ALYTAUS MIESTO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL ALYTAUS MIESTO SAVIVALDYBĖS BIUDŽETO SUDARYMO IR VYKDYMO TAISYKLIŲ TVIRTINIMO
2015 m. spalio 26 d. Nr. DV-862
Alytus
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 18 straipsnio 1 dalimi, 29 straipsnio 8 dalies 5 punktu, Biudžeto sandaros įstatymo 27 straipsnio 3 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001-05-14 nutarimu Nr. 543 patvirtintų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų sudarymo ir vykdymo taisyklių 21 punktu, Alytaus miesto savivaldybės tarybos 2006-05-25 sprendimu Nr. T-108 patvirtintomis Alytaus miesto savivaldybės biudžeto vykdymo organizavimo ir asignavimų administravimo taisyklėmis:
2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus 2013-12-11 įsakymo Nr. DV-864 „Dėl Alytaus miesto savivaldybės biudžeto sudarymo ir vykdymo taisyklių patvirtinimo“ 1 punktą.
PATVIRTINTA
Alytaus miesto savivaldybės
administracijos direktoriaus
2015 m. spalio 26 d.
įsakymu Nr. DV-862
ALYTAUS MIESTO SAVIVALDYBĖS BIUDŽETO SUDARYMO IR VYKDYMO TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Alytaus miesto savivaldybės biudžeto sudarymo ir vykdymo taisyklės (toliau – taisyklės) nustato savivaldybės biudžeto rengimo, tvirtinimo ir vykdymo procedūras, administravimo principus, asignavimų valdytojų teises, pareigas ir atsakomybę.
2. Savivaldybės biudžeto projektas rengiamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos biudžeto sandaros įstatymu, Lietuvos Respublikos Seimo patvirtintais savivaldybių biudžetų finansiniais rodikliais, oficialiosios statistikos duomenimis, savivaldybės biudžeto asignavimų valdytojų parengtų programų sąmatų projektais, Alytaus miesto savivaldybės asignavimų administravimo ir šiomis taisyklėmis.
3. Pagrindinės sąvokos:
3.1. savivaldybės biudžetas – savivaldybės tarybos tvirtinamas savivaldybės biudžetinių metų pajamų ir asignavimų planas;
3.2. biudžetiniai metai – 12 mėnesių laikotarpis, prasidedantis sausio 1 dieną ir pasibaigiantis gruodžio 31 dieną;
3.3. asignavimai – biudžete patvirtinta išlaidoms ir ilgalaikiam materialiajam ir nematerialiajam turtui bei strateginėms atsargoms (toliau – turtas) įsigyti lėšų suma, kurią asignavimų valdytojas turi teisę biudžetiniais metais gauti iš biudžete sukauptų lėšų, Strateginio planavimo ir finansų skyriui pateikęs paraišką savivaldybės administracijos direktoriaus patvirtintoms programoms finansuoti;
3.5. savivaldybės biudžeto asignavimų valdytojai – savivaldybės biudžetinių įstaigų ar savivaldybės administracijos ir (ar) jos padalinių, nurodytų savivaldybės tarybos patvirtintame savivaldybės biudžete, vadovai (savivaldybės administracijoje – administracijos direktorius ar jo įgalioti asmenys, savivaldybės administracijos padaliniuose – padalinių vadovai ar jų įgalioti asmenys);
3.6. finansavimas – lėšų pervedimas į asignavimų valdytojų vadovaujamų biudžetinių įstaigų ir kitų subjektų sąskaitas jų programoms vykdyti arba tiesioginis biudžetinių įstaigų ir kitų subjektų programų išlaidų ir įsigyjamo turto apmokėjimas iš savivaldybės biudžeto sąskaitų;
3.7. biudžetinių įstaigų pajamos – pajamos, gautos atliekant funkcijas, numatytas jų veiklą reglamentuojančiuose dokumentuose, ir pajamos už trumpalaikio ir ilgalaikio materialaus turto nuomą, naudojamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymais, Vyriausybės nutarimais ir kitais teisės aktais šių įstaigų išlaidoms apmokėti ir kitiems įstaigų poreikiams;
3.8. programos sąmata – dokumentas, kuriame pagal ekonominę ir funkcinę klasifikacijas nurodomos asignavimų sumos programai vykdyti;
3.9. ekonominė biudžeto pajamų ir asignavimų klasifikacija – biudžeto pajamų ir asignavimų suskirstymas pagal bendrus ekonominius lėšų kaupimo ir skirstymo požymius;
II. SAVIVALDYBĖS BIUDŽETO RENGIMAS IR TVIRTINIMAS
I etapas. Biudžeto pajamų projekto rengimas
5. Alytaus miesto savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir finansų skyrius parengia Alytaus miesto savivaldybės atitinkamų metų strateginio veiklos plano ir biudžeto projekto rengimo grafiką. Juo asignavimų valdytojai ir programų koordinatoriai vadovaujasi rengdami savo veiklos programas ir programų sąmatas.
