LIETUVOS MOKSLO TARYBOS PIRMININKAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS MOKSLO TARYBOS MOKSLINĖS VEIKLOS

ETIKOS KOMISIJOS DARBO REGLAMENTO PATVIRTINIMO

 

2021 m. rugsėjo 22 d. Nr. V-355

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo 15 straipsnio 3 dalimi ir siekdamas užtikrinti mokslinės veiklos etikos principų laikymąsi Lietuvos mokslo tarybos veikloje:

1T v i r t i n u pridedamą Lietuvos mokslo tarybos mokslinės veiklos etikos komisijos darbo reglamentą (toliau – Reglamentas).

2L a i k a u, kad paskirti ir šešis metus iki Reglamento įsigaliojimo dienos dirbę Lietuvos mokslo tarybos mokslinės veiklos etikos komisijos nariai ėjo dvi kadencijas, mažiau nei šešis metus – vieną kadenciją.

3P r i p a ž į s t u netekus galios Lietuvos mokslo tarybos mokslinės veiklos etikos principus, patvirtintus Lietuvos mokslo tarybos 2012 m. gegužės 7 d. nutarimu Nr. VII-102 „Dėl Lietuvos mokslo tarybos mokslinės veiklos etikos principų patvirtinimo“.

 

 

 

Pirmininkas                                                                                                                     Romas Baronas

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos mokslo tarybos pirmininko

2021 m. rugsėjo 22 d. įsakymu Nr. V-355

 

LIETUVOS MOKSLO TARYBOS MOKSLINĖS VEIKLOS ETIKOS KOMISIJOS

DARBO REGLAMENTAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.    Lietuvos mokslo tarybos (toliau – Tarybos) mokslinės veiklos etikos komisijos darbo reglamentas (toliau – Reglamentas) nustato Tarybos mokslinės veiklos etikos komisijos (toliau – Komisija) darbo tvarką.

2.    Komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymu, Europos elgesio kodeksu mokslinių tyrimų etikos klausimais (Europos tiksliųjų ir humanitarinių mokslų akademijų federacija (angl. ALLEA), pataisytas 2018 m. leidimas), Lietuvos Respublikos Seimo 2017 m. birželio 22 d. nutarimu Nr. XIII-499 „Dėl Lietuvos mokslo tarybos nuostatų patvirtinimo“ patvirtintais Lietuvos mokslo tarybos nuostatais (toliau – Nuostatai), Lietuvos Respublikos akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus (toliau – Kontrolierius) 2020 m. gruodžio 10 d. įsakymu Nr. V-60 „Dėl Atitikties mokslinių tyrimų etikai vertinimo gairių tvirtinimo“ patvirtintomis Atitikties mokslinių tyrimų etikai vertinimo gairėmis (toliau – Gairės) kitais susijusiais Lietuvos Respublikos teisės aktais ir šiuo Reglamentu.

 

II SKYRIUS

KOMISIJOS SUDARYMAS IR jos FUNKCIJOS

 

3.    Komisijos sudėtį, kurią siūlo Tarybos valdyba iš Gamtos ir technikos mokslų (toliau – GTM) komiteto atrinktų 4 kandidatų, iš kurių vienas – GTM komiteto narys, kuriam netaikomi Reglamento 5.1-5.3 papunkčiuose nustatyti reikalavimai, Humanitarinių ir socialinių mokslų (toliau – HSM) komiteto atrinktų 3 kandidatų, iš kurių vienas – HSM komiteto narys, kuriam netaikomi Reglamento 5.1-5.3 papunkčiuose nustatyti reikalavimai, tvirtina Tarybos pirmininkas. Komitetai siūlo Reglamento 5 punkte nustatytus reikalavimus atitinkančius kandidatus į Komisijos narius.

4.    Komisijos pirmininką bei jo pavaduotoją skiria Tarybos pirmininkas. Pasibaigus GTM ir (ar) HSM komiteto nario kadencijai Taryboje, jo kadencija Komisijoje baigiasi tada, kai komitetas atrenka naują komiteto narį į Komisiją. GTM ir (ar) HSM komitetas gali pakeisti komiteto narį kitu atitinkamo komiteto nariu ir nesibaigus jo kadencijai Komisijoje (komiteto nario prašymu ar komiteto sprendimu).

5.    Komisija sudaroma iš septynių nepriekaištingos reputacijos (kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatyme) narių, kuriems nėra pritaikyti apribojimai dėl sutartinių įsipareigojimų Tarybai nevykdymo ir tenkinančių bent vieną iš reikalavimų:

5.1. turi publikacijų, susijusių su akademinės etikos tematika;

5.2. turi patirties nagrinėjant akademinės etikos klausimus;

5.3. yra dalyvavę (dalyvauja) projektuose ar kitoje veikloje, susijusiuose su akademinės veiklos etika.

