LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL PAPILDOMOSIOS IR ALTERNATYVIOSIOS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS PLĖTROS KOMITETO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
2020 m. gegužės 11 d. Nr. V-1115
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros įstatymo 21 straipsnio 2 dalimi:
1. Tvirtinu Papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros plėtros komiteto nuostatus (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos
sveikatos apsaugos ministro
2020 m. gegužės 11 d.
įsakymu Nr. V-1115
PAPILDOMOSIOS IR ALTERNATYVIOSIOS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS PLĖTROS KOMITETO NUOSTATAI
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros plėtros komiteto nuostatai (toliau – Nuostatai) nustato papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros plėtros komiteto (toliau – Komitetas) uždavinį, funkcijas, Komiteto teises, Komiteto narių pareigas, Komiteto sudarymo tvarką, Komiteto darbo organizavimo ir sprendimų priėmimo tvarką.
2. Komitetas savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros įstatymu, Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymu, Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatymu, Lietuvos Respublikos visuomenės sveikatos priežiūros įstatymu, Lietuvos Respublikos biomedicininių tyrimų etikos įstatymu, Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymu, Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymu, Nuostatais bei kitais Lietuvos Respublikos teisės aktais, reglamentuojančiais papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros paslaugų teikimą.
3. Komiteto veikla grindžiama kolegialaus klausimų svarstymo, demokratijos, teisėtumo, lygiateisiškumo principais, taip pat asmenine Komiteto narių atsakomybe.
4. Visa Komitetui pateikta informacija apie asmenis, įstaigą (įstaigas) ir (ar) specialistus, kuri įstatymų nustatyta tvarka laikoma konfidencialia, gali būti atskleista kitiems asmenims tik Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos teisės aktuose, reguliuojančiuose tokios informacijos tvarkymą, nustatytais pagrindais ir tvarka.
II SKYRIUS
KOMITETO UŽDAVINYS IR FUNKCIJOS
5. Komiteto uždavinys – papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros valdymo pagal savo kompetenciją įgyvendinimas.
6. Komiteto funkcijos:
6.1. teikti siūlymus sveikatos apsaugos ministrui dėl papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros sričių paslaugų grupėms ir (ar) pogrupiams priskiriamų konkrečių paslaugų sąrašo tikslinimo;
6.2. teikti siūlymus sveikatos apsaugos ministrui dėl papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros produktų, gyvūnų ir kitų gyvų organizmų įtraukimo į papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros produktų, gyvūnų ir kitų gyvų organizmų, naudojamų teikiant papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros paslaugas, sąrašą;
6.3. teikti sveikatos apsaugos ministrui siūlymus dėl papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros paslaugų gerinimo;
III SKYRIUS
KOMITETO TEISĖS. KOMITETO NARIŲ PAREIGOS
7. Komitetas, vykdydamas savo funkcijas, turi teisę:
7.1. kreiptis į valstybės ir savivaldybių institucijas, įstaigas, įmones dėl informacijos pateikimo;
8. Komiteto narys privalo:
8.1. užpildyti ir pasirašyti pasižadėjimą neviešinti įstatymu nustatyta tvarka konfidencialios informacijos (Nuostatų priedas) ir pateikti jį Komiteto pirmininkui;
8.2. jei Komiteto nariai yra deleguoti organizacijų – atstovauti atitinkamai organizacijai, išreiškiančiai jos narių interesus;
8.3. nedalyvauti (nusišalinti) rengiant, svarstant ar priimant siūlymus arba kitaip darant įtaką jų priėmimui, jei šie siūlymai sukelia viešųjų ir privačių interesų konfliktą;
IV SKYRIUS
KOMITETO SUDARYMO TVARKA
9. Komiteto sudėtį tvirtina sveikatos apsaugos ministras. Asmuo Komiteto nariu gali būti penkerius metus ir ne daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės. Komitetą sudaro 15 narių:
9.1. šeši valstybės institucijų ir įstaigų atstovai: penki Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos ir (ar) jai pavaldžių įstaigų atstovai ir vienas Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovas;
9.2 keturi mokslo ir studijų institucijų, vykdančių veiklą papildomosios ir alternatyvios sveikatos priežiūros srityje, atstovai: po vieną iš Vilniaus universiteto, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto, Klaipėdos universiteto ir Lietuvos sporto universiteto;
10. Nuostatų 9.1 ir 9.2 papunkčiuose nurodyti atstovai (išskyrus Sveikatos apsaugos ministerijos atstovus) deleguojami esant Sveikatos apsaugos ministerijos kreipimuisi deleguoti atstovus į Komitetą.
