Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

Dėl PSICHOLOGŲ, PAGEIDAUJANČIŲ PADĖTI APKLAUSTI ASMENIS BAUDŽIAMAJAME PROCESE, SĄRAŠO ADMINISTRAVIMO IR APMOKĖJIMO PSICHOLOGAMS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2018 m. balandžio 9 d. Nr. 338

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 186, 188, 272, 280 ir 283 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIII-217 6 straipsnio 2 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė  nutaria:

1. Patvirtinti Psichologų, pageidaujančių padėti apklausti asmenis baudžiamajame procese, sąrašo administravimo ir apmokėjimo psichologams tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pavesti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijai ar jos įgaliotai institucijai per vieną mėnesį nuo šio nutarimo įsigaliojimo organizuoti nepilnamečius ar kitus specialių apsaugos poreikių turinčius asmenis baudžiamajame procese padedantiems apklausti psichologams skirtus įvadinius mokymus pagal neformalaus mokymo programą, suderintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka.

3. Pasiūlyti:

3.1. Lietuvos Respublikos generalinei prokuratūrai papildyti Rekomendacijas dėl nepilnamečio liudytojo ir nukentėjusiojo apklausos, patvirtintas Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2009 m. rugsėjo 16 d. įsakymu Nr. I-126 „Dėl Rekomendacijų dėl nepilnamečio liudytojo ir nukentėjusiojo apklausos patvirtinimo“, nuostatomis dėl asmenų apklausos, kurioje dalyvauti kviečiamas psichologas, organizavimo tvarkos;

3.2. Lietuvos psichologų sąjungai, kitoms nevyriausybinėms organizacijoms dalyvauti rengiant šio nutarimo 2 punkte nurodytus mokymus psichologams ir skleidžiant informaciją apie galimybę įrašyti į psichologų, pageidaujančių padėti apklausti asmenis baudžiamajame procese, sąrašą ir padėti apklausti asmenis baudžiamajame procese.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Saulius Skvernelis

 

 

 

Vidaus reikalų ministras,

laikinai einantis teisingumo ministro pareigas                                 Eimutis Misiūnas

 

PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2018 m. balandžio 9 d. nutarimu
Nr. 338

 

PSICHOLOGŲ, PAGEIDAUJANČIŲ PADĖTI APKLAUSTI ASMENIS BAUDŽIAMAJAME PROCESE, SĄRAŠO ADMINISTRAVIMO IR APMOKĖJIMO PSICHOLOGAMS TVARKOS APRAŠAS

 

I skyrius

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1Psichologų, pageidaujančių padėti apklausti asmenis baudžiamajame procese, sąrašo administravimo ir apmokėjimo psichologams tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato psichologų, pageidaujančių dalyvauti nepilnamečių liudytojų, nukentėjusiųjų, įtariamųjų, kaltinamųjų ar specialių apsaugos poreikių turinčių nukentėjusių asmenų (toliau – asmenys) apklausose Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso nurodytais atvejais, sąrašo (toliau – sąrašas) administravimo tvarką, reikalavimus psichologams, pageidaujantiems būti įrašytiems į sąrašą, psichologų pasitelkimą atliekant apklausas ir apmokėjimo psichologams tvarką.

2Aprašo nuostatos netaikomos ikiteisminio tyrimo įstaigų, prokuratūrų, teismų psichologams, kurie yra minėtų įstaigų ir institucijų darbuotojai.

3Apraše vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, nurodytas Baudžiamojo proceso kodekse ir Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme.

 

II skyrius

SĄRAŠO ADMINISTRAVIMAS

 

4. Psichologai, atitinkantys Aprašo 5 ir 6 punktuose nustatytus reikalavimus, įrašomi į sąrašą savanoriškais pagrindais. Į sąrašą įrašytas psichologas įsipareigoja kviečiamas atvykti į apklausą ir padėti apklausti asmenis Baudžiamojo proceso kodekso nustatyta tvarka, taip pat įsipareigoja Aprašo 17 ir 24 punktuose nustatytais atvejais kelti kvalifikaciją.

