Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2021 M. RUGPJŪČIO 18 D. NUTARIMO NR. 677 „DĖL UGDYMO, MAITINIMO IR PAVĖŽĖJIMO LĖŠŲ SOCIALINĘ RIZIKĄ PATIRIANČIŲ VAIKŲ IKIMOKYKLINIAM UGDYMUI UŽTIKRINTI APSKAIČIAVIMO, PASKIRSTYMO IR PANAUDOJIMO TVARKOS APRAŠO patvirtinimo“ PAKEITIMO

 

2023 m. birželio 7 d. Nr. 447

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2021 m. rugpjūčio 18 d. nutarimą Nr. 677 „Dėl Ugdymo, maitinimo ir pavėžėjimo lėšų socialinę riziką patiriančių vaikų ikimokykliniam ugdymui užtikrinti apskaičiavimo, paskirstymo ir panaudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1.1. Pakeisti nurodytą nutarimą ir jį išdėstyti nauja redakcija (Ugdymo, maitinimo ir pavėžėjimo lėšų socialinę riziką patiriančių vaikų ikimokykliniam ugdymui užtikrinti apskaičiavimo, paskirstymo ir panaudojimo tvarkos aprašas nauja redakcija nedėstomas):

Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

Dėl vaikų, kuriems skirtas privalomas ugdymas pagal ikimokyklinio ugdymo programą, ugdymui, maitinimui ir vežiojimui skiriamų papildomų lėšų APSKAIČIAVIMO, PASKIRSTYMO IR PANAUDOJIMO TVARKOS APRAŠO patvirtinimo

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo 67 straipsnio 13 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Vaikų, kuriems skirtas privalomas ugdymas pagal ikimokyklinio ugdymo programą, ugdymui, maitinimui ir vežiojimui skiriamų papildomų lėšų apskaičiavimo, paskirstymo ir panaudojimo tvarkos aprašą (pridedama).“

1.2. Pakeisti nurodytu nutarimu patvirtintą Ugdymo, maitinimo ir pavėžėjimo lėšų socialinę riziką patiriančių vaikų ikimokykliniam ugdymui užtikrinti apskaičiavimo, paskirstymo ir panaudojimo tvarkos aprašą:

1.2.1. Pakeisti pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

vaikų, kuriems skirtas privalomas ugdymas pagal ikimokyklinio ugdymo programą, ugdymui, maitinimui ir vežiojimui skiriamų papildomų lėšų APSKAIČIAVIMO, PASKIRSTYMO IR PANAUDOJIMO TVARKOS APRAŠas“.

1.2.2. Pakeisti 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1. Ugdymo, maitinimo ir pavėžėjimo lėšų socialinę riziką patiriančių vaikų ikimokykliniam ugdymui užtikrinti apskaičiavimo, paskirstymo ir panaudojimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų, skiriamų socialinę riziką patiriančių vaikų, kuriems pagal švietimo, mokslo ir sporto ministro ir socialinės apsaugos ir darbo ministro tvirtinamą privalomo ikimokyklinio ugdymo nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašą yra skirtas privalomas ugdymas pagal ikimokyklinio ugdymo programą (toliau – vaikai), ugdymui, maitinimui ir pavėžėjimui, siekiant užtikrinti jų ikimokyklinį ugdymą valstybinėje, savivaldybės ar nevalstybinėje mokykloje (toliau – lėšos), apskaičiavimą, paskirstymą ir panaudojimą.“

1.2.3. Pakeisti 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1. Vaikų, kuriems skirtas privalomas ugdymas pagal ikimokyklinio ugdymo programą, ugdymui, maitinimui ir vežiojimui skiriamų papildomų lėšų apskaičiavimo, paskirstymo ir panaudojimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja papildomų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų, skiriamų  vaikų, kuriems pagal švietimo, mokslo ir sporto ministro ir socialinės apsaugos ir darbo ministro tvirtinamą privalomo ikimokyklinio ugdymo nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašą yra skirtas privalomas ugdymas pagal ikimokyklinio ugdymo programą (toliau – vaikai), ugdymui, maitinimui ir vežiojimui (toliau – lėšos, ugdymo lėšos, maitinimo lėšos, vežiojimo lėšos), apskaičiavimą, paskirstymą ir panaudojimą.

