LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2006 M. SAUSIO 9 D. ĮSAKYMO NR. 3D-2 „DĖL MELIORACIJOS TECHNINIO REGLAMENTO MTR 2.02.01:2006 „MELIORACIJOS STATINIAI. PAGRINDINIAI REIKALAVIMAI “ PATVIRTINIMO“
PAKEITIMO
2022 m. lapkričio 21 d. Nr. 3D-699
Vilnius
P a k e i č i u Melioracijos techninį reglamentą MTR 2.02.01:2006 „Melioracijos statiniai. Pagrindiniai reikalavimai“, patvirtintą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2006 m. sausio 9 d. įsakymu Nr. 3D-2 „Dėl Melioracijos techninio reglamento MTR 2.02.01:2006 „Melioracijos statiniai. Pagrindiniai reikalavimai“ patvirtinimo“, ir 10 punktą išdėstau taip:
„10. Reglamente vartojamos sąvokos:
10.3. Drenažas – 1) žemės sausinimas požeminiais vamzdžiais; 2) konstrukcija (elementas), skirta po hidrotechnikos statiniu ir šalia jo besisunkiančiam (geofiltracijos) vandeniui saugiai surinkti ir nuleisti į žemutinį bjefą; 3) statinių ir jų elementų, pvz., rūsių, apsaugos nuo požeminio vandens priemonė.
10.4. Drenažo filtras – gerai vandenį praleidžiančių medžiagų sluoksnis (arba sluoksniai) aplink dreną ir virš jos (iki ariamojo sluoksnio) greitam vandens pertekliui susisunkti į sausintuvą.
10.5. Drenažo sistema – drenų, drenažo filtrų, šulinių ir vandens nuleistuvų visuma vandens pertekliui iš žemės sklypo surinkti ir pašalinti.
10.6. Drenažo šulinys – antžeminis arba požeminis drenažo sistemos elementas drenažo veikimo kontrolei, drenų sujungimo ir drenažo veikimo efektyvumui pagerinti.
10.7. Griovio šlaitų tvirtinimo priemonės – techninės, biologinės ir kitos priemonės šlaitų atsparumui ir stabilumui didinti nuo vandens tėkmės, bangų, atmosferos kritulių ir kitokio poveikio.
10.8. Griovys – dirbtinė atvira vandens nuleidimo vaga su nuolatine tėkme arba vidutinio vandeningumo metais neturinti nuolatinio nuotėkio.
10.9. Kanalo šlaito viršutinė briauna – linija, jungianti kanalo šlaito ir šalia to kanalo esančio žemės paviršiaus projekcijų sankirtų taškus.
10.10. Melioracijos griovys – grunte iškastas melioracijos sistemos vandentakis, laikomas sausinimo ar drėkinimo reikmėms.
10.11. Melioracijos griovio šlaito viršutinė briauna – linija, jungianti melioracijos griovio šlaito ir šalia to griovio esančio žemės paviršiaus projekcijų sankirtų taškus.
10.12. Natūralizavimasis – 1) griovių ar kitų dirbtinių objektų apaugimas augmenija; 2) griovio vagos profilio natūralus susidarymas.
10.13. Pylimo šlaito žemutinė briauna – linija, jungianti pylimo šlaito ir šalia to pylimo esančio žemės paviršiaus projekcijų sankirtų taškus.
10.14. Polderis – nuo nuolatinio ar periodinio apsėmimo arba užtvinimo pylimais apsaugotas žemumos plotas, iš kurio vandens perteklius šalinamas siurbliais.
10.15. Reguliuojamasis drenažas – drenažo sistemoje esančio vandens valdymas mechaninėmis arba automatinėmis priemonėmis siekiant sulaikyti arba papildyti vandens atsargas dirvožemyje tuo laikotarpiu, kai jo trūksta.
10.16. Renatūralizavimas – griovių ar žemės plotų pirminės gamtinės būklės atkūrimas dirbtiniu būdu.
10.17. Rinktuvas – drenažo sistemos dalis vandeniui iš sausintuvų ir vandens nuleistuvų surinkti ir nuleisti, dažniausiai į griovį.
10.18. Sausintuvas – 1) drenažo sistemos dalis požeminiam ir paviršiniam vandeniui surinkti ir nuleisti į rinktuvą arba griovį; 2) sausinimo griovys, į kurį tiesiogiai patenka vanduo.
10.19. Sureguliuota upė – ištiesinta, pagilinta ir pertvarkyta upė ar upės vagos ruožas, skirtas dirvožemio vandens režimui sureguliuoti ir vandens pertekliui iš sausinamų plotų nuleisti.
10.21. Vasarinis polderis – nuo apsėmimo ar užtvinimo tik augalų vegetacijos metu (nuo to meto poplūdžių ir potvynių) pylimais apsaugotas žemumos plotas, iš kurio vandens perteklius šalinamas siurbliais.
10.22. Žieminis polderis – nuo užtvinimo praktiškai visą laiką (pagal mažos tikimybės potvynių aukščiausiuosius vandens lygius) žieminiais pylimais apsaugotas žemumos plotas, iš kurio vandens perteklius šalinamas siurbliais.