5. Į sąrašą pageidaujantis būti įrašytas psichologas turi atitikti šiuos reikalavimus:

5.1. turėti psichologijos studijų krypties bakalauro ir magistro kvalifikacinius laipsnius arba lygiavertę aukštojo mokslo kvalifikaciją;

5.2. nebūti pripažintas kaltu už nusikalstamas veikas, dėl kurių nustatyti darbo apribojimai Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme.

6. Į sąrašą pageidaujantis būti įrašytas psichologas, be Aprašo 5 punkte nurodytų reikalavimų, turi:

6.1. būti išklausęs nepilnamečius ar kitus specialių apsaugos poreikių turinčius asmenis baudžiamajame procese padedantiems apklausti psichologams skirtus įvadinius mokymus pagal neformalaus mokymo programą, suderintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka (toliau – įvadiniai psichologų mokymai), arba kitus lygiaverčius mokymus apie asmenų apklausas baudžiamajame procese, kurių lygiavertiškumas patikrintas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos ar jos įgaliotos institucijos; arba

6.2. per paskutinius trejus metus iki pageidavimo įrašyti į sąrašą pateikimo dienos būti dalyvavęs ne mažiau kaip penkiose apklausose apklausiant asmenis baudžiamajame procese; arba

6.3. būti baigęs specialias teisės psichologijos studijas ir įgijęs atitinkamą kvalifikacinį laipsnį.

7. Sąrašą administruoja Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba (toliau – Tarnyba). Tarnyba sąrašą skelbia ir nuolat atnaujina jo duomenis apie psichologus savo interneto svetainėje. Sąrašas sudaromas teritoriniu principu pagal apskritis, psichologai sąraše nurodomi abėcėlės tvarka.

8. Į sąrašą pageidaujantis būti įrašytas psichologas tarnybai pateikia:

8.1. rašytinį laisvos formos pageidavimą įrašyti jį į sąrašą (toliau – pageidavimas). Pageidavime turi būti nurodytas psichologo vardas, pavardė, asmens kodas, telefono numeris, elektroninio pašto adresas, numatoma (-os) veiklos teritorija (-os) (psichologas gali nurodyti, kad jo veiklos teritorija apima daugiau nei vieną apskritį);

8.2. įgyto psichologijos studijų krypties bakalauro ir magistro kvalifikacinius laipsnius arba lygiavertę aukštojo mokslo kvalifikaciją patvirtinančio diplomo kopiją. Jeigu pageidavimas teikiamas tiesiogiai Tarnybai, vietoj diplomo kopijos gali būti pateikiamas jo originalas, kuris, padarius jo kopiją, grąžinamas pageidavimą pateikusiam psichologui;

8.3. toliau nurodytus dokumentus, jeigu asmuo neturi Aprašo 6.3 papunktyje nurodyto aukštojo mokslo kvalifikacijos:

8.3.1. išklausytus Aprašo 6.1 papunktyje nurodytus mokymus patvirtinančio pažymėjimo ar kito Sveikatos apsaugos ministerijos ar jos įgaliotos institucijos išduoto dokumento, patvirtinančio išklausytų mokymų lygiavertiškumą įvadiniams psichologų mokymams, kopiją. Jeigu pageidavimas teikiamas tiesiogiai Tarnybai, vietoj šiame papunktyje nurodytų dokumentų kopijų gali būti pateikiami jų originalai, kurie, padarius jų kopijas, grąžinami pageidavimą pateikusiam psichologui; arba

8.3.2. dalyvavimą Aprašo 6.2 papunktyje nurodytose apklausose patvirtinančių dokumentų (apklausą organizavusių įstaigų, darbdavių pažymų ar apklausų protokolų) kopijas. Jeigu pageidavimas teikiamas tiesiogiai Tarnybai, vietoj šiame papunktyje nurodytų dokumentų kopijų gali būti pateikiami jų originalai, kurie, padarius jų kopijas, grąžinami pageidavimą pateikusiam psichologui.

