ĮSAKYMAS

DĖL REKOMENDACIJŲ DĖL TRANSPORTO PRIEMONIŲ, KURIOS, ĮTARIAMA, YRA PAGROBTOS, PAĖMIMO, SAUGOJIMO, tikrinimo IR GRĄŽINIMO ATLIEKANT IKITEISMINĮ TYRIMĄ IR VYKDANT TARPTAUTINIUS ĮSIPAREIGOJIMUS PATVIRTINIMO

 

2020 m. vasario 20 d. Nr. I-55

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos prokuratūros įstatymo 14 straipsnio 1 dalimi,
16 straipsnio 2 dalimi:

1. T v i r t i n u pridedamas Rekomendacijas dėl transporto priemonių, kurios, įtariama, yra pagrobtos, paėmimo, saugojimo, tikrinimo ir grąžinimo atliekant ikiteisminį tyrimą ir vykdant tarptautinius įsipareigojimus.

2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2009 m. gegužės 19 d. įsakymą Nr. I-82 „Dėl Rekomendacijų dėl transporto priemonių, kurios, įtariama, yra pagrobtos, paėmimo, saugojimo, tikrinimo ir grąžinimo atliekant ikiteisminį tyrimą patvirtinimo“.

3. S k e l b i u šį įsakymą Teisės aktų registre.

 

 

 

Generalinis prokuroras                                                                                    Evaldas Pašilis

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos generalinio

prokuroro 2020 m. vasario 20 d.

įsakymu Nr. I-55

 

 

REKOMENDACIJOS

DĖL TRANSPORTO PRIEMONIŲ, KURIOS, ĮTARIAMA, YRA PAGROBTOS, PAĖMIMO, SAUGOJIMO, TIKRINIMO IR GRĄŽINIMO ATLIEKANT IKITEISMINĮ TYRIMĄ IR VYKDANT TARPTAUTINIUS ĮSIPAREIGOJIMUS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Rekomendacijos dėl transporto priemonių, kurios, įtariama, yra pagrobtos, paėmimo, saugojimo, tikrinimo ir grąžinimo atliekant ikiteisminį tyrimą ir vykdant tarptautinius įsipareigojimus (toliau – Rekomendacijos) detalizuoja įstatymų reikalavimus, kuriais vadovaujamasi prokuratūroje ir ikiteisminio tyrimo įstaigose pradedant, atliekant ir nutraukiant ikiteisminį tyrimą, kai sprendžiama dėl transporto priemonių, įtarus, kad jos yra pagrobtos, paėmimo, saugojimo, tikrinimo ir grąžinimo.

2. Daiktų, turinčių reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti, sąvoka, procesinis įforminimas, laikymo tvarka ir terminai, grąžinimo tvarka ikiteisminio tyrimo metu ir priemonės, kurių imamasi dėl daiktų, nutraukiant ikiteisminį tyrimą, nustatyti Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso (toliau – BPK) 91–94 straipsniuose ir 108 straipsnio 2 dalyje. Veiksmai su Europos Sąjungos valstybėse ieškomomis transporto priemonėmis, siekiant jas konfiskuoti arba panaudoti kaip įrodymus baudžiamosiose bylose, nustatyti 2007 m. birželio 12 d. Europos Sąjungos Tarybos sprendimo 2007/533/TVR dėl antrosios kartos Šengeno informacinės sistemos sukūrimo, veikimo ir naudojimo 39 straipsnyje. Europos Sąjungos valstybės narės išduoto Europos tyrimo orderio ar turto (arba įrodymų) arešto akto pripažinimo ir vykdymo Lietuvos Respublikoje tvarka nustatyta Lietuvos Respublikos įstatyme dėl Europos Sąjungos valstybių narių sprendimų baudžiamosiose bylose tarpusavio pripažinimo ir vykdymo.

3. Pagrindinės Rekomendacijų sąvokos:

3.1. Antrosios kartos Šengeno informacinė sistema (SIS II) – informacinė sistema, apimanti Nacionalinę antrosios kartos Šengeno informacinę sistemą (N.SIS II) ir leidžianti Šengeno valstybių kompetentingoms institucijoms atlikti patikrinimus naudojant automatinę paiešką, gauti informaciją apie perspėjimus dėl asmenų arba daiktų.

3.2. Dokumento legalizavimas – Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos Konsulinio departamento diplomato arba konsulinio pareigūno atliekamas dokumente esančio parašo, pasirašiusio asmens pareigų ir antspaudo, kai dokumentas patvirtintas antspaudu, tikrumo patvirtinimas arba užsienio valstybėje išduotą dokumentą legalizavusio dokumentą išdavusios užsienio valstybės diplomato ar konsulinio pareigūno parašo, pareigų ir antspaudo tikrumo patvirtinimas.

3.3. Dokumento tvirtinimas pažyma (Apostille) notaro ar Konsulinio departamento diplomato atliekamas dokumente esančio parašo, pasirašiusio asmens pareigų ir antspaudo, kai dokumentas patvirtintas antspaudu, tikrumo patvirtinimas pažyma (Apostille), numatyta 1961 m. spalio 5 d. Hagos konvencijoje dėl užsienio valstybėse išduotų dokumentų legalizavimo panaikinimo.

3.4. Europos tyrimo orderis – prokuroro, teismo ar kitos kompetentingos teisminės institucijos priimtas arba patvirtintas sprendimas dėl proceso veiksmų, kuriais siekiama surinkti įrodymų kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje arba jau surinktų įrodymų gavimo iš jos.

3.5. Ieškomų ir rastų numeruotų bei individualius požymius turinčių daiktų ir dokumentų registras (INDR) – Lietuvos policijos informacinės sistemos registras, kurio paskirtis – informacinių technologijų priemonėmis registruoti INDR objektus, rinkti, kaupti, apdoroti, sisteminti, saugoti, naudoti ir teisės aktų nurodytais atvejais teikti fiziniams ir juridiniams asmenims registro duomenis, informaciją, registrui pateiktus dokumentus ir (ar) jų kopijas.

3.6. Ieškomų transporto priemonių registras – Lietuvos policijos informacinės sistemos registras, kurio paskirtis – registruoti, rinkti, kaupti, apdoroti, sisteminti, saugoti ir teikti duomenis ir dokumentus apie ieškomas transporto priemones, ieškomų transporto priemonių valstybinio numerio ženklus, ieškomų transporto priemonių variklius ir transporto priemones, kurioms taikomas specialus režimas.

3.7. Ikiteisminio tyrimo institucija – ikiteisminį tyrimą atliekanti prokuratūra arba ikiteisminio tyrimo įstaigos, nurodytos BPK 165 straipsnyje.

3.8. Interpolo generalinio sekretoriato ieškomų transporto priemonių duomenų bazė – Interpolo generaliniame sekretoriate funkcionuojanti automatizuota duomenų bazė (angl. Automated Search Facility), kurioje kaupiami Tarptautinės kriminalinės policijos organizacijos (Interpolas) valstybių narių duomenys apie ieškomas vogtas transporto priemones, kurių paieška paskelbta Interpolo kanalais.

3.9. Kiti identifikavimo žymenys – valstybinio numerio ženklai, kabinos, variklio, pavarų dėžės, produkcijos numeriai ir kiti ženklai, padedantys papildomai identifikuoti transporto priemonę.

3.10. Neidentifikuota transporto priemonė – transporto priemonė, kurios techniniai ir  identifikavimo duomenys nesutampa su registruoti teikiamuose dokumentuose arba Kelių transporto priemonių registre nurodytais duomenimis, o nustatyti tikruosius techninius ir identifikavimo duomenis arba kitus duomenis, kurie leistų identifikuoti transporto priemonę, nėra galimybės.

3.11. Pirminis transporto priemonės patikrinimas – pareigūnų pagal kompetenciją atliekamas neatidėliotinas transporto priemonės ir jos sudėtinių dalių identifikavimo žymenų ar jų duomenų patikrinimas ir palyginimas su duomenimis, esančiais transporto priemonės registravimo dokumentuose, Ieškomų transporto priemonių registre, Ieškomų ir rastų numeruotų bei individualius požymius turinčių daiktų ir dokumentų registre, Interpolo generalinio sekretoriato ieškomų transporto priemonių duomenų bazėje (toliau – ASF) ir Nacionalinėje antrosios kartos Šengeno informacinėje sistemoje, siekiant nustatyti: 1) ar transporto priemonė yra ieškoma; 2) ar dėl jos paskelbtas perspėjimas; 3) ar yra kitokių nusikalstamos veikos požymių, dėl kurių būtina pradėti ikiteisminį tyrimą ir atlikti transporto priemonės poėmį.

