VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIUS

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIAUS IR LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO 2002 M. SPALIO 22 D. ĮSAKYMO NR. 485/550 „DĖL VETERINARINĖS PRIEŽIŪROS MEDŽIOKLĖJE REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2024 m. rugpjūčio 29 d. Nr. B1-902/D1-287

Vilnius

 

 

P a k e i č i a m e Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. spalio 22 d. įsakymą Nr. 485/550 „Dėl Veterinarinės priežiūros medžioklėje reikalavimų patvirtinimo“:

1. Pakeičiame 2 punktą ir jį išdėstome taip:

2. Pavedame įsakymo vykdymo kontrolę pagal kompetenciją Aplinkos apsaugos departamentui prie Aplinkos ministerijos ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojams pagal administruojamas sritis.“

2. Pakeičiame nurodytu įsakymu pavirtintus Veterinarinės priežiūros medžioklėje reikalavimus:

2.1. Pakeičiame 4 punktą ir jį išdėstome taip:

4Medžioklės plotų naudotojai šiame skyriuje nustatyta tvarka savo medžioklės plotų vienete turi įrengti aikštelę ar apdorojimo patalpą ir gyvūninių atliekų duobę. Aikštelių, apdorojimo patalpų ir gyvūninių atliekų duobių skaičius medžioklės plotų vienete neribojamas. Medžioklės plotų naudotojai turi turėti vietą (veikiančią šaldymo patalpą, šaldytuvą ar šaldiklį, įrengtą apdorojimo patalpoje arba kitoje su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (toliau – VMVT) Priežiūros departamento apygardos priežiūros skyriumi (toliau – VMVT teritorinis priežiūros padalinys) suderintoje vietoje, esančioje tame pačiame medžioklės plotų vienete), kurioje būtų galima saugoti išdorotų sumedžiotų medžiojamųjų gyvūnų mėsą, kol bus atlikti privalomi laboratoriniai gyvūnų ligų tyrimai.“

2.2. Pakeičiame 13 punktą ir jį išdėstome taip:

13.   Gyvūninių atliekų duobę, pripildytą 1,5–1 m iki žemės paviršiaus, galima užkasti arba, išėmus atliekas ir atlikus dezinfekciją, naudoti pakartotinai. Jei gyvūninių atliekų duobė, pripildyta 1,5–1 m iki žemės paviršiaus, užkasama, apie tai privaloma informuoti VMVT teritorinį priežiūros padalinį. Kai naudojama daugkartinio naudojimo talpa su rakinamu sandariu dangčiu, ją galima pripildyti tiek, kad į išorę nesisunktų skysčiai.“

2.3. Pakeičiame 14 punktą ir jį išdėstome taip:

14.     Iš gyvūninių atliekų duobės išimti atliekas leidžiama tik gavus VMVT teritorinio priežiūros padalinio leidimą, kuriame nurodomos atliekų tvarkymo sąlygos, išskyrus atvejus, kai, atliekant medžioklės kontrolės veiksmus, atliekos išimamos aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnų nurodymu. Atlikus medžioklės kontrolės veiksmus, atliekas galima grąžinti atgal į gyvūninių atliekų duobę arba tvarkyti Reikalavimų 15 punkte nustatyta tvarka.“

2.4. Pakeičiame 15 punktą ir jį išdėstome taip:

15.     Išimtos atliekos užkasamos tame pačiame medžioklės plotų vienete, kuriame įrengta gyvūninių atliekų duobė, tokiame gylyje, kad ant užkasamų atliekų būtų galima užpilti ne mažiau kaip 1,5 m storio žemės sluoksnį. Medžioklės plotų naudotojams pageidaujant, VMVT teritorinis priežiūros padalinys gali leisti iš gyvūninių atliekų duobės išimtas atliekas tvarkyti pagal 2009 m. spalio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1069/2009, kuriuo nustatomos žmonėms vartoti neskirtų šalutinių gyvūninių produktų ir jų gaminių sveikumo taisyklės ir panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 1774/2002 (Šalutinių gyvūninių produktų reglamentas) su visais pakeitimais, 12 straipsnį kaip I kategorijos šalutinius gyvūninius produktus.“