9. Psichologas, pageidaujantis būti įrašytas į sąrašą, pageidavimą ir Aprašo 8.2 bei 8.3 papunkčiuose nurodytų dokumentų kopijas ir (ar) originalus pateikia tiesiogiai Tarnybai, siunčia paštu arba elektroninėmis priemonėmis: elektroniniu būdu per specialiai tam sukurtą informacinę sistemą, faksu ar elektroniniu paštu.

10. Kilus abejonių dėl Aprašo 8.2 ir 8.3 papunkčiuose nurodytų dokumentų kopijų tikrumo, kai pageidavimas teikiamas netiesiogiai Tarnybai, Tarnyba per penkias darbo dienas nuo šių dokumentų gavimo dienos išsiunčia psichologui elektroninį pranešimą per nurodytą terminą, kuris negali būti trumpesnis kaip penkios darbo dienos nuo pranešimo išsiuntimo dienos, pateikti minėtų dokumentų originalus. Dokumentų originalai jų pateikimo dieną sutikrinami su gautų dokumentų kopijomis ir grąžinami juos pateikusiam psichologui. Nepateikus Aprašo 8.2 ir 8.3 papunkčiuose nurodytų dokumentų originalų ar nustačius, kad Aprašo 8.2 ir 8.3 papunkčiuose nurodytų dokumentų originalai neatitinka pateiktų dokumentų kopijų, laikoma, kad psichologas nepageidauja būti įrašytas į sąrašą. Vietoj dokumentų originalų gali būti teikiamos notaro ar dokumentus išdavusios institucijos ar įstaigos patvirtintos kopijos.

11. Jeigu psichologas pateikia pageidavimą, kuriame nurodyti ne visi Aprašo 8.1 papunktyje nurodyti duomenys, arba nepateikia Aprašo 8.2 ir (ar) 8.3 papunkčiuose nurodytų dokumentų, Tarnyba Aprašo 10 punkte nustatyta tvarka ir terminais išsiunčia jam elektroninį pranešimą su prašymu pateikti pageidavimą, kuriame būtų nurodyti visi Aprašo 8.1 papunktyje nurodyti duomenys, ir (ar) Aprašo 8.2 ir (ar) 8.3 papunkčiuose nurodytus dokumentus. Jeigu asmuo per nurodytą terminą nepateikia pageidavimo, kuriame būtų nurodyti visi Aprašo 8.1 papunktyje nurodyti duomenys, ir (ar) Aprašo 8.2 ir (ar) 8.3 papunkčiuose nurodytų dokumentų, laikoma, kad psichologas nepageidauja būti įrašytas į sąrašą.

12. Sąraše nurodomi šie psichologo duomenys: psichologo vardas, pavardė, telefono numeris, elektroninio pašto adresas, numatoma (-os) veiklos teritorija (-os).

13. Į sąrašą įrašytas psichologas per vieną darbo dieną nuo sąraše įrašytų savo duomenų ir (ar) Aprašo 8.1 papunktyje nurodytų duomenų pasikeitimo turi apie tai pranešti Tarnybai.

14. Tarnyba duomenis apie psichologą, pateikusį pageidavimą būti įrašytam į sąrašą ir atitinkantį Aprašo 5 punkte nustatytus reikalavimus, taip pat duomenis apie į sąrašą įrašytą psichologą paskelbia ar atnaujina nedelsdama, bet ne vėliau kaip per penkias darbo dienas nuo Aprašo 8, 11 ir 13 punktuose nurodytų duomenų ir (ar) dokumentų gavimo dienos.

