FINANSINIŲ NUSIKALTIMŲ TYRIMO TARNYBOS

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL FINANSINIŲ NUSIKALTIMŲ TYRIMO TARNYBOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS DIREKTORIAUS

2020 M. SAUSIO 10 D. ĮSAKYMO NR. V-5 „DĖL DEPOZITINIŲ VIRTUALIŲJŲ VALIUTŲ PINIGINIŲ OPERATORIAMS IR VIRTUALIŲJŲ VALIUTŲ KEITYKLŲ OPERATORIAMS SKIRTŲ NURODYMŲ, KURIAIS SIEKIAMA UŽKIRSTI KELIĄ PINIGŲ PLOVIMUI IR (AR) TERORISTŲ FINANSAVIMUI, PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2022 m. spalio 31 d. Nr. V-232

Vilnius

 

1. P a k e i č i u Depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatoriams ir virtualiųjų valiutų keityklų operatoriams skirtus nurodymus, kuriais siekiama užkirsti kelią pinigų plovimui ir (ar) teroristų finansavimui, patvirtintus Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2020 m. sausio 10 d. įsakymu Nr. V-5 „Dėl Depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatoriams ir virtualiųjų valiutų keityklų operatoriams skirtų nurodymų, kuriais siekiama užkirsti kelią pinigų plovimui ir (ar) teroristų finansavimui, patvirtinimo“:

1.1. Papildau 31 punktu:

31. Virtualiųjų valiutų keityklos operatorius ir depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatorius, siekdami nustatyti įtartinas pinigines operacijas ar sandorius ir prireikus imtis priemonių, atlikdami virtualiosios valiutos keitimo, pervedimo ar kitokią operaciją, privalo rinkti, saugoti ir perduoti operacijos gavėjo virtualiųjų valiutų keityklos operatoriui, depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatoriui arba finansų įstaigai informaciją, nurodytą Įstatymo 9 straipsnio 161 dalyje.“

1.2. Pakeičiu 5.2 papunktį ir išdėstyti jį taip:

5.2. prieš atlikdami vienkartines (angl. occasional) virtualiosios valiutos keitimo operacijas ar vienkartinius (angl. occasional) sandorius virtualiąja valiuta lėšomis, kurių suma lygi arba viršija 700 eurų ar ją atitinkančią sumą užsienio ar virtualiąja valiuta, arba atlikdami vienkartinį (angl. occasional) įnešimą į depozitinę virtualiųjų valiutų piniginę arba vienkartinį (angl. occasional) virtualiosios valiutos išėmimą, kurio suma lygi arba viršija 700 eurų arba ją atitinkančią sumą užsienio ar virtualiąja valiuta, nesvarbu, ar sandoris sudaromas atliekant vieną, ar kelias tarpusavyje susijusias operacijas (virtualiosios valiutos vertė nustatoma piniginės operacijos atlikimo ar sandorio sudarymo momentu), išskyrus atvejus, kai kliento ir naudos gavėjo tapatybė jau yra nustatyta.“

1.3. Papildau 331 punktu:

331. Virtualiųjų valiutų keityklos operatorius ir (ar) depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatorius privalo nustatyti vidaus kontrolės procedūras, kuriomis būtų užtikrinta, kad kitoje valstybėje vykdomos veiklos ir teikiamų paslaugų dalis nebūtų tokio masto, kad Lietuvos Respublikoje liktų tik neesminės pagal jų veiklos pobūdį funkcijos ar paslaugos ir jos nebūtų atliekamos ar teikiamos išimtinai tik kitos valstybės klientams ar iš esmės veiklos Lietuvos Respublikoje jie nebevykdytų.“

