LAZDIJŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL LAIKINO ATOKVĖPIO PASLAUGOS TEIKIMO IR ORGANIZAVIMO LAZDIJŲ RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2020 m. lapkričio 19 d. Nr. 10V-1088
Lazdijai
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 29 straipsnio 8 dalies 2 punktu, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 13 straipsnio 1 ir 4 dalimis, Laikino atokvėpio paslaugos vaikams su negalia, suaugusiems asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims teikimo ir organizavimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2020 m. gegužės 25 d. įsakymu Nr. A1-444 „Dėl Laikino atokvėpio paslaugos vaikams su negalia, suaugusiems asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims teikimo ir organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“:
T v i r t i n u Laikino atokvėpio paslaugos teikimo ir organizavimo Lazdijų rajono savivaldybėje tvarkos aprašą (pridedama).
PATVIRTINTA
Lazdijų rajono savivaldybės
administracijos direktoriaus
2020 m. lapkričio 19 d.
įsakymu Nr. 10V-1088
LAIKINO ATOKVĖPIO PaslaugOS TEIKIMO ir organizavimo LAZDIJŲ RAJONO SAVIVALDYBĖJE tvarkos aprašo patvirtinimo
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Laikino atokvėpio paslaugos teikimo ir organizavimo Lazdijų rajono savivaldybės gyventojams tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja laikino atokvėpio paslaugos teikimo tikslą, paslaugos gavėjus, laikino atokvėpio paslaugos teikimo būdus ir trukmę, prašymų ir dokumentų pateikimo ir nagrinėjimo tvarką, laikino atokvėpio paslaugos poreikio nustatymo tvarką, paslaugos teikimo vietą ir mokėjimą už laikino atokvėpio paslaugą.
2. Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymu (toliau – Įstatymas), Laikino atokvėpio paslaugos vaikams su negalia, suaugusiems asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims teikimo ir organizavimo tvarkos aprašu (toliau – Tvarkos aprašas), patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2020 m. gegužės 25 d. įsakymu Nr. A1-444 „Dėl laikino atokvėpio paslaugos vaikams su negalia, suaugusiems asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims teikimo ir organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais socialinių paslaugų teikimą.
II SKYRIUS
LAIKINO ATOKVĖPIO PASLAUGOS TEIKIMO TIKSLAS, PASLAUGOS GAVĖJAI
5. Laikino atokvėpio paslaugos teikimo tikslas – sudaryti sąlygas šeimos nariams, artimiesiems, gyvenantiems kartu su vaiku, turinčiu negalią ir jį auginantiems, suaugusiu asmeniu su negalia ar nustatytais specialiaisiais poreikiais ir juos prižiūrintiems ir (ar) globojantiems (toliau – Tikslinė grupė), derinti asmeninį ir visuomeninį gyvenimą su Tikslinės grupės asmens auginimu, priežiūra, globa (rūpyba), suteikiant jiems galimybę palaikyti ryšius su visuomene, kompensuoti šeimos interesus ir poreikius, pailsėti nuo nuolatinės Tikslinės grupės asmens priežiūros ir (ar) slaugos.
