LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRO 2003 M. LAPKRIČIO 6 D. ĮSAKYMO NR. 3-615 „DĖL PAŽYMĖJIMŲ PROJEKTUOTI IR GAMINTI CIVILINIUS ORLAIVIUS IR (ARBA) JŲ KOMPONENTUS, TAIP PAT ATLIKTI JŲ TECHNINĘ PRIEŽIŪRĄ IŠDAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2018 m. gruodžio 19 d. Nr. 3-647

Vilnius

 

 

1. P a k e i č i u Pažymėjimų projektuoti ir gaminti civilinius orlaivius ir (arba) jų komponentus, taip pat atlikti jų techninę priežiūrą išdavimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2003 m. lapkričio 6 d. įsakymu Nr. 3-615 „Dėl Pažymėjimų projektuoti ir gaminti civilinius orlaivius ir (arba) jų komponentus, taip pat atlikti jų techninę priežiūrą išdavimo taisyklių patvirtinimo“, ir jas išdėstau nauja redakcija (pridedama).

2. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2019 m. sausio 1 d.

 

 

 

Susisiekimo ministras                                                           Rokas Masiulis

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos susisiekimo

ministro 2003 m. lapkričio 6 d

 įsakymu Nr. 3-615

(Lietuvos Respublikos susisiekimo

ministro 2018 m. gruodžio 19 d.

įsakymo Nr. 3-647 redakcija)

 

PAŽYMĖJIMŲ PROJEKTUOTI IR GAMINTI CIVILINIUS ORLAIVIUS IR (ARBA) JŲ KOMPONENTUS, TAIP PAT ATLIKTI JŲ TECHNINĘ PRIEŽIŪRĄ IŠDAVIMO TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Pažymėjimų projektuoti ir gaminti civilinius orlaivius ir (arba) jų komponentus, taip pat atlikti jų techninę priežiūrą išdavimo taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato pažymėjimų atlikti civilinių orlaivių ir (arba) jų komponentų projektavimo, gamybos ar techninės priežiūros darbus išdavimo, jų galiojimo pratęsimo, sustabdymo arba galiojimo panaikinimo, taip pat užsienyje išduotų pagamintų orlaivių ar komponentų pažymėjimų bei leidimų juos projektuoti, gaminti ir atlikti techninę priežiūrą pripažinimo bei patvirtintų organizacijų veiklos priežiūros sąlygas ir tvarką.

2. Taisyklėse vartojamos sąvokos:

2.1. Įmonė – Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka įsteigta įmonė, ketinanti atlikti civilinių orlaivių ir (arba) jų komponentų projektavimo, gamybos ar techninės priežiūros darbus.

2.2. Organizavimo vadovas – įmonės parengtas pagrindinis norminis dokumentas, reglamentuojantis civilinių orlaivių ir (arba) jų komponentų projektavimo, gamybos ar techninės priežiūros darbų vykdymo tvarką, priemones bei metodus, privalomus patvirtintai organizacijai.

2.3. Patvirtintoji organizacija – įmonė, turinti galiojantį pažymėjimą, kuris suteikia teisę projektuoti ir gaminti civilinius orlaivius ir (arba) jų komponentus ar atlikti jų techninę priežiūrą.

2.4. Pažymėjimas – dokumentas, patvirtinantis, kad įmonė atitinka nustatytus civilinių orlaivių ir (arba) jų komponentų projektavimo, gamybos ir techninės priežiūros reikalavimus ir gali vykdyti pažymėjimo priede nurodytą veiklą.

2.5. Pažymėjimo priedas – pažymėjimą papildantis dokumentas, kuriame nurodoma leistina veikla ir taikomos jos sąlygos bei ribojimai.

2.6. Projektavimo, gamybos ar techninės priežiūros duomenys – visa informacija, būtina užtikrinti, kad civiliniai orlaiviai ir (arba) jų komponentai būtų projektuojami, gaminami ar techniškai prižiūrimi taip, kad būtų garantuotas orlaivių tinkamumas skraidyti ir užtikrintas skrydžio arba avarinės įrangos tinkamumas naudoti.