2.5. Pakeičiame 16 punktą ir jį išdėstome taip:

16.    Medžioklės plotų naudotojai, įrengę aikštelę su gyvūninių atliekų duobe, apdorojimo patalpą su gyvūninių atliekų duobe ar papildomą gyvūninių atliekų duobę, turi raštu kreiptis į VMVT Paslaugų departamento apygardos paslaugų skyrių (toliau – VMVT teritorinis paslaugų padalinys), kurio kontroliuojamojoje teritorijoje yra aikštelė, apdorojimo patalpa ar gyvūninių atliekų duobė, ir pateikti laisvos formos pasirašytą prašymą dėl medžiojamųjų gyvūnų pirminio apdorojimo aikštelės, apdorojimo patalpos ar gyvūninių atliekų duobės atitikties teisės aktų reikalavimams įvertinimo (toliau – prašymas). Prašymai VMVT teritoriniams paslaugų padaliniams teikiami ir nagrinėjami vadovaujantis Asmenų prašymų ir skundų nagrinėjimo viešojo administravimo subjektuose taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 „Dėl Asmenų prašymų ir skundų nagrinėjimo viešojo administravimo subjektuose taisyklių patvirtinimo“ ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2007 m. spalio 31 d. įsakymu Nr. B1-790 „Dėl asmenų prašymų ir skundų nagrinėjimo Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje“. Prašyme turi būti nurodyti aikštelės, apdorojimo patalpos ar gyvūninių atliekų duobės koordinatės pagal globalinę padėties nustatymo sistemą (angl. Global Positioning System, GPS), medžioklės plotų naudotojų, kurie bendrai naudosis aikštele, apdorojimo patalpa ar gyvūninių atliekų duobe (jeigu tokių bus), ir pareiškėjų duomenys (jeigu pareiškėjai numato, kad aikštele, apdorojimo patalpa ir (ar) gyvūninių atliekų duobe naudosis keli medžioklės plotų naudotojai, pateikiami medžioklės plotų naudotojų vardai ir pavardės ar pavadinimai, adresai, telefono numeriai, elektroninio pašto adresai). Su prašymu turi būti pateikiama dokumento, kuriuo patvirtinamas medžioklės plotų vieneto ribų nustatymas arba jo ribų pakeitimas (pateikiama, jeigu medžioklės plotų naudotojai šio dokumento VMVT nebuvo pateikę anksčiau), ir dokumento, kuriuo patvirtinamas valstybės rinkliavos už aikštelės, apdorojimo patalpos ir (ar) gyvūninių atliekų duobės vertinimą sumokėjimas, kopijos.“

2.6. Pakeičiame 17 punktą ir jį išdėstome taip:

17.   Per prašymui nagrinėti nustatytą terminą VMVT teritorinis paslaugų padalinys, suderinęs su medžioklės plotų naudotojais aikštelės, apdorojimo patalpos ir gyvūninių atliekų duobės apžiūros datą, turi atlikti aikštelės, apdorojimo patalpos ir gyvūninių atliekų duobės apžiūrą.“

2.7. Pakeičiame 18 punktą ir jį išdėstome taip:

18.   Jei VMVT teritorinis paslaugų padalinys, atlikęs aikštelės, apdorojimo patalpos ir gyvūninių atliekų duobės apžiūrą, nustato, kad aikštelė, apdorojimo patalpa ir gyvūninių atliekų duobė atitinka Reikalavimų 6–13 punktų nuostatas, išduoda pažymą apie aikštelės, apdorojimo patalpos ir gyvūninių atliekų duobės atitiktį teisės aktų reikalavimams (toliau – pažyma) ir apie tai raštu informuoja Aplinkos apsaugos departamentą prie Aplinkos ministerijos, kuris medžioklės plotų naudotojams yra išdavęs leidimą naudoti medžiojamųjų gyvūnų išteklius medžioklės plotų vienete.“

