LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO 2014 M. LIEPOS 16 D. ĮSAKYMO NR. V-815 „DĖL SVEIKATOS NETOLYGUMŲ MAŽINIMO LIETUVOJE 2014–2023 M. VEIKSMŲ PLANO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2015 m. gruodžio 8 d. Nr. V-1422

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Sveikatos netolygumų mažinimo Lietuvoje 2014–2023 metų veiksmų plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. liepos 16 d. įsakymu Nr. V-815 „Dėl Sveikatos netolygumų mažinimo Lietuvoje 2014–2023 m. veiksmų plano patvirtinimo“, 7 priedą „Vaikų sveikatos stiprinimo, ligų profilaktikos bei efektyvaus gydymo užtikrinimo krypties aprašas“:

1.     Pakeičiu 45.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

„45.1. parengti, išleisti ir išplatinti sveikatos priežiūrą mokyklose vykdančių visuomenės sveikatos priežiūros specialistų funkcijų, vykdomų pagal Sveikatos priežiūros mokykloje tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2005 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. V-1035/ISAK-2680, ir Sveikatos priežiūros ikimokyklinio ugdymo įstaigose tvarkos aprašą ir Vaikų sveikatos priežiūros ikimokyklinio ugdymo įstaigose rekomendacijas, patvirtintus Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. sausio 27 d. įsakymu Nr. V-124 „Dėl Sveikatos priežiūros ikimokyklinio ugdymo įstaigose tvarkos aprašo ir Vaikų sveikatos priežiūros ikimokyklinio ugdymo įstaigose rekomendacijų patvirtinimo“, algoritmus ir veiklos aprašus. Vykdytojai: Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras su galimais partneriais Valstybiniu psichikos sveikatos centru, visuomenės sveikatos biurais, Vilniaus universitetu, Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, Klaipėdos universitetu ir kt.;“.

2.     Pakeičiu 45.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

„45.3. parengti, išleisti ir išplatinti lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis (cukrinis diabetas, bronchinė astma, alerginės ligos, netaisyklinga laikysena ir t. t.) sergančių vaikų, ugdomų bendrojo ugdymo įstaigose, sveikatos priežiūros mokyklose, metodines rekomendacijas bei apmokyti visuomenės sveikatos priežiūros specialistus. Vykdytojas – Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras su galimais partneriais Higienos institutu, visuomenės sveikatos biurais, Vilniaus universitetu, Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, Klaipėdos universitetu ir kt.;“.

3.    Pakeičiu 45.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

„45.4. atlikti sveikatos priežiūros mokyklose tyrimą, siekiant nustatyti teikiamų visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą, visuomenės sveikatos priežiūros specialistų pasirengimą vykdyti nustatytas veiklas. Vykdytojas – Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras su galimais partneriais visuomenės sveikatos biurais, Vilniaus universitetu, Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, Klaipėdos universitetu ir kt.;“.

4.    Pakeičiu 45.6 papunktį ir jį išdėstau taip:

„45.6. organizuoti kvalifikacijos tobulinimo kursus (160 val.) visuomenės sveikatos priežiūros specialistams, vykdantiems sveikatos priežiūrą ikimokyklinio ugdymo programas vykdančiose įstaigose, atsižvelgiant į regionų poreikius ir remiantis Visuomenės sveikatos priežiūros specialisto, vykdančio sveikatos priežiūrą ikimokyklinio ugdymo įstaigoje, kvalifikacinių reikalavimų  aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. gegužės 19 d. įsakymu Nr. V-504 „Dėl Visuomenės sveikatos priežiūros specialisto, vykdančio sveikatos priežiūrą ikimokyklinio ugdymo įstaigoje, kvalifikacinių reikalavimų  aprašo patvirtinimo“. Temos: šiuolaikinė vaikų sveikatos samprata; vaikų ir paauglių psichikos sveikatos stiprinimas bei psichikos sutrikimų prevencija; visuomenės sveikatos programų rengimas ir įgyvendinimas; epidemiologijos pagrindai ir populiacijos sveikatos vertinimas; vaikų sveikatos stebėsena; vaikų augimo ir vystymosi ypatumai; vakcinomis valdomų užkrečiamųjų ligų profilaktika; vaikų ir paauglių sveikos mitybos principai ir maitinimo organizavimas; vaikų alergijos maistui ypatumai ir gydymo principai; tarpinstitucinis bendradarbiavimas; bendravimo menas; sveikos gyvensenos įgūdžių formavimas; bendruomenės įtraukimas į visuomenės sveikatos stiprinimo veiklą; pirmosios pagalbos teikimo įgūdžių tobulinimas. Vykdytojai: Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras;“.

