETUVOS RESPUBLIKOS

RYŠIŲ REGULIAVIMO TARNYBOS

DIREKTORIUS

 

įSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS RYŠIŲ REGULIAVIMO TARNYBOS DIREKTORIAUS 2006 M. BIRŽELIO 14 D. ĮSAKYMO NR. 1V-738 „Dėl APSKAITOS ATSKYRIMO TAISYKLIŲ ir su apskaitos atskyrimu susijusių reikalavimų patvirtinimo“ PAKEITIMO

 

2016 m. rugsėjo 29 d. Nr. 1V-1029

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatymo 7 straipsnio 6 dalies 7 punktu, 20 straipsnio 2 dalimi, 25 straipsnio 2 dalies 2 punktu, 26 straipsnio 2 dalimi ir Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos radijo ir televizijos programų signalų elektroninių ryšių tinklais perdavimo visuomenei paslaugų ir paslaugų, kurių reikia Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos radijo ir televizijos tinklams teikti ir eksploatuoti, teikimo ir kompensavimo už šių paslaugų teikimą tvarkos ir sąlygų aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2015 m. liepos 1 d. nutarimu Nr. 686 „Dėl Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos radijo ir televizijos programų signalų elektroninių ryšių tinklais perdavimo visuomenei paslaugų ir paslaugų, kurių reikia Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos radijo ir televizijos tinklams teikti ir eksploatuoti, teikimo ir kompensavimo už šių paslaugų teikimą tvarkos ir sąlygų aprašo patvirtinimo“, 10 punktu:

1. P a k e i č i u Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos direktoriaus 2006 m. birželio 14 d. įsakymą Nr. 1V-738 „Dėl Apskaitos atskyrimo taisyklių ir su apskaitos atskyrimu susijusių reikalavimų patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu preambulę ir išdėstau ją taip:

„Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatymo 7 straipsnio 6 dalies 7 punktu, 20 straipsnio 2 dalimi, 25 straipsnio 2 dalies 2 punktu, 26 straipsnio 2 dalimi, Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos radijo ir televizijos programų signalų elektroninių ryšių tinklais perdavimo visuomenei paslaugų ir paslaugų, kurių reikia Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos radijo ir televizijos tinklams teikti ir eksploatuoti, teikimo ir kompensavimo už šių paslaugų teikimą tvarkos ir sąlygų aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2015 m. liepos 1 d. nutarimu Nr. 686 „Dėl Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos radijo ir televizijos programų signalų elektroninių ryšių tinklais perdavimo visuomenei paslaugų ir paslaugų, kurių reikia Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos radijo ir televizijos tinklams teikti ir eksploatuoti, teikimo ir kompensavimo už šių paslaugų teikimą tvarkos ir sąlygų aprašo patvirtinimo“, 10 punktu ir atsižvelgdamas į 2002 m. kovo 7 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2002/21/EB dėl elektroninių ryšių tinklų ir paslaugų bendrosios reguliavimo sistemos (Pagrindų direktyva) (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 29 tomas, p. 349) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2009 m. lapkričio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/140/EB (OL 2009 L 337, p. 37), 2002 m. kovo 7 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2002/19/EB dėl elektroninių ryšių tinklų ir susijusių priemonių sujungimo ir prieigos prie jų (Prieigos direktyva) (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 29 tomas, p. 323) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2009 m. lapkričio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/140/EB (OL 2009 L 337, p. 37), tikslus ir uždavinius ir į 2005 m. rugsėjo 19 d. Europos Komisijos rekomendaciją 2005/698/EB dėl apskaitos atskyrimo ir sąnaudų apskaitos sistemų elektroninių ryšių reguliavimo sistemoje (OL 2005 L 266, p. 64):“.

1.2.    Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintas Apskaitos atskyrimo taisykles ir su apskaitos atskyrimu susijusius reikalavimus:

1.2.1. Pakeičiu I skyriaus pavadinimą ir išdėstau jį taip:

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS“.

