VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS
PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS
VIRŠININKAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL KREIPIMOSI DĖL VIENKARTINIŲ KOMPENSACIJŲ UŽ PRIVERSTINIUS DARBUS, JŲ SKYRIMO, INFORMAVIMO APIE ŠIŲ VIENKARTINIŲ KOMPENSACIJŲ SKYRIMĄ IR JŲ MOKĖJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2024 m. gruodžio 31 d. Nr. VA-111

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vienkartinių kompensacijų asmenims, kurių sveikatai padaryta žala likviduojant Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinius, ir jų šeimos nariams, taip pat asmenims, Antrojo pasaulinio karo ir okupacijų metais išvežtiems priverstiniams darbams, buvusiems getuose, įkalinimo įstaigose ir kitose laisvės atėmimo vietose, įstatymo 9 straipsniu ir Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos finansų ministro 1997 m. liepos 29 d. įsakymu Nr. 110 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nuostatų patvirtinimo“, 22.9 papunkčiu:

1. Tvirtinu Kreipimosi dėl vienkartinių kompensacijų už priverstinius darbus, jų skyrimo, informavimo apie šių vienkartinių kompensacijų skyrimą ir jų mokėjimo tvarkos aprašą (pridedama) (toliau – Aprašas).

2. Pavedu:

2.1. apskričių valstybinių mokesčių inspekcijų viršininkams užtikrinti, kad būtų laikomasi Aprašo nuostatų;

2.2. Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos Finansų skyriaus vedėjui užtikrinti vienkartinės kompensacijos už priverstinius darbus išmokėjimą.

3. Nustatau, kad šio įsakymo vykdymą kontroliuoja Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininkas.

 

 

 

Viršininkė                                                                                                               Edita Janušienė

 

 

PATVIRTINTA

Valstybinės mokesčių inspekcijos prie

Lietuvos Respublikos finansų

ministerijos viršininko

2024 m. gruodžio 31 d. įsakymu

Nr. VA-111

 

 

 

KREIPIMOSI DĖL VIENKARTINIŲ KOMPENSACIJŲ UŽ PRIVERSTINIUS DARBUS, JŲ SKYRIMO, INFORMAVIMO APIE ŠIŲ VIENKARTINIŲ KOMPENSACIJŲ SKYRIMĄ IR JŲ MOKĖJIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I Skyrius

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Kreipimosi dėl vienkartinių kompensacijų už priverstinius darbus, jų skyrimo, informavimo apie šių vienkartinių kompensacijų skyrimą ir jų mokėjimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato kreipimosi dėl vienkartinių kompensacijų skyrimo asmenims, Antrojo pasaulinio karo ir okupacijų metais išvežtiems priverstiniams darbams, buvusiems getuose, įkalinimo įstaigose ir kitose laisvės atėmimo vietose, taip pat buvusiems mažamečių fašistinių prievartinio įkalinimo vietų kaliniams už ten išbūtą laiką (toliau – vienkartinė kompensaciją už priverstinius darbus), šių  vienkartinių kompensacijų už priverstinius darbus skyrimo, informavimo apie vienakrtinės kompensacijos už priverstinius darbus skyrimą / neskyrimą ir jos mokėjimo tvarką.

2Aprašas parengtas, vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas), Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymu (toliau – MAĮ), Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymu, Lietuvos Respublikos vienkartinių kompensacijų asmenims, kurių sveikatai padaryta žala likviduojant Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinius, ir jų šeimos nariams, taip pat asmenims, Antrojo pasaulinio karo ir okupacijų metais išvežtiems priverstiniams darbams, buvusiems getuose, įkalinimo įstaigose ir kitose laisvės atėmimo vietose, įstatymu (toliau – Įstatymas), Asmenų prašymų ir skundų nagrinėjimo viešojo administravimo subjektuose taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 „Dėl Asmenų prašymų nagrinėjimo ir skundų nagrinėjimo viešojo administravimo subjektuose taisyklių patvirtinimo“.

3Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Įstatyme, Lietuvos Respublikos asmenų, represuotų už pasipriešinimą okupaciniams režimams, teisių atkūrimo įstatyme, Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse.

