KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL ELEKTROS PRIETAISŲ ĮSIGIJIMO, PERDAVIMO, tikrinimo, NAUDOJIMOSI IR ELEKTROS ENERGIJOS SĄNAUDŲ APSKAIČIAVIMO BEI IŠLAIDŲ UŽ SUNAUDOTĄ ELEKTROS ENERGIJĄ APMOKĖJIMO LAISVĖS ATĖMIMO VIETų įstaigose TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2020 m. lapkričio 6 d. Nr. V-337

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos suėmimo vykdymo įstatymo 27 straipsnio 2 dalimi ir Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 96 straipsnio 2 dalimi:

1. T v i r t i n u Elektros prietaisų įsigijimo, perdavimo, tikrinimo, naudojimosi ir elektros energijos sąnaudų apskaičiavimo bei išlaidų už sunaudotą elektros energiją apmokėjimo laisvės atėmimo vietų įstaigose tvarkos aprašą (pridedama).

2. P r i p a ž į s t u netekusiais galios:

2.1. Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus 2016 m. kovo 30 d. įsakymą Nr. V-108 „Dėl Suimtųjų ir nuteistųjų naudojamų daiktų elektros energijos sąnaudų apskaičiavimo ir išlaidų už sunaudotą elektros energiją apmokėjimo taisyklių patvirtinimo“;

2.2. Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus 2016 m. balandžio 5 d. įsakymą Nr. V-125 „Dėl Elektros prietaisų įsigijimo, perdavimo ir naudojimosi laisvės atėmimo vietų įstaigose tvarkos aprašo patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais;

2.3. Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus 2016 m. lapkričio 10 d. įsakymą Nr. V-426 „Dėl laisvės atėmimo vietų įstaigose laikomiems asmenims perduotų ar įsigytų daiktų, elektros prietaisų ir informacijos laikmenų tikrinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

3. P a v e d u Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos (toliau – Kalėjimų departamentas) Veiklos organizavimo skyriui:

3.1. su šiuos įsakymu supažindinti Kalėjimų departamentui pavaldžių įstaigų vadovus, Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojus ir administracinių padalinių vadovus;

3.2. šį įsakymą teisės aktų nustatyta tvarka paskelbti Teisės aktų registre.

 

 

 

Direktorius                                                                                                         Virginijus Kulikauskas

 

PATVIRTINTA

Kalėjimų departamento

prie Lietuvos Respublikos

teisingumo ministerijos direktoriaus

2020 m. lapkričio 6 d.

įsakymu Nr. V-337

 

 

ELEKTROS PRIETAISŲ ĮSIGIJIMO, PERDAVIMO, tikrinimo, NAUDOJIMOSI IR ELEKTROS ENERGIJOS SĄNAUDŲ APSKAIČIAVIMO BEI IŠLAIDŲ UŽ SUNAUDOTĄ ELEKTROS ENERGIJĄ APMOKĖJIMO LAISVĖS ATĖMIMO VIETų įstaigose TVARKOS APRAŠAS

 

I skyrius

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Elektros prietaisų įsigijimo, perdavimo, tikrinimo, naudojimosi ir elektros energijos sąnaudų apskaičiavimo bei išlaidų už sunaudotą elektros energiją apmokėjimo laisvės atėmimo vietų įstaigose tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato nuteistiesiems ir suimtiesiems leidžiamų turėti elektros prietaisų (toliau – elektros prietaisai) techninius parametrus, elektros prietaisų įsigijimo, perdavimo, naudojimosi, tikrinimo, įskaitant juose esančią ir duomenų laikmenose kaupiamą skaitmeninę informaciją (toliau – informacijos laikmenos), taip pat elektros energijos sąnaudų apskaičiavimo ir išlaidų už sunaudotą elektros energiją apmokėjimo laisvės atėmimo vietų įstaigose tvarką.

2. Šiame apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos suėmimo vykdymo įstatyme, Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekse ir kituose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

3. Nustatyta tvarka nepatikrinti elektros prietaisai ar elektros prietaisai, kurie neatitinka nustatytų techninių parametrų ar tokių parametrų neįmanoma nustatyti, taip pat elektros prietaisai, kuriuose yra daiktų, kurių įsigijimas ir perdavimas nuteistiesiems ir suimtiesiems nėra numatytas leidžiamų įsigyti ir turėti asmeninių daiktų sąraše, negali būti perduoti ir naudojami laisvės atėmimo vietų įstaigose.

4. Elektros prietaisuose rasti daiktai, kurių nuteistieji ir suimtieji neturi teisės turėti, taip pat elektros prietaisai, kurių savininkai nenustatyti, perduodami saugoti laisvės atėmimo vietos įstaigos sandėlyje arba nustatyta tvarka sunaikinami, jei teisės aktuose nenustatyta kitaip.

