LIETUVOS RESPUBLIKOS

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO 2015 M. BALANDŽIO 24 D. ĮSAKYMO NR. A1-221 „DĖL EUROPOS PRISITAIKYMO PRIE GLOBALIZACIJOS PADARINIŲ FONDO PROJEKTŲ FINANSAVIMO IR ADMINISTRAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2020 m. rugsėjo 4 d. Nr. A1-809

Vilnius

 

P a k e i č i u Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondo projektų finansavimo ir administravimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2015 m. balandžio 24 d. įsakymu Nr. A1-221 „Dėl Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondo projektų finansavimo ir administravimo taisyklių patvirtinimo“:

1. Pakeičiu 2 punktą ir jį išdėstau taip:

2. Taisyklėse vartojamos sąvokos:

2.1. Pažeidimas – Lietuvos Respublikos ir (ar) Europos Sąjungos teisės aktų nuostatų pažeidimas, padarytas veikimu ar neveikimu, dėl kurio atsirado ar galėjo atsirasti valstybės ir (ar) Europos Sąjungos biudžeto nuostolių;

2.2. Sisteminis pažeidimas – bet koks pasikartojantis pažeidimas, padarytas dėl valdymo ir kontrolės sistemos veikimo trūkumų, kuris, tikėtina, vėl bus daromas;

2.3. kitos šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Atsakomybės ir funkcijų pasiskirstymo tarp institucijų, įgyvendinant Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondo lėšomis finansuojamus projektus 2014−2020 metais, taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2014 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. A1-668 „Dėl Atsakomybės ir funkcijų pasiskirstymo tarp institucijų, įgyvendinant Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondo lėšomis finansuojamus projektus 2014−2020 metais, taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Atsakomybės taisyklės), kituose Lietuvos Respublikos ir Europos Sąjungos teisės aktuose.“

2. Pakeičiu 5 punktą ir jį išdėstau taip:

5. Nustačiusi, kad atvejis pripažįstamas globalizacijos ar pasaulinės finansų ir ekonomikos krizės padariniais, vadovaujančioji institucija įpareigoja tarpinę instituciją per nurodytą terminą parengti paraišką EGF paramai gauti (toliau – paraiška) pagal Paraiškos finansinei paramai iš Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondo gauti formą ir Paraiškų teikimo Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondui vadovą, kurių naujausios versijos skelbiamos Europos Komisijos interneto puslapyje http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=581&langId=en. Vadovaujančioji institucija, gavusi iš tarpinės institucijos parengtą paraiškos projektą, prireikus organizuoja su tarpine institucija paraiškos aptarimą.

3. Pakeičiu 12 punktą ir jį išdėstau taip:

12. Mokėjimo prašymai ESFA teikiami pagal mokėjimo prašymų teikimo grafiką, suderintą su ESFA.“

4. Pakeičiu 14.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

14.1. išlaidas pagrindžiančius ir išlaidų apmokėjimą įrodančius dokumentus;“.

5. Pakeičiu 15 punktą ir jį išdėstau taip:

15. Projekto išlaidos turi būti pagrįstos apskaitos dokumentais, turinčiais visus Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatyme nustatytus apskaitos dokumentų rekvizitus.“

6. Pakeičiu 20 punktą ir jį išdėstau taip:

20. ESFA mokėjimo prašymų tikrinimą atlieka pagal vidaus procedūras. ESFA gali nustatyti atrankinę tinkamų finansuoti išlaidų patvirtinimo dokumentų patikros tvarką.“

7. Pakeičiu 22 punktą ir jį išdėstau taip:

22. ESFA, patvirtinusi mokėjimo prašymą, apie tai informuoja tarpinę instituciją.“

8. Pakeičiu 24.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

24.2. paraišką dėl lėšų pervedimo, jei bendra pagal pateiktus mokėjimo prašymus išmokėta suma (įskaitant ir pervestą avansą projektui vykdyti) yra mažesnė už sutartyje nurodytą sumą, skirtą projektui įgyvendinti.“

9. Pakeičiu 25 punktą ir jį išdėstau taip:

25. Vadovaujančioji institucija prireikus turi teisę iš ESFA gauti jos turimus išlaidas pagrindžiančius ir išlaidų apmokėjimą įrodančius dokumentus.“

10. Pakeičiu 28 punktą ir jį išdėstau taip:

28. Mokėjimo institucija projekto įgyvendinimo metu turi kreiptis į Lietuvos Respublikos finansų ministeriją dėl informacijos apie valstybės iždo sąskaitoje sukauptas palūkanas. Tarpinė institucija turi informuoti ESFA apie palūkanas, sukauptas paramos lėšoms atidarytoje banko sąskaitoje.“