6.    Komisijos narių kadencija – 3 metai, Komisijos nariu galima būti ne ilgiau kaip dvi kadencijas iš eilės. Pirmą kartą suėjus 3 metų kadencijai gali būti pakeista pusė ar visa Komisijos narių sudėtis arba gali būti pratęsta visų narių kadencija dar 3 metams (jei Komisija dirba efektyviai). Tarybos pirmininkas paprastai įvertina Komisijos darbo efektyvumą pagal kasmet Komisijos pateikiamą darbų apibendrinimą (taip pat gali kreiptis nuomonės į Komitetus, kitus organus bei kitus asmenis).

7.    Komisijos pirmininkas organizuoja Komisijos darbą, vadovauja Komisijos posėdžiams, atsako už jos veiklą, atstovauja jai ar įgalioja tai daryti kitus Komisijos narius. Nesant Komisijos pirmininko, jo funkcijas vykdo Komisijos pirmininko pavaduotojas.

8.    Komisijos pirmininkui, jo pavaduotojui ir (ar) kitam nariui atsistatydinus arba ilgiau kaip 3 mėnesius iš eilės negalint eiti savo pareigų, Tarybos pirmininkas paskiria naują Komisijos pirmininką, jo pavaduotoją ar narį Reglamento nustatyta tvarka.

9.    Komisijos narys privalo nusišalinti nuo Komisijai paskirto (-ų) klausimo (-ų) nagrinėjimo, jeigu jam gali kilti viešųjų ir privačių interesų konfliktas. Paaiškėjus tokioms aplinkybėms prieš posėdį, jis privalo apie tai informuoti Komisijos pirmininką (jo pavaduotoją), posėdžio metu – posėdžio dalyvius, nusišalinti ir nedalyvauti visose klausimo rengimo, svarstymo ir priėmimo stadijose arba kitaip paveikti Komisijos sprendimus. Apie nusišalinimo faktą pažymima Komisijos posėdžio protokole. Komisijos pirmininkas užtikrina, kad interesų konfliktą keliančio klausimo (-ų) medžiaga nusišalinusiam Komisijos nariui būtų neprieinama.

10Komisijos sekretoriumi skiriamas Tarybos Mokslo fondo darbuotojas (toliau – Sekretorius). Sekretorius padeda Komisijos pirmininkui ar jo pavaduotojui organizuoti posėdžius, surenka dokumentus dėl klausimo (-ų) svarstymo Komisijoje, suderinęs su Komisijos pirmininku, nustato posėdžio organizavimo būdą, datą, laiką ir vietą, parengia jo darbotvarkės projektą, organizuoja Komisijos posėdį bei sukviečia Komisijos narius, rengia posėdžių protokolus, atlieka Reglamento 28 punkte nustatytas pareigas bei vykdo kitus Komisijos pirmininko ar jo pavaduotojo pavedimus.

11Komisijos funkcijos:

11.1.    nagrinėti teisėkūros iniciatyvas ir teisės aktų projektus, susijusius su mokslinės veiklos etika, teikti Tarybos pirmininkui pastabas bei pasiūlymus dėl jų;

11.2.    rengti pasiūlymus Tarybos pirmininkui dėl Tarybos teisės aktų nuostatų, kuriomis siekiama užtikrinti mokslinės veiklos etikos principų laikymąsi Tarybos veikloje;

11.3.    patarti Tarybos pirmininkui mokslinės veiklos etikos klausimais;

11.4.    nagrinėti kreipimusis dėl įtarimų, kad pažeisti Gairių 22 p. išdėstyti bendrieji atitikties mokslinių tyrimų etikai principai, susiję su:

11.4.1. Tarybos konkursinio finansavimo projektų paraiškomis ir (ar) ataskaitomis;

11.4.2. mokslo ir studijų institucijų kasmetinio ir (ar) palyginamojo vertinimo medžiaga;

11.4.3. kita Tarybos veikla.

 

III SKYRIUS

KOMISIJOS DARBO ORGANIZAVIMAS

 

12Pagrindinė Komisijos veiklos forma yra posėdžiai. Jie organizuojami kontaktiniu, nuotoliniu arba mišriu (kontaktiniu ir nuotoliniu) būdais.

13Komisijos posėdį (toliau – posėdis) kviečia ir siūlo jo organizavimo būdą, darbotvarkę Komisijos pirmininkas.

14Posėdis taip pat turi būti sukviestas, jei pasiūlo ne mažiau kaip pusė Komisijos narių. Šiuo atveju posėdis turi būti sukviestas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų.

15Visi Komisijos nariai ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas informuojami apie posėdžio organizavimo būdą, datą, laiką, vietą bei siūlomą darbotvarkę ir jiems pateikiama visa su numatytais svarstyti klausimais susijusi medžiaga.

16Nagrinėjamiems klausimams spręsti Komisija gali pasitelkti ekspertus ir (ar) pasikviesti Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnybos (toliau – AEPKT) atstovą.