2.7. Sertifikavimas – procedūros, kuriomis nustatoma, ar įmonė atitinka nustatytus reikalavimus ir gali atlikti civilinių orlaivių ir (arba) jų komponentų projektavimo, gamybos ar techninės priežiūros darbus.

2.8. Techninė priežiūra – orlaivių ir (arba) jų komponentų remontas, kapitalinis remontas, techninė kontrolė, keitimas, modifikavimas arba bet kurio gedimo šalinimas.

3. Atlikdama įmonių sertifikavimą, viešoji įstaiga Transporto kompetencijų agentūra (toliau – TKA) turi teisę:

3.1. nustatyti įmonės galimybes atlikti numatomus civilinių orlaivių ir (arba) jų komponentų projektavimo, gamybos ar techninės priežiūros darbus;

3.2. išduoti pažymėjimą, panaikinti arba sustabdyti jo galiojimą;

3.3. uždrausti, sustabdyti arba papildyti bet kuriuos darbus, nurodytus pažymėjimo priede;

3.4. rengti ir tvirtinti projektavimo, gamybos ar techninės priežiūros duomenis.

4. TKA turi teisę pripažinti kitose valstybėse – Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos (toliau – ICAO) valstybėse narėse – atitinkamų institucijų išduotus pagamintų orlaivių ar komponentų pažymėjimus ir leidimus juos projektuoti, gaminti ir atlikti techninę priežiūrą.

Pažymėjimai ir leidimai pripažįstami Lietuvos transporto saugos administracijos (toliau – LTSA) nustatyta tvarka.

5. Priešskrydinei orlaivio apžiūrai atlikti Taisyklės netaikomos.

 

II SKYRIUS

PAŽYMĖJIMŲ RŪŠYS

 

6. Patvirtinta organizacija gali atlikti pažymėjimo priede nurodytus darbus kartu arba bet kurią dalį atskirai.

7. Gali būti išduodami šių rūšių pažymėjimai:

7.1. projektuoti civilinius orlaivius ar jų komponentus:

7.1.1. projektuoti visą civilinį orlaivį;

7.1.2. projektuoti civilinio orlaivio komponentus;

7.1.3. projektuoti civilinį orlaivį ir jo komponentus;

7.2. gaminti civilinius orlaivius ar jų komponentus:

7.2.1. gaminti visą civilinį orlaivį;

7.2.2. gaminti civilinio orlaivio komponentus;

7.2.3. gaminti civilinį orlaivį ir jo komponentus;

7.3. atlikti civilinių orlaivių ir jų komponentų techninės priežiūros darbus:

7.3.1. atlikti viso civilinio orlaivio techninę priežiūrą;

7.3.2. atlikti civilinio orlaivio komponentų techninę priežiūrą;

7.3.3. atlikti civilinio orlaivio ir jo komponentų techninę priežiūrą.

 

III SKYRIUS

PARAIŠKA GAUTI PAŽYMĖJIMĄ

 

8. Ne vėliau kaip prieš 90 kalendorinių dienų iki numatytos veiklos pradžios įmonė turi sumokėti nustatytą atlyginimą ir pateikti TKA nustatytos formos paraišką gauti pažymėjimą (dviem egzemplioriais). Antrasis paraiškos egzempliorius su paraiškos gavimo žyma grąžinamas pareiškėjui.

9. Kartu su paraiška pateikiamas Techninės priežiūros organizavimo vadovas.

10. Jeigu nustatoma, kad pateikti ne visi Taisyklių 8 ir 9 punktuose nurodyti dokumentai ir informacija, pareiškėjui per 10 darbo dienų nuo paraiškos gavimo turi būti raštu pranešta apie nustatytus trūkumus ir nurodytas terminas, per kurį nustatyti trūkumai turi būti ištaisyti.