1.2.2. Pakeičiu 1 punktą ir išdėstau jį taip:

1. Apskaitos atskyrimo taisyklėmis ir su apskaitos atskyrimu susijusiais reikalavimais (toliau – Taisyklės) siekiama sudaryti prielaidas Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatymo (toliau – Įstatymas) įgyvendinimui ir užtikrinti apskaitos atskyrimo reguliavimą elektroninių ryšių veiklos srityje vadovaujantis technologinio neutralumo, funkcinio lygiavertiškumo, proporcingumo, mažiausio būtino reguliavimo, teisinio tikrumo kintančioje rinkoje, ekonominės plėtros, veiksmingos konkurencijos užtikrinimo, reguliavimo kriterijų, sąlygų ir procedūrų objektyvumo, skaidrumo ir nediskriminavimo principais.“

1.2.3. Pripažįstu netekusiu galios 2 punktą.

1.2.4. Papildau 3.5 papunkčiu:

3.5. ūkio subjektui, kuriam Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2015 m. liepos 1 d. nutarimu Nr. 686 „Dėl Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos radijo ir televizijos programų signalų elektroninių ryšių tinklais perdavimo visuomenei paslaugų ir paslaugų, kurių reikia Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos radijo ir televizijos tinklams teikti ir eksploatuoti, teikimo ir kompensavimo už šių paslaugų teikimą tvarkos ir sąlygų aprašo patvirtinimo“ pavesta teikti VšĮ Lietuvos nacionaliniam radijui ir televizijai (toliau – LRT) radijo ir televizijos programų signalų elektroninių ryšių tinklais perdavimo visuomenei paslaugas ir paslaugas, kurių reikia LRT radijo ir televizijos tinklams teikti ir eksploatuoti.“

1.2.5. Pakeičiu 4 punktą ir išdėstau jį taip:

4. Taisyklės nepakeičia buhalterinės apskaitos ir finansinės atskaitomybės reikalavimų, nustatytų Lietuvos Respublikos įmonių finansinės atskaitomybės įstatyme ir Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatyme.“

1.2.6. Pakeičiu 5 punktą ir išdėstau jį taip:

5. Ūkio subjektas, pagal Taisykles teikdamas Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybai (toliau – Tarnyba) informaciją, turi užtikrinti, kad ji būtų tiksli, teisinga, pagrįsta, palyginama ir išsami. Visi ūkio subjekto pagal Taisykles Tarnybai teikiami dokumentai turi atitikti Dokumentų teikimo Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybai taisyklių, patvirtintų Tarnybos direktoriaus 2004 m. rugsėjo 16 d. įsakymu Nr. 1V-292 „Dėl Dokumentų teikimo Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybai taisyklių patvirtinimo“, reikalavimus.“

1.2.7. Pakeičiu 6 punktą ir išdėstau jį taip:

6. Taisyklėse vartojamos sąvokos:

6.1. Apskaitos atskyrimo sistema elektroninių ryšių rinkos reguliavimo tikslais naudojama apskaitos sistema, kurios paskirtis – paskirstyti ūkio subjekto pajamas, sąnaudas, turtą ir įsipareigojimus tam tikriems verslo vienetams ir jų struktūrinėms dalims.

6.2. Metinis ataskaitų rinkinys – išsamių metinių apskaitos atskyrimo ataskaitų rinkinys, teikiamas Tarnybai, kad ši galėtų įvertinti, ar ataskaitiniu laikotarpiu naudota apskaitos atskyrimo sistema atitinka Taisyklių reikalavimus.

6.3. Nešiklis veiksnys, lemiantis konkrečių pajamų, sąnaudų, turto ir (ar) įsipareigojimų sumų susidarymą ir pagal kurį tos susidariusios sumos yra priskiriamos galutinėms paslaugoms (produktams) arba tarpiniams kaupimo centrams.

6.4. Netiesioginis paskirstymas pajamų, sąnaudų, turto ir įsipareigojimų priskyrimas vienam ar keliems verslo vienetams, paslaugoms (produktams) ar tinklo komponentams proporcingai pagal kiekvieno pajamų, sąnaudų, turto ir įsipareigojimų nešiklį naudojant objektyvią veiklos ir (arba) finansinę informaciją.

6.5. Tarpinis kaupimo centras pagrindinė vidaus veikla (procesas), pagalbinė vidaus veikla (procesas), tinklo vidaus veikla (procesas) ar vidaus paslauga (produktas), kuriai tarpiniame pajamų, sąnaudų, turto ar įsipareigojimų paskirstymo etape yra priskiriama konkreti pajamų, sąnaudų, turto ar įsipareigojimų suma, siekiant priskirti šią sumą galutinėms paslaugoms (produktams).

6.6. Tinklo komponento panaudojimo veiksnys dydis, rodantis, kokiu mastu tinklo komponentas naudojamas elektroninių ryšių paslaugos (produkto) vertei kurti.