4Teisę į vienkartinę kompensaciją už priverstinius darbus turi asmenys, kurie atitinka Įstatymo 7 straipsnyje nustatytas sąlygas (toliau – Asmenys, turintys teisę į vienkartinę kompensaciją už priverstinius darbus).

 

II skyrius

PRAŠYMo pateikimas

 

5. Asmenys, turintys teisę į vienkartinę kompensaciją už priverstinius darbus ir norintys gauti vienkartinę kompensaciją už priverstinius darbus, pasirinktai apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai (toliau – AVMI) turi pateikti laisvos formos prašymą dėl vienkartinės kompensacijos už priverstinius darbus skyrimo (toliau – prašymas).

6. Prašymas, vadovaujantis šios Aprašo 5 punktu, gali būti pateiktas tokiais būdais:

6.1. atsiųstas paštu (per pašto pasaugų teikėjus) AVMI;

6.2. įteiktas tiesiogiai atvykus į pasirinktą AVMI padalinį.

7. Atsižvelgiant į kreipimosi būdą, Asmuo, turintis teisę į vienkartinę kompensaciją už priverstinius darbus, autentifikuojamas taip:

7.1. jei prašymas įteikiamas tiesiogiai atvykus į AVMI, turi būti parodomas galiojantis asmens tapatybę patvirtinantis ar kitas ją leidžiantis nustatyti (pvz., vairuotojo pažymėjimas) dokumentas prašymą priimančiam AVMI valstybės tarnautojui arba darbuotojui, dirbančiam pagal darbo sutartį;

7.2. jei prašymas gaunamas paštu (per pašto paslaugų teikėjus), AVMI valstybės tarnautojas ar darbuotojas, nagrinėjantis prašymą, turi įsitikinti, kad prašyme nurodyta asmenį autentifikuojanti informacija sutampa su Valstybinės mokesčių inspekcijos informacinėse sistemose turima informacija.

8. Prašyme Asmuo, turintis teisę į vienkartinę kompensaciją už priverstinius darbus, turi nurodyti:

8.1. vardą, pavardę, asmens kodą;

8.2. kontaktinius duomenis (pasirinktinai): gyvenamosios vietos adresą, elektroninio pašto adresą ir (ar) telefono numerį;

8.3. Asmens, turinčio teisę į vienkartinę kompensaciją už priverstinius darbus, galiojančios banko sąskaitos, į kurią bus pervesta vienkartinė kompensacija už priverstinius darbus, numeris;

8.4. būdą, kuriuo Asmuo, turintis teisę į vienkartinę kompensaciją už priverstinius darbus, pageidauja gauti informaciją apie vienkartinės kompensacijos už priverstinius darbus skyrimą / neskyrimą: atsiųsti paštu (būtina nurodyti, kokiu adresu siųsti), atsiimti pasirinktoje AVMI, elektroniniu paštu (būtina nurodyti elektroninio pašto adresą) arba elektroniniu būdu – per Valstybinės mokesčių inspekcijos portalo e. VMI autorizuotų elektroninių paslaugų sritį Mano VMI.

9. Kartu su prašymu turi būti pateikiami Lietuvos Aukščiausiojo Teismo, Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros ar Lietuvos ypatingojo archyvo išduoti dokumentai apie priverstiniuose darbuose, getuose, įkalinimo įstaigose ir kitose laisvės atėmimo vietose, taip pat mažamečių fašistinėse prievartinio įkalinimo vietose išbūtą laiką arba Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos iki 2023 m. birželio 30 d. (imtinai) išduoti dokumentai apie getuose, įkalinimo įstaigose ir kitose laisvės atėmimo vietose išbūtą laiką.

10. Jeigu prašymą teikia asmens, turinčio teisę į vienkartinę kompensaciją už priverstinius darbus, įpėdinis (kuris paveldėjo vienkartinę kompensaciją už priverstinius darbus), jis kartu su prašymu turi pateikti ir dokumentus, įrodančius, kad jis yra įpėdinis / paveldėjo vienkartinę kompensaciją už priverstinius darbus.

11. Jeigu prašymą teikia Asmens, turinčio teisę į vienkartinę kompensaciją už priverstinius darbus, atstovas, jis prašymą pateikia bei jame nurodo informaciją, vadovaudamasis Aprašo 5–9 punktais, ir kartu su prašymu turi pateikti savo asmens tapatybę patvirtinančius duomenis (vardą, pavardę, asmens kodą) ir atstovavimą patvirtinantį dokumentą (jo kopiją).