3.12. Transporto priemonė – privalomai registruojama priemonė žmonėms ir (arba) kroviniams, taip pat ant jos sumontuotai stacionariai įrangai vežti (priekabos, kurių svoris be krovinio didesnis nei 750 kg, automobiliniai nameliai, užbortiniai varikliai ir konteineriai). Ši sąvoka taip pat apima traktorius, savaeiges mašinas ir eismui ne keliais skirtas transporto priemones (vandens ir oro transporto priemones).

3.13. Transporto priemonė, kuri, įtariama, yra pagrobta transporto priemonė, kurios, įtariama, yra suklastoti ar neteisėtai pakeisti valstybinio numerio ženklai, registracijos dokumentai ar įrašai juose, pakeisti ar sunaikinti kėbulo, važiuoklės ar variklio numeriai, faktiniai kėbulo ar važiuoklės numeriai arba spalva nesutampa su įrašais dokumentuose, kuri yra įtraukta į ASF duomenų bazę, SIS II arba Lietuvos policijos ieškomų transporto priemonių ar ieškomų numeruotų daiktų žinybinius registrus, kurios užraktuose, užvedimo spynelėje ar kitose vietose matyti įsilaužimo pėdsakų ir kurią vairuoja ne jos valdytojas.

3.14. Transporto priemonės identifikavimo numeris (VIN) – transporto priemonės gamintojo jai suteiktas ženklų derinys, kad ji būtų vienareikšmiškai identifikuojama.

3.15. Transporto priemonės savininkas – asmuo, kuriam pagrobta transporto priemonė priklausė nuosavybės teise jos pagrobimo metu, arba draudimo bendrovė, kuri pateikia dokumentus, patvirtinančius nuosavybės teisę į transporto priemonę.

3.16. Transporto priemonės sąžiningas įgijėjas – asmuo, kuris nežinodamas ir neturėdamas to žinoti įgijo transporto priemonę iš asmens, kuris neturėjo teisės jos perleisti nuosavybėn.

3.17. Transporto priemonės valdytojas – asmuo, nuosavybės, patikėjimo, nuomos, panaudos ar kitokiu teisėtu pagrindu valdantis ir naudojantis transporto priemonę. Transporto priemonės valdytoju nelaikomas fizinis asmuo, kuris vairuoja valdytojo transporto priemonę.

3.18. Turto (arba įrodymų) arešto aktas – procesinis dokumentas, išduodamas siekiant laikinai apsaugoti daiktus, dokumentus ar kitą turtą, kurie galėtų būti konfiskuoti, nuo sunaikinimo, pakeitimo, išvežimo iš vykdančiosios valstybės, pardavimo ar kitokio perleidimo. Airijos ir Danijos Karalystės atžvilgiu turto (arba įrodymų) arešto aktu taip pat laikomas ir procesinis dokumentas, išduodamas siekiant laikinai apsaugoti daiktus, dokumentus ar kitą turtą, kurie galėtų būti pripažinti turinčiais įrodomąją reikšmę baudžiamajame procese, nuo sunaikinimo, pakeitimo, išvežimo iš vykdančiosios valstybės, pardavimo ar kitokio perleidimo.

3.19. Žyma „Papildoma informacija ikiteisminio tyrimo įstaigoje“ – informacija apie tai, kad ikiteisminio tyrimo institucijoje atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl transporto priemonės, kuri, įtariama, yra pagrobta.

 

II SKYRIUS

TRANSPORTO PRIEMONĖS PAĖMIMAS

 

4. Dėl transporto priemonės paėmimo sprendžiama tik atlikus pirminį transporto priemonės patikrinimą.

5. Transporto priemonė gali būti paimama, jeigu:

5.1. įtariama, kad ji pagrobta Lietuvos Respublikoje ar užsienio valstybėje, ir dėl to pradėtas ikiteisminis tyrimas arba yra pagrindas pradėti ikiteisminį tyrimą;

5.2. jos duomenys įrašyti į Ieškomų transporto priemonių registrą, ASF duomenų bazę ir (ar) SIS II arba duomenys apie jos sudėtines dalis, turinčias kitų identifikavimo žymenų, įrašyti į INDR, dėl jos pagrobimo ar kitokios su jos įgijimu susijusios nusikalstamos veikos pradėtas ikiteisminis tyrimas arba yra pagrindas pradėti ikiteisminį tyrimą.

6. Transporto priemonė, kuri, įtariama, yra pagrobta, gali būti aptikta pareigūnams pagal kompetenciją atliekant pirminį transporto priemonės patikrinimą arba vykdant registracijos procedūras valstybės įmonėje „Regitra“ (toliau – VĮ „Regitra“).

7. Ikiteisminio tyrimo įstaigos pareigūnas, nustatęs, kad Lietuvos Respublikos teritorijoje dėl aptiktos transporto priemonės, kuri, įtariama, yra pagrobta, atliekamas ikiteisminis tyrimas ir paskelbta jos paieška, privalo nedelsdamas informuoti ikiteisminį tyrimą atliekančią (arba paiešką paskelbusią) ikiteisminio tyrimo įstaigą, o ši privalo nedelsdama patvirtinti transporto priemonės sulaikymo būtinumą, informuoti apie neatidėliotiną šios ikiteisminio tyrimo įstaigos pareigūnų atvykimą arba pateikti BPK 175 straipsnio numatyta tvarka atskirą pavedimą atlikti transporto priemonės poėmį ar nutarimą paskirti laikiną nuosavybės teisės apribojimą.

8. Jeigu ikiteisminio tyrimo įstaigos, kurioje dėl transporto priemonės pagrobimo ar kitos su jos įgijimu susijusios nusikalstamos veikos, išskyrus numatytas Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau – BK) 189 straipsnyje, atliekamas ikiteisminis tyrimas ir paskelbta paieška, ikiteisminio tyrimo pareigūnai neturi galimybės nedelsdami atlikti sustabdytos ir sulaikytos transporto priemonės poėmį, atsiųsti pavedimo dėl transporto priemonės poėmio arba nutarimo skirti laikiną nuosavybės teisės apribojimą, pirminį transporto priemonės patikrinimą atlikęs pareigūnas turi surašyti tarnybinį pranešimą, pagal kurį pradedamas ikiteisminis tyrimas pagal požymius nusikalstamos veikos, numatytos BK 189 straipsnyje.

Pradėjus ikiteisminį tyrimą, BPK nustatyta tvarka atliekamas transporto priemonės, kuri, įtariama, yra pagrobta, poėmis, surašomas Transporto priemonės apžiūros aprašas (1 priedas) ir nedelsiant raštu informuojama šios transporto priemonės paiešką paskelbusi ikiteisminio tyrimo įstaiga. Atlikus poėmį, ikiteisminį tyrimą organizuojantis ir jam vadovaujantis prokuroras privalo nedelsdamas spręsti dėl laikino nuosavybės teisės į transporto priemonę apribojimo skyrimo BPK 151 straipsnio tvarka.

9. Jeigu vienoje ikiteisminio tyrimo įstaigoje vyksta ikiteisminis tyrimas dėl transporto priemonės pagrobimo Lietuvos Respublikoje, o kitoje yra pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl tos pačios transporto priemonės ir jos dokumentų pagal BK 189, 300 ir 3061 straipsnius ar pagal kitos nusikalstamos veikos požymius, prokuroras sprendžia dėl tokių ikiteisminių tyrimų sujungimo. Dėl tyrimo atlikimo vietos sprendžiama BPK 174 straipsnio, Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro patvirtintų Rekomendacijų dėl nusikalstamų veikų tyrimo paskirstymo ikiteisminio tyrimo įstaigoms, Lietuvos Respublikos prokuratūros ir prokurorų kompetencijos nuostatų nustatyta tvarka. Paprastai tokio ikiteisminio tyrimo atlikimo vieta nustatoma atsižvelgiant į transporto priemonės pagrobimo vietą.