1.4. Pakeičiu 34 punktą ir išdėstau jį taip:

34. Depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatorius ir virtualiųjų valiutų keityklos operatorius privalo paskirti vadovaujančius darbuotojus, kurie organizuotų pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos priemonių įgyvendinimą ir palaikytų ryšius su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba. Kai depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatoriui ir virtualiųjų valiutų keityklos operatoriui vadovauja valdyba, depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatorius ir virtualiųjų valiutų keityklos operatorius privalo paskirti valdybos narį, kuris organizuotų šiame Įstatyme nustatytų pinigų plovimo ir (ar) teroristų finansavimo prevencijos priemonių įgyvendinimą, ir vadovaujančius darbuotojus, kurie bendradarbiautų su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba. Apie šių darbuotojų paskyrimą depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatorius ir virtualiųjų valiutų keityklos operatorius privalo raštu (el. paštu dokumentas@fntt.lt) pranešti Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai, pateikiant paskirtų darbuotojų duomenis ir kontaktinę informaciją (el. pašto adresą, tel. Nr.). Depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatorius ir virtualiųjų valiutų keityklos operatorius privalo užtikrinti, kad minėti darbuotojai turėtų galimybę gauti visą savo funkcijoms vykdyti reikalingą informaciją, įskaitant priėjimą prie informacijos, susijusios su kliento ir naudos gavėjo tapatybės nustatymu, kliento dalykinių santykių stebėsena, piniginėmis operacijomis ir sandoriais.“

1.5. Papildau 341 punktu:

341. Depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatorius ir virtualiųjų valiutų keityklos operatorius, pradėjęs vykdyti virtualiųjų valiutų keityklos operatoriaus ir (ar) depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatoriaus veiklą, privalo turėti vyresnįjį vadovą kuris būtų nuolatinis Lietuvos gyventojas, kaip jis apibrėžtas pagal Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymą. Depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatoriaus ir virtualiųjų valiutų keityklos operatoriaus paskirtas vadovaujantis darbuotojas, kuris organizuoja Įstatyme nustatytų pinigų plovimo ir (ar) teroristų finansavimo prevencijos priemonių įgyvendinimą, gali būti laikomas vyresniuoju vadovu, jeigu jis atitinka Įstatymo 2 straipsnio 23 dalyje nurodytą sąvoką.“

1.6. Papildau 342 punktu:

342. Depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatorius ir virtualiųjų valiutų keityklos operatorius turi užtikrinti, kad, prieš paskiriant vadovą, valdybos narius, vyresnįjį vadovą ir (ar) asmenį, atsakingą už pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos priemonių įgyvendinimą depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatoriaus ir virtualiųjų valiutų keityklos operatoriaus veikloje, kaip tai nustatyta Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatyme, būtų įvertinta tokių asmenų kompetencija, darbo patirtis ir kvalifikacija. Vertinant šių asmenų kompetenciją, patirtį ir kvalifikaciją, privaloma atsižvelgti į asmens išsilavinimo lygį ir pobūdį, kvalifikacijos tobulinimą, profesinės veiklos ar darbo patirties pobūdį ir trukmę, kitus veiksnius, kurie gali turėti įtakos asmens kompetencijai, patirčiai ir kvalifikacijai, taip pat į tai, ar asmuo, kurį ketinama skirti vadovu, valdybos nariu, vyresniuoju vadovu ir (ar) asmeniu, atsakingu už pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos priemonių įgyvendinimą, turi rizikų valdymo žinių, susijusių su pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos priemonių įgyvendinimu.“

1.7. Papildau 391 punktu:

391. Depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatorius ir virtualiųjų valiutų keityklos operatorius privalo nustatyti tinkamas vidaus politikos ir vidaus kontrolės procedūrų atitikties ir (ar) audito procedūras pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos reikalavimų nuostatoms užtikrinti ir ne rečiau kaip kartą per metus atlikti vidaus kontrolės procedūrų atitikties ir (ar) audito vertinimą.“

1.8. Papildau 392 punktu:

392. Depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatorius ir virtualiųjų valiutų keityklos operatorius iki kiekvienų metų kovo 31 d. privalo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai pagal jos patvirtintą informacijos teikimo aprašą teikti informaciją ir ataskaitas, susijusias su pinigų plovimo ir (arba) teroristų finansavimo prevencijos priemonių įgyvendinimu.“