 

III SkyriuS

PRAŠYMO NAGRINĖJIMAS IR INFORMAVIMAS APIE VIENKARTINĖS KOMPENSACIJOS UŽ PRIVERSTINIUS DARBUS SKYRIMĄ / NESKYRIMĄ

 

12. Prašymą nagrinėja AVMI pagal Asmens, turinčio teisę į vienkartinę kompensaciją už priverstinius darbus, gyvenamąją vietą iki represavimo, kuri nustatoma pagal dokumentus, nurodytus Aprašo 9 punkte .

Jeigu prašymas buvo pateiktas AVMI ne pagal Asmens, turinčio teisę į vienkartinę kompensaciją už priverstinius darbus, gyvenamąją vietą iki represavimo, tai šis prašymas per 2 darbo dienas turi būti perduotas nagrinėti AVMI pagal pareiškėjo gyvenamąją vietą iki represavimo. Asmuo, turintis teisę į vienkartinę kompensaciją už priverstinius darbus, per 5 darbo dienas raštu arba žodžiu (atsižvelgiant į jo nurodytus kontaktinius duomenis pagal Aprašo 8.2 papunktį) informuojamas apie prašymo perdavimą ir nurodoma AVMI, kurioje bus nagrinėjamas šis prašymas.

13. Prašymą nagrinėjantis AVMI valstybės tarnautojas ar darbuotojas, gavęs Asmens, turinčio teisę į vienkartinę kompensaciją už priverstinius darbus, prašymą, privalo patikrinti:

13.1. ar prašymas pateiktas, vadovaujantis Aprašo II skyriaus nuostatomis;

13.2. ar pagal Valstybinės mokesčių inspekcijos turimus duomenis Asmeniui, turinčiam teisę į vienkartinę kompensaciją už priverstinius darbus, iki šiol nebuvo išmokėta vienkartinė kompensacija už priverstinius darbus;

13.3. kai dėl vienkartinės kompensacijos už priverstinius darbus kreipiasi įpėdinis, ar ji nebuvo išmokėta palikėjui.

14. Asmuo, turintis teisę į vienkartinę kompensaciją už priverstinius darbus, apie vienkartinės kompensacijos už priverstinius darbus skyrimą / neskyrimą informuojamas raštu (atsižvelgiant į jo nurodytą būdą pagal Aprašo 8.4 papunktį) per 10 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos.

Jeigu AVMI valstybės tarnautojas ar darbuotojas nustato, kad prašymas pateiktas nesilaikant Aprašo II skyriaus nuostatų ir (ar) yra reikalingi kiti papildomi dokumentai prašymui nagrinėti, AVMI valstybės tarnautojas ar darbuotojas per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos privalo raštu arba žodžiu (atsižvelgiant į Asmens, turinčio teisę į vienkartinę kompensaciją už priverstinius darbus, nurodytus kontaktinius duomenis pagal Aprašo 8.2 papunktį) pranešti Asmeniui, turinčiam teisę į vienkartinę kompensaciją už priverstinius darbus, apie nustatytus trūkumus ir (arba) informuoti, kad reikia pateikti papildomus dokumentus prašymui nagrinėti. Jeigu Asmuo, turintis teisę į vienkartinę kompensaciją už priverstinius darbus, per 10 darbo dienų nuo informavimo apie nustatytus trūkumus ar papildomų dokumentų pateikimo dienos nepašalins trūkumų ir (ar) nepateiks papildomų dokumentų, prašymas nėra tenkinamas ir jis, informuojamas raštu (atsižvelgiant į jo nurodytą būdą pagal Aprašo 8.4 papunktį), kad vienkartinė kompensaciją už priverstinius darbus neskiriama. Asmeniui, turinčiam teisę į vienkartinę kompensaciją už priverstinius darbus, pašalinus trūkumus ir (ar) pateikus papildomus dokumentus, jis apie vienkartinės kompensacijos už priverstinius darbus skyrimą / neskyrimą informuojamas raštu (atsižvelgiant į jo nurodytą būdą pagal Aprašo 8.4 papunktį) per 10 darbo dienų nuo trūkumų pašalinimo ir (ar) pateiktų papildomų dokumentų gavimo dienos.

