Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL NACIONALINĖS JONO BASANAVIČIAUS PREMIJOS įsteigimo ir NACIONALINĖS JONO BASANAVIČIAUS PREMIJOS nuostatų patvirtinimo

 

2017 m. rugpjūčio 2 d. Nr. 640

Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Įsteigti 800 bazinių socialinių išmokų dydžio Nacionalinę Jono Basanavičiaus premiją.

2. Patvirtinti Nacionalinės Jono Basanavičiaus premijos nuostatus (pridedama).

3. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. gruodžio 15 d. nutarimą Nr. 950 „Dėl Valstybinės Jono Basanavičiaus premijos įsteigimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

4. Šis nutarimas įsigalioja 2018 m. sausio 1 dieną.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Saulius Skvernelis

 

 

 

Kultūros ministrė                                                                            Liana Ruokytė-Jonsson


 

PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2017 m. rugpjūčio 2 d. nutarimu Nr. 640 

 

 

NACIONALINĖS JONO BASANAVIČIAUS PREMIJOS NUOSTATAI

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Nacionalinės Jono Basanavičiaus premijos nuostatai (toliau – Nuostatai) nustato Nacionalinės Jono Basanavičiaus premijos (toliau – Premija) skyrimo tvarką, dokumentų Premijai gauti pateikimo reikalavimus, Nacionalinės Jono Basanavičiaus premijos komisijos (toliau – komisija) sudarymą, jos uždavinius, funkcijas, teises ir pareigas.

2. Premija siekiama įgyvendinti Lietuvos Respublikos etninės kultūros valstybinės globos pagrindų įstatymo 8 straipsnio 10 dalies nuostatas.

3. Premija mokama iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų, skirtų Lietuvos Respublikos kultūros ministerijai (toliau – Kultūros ministerija).

4. Premiją skiria Lietuvos Respublikos kultūros ministro (toliau – kultūros ministras) sudaryta komisija.

 

II SKYRIUS

DOKUMENTŲ PATEIKIMO REIKALAVIMAI

 

5. Kandidatus Premijai gauti turi teisę siūlyti fiziniai ir Lietuvos Respublikoje, kitose Europos Sąjungos valstybėse ir trečiosiose valstybėse registruoti juridiniai asmenys, kitos organizacijos ir jų padaliniai (toliau – pareiškėjai). Vienas pareiškėjas Premijai gauti gali siūlyti vieną asmenį ar bendrą veiklą vykdžiusią asmenų grupę. Komisijos narys negali būti siūlomas Premijai gauti.

6. Pareiškėjai, siūlydami kandidatą Premijai gauti, komisijai kasmet iki rugsėjo 1 dienos siunčia paštu arba tiesiogiai pateikia Kultūros ministerijai šiuos dokumentus:

6.1. Pareiškėjo parengtą kandidato rekomendaciją, kurioje turi atsispindėti jo siūlomo kandidato veiklos ir darbų meninė, mokslinė, edukacinė ir išliekamoji vertė bei jų aktualumas (toliau – rekomendacija);

6.2. Kandidato kūrybinės ir mokslinės veiklos, už kurią siūloma skirti Premiją, aprašymą (toliau – kūrybinės veiklos aprašymas);

6.3. Darbų, už kuriuos siūloma skirti Premiją, sąrašą;

6.4. Kitą, Pareiškėjo nuomone, reikalingą informaciją, atskleidžiančią pretendento veiklos ir darbų reikšmę.

7. Kai Premijai gauti siūloma bendrą veiklą vykdžiusi asmenų grupė, teikiama pareiškėjo parengta bendra rekomendacija dėl bendrą veiklą vykdžiusios asmenų grupės, jos kūrybinės veiklos aprašymas ir bendrų darbų, už kuriuos siūloma skirti Premiją, sąrašas.

 

III SKYRIUS

KOMISIJOS SUDARYMAS

 

8. Komisijos personalinę sudėtį, pritarus Etninės kultūros globos tarybai, tvirtina kultūros ministras. Komisija sudaroma 3 metams. Tas pats asmuo komisijos nariu gali būti 2 kadencijas iš eilės. Asmeniui, ėjusiam komisijos nario pareigas 2 kadencijas iš eilės, vėl leidžiama būti komisijos nariu tik praėjus vienai kadencijai.

9. Komisija sudaroma iš 9 narių: 3 narių Jono Basanavičiaus premijos laureatų, kuriuos skiria kultūros ministras; 2 narių, pasiūlytų valstybės ir savivaldybių įstaigų, veikiančių etninės kultūros srityje (Lietuvos nacionalinio muziejaus, Lietuvos dailės muziejaus, Lietuvos nacionalinio kultūros centro, Lietuvos liaudies buities muziejaus, savivaldybių etninės kultūros centrų ir kitų įstaigų, kurių nuostatuose numatyta veikla etninės kultūros srityje); 2 narių, pasiūlytų mokslo ir studijų institucijų, rengiančių etninės kultūros specialistus ir atliekančių tyrimus šioje srityje; 2 narių, pasiūlytų nevyriausybinių organizacijų, veikiančių etninės kultūros srityje.