6.7. Verslo vienetas logiškai išskiriama ūkio subjekto veiklos dalis, skirta tam tikrai paslaugų (produktų) grupei pagaminti ir parduoti. Verslo vienetą sudaro visi ūkio subjekto ištekliai, tų išteklių transformavimo veikla (procesai), susijusi su šios grupės paslaugų (produktų) vertės kūrimu ir tokių paslaugų (produktų) teikimu kitiems verslo vienetams ir (ar) galutinių paslaugų gavėjams. Jei kuris nors ūkio subjekto išteklius yra naudojamas keletui verslo vienetų, tai tokio ištekliaus vertę ūkio subjektas verslo vienetams turi priskirti naudodamas tam tikrą nešiklį.

6.8. Vidaus paslauga (produktas) ūkio subjekto vidaus veiklos (proceso) rezultatas, reikalingas ūkio subjektui kuriant galutinės paslaugos (produkto) vertę, t. y. teikiant galutines paslaugas (produktus).

6.9. Vidinis transferas – sąnaudų perkėlimas iš ūkio subjekto vidaus paslaugos (produkto) ir (ar) tinklo komponento sąnaudų sąskaitos į galutinės paslaugos (produkto) sąnaudų sąskaitą.

6.10. Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos apibrėžtos Įstatyme, Lietuvos Respublikos įmonių finansinės atskaitomybės įstatyme, Lietuvos Respublikos įmonių grupių konsoliduotosios finansinės atskaitomybės įstatyme, Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatyme ir Sąnaudų apskaitos pagal visiškai paskirstytų sąnaudų metodą taisyklėse, patvirtintose Tarnybos direktoriaus 2005 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. 1V-1164 „Dėl Sąnaudų apskaitos pagal visiškai paskirstytų sąnaudų metodą taisyklių patvirtinimo“, (toliau – Sąnaudų apskaitos taisyklės).“

1.2.8. Pakeičiu II skyriaus pavadinimą ir išdėstau jį taip:

II SKYRIUS

Apskaitos atskyrimo tikslai ir bendrieji principai“.

1.2.9. Pakeičiu 8.4 papunkčio pirmąją pastraipą ir išdėstau ją taip:

8.4. pastovumo principu – ūkio subjektas, išskyrus Taisyklių 8.4.1 ir 8.4.2 papunkčiuose nurodytus atvejus, skirtingais ataskaitiniais laikotarpiais turi naudoti tą pačią apskaitos atskyrimo sistemą. Ūkio subjekto naudojama apskaitos atskyrimo sistema yra keičiama, jei:“.

1.2.10. Pakeičiu 8.7 papunktį ir išdėstau jį taip:

8.7. patikimumo principu – ūkio subjektas turi užtikrinti, kad pateikiama informacija būtų be klaidų ir nukrypimų ir tiksliai atspindėtų ūkio subjekto finansinę būklę. Ūkio subjektas turi užtikrinti, kad apskaitos atskyrimo sistemoje naudojama informacija būtų suderinta su finansinių ataskaitų rinkinyje, rengiamame vadovaujantis Lietuvos Respublikos įmonių finansinės atskaitomybės įstatymu, pateikiama informacija. Apskaitos atskyrimo sistemos patikimumą ūkio subjektas privalo užtikrinti taikydamas pasitvirtintas vidaus kontrolės procedūras. Vidaus kontrolę turi sudaryti bent šie elementai: kontrolės aplinka, rizikos vertinimas, kontrolės veikla, informacija ir jos perdavimas, stebėsena.“

1.2.11. Pakeičiu III skyriaus pavadinimą ir išdėstau jį taip:

III SKYRIUS

Verslo vienetų, pagal kuriuos turi būti atskirta apskaita, nustatymas“.

