KULTŪROS PAVELDO DEPARTAMENTO

PRIE KULTŪROS MINISTERIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL KULTŪROS PAVELDO DEPARTAMENTO PRIE KULTŪROS MINISTERIJOS DIREKTORIAUS 2006 M. LIEPOS 12 D. ĮSAKYMO Nr. Į-315 „DĖL SUŽALOTŲ NEKILNOJAMŲJŲ KULTŪROS VERTYBIŲ ATKŪRIMO BŪDO IR NUOSTOLIŲ DYDŽIO NUSTATYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2014 m. rugsėjo 10 d. Nr. Į-203

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Sužalotų nekilnojamųjų kultūros vertybių atkūrimo būdo ir nuostolių dydžio nustatymo tvarkos aprašą, patvirtintą Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktoriaus 2006 m. liepos 12 d. įsakymu Nr. Į-315 „Dėl Sužalotų nekilnojamųjų kultūros vertybių atkūrimo būdo ir nuostolių dydžio nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1. Išdėstau 3 punktą taip:

3. Sužalotų nekilnojamųjų kultūros vertybių atkūrimo būdą ir nuostolių dydį nustato Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos (toliau – Departamentas).

Departamento teritorinis padalinys, užfiksavęs nekilnojamosios kultūros vertybės sužalojimo atvejį, apie tai raštu nedelsiant informuoja Departamento Kontrolės skyrių ir pateikia faktinių duomenų patikrinimo vietoje aktų, fotonuotraukų kopijas bei pasiūlymą dėl Komisijos sužalotų nekilnojamųjų kultūros vertybių atkūrimo būdui ir nuostolių dydžiui nustatyti (toliau – Komisija) narių sudėties.“

2. Išdėstau 4 punktą taip:

4. Komisija sudaroma ir jos pirmininkas skiriamas Departamento direktoriaus įsakymu iš Departamento Kontrolės skyriaus ir, esant reikalui, kitų Departamento skyrių atstovų, Departamento teritorinio padalinio atstovo(-ų) ir savivaldybės paveldosaugos padalinio ar kito administracijos atstovo(-ų) (jeigu savivaldybėje paveldosaugos padalinio nėra). Į komisijos sudėtį įtraukiami Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2005 m. balandžio 14 d. įsakymu Nr. ĮV-146 patvirtinta tvarka atestuoti nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialistai, turintys ekspertizės specialisto kvalifikacinę kategoriją (toliau – specialistai): ne mažiau, kaip vienas specialistas, kai žala padaryta Kultūros vertybių registre registruotai nekilnojamajai kultūros vertybei, kuri nėra paskelbta valstybės ar savivaldybės saugomu kultūros paveldo objektu; ne mažiau, kaip du specialistai, kai žala padaryta valstybės ar savivaldybės saugomu paskelbtam kultūros paveldo objektui; ne mažiau, kaip trys specialistai, kai žala padaryta kultūros paminklu paskelbtam kultūros paveldo objektui.

Esant reikalui, gali būti kviečiami kiti atskirų sričių specialistai (apskaičiuojantys nuostolių dydį ir kiti), ekspertai bei valstybės ir savivaldybių institucijų atstovai.

Komisijos darbe turi teisę dalyvauti savininkas, valdytojas ar naudotojas kultūros paveldo objekto, kuriame pačiame ar jo teritorijoje arba apsaugos zonoje padaryta žala nekilnojamajai kultūros vertybei. Apie Komisijos atvykimą nekilnojamosios kultūros vertybės apžiūrai ir būklės fiksavimui Departamento teritorinis padalinys, kurio veiklos teritorijoje yra nekilnojamoji kultūros vertybė, Kultūros paveldo objektų ar vietovių apžiūros, būklės fiksavimo ir tyrimo atlikimo užtikrinimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2005 m. birželio 9 d. įsakymu Nr. ĮV-240, nustatyta tvarka informuoja nekilnojamosios kultūros vertybės valdytoją.

Komisijos pirmininkas teikia Departamento Kontrolės skyriui Komisijos akto projektą bei kitus duomenis ir dokumentus, susijusius su nekilnojamosios kultūros vertybės atkūrimo būdo ir nuostolių dydžio nustatymu.“

3. Išdėstau 5.8 punktą taip:

5.8. siūlomas sužalotos nekilnojamosios kultūros vertybės atkūrimo būdas, darbų apimtys (jeigu galima atkurti iki sužalojimo buvusią nekilnojamosios kultūros vertybės būklę). Komisijai nusprendus, kad iki sužalojimo buvusios nekilnojamosios kultūros vertybės būklės atkūrimas yra negalimas, Komisijos akte gali būti nurodomi siūlomi išlikusių sužalotos nekilnojamosios kultūros vertybės dalių neatidėliotini saugojimo darbai, numatyti Apsaugos techninių priemonių įrengimo ir neatidėliotinų saugojimo darbų sąraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2013 m. rugpjūčio 20 d. įsakymu Nr. ĮV-607.“

4. Išdėstau 7 punktą taip:

7. Komisijos aktą pasirašo visi Komisijos nariai. Komisijos narys turi teisę pareikšti atskirąją nuomonę, kuri pridedama prie akto. Akte šalia Komisijos nario pavardės įrašoma „Pridedama atskiroji nuomonė.“ Prie akto taip pat pridedamas nuostolių dydžio apskaičiavimas, pasirašytas jį atlikusio specialisto, taip pat kiti Komisijos darbe naudoti dokumentai ar jų kopijos.

Departamento direktoriui patvirtinus Komisijos aktą, Departamento teritorinis padalinys, kurio veiklos teritorijoje yra nekilnojamoji kultūros vertybė, raštu pasiūlo žalą padariusiam asmeniui atkurti iki sužalojimo buvusią būklę ir atlyginti dėl padarytos žalos patirtus nuostolius. Jeigu nesutariama, apie tai raštu informuojamas Departamentas, kuris sprendžia dėl ieškinio teismui dėl nekilnojamajai kultūros vertybei padarytos žalos atlyginimo ir nuostolių išieškojimo teikimo.

Departamento teritoriniai padaliniai kontroliuoja sužalotų nekilnojamųjų kultūros vertybių iki sužalojimo buvusios būklės atkūrimo darbų eigą ir einamųjų metų pabaigoje teikia ataskaitas Departamento Kontrolės skyriui.“

5. Išdėstau 10 punktą taip:

10. Į valstybės patirtus nuostolius gali būti įskaičiuojamos valstybės ir savivaldybių biudžetų išlaidos sužalotos nekilnojamosios kultūros vertybės tvarkybai, negautos pajamos iš turizmo, nepažinto mokslinių duomenų šaltinio ir švietimo bei ugdymo priemonės praradimas, taip pat valstybės ir savivaldybių biudžetų išlaidos prarastai ar sužalotai vertybei atskleisti ir jai apsaugoti.“

 

 

 

Direktoriaus pavaduotojas,                                                                                Algimantas Degutis

pavaduojantis direktorių