10. Transporto priemonė ir jos dokumentai iš vienos ikiteisminio tyrimo įstaigos kitai perduodami BPK nustatyta tvarka kartu su Transporto priemonės apžiūros aprašu ir surinkta medžiaga.

11. Ikiteisminio tyrimo įstaigos pareigūnas, gavęs informacijos iš VĮ „Regitra“ apie aptiktą transporto priemonę, kuri, įtariama, yra pagrobta, privalo atlikti tokios transporto priemonės pirminį patikrinimą. Nustačius nusikalstamos veikos požymių ir jeigu yra Rekomendacijų 5 punkte nurodyti transporto priemonės paėmimo pagrindai, privaloma pradėti ikiteisminį tyrimą ir atlikti transporto priemonės poėmį. Esant pagrindui, ikiteisminį tyrimą organizuojančio ir jam vadovaujančio prokuroro nutarimu turi būti paskirtas laikinas nuosavybės teisės apribojimas BPK 151 straipsnyje nustatyta tvarka.

12. Jeigu atliekant eismo automobilių keliais priežiūrą, užtikrinant asmens, visuomenės saugumą ir viešąją tvarką, įforminant Kelių eismo taisyklių pažeidimus ar kitais teisės aktų nustatytais atvejais sustabdžius transporto priemonę ir atlikus pirminį transporto priemonės patikrinimą nustatomi Rekomendacijų 5 punkte nurodyti transporto priemonės paėmimo pagrindai, transporto priemonė kartu su vairuotoju pristatoma į teritorinę ikiteisminio tyrimo įstaigą, kurioje bus sprendžiama dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo. Pareigūnas, pristatęs transporto priemonę į ikiteisminio tyrimo įstaigą, surašo tarnybinį pranešimą apie transporto priemonės sustabdymo ir pristatymo aplinkybes. Nustačius, kad Lietuvos Respublikos teritorijoje dėl tokios transporto priemonės pagrobimo ar kitokio įgijimo nusikalstamu būdu jau atliekamas ikiteisminis tyrimas, transporto priemonės perdavimas atliekamas BPK ir Rekomendacijų 10 punkte nustatyta tvarka.

13. Pasienio kontrolės punkte ar pasienio ruože transporto priemonių pasienio kontrolės metu atlikus transporto priemonės pirminį patikrinimą ir nustačius, kad yra nusikalstamos veikos požymių ar Rekomendacijų 5 punkte nurodyti transporto priemonės paėmimo pagrindai, pradedamas ikiteisminis tyrimas ir atliekamas transporto priemonės poėmis. Esant pagrindui skiriamas laikinas nuosavybės teisės apribojimas BPK 151 straipsnyje nustatyta tvarka. Nustačius, kad Lietuvos Respublikos teritorijoje dėl tokios transporto priemonės jau atliekamas ikiteisminis tyrimas, transporto priemonė perduodama BPK ir Rekomendacijų 10 punkte nustatyta tvarka.

14. Gavęs tarnybinį pranešimą ar pats nustatęs, kad yra nusikalstamos veikos požymių ir Rekomendacijų 5 punkte nurodyti transporto priemonės paėmimo pagrindai, ikiteisminio tyrimo pareigūnas, vadovaudamasis BK, BPK ir Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro patvirtintomis Rekomendacijomis dėl ikiteisminio tyrimo pradžios ir jos registravimo tvarkos, pradeda ikiteisminį tyrimą. Pradėjęs ikiteisminį tyrimą, ikiteisminio tyrimo pareigūnas privalo:

14.1. nustatyti transporto priemonės vairuotojo ir keleivių asmens tapatybę, juos apklausti ir padaryti asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų kopijas;

14.2. BPK 207 straipsnyje nustatyta tvarka atlikti transporto priemonės apžiūrą (jeigu yra galimybė, užtikrinti, kad apžiūroje dalyvautų specialistas);

14.3. atlikti transporto priemonės, transporto priemonės registracijos liudijimo ir kitų reikalingų dokumentų, transporto priemonės raktų ir kitų daiktų, turinčių reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti, poėmį BPK 147, 149, 1601 straipsniuose nustatyta tvarka;

14.4. surašyti Transporto priemonės apžiūros aprašą (transporto priemonėje esantys daiktai, jeigu jie neįeina į transporto priemonės įrangos sudėtį ir neturi reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti, pasirašytinai grąžinami jų savininkui arba asmeniui, iš kurio paimama transporto priemonė);

14.5. informuoti ikiteisminį tyrimą organizuojantį ir jam vadovaujantį prokurorą apie būtinybę spręsti dėl laikino nuosavybės teisės apribojimo paskyrimo BPK 151 straipsnyje nustatyta tvarka.

 

III SKYRIUS

TRANSPORTO PRIEMONĖS SAUGOJIMO, TIKRINIMO IR GRĄŽINIMO TVARKA

 

15. Transporto priemonės ir kitų daiktų, turinčių reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti, procesinis įforminimas, laikymas ir perdavimas atliekamas BPK 92 ir 93 straipsniuose nustatyta tvarka. Rekomendacijų 5 punkte nustatytais pagrindais paimtų transporto priemonių saugojimą organizuoja ikiteisminio tyrimo įstaiga, atlikusi transporto priemonės poėmį.

16. Iki bus atlikti Rekomendacijų 19–29 punktuose nurodyti tyrimo veiksmai, ikiteisminį tyrimą atliekanti institucija privalo užtikrinti paimtos transporto priemonės saugojimą (pagal Transporto priemonės apžiūros aprašą paimta transporto priemonė saugoma ikiteisminio tyrimo institucijoje arba įmonėje, teikiančioje saugojimo paslaugas). Jeigu transporto priemonė registruota Lietuvos Respublikoje, pritaikius laikiną nuosavybės teisės apribojimą gali būti sprendžiama dėl tokios transporto priemonės perdavimo saugoti asmeniui, kurio vardu ji yra registruota, arba šios transporto priemonės valdytojui ar asmeniui, iš kurio ji buvo paimta. 

17. Jeigu atliekant ikiteisminį tyrimą pasitvirtina įtarimas dėl transporto priemonės pagrobimo ar jos dokumentų suklastojimo ir yra pagrindas toliau ją laikyti ir saugoti, tokios transporto priemonės saugojimą privalo užtikrinti tyrimą atliekanti ikiteisminio tyrimo institucija.

18. Jeigu ikiteisminį tyrimą pavedama atlikti kitai ikiteisminio tyrimo institucijai, transporto priemonė pagal Transporto priemonės apžiūros aprašą jai perduodama kartu su ikiteisminio tyrimo medžiaga ir kitais daiktais, turinčiais reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti, BPK 92 straipsnio 3 dalyje nustatyta tvarka. Transporto priemonės saugojimą nuo perdavimo saugoti momento užtikrina ją perėmusi ikiteisminio tyrimo institucija.

19. Jeigu padarius transporto priemonės poėmį įtariama, kad transporto priemonės identifikavimo numeris (VIN), kiti identifikavimo žymenys ar dokumentai gali būti suklastoti, nedelsiant turi būti skiriamas tyrimas. Transporto priemonė gali būti identifikuojama pagal jos identifikavimo numerį (VIN), kitus identifikavimo žymenis ar atlikus jos atpažinimą BPK 191 ir 193 straipsniuose nustatyta tvarka pagal išskirtinius individualius transporto priemonės požymius.

20. Gavus specialisto išvadą, kad transporto priemonės identifikavimo numeris (VIN), kiti identifikavimo žymenys yra suklastoti ir nustatytas tikrasis transporto priemonės identifikavimo numeris (VIN) arba nustatyta transporto priemonės registracijos dokumento klastojimo požymių, nurodyti rekvizitai tikrinami Ieškomų transporto priemonių registre, INDR, ASF duomenų bazėje ir SIS II.