2.8. Pakeičiame 19 punktą ir jį išdėstome taip:

19.   Jei VMVT teritorinis paslaugų padalinys, atlikęs aikštelės, apdorojimo patalpos ir gyvūninių atliekų duobės apžiūrą, nustato, kad aikštelė, apdorojimo patalpa ir gyvūninių atliekų duobė neatitinka Reikalavimų 6–13 punktų nuostatų, medžioklės plotų naudotojams skiria ne trumpesnį kaip 14 dienų terminą nustatytiems trūkumams pašalinti. Medžioklės plotų naudotojai gali pakartotinai kreiptis į VMVT teritorinį paslaugų padalinį išduoti pažymą tik pašalinę VMVT teritorinio paslaugų padalinio nustatytus trūkumus.“

2.9. Pakeičiame 21 punktą ir jį išdėstome taip:

21.   VMVT teritorinio paslaugų padalinio ar Poveikio priemonių taikymo skyriaus sprendimu pažymos galiojimas sustabdomas:

21.1.  gavus medžioklės plotų naudotojų prašymą dėl pažymos galiojimo sustabdymo (sprendimą priima VMVT teritorinis paslaugų padalinys);

21.2.  jeigu VMVT teritorinis priežiūros padalinys, atlikdamas aikštelės, apdorojimo patalpos ir gyvūninių atliekų duobės atitikties teisės aktų reikalavimams tikrinimą, nustato neatitikimus Reikalavimų 6.2, 6.3 papunkčių, 8, 9 ir (ar) 11 punkto nuostatoms, kuriuos medžioklės plotų naudotojai gali pašalinti, nustato trūkumų šalinimo terminą, kuris negali būti trumpesnis kaip 14 dienų (sprendimą priima VMVT Poveikio priemonių taikymo skyrius).“

2.10. Pakeičiame 22 punktą ir jį išdėstome taip:

22.   Jeigu pažymos galiojimas buvo sustabdytas, atsižvelgus į medžioklės plotų naudotojų prašymą, pasibaigus medžioklės plotų naudotojų prašyme nurodytam laikotarpiui, atskiras VMVT teritorinio paslaugų padalinio sprendimas dėl pažymos sustabdymo panaikinimo nepriimamas.“

2.11. Pakeičiame 23 punktą ir jį išdėstome taip:

23.   Jeigu pažymos galiojimas buvo sustabdytas dėl Reikalavimų 21.2 papunktyje nurodytų priežasčių, medžioklės plotų naudotojai per VMVT teritorinio priežiūros padalinio nustatytą trūkumų šalinimo terminą, kuris negali būti trumpesnis kaip 14 dienų, turi pašalinti trūkumus ir apie tai informuoti VMVT teritorinį priežiūros padalinį. VMVT teritoriniam priežiūros padaliniui pakartotinai atlikus aikštelės, apdorojimo patalpos ir gyvūninių atliekų duobės tikrinimą ir nustačius, kad aikštelė, apdorojimo patalpa ir gyvūninių atliekų duobė atitinka Reikalavimus, VMVT Poveikio priemonių taikymo skyrius sprendimu panaikina pažymos galiojimo sustabdymą.“

2.12. Pakeičiame 25 punktą ir jį išdėstome taip:

25.   VMVT teritorinio paslaugų padalinio ar Poveikio priemonių taikymo skyriaus sprendimu pažymos galiojimas panaikinamas:

25.1.  gavus medžioklės plotų naudotojų prašymą dėl pažymos galiojimo panaikinimo (sprendimą priima VMVT teritorinis paslaugų padalinys);

25.2jeigu medžioklės plotų naudotojai pažymos galiojimo sustabdymo laikotarpiu naudojasi aikštele, apdorojimo patalpa ir gyvūninių atliekų duobe (sprendimą priima VMVT Poveikio priemonių taikymo skyrius);