5. Laisvės atėmimo vietos įstaigose vedama nuteistųjų ir suimtųjų įsigytų ir jiems perduotų elektros prietaisų apskaita.

 

II skyrius

Elektros prietaisų TECHNINIAI PARAMETRAI

 

6. Elektros prietaisai, jų priedai turi būti gamintojo sertifikuoti Europos Sąjungoje, švarūs, techniškai tvarkingi, saugūs, neiškomplektuoti, neišmontuotos, neįmontuotos ir nepakeistos jų atskiros dalys (išskyrus tuos atvejus, kai yra išmontuojama vaizdo ir garso įrašymo įranga bei atskiros dalys, suteikiančios galimybę turėti bet kokį ryšį), atitinkantys gamintojo žymose arba techninėje dokumentacijoje nurodytus duomenis, turėti atsitiktiniam prisilietimui nepasiekiamas srovines dalis, jungiamųjų laidų izoliacija turi būti be akivaizdžių pažeidimų, įtrūkimų ir pan.

7. Visos programinės, vaizdo ir garso laikmenos turi būti su matomomis licencijavimo žymomis, todėl privaloma pateikti minėtų laikmenų įsigijimo apskaitos dokumentą, kurį privalo pardavėjas išduoti pirkėjui paprašius. Elektros prietaisai neturi turėti galimybių prisijungti prie interneto ryšio, taip pat neturi turėti kitų ryšio priemonių bei vaizdo ir garso įrašymo galimybių. Kompiuteriuose ir informacijos laikmenose neturi būti užkoduotų ir kitaip paslėptų ar laisvai neprieinamų duomenų, taip pat programinės įrangos, skirtos ištrintai ar kitaip paslėptai skaitmeninei informacijai atkurti, bei programinės įrangos, skirtos naikinti kompiuterio darbo istoriją. Nepriklausomai ar kompiuterio darbo istorija buvo naikinama su tam skirta programine įranga ar rankiniu būdu, bet tai atlikta be administracijos raštiško sutikimo prieš tai neatlikus kompiuterio darbo istorijos patikrinimo – prilygsta programinės įrangos, skirtos naikinti kompiuterio darbo istoriją turėjimui. Informacija esanti laikmenoje negali būti smurtą ar žiaurumą propaguojančio ar pornografinio turinio. Televizoriai turi būti be išmaniosios televizijos (SMART TV) funkcijų.

8. Didžiausia leistina elektros srovės galia:

8.1. kompiuterinių žaidimų aparato – 250 W;

8.2. televizoriaus – 100 W;

8.3. nešiojamojo kompiuterio – 150 W;

8.4. plaukų džiovintuvo –1000 W;

8.5. virdulio – 1000 W;

8.6. skrudintuvo – 1000 W;

8.7. sumuštinių keptuvės – 900 W;

8.8. kišeninio (nešiojamojo) radijo imtuvo arba MP3 grotuvo – 40 W;

8.9. barzdaskutės – 40 W;

8.10 LED skaitymo lempos, maitinamos elementais, pakraunamais iš elektros tinklo – 12 W.

9. Garsą skleidžiančių elektros prietaisų ir jų priedų garso galia negali viršyti 10 W.

10. Televizoriaus ekrano įstrižainė negali būti didesnės kaip 56 cm.

11. Kompiuterinių žaidimų aparatų, žaidimų diskų turėti ne daugiau kaip 10 vnt.

12. Elektros prietaisų atitikimas nustatytiems techniniams parametrams tikrinamas pagal jų gamintojo techninėje dokumentacijoje arba ant elektros prietaiso nurodytus duomenis arba, jei yra žinomas elektros prietaiso gamintojas ir modelis, pagal viešai paskelbtus gamintojo duomenis.

III SKYRIUS

ELEKTROS PRIETAISŲ ĮSIGIJIMO (NUSIPIRKIMO) TVARKA

 

13. Laisvės atėmimo vietų įstaigos ir jose veikiančios parduotuvės sudaro sąlygas nuteistiesiems ir suimtiesiems įsigyti elektros prietaisus už asmeninėje sąskaitoje turimas pinigines lėšas.

14. Elektros prietaisai įsigyjami laisvės atėmimo vietų įstaigose veikiančiose parduotuvėse iš anksto suderinus įsigyjamo elektros prietaiso techninius parametrus, kainą ir iš anksto už jį sumokant.

15. Kiekvienam nuteistajam ir suimtajam, turinčiam teisę ir pageidaujančiam už asmeninėje sąskaitoje turimus pinigus įsigyti elektros prietaisų, išduodama prašymo forma (1 priedas), kurią  nuteistasis ar suimtasis užpildo ir atiduoda atsakingam laisvės atėmimo vietos įstaigos darbuotojui. Darbuotojas, gavęs prašymą, patikrina, ar nuteistasis ar suimtasis turi teisę įsigyti pageidaujamą elektros prietaisą,  neturi skolos už jo naudojamų elektros prietaisų sunaudotą elektros energiją ir yra mokus, ir atiduoda laisvės atėmimo vietos įstaigoje veikiančiai parduotuvei arba grąžina nuteistajam ir suimtajam, nurodant priežastis.