7. Laikino atokvėpio paslaugos gavėjas – Tikslinės grupės asmuo, kuriam teikiamos specialiosios socialinės paslaugos (socialinės priežiūros ir (arba) socialinės globos paslaugos) ir kuriam reikalinga nuolatinė priežiūra arba slauga:
7.1. vaikas iki 18 metų, kuriam Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo nustatyta tvarka nustatytas neįgalumo lygis ir specialusis nuolatinės slaugos poreikis arba specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis;
III SKYRIUS
LAIKINO ATOKVĖPIO PASLAUGOS TEIKIMO BŪDAI IR TRUKMĖ
8. Laikino atokvėpio paslauga, priklausomai nuo poreikio, gali būti organizuojama:
Laikino atokvėpio paslaugos |
Teikimo trukmė, periodiškumas |
Bendra teikimo trukmė |
1. Pagalba į namus |
nuo 1 iki 10 val. per savaitę, iki 2 kartų per savaitę. |
iki 208 val. per metus |
2. Dienos socialinė globa |
nuo 3 val. iki 8 val. per dieną, 5 dienų per sav., institucijoje. |
iki 288 val. per metus |
nuo 2 iki 10 val. per parą asmens namuose, iki 2 kartų per savaitę. |
||
3. Trumpalaikė socialinė globa |
Nuo 12 iki 24 val. per parą. Nepertraukiamo paslaugos teikimo trukmė – iki 14 parų per metus, Aprašo 11 punkte nurodytais atvejais – 90 parų. |
iki 336 val. per metus |
9. Bendra laikino atokvėpio paslaugos, organizuojant 8 punkte išvardytas paslaugas, teikimo trukmė – 720 valandų per metus.
10. Atsižvelgiant į Tikslinės grupės artimųjų poreikius, laikino atokvėpio paslaugos, organizuojant skirtingas specialiąsias socialines paslaugas, teikimo laikas numatytas Tvarkos aprašo 8 punkte, gali būti koreguojamas, nepanaudotas vienos paslaugos teikimo valandas naudojant kitoms paslaugoms teikti, tačiau bendra laikino atokvėpio paslaugos teikimo trukmė per metus negali viršyti Aprašo 9 punkte nurodyto valandų skaičiaus.
11. Išimtiniais atvejais, esant krizinei situacijai (dėl artimojo netekties, skyrybų, sveikatos problemų, laikino artimojo sulaikymo ir pan.), laikino atokvėpio paslauga, organizuojant trumpalaikę socialinę globą, nepertraukiamai gali būti teikiama iki 90 parų.
12. Tarp laikino atokvėpio paslaugos teikiant pagalbos į namus paslaugas ir dienos arba trumpalaikės socialinės globos paslaugų teikimo turi būti ne trumpesnė nei 14 dienų pertrauka, išskyrus atvejus, kai Tikslinės grupės asmuo nuolat gauna dienos socialinę globą. Ši išimtis taikoma tais atvejais, kai asmenims, nuolat gaunantiems dienos socialinę globą, planuojama teikti laikino atokvėpio paslaugą, organizuojant trumpalaikę socialinę globą.
IV SKYRIUS
PRAŠYMŲ DĖL LAIKINO ATOKVĖPIO PASLAUGOS GAVIMO PATEIKIMAS IR NAGRINĖJIMAS
13. Dėl laikino atokvėpio paslaugos gavimo Tikslinės grupės asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas, įgaliotas asmuo kreipiasi į Lazdijų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus (toliau – Skyriaus) socialinio darbo organizatorių, dirbantį seniūnijoje ir pateikia užpildytą Prašymą-paraišką socialinėms paslaugoms gauti (SP-8 forma, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu) (toliau – Prašymas-paraiška). Veikdami asmens (šeimos) saugumo interesais, prašymą dėl socialinių paslaugų skyrimo asmeniui (šeimai) gali pateikti socialinių paslaugų įstaigų darbuotojai, bendruomenės nariai ar kiti suinteresuoti asmenys, nurodę priežastį, dėl kurios asmuo (vienas iš šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas negali to padaryti pats.
14. Kartu su Prašymu-paraiška laikino atokvėpio paslaugai gauti, pateikia šiuos dokumentus ar patvirtintas jų kopijas:
14.1. Tikslinės grupės asmens ir laikino atokvėpio paslaugos naudos gavėjo asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus;
14.2. Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos išduotą Neįgalumo lygio pažymą ar Darbingumo lygio pažymos kopiją;
14.3. įprastinę laisvos formos Tikslinės grupės asmens dienotvarkę, kurioje turi būti aprašytos jo įprastos dienos veiklos ir nurodytas jų laikas (valandos);
15. Jeigu dokumentai ir (ar) duomenys, kurių reikia nustatant teisę gauti laikino atokvėpio paslaugą, yra valstybės registruose (kadastruose), žinybiniuose registruose, valstybės informacinėse sistemose ar juos Skyriaus socialinio darbo organizatorius, dirbantis seniūnijoje pagal prašymą ir (ar) duomenų teikimo sutartis gauna iš valstybės ir (ar) savivaldybės institucijų, įstaigų, įmonių ir organizacijų, pareiškėjas šių dokumentų ir (ar) duomenų pateikti neprivalo.