11. Nuostatų 9.3 papunktyje nurodyti atstovai iš atitinkamus papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros specialistus vienijančių asociacijų į Komitetą deleguojami šia tvarka:
11.1. Sveikatos apsaugos ministerija savo interneto svetainėje viešai paskelbia pranešimą, kad papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros specialistus vienijančios asociacijos į Komitetą deleguotų po vieną atstovą. Deleguojant atstovą būtina pateikti raštu išdėstytą motyvaciją dėl deleguojamo asmens darbo Komitete, dokumentus, patvirtinančius deleguojamo asmens atstovavimo patirtį (terminą) jį deleguojančioje asociacijoje;
11.2. pasibaigus delegavimo laikotarpiui, jei nuo atitinkamų papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros specialistus vienijančių asociacijų į Komitetą deleguoti daugiau nei penki atstovai, sveikatos apsaugos ministras įsakymu sudaro atrankos komisiją, kuri, atsižvelgdama į Nuostatų 11.1 papunktyje pateiktą informaciją (darbo patirtis papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros srityje, kompetencija, kvalifikacijos įgijimo šaltiniai ir t. t.), vykdo papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros specialistus vienijančių asociacijų į Komitetą deleguojamų atstovų atranką;
11.3. jeigu Nuostatų 11.1 ir 11.2 papunkčiuose nustatyta tvarka į Komiteto sudėtį buvo deleguoti mažiau nei penki atstovai, Sveikatos apsaugos ministerija gali kreiptis į konkrečias papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros specialistus vienijančias asociacijas dėl likusių narių delegavimo.
12. Komiteto nariu gali būti tik nepriekaištingos reputacijos Lietuvos Respublikos pilietis, turintis aukštąjį universitetinį arba jam prilygintą išsilavinimą. Komiteto nariu, atstovaujančiu valstybės institucijoms ar įstaigoms, gali būti tik asmuo, turintis ne trumpesnę kaip vienų metų darbo (valstybės tarnybos) patirtį deleguojančiose valstybės institucijose ir turintis žinių bei kompetencijų papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros srityje, o Komiteto nariu, atstovaujančiu papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros specialistus vienijančioms asociacijoms, ne trumpesnę kaip vienų metų narystės (atstovavimo) nurodytose organizacijose patirtį.
13. Kartu su delegavimo į Komitetą raštais pateikiama ir deleguojamo atstovo užpildyta Atitikties nepriekaištingos reputacijos reikalavimams deklaracijos forma, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. lapkričio 28 d. nutarimu Nr. 1176 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymo įgyvendinimo“.
14. Už informacijos apie deleguojamą atstovą tikrumą atsako deleguojanti įstaiga ar institucija ir pats deleguojamas atstovas.
15. Komiteto nario įgaliojimai nutrūksta, kai:
15.3. jeigu jam įstatymų nustatyta tvarka yra pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl sunkaus ar labai sunkaus nusikaltimo padarymo, dėl nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams, korupcinio pobūdžio nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo padarymo ar dėl nusikaltimų, kuriais padaryta turtinė žala, ar teismas pripažįsta jį neveiksniu;
16. Komiteto nario įgaliojimams nutrūkus, sveikatos apsaugos ministras išbraukia jį iš Komiteto sudėties.
17. Nuostatuose nurodyta tvarka į laisvą vietą deleguojančios institucijos skiria naują Komiteto narį.
V SKYRIUS
KOMITETO DARBO ORGANIZAVIMAS IR SPRENDIMŲ PRIĖMIMO TVARKA
19. Komiteto darbui vadovauja pirmininkas, o jo laikinai nesant – Komiteto pirmininko pavaduotojas. Jie renkami pirmajame naujai sudaryto Komiteto posėdyje. Komiteto narius į pirmąjį posėdį kviečia Sveikatos apsaugos ministerija.
Komiteto pirmininku laikomas išrinktas tas Komiteto narys, kai dalyvaujant ne mažiau kaip 4/5 Komiteto narių už jį balsuoja daugiau kaip pusė visų Komiteto posėdyje dalyvaujančių Komiteto narių. Jeigu nė vienas kandidatas per pirmą balsavimą nesurenka reikiamo balsų skaičiaus, Komitetas, dalyvaujant ne mažiau kaip 4/5 Komiteto narių, Komiteto pirmininką renka pakartotiniuose rinkimuose, kuriuose dalyvauja du daugiausia balsų surinkę kandidatai. Pakartotiniuose rinkimuose išrinktu Komiteto pirmininku laikomas asmuo, surinkęs posėdyje dalyvaujančių Komiteto narių balsų daugumą. Komiteto pirmininko pavaduotojas laikomas išrinktu, jei už jį balsuoja daugiau kaip pusė visų Komiteto posėdyje dalyvaujančių Komiteto narių.