16. Nuteistasis ir suimtasis, galutinai suderinęs su laisvės atėmimo vietos įstaigoje veikiančia parduotuve įsigyjamo elektros prietaiso techninius parametrus ir galutinę kainą, pateikia laisvės atėmimo vietos administracijai prašymą iš jo asmeninės sąskaitos pervesti konkrečią pinigų sumą už jo įsigyjamą elektros prietaisą. Prašyme turi būti nurodyti įsigyjamo elektros prietaiso techniniai parametrai.

17. Pinigų suma už įsigyjamą elektros prietaisą pervedama į laisvės atėmimo vietos įstaigoje veikiančios parduotuvės nurodytą sąskaitą banko pavedimu ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo nuteistojo ir suimtojo prašymo pervesti konkrečią pinigų sumą gavimo.

18. Nuteistojo ar suimtojo įsigytą elektros prietaisą laisvės atėmimo vietos įstaigoje veikiančios parduotuvės atstovas atiduoda atsakingam laisvės atėmimo vietos įstaigos darbuotojui, užpildydamas prašymo leisti perduoti elektros prietaisus formą (2 priedas).

 

IV SKYRIUS

PERDUODAMŲ IR ATSIUNČIAMŲ ELEKTROS PRIETAISŲ PRIĖMIMAS

 

19. Asmuo, atnešęs perduodamą elektros prietaisą, pateikia asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, užpildo prašymo leisti perduoti elektros prietaisą formą (3 priedas) ir kartu su elektros prietaisu atiduoda atsakingam laisvės atėmimo vietos įstaigos darbuotojui.

20. Perduodami elektros prietaisai, dalyvaujant juos atnešusiam asmeniui, taip pat atsiųsti elektros prietaisai apžiūrimi, siekiant įvertinti, ar elektros prietaisas atitinka Aprašo 7– 12 punktuose nurodytus parametrus.

21. Perduodamas ar atsiųstas elektros prietaisas nepriimamas, jei:

21.1. neatitinka bent vieno Aprašo 7 – 12 punktuose nurodytų parametrų arba šių parametrų neįmanoma nustatyti;

21.2. perduodamas nuteistajam ar suimtajam, kuris neturi teisės turėti perduodamo elektros prietaiso;

21.3. perduodamas nuteistajam ar suimtajam, kuris perkeltas į kitą laisvės atėmimo vietų įstaigą, paleistas iš jos ar yra miręs.

22. Perduodamas, tačiau nepriimtas pagal Aprašo 21.1 – 21.3 punktus elektros prietaisas grąžinamas jį atnešusiam asmeniui.

23. Atsiųstas, tačiau nepriimtas pagal Aprašo 21.1 – 21.3 punktus elektros prietaisas grąžinamas jį atsiuntusiam asmeniui jo lankymosi įkalinimo įstaigoje metu arba pašto siuntiniu, jei šis asmuo arba nuteistasis ar suimtasis, kuriam skirtas toks prietaisas, sutinka apmokėti prietaiso grąžinimo išlaidas. Iki nepriimtas elektros prietaisas bus grąžintas jį atsiuntusiam asmeniui arba perduotas paleidžiamam į laisvę nuteistajam, kuriam elektros prietaisas buvo skirtas, jis saugomas įstaigoje, tačiau ne ilgiau kaip 6 mėnesius, vėliau gali būti sunaikinamas teisės aktų nustatyta tvarka     

24. Priimtas elektros prietaisas, atitinkantis Aprašo 7 – 12 punktuose nurodytus parametrus,  kartu su prašymu (kai elektros prietaisas yra atneštas) atiduodamas laisvės atėmimo vietos įstaigos atsakingiems darbuotojams patikrinti.

 

V SKYRIUS

ELEKTROS PRIETAISŲ IR INFORMACIJOS LAIKMENŲ

PATIKRINIMAS IR APSKAITA

 

25. Visi elektros prietaisai ir informacijos laikmenos turi būti patikrinami ir apskaitomi Apraše nustatyta tvarka. Patikrinimo tikslas – užtikrinti, kad nuteistiesiems ir suimtiesiems perduodami elektros prietaisai neturėtų techninių galimybių prisijungti prie interneto ryšio, neturėtų kitų ryšio priemonių bei vaizdo ir garso įrašymo galimybių, kad kompiuteriuose ir informacijos laikmenose nebūtų užkoduotų ar kitaip paslėptų ir laisvai neprieinamų duomenų, taip pat programinės įrangos, skirtos ištrintai ar kitaip paslėptai skaitmeninei informacijai atkurti, bei programinės įrangos, skirtos naikinti kompiuterio darbo istoriją bei draudžiamų daiktų patekimo į įstaigą užkardymui.