1.2.12. Pakeičiu 13 punktą ir išdėstau jį taip:

13. Tarnyba, jei reikia užtikrinti, kad Ūkio subjektas, kuriam nustatytas apskaitos atskyrimo įpareigojimas, vykdytų jam nustatytus nediskriminavimo ir (ar) kainų kontrolės įpareigojimus, gali pareikalauti, kad šis ūkio subjektas atskirtų apskaitą ir pagal kitus verslo vienetus, kuriuos sudaro paslaugos (produktai), kurių apskaitą atskirti jis nėra įpareigotas, t. y. Tarnyba gali nurodyti Ūkio subjektui, kuriam nustatytas apskaitos atskyrimo įpareigojimas, detalizuoti Taisyklių 12.2 ir 12.3 papunkčiuose nurodytus verslo vienetus. Ūkio subjektas šį Tarnybos reikalavimą turi įgyvendinti per protingą Tarnybos nurodytą terminą.“

1.2.13. Pakeičiu IV skyriaus pavadinimą ir išdėstau jį taip:

IV SKYRIUS

Pajamų, sąnaudų, turto ir įsipareigojimų pagal atskirus verslo vienetus nustatymas“.

1.2.14. Pakeičiu 18 punktą ir išdėstau jį taip:

18. Ūkio subjektas ataskaitinio laikotarpio pajamas turi paskirstyti tiesiogiai paslaugoms (produktams), sudarančioms verslo vienetus, remdamasis atsiskaitymų su klientais sistemos įrašais ir sąskaitų informacija. Jeigu ataskaitinio laikotarpio pajamų negalima tiesiogiai paskirstyti paslaugoms (produktams), pajamos paskirstomos naudojant tam tikrus pajamų nešiklius ir laikantis Taisyklių 8 punkte nurodytų principų. Pajamų nešiklių sąrašas turi būti patvirtintas Ūkio subjekto ir kartu su metine ataskaita pateikiamas Tarnybai.“

1.2.15. Pakeičiu 21 punktą ir išdėstau jį taip:

21. Ūkio subjektas turtą turi paskirstyti tiesiogiai paslaugoms (produktams) pagal tai, kurioms paslaugoms (produktams) teikti tas turtas ataskaitiniu laikotarpiu yra naudojamas. Jeigu turto negalima tiesiogiai paskirstyti paslaugoms (produktams), turtas paskirstomas naudojant tam tikrus turto nešiklius ir laikantis Taisyklių 8 punkte nurodytų principų. Turto nešiklių sąrašas turi būti patvirtintas Ūkio subjekto ir kartu su metine ataskaita pateikiamas Tarnybai.“

1.2.16. Pakeičiu 22 punktą ir išdėstau jį taip:

22. Ūkio subjektas paslaugų (produktų) teikimo veiklai užtikrinti reikalingus įsipareigojimus turi paskirstyti tiesiogiai pagal tai, kurioms paslaugoms (produktams) teikti tie įsipareigojimai ataskaitiniu laikotarpiu yra reikalingi. Jeigu paslaugoms (produktams) teikti reikalingų įsipareigojimų negalima tiesiogiai paskirstyti paslaugoms (produktams), paslaugoms (produktams) teikti reikalingi įsipareigojimai paskirstomi naudojant tam tikrus įsipareigojimų nešiklius ir laikantis Taisyklių 8 punkte nurodytų principų. Įsipareigojimų nešiklių sąrašas turi būti patvirtintas Ūkio subjekto ir kartu su metine ataskaita pateikiamas Tarnybai.“

1.2.17. Pakeičiu 23.1 papunktį ir išdėstau jį taip:

23.1. kai ilgalaikis turtas yra naudojamas konkrečiai paslaugai ar jų grupei teikti, ilgalaikio turto vertę Ūkio subjektas turi tiesiogiai paskirstyti konkrečiam verslo vienetui ir paslaugai (produktui); jei ilgalaikis turtas yra susijęs su keliais verslo vienetais ar paslaugomis (produktais), jo vertę paskirstyti netiesiogiai pagal tai, kokiu mastu ilgalaikis turtas naudojamas verslo vieneto veikloje ar paslaugos (produkto) teikimo veikloje (tinklo komponento panaudojimo veiksnius);“.

1.2.18. Pakeičiu 23.3 papunktį ir išdėstau jį taip:

23.3. ilgalaikes investicijas tiesiogiai ar netiesiogiai Ūkio subjektas turi paskirstyti verslo vienetams arba paslaugoms (produktams), su kuriomis ilgalaikės investicijos yra susijusios. Jeigu Ūkio subjektas negali ilgalaikių investicijų tiesiogiai ar netiesiogiai paskirstyti verslo vienetams ir paslaugoms (produktams), jas priskiria kitos veiklos verslo vienetui.“