20. Komitetą techniškai aptarnauja Komiteto sekretorius (toliau – sekretorius), kuris skiriamas sveikatos apsaugos ministro įsakymu. Sekretorius nėra Komiteto narys.
21. Komitetas klausimus sprendžia posėdžiuose. Posėdžiai šaukiami prireikus, bet ne rečiau kaip vieną kartą per metų ketvirtį. Komiteto pirmininko arba jo pavaduotojo (jeigu Komiteto pirmininkas dėl objektyvių priežasčių negali atlikti savo funkcijų) iniciatyva gali būti organizuojama Komiteto narių apklausa elektroniniu būdu, nerengiant posėdžio.
22. Komiteto posėdžius šaukia ir jiems vadovauja Komiteto pirmininkas. Jeigu jis dėl objektyvių priežasčių negali sušaukti Komiteto posėdžio, tai atlieka jo pavaduotojas.
23. Klausimus Komiteto posėdžiams elektroniniu paštu teikia Komiteto nariai. Jei klausimą Komiteto posėdžiui nori pateikti visuomenės atstovas, jis kreipiasi į Komiteto pirmininką.
24. Komitetui teikiami klausimai turi būti tiksliai suformuluoti, prireikus turi būti pateikiama svarstomą klausimą pagrindžianti medžiaga. Jeigu Komitetui teikiamas svarstyti klausimas yra susijęs su kitų institucijų veikla, interesais ir kompetencija, turi būti pateikiama tos institucijos nuomonė. Prireikus sužinoma ir Komitetui pateikiama atitinkamų kitų organizacijų nuomonė.
25. Jei Komitetui pateikti klausimai nėra galutinai suderinti, į darbotvarkę jie gali būti įtraukiami tik Komiteto pirmininkui sutikus. Tai nurodoma pridedamoje prie Komiteto darbotvarkės pažymoje, kurioje nurodomi dėl klausimų kilę prieštaravimai bei jų nesuderinimo priežastys.
26. Komiteto pirmininkas rengia Komiteto posėdžio darbotvarkės projektą, nurodo pranešėjus bei kviečiamus į posėdį asmenis. Pasirašytą darbotvarkę kartu su posėdyje svarstoma medžiaga sekretorius ne vėliau kaip likus 5 darbo dienoms išsiunčia Komiteto nariams, o pranešėjams bei kviečiamiems į posėdį asmenims – tik su jų klausimu susijusią medžiagą. Visi suinteresuoti darbotvarkėje nurodytais klausimais asmenys turi teisę savo pasiūlymus ir pastabas Komitetui raštu arba elektroniniu paštu pateikti ne vėliau kaip likus 2 darbo dienoms iki Komiteto posėdžio. Komiteto pirmininkas įvertina suinteresuotųjų asmenų pateiktą informaciją ir esminius siūlymus įtraukia į darbotvarkę. Komiteto posėdžiuose dalyvausiančių kviestinių asmenų sąrašą tvirtina Komiteto pirmininkas. Komiteto narius, pranešėjus ir kviestinius asmenis raštu arba elektroniniu paštu kviečia sekretorius.
27. Kai dėl objektyviai susiklosčiusių nenumatytų aplinkybių, nepriklausiančių nuo Komiteto pirmininko veiklos, klausimą būtina svarstyti skubiai, Komiteto pirmininkas gali šaukti Komiteto posėdį nesilaikydamas Nuostatuose nurodytų terminų ir procedūrų tvarkos. Šio punkto nustatyta tvarka sušauktas Komiteto posėdis yra teisėtas, jei jo pradžioje Komiteto pirmininkui nurodžius objektyviai susiklosčiusias nenumatytas aplinkybes, tokiai Komiteto posėdžio skubai pritaria ne mažiau kaip 1/2 visų Komiteto posėdyje dalyvaujančių narių (tai pažymint Komiteto posėdžio protokole).
28. Nedalyvaujantys posėdyje Komiteto nariai gali raštu arba elektroniniu paštu pareikšti nuomonę svarstomais klausimais. Jų nuomonė paskelbiama posėdžio metu.
29. Komiteto posėdžio pradžioje pritariama posėdžio darbotvarkei. Komiteto pirmininkui ar Komiteto nariui pasiūlius ir Komiteto nariams pritarus, darbotvarkė gali būti papildoma naujais klausimais.