6. Lėšų poreikį valstybinėms (valstybės perduotoms savivaldybei) funkcijoms vykdyti skaičiuoja administracijos valstybės tarnautojai ir darbuotojai, atsakingi už šių funkcijų vykdymą, lėšų planavimą, naudojimą ir ataskaitų teikimą. Atskiru administracijos direktoriaus įsakymu yra tvirtinamas Alytaus miesto savivaldybės administracijos karjeros valstybės tarnautojų, atsakingų už valstybinių (perduotų savivaldybei) funkcijų vykdymą, lėšų planavimą, naudojimą ir ataskaitų teikimą, sąrašas ir lėšų, skirtų valstybinėms (perduotoms savivaldybei) funkcijoms vykdyti, planavimo, naudojimo ir ataskaitų teikimo kontrolės taisyklės.
7. Asignavimų valdytojai, savivaldybės administracijos programų koordinatoriai planuojamas ateinančiais metais gauti pajamų, gaunamų iš veiklos, sumas suveda į elektroninę biudžeto valdymo sistemą.
8. Strateginio planavimo ir finansų skyrius:
8.1. suveda į elektroninę biudžeto valdymo sistemą prognozuojamas gauti dotacijų iš valstybės biudžeto ir kitas prognozuojamas mokestines ir nemokestines pajamas;
8.2. priima suvestus prognozuojamų pajamų duomenis iš asignavimų valdytojų ir programų koordinatorių;
8.3. vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintais prognozuojamais makroekonominiais rodikliais, biudžetinių įstaigų pateikta informacija apie planuojamas gauti pajamas iš veiklos, miesto ekonominiais rodikliais ir įvertinęs Alytaus miesto savivaldybės biudžeto ir kitų finansinių resursų galimybes, parengia prognozinių kitų metų savivaldybės biudžeto pajamų projektą.
II etapas. Biudžeto asignavimų projekto rengimas pagal poreikį
9. Programų koordinatoriai parengia ir praneša jiems pavaldžioms įstaigoms ir kitiems subjektams patikslintas ir patvirtintas naujas pinigines ir natūrines išlaidų normas, kitus rodiklius, kurie būtini programų sąmatų projektuose numatomiems asignavimams tiksliai apskaičiuoti.
10. Asignavimų valdytojai ir programų koordinatoriai (kurių asignavimų valdytojas yra savivaldybės administracijos direktorius) suveda į elektroninę biudžeto valdymo sistemą programos sąmatų projektus, išlaidas apskaičiuoja pagal galiojančius teisės aktus ir patvirtintus normatyvus.
11. Programų sąmatos sudaromos pagal programų finansavimo šaltinių, funkcinės ir ekonominės klasifikacijos kodus. Lėšos programų sąmatose planuojamos:
12. Strateginio planavimo ir finansų skyrius:
12.1. priima asignavimų valdytojų ir programų koordinatorių pateiktus elektroninėje biudžeto valdymo sistemoje duomenis ir sudaro miesto savivaldybės ateinančių metų patikslintą biudžeto pagal pajamų rūšis projektą;
12.2. priima asignavimų valdytojų ir programų koordinatorių pateiktus į elektroninę biudžeto valdymo sistemą duomenis ir sudaro ateinančių metų biudžeto asignavimų projektą pagal išlaidų poreikį, programas, lėšų šaltinius ir funkcijas;
III etapas. Biudžeto asignavimų projekto parengimas pagal maksimalius rodiklius
13. Programų koordinatoriai, gavę maksimalias sumas kitų metų veiklos programoms vykdyti, duoda nurodymus dėl jiems pavaldžių kuruojamų biudžetinių ir viešųjų įstaigų ir kitų subjektų vykdomų atskirų programos priemonių (projektų) sąmatų projektų sudarymo ir nustato jų pateikimo terminus.