1.2.19. Pakeičiu 26 punktą ir išdėstau jį taip:

26. Ūkio subjektas pajamas, sąnaudas, turtą ir įsipareigojimus, kurių negalima paskirstyti tiesiogiai paslaugoms (produktams), sudarančioms verslo vienetus, skirsto pagal atitinkamus nešiklius. Nešiklių skaitines reikšmes (paskirstymo koeficientus) turi pagrįsti Ūkio subjekto dokumentuose periodiškai fiksuojama informacija. Jei Ūkio subjektas nešiklių skaitines reikšmes nustato taikydamas atrankinį stebėjimą (tam tikrą imtį), tokia atranka turi būti reprezentatyvi, atliekama vadovaujantis atsitiktinumo principu bei Taisyklių 8.3 papunktyje nurodytu objektyvumo principu ir užtikrinti ne didesnę nei 1 procento paklaidą, esant 95 procentų patikimumo lygiui. Jei dėl objektyvių priežasčių negalima užtikrinti šioje pastraipoje nurodytų atrankos (imties formavimo) savybių, Ūkio subjektas privalo:

26.1. atlikdamas atranką, vadovautis Taisyklių 8.3 papunktyje nurodytu objektyvumo principu ir užtikrinti, kad gautas nešiklių skaitinių reikšmių įvertis kiek galima tiksliau atspindėtų tikrą situaciją;

26.2. pateikdamas Tarnybai Taisyklių 40.2 papunktyje nurodytą informaciją, aiškiai išskirti nešiklius, kurių skaitinės reikšmės nustatomos pagal atranką, neatitinkančią aukščiau išvardytų atsitiktinumo, reprezentatyvumo, patikimumo ir paklaidos reikalavimų, ir nurodyti tokio pasirinkimo priežastis bei pagrindimą.“

1.2.20. Papildau 261 punktu:

261. Ūkio subjektas sąnaudų nešiklius privalo nustatyti vadovaudamasis Sąnaudų apskaitos taisyklių 25 punktu.

1.2.21. Papildau 262 punktu:

262. Ūkio subjektas privalo sudaryti ilgalaikio turto, trumpalaikio turto ir trumpalaikių įsipareigojimų paskirstymo galutinėms paslaugoms ataskaitas, kuriose būtų nurodytas kiekvieno įmonės balanse nurodyto ilgalaikio, trumpalaikio turto ir trumpalaikių įsipareigojimų straipsnio balansinės vertės paskirstymas  atitinkamoms galutinėms paslaugoms. Šios ataskaitos kartu su metine ataskaita turi būti pateikiamos Tarnybai.“

1.2.22. Pakeičiu V skyriaus pavadinimą ir išdėstau jį taip:

V SKYRIUS

Vidinių transferų identifikavimas“.

1.2.23. Pakeičiu 31.4 papunktį ir išdėstau jį taip:

31.4. nustatyti konkrečių galutinių paslaugų (produktų) tinklo komponento panaudojimo veiksnius – koeficientus, parodančius, kokiu mastu tam tikra vidaus paslauga (produktas) yra naudojama konkrečiai galutinei paslaugai (produktui) teikti;“.

1.2.24. Pakeičiu 31.5 papunktį ir išdėstau jį taip:

31.5. atsižvelgdamas į tinklo komponento panaudojimo veiksnį, nustatyti vidinio transfero, tenkančio tam tikrai galutinei paslaugai (produktui), dydį.“

1.2.25. Pakeičiu 32 punktą ir išdėstau jį taip:

32. Ūkio subjektas tinklo komponento panaudojimo veiksnius gali nustatyti tiesiogiai (išmatuoti naudodamas ataskaitinio laikotarpio duomenis) arba netiesiogiai (apskaičiuoti naudodamas reprezentatyvaus, pakankamo, tačiau ne trumpesnio kaip keturios savaitės, laikotarpio stebėjimo duomenis).“

1.2.26. Pakeičiu 33 punktą ir išdėstau jį taip:

33. Tarnyba, pagrįstai manydama, jog netiesioginiam tinklo komponento panaudojimo veiksnių apskaičiavimui pasirinktas laikotarpis nėra reprezentatyvus, gali nustatyti kitą, nei Ūkio subjekto pasirinktas, laikotarpį, kurio duomenis Ūkio subjektas privalo naudoti skaičiuodamas tinklo komponento panaudojimo veiksnius, ir nurodyti laikotarpį, per kurį Ūkio subjektas turi atlikti reikalingus apskaitos atskyrimo sistemos pakeitimus.“

1.2.27. Pakeičiu VI skyriaus pavadinimą ir išdėstau jį taip:

VI SKYRIUS

su apskaitos Atskyrimu susiję reikalavimai“.