 

IV SKYRIUS

KOMISIJOS POSĖDŽIAI

 

17Komisijos nariai prieš Reglamento 11.4 papunktyje numatytų klausimų svarstymą posėdyje nusprendžia, ar posėdis yra uždaras, kokia informacija ir (ar) dokumentai, susiję su klausimo svarstymu, yra konfidenciali. Taip pat Komisija priima sprendimą ar kviesti asmenis, susijusius su svarstomais klausimais, ir (ar) asmenų institucijų atstovus. Komisijai nusprendus susijusius asmenis (institucijų atstovus) į posėdį kviesti, jie informuojami ne vėliau kaip prieš 3 dienas iki Komisijos posėdžio dienos.

18Posėdžiui pirmininkauja Komisijos pirmininkas arba jo pavaduotojas.

19Pirmininkaujantis skelbia posėdžio pradžią, pabaigą ir darbotvarkėje nenumatytas pertraukas, užtikrina posėdžio darbo tvarką, nustato pasisakymų trukmę, kviečia kalbėti Komisijos narius ir į posėdį pakviestus asmenis, vadovauja svarstymams, skelbia balsavimą bei jo rezultatus.

20Posėdis yra teisėtas, jeigu jame dalyvauja daugiau kaip pusė Komisijos narių (įskaitant ir dalyvaujančius nuotoliniu būdu).

21Numatyta posėdžio darbotvarkė Komisijos narių siūlymu gali būti pakeista ar papildyta, jei tam pritaria dauguma posėdyje dalyvaujančių Komisijos narių.

 

V SKYRIUS

KOMISIJOS NUTARIMAI

 

22.     Komisija, atlikdama Reglamento 11.4 papunktyje nurodytą funkciją, priima nutarimą dėl kreipimųsi pagrįstumo ir teikia siūlymą Tarybos pirmininkui:

22.1kreipimasis pagrįstas. Siūloma Tarybos pirmininkui kreiptis į AEPKT dėl tolesnės eigos;

22.2kreipimasis nepagrįstas. Siūloma Tarybos pirmininkui kreipimosi toliau nesvarstyti ir suformuluojamas atsakymo projektas kreipimosi pateikėjui;

22.3jei kreipimosi pagrįstumas susijęs su Tarybos teisės aktais, siūloma Pirmininkui priimti sprendimą dėl tolesnių veiksmų (teisės aktų keitimo).

23Priimtame Komisijos nutarime turi būti išdėstyti sprendimo motyvai ar argumentai.

24Nutarimas priimamas bendru sutarimu, o nepavykus jo pasiekti – paprasta posėdyje dalyvaujančių Komisijos narių balsų dauguma (įskaitant ir dalyvaujančius nuotoliniu būdu). Balsams pasiskirsčius po lygiai, lemia Komisijos pirmininko balsas. Balsavimas vykdomas atviru būdu.

25Komisija, atlikdama kitas Reglamento 11 punkte nurodytas funkcijas, suformuluoja rekomendacijas, susijusias su nagrinėtais klausimais, ir teikia siūlymą Tarybos pirmininkui.

26Esant galimam viešųjų ir privačių interesų konfliktui, Komisijos narys privalo laikytis Reglamento 9 punkte nustatytos nusišalinimo tvarkos. Nusišalinus bent vienam Komisijos nariui klausimas yra svarstomas, kai jo svarstyme dalyvauja daugiau kaip pusė Komisijos narių, neįskaitant nusišalinusio nario.

27Posėdžio protokolas parengiamas ir pasirašomas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas po posėdžio. Protokolą pasirašo Komisijos pirmininkas arba jo pavaduotojas, jei jis pirmininkavo posėdžiui ir Sekretorius. Sekretorius su posėdžio nutarimais supažindina Tarybos pirmininką ir, Komisijai nurodžius, suinteresuotus asmenis, jų institucijas.

28Komisijos sekretorius pateikia Tarybos pirmininkui Komisijos siūlymus, jei reikalinga informuoja Tarybos Mokslo fondo skyrius pagal kompetenciją apie priimtus nutarimus.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

29Komisijos narys ir Komisijos pasitelktas ekspertas gali dalyvauti Komisijos veikloje tik pasirašęs Konfidencialumo laikymosi pasižadėjimą (forma nustatyta Konfidencialios informacijos nustatymo ir naudojimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos mokslo tarybos pirmininko 2017 m. liepos 28 d. įsakymu Nr. V-190 „Dėl konfidencialios informacijos nustatymo ir naudojimo tvarkos aprašo“ priede). 

30Komisijos nariams atlyginama vadovaujantis Atlygio už darbą ekspertams skaičiavimo tvarkos aprašu, patvirtintu Tarybos pirmininko 2020 m. kovo 2 d. įsakymu Nr. V-130 „Dėl atlygio už darbą ekspertams skaičiavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

31Komisijos darbo reglamentas gali būti peržiūrimas, tobulinamas ar papildomas. Iniciatyvą teikti pasiūlymus dėl darbo reglamento keitimo turi Tarybos pirmininkas, Komisijos pirmininkas bei Komisijos nariai. Pasiūlymai turi būti apsvarstyti Komisijos posėdyje.