Kretingos rajono savivaldybės taryba
SPRENDIMAS
DĖL KRETINGOS RAJONO SAVIVALDYBĖS ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKIO NUSTATYMO IR SKYRIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2014 m. gegužės 29 d. Nr. T2-177
Kretinga
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 4 dalimi ir 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 13 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmenų (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“, Kretingos rajono savivaldybės taryba nusprendžia:
1. Patvirtinti Kretingos rajono savivaldybės asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašą (pridedama).
2. Pripažinti netekusiu galios Kretingos rajono savivaldybės tarybos 2006 m. lapkričio 30 d. sprendimą Nr. T2-344 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos patvirtinimo“.
4. Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo numatyta tvarka.
PATVIRTINTA
Kretingos rajono savivaldybės tarybos
2014 m. gegužės 29 d. sprendimu Nr. T2-177
KRETINGOS RAJONO SAVIVALDYBĖS ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKIO NUSTATYMO IR SKYRIMO TVARKOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo (toliau – Aprašas) tikslas yra apibrėžti asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo pagrindinius principus, socialinių paslaugų poreikį asmeniui (šeimai) nustatančius subjektus, asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo pagrindinius kriterijus, procedūrą, asmens poreikio socialinei globai vertinimą, sprendimo dėl paslaugų skyrimo, sustabdymo ir nutraukimo priėmimo procedūrą, informacijos apie asmenis, gaunančius paslaugas, saugojimą.
2. Šis Aprašas taikomas nustatant socialinių paslaugų poreikį asmenims (šeimoms), deklaravusiems gyvenamąją vietą ir gyvenantiems Kretingos rajono savivaldybėje, pageidaujantiems gauti socialines paslaugas, kurias finansuoja Kretingos rajono savivaldybė (toliau – Savivaldybė) iš savo biudžeto ar iš valstybės biudžeto specialiųjų tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams. Socialinių paslaugų, kurios teikiamos papildomai asmens (šeimos) pageidavimu, poreikis nevertinamas.
II. ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKĮ
NUSTATANTYS SUBJEKTAI
4. Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį Kretingos rajono gyventojams nustato Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos skyriaus (toliau – Skyrius) atsakingas specialistas.
III. ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKIO NUSTATYMO PAGRINDINIAI KRITERIJAI
6. Asmens socialinių paslaugų poreikis nustatomas individualiai pagal asmens nesavarankiškumą bei galimybes savarankiškumą ugdyti ar kompensuoti asmens interesus ir poreikius atitinkančiomis socialinėmis paslaugomis.
7. Šeimos socialinių paslaugų poreikis nustatomas kompleksiškai vertinant šeimos narių gebėjimus, galimybes ir motyvaciją spręsti savo šeimos socialines problemas, palaikyti ryšius su visuomene bei galimybes tai ugdyti ar kompensuoti šeimos interesus ir poreikius atitinkančiomis bendrosiomis socialinėmis paslaugomis ar socialine priežiūra.
8. Socialinių paslaugų poreikis socialinės rizikos šeimai nustatomas atsižvelgiant į šeimos narių socialinius įgūdžius, vadovaujantis teisės aktais, reglamentuojančiais darbo su socialinės rizikos šeimomis bei vaiko laikinosios ir nuolatinės globos (rūpybos) organizavimą. Kartu užtikrinamas ir socialinių paslaugų teikimas vaikams.
9. Asmens socialinių paslaugų poreikis nustatomas ir atsižvelgiant į asmens poreikių sritį bei asmens priskyrimą socialinei grupei.
10. Išskiriamos šios asmens socialinių paslaugų poreikių sritys:
10.1. asmens poreikiai, kurie gali būti tenkinami bendrosiomis socialinėmis paslaugomis ar socialine priežiūra;
11. Asmenų socialinės grupės:
12. Vaikų su negalia ir suaugusių asmenų su negalia bei senyvo amžiaus asmenų socialinių paslaugų poreikio nustatymas derinamas su specialiųjų poreikių nustatymu, vadovaujantis Specialiųjų poreikių nustatymo ir jų tenkinimo sąlygomis bei taisyklėmis, patvirtintomis socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. kovo 28 d. įsakymu Nr. A1-88.