1.2.28. Pakeičiu 39.2 papunktį ir išdėstau jį taip:

39.2. pastovumo principą – Sistemos aprašas turi galioti nuolat, išskyrus atvejus, kai, vadovaujantis Taisyklių 8.4.1 ir 8.4.2 papunkčiais, yra keičiama pati apskaitos atskyrimo sistema arba kai pakeisti Sistemos aprašą reikalauja Tarnyba, jei jis neatitinka Taisyklių ir (ar) kitų teisės aktų nuostatų;“.

1.2.29. Pakeičiu 43 punktą ir išdėstau jį taip:

43. Ūkio subjektas ataskaitinio laikotarpio pajamas, sąnaudas, turtą ir įsipareigojimus privalo paskirstyti verslo vienetams ir kiekvienam verslo vienetui atskirai privalo parengti Taisyklių 44.2.1 papunktyje nurodytą verslo vienetų ataskaitų rinkinį.“

1.2.30. Pakeičiu 44 punkto pirmąją pastraipą ir išdėstau ją taip:

44. Ūkio subjektas privalo vieną kartą per ataskaitinį laikotarpį, tačiau ne vėliau kaip iki kito ataskaitinio laikotarpio šeštojo mėnesio pirmos dienos, parengti ir pateikti Tarnybai metinį ataskaitų rinkinį. Metinis ataskaitų rinkinys sudaro nedalomą visumą. Ūkio subjektas metinį ataskaitų rinkinį turi pateikti kartu su šiais priedais:“.

1.2.31. Pakeičiu 44.5 papunktį ir išdėstau jį taip:

44.5. Ūkio subjekto patvirtintu tinklo komponentų panaudojimo veiksnių sąrašu;“.

1.2.32. Papildau nauju 44.11 papunkčiu:

44.11. loginių ir kitų reikšmingų pakeitimų (tokių kaip tinklo modeliavimo ir (ar) veiklos pakeitimo) įtakos galutinių produktų (paslaugų), nurodytų Taisyklių 44.9 papunktyje, sąnaudų pasikeitimui ataskaita;“.

1.2.33. Papildau nauju 44.12 papunkčiu:

44.12. informacija apie atliktus ir Ūkio subjekto patvirtintus apskaitos atskyrimo sistemos pakeitimus, įskaitant kiekvieno pakeitimo atlikimo datą ir jo atlikimo būtinumo pagrindimą;“.

1.2.34. Papildau nauju 44.13 papunkčiu:

44.13. Ūkio subjekto patvirtintu nešiklių sąrašu;“.

1.2.35. Buvusį 44.11 papunktį laikau 44.14 papunkčiu.

1.2.36. Pakeičiu 47 punktą ir išdėstau jį taip:

47. Ūkio subjektas, kuriam yra nustatyti apskaitos atskyrimo ir skaidrumo įpareigojimai, privalo ne vėliau kaip iki kito ataskaitinio laikotarpio šeštojo mėnesio pirmos dienos savo interneto svetainėje viešai paskelbti Sistemos aprašą, Taisyklių 44.1–44.3 papunkčiuose nurodytą informaciją, taip pat kitą apskaitos atskyrimo informaciją, kuri nėra konfidenciali ir yra būtina, kad suinteresuoti rinkos dalyviai galėtų įvertinti, kaip Ūkio subjektas vykdo jam nustatytus apskaitos atskyrimo ir kainų kontrolės įpareigojimus. Ūkio subjektas, Tarnybai pateikdamas metinį ataskaitų rinkinį, privalo nurodyti, kokia informacija laikytina konfidencialia pagal teisės aktų reikalavimus.“

1.2.37. Pakeičiu 48 punktą ir išdėstau jį taip:

48. Tarnyba, siekdama įvertinti apskaitos atskyrimo sistemos tinkamumą ir veiksmingumą, vadovaudamasi Viešo konsultavimosi dėl Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos sprendimų taisyklių, patvirtintų Tarnybos direktoriaus 2004 m. rugsėjo 16 d. įsakymu Nr. 1V-295 „Dėl Viešo konsultavimosi dėl Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos sprendimų taisyklių patvirtinimo“, nustatyta tvarka, gali rengti viešąsias konsultacijas dėl konkrečiai Taisyklėse neapibrėžtų, tačiau Ūkio subjekto apskaitos atskyrimo sistemoje taikomų sąnaudų apskaitos principų ar metodų tinkamumo kainų kontrolės įpareigojimui vykdyti.“