16. Skyriaus socialinio darbo organizatorius, dirbantis seniūnijoje registruoja gautus Prašymus-paraiškas Lazdijų rajono savivaldybės administracijos dokumentų valdymo sistemoje (DVS) ir sutikrina pateiktus duomenis su duomenų registrais, esančiais Socialinės paramos informacinės sistemos (toliau-SPIS) duomenų bazėse, įvertina Laikino atokvėpio paslaugų poreikį, surenka kitus dokumentus, reikalingus sprendimui priimti.
17. Jei laikino atokvėpio paslaugos teikimo pasiūla savivaldybėje nepakankama ir dėl tos priežasties negalima užtikrinti laikino atokvėpio paslaugos teikimo visiems besikreipiantiesiems, sudaroma laikino atokvėpio paslaugos teikimo eilė (nurodomas asmens vardas ir pavardė). Laikino atokvėpio paslaugos teikimo eilė sudaroma, laikantis prioritetų, o jų nesant – pagal prašymo gavimo datą ir registracijos numerį.
18. Skiriant laikino atokvėpio paslaugą, laikomasi šių prioritetų:
18.1. Tikslinės grupės asmeniui nustatytas sunkus neįgalumo lygis ir specialusis nuolatinės slaugos poreikis arba specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis;
18.2. Tikslinės grupės asmeniui nustatytas 0–25 proc. darbingumo lygis ir specialusis nuolatinės slaugos poreikis arba specialusis priežiūros (pagalbos) poreikis;
18.3. bent vienas iš šeimos narių, artimųjų, gyvenančių kartu su Tikslinės grupės asmeniu, serga lėtinėmis ligomis;
18.4. bent vienas iš šeimos narių, artimųjų, gyvenančių kartu su Tikslinės grupės asmeniu, yra vaikas iki 14 metų arba asmuo su negalia;
18.6. bent vieno iš šeimos narių, artimųjų, gyvenančių kartu su Tikslinės grupės asmeniu, dienotvarkė yra pasikeitusi dėl įvairių su darbo santykiais susijusių aplinkybių (pvz., dėl komandiruotės, laikino darbo grafiko pasikeitimo, naujo darbo paieškos ir pan.) ir dėl tos priežasties sudėtinga tinkamai pasirūpinti Tikslinės grupės asmeniu;
19. Jei vadovaujantis Tvarkos aprašo 18 punktu nustatomi keli prioritetai, jie sujungiami ir eiliškumas nustatomas pagal bendrą jų kiekį.
V SKYRIUS
LAIKINO ATOKVĖPIO PASLAUGOS POREIKIO NUSTATYMAS
21. Laikino atokvėpio paslaugos poreikį per 10 kalendorinių dienų nuo Prašymo-paraiškos gavimo dienos nustato Skyriaus socialinio darbo organizatorius, dirbantis seniūnijoje, vadovaujantis Įstatymo 16 straipsniu ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintu Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašu.
22. Laikino atokvėpio paslaugos poreikis nustatomas kompleksiškai, vertinant Tikslinės grupės artimųjų galimybes ir motyvaciją derinti asmeninį gyvenimą su Tikslinės grupės asmens auginimu, priežiūra, globa (rūpyba), vertinant galimybę palaikyti ryšius su visuomene bei galimybes kompensuoti šeimos interesus ir poreikius atitinkančiomis laikino atokvėpio paslaugomis. Jeigu nustatoma, kad asmeniui socialinės priežiūros nepakanka, atliekamas asmens socialinės globos poreikio nustatymas, vadovaujantis Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu, arba Socialinės globos poreikio vaikui su negalia nustatymo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu.