15. Asmuo, turintis teisę į vienkartinę kompensaciją už priverstinius darbus, apie vienkartinės kompensacijos už priverstinius darbus skyrimą / neskyrimą informuojamas jo prašyme nurodytu būdu. Jeigu asmuo nėra nurodęs pageidaujamo informacijos gavimo būdo, jis informuojamas tokiu būdu, kokiu buvo gautas prašymas.

16. Kai Asmuo, turintis teisę į vienkartinę kompensaciją už priverstinius darbus, yra informuojamas apie vienkartinės kompensacijos už priverstinius darbus skyrimą, turi būti nurodytas laikotarpis, už kurį skiriama vienkartinė kompensacija už priverstinius darbus, suma, apskaičiuota, vadovaujantis Aprašo 18 punkto nuostatomis, ir pareiškėjo nurodyta galiojanti banko sąskaita, į kurią bus perversta suma.

17. Kai Asmuo, turintis teisę į vienkartinę kompensaciją už priverstinius darbus, yra informuojamas apie vienkartinės kompensacijos už priverstinius darbus neskyrimą, turi būti nurodyti motyvai, kodėl vienkartinė kompensacija už priverstinius darbus nėra skiriama.

 

IV skyrius

VIENKARTINĖS KOMPENSACIJOS už priverstinius darbus APSKAIČIAVIMAS ir išmokėjimas

 

18. Vienkartinė kompensacija už priverstinius darbus apskaičiuojama vadovaujantis Įstatymo 8 straipsnio nuostatomis.

Išbūtas laikas apskaičiuojamas pagal pateiktus dokumentus, išvardytus Aprašo 9 punkte, kuriuose yra nurodytas asmens dirbto priverstinio darbo, buvimo getuose, įkalinimo įstaigose ir (arba) kitose laisvės atėmimo vietose ir (arba) buvimo mažamečių fašistinių prievartinio įkalinimo vietoje išbūtas laikas.

19. Kai Asmeniui, turinčiam teisę į vienkartinę kompensaciją už priverstinius darbus, yra skiriama vienkartinė kompensacija už priverstinius darbus, ji išmokama į jo nurodytą galiojančią banko sąskaitą per 7 darbo dienas nuo jo informavimo apie vienkartinės kompensacijos už priverstinius darbus skyrimą dienos iš AVMI skirtų asignavimų.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

20. Vienkartinių kompensacijų už priverstinius darbus permokos, susidariusios ne dėl jų gavėjų kaltės, neišieškomos.

21. Asmens duomenys renkami ir tvarkomi vienkartinės kompensacijos už priverstinius darbus išmokėjimo tikslu (pvz., siekiant įvertinti, ar vienkartinė kompensacija už priverstinius darbus gali būti skirta, ar ji gali būti išmokėta ir pan.), vadovaujantis Reglamentu (ES) 2016/679, MAĮ, Įstatymu, Aprašu ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais duomenų tvarkymą ir mokesčių administravimą.

22. Asmens, turinčio teisę į vienkartinę kompensaciją už priverstinius darbus, pateiktas prašymas ir su juo susiję pateikti dokumentai bei juose esantys asmens duomenys saugomi 10 metų nuo prašymo gavimo dienos.

23. Duomenų subjektų teisės įgyvendinamos Duomenų subjektų teisių įgyvendinimo Valstybinėje mokesčių inspekcijoje apraše, patvirtintame Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2018 m. gegužės 7 d. įsakymu Nr. VA-33 „Dėl Duomenų subjektų teisių įgyvendinimo Valstybinėje mokesčių inspekcijoje aprašo patvirtinimo“, nustatyta tvarka.

24. Vadovaujantis Viešojo administravimo įstatymo 14 straipsniu, AVMI raštas, informuojantis apie vienkartinės kompensacijos už priverstinius darbus skyrimą / neskyrimą, gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos ikiteisminio administracinių ginčų nagrinėjimo tvarkos įstatymo arba Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka pasirinktinai išankstinio ginčų nagrinėjimo ne teismo tvarka institucijai arba administraciniam teismui ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo informavimo apie vienkartinės kompensacijos už priverstinius darbus skyrimo / neskyrimo dienos.

 

_________________