26. Elektros prietaisas ir informacijos laikmena gali būti perduoti nuteistajam ar suimtajam tik atlikus jų patikrinimą ir įtraukus į apskaitą Aprašo V skyriuje nustatyta tvarka.

27. Dalyvauti elektros prietaisų patikrinime gali būti kviečiami asmenys, kuriems perduodami daiktai. Prireikus, kompiuteriams bei informacijos laikmenoms patikrinti gali būti kviečiami ekspertai.

28. Prireikus ir nuteistajam ar suimtajam, kuriam perduodamas elektros prietaisas, pateikus raštu sutikimą, elektros prietaiso patikrinimo tikslu gali būti pažeidžiama tikrinamo prietaiso plomba. Elektros prietaisas, kurio neįmanoma patikrinti (pvz. kai reikalinga speciali įranga), nuteistajam ar suimtajam neperduodamas. Nesutikus, kad patikrinimo metu būtų pažeista prietaiso garantinė plomba, toks elektros prietaisas saugomas įstaigose, kol nuteistojo ar suimtojo rašytiniu prašymu prietaisas bus grąžintas jį perdavusiam asmeniui arba perduotas į laisvę paleidžiamam nuteistajam ar suimtajam, kuriam buvo skirtas elektros prietaisas.

29. Elektros prietaisų, kompiuterių ir informacijos laikmenų apskaita atliekama „Suimtojo (nuteistojo) pasimatymų, gautų pašto, perduodamų siuntinių ir smulkiųjų paketų bei elektros prietaisų ir informacijos laikmenų apskaitos kortelėje“, kuri numatyta Laisvės atėmimo vietų įstaigų apsaugos ir priežiūros instrukcijoje.

Patikrinti elektros prietaisai ir informacijos laikmenos registruojamos Patikrintų nuteistojo, suimtojo elektros prietaisų ir informacijos laikmenų registracijos žurnale. Elektros prietaisų ir informacijos laikmenų apskaita gali būti tvarkoma elektroniniu būdu. Rekomenduojama patikros registracijos žurnalo forma (4 priedas).

Ant patikrinto ir apskaityto elektros prietaiso ar informacijos laikmenos užklijuojamas patikrinimo žymėjimo lapelis, kuriame įrašomas nuteistojo ar suimtojo vardas ir pavardė, elektros prietaiso ar informacijos laikmenos pavadinimas ir jo gamyklinis (identifikavimo) numeris (jei toks yra), pareigūno, atlikusio patikrinimą, parašas ir data bei dedamas antspaudas su administracijos padalinio, atsakingo už elektros prietaisų ar informacijos laikmenų patikrinimą ir apskaitą, pavadinimu. Užpildytas ir užklijuotas ant elektros prietaiso ar informacijos laikmenos patikrinimo žymėjimo lapelis dar užklijuojamas skaidria lipnia juosta. Ši procedūra atliekama kiekvieną kartą patikrinus elektros prietaisą ar informacijos laikmeną. Elektros prietaisai gali būti papildomai žymimi ir kitomis priemonėmis. Elektros prietaisų ir informacijos laikmenų patikrinimą atlieka įstaigos direktoriaus įsakymu paskirtas atsakingas darbuotojas arba pareigūnas.

30. Elektros prietaisas ir informacijos laikmena, ant kurių nėra arba pažeistas, sugadintas patikrinimo žymėjimo lapelis, taip pat nenustatytas jų savininkas, patikrinami 27 – 29 punktuose nustatyta tvarka ir perduodami saugoti į įstaigos sandėlį ne ilgiau kaip 6 mėnesius, vėliau gali būti sunaikinamas teisės aktų nustatyta tvarka.

31. Naujo elektros prietaiso ar informacijos laikmenos patikrinimas, taip pat kontrolinis patikrinimas, turi būti atliktas per 20 darbo dienų, jeigu elektros prietaisas ar informacijos laikmena reikalingi tarnybiniam patikrinimui atlikti – iki tarnybinio patikrinimo pabaigos. Nenustačius elektros prietaiso ar informacijos laikmenos savininko, toks daiktas perduodami saugoti į įstaigos sandėlį ne ilgiau kaip 6 mėnesius, vėliau gali būti sunaikinamas teisės aktų nustatyta tvarka.

32. Elektros prietaisai ir informacijos laikmenos perduodami pasirašytinai nuteistiesiems ir suimtiesiems, kuriems jie skirti, ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo jų patikrinimo pabaigos. Šiame punkte nustatytas terminas motyvuotu įstaigos direktoriaus sprendimu gali būti pratęstas iki 20 darbo dienų.

33. Įstaigose laikomi asmenys, pageidaujantys perinstaliuoti kompiuterio operacinę programinę sistemą arba sunaikinti kompiuterio naudojimo istoriją, privalo pateikti prašymą administracijos padalinio, atsakingo už daiktų patikrinimą ir apskaitą, vadovui ir atlikti šį veiksmą tik gavę kompiuterį patikrinusio įgalioto administracijos atstovo rašytinį sutikimą.

