LIETUVOS RESPUBLIKOS Ekonomikos ir inovacijų MINISTRAS
įsakymas
DĖL 2022–2030 metų ekonomikos transformacijos ir konkurencingumo plėtros programos pažangos priemonės Nr. 05-001-01-15-02 „Skatinti talentų ir kompetencijų pasiūlą pažangiai ekonomikai“ VEIKLų (POVEIKLių) ĮGYVENDINImo PROJEKTŲ, finansuojamų valstybės biudžeto lėšomis ir ATRENKAMŲ PLANAVIMO BŪDU, ATRANKOS TVARKOS APRAŠo patvirtinimo
2024 m. gegužės 16 d. Nr. 4-277
Vilnius
Įgyvendindama Strateginio valdymo metodikos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2021 m. balandžio 28 d. nutarimu Nr. 292 „Dėl Strateginio valdymo metodikos patvirtinimo“, 142 punktą,
t v i r t i n u 2022–2030 metų ekonomikos transformacijos ir konkurencingumo plėtros programos pažangos priemonės Nr. 05-001-01-15-02 „Skatinti talentų ir kompetencijų pasiūlą pažangiai ekonomikai“ veiklų (poveiklių) įgyvendinimo projektų, finansuojamų valstybės biudžeto lėšomis ir atrenkamų planavimo būdu, atrankos tvarkos aprašą (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos
ekonomikos ir inovacijų ministro
2024 m. gegužės 16 d. įsakymu Nr. 4-277
2022–2030 metų ekonomikos transformacijos ir konkurencingumo plėtros programos pažangos priemonės Nr. 05-001-01-15-02 „Skatinti talentų ir kompetencijų pasiūlą pažangiai ekonomikai“ VEIKLų (POVEIKLių) ĮGYVENDINImo PROJEKTŲ, finansuojamų valstybės biudžeto lėšomis ir ATRENKAMŲ PLANAVIMO BŪDU, ATRANKOS TVARKOS APRAŠas
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. 2022–2030 metų ekonomikos transformacijos ir konkurencingumo plėtros programos pažangos priemonės Nr. 05-001-01-15-02 „Skatinti talentų ir kompetencijų pasiūlą pažangiai ekonomikai“ veiklų (poveiklių) įgyvendinimo projektų, finansuojamų valstybės biudžeto lėšomis ir atrenkamų planavimo būdu, atrankos tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato 2022–2030 metų ekonomikos transformacijos ir konkurencingumo plėtros programos pažangos priemonės
Nr. 05-001-01-15-02 „Skatinti talentų ir kompetencijų pasiūlą pažangiai ekonomikai“ (toliau – pažangos priemonė) projektų (toliau – projektai) atrankos, vertinimo ir tvirtinimo tvarką bei atsakomybės už procedūrų atlikimą paskirstymą.
2. Aprašas parengtas, vadovaujantis:
2.3. Strateginio valdymo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2021 m. balandžio 28 d. nutarimu Nr. 292 „Dėl Strateginio valdymo metodikos patvirtinimo“ (toliau – Metodika);
3. Šiame Apraše vartojamos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Aprašo 2 punkte nurodytuose teisės aktuose.
4. Vadovaujantis Aprašu, atrenkami projektai pažangos priemonės veiklai (poveiklei) įgyvendinti, jei pažangos priemonės apraše nustatyta, kad veikla (poveiklė) bus įgyvendinama per projektus, atrenkamus planavimo būdu.
5. Aprašas netaikomas, jei pažangos priemonės veikla (poveiklė) bus įgyvendinama ne projektiniu būdu, taikant Metodikos 132 punkte nustatytas išimtis.
6. Už pažangos priemonės veiklos (poveiklės) projektų atrankos administravimą atsakingas Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijos (toliau – Ministerija) valstybės tarnautojas arba darbuotojas, dirbantis pagal darbo sutartį, ir jį pavaduojantis asmuo (toliau – Atrankos administratorius), skiriamas Ministerijos kanclerio potvarkiu.