1.2.4. Pakeisti 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

3. Lėšos, tenkančios vienam vaikui metams (L), apskaičiuojamos sudėjus vaikui metams apskaičiuotas ugdymo lėšas (U), maitinimo lėšas (M) ir vežiojimo lėšas (P), tai yra L = U + M + P.“

1.2.5. Pakeisti 4.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:

4.3. socialinio draudimo koeficientas (ksoc) suprantamas taip pat, kaip jis apibrėžtas ML apraše.“

1.2.6. Pakeisti 6 punktą ir jį išdėstyti taip:

6. Pavėžėjimo lėšų (P) dydis apskaičiuojamas 1,5 minimalios mėnesinės algos (0,5 etato vairuotojo ir po 0,5 etato dviem lydintiesiems asmenims) padalijus iš sąlyginio 18 vežamų vaikų skaičiaus, padauginus iš socialinio draudimo koeficiento (ksoc) ir iš 12 mėnesių, taip pat pridėjus sąlyginį vienos transporto išlaikymo dienos normos vaikui dydį (2 eurai), padaugintą iš sąlyginio vaiko ugdymo dienų skaičiaus per metus (251 diena), tai yra P = 1,5 MMA / 18 × ksoc. × 12 + 2 × 251.“

1.2.7. Pakeisti 6 punktą ir jį išdėstyti taip:

6. Vežiojimo lėšų (P) dydis apskaičiuojamas 1,5 minimalios mėnesinės algos (0,5 etato vairuotojo ir po 0,5 etato dviem lydintiesiems asmenims) padalijus iš sąlyginio 18 vežamų vaikų skaičiaus, padauginus iš socialinio draudimo koeficiento (ksoc) ir iš 12 mėnesių, taip pat pridėjus sąlyginį vienos transporto išlaikymo dienos normos vaikui dydį (2 eurai), padaugintą iš sąlyginio vaiko ugdymo dienų skaičiaus per metus (251 diena), tai yra P = 1,5 MMA / 18 × ksoc. × 12 + 2 × 251.“

1.2.8. Pakeisti 7 punktą ir jį išdėstyti taip:

7. Savivaldybėms (savivaldybių ir nevalstybinėms mokykloms) ir valstybinėms mokykloms skiriama lėšų suma apskaičiuojama pagal Mokinių registre nurodytą vaikų skaičių, vadovaujantis Aprašo 8 ir 9 punktais. Paaiškėjus, kad duomenys, nurodyti Mokinių registre Aprašo 8 ir 9 punktuose nurodytomis datomis, yra netikslūs, skiriama lėšų suma apskaičiuojama pagal patikslintus duomenis, jei netikslūs duomenys ištaisomi ne vėliau kaip per 6 kalendorines dienas nuo Aprašo 8 ir 9 punktuose nurodytų datų.

1.2.9. Pakeisti 8 punktą ir jį išdėstyti taip:

8. Lėšos savivaldybėms (savivaldybių ir nevalstybinėms mokykloms) ir valstybinėms mokykloms skiriamos iš Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (toliau – Ministerija) patvirtintų valstybės biudžeto asignavimų. Einamųjų metų lėšų paskirstymą savivaldybėms (savivaldybių ir nevalstybinėms mokykloms) ir valstybinėms mokykloms einamųjų metų sausio–rugpjūčio mėnesiams – pagal vaikų skaičių, nurodytą Mokinių registre praėjusių metų rugsėjo 1 d., o einamųjų metų rugsėjo–gruodžio mėnesiams – vadovaudamasis Aprašo 9 punktu.“