15. Tarnyba psichologą iš sąrašo išbraukia:

15.1. kai gauna informaciją apie psichologo mirties faktą;

15.2. kai paaiškėja, kad psichologas neatitinka Aprašo 5 ir (ar) 6 punktuose nustatytų reikalavimų.

16. Laikoma, kad psichologas nebepageidauja būti įrašytas į sąrašą, kai:

16.1. Aprašo 18 punkto nustatyta tvarka gaunamas paties psichologo pageidavimas;

16.2. iš ikiteisminio tyrimo įstaigos, prokuratūros ar teismo gaunamas rašytinis pranešimas, kad psichologas per šešių mėnesių laikotarpį nuo dalyvavimo paskutinėje apklausoje kviečiamas sistemingai (penkis ar daugiau kartų) be svarbių priežasčių nedalyvavo apklausose savo veiklos teritorijoje (-ose) ir iš psichologo nėra gauta informacijos apie tai, kad jis per šį laikotarpį būtų dalyvavęs bent vienoje asmenų apklausoje baudžiamajame procese;

16.3. į sąrašą įrašytas psichologas per trejus metus nuo jo įrašymo į sąrašą nedalyvavo nė vienuose kvalifikacijos kėlimo mokymuose;

16.4. psichologas, kuriam Aprašo 17 punkte nustatyta tvarka pasiūlyta kelti kvalifikaciją, per vienus metus nuo Tarnybos elektroninio pranešimo psichologui išsiuntimo dienos nepateikia Tarnybai kvalifikacijos kėlimą patvirtinančio dokumento;

16.5. dėl Aprašo 17 punkte nustatyta tvarka kvalifikaciją jau kėlusio psichologo per šešis mėnesius nuo dokumento, patvirtinančio kvalifikacijos kėlimą, gavimo dienos iš ikiteisminio tyrimo įstaigos, prokuratūros ir (ar) teismo pakartotinai gaunama trys ar daugiau pranešimų apie psichologo nekompetenciją;

16.6. iš ikiteisminio tyrimo įstaigos, prokuratūros ar teismo gaunamas rašytinis pranešimas, kad psichologas daugiau kaip tris mėnesius nuo dalyvavimo paskutinėje apklausoje nepasiekiamas pagal nurodytus kontaktinius duomenis.

17. Tarnyba laikinai pašalina psichologo duomenis iš sąrašo, jeigu per vienų metų laikotarpį iš ikiteisminio tyrimo įstaigos, prokuratūros ir (ar) teismo gauna tris ar daugiau pranešimų apie psichologo nekompetenciją. Tokiu atveju Tarnyba psichologui siunčia elektroninį pranešimą su siūlymu kelti kvalifikaciją. Psichologas, išklausęs kvalifikacijos kėlimo mokymus, Tarnybai pateikia tai patvirtinančio dokumento kopiją arba originalą, jeigu dokumentas pateikiamas tiesiogiai Tarnybai. Tarnyba, gavusi kvalifikacijos kėlimą patvirtinantį dokumentą, per vieną darbo dieną paskelbia psichologo duomenis sąraše.

18. Psichologas, pageidaujantis būti išbrauktas iš sąrašo, apie tai elektroniniu paštu praneša Tarnybai, kuri tokio pranešimo gavimo dieną pašalina psichologo duomenis iš sąrašo. Jeigu psichologas pageidavimą išbraukti jį iš sąrašo pateikia ne darbo dieną, Tarnyba pašalina psichologo duomenis iš sąrašo per vieną darbo dieną nuo pageidavimo išbraukti jį iš sąrašo gavimo dienos.

19. Tarnyba, siekdama užtikrinti, kad būtų laikomasi Aprašo 5.2 papunktyje nustatyto reikalavimo, dėl duomenų, būtinų patikrinti šio reikalavimo laikymąsi, kreipiasi į Informatikos ir ryšių departamentą prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos.