II SKYRIUS
PAŽANGOS PRIEMONĖS VEIKLŲ (POVEIKLIŲ) ĮGYVENDINIMO PROJEKTŲ ATRANKA
8. Atrankos administratorius, organizuodamas planavimo būdu atrenkamų projektų atranką, privalo užtikrinti:
8.3. projektų atitiktį bendriesiems projektų atrankos kriterijams, nurodytiems Metodikos 136 ir 137 punktuose;
9. Atrankos administratorius parengia kvietimą teikti Projekto įgyvendinimo planą (toliau – PĮP) dėl atitinkamą pažangos priemonės veiklą (poveiklę) įgyvendinančio projekto (toliau – Kvietimas) (Aprašo 1 priedas), suderina jį su priemonės „05-001-01-15-02 (PP) Skatinti talentų ir kompetencijų pasiūlą pažangiai ekonomikai“ priemonės (veiklos) vadovu, Programos vadovu ir Programos koordinatoriumi, paskirtais ekonomikos ir inovacijų ministro įsakymu dėl atitinkamų metų ekonomikos ir inovacijų ministro valdymo sričių strateginio veiklos plano programų koordinatorių, programų ir priemonių (veiklų) vadovų patvirtinimo, per 2 darbo dienas po suderinimo paskelbia jį Ministerijos interneto svetainėje ir apie paskelbtą kvietimą papildomai informuoja kvietimų plane nurodytus galimus pareiškėjus.
11. Vienas Kvietimas gali būti rengiamas kelioms tos pačios pažangos priemonės veikloms (poveiklėms), jei visų šių veiklų (poveiklių) vadovas ir Atrankos administratorius yra tas pats asmuo, šioms veikloms vykdyti numatyti tie patys galimi pareiškėjai ir siekiama to paties rodiklio.
12. Kvietime nurodytas kontaktinis asmuo PĮP rengiantiems pareiškėjams teikia konsultacijas ir informaciją dėl PĮP turinio, projektams keliamų reikalavimų.
13. Pareiškėjas užpildo PĮP formą (Aprašo 2 priedas), ją pasirašo ir per Kvietime nurodytą terminą pateikia Kvietime nurodytai institucijai.
14. Elektroninių ryšių priemonėmis teikiamas PĮP turi būti pasirašytas kvalifikuotu elektroniniu parašu, atitinkančiu 2014 m. liepos 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) Nr. 910/2014 dėl elektroninės atpažinties ir elektroninių operacijų patikimumo užtikrinimo paslaugų vidaus rinkoje, kuriuo panaikinama Direktyva 1999/93/EB, nustatytus reikalavimus. Pareiškėjas atsako už PĮP ir pridedamuose dokumentuose pateiktos informacijos tikrumą.
15. PĮP, Kvietime nurodytai institucijai pateikti vėliau nei per Kvietime nustatytą terminą, nevertinami ir atrankoje nedalyvauja.
16. PĮP pateikimo terminas gali būti pratęstas ekonomikos ir inovacijų ministro įsakymu sudarytos Projektų atrankos ir vertinimo komisijos (toliau – Komisija) sprendimu, bet ne ilgiau kaip 10 darbo dienų nuo dienos, kurią Ministerijoje buvo gautas pareiškėjo prašymas pratęsti terminą pateikti PĮP. Priėmus sprendimą pakeisti Kvietime nustatytą PĮP pateikimo terminą, Atrankos administratorius pakeičia kvietimo informaciją, ją paskelbia Ministerijos interneto svetainėje ir apie pakeistą kvietimo informaciją ir PĮP teikimo atnaujinimą informuoja pareiškėjus, kurie laiku nepateikia PĮP.
17. Ministerija užregistruoja pateiktą PĮP ir PĮP suteikia unikalų projekto kodą (toliau – projekto kodas), taip užtikrindama sąsajas su konkretaus kvietimo numeriu, t. y. projekto kodas turi būti sudarytas iš dviejų dalių, atskiriamų viena nuo kitos skiriamuoju ženklu brūkšneliu („-“): kvietimo unikalaus numerio, suteikto kvietimų plane, ir keturženklio numerio, administruojančiosios institucijos suteikiamo chronologine tvarka. Ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo PĮP užregistravimo dienos Atrankos administratorius informuoja PĮP pateikusį pareiškėją apie užregistruotą PĮP ir jam suteiktą projekto kodą.
18. Pasibaigus PĮP teikimo terminui arba, jei yra tik vienas galimas pareiškėjas, jam pateikus PĮP, PĮP vertina Atrankos administratorius ir Komisija. Vertinant PĮP, galima kreiptis į atitinkamas institucijas ir (ar) ekspertus papildomos informacijos ir naudotis kitais išoriniais oficialiais informacijos šaltiniais.