1.9. Pakeičiu 44 punktą ir išdėstau jį taip:

44. Depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatorius ir virtualiųjų valiutų keityklos operatorius privalo vykdyti Lietuvos Respublikos tarptautinių sankcijų įstatyme, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimuose dėl tarptautinių sankcijų įstatymo įgyvendinimo, Europos Sąjungos reglamentuose dėl tarptautinių sankcijų ir jų įgyvendinimo išimčių ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos direktoriaus 2016 m. spalio 20 d. įsakyme Nr. V-273 „Dėl Tinkamo tarptautinių finansinių sankcijų įgyvendinimo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos reguliavimo srityje priežiūros nurodymų patvirtinimo“ nustatytus reikalavimus.“

1.10. Pakeičiu nurodymų priedą ir išdėstau jį nauja redakcija (pridedama).

2. Nustatau:

2.1. šis įsakymas, išskyrus 1.1 papunktį, įsigalioja 2022 m. lapkričio 1 d.

2.2. šio įsakymo 1.1 papunktis įsigalioja 2025 m. sausio 1 d.

3. Pavedu Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Pinigų plovimo prevencijos valdybai iki 2023 m. sausio 1 d. patvirtinti depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatorių ir virtualiųjų valiutų keityklos operatorių informacijos, susijusios su pinigų plovimo ir (arba) teroristų finansavimo prevencijos priemonių įgyvendinimu, teikimo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai aprašą.

 

 

 

Direktorius                                                                                                                Rolandas Kiškis


 

Depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatoriams ir virtualiųjų valiutų keityklų operatoriams skirtų nurodymų, kuriais siekiama užkirsti kelią pinigų plovimui ir (ar) teroristų finansavimui,

priedas

 

SAVIKONTROLĖS KLAUSIMYNAS

 


Eil.

Nr.

Pinigų plovimo ir (ar) teroristų finansavimo prevencijos priemonė

Taip

Ne

1.

Prieš pradedant dalykinius santykius; kai klientas atlieka virtualiosios valiutos keitimo operacijas ar sandorius virtualiąja valiuta lėšomis, kurių suma lygi arba viršija 700 eurų ar ją atitinkančią sumą užsienio ar virtualiąja valiuta, arba prieš įnešdami į depozitinę virtualiųjų valiutų piniginę arba iš jos išimdami virtualiąją valiutą, kurios suma lygi arba viršija 700 eurų arba ją atitinkančią sumą užsienio ar virtualiąja valiuta, nesvarbu, ar sandoris sudaromas atliekant vieną, ar kelias tarpusavyje susijusias operacijas (virtualiosios valiutos vertė nustatoma piniginės operacijos atlikimo ar sandorio sudarymo momentu), išskyrus atvejus, kai kliento ir naudos gavėjo tapatybė jau yra nustatyta; kai kyla abejonių dėl anksčiau gautų kliento ir naudos gavėjo tapatybės duomenų teisingumo ar autentiškumo; bet kuriuo kitu atveju, kai kyla įtarimų, kad yra, buvo ar bus vykdoma pinigų plovimo ir (ar) teroristų finansavimo veika, kliento ir naudos gavėjo tapatybė nustatoma:

 

 

1.1.

nustatoma, ar klientas veikia savo vardu, ar yra kontroliuojamas

 

 

1.2.

jeigu klientas veikia per atstovą, nustatomas kliento atstovas

 

 

1.3.

patikrinama, ar yra aplinkybių taikyti sustiprintą kliento tapatybės nustatymą

 

 

1.4.

nustatoma kliento – fizinio asmens tapatybė; padaroma asmens tapatybės dokumento arba leidimo gyventi Lietuvos Respublikoje kopija arba dokumentas nuskenuojamas

 

 

1.5.

nustatoma kliento – juridinio asmens tapatybė

 

 

1.6.

nustatoma kliento – juridinio asmens naudos gavėjo tapatybė

 

 

1.7.

surenkama informacija apie kliento – juridinio asmens vadovą

 

 

1.8.

surenkama informacija apie kliento – juridinio asmens nuosavybės ir kontrolės struktūrą ir veiklos pobūdį

 

 

1.9.

surenkama informacija apie kliento – fizinio ar juridinio asmens dalykinių santykių tikslą ir numatomą pobūdį

 

 

1.10.

kliento ir naudos gavėjo tapatybė patikrinama, remiantis dokumentais, duomenimis ar informacija, gauta iš patikimo ir nepriklausomo šaltinio

 

 

1.11.

vykdoma nuolatinė kliento dalykinių santykių stebėsena

 

 

1.12.

vykdomas kliento ir naudos gavėjo tapatybės nustatymo metu pateiktų dokumentų, duomenų ar informacijos nuolatinis peržiūrėjimas ir atnaujinimas

 

 

2.