1.2.10. Pakeisti 8 punktą ir jį išdėstyti taip:

8. Lėšos savivaldybėms (savivaldybių ir nevalstybinėms mokykloms) ir valstybinėms mokykloms skiriamos iš Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (toliau – Ministerija) patvirtintų valstybės biudžeto asignavimų. Einamųjų metų lėšų paskirstymą savivaldybėms (savivaldybių ir nevalstybinėms mokykloms) ir valstybinėms mokykloms tvirtina švietimo, mokslo ir sporto ministras: einamųjų metų sausio–rugpjūčio mėnesiams – pagal vaikų skaičių, nurodytą Mokinių registre einamųjų metų sausio 1 d., o einamųjų metų rugsėjo–gruodžio mėnesiams – vadovaudamasis Aprašo 9 punktu.“

1.2.11. Pakeisti 9 punktą ir jį išdėstyti taip:

9. Savivaldybėms (savivaldybių ir nevalstybinėms mokykloms) ir valstybinėms mokykloms einamųjų metų rugsėjo–gruodžio mėnesiams skiriamos lėšos apskaičiuojamos iš einamųjų metų lėšų sumos atėmus einamųjų metų sausio–rugpjūčio mėnesiams skirtą lėšų sumą. Einamųjų metų lėšų suma nustatoma sudėjus lėšas, apskaičiuotas: einamųjų metų sausio–gegužės mėnesiais – pagal vaikų skaičių, nurodytą Mokinių registre praėjusių metų rugsėjo 1 d.; einamųjų metų birželio–rugpjūčio mėnesiais – pagal vaikų skaičių, nurodytą Mokinių registre einamųjų metų birželio 15 d.; rugsėjo–gruodžio mėnesiais – pagal vaikų skaičių, nurodytą Mokinių registre rugsėjo 1 d. Tais atvejais, kai savivaldybės ar valstybinės mokyklos einamųjų metų lėšų suma yra mažesnė už atitinkamai savivaldybei ar valstybinei mokyklai einamųjų metų sausio–rugpjūčio mėnesiais skirtą lėšų sumą, sausio–rugpjūčio mėnesiais skirtos lėšos nemažinamos. Tais atvejais, kai bendra savivaldybėms (savivaldybių ir nevalstybinėms mokykloms) ir valstybinėms mokykloms apskaičiuota einamųjų metų lėšų suma viršija šiam tikslui einamiesiems metams Ministerijai patvirtintus valstybės biudžeto asignavimus, lėšų dalis Apraše nustatytoms reikmėms finansuoti einamųjų metų sausio–rugpjūčio mėnesiais, skiriama savivaldybėms (savivaldybių ir nevalstybinėms mokykloms) ir valstybinėms mokykloms, proporcingai mažinama.“

1.2.12. Pakeisti 9 punktą ir jį išdėstyti taip:

9. Savivaldybėms (savivaldybių ir nevalstybinėms mokykloms) ir valstybinėms mokykloms einamųjų metų rugsėjo–gruodžio mėnesiams skiriamos lėšos apskaičiuojamos iš einamųjų metų lėšų sumos atėmus einamųjų metų sausio–rugpjūčio mėnesiams skirtą lėšų sumą. Einamųjų metų lėšų suma nustatoma sudėjus lėšas, apskaičiuotas: einamųjų metų sausio–rugpjūčio mėnesiais – pagal vaikų skaičių, nurodytą Mokinių registre kiekvieno mėnesio 1 d.; rugsėjo–gruodžio mėnesiais – pagal vaikų skaičių, nurodytą Mokinių registre rugsėjo 1 d. Tais atvejais, kai savivaldybės ar valstybinės mokyklos einamųjų metų lėšų suma yra mažesnė už atitinkamai savivaldybei ar valstybinei mokyklai einamųjų metų sausio–rugpjūčio mėnesiais skirtą lėšų sumą, sausio–rugpjūčio mėnesiais skirtos lėšos nemažinamos. Tais atvejais, kai bendra savivaldybėms (savivaldybių ir nevalstybinėms mokykloms) ir valstybinėms mokykloms apskaičiuota einamųjų metų lėšų suma viršija šiam tikslui einamiesiems metams Ministerijai patvirtintus valstybės biudžeto asignavimus, lėšų dalis Apraše nustatytoms reikmėms finansuoti einamųjų metų sausio–rugpjūčio mėnesiais, skiriama savivaldybėms (savivaldybių ir nevalstybinėms mokykloms) ir valstybinėms mokykloms, proporcingai mažinama.“