34. Įstaigos administracija, siekdama kontroliuoti, ar nuteistieji nesinaudoja internetu, gali naudoti specialią programinę įrangą ir kitas technines priemones.

35. Sugedęs elektros prietaisas ar informacijos laikmena pagal nuteistojo ar suimtojo prašymą gali būti atiduodami į laisvę remontuoti ar utilizuoti, kitais atvejais sugedę neremontuotini elektros prietaisai utilizuojami teisės aktuose nustatyta tvarka nuteistojo ar suimtojo sąskaita, jam prašant.

36. Utilizuoti elektros prietaisai ar informacijos laikmenos išbraukiami iš apskaitos.

 

VI SKYRIUS

ELEKTROS PRIETAISŲ ĮTEIKIMAS NUTEISTIESIEMS AR SUIMTIESIEMS

 

37. Nupirktas, atsiųstas ar perduodamas ir nustatyta tvarka patikrintas elektros prietaisas  įteikiamas nuteistajam ar suimtajam.

38. Jei elektros prietaisas negali būti perduotas (įteiktas) nuteistajam ar suimtajam, apie tai informuojamas nuteistasis (suimtasis), kuriam prietaisas buvo skirtas, laisvės atėmimo vietos įstaigoje veikianti parduotuvė ar elektros prietaisą perdavęs asmuo, nurodant priežastį. Jeigu perduodamas elektros prietaisas neatitinka nustatytų reikalavimų, nuteistieji ir suimtieji nesilaikant BVK 95 str. nustatytų terminų, gali grąžinti (ar siųsti savo sąskaita) jį perdavusiam asmeniui ir gauti atgal perduodant atitinkantį reikalavimus elektros prietaisą tik gavus rašytinį direktoriaus ar jį pavaduojančio asmens leidimą. Taip pat gali būti nesilaikoma šių terminų kai prietaisas perduodamas remontui ir gražinamas.

 

VII SKYRIUS

BENDRIEJI ELEKTROS PRIETAISŲ NAUDOJIMOSI REIKALAVIMAI

 

39. Laisvės atėmimo vietos įstaigos direktorius nustato elektros prietaisų laikymo ir naudojimosi vietas.

40. Nuteistieji ir suimtieji elektros prietaisais naudojasi:

40.1. tik laisvalaikio metu;

40.2. netrukdydami kitiems laisvės atėmimo vietų įstaigose laikomiems asmenims ir laisvės atėmimo vietų įstaigų darbuotojams;

40.3. laikydamiesi elektros prietaisų naudojimo instrukcijų ir saugos reikalavimų.

41. Nuteistiems ir suimtiesiems draudžiama:

41.1. palikti įjungtus elektros prietaisus be priežiūros;

41.2. savavališkai prisijungti prie kabelinės televizijos ar naudotis koduotais televizijos kanalais;

41.3. instaliuoti programas, virtualias mašinas, atlikti ir turėti operacinių sistemų užkrovimą iš išorinių laikmenų bei įdiegti kompiuterio operacinę sistemą be raštiško Įstaigos administracijos leidimo.

42. Sulaužyti ar kitaip sugadinti ir netinkami naudotis elektros prietaisai turi būti pristatyti atsakingam laisvės atėmimo vietos įstaigos darbuotojui ir išregistruoti, išbraukiant iš nuteistojo turimų elektros prietaisų sąrašo.

 

VIII SKYRIUS

NAUDOJIMOSI KOMPIUTERIAIS TVARKA

 

43. Nuteistieji ir suimtieji, išskyrus nuteistuosius, kurie turi teisę išvykti be sargybos arba be palydos už įstaigos ribų, laisvės atėmimo vietų įstaigose turimais asmeniniais kompiuteriais naudojasi ne ilgiau kaip tris valandas per parą laisvės atėmimo vietos įstaigos direktoriaus patvirtintoje dienotvarkėje nustatytu metu.

44. Laisvės atėmimo vietos įstaigos direktorius, atsižvelgdamas į įstaigos konkrečias sąlygas (įstaigoje laikomų asmenų skaičių, į tai, ar asmenys laikomi kamerose, ar bendrabučio tipo patalpose ir kt.), įsakymu nustato vieną arba abu iš šių naudojimosi asmeniniais kompiuteriais būdų:

44.1. asmeniniai kompiuteriai saugomi tam įrengtoje vietoje ir tik dienotvarkėje nustatytu metu išduodami savininkams naudotis;

44.2. asmeniniai kompiuteriai saugomi tam įrengtoje vietoje, kurioje sudarytos sąlygos dienotvarkėje nustatytu metu kompiuterių savininkams jais naudotis. Jei dienotvarkėje nustatytu metu nėra galimybės nuteistajam naudotis asmeniniu kompiuteriu, tuomet nuteistajam, įstaigos direktoriaus ar jo įgalioto pareigūno sprendimu, gali būti išduodamas asmeninis kompiuteris naudotis savo gyvenamojoje patalpoje.

