MUITINĖS DEPARTAMENTO

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS GENERALINIO DIREKTORIAUS

Į S A K Y M A S

 

DĖL PREKIŲ MĖGINIŲ (PAVYZDŽIŲ) ĖMIMO LIETUVOS RESPUBLIKOS MUITŲ TERITORIJOJE PASIRINKTŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ IR JOMIS GABENAMŲ PREKIŲ TIKRINIMO METU IR MĖGINIŲ TVARKYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2013 m. gruodžio 17 d. Nr. 1B-869

Vilnius

 

 

1. T v i r t i n u pridedamas Prekių mėginių (pavyzdžių) ėmimo Lietuvos Respublikos muitų teritorijoje pasirinktų transporto priemonių ir jomis gabenamų prekių tikrinimo metu ir mėginių tvarkymo taisykles.

2. Šis įsakymas įsigalioja 2014 m. sausio 2 d.

 

 

 

Generalinio direktoriaus pavaduotoja,

laikinai atliekanti generalinio direktoriaus funkcijas     Ramutė Liupkevičienė

 

PATVIRTINTA

Muitinės departamento

prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos

generalinio direktoriaus 2013 m. gruodžio 17 d.

įsakymu Nr. 1B-869

 

PREKIŲ MĖGINIŲ (PAVYZDŽIŲ) ĖMIMO LIETUVOS RESPUBLIKOS MUITŲ TERITORIJOJE PASIRINKTŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ IR JOMIS GABENAMŲ PREKIŲ TIKRINIMO METU IR MĖGINIŲ TVARKYMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

 1. Prekių mėginių (pavyzdžių) ėmimo Lietuvos Respublikos muitų teritorijoje pasirinktų transporto priemonių ir jomis gabenamų prekių tikrinimo metu ir mėginių tvarkymo taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja muitinės mobiliųjų grupių ar kitų muitinės padalinių (toliau – muitinės padalinys) pareigūnų, kuriems suteikti įgaliojimai imti prekių mėginius, veiksmus imant ir tvarkant paimtus prekių mėginius (pavyzdžius) (toliau – mėginiai) ir su jais susijusius dokumentus.

Muitinės mobiliųjų grupių pareigūnai, vadovaudamiesi Taisyklėmis, prekių mėginius paima nusprendus, kad tai būtina muitinės mobiliųjų grupių nurodytoms funkcijoms vykdyti.

2. Taisyklės netaikomos mėginiams, kurie imami prekių muitinio įforminimo metu arba muitinės vykdomų patikrinimų po muitinio įforminimo (prekių išleidimo) metu dėl jų tarifinio klasifikavimo.

 

II. MĖGINIŲ ĖMIMAS

 

3. Prekių mėginiai imami šiais atvejais:

3.1. kai būtina nustatyti prekių muitinės nomenklatūros kodą;

3.2. kai prekių negalima suklasifikuoti pagal pateiktus dokumentus;

3.3. kai būtina nustatyti prekių sudėtį (parametrus), atliekant tyrimą Muitinės laboratorijoje;

3.4. kitais atvejais (pvz., kai būtina įsitikinti, ar gabenamoms prekėms netaikomi draudimai arba apribojimai).

4. Mėginiai imami vadovaujantis Prekių mėginių (pavyzdžių) administravimo taisyklėmis (toliau – Administravimo taisyklės), patvirtintomis Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – Muitinės departamentas) generalinio direktoriaus 2010 m. birželio 29 d. įsakymu Nr. 1B-443 (Žin., 2010, Nr. 80-4201).

5. Mėginį paėmęs muitinės pareigūnas užpildo Administravimo taisyklių 1 priede nurodytą Mėginio ėmimo protokolą.

Privaloma užpildyti šiuos Protokolo langelius:

5.1. ,,Gavėjas/Importuotojas (asmenį identifikuojantis kodas, pavadinimas, adresas)“,,,Siuntėjas/Eksportuotojas (asmenį identifikuojantis kodas, pavadinimas, adresas)“ arba,,Vežėjas (asmenį identifikuojantis kodas, pavadinimas, adresas)“;

5.2. ,,Prekės aprašymas (komercinis prekės pavadinimas“;

5.3. ,,Mėginių kiekis“;

5.4. ,,Vieno mėginio dydis“;

5.5. ,,Iš viso paimta mėginių“;

5.6. ,,Ypatingos žymės“;

5.7. ,,Mėginio aprašymas, artikulas (brūkšninis kodas) ir kt.“;

5.8. ,,Mėginio paėmimo vieta (transporto priemonė, konteinerio, dėžės Nr.)“;

5.9. ,,Mėginio paėmimo laikas“;

5.10. ,,Muitinės pakuotė“;

5.11. ,,Mėginio ženklinimas“.