1.2.13. Pakeisti 10 punktą ir jį išdėstyti taip:

10. Savivaldybės joms skirtas lėšas paskirsto savivaldybių ir nevalstybinėms mokykloms pagal šiose mokyklose ugdomų vaikų skaičių rugsėjo 1 d., išskyrus atvejus, kuomet vaikų maitinimas ir (arba) vežiojimas organizuojami centralizuotai. Šiais atvejais mokykloms skiriamos lėšos mažinamos lėšų suma, kurios reikia maitinimo ir (arba) vežiojimo išlaidoms centralizuotai apmokėti.“

1.2.14. Pakeisti 11 punktą ir jį išdėstyti taip:

11. Atsižvelgdamos į mokinių skaičiaus pokyčius mokyklose, Ministerija turi teisę perskirstyti lėšas, tarp valstybinių mokyklų, savivaldybės – tarp savivaldybių ir nevalstybinių mokyklų.“

1.2.15. Pakeisti 13 punktą ir jį išdėstyti taip:

13. Vežiojimo lėšos gali būti naudojamos už darbą vairuotojui ir lydinčiajam asmeniui (įskaitant privalomas su šių darbuotojų darbo santykiais susijusias valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokas, išmokas ir kompensacijas) apmokėti, taip pat tėvams (globėjams) vaiko vežimo visuomeniniu transportu išlaidoms kompensuoti, transporto išlaikymo ir transporto paslaugų įsigijimo išlaidoms, transporto pritaikymo išlaidoms, kurios susijusios su vaiko vežimu į mokyklą ir atgal, apmokėti. Vežiojimo lėšos, nepanaudotos šiame punkte nurodytoms reikmėms, gali būti naudojamos Aprašo 12 ir 14 punktuose nurodytoms reikmėms.“

1.2.16. Papildyti 141 punktu:

141. Lėšų dalis, skirta savivaldybėms (savivaldybių ir nevalstybinėms mokykloms) ir valstybinėms mokykloms einamųjų metų rugsėjo–gruodžio mėnesiams, gali būti naudojama einamaisiais metais patirtoms išlaidoms kompensuoti, jei Apraše nustatytoms reikmėms finansuoti einamaisiais metais buvo skirta lėšų iš kitų Apraše nenurodytų valstybės ar savivaldybių lėšų.“

1.2.17. Pakeisti 16 punktą ir jį išdėstyti taip:

16. Savivaldybėms (savivaldybių ir nevalstybinėms mokykloms) lėšos proporcingai iš valstybės iždo gaunamoms lėšoms pervedamos tokiais terminais: už pirmą, antrą ir trečio ketvirčio liepos–rugpjūčio mėnesius – per einamojo ketvirčio 20 darbo dienų, o už rugsėjo–gruodžio mėnesius – iki spalio 15 dienos. Valstybinėms mokykloms lėšos pervedamos pagal asignavimų valdytojo patvirtintas sąmatas.“

1.2.18. Pakeisti 18 punktą ir jį išdėstyti taip:

18. Valstybinės mokyklos finansines ataskaitas rengia, teikia ir skelbia, vadovaudamosi Lietuvos Respublikos viešojo sektoriaus atskaitomybės įstatymu, pagal finansų ministro nustatytas ataskaitų formas. Biudžeto vykdymo ataskaitų ir finansinių ataskaitų rinkinių teikimo terminus valstybinėms mokykloms nustato švietimo, mokslo ir sporto ministras.“

2. Nustatyti, kad šio nutarimo:

2.1. 1.1, 1.2.1, 1.2.3, 1.2.4, 1.2.7, 1.2.13 ir 1.2.15 papunkčiai įsigalioja 2023 m. rugsėjo 1 d.;

2.2. 1.2.10, 1.2.12 ir 1.2.16 papunkčiai įsigalioja 2024 m. sausio 1 d.

 

 

 

Ministrė Pirmininkė                                                                                          Ingrida Šimonytė

 

 

 

Teisingumo ministrė,

einanti švietimo, mokslo ir sporto ministro pareigas                                        Ewelina Dobrowolska