45. Nuteistųjų ir suimtųjų naudojimasis asmeniniais kompiuteriais ne dienotvarkėje nustatytu metu, išskyrus Aprašo 44.2. punkte numatytais atvejais, arba kompiuterio neatidavimas saugoti pasibaigus nustatytam naudojimosi juo laikui vertinamas kaip režimo pažeidimas.

46. Laisvės atėmimo vietos įstaigos direktorius ar jo įgaliotas pareigūnas gali nuteistiesiems ar suimtiesiems leisti naudotis asmeniniais kompiuteriais ilgiau kaip 3 valandas per parą, atsižvelgdamas į šiuos kriterijus:

46.1. besimokantiems bendrojo ugdymo mokykloje (konsultaciniame punkte) ir profesinėje mokykloje – iki 4 valandų per parą mokslo metų laikotarpiu, įskaitant ir studijų atostogas;

46.2. besimokantiems bendrojo ugdymo mokykloje (konsultaciniame punkte) ir profesinėje mokykloje – iki 5 valandų per parą jų laikomų egzaminų sesijos laikotarpiu, bet ne ilgiau kaip du mėnesius;

46.3. studijuojantiems aukštojoje mokykloje – iki 6 valandų per parą mokslo metų laikotarpiu, įskaitant ir studijų atostogas;

46.4. dalyvaujantiems socialinės reabilitacijos programose, kurių turinys susijęs su naudojimusi kompiuterine technika – iki 4 valandų per parą dalyvavimo programoje laikotarpiu;

46.5. teisės aktuose nustatyta tvarka užsiimantiems individualia darbine ar kūrybine veikla, kuriems leista užsiimti šia veikla vietoj darbo, jei šių veiklų turinys susijęs su naudojimusi kompiuterine technika, – iki 8 valandų per parą;

46.6. dirbantiems administracijos pasiūlytą darbą – iki 5 valandų per parą jų poilsio dienomis, taip pat atostogų metu;

46.7. teisės aktuose nustatyta tvarka įsteigtų nuteistųjų visuomeninių organizacijų, nuteistųjų kolektyvo tarybų valdymo organų nariams (pirmininkui, sekretoriui) – iki 6 valandų per parą;

46.8. baudžiamojo proceso dalyviams, kuriems bylą tiriantis pareigūnas arba teismas, kurio žinioje yra byla, teisės aktuose nustatyta tvarka perdavė susipažinti baudžiamosios bylos ar su ja susijusios medžiagos elektronines kopijas – iki 8 valandų per parą.

47. Leidimą nuteistajam ar suimtajam naudotis asmeniniu kompiuteriu ilgiau kaip 3 valandas per parą laisvės atėmimo vietos įstaigos direktorius arba jo įgaliotas pareigūnas suteikia atsižvelgdamas į nuteistojo ar suimtojo prašymą ir esant įstaigos administracinių padalinių, atsakingų už nuteistųjų ir suimtųjų priežiūrą, socialinę reabilitaciją, vadovų bei kriminalinę žvalgybą vykdančių pareigūnų pritarimams. Šis sprendimas įforminamas Leidimu naudotis asmeniniu kompiuteriu ilgiau kaip 3 valandas per parą (5 priedas).

48. Leidimas naudotis asmeniniu kompiuteriu ilgiau kaip tris valandas per parą išduodamas ne ilgesniam kaip vienerių metų laikotarpiui. Klausimas dėl leidimo naudotis asmeniniu kompiuteriu ilgiau kaip 3 valandas per parą pratęsimo svarstomas iš naujo.

49. Leidimas naudotis asmeniniu kompiuteriu ilgiau kaip tris valandas per parą galioja tik toje laisvės atėmimo vietos įstaigoje, kurioje buvo išduotas. Perkėlus nuteistąjį ar suimtąjį į kitą laisvės atėmimo vietos įstaigą, klausimas dėl leidimo naudotis asmeniniu kompiuteriu ilgiau kaip tris valandas per parą svarstomas iš naujo.

50. Leidimas naudotis asmeniniu kompiuteriu ilgiau kaip tris valandas per parą registruojamas tam skirtame registre (6 priedas), kurį teisės aktų nustatyta tvarka pildo įstaigos administracinis padalinys, atsakingas už nuteistųjų ir suimtųjų priežiūrą. Leidimo originalas saugomas nuteistojo (suimtojo) asmens byloje, o kopijos įteikiamos nuteistajam ar suimtajam ir įstaigos administraciniams padaliniams, atsakingiems už buhalterinę apskaitą ir už nuteistųjų ir suimtųjų priežiūrą.