21. Kai atliekant Europos Sąjungos valstybių narių paskelbtų perspėjimų patikrinimą nustatomas transporto priemonės ar jos registracijos dokumentų sutapimas SIS II (kai transporto priemonei paskelbtas galiojantis kitos valstybės perspėjimas), ikiteisminio tyrimo institucija, nustačiusi tokį sutapimą, atitinkamame Lietuvos valstybės ir žinybiniame registre (jeigu turi tokią teisę) turi užpildyti sutapimo formą, kuri automatiškai išsiunčiama Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių valdybos SIRENE nacionaliniam skyriui (toliau – SIRENE nacionalinis skyrius). Jeigu nėra galimybės užpildyti sutapimo formą Lietuvos valstybės ir žinybiniame registre, ikiteisminio tyrimo įstaiga turi užpildyti Pranešimą dėl duomenų sutapimo Šengeno informacinėje sistemoje (4 priedas) ir jį išsiųsti SIRENE nacionaliniam skyriui.

Jeigu perspėjimo iniciatorė yra Lietuvos Respublikos teisėsaugos institucija, privaloma informuoti tik paieškos iniciatorę.

22. Pranešime dėl duomenų sutapimo Šengeno informacinėje sistemoje nurodoma, kokios papildomos informacijos prašoma iš paiešką paskelbusios institucijos (apie transporto priemonės pagrobimo aplinkybes, savininką, padarytą žalą, ikiteisminį tyrimą atliekančią instituciją, tyrimo vietą, šios institucijos poziciją dėl transporto priemonės statuso (ar bus pateiktas Europos tyrimo orderis, Turto (arba įrodymų) arešto aktas), apie savininko ir užsienio valstybės kompetentingos institucijos poziciją dėl transporto priemonės susigrąžinimo).

23. Jeigu SIS II ieškomas tik transporto priemonės valstybinio numerio ženklas, atliekami tokie veiksmai:

23.1. būtina valstybinio numerio ženklą paimti ir patikrinti, ar transporto priemonė registruota tuo pačiu valstybiniu numeriu;

23.2. jeigu registracija nesutampa, transporto priemonė papildomai tikrinama dėl paieškos, galimų VIN ir kitų identifikavimo žymenų klastojimo požymių;

23.3. sprendžiama dėl atsakomybės pagal BK ar Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksą;

23.4. užpildomas Pranešimas dėl duomenų sutapimo Šengeno informacinėje sistemoje;

23.5. jeigu valstybinio numerio ženklo paiešką paskelbė VĮ „Regitra“ padalinys (Policijos departamento vardu), būtina raštu informuoti VĮ „Regitra“ padalinį ir jam persiųsti ieškomus valstybinio numerio ženklus.

24. Nustačius, kad valstybinio numerio ženklas yra ieškomas kaip įrodymas baudžiamojoje byloje, nedelsiant privaloma atlikti veiksmus, numatytus Rekomendacijų 23.1–23.4 papunkčiuose, ir užtikrinti, kad nebūtų sunaikinti įrodymai, reikalingi nusikalstamoms veikoms tirti.

25. Nustačius, kad transporto priemonės duomenys įtraukti į ASF duomenų bazę, siunčiamas rašytinis paklausimas Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių valdybai (toliau – Tarptautinių ryšių valdyba), o ji tokią informaciją perduoda transporto priemonės paiešką paskelbusiai valstybei. Tarptautinių ryšių valdyba informuojama ir tuo atveju, jeigu specialaus kriminalistinio tyrimo metu transporto priemonės, kuri, įtariama, yra pagrobta, identifikuoti nepavyko.

26. Tarptautinių ryšių valdybos prašoma suteikti informaciją apie transporto priemonės paieškos paskelbimo pagrindą (pvz., paieška paskelbta vykdant nusikalstamos veikos tyrimą, dėl civilinių ar kitų teisinių santykių). Jeigu tiriama nusikalstama veika, Tarptautinių ryšių valdybos prašoma nurodyti transporto priemonės pagrobimo vietą, laiką, savininką, padarytą žalą, kur atliekamas tyrimas dėl transporto priemonės pagrobimo, ar bus pateiktas Europos tyrimo orderis ar Turto (arba įrodymų) arešto aktas, ar savininkas pageidauja susigrąžinti transporto priemonę ir raštu pateikiami tokie duomenys:

26.1. ikiteisminio tyrimo institucijos, atliekančios ikiteisminį tyrimą, pavadinimas, ikiteisminio tyrimo bylos numeris, nusikalstamos veikos, dėl kurių atliekamas ikiteisminis tyrimas;

26.2. kada, kur, kas ir kokiais pagrindais atliko transporto priemonės poėmį;

26.3. transporto priemonės identifikavimo numeris (VIN), kiti identifikavimo žymenys, transporto priemonės modelis, markė, spalva;

26.4. dokumentų, paimtų atliekant transporto priemonės poėmį, sąrašas (pavadinimas, numeris, išdavimo data, išdavusi institucija ir valstybė);

26.5. asmens, vairavusio transporto priemonę, ir transporto priemonės savininko duomenys (vardas ir pavardė, asmens kodas, gimimo data (jeigu asmeniui nesuteiktas asmens kodas), pilietybė, asmens tapatybės kortelės ar kito asmens tapatybę patvirtinančio dokumento numeris, juridinio asmens pavadinimas, juridinio asmens kodas, adresas).

27. Jeigu paimta transporto priemonė nustatyta tvarka įregistruota Lietuvos Respublikoje, iš VĮ „Regitra“, vadovaujantis BPK 97 straipsniu, išreikalaujami registruojant pateikti dokumentai. VĮ „Regitra“ pateikti dokumentai BPK nustatyta tvarka pridedami prie ikiteisminio tyrimo medžiagos.

Jeigu paimta transporto priemonė nustatyta tvarka deklaruota Lietuvos Respublikos muitinėje, vadovaujantis BPK 97 straipsniu, išreikalaujami deklaruojant pateikti dokumentai ir BPK nustatyta tvarka pridedami prie ikiteisminio tyrimo medžiagos.

28. Tarptautinių ryšių valdyba, gavusi atsakymą iš transporto priemonės paiešką skelbusios valstybės, paklausimo iniciatorei pateikia tokią informaciją:

28.1. transporto priemonės pagrobimo užsienio šalyje aplinkybės (nusikalstamos veikos padarymo data, laikas, vieta), ikiteisminio tyrimo medžiagos registracijos numeris, institucija, tirianti šią nusikalstamą veiką, ar bus pateiktas dėl pagrobtos transporto priemonės Europos tyrimo orderis ar Turto (arba įrodymų) arešto aktas;

28.2. pagrobtos transporto priemonės savininko ar jo įgalioto asmens duomenys (vardas ir pavardė, asmens kodas, gimimo data (jei asmeniui nesuteiktas asmens kodas), pilietybė, asmens tapatybės kortelės ar kito asmens tapatybę patvirtinančio dokumento numeris, juridinio asmens pavadinimas, kodas, adresas, draudimo įmonės pavadinimas, adresas, telefonų, faksų numeriai, elektroninio pašto adresas), esant informacijai – savininko pozicija dėl transporto priemonės atsiėmimo;

28.3. transporto priemonės identifikavimo numeris (VIN), kiti identifikavimo žymenys, transporto priemonės registravimo užsienio valstybėje duomenys.

29. Jeigu paimtos transporto priemonės identifikavimo numeris (VIN) ar kiti identifikavimo žymenys neturi klastojimo arba pakeitimo požymių, prireikus tokia transporto priemonė papildomai patikrinama ASF duomenų bazėje ir SIS II dėl galimo pagrobimo užsienio valstybėje fakto nustatymo.

30. Nustačius, kad paimta transporto priemonė užsienio valstybėje neieškoma, ikiteisminio tyrimo medžiaga perduodama prokurorui spręsti dėl ikiteisminio tyrimo nutraukimo ir transporto priemonės grąžinimo.

31. Ikiteisminio tyrimo institucija privalo kontroliuoti iš Tarptautinių ryšių valdybos gaunamą informaciją. Jeigu atsakymas į ikiteisminio tyrimo institucijos paklausimą negaunamas per vieną mėnesį, Tarptautinių ryšių valdybai siunčiama pakartotinė užklausa. Apie pakartotinį kreipimąsi į užsienio šalį Tarptautinių ryšių valdyba privalo raštu pranešti paklausimą inicijavusiai ikiteisminio tyrimo institucijai.