30. Komiteto posėdis yra teisėtas, jeigu jame dalyvauja ne mažiau kaip 1/2 Komiteto narių (išskyrus Nuostatų 19 punkte numatytą atvejį). Komiteto posėdyje negalintis dalyvauti Komiteto narys ne vėliau kaip likus 1 darbo dienai iki posėdžio pradžios turi pranešti apie tai Komiteto pirmininkui ir (ar) sekretoriui.
31. Komiteto siūlymai priimami paprasta posėdyje dalyvaujančių Komiteto narių balsų dauguma, o vykdant elektroninę apklausą – paprasta elektroninėje apklausoje dalyvavusių Komiteto narių balsų dauguma (išskyrus Nuostatų 19 punkte numatytą atvejį). Sprendžiant klausimus elektroniniu būdu, Komiteto nariai savo nuomonę svarstomais klausimais gali pareikšti per sekretoriaus elektroniniame laiške nurodytą terminą, kuris negali būti ilgesnis nei 3 darbo dienos nuo elektroninio laiško išsiuntimo dienos. Jei balsai pasiskirsto po lygiai, sprendimą lemia Komiteto pirmininko balsas.
32. Komiteto posėdžiai protokoluojami. Protokole nurodoma data, posėdžio dalyviai, posėdžio darbotvarkė, nagrinėtų klausimų esmė ir pasiūlymai (nutariamoji dalis). Posėdžius techniškai aptarnauja ir protokolą rašo sekretorius, jį pasirašo Komiteto pirmininkas ir sekretorius. Protokolui suteikiamas eilės numeris pagal bendrąją numeraciją nuo metų pradžios iki metų pabaigos. Komitetui sprendžiant klausimus elektroniniu būdu, prie protokolo pridedamos Komiteto narių elektroninių laiškų kopijos. Komiteto protokolai (originalai) kartu su svarstyto klausimo medžiaga saugomi teisės aktų nustatyta tvarka .
33. Viešai skelbiamos Komiteto posėdžių protokolų nutariamosios dalys. Komiteto priimti sprendimai (nutariamosios dalys) skelbiami Sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje.
34. Komiteto posėdyje gali dalyvauti visuomenės atstovai. Komiteto posėdyje pageidaujantys dalyvauti visuomenės atstovai ne vėliau kaip prieš 2 darbo dienas iki posėdžio pradžios turi raštu arba elektroniniu paštu pateikti prašymą Komiteto pirmininkui. Prašyme turi būti nurodytas posėdyje pageidaujančio dalyvauti asmens vardas, pavardė, kontaktiniai duomenys, jį delegavusi organizacija (jei asmuo atstovauja visuomeninei ar kitai organizacijai) ir darbotvarkės klausimas, kurį svarstant norima dalyvauti. Komiteto pirmininkas arba jo pavaduotojas sudaro posėdyje dalyvaujančių kviestinių asmenų sąrašą.
Papildomosios ir alternatyviosios
sveikatos priežiūros plėtros Komiteto
nuostatų
priedas
KONFIDENCIALUMO LAIKYMOSI PASIŽADĖJIMAS
____________
(data)
Vilnius
1. Pripažįstu, kad atlikdamas (-a) visas pareigas, kurias man gali tekti vykdyti Papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros plėtros komitete, galiu gauti informacijos apie tam tikrus konfidencialius veiklos klausimus ir informacijos, kuri yra išskirtinė Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos nuosavybė.
2. Pasižadu:
2.1. Saugoti duomenis, sudarančius konfidencialią informaciją ir neskleisti konfidencialios informacijos tretiesiems asmenims nei veiklos metu Papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros plėtros komitete, nei pasibaigus veiklos laikotarpiui, neatsižvelgiant į priežastis, išskyrus atvejus, kai:
2.1.1. konfidenciali informacija gali būti atskleidžiama Sveikatos apsaugos ministerijos darbuotojams, kurie, vykdydami darbo funkcijas, turi teisę susipažinti su konfidencialia informacija;
2.2. Saugoti sužinotą konfidencialią informaciją ir imtis reikiamų priemonių, kad konfidenciali informacija nebūtų prieinama ir atskleista tretiesiems asmenims.
2.3. Naudoti gautą konfidencialią informaciją išimtinai tik Sveikatos apsaugos ministerijos interesais.
2.4. Konfidencialios informacijos nekopijuoti, nefotografuoti arba kitu būdu nedauginti, nedaryti jokių pakeitimų ir nenaudoti asmeniniams tikslams arba savo šeimos, giminaičių arba trečiųjų asmenų interesais.
3. Esu įspėtas (-a), kad, pažeidęs šį pasižadėjimą, turėsiu atlyginti padarytą žalą Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka ir kad už konfidencialios informacijos atskleidimą man gali būti taikoma Lietuvos Respublikos teisės aktų numatyta atsakomybė.