Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1996 M. LIEPOS 19 D. NUTARIMO NR. 855 „DĖL PAVILNIŲ IR VERKIŲ REGIONINIŲ PARKŲ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2024 m. rugsėjo 4 d. Nr. 737
Vilnius
Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. liepos 19 d. nutarimą Nr. 855 „Dėl Pavilnių ir Verkių regioninių parkų nuostatų patvirtinimo“:
1. Pakeisti preambulę ir ją išdėstyti taip:
2. Pakeisti nurodytu nutarimu patvirtintus Pavilnių regioninio parko nuostatus:
2.1. Pakeisti 6 punktą ir jį išdėstyti taip:
„6. Regioninio parko apsaugos ir tvarkymo ypatumai, veiklos reglamentavimas ir etnografinio regiono architektūros ir sodybų planavimo tradicijomis pagrįsti reikalavimai siejami su funkcinio prioriteto zonomis, nustatytomis regioninio parko planavimo schemoje (ribų plane), ir kraštovaizdžio tvarkymo zonomis, nustatytomis regioninio parko planavimo schemoje (tvarkymo plane). Kraštovaizdžio tvarkymo zonose teritorijos naudojimas ir apsauga reguliuojami vadovaujantis Saugomų teritorijų tipiniu apsaugos reglamentu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugpjūčio 19 d. nutarimu Nr. 996 „Dėl Saugomų teritorijų tipinio apsaugos reglamento patvirtinimo.“
2.2. Papildyti 141 punktu:
„141. Stoginė, skirta laisvai laikomų žolėdžių gyvūnų, įregistruotų Ūkinių gyvūnų registre, prieglobsčiui nuo kritulių ir vėjo, laikantis Saugomų teritorijų įstatyme nustatytų apribojimų ir šiame punkte nustatytų reikalavimų.
141.2. Stoginė – stačiakampio plano, iki 6 metrų aukščio, pločio ir ilgio santykis 1:2–3, bet ne didesnė kaip 150 kvadratinių metrų užstatomo ploto.
141.3. Stoginės stogas – vienšlaitis, dvišlaitis arba keturšlaitis, dengiamas beasbesčiu šiferiu, neblizgia skarda, gali būti dengiamas tradicinėmis dangomis – malksnomis, nendrėmis, šiaudais.
2.3. Pakeisti 20 punktą ir jį išdėstyti taip:
„20. Kultūros, sporto ir kitus veiklos renginius (išskyrus urbanizuotas teritorijas ir sodybas), kai planuojama daugiau kaip 100 dalyvių, regioniniame parke galima organizuoti tik suderinus renginio vietą su direkcija. Urbanizuotose teritorijose šis reikalavimas taikomas tik masiniams komerciniams renginiams. Renginio vieta raštu derinama su direkcija Prašymų ir skundų nagrinėjimo ir asmenų aptarnavimo viešojo administravimo subjektuose taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 „Dėl Prašymų ir skundų nagrinėjimo ir asmenų aptarnavimo viešojo administravimo subjektuose taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Taisyklės), nustatyta tvarka ir terminais. Direkcija sprendimą dėl kultūros, sporto ir kitos veiklos priima įvertinusi, ar organizuojamas renginys nepakenks gamtos ir kultūros vertybėms.“
2.4. Pakeisti 29 punktą ir jį išdėstyti taip:
„29. Kalnų gamtiniame rezervate:
29.1. mokslo tiriamaisiais tikslais lankytis leidžiama asmenims, kurių darbo ar studijų sritis susijusi su aplinkos tyrimais. Asmuo, planuojantis lankytis rezervate mokslo tiriamaisiais tikslais ne vieną kartą, lankymosi sąlygas raštu suderina su direkcija. Prašymai direkcijai teikiami ir nagrinėjami Taisyklėse nustatyta tvarka ir terminais. Direkcija sprendimą dėl lankymosi sąlygų (įskaitant, ar lankymosi metu asmuo bus lydimas direkcijos specialisto) derinimo ar nederinimo priima įvertinusi, ar asmens planuojamos veiklos nepakenks rezervate saugomoms vertybėms. Jei asmuo mokslo tiriamaisiais tikslais planuoja rezervate apsilankyti vieną kartą, prašymo raštu direkcijai pateikti neprivaloma. Tokiu atveju apsilankymas galimas tik lydint direkcijos specialistui ir iš anksto žodžiu ar elektroniniu paštu suderinus lankymosi laiką ir sąlygas;
29.2. lankytis rezervatuose mokomaisiais tikslais (pavieniams asmenims ar lankytojų grupėms, siekiant mokytis pažinti rezervatuose saugomus gamtos kompleksus ir objektus) leidžiama tik lydint direkcijos specialistui;