11. Pakeičiu 32 punktą ir jį išdėstau taip:

32. Paraiškose nurodyti viešieji pirkimai gali būti pradėti vykdyti prieš pasirašant sutartį, tarpinei institucijai prisiimant visišką atsakomybę už išlaidų tinkamumą finansuoti.“

12. Pakeičiu 36 punktą ir jį išdėstau taip:

36. Gavusi projekto pažangos arba galutinę ataskaitą, ESFA ją išnagrinėja per Taisyklių 21 arba 24 punkte nurodytus terminus ir nustato, ar projektas vykdomas laikantis sutarties ir paraiškos, pateiktos Europos Komisijai, sąlygų.“

13. Pakeičiu 41 punktą ir jį išdėstau taip:

41. ESFA projektų patikras vietoje atlieka tarpinėje institucijoje.“

14. Pripažįstu netekusiu galios 42 punktą.

15. Pakeičiu 43 punktą ir jį išdėstau taip:

43. Patikros vietoje tvarką nusistato ESFA.“

16. Pakeičiu 45 punktą ir jį išdėstau taip:

45. Projekto patikra vietoje neturi trukdyti įgyvendinti projektą ir jai atlikti neturi reikėti pernelyg daug ESFA išteklių. ESFA gali tikrinti tarpinės institucijos ūkinę veiklą tik tiek, kiek ji yra susijusi su tikrinamo projekto įgyvendinimu.“

17. Pakeičiu 46 punktą ir jį išdėstau taip:

46. Apie planuojamą projekto patikrą vietoje ESFA turi raštu informuoti tarpinę instituciją, likus ne mažiau kaip 3 darbo dienoms iki projekto patikros vietoje.“

18. Pakeičiu 47 punktą ir jį išdėstau taip:

47. Atliekant projekto patikrą vietoje, turi būti tikrinama, ar:

47.1. ESFA pateiktuose mokėjimo prašymuose, projekto pažangos ar galutinėje ataskaitoje ir kituose dokumentuose nurodyta informacija yra teisinga;

47.2. nėra padaryta Europos Sąjungos ir nacionalinių teisės aktų pažeidimų naudojant paramos lėšas;

47.3. įgyvendinamos projekto viešinimo ir informavimo priemonės.“

19. Pakeičiu 49 punktą ir jį išdėstau taip:

49. Atlikdama projektų patikras vietoje, nustačiusi neatitikimų, kurie nepažeidžia paraiškoje nustatytų sąlygų ir gali būti pašalinti, ESFA projekto patikros vietoje ataskaitoje suformuluoja pastabas apie nustatytus neatitikimus ir nurodo terminą, per kurį nurodyti neatitikimai privalo būti pašalinti. Jei projekto patikros vietoje ataskaita neparengiama projekto patikros vietoje metu, ji turi būti parengiama per 10 darbo dienų nuo projekto patikros vietoje atlikimo dienos. Tarpinė institucija supažindinama su patikros vietoje rezultatais, pateikiant pasirašyti patikros vietoje ataskaitą. Jeigu tarpinės institucijos atstovas atsisako pasirašyti patikros vietoje ataskaitą, patikrą vietoje atlikęs asmuo tai pažymi patikros vietoje ataskaitoje. Jei patikros vietoje ataskaita rengiama vėliau nei patikros vietoje dieną, ESFA raštu išsiunčia pasirašytą patikros vietoje ataskaitą tarpinei institucijai. Tarpinei institucijai per 3 darbo dienas raštu nepateikus ESFA pastabų ar pasirašytos patikros ataskaitos per ESFA nustatytą terminą, laikoma, kad tarpinė institucija su patikros vietoje rezultatais susipažino ir pastabų neturi. Tarpinė institucija pateikia ESFA nurodytų neatitikimų pašalinimo laisvos formos ataskaitą.“

20. Pakeičiu 50 punktą ir jį išdėstau taip:

50. Projekto patikros vietoje metu įtarusi pažeidimų, ESFA atlieka tyrimą Taisyklių VI skyriuje nustatyta tvarka.“

21. Pakeičiu VI skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

VI SKYRIUS

įtariamų PAŽEIDIMŲ TYRIMO IR NUSTATYMO TVARKA“.