5.     Pakeičiu 45.6 papunktį ir jį išdėstau taip:

„45.9. peržiūrėti, atnaujinti ir išleisti sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo ugdymo mokyklose, rizikos veiksnių prevencijos darbo ir ugdymo aplinkoje bei kitas aktualias vaikų sveikatos išsaugojimo ir stiprinimo metodines rekomendacijas. Vykdytojai: Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, Higienos institutas, bendradarbiaujant su Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centru ir kt.;“.

6.     Pakeičiu 45.10 papunktį ir jį išdėstau taip:

„45.10. organizuoti ir atlikti mokyklinio amžiaus vaikų mitybos ir kitus tyrimus, padėsiančius identifikuoti vaikų sveikatos rizikos veiksnius ir galimas prevencines priemones. Vykdytojas – Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras su galimais partneriais visuomenės sveikatos biurais, Vilniaus universitetu, Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, Klaipėdos universitetu ir kt.;“.

7.     Pakeičiu 45.11 papunktį ir jį išdėstau taip:

„45.11. organizuoti kvalifikacijos tobulinimo kursus vaikų sveikatos stiprinimo vadybos (procesų planavimas, organizavimas, koordinavimas, komunikacija) klausimais visuomenės sveikatos priežiūros specialistams, dirbantiems Sveikatos apsaugos ministerijos ir (ar) pavaldžiose biudžetinėse (specializuotose) visuomenės sveikatos priežiūros įstaigose. Vykdytojas – Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras su galimais partneriais Vilniaus universitetu, Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, Klaipėdos universitetu ir kt.;“.

8.     Pakeičiu 45.12.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

„45.12.1. sukurti vaizdo klipus vaikams ir paaugliams sveikos gyvensenos (pvz., sveikos mitybos, fizinio aktyvumo temomis, kitomis aktualiomis sveikatos išsaugojimo ir stiprinimo) temomis ir juos skleisti. Vykdytojas – Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras su galimais partneriais nevyriausybinėmis organizacijomis, bendruomenėmis ir kt.;“.

9.     Pakeičiu 45.12.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

„45.12.2. parengti informaciją sveikos gyvensenos ir sveikatos priežiūros, imunoprofilaktikos, atsparumo žalingiems sveikatai įpročiams ugdymo problematikos klausimais ir skleisti, pateikti ją per visuomenines informavimo priemones. Vykdytojai: Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras, Higienos institutas, visuomenės sveikatos biurai;“.

10.   Pakeičiu 45.12.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

„45.12.3. inicijuoti aktyvaus laisvalaikio, meno programų ir projektų, skirtų vaikams ir paaugliams sveikatinti, sveikam gyvenimo būdui bei užimtumui laisvalaikiu skatinti, sveikai gyvensenai skatinti, psichikos sveikatai gerinti, įgyvendinimą. Vykdytojai: nevyriausybinės organizacijos, bendruomenės, viešieji ir privatūs juridiniai asmenys bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir kt.;“.

11.   Pakeičiu 45.12.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

„45.12.4. inicijuoti vaikų kuriamų klipų bei dalomosios informacinės medžiagos sveikatos stiprinimo temomis kūrimo konkursus bei organizuoti sukurtų darbų sklaidą regionuose. Vykdytojai: visuomenės sveikatos biurai su galimais partneriais nevyriausybinėmis organizacijomis, bendruomenėmis ir kt.;“.

12.   Pakeičiu 45.13 papunktį ir jį išdėstau taip:

„45.13. užtikrinti imigrantų vaikų skiepijimą pagal sveikatos apsaugos ministro patvirtintą Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių ir tuberkulino mėginių jiems atlikimą. Vykdytojai: Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras su galimais partneriais visuomenės sveikatos centrais apskrityse, ASPĮ, Nacionaline visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija ir kt.;“.

13.   Pakeičiu 45.14 papunktį ir jį išdėstau taip:

„45.14. atlikti vaikų skiepijimo apimčių romų bendruomenėje, tarp pabėgėlių tyrimus, įvertinti realią skiepijimo būklę ir esant poreikiui organizuoti bendruomenės mokymo užkrečiamųjų ligų profilaktikos klausimais akciją bei didinti skiepijimo apimtis. Vykdytojas – Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras su galimais partneriais visuomenės sveikatos centrais apskrityse, ASPĮ, Nacionaline visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija ir kt.“.