51. Leidimas naudotis asmeniniu kompiuteriu ilgiau kaip tris valandas per parą gali būti panaikinamas prieš nustatytą terminą šiais atvejais:

51.1. Lietuvos Respublikos suėmimo vykdymo įstatyme ar Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekse nustatytais pagrindais;

51.2. išnykus Leidimo naudotis asmeniniu kompiuteriu ilgiau kaip tris valandas per parą suteikimo pagrindui.

52. Sprendimas panaikinti prieš nustatytą terminą Leidimą naudotis asmeniniu kompiuteriu ilgiau kaip tris valandas per parą įforminamas atitinkama žyma leidimo originale ir jo kopijose.

 

IX SKYRIUS

ELEKTROS PRIETAISŲ ELEKTROS ENERGIJOS SĄNAUDŲ APSKAIČIAVIMO IR IŠLAIDŲ UŽ SUNAUDOTĄ ELEKTROS ENERGIJĄ APMOKĖJIMO TVARKA

 

53. Elektros prietaiso sunaudota elektros energija apskaičiuojama, atsižvelgiant į jo galią ir vidutinę veikimo trukmę per parą, naudojant šią formulę:

E = W * t, kurioje

E – apskaičiuota sunaudota elektros energija;

W – elektros prietaiso galia;

t – elektros prietaiso vidutinė veikimo trukmė per parą.

54. Elektros prietaiso galia (W) nustatoma pagal gamintojo ant elektros prietaiso ar jo techninėje dokumentacijoje nurodytą elektros prietaiso galią.

55. Atsižvelgiant į nuteistųjų ir suimtųjų dienotvarkę, surinktą informaciją apie nuteistųjų ir suimtųjų naudojamų elektros prietaisų faktinę veikimo trukmę per parą ir vadovaujantis protingumo principu, nustatoma tokia elektros prietaiso vidutinė veikimo trukmė (t) per parą:

55.1. kišeninio (nešiojamojo) radijo imtuvo arba MP3 grotuvo, maitinamo su įmontuotais elementais, pakraunamais iš elektros tinklo ar keičiamais elementais – 4 valandos;

55.2. televizoriaus – 6 valandos;

55.3. nešiojamojo kompiuterio – 3 val., o jeigu buvo leista juo naudotis ilgiau – leidime nurodytą valandų skaičių.;

55.4. kompiuterinių žaidimų aparato – 2 valandos;

55.5. sumuštinių keptuvės – 0,5 valandos;

55.6. skrudintuvo – 0,5 valandos;

55.7. virdulio – 0,5 valandos;

55.8. plaukų džiovintuvo – 0,2 valandos;

55.9. barzdaskutės – 0,2 valandos;

55.10. LED skaitymo lempos, maitinamos elementais, pakraunamais iš elektros tinklo – 4 val.

56. Elektros energijos sąnaudos parai apskaičiuojamos nuteistojo ar suimtojo turimų elektros prietaisų per parą sunaudotą elektros energiją (E) padauginant iš laisvės atėmimo vietos įstaigai tiekiančio elektros energiją tiekėjo nustatyto pirmos grupės buitiniams (privatiems) vartotojams vienos laiko zonos elektros energijos tarifo.

57. Išlaidos už sunaudotą elektros energiją apskaičiuojamos mėnesiui, dauginant paros išlaidas iš mėnesio dienų skaičiaus. Kai nuteistasis ar suimtasis laisvės atėmimo vietos įstaigoje buvo ne visą mėnesį, išlaidos už sunaudotą elektros energiją apskaičiuojamos paros išlaidas dauginant iš įstaigoje nuteistojo faktiškai būtų dienų skaičiaus. Apskaičiuotos elektros energijos išlaidos apvalinamos iki sveiko skaičiaus centais.

58. Pagal Aprašo 53 – 57 punktuose nustatytą tvarką apskaičiuojamos vieno mėnesio išlaidos už sunaudotą elektros energiją kiekvienam elektros prietaisui. Pasikeitus elektros energijos tarifui, vieno mėnesio išlaidos už sunaudotą elektros energiją perskaičiuojamos.

59. Vieno mėnesio išlaidos už sunaudotą elektros energiją kiekvienam elektros prietaisui skelbiamos suimtiesiems ir nuteistiesiems laisvės atėmimo vietos įstaigos direktoriaus nustatyta tvarka.

60. Laisvės atėmimo vietos įstaigos direktoriaus paskirtas darbuotojas (toliau – paskirtas darbuotojas) sudaro nuteistųjų ir suimtųjų, turinčių elektros prietaisus, sąrašus (toliau – sąrašas). Sąraše nurodoma:

60.1. nuteistojo ar suimtojo vardas ir pavardė;

60.2. turimų elektros prietaisų pavadinimai;

60.3. kiekvieno elektros prietaiso galia.