22. Pakeičiu 51 punktą ir jį išdėstau taip:

51. Jeigu tarpinė institucija, įgyvendindama projektą, nesilaiko Europos Komisijai pateiktoje paraiškoje ir (arba) sutartyje įtvirtintų nuostatų, ESFA turi teisę inicijuoti, o vadovaujančioji institucija – vienašaliu sprendimu sumažinti, sustabdyti arba nutraukti projekto finansavimą ir (ar) pareikalauti grąžinti sumokėtas lėšas ar jų dalį. Jeigu įtariama, kad, įgyvendinant projektą, buvo pažeisti Lietuvos Respublikos ir (ar) Europos Sąjungos teisės aktai ir dėl to atsirado ar galėjo atsirasti Lietuvos Respublikos valstybės ir (ar) Europos Sąjungos biudžeto nuostolių, Taisyklėse nustatyta tvarka atliekamas įtariamo pažeidimo tyrimas ir nustatomas arba nenustatomas pažeidimas.“

23. Pakeičiu 53 punktą ir jį išdėstau taip:

53. Pažeidimų gali įtarti bet kuris vadovaujančiosios institucijos, tarpinės institucijos, mokėjimo institucijos ar nepriklausomos audito institucijos darbuotojas, vykdęs projekto sutarties priežiūrą, kontrolę arba auditą, gavęs informacijos iš trečiųjų šalių ar ją pastebėjęs visuomenės informavimo priemonėse, taip pat kitais atvejais, kai atsiranda pagrindas manyti, kad gali būti padarytas pažeidimas.“

24. Papildau 53¹ punktu:

„53¹. Vadovaujančioji institucija ar mokėjimo institucijos, įtarusios pažeidimą ir (ar) gavusios informacijos apie įtariamus pažeidimus iš Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės, Europos Komisijos, Europos Audito Rūmų, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – FNTT), Viešųjų pirkimų tarnybos, Lietuvos Respublikos konkurencijos tarybos ir trečiųjų šalių, šią informaciją persiunčia ESFA.“

25. Pakeičiu 54 punktą ir jį išdėstau taip:

54. Įtaręs pažeidimą, vadovaujančiosios institucijos, tarpinės institucijos, mokėjimo institucijos ar nepriklausomos audito institucijos darbuotojas apie tai informuoja ESFA pažeidimų kontrolierių, pateikdamas užpildytą Pranešimo apie įtariamą pažeidimą formą (Taisyklių 5 priedas).“

26. Pakeičiu 55.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

55.3. per 20 darbo dienų nuo informacijos apie įtariamą pažeidimą gavimo dienos atlieka pažeidimo tyrimą, atlikdamas papildomų dokumentų patikrą ir (arba) projekto patikrą vietoje. Jei dėl įtariamo pažeidimo reikia kompetentingos institucijos išvados arba papildomos informacijos iš tarpinės institucijos ir (ar) kitų institucijų ar įstaigų, pažeidimo tyrimo terminas gali būti pratęstas, bet ne ilgiau kaip iki 60 darbo dienų, ESFA vadovo ar jo įgalioto asmens sprendimu, kuriame taip pat turi būti nurodytos priežastys, dėl kurių pratęsiamas pažeidimo tyrimo terminas;“.

27. Pakeičiu 56 punktą ir jį išdėstau taip:

56. Pažeidimą gali pašalinti tarpinė institucija, ESFA nustačius terminą atlikti tam tikrus veiksmus. Jeigu ESFA nusprendžia, kad įtariamą pažeidimą gali pašalinti tarpinė institucija, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo pažeidimo įtarimo dienos ESFA raštu informuoja tarpinę instituciją apie įtariamą pažeidimą, jo pašalinimo būdus ir nurodo tarpinei institucijai terminą, per kurį įtariamas pažeidimas turi būti pašalintas, o ji – raštu informuota apie atliktus veiksmus.“

28. Pakeičiu 57 punktą ir jį išdėstau taip:

57. ESFA tarpinei institucijai gali nurodyti tokius įtariamų pažeidimų pašalinimo būdus:

57.1. atvykti ir pateikti arba atsiųsti papildomus dokumentus ir (ar) duomenis, kuriais pagrindžiami tarpinės institucijos jau pateikti dokumentai ir (ar) duomenys;

57.2. patikslinti, papildyti mokėjimo prašymą ir (ar) pateikti papildomus išlaidas pagrindžiančius bei išlaidų apmokėjimą įrodančius arba kitus dokumentus;