IV. ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKIŲ NUSTATYMO PROCEDŪRA
13. Asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas dėl socialinių paslaugų gavimo kreipiasi į Skyrių ar į Savivaldybės administracijos seniūniją pagal gyvenamąją vietą, arba į socialines paslaugas teikiančią įstaigą ir pateikia:
13.1. užpildytą Prašymą-paraišką socialinėms paslaugoms gauti SP-8 formą, patvirtintą socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1-183 (toliau – Prašymas). Asmuo dėl atitinkamos socialinės paslaugos skyrimo gali kreiptis elektroniniu būdu. Elektroniniu būdu gautas prašymas registruojamas ir tvarkomas pagal Elektroninių dokumentų valdymo taisykles, patvirtintas Lietuvos archyvų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 2006 m. sausio 11 d. įsakymu Nr. V-12, pranešimas apie prašymo gavimą ir vykdymo būklę tą pačią dieną perduodamas į elektroninių paslaugų sistemos paslaugos teikimo eigos stebėsenos modulį;
13.2. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, išskyrus atvejus, kai dėl atitinkamos socialinės paslaugos skyrimo kreipiamasi elektroniniu būdu. Asmuo, pateikdamas prašymą elektroniniu būdu, patvirtina savo tapatybę elektroniniu parašu arba kitais būdais, nustatytais Lietuvos Respublikos teisės aktuose;
14. Tuo atveju, jei asmuo (šeima) patiria fizinį ar psichologinį smurtą arba kyla grėsmė jo fiziniam ar emociniam saugumui, dėl bendrųjų socialinių paslaugų ir socialinės priežiūros skyrimo asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas gali kreiptis ir į kitą, ne asmens (šeimos) gyvenamosios vietos, savivaldybę.
15. Asmens (vieno iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjo, rūpintojo prašymas dėl bendrųjų socialinių paslaugų gavimo nėra būtinas.
16. Veikdami asmens (šeimos) ar visuomenės socialinio saugumo interesais, prašymą gali pateikti bendruomenės nariai ar kiti suinteresuoti asmenys, nurodę priežastį, dėl kurios asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas negali to padaryti pats.
17. Jei asmuo (šeima) pageidauja gauti bendrąsias socialines paslaugas, socialinių paslaugų poreikio nustatyti nebūtina.
18. Skyriaus atsakingas specialistas nustato asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį ir užpildo Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo formą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo“.
19. Jei, nustačius asmens socialinių paslaugų poreikį, padaroma išvada, kad bendrųjų socialinių paslaugų ar socialinės priežiūros asmeniui nepakanka, atliekamas asmens socialinės globos poreikio nustatymas.
20. Asmens socialinės globos poreikis nustatomas vadovaujantis Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodika, patvirtinta socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94, Socialinės rizikos vaiko ir likusio be tėvų globos vaiko socialinės globos poreikio nustatymo metodika, patvirtinta Socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1-179, bei Socialinės globos poreikio vaikui su negalia nustatymo metodika, patvirtinta Socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. rugsėjo 9 d. įsakymu Nr. A1-255.
21. Skyriaus atsakingas specialistas, nustatęs asmens (šeimos), socialinių paslaugų poreikį, pateikia išvadas bei asmens bylos dokumentus Socialinių paslaugų skyrimo komisijai, kuri sprendžia, ar skirti socialines paslaugas.
22. Sveikatos priežiūros, švietimo ir ugdymo įstaigų, policijos ir kitų institucijų darbuotojai bei kiti asmenys privalo atsakingam specialistui teikti išvadas, būtinas asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikiui nustatyti.
23. Jei Skyriaus atsakingam specialistui, atliekančiam vertinimą, reikalinga papildoma informacija, susijusi su asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymu, jie gali pareikalauti iš asmens papildomų dokumentų, reikalingų poreikiui nustatyti.
24. Valstybės ir savivaldybių įmonės, įstaigos ir organizacijos Skyriaus prašymu turi nemokamai teikti jai informaciją, susijusią su asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymu.
25. Esant poreikiui, Skyrius gali pareikalauti dokumentų, susijusių su asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymu, ir iš kitų institucijų bei įstaigų.
26. Išskirtiniais atvejais, kai asmuo (šeima) patiria fizinį ar psichologinį smurtą ar kyla grėsmė jo fiziniam ar emociniam saugumui, Skyrius gali priimti sprendimą dėl socialinių paslaugų skyrimo, nenustačiusi socialinių paslaugų poreikio. Tokiu atveju socialinių paslaugų poreikis turi būti nustatytas suteikus (arba jau teikiant) socialines paslaugas.