14.   Pakeičiu 46.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

„46.1. sukurti vaizdo klipus vaikams traumų ir nelaimingų atsitikimų bei išorinių priežasčių lemiamo mirtingumo temomis ir juos skleisti. Vykdytojai: Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras su galimais partneriais visuomenės sveikatos biurais ir kt.;“.

15.   Pakeičiu 46.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

„46.2. organizuoti tėvų (būsimų tėvų) ir vaikų traumų prevencijos bei pirmos pagalbos vaikui teikimo įgūdžių mokymus, parengti leidinį tėvams apie nuo traumų apsaugančias saugos priemones, jų paskirtį ir naudojimą. Vykdytojai: Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, Higienos institutas, visuomenės sveikatos biurai;“.

16.   Pakeičiu 46.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

„46.3. parengti, išleisti ir išplatinti edukacines knygas vaikams ir metodines rekomendacijas tėvams pagal tikslines amžiaus grupes ir joms būdingiausių sužalojimų rūšis (5–9 metų amžiaus grupė – atsitiktinis paskendimas, transporto įvykiai, atsitiktiniai apsinuodijimai, 10–14 metų amžiaus grupė – transporto įvykiai, atsitiktinis paskendimas, savižudybės; 15–17 metų amžiaus grupė – transporto įvykiai, savižudybės, atsitiktinis paskendimas). Vykdytojai: Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, Higienos institutas su galimais partneriais Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centru, Valstybiniu psichikos sveikatos centru, visuomenės sveikatos biurais ir kt.;“.

17.   Pakeičiu 46.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

„46.4. atlikti vaikų mirčių nuo nelaimingų atsitikimų priežasčių, sužalojimų mechanizmo, jiems teiktos pagalbos prieinamumo ir kokybės analizę (apie 80 proc. jų žūsta įvykio vietoje, dar nepatekę į gydymo įstaigą, o kitose Europos šalyse įvykio vietoje žūsta tik apie 50 proc. nukentėjusiųjų). Gautus rezultatus palyginti su 2007 m. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos užsakymu atliktos 2001–2006 m. vaikų mirtingumo ir sužalojimų priežasčių Lietuvoje analizės duomenimis, nustatyti pokyčius ir pagrįsti konkrečių prevencinių priemonių tikslingumą, taip pat išsiaiškinti silpnąsias pagalbos teikimo nelaimės ištiktiems vaikams grandis. Tik mirtinų ar sunkių išorinių veiksnių pasekmių analizė gali padėti nustatyti reikiamas prevencines priemones ir silpnesnes pagalbos grandis, kurios galėtų sumažinti vaikų mirčių nuo išorinių veiksnių skaičių. Vykdytojas – Higienos institutas su galimais partneriais Vilniaus universitetu, Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, Klaipėdos universitetu.“

18.   Pakeičiu 47 punktą ir jį išdėstau taip:

„47. Siekiant gerinti psichikos ir vaikų ankstyvosios raidos sutrikimų profilaktiką, ankstyvąją diagnostiką, gerinti vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugų ir sveikatos priežiūros paslaugų vaikams, turintiems psichikos ir (ar) ankstyvosios raidos sutrikimų, prieinamumą ir kokybę, mažinti socialinę atskirtį, taip pat mažinant teritorinius sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo netolygumus tarp didžiųjų miestų ir rajonų savivaldybių, numatoma:“.

19.   Pakeičiu 47.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

„47.1. parengti ir įgyvendinti pozityvios tėvystės įgūdžių mokymo programas tėvams, auginantiems vaikus, turintiems elgesio, emocinių sutrikimų, kuriomis siekiama ugdyti veiksmingus tėvystės įgūdžius, stiprinti tėvystės kompetencijas bei gerinti vaikų ir paauglių psichikos sveikatą ir vykdyti psichikos sutrikimų prevenciją. Vykdytojas – Valstybinis psichikos sveikatos centras su galimais partneriais VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikomis, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligonine Kauno klinikomis ir kt.;“.

20.   Pakeičiu 47.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

„47.3. įgyvendinti parengtą tėvystės įgūdžių ugdymo ir tėvų konsultavimo programą, skirtą šeimoms, kuriose bent vienas iš tėvų serga psichikos liga; šeimoms, kuriose bent vienas vaikas serga psichikos liga; socialinės rizikos šeimoms. Vykdytojas – Valstybinis psichikos sveikatos centras su galimais partneriais nevyriausybinėmis organizacijomis, visuomenės sveikatos biurais, psichikos sveikatos centrais ir kt;“.