57.3. kitus būdus.“

29. Pakeičiu 58 punktą ir jį išdėstau taip:

58. ESFA turi užtikrinti, kad su pažeidimu susijusios netinkamos finansuoti išlaidos tarpinei institucijai nebūtų apmokėtos ar pripažintos tinkamomis finansuoti anksčiau, nei pažeidimas pašalinamas Taisyklių 57 punkte nustatytais būdais.“

30. Pakeičiu 63 punktą ir jį išdėstau taip:

63. Sprendimui priimti gali būti sudaroma darbo grupė. Sprendimas įforminamas vadovaujančiosios institucijos kanclerio potvarkiu. Paramos lėšų išmokėjimas gali būti atnaujintas, jeigu jis buvo sustabdytas, tik tarpinei institucijai pašalinus visus nustatytus pažeidimus ir (ar) gavus išvadas iš FNTT arba teismo nutartį, jei bendra pagal tarpinės institucijos pateiktus mokėjimo prašymus išmokėta suma (įskaitant ir pervestą avansą projektui vykdyti) yra mažesnė už sutartyje nurodytą sumą, skirtą projektui įgyvendinti.“

31. Pakeičiu 64 punktą ir jį išdėstau taip:

64. Vadovaujančioji institucija, priimdama sprendimą dėl nustatyto (-ų) pažeidimo (‑ų), atsižvelgia į tai, ar projektas įgyvendinamas netinkamai dėl tarpinės institucijos kaltės ir (ar) aplaidumo, ar dėl objektyvių aplinkybių, kurių nebuvo įmanoma numatyti rengiant paraišką.“

32. Pakeičiu 65 punktą ir jį išdėstau taip:

65. Vadovaujančioji institucija, priėmusi sprendimą dėl pažeidimo, nedelsdama, bet ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos, apie priimtą sprendimą informuoja tarpinę instituciją, rašto kopiją pateikdama ESFA ir mokėjimo institucijai. Vadovaujančioji institucija, prieš priimdama vieną iš Taisyklių 62 punkte nurodytų sprendimų, gali prašyti ESFA per nustatytą terminą pateikti motyvuotus paaiškinimus, papildomą informaciją ir dokumentus.“

33. Pakeičiu 66 punktą ir jį išdėstau taip:

66. Jei nustatytas pažeidimas yra susijęs su tarpinei institucijai išmokėtomis paramos lėšomis ir vadovaujančioji institucija priima sprendimą jas susigrąžinti, šios lėšos susigrąžinamos Taisyklių VII skyriuje nustatyta tvarka.“

34. Pakeičiu 67 punktą ir jį išdėstau taip:

67. Tarpinė institucija, gavusi sprendimą dėl sutarties nutraukimo ir (arba) paramos lėšų gražinimo, privalo per sprendime nustatytą terminą įvykdyti sprendime išvardytus reikalavimus ir apie jų įvykdymą raštu informuoti vadovaujančiąją instituciją bei ESFA. Šis terminas negali būti trumpesnis kaip 10 dienų, jei paramos teikimas sustabdomas, ir 30 dienų, jei reikalaujama grąžinti išmokėtas lėšas.“

35. Pakeičiu 71 punktą ir jį išdėstau taip:

71. ESFA nustačius sisteminį pažeidimą administruojant EGF lėšas ir rekomendavus jį pašalinti, vadovaujančioji institucija turi teisę sustabdyti paramos teikimą pagal atitinkamą sutartį.“

36. Pakeičiu 73.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

73.1. tarpinė, vadovaujančioji, mokėjimo institucijos arba ESFA nesilaikė Europos Sąjungos ir (arba) Lietuvos Respublikos teisės aktų ir dėl to:“.

37. Pakeičiu 74 punktą ir jį išdėstau taip:

74. Sprendimas dėl lėšų grąžinimo priimamas, jeigu nustatomos Taisyklių 73 punkte nurodytos aplinkybės. Kompetentingoms institucijoms audito metu nustačius, kad išlaidos netinkamos finansuoti, vadovaujančioji institucija privalo per 14 dienų inicijuoti netinkamų finansuoti išlaidų susigrąžinimą iš tarpinės institucijos. Galutinį sprendimą priima vadovaujančioji institucija, tvirtina vadovaujančiosios institucijos kancleris.“