19. Atrankos administratorius:
19.1. prieš Komisijai pradedant vertinimą ir parengiant sprendimą dėl pasiūlymo dėl finansavimo skyrimo projektams, įvertina:
19.1.1. ar PĮP pateikti laiku, ar jie pasirašyti pagal Aprašo 14 punkto reikalavimus, ar laikomasi nustatytos PĮP formos ir ar pateikti visi privalomi dokumentai;
20. Jei PĮP vertinti reikalingos specialiosios kompetencijos, Aprašo 19.1.2 papunktyje nurodytą funkciją vietoj Atrankos administratoriaus gali atlikti išoriniai ekspertai. Tokiu atveju ekonomikos ir inovacijų ministro įsakymu turi būti priimtas sprendimas leisti atlikti nurodytą funkciją išoriniams ekspertams ir skirti finansavimą paslaugų pirkimui ar samdai.
21. Priemonės veiklos (poveiklės) vadovas (jo nesant – jį pavaduojantis asmuo) pasirašo PĮP vertinimo išvadą (nurodęs, pritaria išvadai ar ne) ir kartu su PĮP teikia ją Komisijai.
23. Komisija ne ilgiau kaip per 20 darbo dienų nuo PĮP vertinimo išvados parengimo dienos įvertina PĮP ir susijusius dokumentus ir priima sprendimą dėl pasiūlymo dėl finansavimo skyrimo projektams. Sprendimas užfiksuojamas Komisijos posėdžio protokole.
24. Jeigu PĮP vertinimo metu nustatoma trūkumų (nepateikti visi reikalingi dokumentai ir (ar) informacija, pateikta neišsami ir (ar) netiksli informacija), Atrankos administratorius, Priemonės veiklos (poveiklės) vadovas ar Komisija gali paprašyti pareiškėjo per jos nustatytą terminą ištaisyti nustatytus trūkumus. Nustačius trūkumų, jiems pašalinti nustatomas ne trumpesnis kaip 5 darbo dienų terminas, kurį Atrankos administratorius, veiklos vadovas ar Komisija gali pratęsti, jei pareiškėjas, norėdamas pateikti prašomus dokumentus ar informaciją, turi kreiptis į kitas institucijas, įstaigas ir (ar) organizacijas arba yra objektyvių pareiškėjo nurodytų priežasčių, dėl kurių jis negali pašalinti trūkumų per Ministerijos nustatytą terminą. Tokiu atveju Aprašo 22 punkte nurodytas PĮP vertinimas pratęsiamas tokiu terminu, kuris buvo suteiktas pareiškėjui trūkumams ištaisyti.
25. Komisija gali pasiūlyti:
26. Pasiūlymas mažinti vertinamo projekto biudžetą ir (ar) mastą ar sujungti panašius projektus į vieną projektą turi būti argumentuotas ir pateiktas pareiškėjui raštu.
27. Jeigu pareiškėjas sutinka su 25.1 p. ar 25.2 p. nurodytu Komisijos pasiūlymu, jis per 10 darbo dienų nuo pasiūlymo gavimo dienos turi pateikti patikslintą PĮP.
28. Jeigu pareiškėjas nesutinka su 25.1 p. ar 25.2 p. nurodytu Komisijos pasiūlymu, jis per 5 darbo dienas nuo pasiūlymo gavimo dienos pateikia argumentuotą paaiškinimą, kodėl negali būti mažinamas projekto biudžetas ir (ar) mastas arba kodėl projektas negali būti skaidomas etapais. Komisija pakartotinai įvertina pareiškėjo pateiktus argumentus ir per 5 darbo dienas raštu pareiškėjui pateikia galutinę išvadą.
29. Komisijai pateikus 25.3 p. nurodytą pasiūlymą, pareiškėjui grąžinamas pateiktas PĮP su pasiūlymu per 10 darbo dienų nuo pasiūlymo gavimo dienos pateikti naują PĮP.
30. Atrankos administratorius per 5 darbo dienas po Komisijos sprendimo priėmimo parengia PĮP vertinimo ataskaitą (Aprašo 4 priedas), kurią pasirašo Priemonės (veiklos) vadovas ir ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo PĮP vertinimo ataskaitos parengimo dienos informuoja pareiškėją apie PĮP vertinimo pabaigą.