21.   Pakeičiu 47.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

„47.4. vykdyti mokslo žiniomis ir (ar) tarptautine patirtimi pagrįstas socialinio ir emocinio ugdymo programas mokyklose, kurios prisideda prie psichikos sveikatai darančių  įtaką veiksnių valdymo, tarpusavio santykių, bendruomeniškumo, pagarbos supratimo ugdymo bei moko valdyti emocijas, stresą, prisideda prie priklausomybių prevencijos. Vykdytojas – Valstybinis psichikos sveikatos centras;“.

22.   Pakeičiu 47.8 papunktį ir jį išdėstau taip:

„47.8. atnaujinti vaiko prievartos diagnostikos metodines rekomendacijas ir jas išleisti. Vykdytojas – Valstybinis psichikos sveikatos centras su galimais partneriais Vilniaus universitetu, Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, Klaipėdos universitetas ir kt.;“.

23.   Pakeičiu 47.10 papunktį ir jį išdėstau taip:

„47.10. sukurti  ir įdiegti į asmens sveikatos priežiūros sistemos praktiką integruotų vaikų ir paauglių psichikos sveikatos priežiūros paslaugų modelį, apimantį pirminio, antrinio ir tretinio lygio paslaugas dviejose asmens sveikatos priežiūros srityse – vaikų ir paauglių psichikos sveikatos priežiūros (vaikų ir paauglių psichiatrija) ir vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos. Pagal šį modelį suformuoti mobilias komandas, skirtas atokiose vietovėse gyvenantiems pacientams lankyti, remiantis geriausia tarptautine praktika (komandai vadovauja gydytojas,  kiti komandos nariai yra psichologai, socialiniai darbuotojai, slaugytojai ir kt.) ir pagal poreikį aprūpinti transporto priemonėmis ir reikiama įranga psichikos sveikatos priežiūros paslaugoms teikti bei parengti ir patvirtinti  poįstatyminius teisės aktus, reglamentuojančius šių paslaugų teikimą ir apmokėjimą. Turėtų būti teikiamos šios paslaugos: vaikų raidos sutrikimų ankstyvoji reabilitacija (ambulatorinė pagalba, dienos stacionaro paslaugos,  mobilios komandos paslaugos); vaikų ir paauglių psichiatrijos dienos stacionaras; individualios ir grupinės psichoterapijos taikymas vaikams ir šeimoms; mobilus ir nuotolinis ambulatorinis tęstinis gydymas, pasiekiant vaikus ir šeimas, gyvenančius atokiose vietovėse; vaikų ir paauglių psichiatrijos stacionaras. Vykdytojai: VšĮ Vilniaus universiteto ligoninė Santariškių klinikos, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos, VšĮ Respublikinė Šiaulių ligoninė, VšĮ Respublikinė Klaipėdos ligoninė, VšĮ Respublikinė Panevėžio ligoninė;“.

24.   Pakeičiu 47.14 papunktį ir jį išdėstau taip:

„47.14. sukurti diagnostikos ir gydymo metodikas tikslinėms klinikinėms programoms sveikatos priežiūros specialistams darbui su mėginusiais nusižudyti vaikais ir paaugliais; ankstyvojo amžiaus vaikais, ruošiamais perduoti iš sutrikusio vystymosi kūdikių namų ar kitų institucijų globėjams, įvaikintojams ar grąžinti į biologinę šeimą; su vaikais, sergančiais autizmu; su vaikais ir paaugliais, patyrusiais sunkias ir ilgalaikes psichologines traumas; su pirmąjį psichozės epizodą patyrusiais vaikais ir paaugliais; su vaikais ir paaugliais, turinčiais sunkių ir užsitęsusių psichikos ir elgesio sutrikimų; su vaikais ir paaugliais piktnaudžiaujančiais alkoholiu ir kitomis psichoaktyviomis medžiagomis ir priklausomais nuo jų. Atlikti kai kurių metodikų taikymo Vilniaus universitete ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto klinikose 1 metų laikotarpio studiją. Vykdytojas – Valstybinis psichikos sveikatos centras su galimais partneriais VšĮ Vilniaus universiteto ligonine Santariškių klinikomis, Vilniaus universitetu, Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, Klaipėdos universitetu ir kt.;“.