38. Pakeičiu 75 punktą ir jį išdėstau taip:

75. Vadovaujančioji institucija nedelsdama, bet ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sprendimo dėl lėšų grąžinimo priėmimo, apie priimtą sprendimą raštu informuoja tarpinę instituciją ir ESFA. Vadovaujančioji institucija turi imtis visų priemonių, kad tarpinė institucija, kuriai išsiųstas sprendimas dėl lėšų grąžinimo, per sprendime nustatytą terminą, kuris negali būti ilgesnis kaip 30 kalendorinių dienų nuo sprendimo priėmimo dienos, grąžintų sprendime nurodytą lėšų sumą į vadovaujančiosios institucijos nurodytą sąskaitą.“

39. Pakeičiu 76 punktą ir jį išdėstau taip:

76. Vadovaujančiosios institucijos sprendime dėl lėšų grąžinimo nurodomas delspinigių, kuriuos privalo mokėti tarpinė institucija už kiekvieną pavėluotą grąžinti lėšas dieną, dydis. Kiekvieno ketvirčio delspinigių dydį nustato Lietuvos Respublikos finansų ministras.“

40. Pakeičiu 77 punktą ir jį išdėstau taip:

77. Vadovaujančioji institucija visas paramos lėšas, kurias tarpinė institucija privalo grąžinti ir (arba) grąžina į sprendime dėl lėšų grąžinimo nurodytą sąskaitą, įtraukia į apskaitą ir registruoja Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondo projektų grąžintų, grąžintinų sumų registravimo žurnale (8 priedas).“

41. Pakeičiu 80 punktą ir jį išdėstau taip:

80. Visose informavimo ir viešinimo priemonėse turi būti naudojamas Europos Komisijos EGF logotipas ir Europos Sąjungos ženklas. Rekomenduojama kartu su anksčiau išvardytais ženklais naudoti ir vadovaujančiosios institucijos bei tarpinės institucijos logotipus.“

42. Pakeičiu 84 punktą ir jį išdėstau taip:

84. Vadovaujančioji, mokėjimo, tarpinė institucijos ir ESFA su EGF įgyvendinimu susijusių dokumentų saugojimą organizuoja, vadovaudamosi Bendrųjų dokumentų saugojimo terminų rodykle, patvirtinta Lietuvos vyriausiojo archyvaro 2011 m. kovo 9 d. įsakymu Nr. V-100 „Dėl Bendrųjų dokumentų saugojimo terminų rodyklės patvirtinimo“, ir laikydamosi kitų teisės aktų nustatytos tvarkos.“

43. Pakeičiu 85 punktą ir jį išdėstau taip:

85. Vadovaujančioji, mokėjimo, tarpinė institucijos ir ESFA privalo užtikrinti su EGF įgyvendinimu susijusių dokumentų saugumą ir prieinamumą vadovaujančiosios, mokėjimo, tarpinės institucijų, ESFA, nepriklausomos audito institucijos, Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės, Europos Komisijos, Europos Audito Rūmų įgaliotiems atstovams, kitoms kompetentingoms institucijoms.“

44. Pakeičiu 86 punktą ir jį išdėstau taip:

86. Dokumentai gali būti rengiami ir teikiami:

86.1. kaip pasirašyti popieriniai dokumentai;

86.2. kaip elektroniniai dokumentai, pasirašyti elektroniniu parašu.“

45. Pakeičiu 87 punktą ir jį išdėstau taip:

87. Tarpinė institucija saugo:

87.1. projekto pažangos ir galutinių projekto įgyvendinimo ataskaitų bei jų priedų kopijas, kitų su projekto įgyvendinimu susijusių dokumentų originalus ir partnerių visų su projekto įgyvendinimu susijusių dokumentų patvirtintas kopijas;

87.2. mokėjimo prašymų kopijas, išlaidas pagrindžiančių ir jų apmokėjimą įrodančių dokumentų originalus;

87.3. susirašinėjimo su vadovaujančiąja, mokėjimo, tarpine institucijomis, ESFA dokumentų originalus arba kopijas;

87.4. viešųjų pirkimų vykdymo dokumentų originalus arba kopijas;

87.5. viešinimo priemonių įgyvendinimą įrodančius dokumentus;

87.6. paraiškų rengimo dokumentų originalus arba kopijas;

87.7. sutarčių originalus;

87.8. kitų su projekto įgyvendinimu susijusių dokumentų kopijas.“

46. Pakeičiu 88.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

88.5. susirašinėjimo su vadovaujančiąja ir mokėjimo institucijomis bei projektų vykdytojais dokumentų originalus ar kopijas;“.

47. Pakeičiu 89.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

89.4. susirašinėjimo su mokėjimo ir tarpine institucijomis bei ESFA dokumentų originalus ar kopijas;“.

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministras                 Linas Kukuraitis