14. Biudžetinės įstaigos ir kiti subjektai, įvertinę maksimalius rodiklius, parengia kompiuterinėje planavimo sistemoje programų sąmatų (pagal nustatytas formas) projektus ir pateikia programų koordinatoriams ir asignavimų valdytojams svarstyti, analizuoti ir derinti. Suderintus, išanalizuotus ir patikrintus programos projekto duomenis kompiuterinėje sistemoje priima Strateginio planavimo ir finansų skyrius.
15. Viešųjų įstaigų vadovai, teikdami programos sąmatos projektus asignavimų valdytojui / programos koordinatoriui, papildomai pateikia informaciją, apimančią ir visus kitus (ne iš savivaldybės biudžeto) įstaigos pajamų šaltinius ir iš jų planuojamas išlaidas (pagal ekonominius straipsnius).
16. Strateginio planavimo ir finansų skyrius pagal Lietuvos Respublikos Seimo patvirtintus pajamų rodiklius, vadovaudamasis Biudžeto sandaros įstatymo 26 straipsnio 4 punktu ir asignavimų valdytojų pateiktais programų sąmatų projektais, parengia Alytaus miesto savivaldybės subalansuotą biudžeto pajamų ir asignavimų projektą pagal maksimalius rodiklius ir teikia savivaldybės administracijos direktoriui.
IV etapas. Biudžeto projekto svarstymas
17. Vadovaujantis Alytaus miesto savivaldybės veiklos reglamentu, miesto savivaldybės biudžeto projektas teikiamas svarstyti Alytaus miesto savivaldybės tarybai.
17.2. Asignavimų valdytojai ir/ar programų koordinatoriai privalo dalyvauti svarstant savivaldybės biudžeto projektą ir pristatyti savo programą savivaldybės tarybos komitetams. Esant reikalui jie teikia papildomas reikiamas analizes apie savo veiklos programą.
19. Strateginio planavimo ir finansų skyrius parengia galutinį ateinančių metų biudžeto pajamų ir asignavimų projektą.
III. BIUDŽETO VYKDYMAS IR VYKDYMO ATSKAITOMYBĖ
22. Strateginio planavimo ir finansų skyrius tarybos patvirtinto savivaldybės biudžeto sprendimą pateikia Finansų ministerijai ir Lietuvos savivaldybių asociacijai.
23. Asignavimų valdytojų ir programų koordinatorių sukeltas į informacinę sistemą sąmatas Strateginio planavimo ir finansų skyrius kompiuterinėje programoje priima ir patvirtina.
24. Savivaldybės tarybai patvirtinus metinį biudžetą, įstaigos vadovas (savivaldybės administracijoje – programos koordinatorius) paskirsto savo veiklos pajamų planą ir skirtus asignavimus ketvirčiais, pasirašo sąmatas, o asignavimų valdytojas jas tvirtina.
Per 15 darbo dienų nuo priimto sprendimo asignavimų valdytojas ar programos koordinatorius Strateginio planavimo ir finansų skyriui pateikia patvirtintas sąmatas, prideda prie jų priklausančius skaičiavimus ir aiškinamuosius raštus, o viešosios įstaigos papildomai pristato informaciją apie visų kitų, nebiudžetinių lėšų šaltinius ir planuojamą paskirstymą pagal ekonominius straipsnius.