Sandoriai nevykdomi, dalykiniai santykiai neužmezgami, nutraukiami, kai neturima galimybių įvykdyti kliento ir naudos gavėjo tapatybės nustatymo reikalavimus

 

 

3.

Kliento ir naudos gavėjo tapatybės nustatymo priemonės taikomos ne tik naujiems, bet ir esamiems klientams

 

 

4.

Kliento atliekama įtartina piniginė operacija ar sandoris sustabdomas, išskyrus atvejus, kai to padaryti objektyviai neįmanoma

 

 

5.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai ne vėliau kaip per 3 darbo valandas teikiami pranešimai apie įtartinas pinigines operacijas ar sandorius

 

 

6.

Virtualiųjų valiutų keityklų operatorius Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai ne vėliau kaip per 7 darbo dienas teikia pranešimus apie virtualiosios valiutos keitimo operacijas ar sandorius virtualiąja valiuta, jeigu tokios piniginės operacijos ar sandorio vertė lygi arba viršija 15 000 eurų ar ją atitinkančią sumą užsienio ar virtualiąja valiuta, nesvarbu, ar sandoris sudaromas atliekant vieną, ar kelias tarpusavyje susijusias pinigines operacijas

 

 

7.

Stebimi ir nagrinėjami sudėtingi ar neįprastai dideli sandoriai ir neįprastų sandorių struktūros

 

 

8.

Tvarkomi registracijos žurnalai ir informacija į juos įrašoma ne vėliau kaip per 3 darbo dienas

 

 

9.

Informacija saugoma 8 metus (dalykinių santykių su klientu korespondencija – 5 metus)

 

 

10.

Paskirtas už pinigų plovimo ir (ar) teroristų finansavimo prevencijos priemonių įgyvendinimą atsakingas darbuotojas ir apie juos raštu pranešta Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai. Vyresnysis vadovas yra nuolatinis Lietuvos gyventojas, kaip jis suprantamas pagal Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymą.

 

 

10.1.

Įsitikinta, kad paskirtas už pinigų plovimo ir (ar) teroristų finansavimo prevencijos priemonių įgyvendinimą atsakingas darbuotojas neatstovauja kitiems virtualiųjų valiutų keityklos operatoriams ir (ar) depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatoriams (išskyrus atvejus, kai tie operatoriai priklauso vienai įmonių grupei)

 

 

10.2.

Įsitikinta savo įmonės valdymo, priežiūros organų narių, naudos gavėjų neteistumu pagal Įstatymo 25 straipsnio 31 dalį

 

 

11.

Vykdomi darbuotojų mokymai

 

 

12.

Įdiegtos vidinės sistemos, leidžiančios saugiais kanalais ir užtikrinant visapusišką užklausų konfidencialumą skubiai reaguoti į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos paklausimus

 

 

13.

Užtikrinama Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai pateiktos informacijos apsauga

 

 

14.

Periodiškai atliekamas pinigų plovimo ir (ar) teroristų finansavimo kliento, produkto, geografinio regiono rizikos vertinimas ir įgyvendinami atsakomieji veiksmai, skirti mažinti šią riziką

 

 

15.

Nustatytos vidaus politikos ir vidaus kontrolės procedūros

 

 

16.

Informacija apie depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatoriaus ir virtualiųjų valiutų keityklos operatoriaus naudos gavėjus pateikta Juridinių asmenų dalyvių informacinės sistemos (JADIS) tvarkytojui

 

 

17.

Vykdomos finansinių sankcijų įgyvendinimo priemonės

 

 

______________________

part_9695519fe1464083b53e835592950fe4_end