29.3. pažintiniais tikslais pavieniai asmenys ar lankytojų grupės gali lankytis savarankiškai (be direkcijos specialisto palydos) nuo rugpjūčio 1 d. iki kovo 1 d. tik mokomuosiuose takuose (jei tokie įrengti), kurie tiesiogiai pasiekiami nuo kelių, neišeidami už šių takų ribų, ir tik šviesiuoju paros metu (ne anksčiau kaip pusantros valandos iki saulės patekėjimo ir ne vėliau kaip pusantros valandos saulei nusileidus). Kai dėl lankytojų kyla grėsmė rezervate saugomoms vertybėms, direkcijos vadovo sprendimu mokomieji takai gali būti laikinai uždaryti apie tai ne vėliau kaip prieš penkias dienas paskelbus direkcijos interneto svetainėje, pastačius informacinius ženklus prie įėjimų į mokomuosius takus, nurodžius uždarymo laikotarpį ir priežastį;
2.5. Pakeisti 30 punktą ir jį išdėstyti taip:
„30. Bepiločiais orlaiviais (dronais) ir oro balionais skraidyti virš draustinių (išskyrus erdvę virš urbanizuotų teritorijų ir sodybų) ir rezervato galima Taisyklėse nustatyta tvarka ir laikantis terminų gavus direkcijos pritarimą, išskyrus ekstremaliųjų įvykių padarinių likvidavimo, krašto apsaugos, paieškos, ir gelbėjimo, aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės, viešosios tvarkos palaikymo ir kitus teisės aktuose nustatytus atvejus. Direkcija sprendimą priima įvertinusi, ar planuojama veikla nesunaikins, nesužalos ir (ar) netrikdys saugomų rūšių gyvūnų.“
3. Pakeisti nurodytu nutarimu patvirtintus Verkių regioninio parko nuostatus:
3.1. Pakeisti 6 punktą ir jį išdėstyti taip:
„6. Regioninio parko apsaugos ir tvarkymo ypatumai, veiklos reglamentavimas ir etnografinio regiono architektūros ir sodybų planavimo tradicijomis pagrįsti reikalavimai siejami su funkcinio prioriteto zonomis, nustatytomis regioninio parko planavimo schemoje (ribų plane), ir kraštovaizdžio tvarkymo zonomis, nustatytomis regioninio parko planavimo schemoje (tvarkymo plane). Kraštovaizdžio tvarkymo zonose teritorijos naudojimas ir apsauga reguliuojama vadovaujantis Saugomų teritorijų tipiniu apsaugos reglamentu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugpjūčio 19 d. nutarimu Nr. 996 „Dėl Saugomų teritorijų tipinio apsaugos reglamento patvirtinimo.“
3.2. Papildyti 141 punktu:
„141. Stoginė, skirta laisvai laikomų žolėdžių gyvūnų, įregistruotų Ūkinių gyvūnų registre, prieglobsčiui nuo kritulių ir vėjo, laikantis Saugomų teritorijų įstatyme nustatytų apribojimų ir šiame punkte nustatytų reikalavimų.
141.2. Stoginė – stačiakampio plano, iki 6 metrų aukščio, pločio ir ilgio santykis 1:2–3, bet ne didesnė kaip 150 kvadratinių metrų užstatomo ploto.
141.3. Stoginės stogas – vienšlaitis, dvišlaitis arba keturšlaitis, dengiamas beasbesčiu šiferiu, neblizgia skarda, gali būti dengiamas tradicinėmis dangomis – malksnomis, nendrėmis, šiaudais.
3.3. Pakeisti 15.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„15.2. Vandens telkiniuose prie esamos sodybos leidžiama įrengti vieną iki 15 m ilgio (matuojant nuo paviršinio vandens telkinio kranto linijos) ir iki 2 m pločio medinį lieptą. Jei viršvandeninės augalijos juosta yra platesnė kaip 15 m, leidžiama statyti ilgesnį lieptą, išsikišantį į paviršinio vandens telkinį ne daugiau kaip 2 m už viršvandeninės augalijos juostos išorinės ribos, ne didesnį kaip 30 m2 ploto. Urbanizuojamose (užstatomose) rekreacinėse teritorijose liepto matmenys nurodomi statinio projekto sprendiniuose.“
3.4. Pakeisti 20 punktą ir jį išdėstyti taip:
„20. Kultūros, sporto ir kitus veiklos renginius (išskyrus urbanizuotas teritorijas ir sodybas), kai planuojama daugiau kaip 100 dalyvių, regioniniame parke galima organizuoti tik suderinus renginio vietą su direkcija. Urbanizuotose teritorijose šis reikalavimas taikomas tik masiniams komerciniams renginiams. Renginio vieta raštu derinama su direkcija Taisyklėse nustatyta tvarka ir terminais. Direkcija sprendimą dėl kultūros, sporto ir kitos veiklos priima įvertinusi, ar organizuojamas renginys nepakenks gamtos ir kultūros vertybėms.“
3.5. Pakeisti 28 punktą ir jį išdėstyti taip:
„28. Bepiločiais orlaiviais (dronais) ir oro balionais skraidyti virš draustinių (išskyrus erdvę virš urbanizuotų teritorijų ir sodybų) galima Taisyklėse nustatyta tvarka ir laikantis terminų gavus direkcijos pritarimą, išskyrus ekstremaliųjų įvykių padarinių likvidavimo, krašto apsaugos, paieškos ir gelbėjimo, aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės, viešosios tvarkos palaikymo ir kitus teisės aktuose nustatytus atvejus. Direkcija sprendimą priima įvertinusi, ar planuojama veikla nesunaikins, nesužalos ir (ar) netrikdys saugomų rūšių gyvūnų.“