11. Jeigu per nustatytą laiką trūkumai neištaisomi, paraiška nepriimama ir įmonė nesertifikuojama.

12. Nustačius, kad pateikti visi Taisyklių 8 ir 9 punktuose nurodyti dokumentai ir informacija, pareiškėjas raštu informuojamas apie būsimus sertifikavimo veiksmus pagal LTSA nustatytus reikalavimus ir procedūras.

 

IV SKYRIUS

PAŽYMĖJIMO IŠDAVIMAS IR PAKEITIMAS

 

13. Pažymėjimas gali būti išduodamas tik toms įmonėms, kurios atitinka LTSA nustatytus reikalavimus.

14. Nustačius, kad įmonė atitinka LTSA nustatytus reikalavimus, jai išduodamas TKA nustatytos formos pažymėjimas ir jo priedas.

15. Pažymėjimas išduodamas neterminuotam laikui.

16. Nustačius, kad įmonė neatitinka LTSA nustatytų reikalavimų, priimamas sprendimas neišduoti pažymėjimo. Pareiškėjui turi būti apie tai pranešta raštu, nurodant tokio sprendimo priėmimo priežastis.

17. Sugadinus, pametus arba kitaip praradus pažymėjimą, patvirtinta organizacija turi pateikti TKA prašymą, kurio pagrindu jai gali būti išduotas pažymėjimo dublikatas.

18. Jeigu patvirtinta organizacija ketina pakeisti veiklos rūšį, ji turi pateikti TKA nustatytos formos paraišką ne vėliau kaip prieš 90 kalendorinių dienų iki numatomo veiklos pakeitimo. Prie paraiškos turi būti pridėti visi dokumentai, susiję su numatomais pakeitimais.

19. Pažymėjimo priede nurodytą veiklos rūšį TKA gali pakeisti, jeigu nustato, kad numatomi pakeitimai neprieštarauja LTSA nustatytiems reikalavimams ir patvirtinta organizacija turi visas galimybes atlikti pageidaujamus civilinių orlaivių ir (arba) jų komponentų projektavimo, gamybos ar techninės priežiūros darbus atitinkamai pagal projektavimo, gamybos ar techninės priežiūros duomenis.

 

V SKYRIUS

PAŽYMĖJIMO GALIOJIMO SUSTABDYMAS ARBA PANAIKINIMAS

 

20. TKA turi vykdyti nuolatinę patvirtintos organizacijos veiklos priežiūrą ir kontrolę. Periodiškai turi būti tikrinama visa veikla, nurodyta pažymėjime. Iš karto galima tikrinti ne visą veiklą, o tik atskiras jos sritis, tačiau taip, kad visa patvirtintos organizacijos veikla būtų patikrinama ne rečiau kaip kas dvidešimt keturis mėnesius. Tikrinimo metu turi būti patikrinta, ar patvirtinta organizacija atitinka LTSA nustatytus reikalavimus.

21. Jeigu TKA nustato, kad patvirtinta organizacija nesilaiko Taisyklėse ir kituose teisės aktuose nustatytų reikalavimų, taip pat jai išduotame pažymėjime ir jo priede numatytų veiklos sąlygų, ji privalo raštu pranešti patvirtintai organizacijai apie nustatytus trūkumus ir nurodyti terminą, per kurį šie trūkumai turi būti ištaisyti.

22. Jeigu patvirtinta organizacija per nurodytą terminą trūkumų neištaiso, TKA privalo sustabdyti pažymėjimo galiojimą ir pranešti apie šį sprendimą patvirtintai organizacijai.

23. Jeigu nustatyti trūkumai kelia grėsmę skrydžių saugai, TKA privalo nedelsdama sustabdyti pažymėjimo galiojimą ir pranešti apie šį sprendimą patvirtintai organizacijai.

24. Jeigu per aštuoniolika mėnesių nuo pažymėjimo sustabdymo patvirtinta organizacija trūkumų neištaiso, TKA privalo panaikinti pažymėjimo galiojimą.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

25. TKA sprendimą neišduoti pažymėjimo, taip pat sustabdyti arba panaikinti jo galiojimą įmonė ar patvirtinta organizacija įstatymų nustatyta tvarka gali apskųsti teismui.

______________