23. Sprendimas skirti laikino atokvėpio paslaugą (toliau – Sprendimas) priimamas ne vėliau kaip per 10 kalendorinių dienų nuo Skyriaus socialinio darbo organizatoriaus, dirbančio seniūnijoje parengtų asmens laikino atokvėpio paslaugos poreikio vertinimo išvadų, pateikimo Skyriui dienos ir galioja 24 mėnesius nuo Sprendimo priėmimo.
24. Sprendimą skirti laikino atokvėpio paslaugą, jos teikimą sustabdyti ir (ar) nutraukti, vadovaujantis Įstatymo 17 straipsniu, priima Skyriaus vedėjas, Skyriaus socialinio darbo organizatoriaus, dirbančio seniūnijoje, nustačiusio laikino atokvėpio paslaugos poreikį, teikimu.
25. Asmeniui laikino atokvėpio paslaugos teikimas sustabdomas ir (ar) nutraukiamas šiais atvejais:
25.2. paaiškėjus, kad asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas, asmens artimasis sąmoningai pateikė neteisingą informaciją socialinių paslaugų poreikiui nustatyti arba dirbtinai pablogino sąlygas, norėdamas gauti laikino atokvėpio paslaugą;
25.5. nesudarius sąlygų teikti laikino atokvėpio paslaugą asmens namuose (neįsileidžiama į namus darbuotojo, nepriimama teikiamos pagalbos ir pan.);
26. Dėl laikino atokvėpio paslaugos sustabdymo ir (ar) nutraukimo Tvarkos aprašo 13 punkte nurodyti asmenys kreipiasi į Skyriaus socialinio darbo organizatorių, dirbantį seniūnijoje, nustačiusį asmens laikino atokvėpio paslaugos poreikį. Prašyme turi būti nurodytos visos aplinkybės ir priežastys, dėl kurių turi būti sustabdytas ar nutrauktas laikino atokvėpio paslaugos teikimas. Skyriaus socialinio darbo organizatorius, dirbantis seniūnijoje, įvertinęs visas aplinkybes, teikia išvadas Skyriui.
27. Tikslinės grupės artimieji apie priimtą sprendimą skirti laikino atokvėpio paslaugas informuojami per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos. Su priimtu Sprendimu Tikslinės grupės artimieji supažindinami pasirašytinai. Laikino atokvėpio paslaugos nepradedamos teikti tol, kol Tikslinės grupės artimieji nėra pasirašę, kad susipažino su priimtu Sprendimu. Tikslinės grupės artimasis, kurio Prašymas atmestas, apie Sprendimą informuojamas raštu, nurodant Prašymo atmetimo motyvus ir Sprendimo apskundimo tvarką.
28. Išskirtiniais atvejais, esant krizinei situacijai (pvz., Tikslinės grupės artimojo netektis, skyrybos, sveikatos problemos ir pan.), Skyrius gali priimti Sprendimą teikti Laikino atokvėpio paslaugas, nenustačiusi socialinių paslaugų poreikio. Esant šiame punkte aptartai krizinei situacijai, Laikino atokvėpio paslaugos gali būti pradėtos teikti Centre arba Įstaigoje nuo poreikio atsiradimo dienos. Kai Laikino atokvėpio paslaugos yra pradedamos teikti šiame punkte nustatytais išskirtiniais atvejais, socialinių paslaugų poreikis turi būti nustatytas suteikus (arba jau teikiant) socialines paslaugas per 2 darbo dienas nuo Laikino atokvėpio paslaugų teikimo pradžios.