25.   Pakeičiu 47.15 papunktį ir jį išdėstau taip:

„47.15. parengti ir įgyvendinti bandomąją Vaikų psichomotorinės raidos tikrinimo ir ankstyvojo raidos sutrikimo nustatymo programą (pirmines asmens sveikatos priežiūros paslaugas vaikams teikiantiems specialistams, apie 100 specialistų per metus) ir išleisti Vaikų psichomotorinės raidos tikrinimo ir ankstyvo raidos sutrikimo nustatymo metodines rekomendacijas, skirtas pirmines asmens sveikatos priežiūros paslaugas vaikams teikiantiems specialistams. Vykdytojai: VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos su partneriu Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligonine Kauno klinikomis ir kt.;“.

26.   Pakeičiu 47.16 papunktį ir jį išdėstau taip:

„47.16. parengti ir įgyvendinti Vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos mokymo programą. Tikslinė grupė – vaikų ligų gydytojai, vaikų neurologai, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojai, medicinos psichologai, logoterapeutai, kineziterapeutai, socialiniai darbuotojai, slaugytojai, teikiantys vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugas. Vykdytojas – Valstybinis psichikos sveikatos centras su galimais partneriais VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikomis, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligonine Kauno klinikomis, Vilniaus universitetu, Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, Klaipėdos universitetu ir kt.;“.

27.   Pakeičiu 47.17 papunktį ir jį išdėstau taip:

„47.17. parengti ir įgyvendinti Naujų metodinių rekomendacijų taikymo psichikos sveikatos priežiūroje mokymo programą. Tikslinė grupė – psichiatrai ir vaikų ir paauglių psichiatrai, medicinos psichologai, socialiniai darbuotojai, slaugytojai. Vykdytojas – Valstybinis psichikos sveikatos centras su galimais partneriais VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikomis, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligonine Kauno klinikomis ir kt.“

28.   Pakeičiu 47.18 papunktį ir jį išdėstau taip:

„47.18. parengti ir įgyvendinti Vaikų ir paauglių psichikos sveikatos priežiūros nuotolinių paslaugų teikimo stažuočių programą, skirtą psichikos sveikatos priežiūros paslaugas vaikams ir paaugliams teikiantiems specialistams. Tikslinė grupė – psichiatrai ir vaikų ir paauglių psichiatrai, medicinos psichologai, socialiniai darbuotojai, slaugytojai. Vykdytojas – Valstybinis psichikos sveikatos centras su galimais partneriais VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikomis, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligonine Kauno klinikomis ir kt.“

29.   Pakeičiu 48.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

„48.1. parengti alergiškų maistui, vaistams ir (ar) kitiems alergenams vaikų profilaktikos, diagnostikos ir gydymo metodikas, kuriomis galėtų naudotis visų lygių sveikatos priežiūros specialistai, teikiantys paslaugas vaikams. Vykdytojai: VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikomis, NVO ir kt.“

30.   Pakeičiu 48.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

„48.2. sukurti ir įdiegti praktikoje anafilaksijos registraciją. Vykdytojas – Higienos institutas;“.

31.   Pakeičiu 48.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

„48.3. parengti ir išleisti alergiško vaiko pasą, kur būtų surašyti alergenai bei skubios pagalbos, įvykus alerginei reakcijai, planas. Vykdytoja – Sveikatos apsaugos ministerija;“.

32.   Pakeičiu 48.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

„48.4. parengti ir išleisti lankstinukus darželiuose bei mokyklose apie alergiją maistui bei anafilaksiją (kaip atpažinti alergines reakcijas ir kaip gydytis). Vykdytojai: Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras su galimais partneriais Vilniaus universitetu, Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, Klaipėdos universitetu ir kt.;“.

33.   Pakeičiu 48.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

„48.5. parengti ir įgyvendinti bandomąją Alergiškų vaikų tėvų mokymo programą (programą išklausys apie 100 tėvų per metus) ir išleisti metodines rekomendacijas specialistams. Vykdytojas – Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras su galimais partneriais Vilniaus universitetu, Lietuvos sveikatos mokslų su universitetu, Klaipėdos universitetu ir kt.;“.

34.   Pakeičiu 48.6.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

„48.6.1. įgyvendinti bandomąjį vaikų alerginių ligų prevencijos ir diagnostikos teikimo modelį pirminės ambulatorinės sveikatos priežiūros įstaigose, atsižvelgiant į Vakarų šalių gerąją praktiką, užtikrinti šeimos medicinos paslaugas teikiančių gydytojų rengimą, specialistų konsultacijų tikslingumo ir prieinamumo didinimą, vykdant veiksmingus tėvų ir vaikų mokymus. Vykdytojas – VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligonine Kauno klinikomis“.