25. Strateginio planavimo ir finansų skyrius, vadovaudamasis patvirtintu savivaldybės biudžetu ir, atsižvelgdamas į asignavimų valdytojų patvirtintą jų asignavimų ketvirčių paskirstą, paskirsto miesto savivaldybės biudžeto pajamas ir asignavimus ketvirčiais, sudaro ketvirčiais paskirstytą savivaldybės biudžeto pajamų ir programų finansavimo planą (išlaidų sąrašą) pagal programas ir priemones ir teikia tvirtinti savivaldybės administracijos direktoriui.
26. Tarybai patvirtinus biudžetą, Strateginio planavimo ir finansų skyrius pagal finansų ministro patvirtintas formas ir reikalavimus per 30 darbo dienų parengia patvirtinto Alytaus miesto savivaldybės biudžeto knygą ir pateikia ją Finansų ministerijai.
27. Asignavimai iš savivaldybės biudžeto skiriami vadovaujantis atitinkamų metų biudžeto pajamų ir programų finansavimo planu (išlaidų sąrašu) ir per metus patikslintomis sąmatomis.
28. Asignavimų valdytojai skirtus biudžeto asignavimus naudoja pagal paskirtį – veiklos planui įgyvendinti ir teikia ataskaitas Strateginio planavimo ir finansų skyriui. Už tikslinių dotacijų panaudojimą asignavimų valdytojai atsiskaito atitinkamoms valstybės institucijoms.
29. Biudžetinės įstaigos gali turėti pajamų už teikiamas paslaugas. Pajamas, gautas už teikiamas paslaugas, kaupia atskiroje sąskaitoje, sumas iš šių sąskaitų įmoka į miesto biudžetą vieną kartą mėnesio pabaigoje. Biudžetinių įstaigų pajamos pervedamos į savivaldybės biudžeto sąskaitą.
Gautos pajamos paskutinę mėnesio dieną pervedamos kitą mėnesį.
Viešosios įstaigos ir kiti subjektai, surenkantys pajamas už savivaldybės turto nuomą, kas mėnesį, bet ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio 25 d. (o jei 25 d. nedarbo diena – kitą darbo dieną, einančią po 25 d.) į savivaldybės administracijos specialiųjų programų lėšų sąskaitą perveda surinktas patalpų nuomos lėšas. Kas ketvirtį viešosios įstaigos ir kiti subjektai savivaldybės administracijai teikia užpildytas formas, nustatytas Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu patvirtintame pajamų apskaitos Alytaus miesto savivaldybės administracijoje tvarkos apraše.
30. Asignavimų valdytojai paraiškas lėšoms gauti Strateginio planavimo ir finansų skyriui teikia tokia tvarka:
30.1. paraiškos gauti lėšoms pateikiamos prieš 3 dienas iki mokėjimo termino (pirmenybę teikiant darbo užmokesčiui, soc. draudimo įmokoms, mitybai), bet ne dažniau kaip 3 kartus per mėnesį. Savivaldybės administracijai paraiškų teikimo skaičius neribojamas;
30.2. už duomenų pateikiamoje paraiškoje teisingumą atsako paraišką pateikusios įstaigos vadovas (ar jo įgaliotas asmuo) ir vyriausiasis buhalteris (finansininkas);
31. Asignavimų valdytojai finansinių ataskaitų rinkinius Strateginio planavimo ir finansų skyriui teikia tokia tvarka ir terminais:
31.1. biudžeto išlaidų sąmatų vykdymo mėnesio ataskaitos Veiklos valdymo informacinės sistemos programoje pateikiamos kiekvieną mėnesį iki kito mėnesio 5 dienos;
31.2. biudžetinių įstaigų pajamų įmokų į biudžetą, biudžeto pajamų iš mokesčių dalies ir kitų lėšų, skiriamų programoms finansuoti – kiekvieną mėnesį iki kito mėnesio 5 dienos;
31.3. skolinių įsipareigojimų ir suteiktų garantijų bei paskolų statistinę ataskaitą, jei yra lizingas – kiekvieną mėnesį iki kito mėnesio 5 dienos;
31.4. mokėtinų ir gautinų sumų ataskaitos pateikiamos mėnesiui pasibaigus iki kito mėnesio 8 dienos, o savivaldybės administracijos iki 10 dienos;
31.5. biudžeto išlaidų sąmatų vykdymo ketvirčio ataskaitos ir aiškinamasis raštas pateikiami iki kito ketvirčio pirmo mėnesio 7 dienos, o savivaldybės administracijos – iki 9 dienos;
32. Žemės nuomos mokestis kaupiamas atskiroje savivaldybės administracijos surenkamojoje sąskaitoje ir pervedamas į savivaldybės biudžeto sąskaitą iki paskutinės einamojo mėnesio darbo dienos imtinai.