V. ASMENS POREIKIO SOCIALINEI GLOBAI VERTINIMAS
27. Asmens socialinės globos poreikis nustatomas pagal asmens socialinio ir fizinio savarankiškumo vertinimo kriterijus.
28. Asmens savarankiškumas vertinamas pagal:
28.1. asmens socialinį savarankiškumą. Vertinant asmens socialinį savarankiškumą, apibūdinamos asmens gyvenimo sąlygos, asmens užimtumas, nustatomas asmens sugebėjimas palaikyti socialinius ryšius (su šeima, mokykla, draugais, kaimynais, bendruomene ir kt.), įvertinama asmens motyvacija ir pateikiami Skyriaus atsakingo specialisto pastebėjimai, apibūdinantys asmens gebėjimus savarankiškai gyventi savo namuose;
29. Įvertinus asmens socialinį bei fizinį savarankiškumą, nustatomi šie asmens nesavarankiškumo lygiai:
30. Nustatant asmens, gyvenančio kartu su šeima, socialinės globos poreikį, atsižvelgiama į artimųjų gebėjimus bei motyvaciją pasirūpinti vienas kitu.
VI. SOCIALINIŲ PASLAUGŲ ASMENIUI (ŠEIMAI) SKYRIMAS, SUSTABDYMAS IR NUTRAUKIMAS
32. Rekomendaciniam sprendimui dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo ir nutraukimo priimti Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sudaroma Socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo komisija (toliau – Komisija). Galutinį sprendimą, atsižvelgdamas į komisijos siūlymą, priima Komisijos pirmininkas.
33. Skyriaus atsakingas specialistas organizuoja Komisijos posėdžius, pateikia Komisijai asmens bylos dokumentus dėl socialinių paslaugų asmeniui skyrimo.
34. Komisija, susipažinusi su asmens bylos dokumentais ir išnagrinėjusi Skyriaus atsakingo darbuotojo pateiktas išvadas, priima rekomendacinį sprendimą dėl socialinių paslaugų skyrimo (neskyrimo), nutraukimo, termino ir teikėjo nustatymo.
35. Sprendimą dėl socialinių paslaugų sustabdymo ir jų atnaujinimo priima įstaigos, teikiančios socialines paslaugas, vadovas.
36. Poreikis nustatomas ir sprendimas dėl socialinės priežiūros asmeniui (šeimai) skyrimo priimamas per 14 kalendorinių dienų nuo prašymo Skyriaus atsakingam specialistui pateikimo dienos.
37. Poreikis nustatomas ir sprendimas dėl socialinės globos (ilgalaikės socialinės globos ir trumpalaikės socialinės globos) asmeniui skyrimo priimamas per 30 kalendorinių dienų nuo prašymo Skyriaus atsakingam specialistui pateikimo dienos.
38. Sprendimas dėl socialinės globos (ilgalaikės socialinės globos ir trumpalaikės socialinės globos) asmeniui nutraukimo priimamas per 3 darbo dienas nuo prašymo pateikimo Skyriaus atsakingam specialistui dienos.
39. Jei asmeniui, gaunančiam socialines paslaugas socialinių paslaugų įstaigoje, reikia keisti paslaugų rūšį, šios įstaigos vadovas dėl socialinių paslaugų nutraukimo ir kitų socialinių paslaugų skyrimo kreipiasi į Skyrių, pateikdamas motyvuotą raštą ir kitus dokumentus.
40. Paaiškėjus, kad asmuo, besikreipiantis dėl socialinių paslaugų (vienas iš suaugusių šeimos narių, jo globėjas, rūpintojas), sąmoningai pateikė neteisingą informaciją socialinių paslaugų poreikiui nustatyti arba dirbtinai pablogino sąlygas, norėdamas gauti socialines paslaugas, socialinių paslaugų teikimas gali būti sustabdytas arba nutrauktas.
41. Priėmus sprendimą dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo, užpildoma Sprendimo dėl socialinių paslaugų ir specialiosios pagalbos priemonių asmeniui skyrimo SP-9 forma, patvirtinta socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1-183.
42. Sprendimo dėl socialinių paslaugų skyrimo ir nutraukimo kopija per 5 darbo dienas nuo jo priėmimo dienos įteikiama (išsiunčiama) asmeniui. Sprendimo originalas saugomas Skyriuje.
VII. ASMENS ( ŠEIMOS ) TEISĖS IR PAREIGOS
VIII. INFORMACIJOS APIE ASMENĮ (ŠEIMĄ), GAUNANTĮ SOCIALINES PASLAUGAS, SAUGOJIMAS
46. Informacija apie socialinių paslaugų poreikio vertinimo išvadas ir socialinių paslaugų skyrimą registruojama ir kaupiama asmens byloje ir kompiuterinėje duomenų bazėje (SPIS).
49. Informacija apie asmenį, (šeimą) gaunantį socialines paslaugas socialinių paslaugų įstaigoje, kaupiama ir saugoma asmens byloje.
IX. SKUNDŲ NAGRINĖJIMAS
51. Skyriaus atsakingo darbuotojo išvadas dėl asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio skirti socialines paslaugas nustatymo, sprendimą dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas, kiti suinteresuoti asmenys gali apskųsti įstatymų nustatyta tvarka.