31. Finansavimas Pažangos priemonės veiklos (poveiklės) projektams skiriamas ekonomikos ir inovacijų ministro įsakymu. Parengus PĮP vertinimo ataskaitą, Atrankos administratorius pagal Sprendimo dėl finansavimo skyrimo formą (Aprašo 5 priedas) parengia ekonomikos ir inovacijų ministro įsakymo projektą dėl finansavimo skyrimo, kuris turi būti patvirtintas per 5 darbo dienas nuo PĮP vertinimo ataskaitos parengimo dienos. Ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo ekonomikos ir inovacijų ministro įsakymo priėmimo dienos Atrankos administratorius apie įsakymo priėmimą informuoja sprendime dėl projekto finansavimo nurodytus pareiškėjus.
32. Pasirašius ekonomikos ir inovacijų ministro įsakymą dėl finansavimo skyrimo, Atrankos administratorius per 25 darbo dienas parengia Pažangos priemonės aprašo keitimo projektą, į kurį įtraukiami projektai, kuriems skirtas finansavimas.
33. Ministrui priėmus įsakymą dėl pažangos priemonės pakeitimo, Atrankos administratorius per 3 darbo dienas informuoja pareiškėjus, kurių projektai įtraukti į Pažangos priemonės aprašą.
III SKYRIUS
KOMISIJOS SUDARYMAS IR JOS DARBO ORGANIZAVIMAS
35. Komisija sudaroma iš ne mažiau kaip 3 (trijų) narių. Rekomenduojama į Komisijos sudėtį įtraukti Ministerijos administracijos padalinių, kurių kompetencijos sričiai priskiriami Pažangos priemonių PĮP, valstybės tarnautojus arba darbuotojus, dirbančius pagal darbo sutartis.
36. Siekiant užtikrinti sprendimų priėmimo nešališkumą, į Komisiją negali būti įtraukiami nariai, susiję su vertinamų projektų vykdymu ir projektų administravimu.
37. Prireikus į Komisijos sudėtį gali būti įtraukiami kitų institucijų, kurių kompetencijos sričiai priskiriami vertinami PĮP, atstovai.
38. Komisijos sudėtis tvirtinama ekonomikos ir inovacijų ministro įsakymu. Pirmame posėdyje Komisija patvirtina darbo reglamentą.
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
41. Visus su Projekto atranka susijusius dokumentus Ministerija ir pareiškėjas turi saugoti 5 metus po metų, kuriais projekto vykdytojui atliktas paskutinis mokėjimas, gruodžio 31 dienos.
42. Teikdamas PĮP, pareiškėjas sutinka, kad jame pateikta informacija, išskyrus informaciją ir asmens duomenis, kurie negali būti atskleisti teisės aktų nustatyta tvarka, Ministerijos gali būti viešinama skelbiant su Aprašo įgyvendinimu susijusią informaciją be atskiro pareiškėjo sutikimo.
43. Ministerija turi teisę tvarkyti su Aprašo įgyvendinimu susijusius asmens duomenis. Pareiškėjų pateikti asmens duomenys (už projektą atsakingo asmens pareigų pavadinimas, vardas ir pavardė, telefono numeris, elektroninio pašto adresas, projekto komandos narių vardas, pavardė, struktūrinio padalinio pavadinimas, pareigų pavadinimas, funkcijos ir atsakomybė) yra tvarkomi vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva Nr. 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) (toliau – BDAR), Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais asmens duomenų tvarkymą. Asmens duomenų tvarkymo teisinis pagrindas yra BDAR 6 str. 1 d. e) punktas. Asmens duomenų tvarkymo tikslas – finansavimo panaudojimo kontrolės atlikimas, sprendimų dėl skirto finansavimo grąžinimo, dalinio grąžinimo priėmimas ir finansų apskaita. Pareiškėjų asmens duomenys Ministerijoje tvarkomi ir saugomi 5 metus po metų, kuriais projekto vykdytojui atliktas paskutinis mokėjimas, gruodžio 31 dienos.
44. Pareiškėjų skundai dėl Pažangos priemonės veiklai (poveiklei) įgyvendinti skirtų projektų vertinimo ir atrankos rezultatų nagrinėjami Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo nustatyta tvarka.
45. Pareiškėjas turi teisę kreiptis į duomenų valdytoją dėl duomenų subjekto teisių įgyvendinimo. Be to, duomenų subjektas turi teisę pateikti skundą Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai bei teismui. Informacija apie asmens duomenų tvarkymą pateikiama Ekonomikos ir inovacijų ministerijos interneto svetainėje.