VI SKYRIUS
LAIKINO ATOKVĖPIO PASLAUGOS TEIKIMAS
29. Laikino atokvėpio paslauga Tikslinės grupės asmens namuose teikiama Laikino atokvėpio paslaugos teikimo ir organizavimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2020 m. gegužės 25 d. įsakymu Nr. A1-444 „Dėl Laikino atokvėpio paslaugos vaikams su negalia, suaugusiems asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims teikimo ir organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 33–38 punktuose nustatyta tvarka. Teikiant laikino atokvėpio paslaugą Tikslinės grupės asmens namuose, Tikslinės grupės asmens artimieji apmoka maisto, higienos priemonių, įstaigų lankymo, kitų paslaugų išlaidas, reikalingas Tikslinės grupės asmens poreikiams tenkinti, iš paslaugos gavėjo arba jo artimųjų lėšų arba Tikslinės grupės asmens poreikiams tenkinti suteikia visas būtinas priemones, maistą ir pan. Jei išlaidos padengtos iš Tikslinės grupės asmens ar Tikslinės grupės artimųjų lėšų, paslaugą teikiantis darbuotojas atsiskaito už išlaidas ir pateikia išlaidų sąrašą bei išlaidas pagrindžiančius dokumentus (pirkimo čekius, kvitus ar kt.). Tikslinės grupės artimieji apie būtinas priemones, maitinimosi ypatumus informuoja laikino atokvėpio paslaugą teikiantį darbuotoją prieš pradedant teikti paslaugas.
30. Laikino atokvėpio paslauga socialinių paslaugų įstaigoje teikiama Laikino atokvėpio paslaugos teikimo ir organizavimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2020 m. gegužės 25 d. įsakymu Nr. A1-444 „Dėl Laikino atokvėpio paslaugos vaikams su negalia, suaugusiems asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims teikimo ir organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 39–44 punktuose nustatyta tvarka.
VII SKYRIUS
MOKĖJIMAS UŽ LAIKINO ATOKVĖPIO PASLAUGĄ
31. Laikino atokvėpio paslaugos teikimo kaina apskaičiuojama, vadovaujantis Lazdijų rajono savivaldybės tarybos patvirtintomis pagalbos į namus, dienos socialinės globos bei trumpalaikės socialinės globos paslaugų kainomis. Socialines paslaugas teikiančios įstaigos, kurių savininkas, dalininkas nėra savivaldybė, laikino atokvėpio paslaugos teikimo kainą nustato pačios.
32. Mokėjimo už laikino atokvėpio paslaugas dydis nustatomas atsižvelgiant į asmens (šeimos) pajamas ir apskaičiuojamas vadovaujantis Socialinių paslaugų įstatymo VII skirsnio nuostatomis ir Mokėjimo už socialines paslaugas Lazdijų rajono savivaldybėje tvarkos aprašu, patvirtintu Lazdijų rajono savivaldybės tarybos 2020 m. gegužės 6 d. sprendimu Nr. 5TS-303 „Dėl Lazdijų rajono savivaldybės gyventojų mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir jų pakeitimais.
VIII SKYRIUS
Informacijos apie laikino atokvėpio paslaugĄ skelbimas
33. Laikino atokvėpio paslaugos teikėjui rekomenduojama informaciją apie organizuojamą ir teikiamą laikino atokvėpio paslaugą (galimos teikti paslaugos ir jų teikimo periodiškumas, kita, laikino atokvėpio paslaugos teikėjo nuomone, svarbi informacija) viešai skelbti ir nuolat atnaujinti savo interneto tinklalapyje ir (ar) ar kitose viešose erdvėse.
IX SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
35. Dokumentai (įskaitant dokumentus, kuriuose yra asmens duomenų) saugomi Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka Lietuvos vyriausiojo archyvaro nustatytais terminais. Duomenų subjektų teisės įgyvendinamos Reglamento (ES) 2016/679 ir duomenų valdytojo, į kurį kreipiamasi, nustatyta tvarka.