1.2.38. Pakeičiu 49 punktą ir išdėstau jį taip:

49. Tarnyba, siekdama užtikrinti, kad metinis ataskaitų rinkinys ir Sistemos aprašas atitiktų Taisyklių reikalavimus, kartą per metus, bet ne vėliau nei per 1 mėnesį nuo Taisyklių 44 punkte nurodytos datos, inicijuoja patikrinimą. Patikrinimui atlikti Tarnyba pasitelkia nepriklausomą auditorių (audito įmonę) arba patikrinimą atlieka Tarnybos kvalifikuoti specialistai (ekspertai). Nepriklausomo auditoriaus (audito įmonės) dalyvavimo patikrinime išlaidas apmoka Tarnyba. Tarnyba, informavusi Ūkio subjektą iš anksto, bet ne vėliau kaip prieš 30 dienų iki audito pradžios, gali nustatyti, jog Tarnybos išrinktas auditorius (audito įmonė) pradėtų auditą iki Taisyklių 44 punkte nurodytos datos, bet ne anksčiau, nei likus 2 mėnesiams iki šios datos. Ūkio subjektas privalo Tarnybai ir (arba) auditoriui (audito įmonei) pateikti visą patikrinimui reikalingą informaciją ir tinkamai bendradarbiauti su Tarnyba ir auditoriumi (audito įmone). Tarnybos patikrinimo išvada ir (arba) audito išvada yra viešos ir skelbiamos Tarnybos interneto svetainėje.“

1.2.39. Pakeičiu VII skyriaus pavadinimą ir išdėstau jį taip:

VII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS“.

1.2.40. Pakeičiu 1 priedą ir išdėstau jį nauja redakcija (pridedama).

2. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2017 m. sausio 1 d.

3. N u r o d a u paskelbti šį įsakymą Teisės aktų registre.

 

 

 

Direktoriaus pavaduotojas                                                                    

pavaduojantis direktorių Mindaugas Žilinskas

 

Apskaitos atskyrimo taisyklių ir su apskaitos atskyrimu

susijusių reikalavimų

1 priedas

 

Vidinių transferų ataskaitos forma

 

 

Prieigos tinklo vidaus paslaugos (produktai)

Pagrindinio (perdavimo) tinklo vidaus paslaugos (produktai)

Mažmeninės veiklos vidaus paslaugos (produktai)

Didmeninės veiklos vidaus paslaugos (produktai)

Bendrosios veiklos vidaus paslaugos (produktai)

Paslaugos (produkto) vieneto sąnaudos,

Eur

Tinklo komponentas 1

Tinklo komponentas 1

 

 

Tinklo komponentas n

Tinklo komponentas 1

Tinklo komponentas 2

 

 

Tinklo komponentas n

Veikla Nr. 1

Veikla Nr…

Veikla Nr. 1

Veikla Nr….

Veikla Nr. 1

Veikla Nr….

 

Sąnaudų suma, iš viso

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paslaugos (produkto) matavimo vienetas (minutė, linija, Mb ir pan.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vidaus paslaugos (produkto) apimtis (matavimo vienetų skaičius, iš viso)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vidinio transfero dydis (sąnaudų suma matavimo vienetui)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Verslo vienetas Nr. 1

Paslaugos (produkto) Nr. 1 savikaina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tinklo komponento panaudojimo veiksnys

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paslaugos (produkto) Nr. 2 savikaina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tinklo komponento panaudojimo veiksnys

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paslaugos (produkto) ... savikaina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tinklo komponento panaudojimo veiksnys

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Verslo vienetas Nr. 2

Paslaugos (produkto) Nr. 1 savikaina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tinklo komponento panaudojimo veiksnys

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paslaugos (produkto) ... savikaina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tinklo komponento panaudojimo veiksnys

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...

Paslaugos (produkto)... savikaina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tinklo komponento panaudojimo veiksnys

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Verslo vienetas Nr. n

Paslaugos (produkto) Nr. 1 savikaina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tinklo komponento panaudojimo veiksnys

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paslaugos (produkto)... savikaina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tinklo komponento panaudojimo veiksnys

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_________________