32. Jeigu per 2 mėnesius nuo rašytinio paklausimo Tarptautinių ryšių valdybai pateikimo negaunama duomenų, leidžiančių priimti pagrįstą sprendimą dėl transporto priemonės grąžinimo savininkui arba sąžiningam įgijėjui, o transporto priemonės tolesnio saugojimo, priežiūros ir laikymo išlaidos būtų aiškiai per didelės ar transporto priemonė gali prarasti vertę, ikiteisminio tyrimo įstaiga, kurios žinioje yra ši transporto priemonė, inicijuoja transporto priemonės realizavimą. Apie šį procesą pranešama ikiteisminį tyrimą organizuojančiam ir jam vadovaujančiam prokurorui ir pateikiami duomenys apie tikėtiną transporto priemonės vertės praradimą ir (ar) jos saugojimo, priežiūros ir laikymo išlaidas. Transporto priemonės realizavimo procesą gali inicijuoti ir prokuroras.

33. Gavęs Rekomendacijų 32 punkte nurodytus duomenis, prokuroras privalo spręsti, ar priimti nutarimą dėl tokios transporto priemonės pardavimo (perdavimo) BPK 93 straipsnio 4 dalyje ir Bešeimininkio, konfiskuoto, valstybės paveldėto, į valstybės pajamas perduoto turto, daiktinių įrodymų, lobių ir radinių perdavimo, apskaitymo, saugojimo, realizavimo, grąžinimo ir pripažinimo atliekomis taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gegužės 26 d. nutarimu Nr. 634 „Dėl Bešeimininkio, konfiskuoto, valstybės paveldėto, į valstybės pajamas perduoto turto, daiktinių įrodymų, lobių ir radinių perdavimo, apskaitymo, saugojimo, realizavimo, grąžinimo ir pripažinimo atliekomis taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Bešeimininkio, konfiskuoto, valstybės paveldėto, į valstybės pajamas perduoto turto, daiktinių įrodymų, lobių ir radinių perdavimo, apskaitymo, saugojimo, realizavimo, grąžinimo ir pripažinimo atliekomis taisyklės), nustatyta tvarka.

Jeigu prokuroras nusprendžia priimti nutarimą, nutarime turi būti pažymima, ar savininkui atlyginama parduotos (perduotos) transporto priemonės vertė. Atsisakęs priimti nutarimą, prokuroras grąžina ikiteisminio tyrimo medžiagą ikiteisminio tyrimo įstaigai, nurodydamas nutarimo nepriėmimo motyvus, ir duoda rašytinius nurodymus dėl tyrimo veiksmų atlikimo.

34. Prokuroras, priėmęs nutarimą parduoti (perduoti) transporto priemonę, privalo užtikrinti, kad transporto priemonė būtų išsamiai ištirta ir aprašyta.

35. Apie prokuroro priimtą nutarimą pranešama suinteresuotiems asmenims ir išaiškinama, kad nutarimas per 2 mėnesius nuo jo nuorašo gavimo dienos gali būti skundžiamas aukštesniajam prokurorui.

36. Pranešimai su nutarimo nuorašu siunčiami tik registruotu paštu su ryšio įstaigos grąžintinu pranešimu apie įteikimą adresatui. Įteikimo patvirtinimas saugomas kartu su ikiteisminio tyrimo medžiaga.

37. Suėjus nutarimo apskundimo terminui, nutarimas perduodamas vykdyti Valstybinei mokesčių inspekcijai prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos arba Lietuvos Respublikos muitinei, jeigu buvo priimtas dėl Europos Sąjungos prekės muitinio statuso neturinčios transporto priemonės.

38. Tais atvejais, kai transporto priemonė negalės būti perduota parduoti, ikiteisminio tyrimo įstaiga, kurios žinioje yra tokia transporto priemonė, turi spręsti dėl jos pripažinimo atliekomis Bešeimininkio, konfiskuoto, valstybės paveldėto, į valstybės pajamas perduoto turto, daiktinių įrodymų, lobių ir radinių perdavimo, apskaitymo, saugojimo, realizavimo, grąžinimo ir pripažinimo atliekomis taisyklių nustatyta tvarka.

39. Tarptautinių ryšių valdybai pateikus ikiteisminio tyrimo įstaigai duomenis apie paimtos transporto priemonės savininką, transporto priemonės grąžinimo klausimas sprendžiamas ikiteisminio tyrimo pareigūnams tiesiogiai bendraujant su transporto priemonės savininku ar jo įgaliotu atstovu.

40. Grąžinti transporto priemonę BPK 108 straipsnyje nustatyta tvarka tais atvejais, kai ikiteisminis tyrimas nėra baigtas, ikiteisminio tyrimo pareigūnas ar prokuroras gali, jeigu:

40.1. gautas transporto priemonės savininko ar jo įgalioto asmens prašymas grąžinti paimtą transporto priemonę arba pareikšta valia atsiimti transporto priemonę;

40.2. atlikti visi su transporto priemone susiję tyrimo veiksmai, transporto priemonė išsamiai ištirta, aprašyta ir įsitikinta, kad jos grąžinimas nepakenks procesui;

40.3. dėl transporto priemonės nevyksta ginčų civilinio proceso tvarka.

41. Dėl Rekomendacijų 40 punkte nurodyta tvarka grąžinamos transporto priemonės paprastai paimamas savininko ar jo įgalioto asmens rašytinis pasižadėjimas saugoti transporto priemonę, kol baigsis procesas.

42. Jeigu atliekant ikiteisminį tyrimą paaiškėja, kad pagrobta transporto priemonė jau įregistruota Lietuvos Respublikoje ir dėl to yra pagrindas galimam ginčui tarp jos savininko ir sąžiningo įgijėjo, atlikus išsamų transporto priemonės tyrimą ir aprašymą, prokuroro nutarimu ji turi būti grąžinama savininkui arba jo įgaliotam atstovui. Nutarimo nuorašas kartu su nustatyto pavyzdžio pranešimu (2 priedas), kuriame išaiškinama nutarimo apskundimo tvarka ir terminas, sąžiningo įgijėjo galimybė ginti savo turtines teises Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso tvarka, išsiunčiamas transporto priemonės sąžiningam įgijėjui ar jo įgaliotam atstovui. Sąžiningam įgijėjui nustatomas 2 mėnesių nutarimo apskundimo terminas, ir jis pradedamas skaičiuoti nuo pranešimo įteikimo sąžiningam įgijėjui dienos. Apie nutarimą nustatyto pavyzdžio pranešimu (3 priedas) pranešama transporto priemonės savininkui ir išaiškinama galimybė pagal BPK 93 straipsnio 1 dalį spręsti ginčą dėl teisės į daiktą civilinio proceso tvarka.

43. Jeigu ikiteisminio tyrimo metu paaiškėja, kad iš užsienio valstybės įvežta tariamai pagrobta transporto priemonė turi originalų VIN numerį, originalius raktus ir tikrus dokumentus, o ikiteisminio tyrimo metu gauti duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad sąžiningas įgijėjas šios transporto priemonės atžvilgiu neįvykdė jokios nusikalstamos veikos, o jos savininkas neteko šios transporto priemonės dėl teisėtų civilinių sandorių (pvz., perdavė automobilį pagal nuomos, panaudos, lizingo (finansinės nuomos) ar kitą sutartį) nevykdymo ar jeigu gautų duomenų visuma leidžia pagrįstai manyti, jog užsienio valstybėje buvo galimai melagingai pranešta apie transporto priemonės pagrobimą, tokia transporto priemonė grąžinama jos sąžiningam įgijėjui, o transporto priemonės savininkui išaiškinama teisė kreiptis į teismą civilinio proceso tvarka.

Apie šias aplinkybes ikiteisminio tyrimo įstaiga privalo informuoti paieškos iniciatorių. Tokiu atveju vadovaujamasi 2000 m. Konvencijos dėl Europos Sąjungos valstybių narių savitarpio pagalbos baudžiamosiose bylose, kurią pagal Europos Sąjungos sutarties 34 straipsnį patvirtino Taryba (2000-05-29 Tarybos Aktas), 7 straipsniu (Pasikeitimas informacija be išankstinio prašymo).