61. Jei elektros prietaisas yra iš nuteistojo ar suimtojo paimtas šio aprašo ir kitų teisės aktų nustatytais pagrindais ar nuteistasis (suimtasis) atsisakė naudotis elektros prietaisu, tai pažymima sąraše, nurodant nutraukimo naudojimusi elektros prietaisu datą. Nuteistajam ar suimtajam įsigijus naują elektros prietaisą, sąrašas papildomas.

62. Kiekvienas nuteistasis ir suimtasis pasirašytinai supažindinamas, kokie jo turimi elektros prietaisai įtraukti į sąrašą. Nuteistajam ar suimtajam atsisakius pasirašyti, jei duomenys apie jo turimus elektros prietaisus į sąrašą įrašyti teisingai, surašomas aktas, kurį pasirašo paskirtas darbuotojas ir ne mažiau kaip dar vienas laisvės atėmimo vietos įstaigos administracijos atstovas.

63. Aprašo 60 punkto nuostatos netaikomos nuteistiesiems ir suimtiesiems dėl jų turimų barzdaskučių ir radijo imtuvų arba MP3 grotuvų, kurių galia iki 10 W. Išlaidos už barzdaskučių ir radijo imtuvų, kurių galia iki 10 W, sunaudotą elektros energiją iš nuteistųjų ir suimtųjų neišskaičiuojamos.

64. Paskirtas darbuotojas Aprašo 60 punkte numatytus sąrašus pateikia laisvės atėmimo vietos įstaigos administraciniam padaliniui, atsakingam už buhalterinę apskaitą. Padalinio, atsakingo už buhalterinę apskaitą, darbuotojas, vadovaudamasis sąrašų duomenimis ir šiame apraše nustatytomis taisyklėmis apskaičiuoja vieno mėnesio išlaidas už nuteistojo ar suimtojo turimų elektros prietaisų sunaudotą elektros energiją ir, pasibaigus kiekvienam mėnesiui, nurašo jas iš nuteistojo ar suimtojo asmeninės sąskaitos. Jeigu nuteistasis ar suimtasis įstaigoje buvo laikomas ne pilną mėnesį – apskaičiuojamos išlaidos už jo turimų elektros prietaisų sunaudotą elektros energiją už tiek dienų, kiek nuteistasis ar suimtasis buvo laikomas įstaigoje ir nurašomos iš nuteistojo ar suimtojo asmeninės sąskaitos. Bendra nurašytų iš nuteistųjų ir suimtųjų asmeninių sąskaitų lėšų suma už jų turimų elektros prietaisų sunaudotą elektros energiją iš dalies kompensuojamos laisvės atėmimo vietos įstaigos išlaidos elektros energijai.

65. Įstaigos administracinio padalinio, atsakingo už buhalterinę apskaitą, darbuotojas paskirtam darbuotojui kiekvieną mėnesį pateikia nuteistųjų ir suimtųjų, turinčių nustatytu laiku nepadengtą skolą už jų turimų elektros prietaisų sunaudotą elektros energiją, sąrašus. Iš tokių nuteistųjų elektros prietaisai motyvuotu laisvės atėmimo vietos įstaigos direktoriaus sprendimu paimami iki bus sumokėta skola.

66. Dokumentai, susiję su išlaidų už nuteistųjų ir suimtųjų turimų elektros prietaisų sunaudotą elektros energiją apskaičiavimu ir išskaičiavimu iš nuteistųjų ir suimtųjų asmeninių sąskaitų, saugomi atitinkamoje laisvės atėmimo vietos įstaigos byloje pagal dokumentacijos planą dokumentų tvarkymą ir apskaitą reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka.

67. Šiame apraše nurodytą nuteistųjų ir suimtųjų naudojamų elektros prietaisų elektros energijos sąnaudų ir išlaidų apskaitą pagal kompetenciją kontroliuoja Kalėjimų departamentas prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos ir kitos Lietuvos Respublikos teisės aktuose numatytos institucijos.

 

X SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

68. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos suėmimo vykdymo įstatyme ir Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekse numatytais atvejais elektros prietaisai ir kiti daiktai paimami iš nuteistųjų ir suimtųjų motyvuotu laisvės atėmimo vietos įstaigos direktoriaus sprendimu (7 priedas).

69. Šis aprašas turi būti paskelbtas nuteistiesiems ir suimtiesiems, laisvės atėmimo vietų įstaigose veikiančioms parduotuvėms ir asmenims, atvykstantiems į laisvės atėmimo vietų įstaigas perduoti elektros prietaisus.

70. Elektros prietaisai ir informacinės laikmenos tikrinami kratų metu, atliekant kontrolinius patikrinimus, bei prieš perduodant nuteistiesiems ir suimtiesiems (įsigijus naujus, atlikus jų remontą ir pan.) Aprašo nustatyta tvarka, siekiant efektyviai užtikrinti neleidžiamų turėti daiktų ir reikmenų patekimą į pataisos įstaigą, vykdyti teisės pažeidimų ir nusikaltimų prevenciją.

_____________