6. Kiekvienam mėginiui įforminamas atskiras Protokolas. Muitinės pareigūnas Protokolo formą užpildo ranka arba kompiuteriu. Užpildžius protokolą, jis registruojamas muitinės padalinyje pildomame Mėginio ėmimo protokolų registravimo žurnale (priedas), suteikiant jam 10 ženklų numerį, kurio:

6.1. 1-asis ir 2-asis ženklai – du paskutiniai einamųjų metų skaitmenys;

6.2 3–6-asis ženklai – muitinės įstaigos kodas, sudarytas iš Muitinės įstaigų klasifikatoriaus, patvirtinto Muitinės departamento generalinio direktoriaus 2009 m. birželio 25 d. įsakymu Nr. 1B-351 (Žin., 2009, Nr. 77-3213), kodo 3–6 ženklų;

6.3. 7–10-asis ženklai – eilės numeris (numeruojama nuosekliai, kiekvienais metais pradedant nuo,,0001“).

Jei užregistruoti Protokolo nurodytuoju būdu neįmanoma, muitinės pareigūnas (ketinantis imti prekių mėginius) iš anksto rezervuoja numerį Mėginio ėmimo protokolų registravimo žurnale, kurį baigia pildyti ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo Protokolo surašymo dienos. Nepanaudojus rezervuoto numerio, šio žurnalo skiltyje,,Pastabos“ muitinės pareigūnas įrašo,,Mėginys nepaimtas“.

7. Įforminus Protokolą, užpildoma Administravimo taisyklių 2 priede nurodytos formos Mėginio etiketė. Mėginio etiketė pritvirtinama prie kiekvieno mėginio arba jo pakuotės.

8. Protokole ir Mėginio etiketėje pasirašo prekių mėginių ėmime dalyvavęs asmuo ir prekės mėginį paėmęs muitinės pareigūnas bei dedamas C grupės spaudas. Jei asmuo atsisako dalyvauti imant mėginį, tai pažymima Protokolo langelyje,,Asmuo atsisakė dalyvauti imant mėginį“. Protokolo kopija atiduodama asmeniui (vežėjui), kurio prekės tikrinamos.

9. Paimti mėginiai supakuojami ir ženklinami dalyvaujant asmeniui (vežėjui), kurio prekės tikrinamos, vadovaujantis Prekių mėginių (pavyzdžių) tvarkymo instrukcija ir Naftos ir naftos produktų mėginių ėmimo instrukcija.

10. Paimti mėginiai kartu su atitinkamoms prekėms įformintų dokumentų kopijomis ir Protokolais ne vėliau kaip per 3 darbo dienas su lydraščiu pristatomi į Muitinės laboratoriją.

Tais atvejais, kai neįmanoma paimtų mėginių tiesiogiai pristatyti į Muitinės laboratoriją, mėginiai kartu su kitais atitinkamoms prekėms įformintų dokumentų kopijomis per 1 darbo dieną su lydraščiu pristatomi į muitinės struktūrinį padalinį, atsakingą už mėginių tvarkymą ir tarifinį prekių klasifikavimą (toliau – TM atsakingas struktūrinis padalinys). Gautą mėginį kartu su kitų atitinkamoms prekėms įformintų dokumentų kopijomis teritorinė muitinė su gautu lydraščiu per 10 darbo dienų nuo mėginio pristatymo į TM atsakingą struktūrinį padalinį dienos persiunčia į Muitinės laboratoriją. Lydraštyje TM atsakingo struktūrinio padalinio pareigūnas įrašo žodžius,,Mėginiai išsiųsti į Muitinės laboratoriją“, nurodo savo pareigų pavadinimą, datą, pavardę, vardą ir pasirašo.

11. Informacija apie mėginius į Darbo su prekių mėginiais (pavyzdžiais) informacinę sistemą neįvedama.

 

III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

12. Ištyrus mėginį Muitinės laboratorijoje, užpildoma Specialisto išvada arba Tyrimo protokolą, vadovaujantis Muitinės departamento generalinio direktoriaus 2005 m. liepos 15 d. įsakymu Nr. 1B-498 patvirtintais Ekspertinių tyrimų atlikimo Muitinės laboratorijoje nuostatais (Žin., 2005, Nr. 91-3416), ir išsiunčiama į mėginį paėmusį muitinės padalinį, kuris vadovaujantis teisės aktais priima sprendimą dėl tolesnių veiksmų.

13. Mėginiai saugomi Muitinės laboratorijoje Prekių mėginių (pavyzdžių) tvarkymo instrukcijos nustatyta tvarka.

 

__________________

 

 

Prekių mėginių (pavyzdžių) ėmimo

Lietuvos Respublikos muitų teritorijoje

pasirinktų transporto priemonių ir jomis

gabenamų prekių tikrinimo metu ir

mėginių tvarkymo taisyklių

priedas

 

(Mėginių ėmimo protokolų registravimo žurnalo forma)

______________________________

(muitinės įstaiga)

 

MĖGINIO ĖMIMO PROTOKOLŲ REGISTRAVIMO ŽURNALAS

 

Eil. Nr.

 

Protokolo Nr.

 

Data

 

Prekės aprašymas (komercinis prekių pavadinimas)

 

Prekių gavėjas/siuntėjas/vežėjas

 

Mėginį paėmusio muitinės pareigūno vardas, pavardė

 

Pastabos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

__________________