33. Strateginio planavimo ir finansų skyrius, ataskaitiniam mėnesiui pasibaigus, per 2 darbo dienas pateikia Valstybinei mokesčių inspekcijai finansų ministro patvirtintą ir užpildytą tiesiogiai į savivaldybės biudžeto sąskaitą pervestų lėšų formą.
34. Asignavimų valdytojai, programų koordinatoriai privalo analizuoti ir iš karto nustatyti (bet ne rečiau kaip kas ketvirtį) netekusių tikslinės paskirties asignavimų sumas ir apie tai informuoti savivaldybės administracijos direktorių.
35. Prie netekusiųjų tikslinės paskirties asignavimų priskiriama:
36. Programų tikslinimas:
36.1. tikslinimas programos viduje – tarybos sprendimų dėl tikslinimo projektus rengia asignavimų valdytojai / programų koordinatoriai (savivaldybės administracijos 2015-04-15 įsakymu Nr. DV-303 patvirtintas Alytaus miesto savivaldybės programų, kurių asignavimų valdytojas yra administracijos direktorius, išskaidymo pagal priemones ir darbuotojų, atsakingų už priemonių vykdymą ir apskaitos tvarkymą, sąrašas) ir dalyvauja juos svarstant tarybos komitetuose ir taryboje;
36.2. tikslinimas tarp programų – tarybos sprendimų dėl tikslinimo projektus pagal asignavimų valdytojų ir programų koordinatorių pateiktus raštus rengia Strateginio planavimo ir finansų skyrius. Programos koordinatoriai dalyvauja svarstant jų programos klausimus tarybos komitetuose ir taryboje;
36.3. tikslinimas dėl naujai gautų lėšų – tarybos sprendimų dėl tikslinimo projektus rengia Strateginio planavimo skyrius ir kartu su programos koordinatoriumi dalyvauja juos svarstant tarybos komitetuose ir taryboje;
36.4. suvestinį miesto savivaldybės biudžeto pakeitimo projektą rengia Strateginio planavimo ir finansų skyrius;
36.5. visais programų tikslinimo taryboje atvejais asignavimų valdytojai ir programų koordinatoriai sprendimų projektus (dėl vykdomos veiklos rūšių) derina su Strateginio planavimo ir finansų skyriaus valstybės tarnautojais, koordinuojančiais savivaldybės planų programų projektų rengimą ir įgyvendinimą.
37. Strateginio planavimo ir finansų skyrius, gavęs tarybos sprendimą dėl biudžeto pakeitimo arba asignavimų valdytojo įsakymą dėl programų sąmatos pakeitimo, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas registruoja pakeitimus programų sąmatose biudžeto programoje.
38. Asignavimų valdytojai programų išlaidų apskaitą tvarko ir atskaitomybę vykdo Finansų ministerijos nustatyta tvarka.
39. Paskutinę biudžetinių metų darbo dieną asignavimų valdytojai nepanaudotus biudžeto asignavimus perveda į savivaldybės biudžeto sąskaitą. Savivaldybės biudžete metų pabaigoje likusios nepanaudotos tikslinės paskirties lėšos, taip pat lėšos, kurios per metus buvo paskirtos savivaldybės biudžetui pagal atskirus įstatymus arba Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, grąžinamos į valstybės biudžetą – pervedamos iš savivaldybės biudžeto sąskaitos į valstybės biudžetą ne vėliau kaip iki kitų metų sausio 10 dienos.
40. Mėnesio pabaigoje nepanaudotų lėšų banko sąskaitoje neturėtų likti, nes pagal naują apskaitos politiką finansuojamos jau patirtos išlaidos.