44. Rekomendacijų 42 punkte nurodyti pranešimai (2 ir 3 priedas) ir prokuroro nutarimo nuorašas siunčiami tik registruotu paštu su ryšio įstaigos grąžintinu pranešimu apie jų įteikimą adresatui. Įteikimo patvirtinimas saugomas kartu su ikiteisminio tyrimo medžiaga.

45. Jeigu asmuo (transporto priemonės savininkas ar sąžiningas įgijėjas) per Rekomendacijų 42 punkte nurodytą terminą neapskundžia prokuroro nutarimo arba jeigu apskundimo procesas užbaigiamas galutiniu ir neskundžiamu sprendimu dėl transporto priemonės grąžinimo, toks sprendimas perduodamas vykdyti rašytiniu prokuroro pavedimu. Transporto priemonės grąžinimas vykdomas Rekomendacijų 52–60 punktuose nustatyta tvarka.

46. Gautą skundą dėl nutarimo grąžinti transporto priemonę aukštesnysis prokuroras nagrinėja BPK 64 straipsnyje nustatyta tvarka.

47. Užsienio valstybėje pagrobta ir į Lietuvos Respubliką įvežta transporto priemonė, jeigu ji dar neįregistruota Lietuvos Respublikoje arba jeigu tokia transporto priemonė yra įregistruota užsienio valstybėje, laikantis Rekomendacijų 40 ir 41 punktų reikalavimų grąžinama transporto priemonės savininkui, kai gaunami legalizuoti užsienio valstybėje išduoti dokumentai, patvirtinantys nuosavybės teisę į transporto priemonę. Originalus šios transporto priemonės identifikavimo numeris (VIN) ir kiti duomenys įrašomi į Ieškomų transporto priemonių registrą.

48. Neidentifikuota transporto priemonė gali būti grąžinama sąžiningam įgijėjui, jeigu ikiteisminio tyrimo metu nenustatoma, kad jis klastojo dokumentus, identifikavimo numerį (VIN) ar padarė kitą su tokios transporto priemonės įsigijimu susijusią nusikalstamą veiką.

49. Ikiteisminio tyrimo metu transporto priemonės neidentifikavus, nenustačius jos savininko arba nustačius kitas priežastis, dėl kurių transporto priemonė negali būti grąžinta savininkui, per kuo trumpiausią terminą turi būti priimtas nutarimas dėl tokios transporto priemonės pardavimo (perdavimo) BPK 93 straipsnio 4 dalyje ir Bešeimininkio, konfiskuoto, valstybės paveldėto, į valstybės pajamas perduoto turto, daiktinių įrodymų, lobių ir radinių perdavimo, apskaitymo, saugojimo, realizavimo, grąžinimo ir pripažinimo atliekomis taisyklėse nustatyta tvarka.

50. Jeigu savininkas, gavęs vykdytiną nutarimą grąžinti transporto priemonę, jos neatsiima per 2 mėnesius ir nepraneša apie delsimo atsiimti priežastį, tokios transporto priemonės klausimą prokuroras sprendžia priimdamas naują nutarimą, kurį motyvuoja pasikeitusiomis aplinkybėmis. Tokiu atveju priimamas sprendimas dėl transporto priemonės grąžinimo sąžiningam įgijėjui. Jeigu sąžiningas įgijėjas, gavęs vykdytiną nutarimą grąžinti transporto priemonę, jos neatsiima per 2 mėnesius ir nepraneša apie delsimo atsiimti priežastį, prokuroras priima nutarimą dėl tokios transporto priemonės pardavimo (perdavimo) BPK 93 straipsnio 4 dalyje ir Bešeimininkio, konfiskuoto, valstybės paveldėto, į valstybės pajamas perduoto turto, daiktinių įrodymų, lobių ir radinių perdavimo, apskaitymo, saugojimo, realizavimo, grąžinimo ir pripažinimo atliekomis taisyklėse nustatyta tvarka.

51. Prieš priimant sprendimą nutraukti ar sustabdyti ikiteisminį tyrimą, turi būti priimtas  prokuroro nutarimas dėl transporto priemonės grąžinimo arba pardavimo (perdavimo). 

 

IV SKYRIUS

SPRENDIMO DĖL TRANSPORTO PRIEMONĖS GRĄŽINIMO VYKDYMAS

 

52. Vykdydamas sprendimą dėl transporto priemonės grąžinimo Lietuvos Respublikos fiziniam ar juridiniam asmeniui ikiteisminį tyrimą atliekantis prokuroras arba ikiteisminio tyrimo pareigūnas privalo:

52.1. išsiųsti nutarimo nuorašą Lietuvos Respublikos kelių transporto priemonių registro tvarkytojai – VĮ „Regitra“ centrinei būstinei pagal kompetenciją spręsti dėl transporto priemonės registracijos liudijimo su žyma „Papildoma informacija ikiteisminio tyrimo įstaigoje“ išdavimo;

52.2. pasirašytinai įteikti nutarimo nuorašą asmeniui, kuriam nutarta grąžinti transporto priemonę, arba jo įgaliotam atstovui ir išaiškinti, kad šį dokumentą jis privalo pateikti VĮ „Regitra“ transporto priemonės registravimo metu, taip pat pasirašytinai išaiškinti pareigą sumokėti transporto priemonės saugojimo išlaidas nuo nutarimo gavimo dienos iki jos faktinio atsiėmimo.

53. Rekomendacijų 52 punkte nurodyti dokumentai gali būti siunčiami registruotu paštu su ryšio įstaigos grąžintinu pranešimu apie jų įteikimą. Įteikimo patvirtinimas saugomas kartu su ikiteisminio tyrimo medžiaga, o jo kopija pateikiama saugotojui.

54. Priėmus sprendimą grąžinti užsienio valstybėje pagrobtą transporto priemonę, privaloma raštu informuoti Tarptautinių ryšių valdybą, nurodant, kokia transporto priemonė, kam, kieno sprendimu ir kokiais teisės aktais vadovaujantis grąžinama.

55. Vykdydamas sprendimą grąžinti transporto priemonę užsienio valstybės fiziniam ar juridiniam asmeniui ikiteisminį tyrimą atliekantis prokuroras arba ikiteisminio tyrimo pareigūnas privalo tokiam asmeniui ar jo įgaliotam atstovui išsiųsti registruotu paštu su ryšio įstaigos grąžintinu pranešimu apie įteikimą nutarimo nuorašą ir pranešimą apie transporto priemonės atsiėmimo tvarką, išaiškinti pareigą sumokėti transporto priemonės saugojimo išlaidas nuo nutarimo gavimo dienos iki jos faktinio atsiėmimo. Pranešime taip pat turi būti išaiškinamos Rekomendacijų 50 punkto nuostatos.

Pranešimo kopija ir ryšio įstaigos pranešimas apie pranešimo įteikimą saugomi ikiteisminio tyrimo medžiagoje.

56. Ikiteisminio tyrimo pareigūnas arba prokuroras privalo patikrinti užsienio valstybės fizinio asmens (jo įgalioto atstovo) arba užsienio valstybės juridinio asmens įgalioto atstovo pateiktus dokumentus, patvirtinančius teisę atsiimti transporto priemonę. Pageidautina, kad transporto priemonę atsiimantis asmuo turėtų originalius transporto priemonės raktus.

57. Teisę atsiimti transporto priemonę suteikiantys dokumentai, gauti susižinant su užsienio valstybės teisėsaugos institucijomis pagal teisinės pagalbos sutartis, galioja Lietuvos Respublikoje be legalizavimo dokumentų. Tokie dokumentai turi būti patvirtinti dokumentą išdavusios valstybės kompetentingos institucijos antspaudu ir pasirašyti įgalioto asmens.

58. Jeigu asmuo pateikia 1961 m. spalio 5 d. Hagos konvenciją dėl užsienio valstybėse išduotų dokumentų legalizavimo panaikinimo pasirašiusiose arba prie šios konvencijos prisijungusiose valstybėse išduotus dokumentus, tokie dokumentai turi būti patvirtinti pažyma (Apostille).

Jeigu vietoje dokumentų originalų pateikiamos užsienio valstybės notarų patvirtintos kopijos, notaro parašo tikrumas turi būti patvirtintas pažyma (Apostille). Dokumento legalizavimas ar tvirtinimas pažyma (Apostille) patvirtina, kad tai oficialus dokumentas. Dokumento legalizavimas ir tvirtinimas pažyma (Apostille) nepatvirtina dokumento turinio tikrumo ir kad dokumentas parengtas laikantis dokumentų rengimą reguliuojančių teisės aktų reikalavimų. Užsienio valstybių išduoti dokumentai, patvirtinti pažyma (Apostille), galioja be jokio kito patvirtinimo.