25.3jeigu medžioklės plotų naudotojai pažymos galiojimo sustabdymo laikotarpiu per VMVT teritorinio priežiūros padalinio nustatytą terminą nepašalina nustatytų trūkumų (sprendimą priima VMVT Poveikio priemonių taikymo skyrius).“

2.13. Pakeičiame 26 punktą ir jį išdėstome taip:

26.   VMVT teritorinis paslaugų padalinys ar Poveikio priemonių taikymo skyrius pagal kompetenciją  raštu informuoja Aplinkos apsaugos departamentą prie Aplinkos ministerijos, kuris medžioklės plotų naudotojams yra išdavęs leidimą naudoti medžiojamųjų gyvūnų išteklius medžioklės plotų vienete, apie pažymos išdavimą, jos galiojimo sustabdymą, galiojimo sustabdymo panaikinimą ir galiojimo panaikinimą ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo.

2.14. Pakeičiame 29 punktą ir jį išdėstome taip:

29.   Jeigu sumedžiotų stambiųjų medžiojamųjų gyvūnų mėsą ketinama tiekti rinkai, aikštelėje ar apdorojimo patalpoje (sumedžiotiems elniniams gyvūnams ir paukščiams – sumedžiojimo ar radimo vietoje) iš šių gyvūnų turi būti pašalinami skrandis, žarnos ir kiti vidaus organai. Vidaus organai, išskyrus žarnas ir skrandį, kartu su nepadalinta skerdena (su kailiu arba be jo) turi būti vežami į sumedžiotų medžiojamųjų gyvūnų mėsos tvarkymo patalpas, patvirtintas ar registruotas vadovaujantis Gyvūninio maisto tvarkymo subjektų patvirtinimo ir registravimo tvarkos aprašu, patvirtintu Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2005 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. B1-738 „Dėl Gyvūninio maisto tvarkymo subjektų patvirtinimo ir registravimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, arba Mažais kiekiais gaminamos laukinių medžiojamųjų gyvūnų mėsos veterinarijos reikalavimais, patvirtintais Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2005 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. B1-725 „Dėl Mažais kiekiais gaminamos laukinių medžiojamųjų gyvūnų mėsos veterinarijos reikalavimų patvirtinimo“ (toliau – Mažais kiekiais gaminamos laukinių medžiojamųjų gyvūnų mėsos veterinarijos reikalavimai).“

2.15. Pakeičiame 31 punktą ir jį išdėstome taip:

31.   Kai ketinama sumedžiotų medžiojamųjų gyvūnų mėsą tiekti rinkai, aikštelėje ar apdorojimo patalpoje (sumedžiotiems elniniams gyvūnams ir paukščiams – sumedžiojimo ar radimo vietoje) turi būti atliktas pirminis sumedžiotų medžiojamųjų gyvūnų tikrinimas ir surašytas Sumedžioto laukinio gyvūno pirminio tikrinimo patvirtinimas, kurio forma patvirtinta Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2006 m. birželio 14 d. įsakymu Nr. B1-385 „Dėl sumedžiotų laukinių gyvūnų pirminio tikrinimo“. Tokiu atveju į sumedžiotų medžiojamųjų gyvūnų mėsos tvarkymo patalpas kartu su sumedžioto medžiojamojo gyvūno skerdena neprivaloma vežti kitų vidaus organų, išskyrus atvejus, kai kyla įtarimas dėl sumedžioto medžiojamojo gyvūno mėsos saugumo. Sumedžiotų medžiojamųjų gyvūnų mėsa sumedžiotų medžiojamųjų gyvūnų mėsos tvarkymo patalpose tvarkoma vadovaujantis Mažais kiekiais gaminamos laukinių medžiojamųjų gyvūnų mėsos veterinarijos reikalavimais arba 2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 853/2004, nustatančio konkrečius gyvūninės kilmės maisto produktų higienos reikalavimus su visais pakeitimais, III priedo IV skirsnio II ir III skyrių reikalavimais. Jeigu apdorojimo patalpa atitinka Mažais kiekiais gaminamos laukinių medžiojamųjų gyvūnų mėsos veterinarijos reikalavimus, joje apdorota sumedžiotų medžiojamųjų gyvūnų mėsa gali būti tiekiama rinkai. Atliekant sumedžiotų medžiojamųjų gyvūnų, kurių mėsą ketinama tiekti rinkai, apdorojimą, jų galvas galima atskirti ir panaudoti trofėjams ruošti.“