41. Jeigu nevykdomas savivaldybės biudžeto pajamų planas, patvirtintos programos finansuojamos pagal prioritetus, laikantis šio eiliškumo: pirmenybę teikiant darbo užmokesčiui, soc. draudimo įmokoms, mitybai ir socialinėms pašalpoms mokėti. Ši nuostata netaikoma tikslinių dotacijų lėšoms ir specialiosioms programoms finansuoti, jeigu asignavimų valdytojai gautas pajamas įmokėjo.
42. Asignavimų valdytojai, programų koordinatoriai ir savivaldybės biudžeto lėšas programoms vykdyti gavusių subjektų vadovai yra atsakingi už:
42.1. Programų vykdymą, programų sąmatų sudarymą ir vykdymą neviršijant patvirtintų asignavimų sumų, už paskirtų asignavimų efektyvų, atitinkantį programoje nustatytus tikslus ir rezultatyvų naudojimą.
Savivaldybės administracijoje atskiru administracijos direktoriaus įsakymu yra tvirtinamas programų, kurių asignavimų valdytojas yra administracijos direktorius, išskaidymo pagal priemones darbuotojų, atsakingų už priemonių vykdymą ir apskaitos tvarkymą, sąrašas.
IV. ASIGNAVIMŲ VALDYTOJŲ TEISĖS IR PAREIGOS
44. Asignavimų valdytojai programų sąmatas gali keisti:
44.1. tarybos sprendimu, bet ne dažniau kaip vieną kartą per ketvirtį pirmus tris metų ketvirčius ir ne dažniau kaip vieną kartą per mėnesį ketvirtąjį metų ketvirtį:
44.2. savivaldybės administracijos direktoriaus (derinimas) įsakymu, bet ne dažniau kaip vieną kartą per ketvirtį keičiant asignavimų paskirstymą ketvirčiais;
44.3. asignavimų valdytojo įsakymu pagal įstaigos poreikį, bet ne dažniau kaip vieną kartą per ketvirtį pirmus tris metų ketvirčius ir ne dažniau kaip vieną kartą per mėnesį ketvirtąjį metų ketvirtį keičiant asignavimų pagal ekonominę klasifikaciją paskirtį (asignavimų valdytojo įsakymu).
Visais atvejais raštu informuojamas savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir finansų skyrius ir patikslinamas strateginis veiklos planas.
46. Išlaidoms numatytus asignavimus pakeitus pagal ekonominę klasifikaciją, ketvirčiais arba sutaupytas lėšas panaudojus turtui įsigyti, asignavimų valdytojai atitinkamai pasitikslina programų sąmatas.
47. Asignavimų valdytojai, organizuodami programų, finansuojamų iš savivaldybės biudžeto, vykdymą, turi teisę Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka pirkti paslaugas ir darbus, nepriskirtus asignavimų valdytojo ar jam pavaldžių įstaigų funkcijoms. Asignavimų valdytojai su įmonėmis, įstaigomis ir organizacijomis atsiskaito iš asignavimų valdytojams patvirtintų asignavimų už faktiškai atliktus darbus ir paslaugas, numatytas sutartyse.
Savivaldybės administracijoje atskiru administracijos direktoriaus įsakymu yra tvirtinamos Finansavimo ir atsiskaitymo taisyklės, kai lėšos pervedamos pagal biudžeto lėšų naudojimo sutartis.
48. Asignavimų valdytojai ir jiems pavaldžių kitų subjektų vadovai ir kiti subjektai yra atsakingi už teisingą jų ir jiems pavaldžių įstaigų programų ir jų sąmatų projektų ir jau patvirtintų asignavimų sąmatų sudarymą, asignavimų apskaitą ir jų naudojimo teisingumą. Jie turi užtikrinti, kad jų ir jiems pavaldžių įstaigų praėjusių metų skolos būtų numatytos padengti planuojamais metais, neviršijant tiems metams skirtų savivaldybės biudžeto asignavimų.
Asignavimų valdytojai įstatymų nustatyta tvarka atsako už Lietuvos Respublikos biudžetinės sandaros įstatyme, valstybės ir savivaldybių biudžetų sudarymo ir vykdymo, taip pat šiose taisyklėse numatytų pareigų tinkamą vykdymą.