35.   Pakeičiu 48.6.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

„48.6.2. atlikti nuoseklų bandomojo alergologijos projekto vertinimą, jo pasiektų rezultatų viešinimą ir parengti pagrįstas rekomendacijas dėl vaikų alerginių ligų valdymo šalies mastu modelio. Vykdytojas – VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligonine Kauno klinikomis;“.

36.   Pakeičiu 49.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

„49.1. įvertinti vaikų burnos sveikatos prevencinių priemonių efektyvumą remiantis mokslinėmis elgesio pokyčių teorijomis ir empiriniais duomenimis pagrįstais įrodymais. Vykdytojas – Higienos institutas su galimais partneriais Vilniaus universitetu, Lietuvos sveikatos mokslų su universitetu, Klaipėdos universitetu ir kt.;“.

37.   Pakeičiu 50.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

„50.5. organizuoti šeimos medicinos paslaugas teikiančių gydytojų ir kitų sveikatos priežiūros sistemos specialistų, teikiančių paslaugas vaikams, kvalifikacijos tobulinimą, mokymus, siekiant, kad jie įgytų specializuotų profesinių žinių ir įgūdžių, reikalingų teikiant paslaugas vaikams. Vykdytojai: Vilniaus universitetas, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Klaipėdos universitetas, Sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijų centras.“

38.   Pakeičiu 51.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

„51.1. Pirmuoju etapu numatoma optimizuoti specializuotų paslaugų teikimą vaikams ir pagal poreikį atnaujinti mažesnių apskričių centrų stacionarinių asmens sveikatos priežiūros įstaigų (VšĮ Regioninė Telšių ligoninė, VšĮ Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninė, VšĮ Marijampolės ligoninė, VšĮ Utenos ligoninė, VšĮ Tauragės ligoninė) ir VšĮ Klaipėdos vaikų ligoninės (kaip toliausiai nuo universitetų ligoninių centrų atitolusią specializuotas paslaugas vaikams teikiančią asmens sveikatos priežiūros įstaigą), teikiančių viešąsias specializuotas ambulatorines ir (ar) stacionarines antrinio ir (ar) tretinio lygio vaikų ligų bei kitų vaikų ligų profilių paslaugas infrastruktūrą, reikalingą efektyvesnei pacientų diagnostikai, gydymui bei paslaugų kokybės gerinimui. Antruoju etapu numatoma optimizuoti vaikų ligų paslaugų teikimą ir atlikti (antrinio ir (ar) tretinio lygio) paslaugų vaikams pasiskirstymo, prieinamumo, kokybės ir teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų apimčių, esamų žmogiškųjų išteklių bei ASPĮ, teikiančių specializuotas (antrinio ir (ar) tretinio lygio) paslaugas vaikams, infrastruktūros atnaujinimo / sukūrimo poreikio tyrimą, šio tyrimo pagrindu investuoti į sveikatos priežiūros paslaugų vaikams teikimo sistemos tobulinimą ir pritaikymą prie kylančių iššūkių ir reikalingą infrastruktūrą. Tyrimo pagrindu bus sudarytas papildomas projektų vykdytojų sąrašas. Vykdytojai: Sveikatos apsaugos ministerija, VšĮ Klaipėdos vaikų ligoninė, VšĮ Regioninė Telšių ligoninė, VšĮ Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninė, VšĮ Marijampolės ligoninė, VšĮ Utenos ligoninė, VšĮ Tauragės ligoninė;“.

39.   Pakeičiu 51.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

„51.3. pagerinti pirminės sveikatos priežiūros paslaugų, teikiamų vaikams ir paaugliams, kokybę: parengti ir įdiegti vienodas ligų diagnostikos ir gydymo metodikas bei atnaujinti pirminės sveikatos priežiūros grandies infrastruktūrą ir pagal poreikį aprūpinti nauja medicinos įranga. Organizuoti šeimos medicinos paslaugas teikiančių gydytojų ir kitų sveikatos priežiūros sistemos specialistų, teikiančių paslaugas vaikams, kvalifikacijos tobulinimą, mokymus, siekiant, kad jie įgytų specializuotų profesinių žinių ir įgūdžių, reikalingų teikiant paslaugas vaikams. Vykdytojai: Vilniaus universitetas, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Klaipėdos universitetas, Sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijų centras, pirminės ambulatorinės sveikatos priežiūros įstaigos;“.

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministrė                                                                              Rimantė Šalaševičiūtė