20. Tarnyba, gavusi Aprašo 15 ir (ar) 16 punktuose nurodytus dokumentus ar duomenis, jų gavimo dieną pašalina psichologo duomenis iš sąrašo. Jeigu minėti dokumentai ar duomenys gaunami ne darbo dieną, Tarnyba pašalina psichologo duomenis iš sąrašo per vieną darbo dieną nuo jų gavimo.

 

III SKYRIUS

PSICHOLOGŲ PASITELKIMAS ATLIEKANT APKLAUSAS IR APMOKĖJIMO TVARKA

 

21. Psichologą ikiteisminio tyrimo pareigūnas, prokuroras ar teismas savo nuožiūra pasirenka pagal sąraše skelbiamus duomenis ir telefonu arba elektroninių ryšių priemonėmis susisiekia su pasirinktu psichologu. Jeigu susisiekus su pasirinktu psichologu paaiškėja, kad planuojamą apklausos dieną šis dėl svarbių priežasčių negali joje dalyvauti, pasirenkamas ir kviečiamas kitas psichologas. Psichologai gali būti pasitelkiami švenčių, ne darbo dienomis ar ne darbo valandomis.

Nepavykus išsikviesti psichologo, ikiteisminio tyrimo pareigūnas, prokuroras ar teismas darbo dienomis ir darbo valandomis kreipiasi į Tarnybą, kuri padeda pasirinkti apklausoje galintį dalyvauti psichologą.

22. Psichologams už darbą sumoka ir jų patirtas išlaidas kompensuoja ikiteisminį tyrimą atliekanti ikiteisminio tyrimo įstaiga arba prokuratūra, teisminio nagrinėjimo metu – teismas, vadovaudamiesi Liudytojams, nukentėjusiesiems, ekspertams, specialistams ir vertėjams išmokėtinų sumų dydžio nustatymo ir apmokėjimo baudžiamajame procese ir administracinių nusižengimų teisenoje tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. balandžio 25 d. nutarimu Nr. 524 „Dėl Liudytojams, nukentėjusiesiems, ekspertams, specialistams ir vertėjams išmokėtinų sumų dydžio nustatymo ir apmokėjimo baudžiamajame procese ir administracinių nusižengimų teisenoje tvarkos aprašo patvirtinimo“. Psichologams mokamas atlyginimas už faktinį darbo laiką, į kurį įeina laikas, skirtas pasiruošti apklausai ir dalyvauti apklausoje, taip pat kelionės į apklausos vietą ir atgal laikas.

23. Apskaičiuojant atlyginimo už psichologo faktinį darbo laiką dydį vienos psichologo darbo valandos užmokesčio dydis prilyginamas vienam užmokesčio baziniam dydžiui (toliau – UBD), patvirtintam Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2016 m. balandžio 13 d. nutarimu Nr. 364 „Dėl Už antrinės teisinės pagalbos teikimą, koordinavimą ir taikinamąjį tarpininkavimą mokamo užmokesčio dydžių ir mokėjimo taisyklių patvirtinimo“. Už psichologo darbą švenčių, ne darbo dienomis ar ne darbo valandomis vienos psichologo darbo valandos užmokesčio dydis prilyginamas 1,5 UBD.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

24. Sveikatos apsaugos ministerija ar jos įgaliota institucija organizuoja psichologų savarankiškai išklausytų mokymų lygiavertiškumo įvadiniams psichologų mokymams ir kvalifikacijos kėlimo mokymams vertinimą, taip pat ne rečiau kaip vieną kartą per kalendorinius metus organizuoja įvadinius psichologų mokymus ir į sąrašą įrašytų psichologų profesinės kvalifikacijos kėlimo mokymus.

25. Sveikatos apsaugos ministerija ar jos įgaliota institucija vieną kartą per kalendorinius metus teikia duomenis Tarnybai apie kvalifikacijos kėlimo mokymuose dalyvavusius psichologus, kurie įrašyti į sąrašą ir kurių duomenys buvo laikinai pašalinti iš sąrašo.

 

––––––––––––––––––––