10. Siūlymai dėl komisijos narių pateikiami kultūros ministrui ne vėliau kaip iki kovo 1 dienos.

11. Komisijos pirmininką pirmajame komisijos posėdyje išrenka komisijos nariai paprasta balsų dauguma.

12. Komisijos darbas organizuojamas pagal komisijos patvirtintą komisijos darbo reglamentą.

13. Jeigu komisijos narys be pateisinamos priežasties nedalyvavo dviejuose posėdžiuose iš eilės, komisijos pirmininkas turi kreiptis į tą narį delegavusią instituciją ar organizaciją dėl kito komisijos nario delegavimo. Naujai paskirto nario kadencija tęsiasi iki kadencijos, kuriai buvo paskirtas anksčiau deleguotas narys, pabaigos.

14. Komisiją techniškai aptarnauja Kultūros ministerija.

 

IV SKYRIUS

KOMISIJOS UŽDAVINIAI, FUNKCIJOS, TEISĖS IR PAREIGOS

 

15. Komisijos uždaviniai – vertinti asmens arba bendrą veiklą vykdžiusios asmenų grupės kūrybinę ir mokslinę veiklą etninės kultūros srityje ir darbus, susijusius su tautinės savimonės puoselėjimui, etnokultūrinio ugdymo stiprinimu, jų įtaką etninės kultūros tradicijų plėtrai.

16. Vykdydama savo uždavinius, komisija atlieka šias funkcijas:

16.1. kasmet priima ir vertina pareiškėjų teikiamus dokumentus dėl siūlomų kandidatų Premijai gauti ir skiria Premiją;

16.2. bendradarbiauja su Pasaulio lietuvių bendruomene, renka informaciją apie užsienyje gyvenančių lietuvių etnokultūrinę veiklą;

16.3. teikia kultūros ministrui pasiūlymus dėl Premijos laureatų darbų sklaidos.

17. Komisija svarsto pasiūlytų kandidatų dokumentus, vadovaudamasi šiais kriterijais:

17.1. darbų ir veiklos reikšmingumas Lietuvos ar Lietuvos regiono etninės kultūros plėtrai ir sklaidai;

17.2. darbų ir veiklos aktualumas, meninė, mokslinė, edukacinė ir išliekamoji vertė;

17.3. darbų ir veiklos reikšmingumas tautinės savimonės ir etnokultūriniam ugdymui.

18. Komisijos nariai turi veikti nešališkai, sąžiningai, vengti viešųjų ir privačių interesų konflikto ir, esant privačių interesų konflikto grėsmei, nedelsdami informuoti apie tai kultūros ministrą ir nusišalinti nuo sprendimų rengimo, svarstymo, priėmimo ar kitokio poveikio sprendimams, kurie sukelia interesų konfliktą.

19. Vykdydama savo funkcijas, komisija turi teisę prašyti pareiškėjų papildomos informacijos apie pasiūlytų Premijai gauti kandidatų veiklą ir darbus.

 

V SKYRIUS

PREMIJOS SKYRIMAS

 

20. Kandidatų sąrašas ne vėliau kaip kiekvienų metų rugsėjo 15 d. skelbiamas Kultūros ministerijos interneto svetainėje.

21. Apsvarsčiusi pasiūlytų kandidatų veiklą ir darbus, komisija kasmet, ne vėliau kaip iki spalio 1 d., slaptu visų komisijos narių balsavimu iš sąrašo atrenka kandidatus, dėl kurių bus balsuojama baigiamajame posėdyje. Atrinktų kandidatų vardai ir pavardės skelbiami Kultūros ministerijos interneto svetainėje.

22. Baigiamajame komisijos posėdyje, kuris rengiamas kasmet ne vėliau kaip iki lapkričio 2 d., slaptu visų komisijos narių balsavimu priimamas sprendimas dėl Premijos skyrimo konkrečiam asmeniui ar bendrą veiklą vykdžiusiai asmenų grupei. Balsams pasiskirsčius po lygiai, sprendimą dėl premijos skyrimo priima komisijos pirmininkas.

23. Kai Premija skiriama bendrą veiklą vykdžiusiai asmenų grupei, ji paskirstoma po lygiai kiekvienam asmeniui.

24. Premija komisijos sprendimu gali būti nepaskirta, jeigu nė vieno pristatyto kandidato veikla ir darbai neatitinka Nuostatų 17 punkte nurodytų kriterijų.

25. Premija skiriama komisijai atrenkant kandidatą, kurio veikla ir darbai labiausiai atitinka 17 punkte numatytus kriterijus.

26. Sprendimas skirti Premiją skelbiamas Kultūros ministerijos interneto svetainėje www.lrkm.lt kasmet ne vėliau kaip lapkričio 2 dieną. Premija išmokama ne vėliau kaip lapkričio 23 dieną. Premijos laureato diplomas ir ženklas įteikiami lapkričio 23 d. (Jono Basanavičiaus gimimo dieną) Lietuvos nacionaliniame muziejuje.

 

––––––––––––––––––––