2.16. Pakeičiame 39 punktą ir jį išdėstome taip:

39.   Prieš pradedant doroti sumedžiotus medžiojamuosius gyvūnus apdorojimo patalpoje, kurioje nėra vandens tiekimo ir nuotekų surinkimo sistemų ar šios sistemos neveikia, turi būti iš anksto pasirūpinta vandeniu, kuris reikalingas sumedžiotiems medžiojamiesiems gyvūnams doroti. Sumedžioti medžiojamieji gyvūnai turi būti dorojami taip, kad visi jų dorojimo metu susidarę skysčiai būtų surinkti į sandarias talpas arba nuotekų sistemą. Atlikus sumedžiotų medžiojamųjų gyvūnų dorojimą apdorojimo patalpoje, dorojimo atliekos sumetamos į Reikalavimų 8.2.5 papunktyje nurodytas talpas ar gyvūninių atliekų duobę, esančią prie apdorojimo patalpos, kurios koordinates medžioklės plotų naudotojas nurodė VMVT teritoriniam paslaugų padaliniui pateiktame prašyme. Sumedžiotų medžiojamųjų gyvūnų dorojimo atliekos iš apdorojimo patalpos į gyvūninių atliekų duobę turi būti vežamos taip, kad būtų išvengta skysčių ištekėjimo ir nebūtų užteršta aplinka.“

2.17. Pakeičiame 45 punktą ir jį išdėstome taip:

45. VMVT sprendimai, Reikalavimų kontrolę vykdančių pareigūnų veiksmai gali būti skundžiami Skundų dėl Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos veiksmų ir (ar) neveikimo ir administracinių sprendimų teikimo, priėmimo ir nagrinėjimo Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje tvarkos aprašo, patvirtinto Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2007 m. spalio 31 d. įsakymu Nr. B1-790 „Dėl asmenų prašymų ir skundų nagrinėjimo Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje“, nustatyta tvarka VMVT, Lietuvos Respublikos ikiteisminio administracinių ginčų nagrinėjimo tvarkos įstatyme nustatyta tvarka Lietuvos administracinių ginčų komisijai arba Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatyme nustatyta tvarka Regionų administraciniam teismui. Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos pareigūnų veiksmai gali būti skundžiami Prašymų ir skundų nagrinėjimo ir asmenų aptarnavimo Aplinkos apsaugos departamente prie Aplinkos ministerijos tvarkos apraše, patvirtinto Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos direktoriaus 2021 m. rugsėjo 15 d. įsakymu Nr. AD1-331 „Dėl Prašymų ir skundų nagrinėjimo ir asmenų aptarnavimo Aplinkos apsaugos departamente prie Aplinkos ministerijos tvarkos aprašo patvirtinimo“, nustatyta tvarka Aplinkos apsaugos departamentui prie Aplinkos ministerijos, Ikiteisminio administracinių ginčų nagrinėjimo tvarkos įstatyme nustatyta tvarka Lietuvos administracinių ginčų komisijai arba Administracinių bylų teisenos įstatyme nustatyta tvarka Regionų administraciniam teismui.“

 

 

 

Valstybinės maisto ir veterinarijos

tarnybos direktoriaus pavaduotojas,

pavaduojantis direktorių                                                                                            Paulius Bušauskas

                                                                                                                                                                

Aplinkos ministras                                                                                                     Simonas Gentvilas