59. Atsiimant transporto priemonę iš saugotojo, turi dalyvauti ikiteisminio tyrimo institucijos atstovas. Grąžinamos transporto priemonės būklė ir įranga patikrinama pagal Transporto priemonės apžiūros aprašą. Asmuo transporto priemonės atsiėmimą patvirtina pasirašydamas Transporto priemonės apžiūros apraše.

60. Atsiimantis transporto priemonę asmuo sumoka tik tas jos saugojimo išlaidas, kurios susidarė nuo pranešimo apie vykdytiną sprendimą grąžinti transporto priemonę gavimo momento.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

61. Jeigu ikiteisminio tyrimo metu kyla neaiškumų dėl transporto priemonės priklausymo ar kitų ginčytinų aplinkybių, kurių nustatyti neįmanoma, suinteresuotiems asmenims išaiškinama teisė kreiptis į atitinkamą Lietuvos Respublikos teismą ginčytinus klausimus spręsti civilinio proceso tvarka.

62. Už transporto priemonių paieškos tinkamą paskelbimą Ieškomų transporto priemonių registre, ASF duomenų bazėje, SIS II ir nutraukimą atsako ikiteisminio tyrimo įstaigos – paieškos iniciatorės.

_______________________

 

Rekomendacijų dėl transporto priemonių,

kurios, įtariama, yra pagrobtos, paėmimo,

saugojimo, tikrinimo ir grąžinimo atliekant

ikiteisminį tyrimą ir vykdant tarptautinius

įsipareigojimus

1 priedas

 

(Transporto priemonės apžiūros forma)

 

TRANSPORTO PRIEMONĖS APŽIŪROS

APRAŠAS

 

____________ Nr. ___________

(data)

_________________

(sudarymo vieta)

 

Aš,____________________________________________________________________________________,

(pareigos, vardas ir pavardė)

dalyvaujant _____________________________________________________________________________________,

(vardas ir pavardė)

_______________________________________________________________________________________________,

(gyvenamoji vieta)

apžiūrėjau transporto priemonę ir jos dokumentus. Apžiūros metu ir pagal pateiktus dokumentus nustatyta:

 

1. TRANSPORTO PRIEMONĖS DUOMENYS:

Tipas: lengv. aut.; lengv. aut. priekaba; autobusas; krovininis aut. iki 3,5 t; krovininis aut. daugiau kaip 3,5 t; krovininio aut. priekaba; traktorius; trakt. priekaba; kita ž. ū. technika; motociklas; motociklas su priekaba; mopedas; laivas; vandens motociklas; kitos tr. priemonės;

 

Markė ir modelis__________________________________________, valstybinio numerio ženklas_________________

 

Pirmos registracijos data arba pagaminimo metai ______, identifikavimo (važiuoklės, kėbulo) Nr.__________________

 

________________________________________________________________________________________________

 

Savininkas ______________________________________________________________________________________

 

(vardas, pavardė, gimimo metai)

 

Vairuotojas ______________________________________________________________________________________

(vardas, pavardė, gimimo metai)    

 

Keleiviai ________________________________________________________________________________________

 

(vardas, pavardė, gimimo metai)                                   

 

Odometro rodmenys _________________________km, spalva____________________________________________

 

2. TECHNINĖ BŪKLĖ:

 

__________________________________________________________________________________________

 

(kėbulo, sparnų, salono defektai, ypatingi detalių ir mazgų požymiai)

______________________________________________________________________________________________

 

__________________________________________________________________________________________

 

__________________________________________________________________________________________

 

__________________________________________________________________________________________

 

3. ĮRANGA:

 

1. Akumuliatoriaus modelis _______________________________________________________________, _____ vnt.

 

2. Padangų modelis ______________________________________________________________________, _____ vnt.

 

3. Rūko žibintai _________________________, ____ vnt. 4. Gesintuvas ___________________________, _____ vnt.

 

5. Sėdynių apmušalai _____________________, ____ vnt. 6. Spec. raktas ratams _____________________, _____vnt.

 

7. Valstybinio numerio ženklai _____________, ____ vnt. 8. Signalizacijos modelis ___________________, _____vnt.

 

9. Pirmosios pagalbos rinkinys _____________, ____ vnt. 10. Atsarginis ratas _______________________, _____ vnt.

 

11. Stiklo valytuvai ______________________, ____ vnt. 12. Magnetolos modelis ___________________, _____ vnt.

 

13. Galinio vaizdo veidrodžiai _____________, _____ vnt. 14. Pompa _____________________________, _____vnt.

 

15. Avarinio sustojimo ženklas ______________, ______ vnt. 16. Užvedimo spynelės raktai ___________, ______vnt.

 

17. Domkratas ___________________________, _______vnt. 18. Durų, degalų bako raktai ____________, _____vnt.

 

4. KITA ĮRANGA: __________________________________________________________________________

 

__________________________________________________________________________________________

 

Kitos pastabos ______________________________________________________________________________

 

__________________________________________________________________________________________

 

Degalų likutis _________________ l

 

 

 

Aprašą perskaičiau, patvirtinu, kad surašyta teisinga informacija: ___________________________

 

 

Dalyvaujančių asmenų pastabos:

________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

Transporto priemonę saugoti priėmęs saugotojo atstovas:

____________________ _______________________________________________________________

(pareigos)                                        (parašas)                                                 (vardas ir pavardė)

 

Kiti dalyviai:

 

____________________ _______________________________________________________________

(pareigos)                                        (parašas)                                                 (vardas ir pavardė)

 

____________________ _______________________________________________________________

(pareigos)                                        (parašas)                                                 (vardas ir pavardė)

 

Aprašą surašė:

 

____________________ _____________________ _________________________________________

(pareigos)                                        (parašas)                                                 (vardas ir pavardė)

 

 

 

 

Transporto priemonės grąžinimas:

 

 

Aš, _____________________________________________________________________________________

(atsiimančio transporto priemonę asmens vardas ir pavardė, tapatybę patvirtinančio dokumento numeris,

_____________________________________________________________________________,_________________

išdavimo vieta ir data, transporto priemonės atsiėmimo data)

 

transporto priemonę atsiėmiau, jos sudėtinės dalys ir būklė _______________________________________________

(atitinka ar neatitinka)

nurodytas šiame apraše.

Pareikštos pretenzijos: ____________________________________________________________________________

(pretenzijų pobūdis)

______________________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________ ______

(parašas)                                                  (vardas ir pavardė)

Dalyvavo:

______________________________________________________________________________________________

(parašas) (vardas ir pavardė)

 

Transporto priemonę grąžino:

 

______________________________________________________________________________________________

(pareigos) (parašas) (vardas ir pavardė)

 

 

Rekomendacijų dėl transporto priemonių,

kurios, įtariama, yra pagrobtos, paėmimo,

saugojimo, tikrinimo ir grąžinimo atliekant

ikiteisminį tyrimą ir vykdant tarptautinius

įsipareigojimus

2 priedas

 

(Pranešimo sąžiningam įgijėjui apie sprendimą grąžinti transporto priemonę jos savininkui forma)

 

____________________________

(sudarytojo pavadinimas)

___________________

(adresatas (vardas ir pavardė, adresas))

 

PRANEŠIMAS

 

________Nr._______

(data)

 

 

Pranešame, kad ikiteisminio tyrimo byloje Nr.__________________ vadovaujantis Baudžiamojo proceso kodekso (toliau – BPK) ________ straipsnio___________ dalimi ir Civilinio kodekso (toliau – CK) 4.96 straipsnio 1 dalimi priimtas nutarimas paimtą ir _______________________________________________________________________ saugomą

(saugojimo vieta)

transporto priemonę ________________________________________________________ grąžinti

(transporto priemonės markė, valstybinis numeris)

jos savininkui __________________________________________________________________ .

(vardas ir pavardė, gimimo metai)

 

Šis nutarimas bus pradėtas vykdyti_____________________________________, jeigu

(data)

nebus gautas Jūsų skundas ar dokumentas, patvirtinantis Jūsų kreipimąsi į teismą civilinio proceso tvarka. Šį nutarimą turite teisę BPK 63 straipsnio tvarka apskųsti______________________________________________

(terminas, pavadinimas ir adresas)

ir (arba) kreiptis į teismą dėl teisės į daiktą civilinio proceso tvarka.

Išaiškiname, kad Jūs esate nurodytos transporto priemonės sąžiningas įgijėjas, todėl pagal CK 1.138 straipsnį galite kreiptis į teismą su ieškiniu civilinio proceso tvarka ir taip išspręsti ginčą, kilusį tarp Jūsų ir transporto priemonės savininko, arba kreiptis dėl žalos atlyginimo iš kaltų asmenų.

Kilus neaiškumams, prašome kreiptis į ikiteisminį tyrimą atliekantį

_____________________________________________________________________________

(pareigūno vardas, pavardė, telefono numeris)

 

PRIDEDAMA. Nutarimo grąžinti daiktą nuorašas, _______l.

 

___________________________________ ___________________________

(prokuroro vardas ir pavardė)                                                                                                (parašas)

 

Rekomendacijų dėl transporto priemonių,

kurios, įtariama, yra pagrobtos, paėmimo,

saugojimo, tikrinimo ir grąžinimo atliekant

ikiteisminį tyrimą ir vykdant tarptautinius

įsipareigojimus

3 priedas

 

(Pranešimo apie sprendimą grąžinti transporto priemonę forma)

 

____________

(herbas)

____________________________________________

(dokumento sudarytojo pavadinimas)

 

___________________________

(adresato pavadinimas, vardas ir pavardė, adresas)

 

 

PRANEŠIMAS

 

_________ Nr. _______

(data)

________________________

 

Pranešame, kad vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso (toliau – BPK) _______ straipsnio ______dalimi ir Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.96 straipsnio 1 dalimi ikiteisminio tyrimo byloje Nr.__________________ priimtas nutarimas grąžinti Jums rastą transporto priemonę ____________________________________________________,

(transporto priemonės markė, identifikavimo numeriai)

kuri buvo pagrobta _______________________________________________________________

(pagrobimo vietos adresas ir data)

______________________________________________________________________________.

Kadangi ši transporto priemonė po pagrobimo buvo įregistruota Lietuvos Respublikoje kito asmens (sąžiningo įgijėjo)__________________________________________________________

(vardas ir pavardė, gimimo metai)

__________________________________________________________________________ vardu,

jam taip pat pranešta apie sprendimą grąžinti Jums transporto priemonę ir išaiškinta teisė kreiptis į teismą su ieškiniu civilinio proceso tvarka, siekiant išspręsti ginčą dėl teisės į transporto priemonę arba dėl žalos atlyginimo.

Nutarimas grąžinti transporto priemonę bus pradėtas vykdyti _______________________,

(terminas, data)

jeigu nebus gautas sąžiningo įgijėjo skundas ar dokumentas, patvirtinantis jo arba Jūsų kreipimąsi į teismą civilinio proceso tvarka.

Turite teisę apskųsti nutarimą BPK 63 straipsnyje nustatyta tvarka

_______________________________________________________________________________

(nurodyti įstaigos pavadinimą ir adresą)

ir (arba) kreiptis į teismą dėl teisės į daiktą civilinio proceso tvarka.

Jeigu kiltų neaiškumų, prašome kreiptis į ikiteisminį tyrimą atliekantį pareigūną

_______________________________________________________________________________

(pareigūno vardas, pavardė, telefonas)

 

PRIDEDAMA. Nutarimo grąžinti daiktą nuorašas, _____ l.

______________________________                _________________________________

(prokuroro pareigų pavadinimas)                                                                            (parašas, vardas ir pavardė)

________________________________________________________________________________

(įstaigos duomenys)

 

Rekomendacijų dėl transporto priemonių, kurios,

įtariama, yra pagrobtos, paėmimo, saugojimo,

tikrinimo ir grąžinimo atliekant ikiteisminį tyrimą

ir vykdant tarptautinius įsipareigojimus

4 priedas

 

______________________________

(įstaigos pavadinimas)

 

___________________________________

(pareigūno pareigos)

 

____________________________

(vardas, pavardė)

(vieta)

 

Lietuvos kriminalinės policijos biuro

Tarptautinių ryšių valdybos

SIRENE nacionaliniam skyriui

(faks._____________; el. p. ____________)

 

 

PRANEŠIMAS DĖL DUOMENŲ SUTAPIMO ŠENGENO INFORMACINĖJE SISTEMOJE

20___-____-____

 

________________

 

 

 

Perspėjimo

priežastis:

suėmimas asmens išdavimo tikslu (ŠK 95 str.); draudimas atvykti į Šengeno erdvę (ŠK 96 str.);

dingęs pilnametis (ŠK 97 str.); dingęs nepilnametis (ŠK 97 str.);

asmens buvimo vietos nustatymas (ŠK 98 str.);

atsargus asmens patikrinimas (ŠK 99 str.); konkretus asmens patikrinimas (ŠK 99 str.);

atsargus transporto priemonės patikrinimas (ŠK 99 str.); konkretus transporto priemonės patikrinimas (ŠK 99 str.),

objektas ieškomas kaip įrodymas (ŠK 100 str.); objekto poėmis (ŠK 100 str.)

 

Šengeno informacinės sistemos (SIS) numeris:

 

Asmuo

PAVARDĖ

 

VARDAS / VARDAI

 

GIMIMO DATA

 

GIMIMO VIETA

 

LYTIS

 

PILIETYBĖ

 

Transporto priemonė/

valstyb. nr.

TRANSPORTO PRIEMONĖS MODELIS / MARKĖ

 

TRANSPORTO PRIEMONĖS KĖBULO NUMERIS (VIN)

 

TRANSPORTO PRIEMONĖS VALSTYBINIS NUMERIS

 

VALSTYBĖ, IŠDAVUSI VALSTYBINĮ NUMERĮ

 

TRANSPORTO PRIEMONĖS SPALVA

 

TRANSPORTO PRIEMONĖS REG. LIUDIJIMO NR.

 

Tapatybės dokumentas

IŠDUOTO TAPATYBĖS DOKUMENTO RŪŠIS

pasas; vairuotojo pažymėjimas; viza

asmens tapatybės kortelė; leidimas gyventi,

IŠDUOTO TAPATYBĖS DOKUMENTO NUMERIS

 

VALSTYBĖ, IŠDAVUSI TAPATYBĖS DOKUMENTĄ

 

Dokumentų

blankai

OFICIALAUS DOKUMENTO BLANKO RŪŠIS

pasas; vairuotojo pažymėjimas; viza

asmens tapatybės kortelė; leidimas gyventi,

OFICIALAUS DOKUMENTO BLANKO NUMERIS

 

Ginklai

GINKLO TIPAS

 

GINKLO MODELIS/MARKĖ

 

GINKLO NUMERIS

 

GINKLO KALIBRAS

 

Banknotai

BANKNOTĄ IŠDAVUSI ŠALIS

 

BANKNOTO NOMINALO VERTĖ

 

BANKNOTO SERIJOS NUMERIS

 

 

ASMENS / DAIKTO NUSTATYMO DATA, VIETA, LAIKAS

 

 

ASMENS / DAIKTO NUSTATYMO APLINKYBĖS

 

 

TEISĖSAUGOS ĮSTAIGOS DUOMENYS

(adresas, telefonas, faksas, elektroninis paštas, atsakingas asmuo)

 

 

KOKIŲ BUVO IMTASI VEIKSMŲ, NUSTAČIUS ASMENĮ / DAIKTĄ

(asmuo apklaustas, sulaikytas, objektas išimtas, surinkta informacija asmens / transporto priemonės atžvilgiu, pradėtas ikiteisminis tyrimas ir pan.)

 

 

KOKIOS PAPILDOMOS INFORMACIJOS REIKIA GAUTI IŠ PERSPĖJIMĄ ĮVEDUSIOS VALSTYBĖS 

 

 

 

 

 

 

 

(pareigų pavadinimas)                                                                                             (parašas)                                                  (vardas ir pavardė)