LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL PINIGŲ PRIĖMIMO Į NOTARO DEPOZITINĘ SĄSKAITĄ IR JŲ IŠMOKĖJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2021 m. vasario 9 d. Nr. 1R-35

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos notariato įstatymo 26 straipsnio 3 dalimi,

tvirtinu Pinigų priėmimo į notaro depozitinę sąskaitą ir jų išmokėjimo tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

Teisingumo ministrė                                                                                               Evelina Dobrovolska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SUDERINTA

Lietuvos notarų rūmų

2021 m. sausio 29 d. raštu Nr. S-34

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos teisingumo ministro

2021 m. vasario 9 d. įsakymu Nr. 1R-35 

 

PINIGŲ PRIĖMIMO Į NOTARO DEPOZITINĘ SĄSKAITĄ IR JŲ IŠMOKĖJIMO

TVARKOS APRAŠAS

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Pinigų priėmimo į notaro depozitinę sąskaitą ir jų išmokėjimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato tvarką, kuria vadovaujasi notarai, priimdami pinigus, priklausančius tretiesiems asmenims, į notaro depozitinę sąskaitą (toliau - piniginės sumos), apskaitydami pinigines sumas ir jas išmokėdami.

2. Atlikdami notarinį piniginių sumų priėmimo į notaro depozitinę sąskaitą veiksmą notarai turi vadovautis Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu, Lietuvos Respublikos notariato įstatymu, Aprašu ir kitais teisės aktais.

 

II SKYRIUS

PINIGINIŲ SUMŲ APSKAITYMAS

 

3. Notaras privalo turėti depozitinę sąskaitą Lietuvos Respublikoje įsteigtame banke ar kitoje kredito įstaigoje.

4. Piniginės sumos apskaitomos atskirai nuo kitų lėšų, kuriomis disponuoja notaras. Notaras negali savo nuožiūra disponuoti piniginėmis sumomis ir jomis naudotis.

 

III SKYRIUS

PINIGŲ SUMOKĖJIMAS Į NOTARO DEPOZITINĘ SĄSKAITĄ IR PINIGINIŲ SUMŲ  IŠMOKĖJIMAS

 

 

5. Prievolės įvykdymas sumokant pinigus į notaro depozitinę sąskaitą galimas tuo atveju, kai jos atsiradimo pagrindas yra notariškai patvirtinti sandoris ar kitas juridinis faktas, kai pinigų sumokėjimas į notaro depozitinę sąskaitą susijęs su būsimu notariniu veiksmu, taip pat kitais teisės aktuose nustatytais pagrindais.

6. Į notaro depozitinę sąskaitą taip pat mokamas turto pardavimo ir nuomos viešojo aukciono, kurį organizuoja ir vykdo notaras, dalyvio mokestis. Aukciono dalyvio mokesčio mokėjimo, jo grąžinimo sąlygas ir tvarką nustato Lietuvos Respublikos teisingumo ministro tvirtinamos notarų organizuojamų ir vykdomų elektroninių aukcionų taisyklės.

7. Skolininkas, pageidaujantis sumokėti pinigus (įmoką) į notaro depozitinę sąskaitą, pateikia notarui prašymą, kuriame nurodo tikslius asmens, kurio naudai į šią sąskaitą bus mokami pinigai (toliau – kreditorius), asmens duomenis (vardas, pavardė, asmens kodas arba juridinio asmens pavadinimas, kodas), gyvenamosios, darbo ar kitos buvimo vietos adresą, norimą sumokėti pinigų sumą, valiutą ir sąlygas, kurioms atsiradus piniginė suma turi būti išmokėta kreditoriui, taip pat pateikia dokumentus, pagrindžiančius prievolės atsiradimo pagrindą.

8. Atsižvelgdamas į skolininko, pageidaujančio sumokėti pinigus (įmoką) į notaro depozitinę sąskaitą, pateiktus dokumentus, notaras sutinka arba motyvuotai atsisako juos priimti į depozitinę sąskaitą.

9. Notaras, priėmęs piniginę sumą į notaro depozitinę sąskaitą, ją sumokėjusiam skolininkui prašant, gali išduoti pinigų sumokėjimo į šią sąskaitą liudijimą. 

10. Jeigu sumokant pinigus į notaro depozitinę sąskaitą pažeidžiami Aprašo 5 ir 7 punktuose nustatyti reikalavimai, notaras gali grąžinti pinigus juos sumokėjusiam skolininkui, išskaitęs iš jų  pinigų grąžinimo išlaidas.

11. Notaras, į kurio depozitinę sąskaitą sumokama piniginė suma, turi apie tai pranešti kreditoriui per protingą terminą. Notaras kreditorių gali informuoti išsiųsdamas jam rašytinį pranešimą, elektroninį laišką, pranešti telefonu arba kitu būdu.

12. Piniginės sumos išmokamos šalių sutartyje nustatytais terminais, įvykus juridiniam faktui, pagal kurį į notaro depozitinę sąskaitą sumokami pinigai, arba gavus kreditoriaus prašymą tuo atveju, jeigu piniginės sumos sumokėjimo į notaro depozitinę sąskaitą pagrindas yra įtvirtintas teisės aktuose ir (ar) jeigu šalių nėra aptartos piniginės sumos išmokėjimo sąlygos. Parašo kreditoriaus prašyme tikrumas gali būti paliudytas notaro.

13. Piniginės sumos išmokamos atliekant mokėjimo pavedimą. Notaras perveda piniginę sumą į kreditoriaus nurodytą sąskaitą. Pavedime nurodomi duomenys, susiję su pinigus (įmoką) į notaro depozitinę sąskaitą sumokėjusiu skolininku bei jo prievole, taip pat notarinio veiksmo, kuriuo piniginė suma priimta į notaro depozitinę sąskaitą, atlikimo data, registro numeris.

14. Notarui išmokant pinigines sumas, banko ar kitos kredito įstaigos mokėjimo pavedimo mokesčius apmoka kreditorius.

15. Mirus kreditoriui, piniginė suma išmokama įpėdiniui (ar įpėdiniams), pateikusiam (pateikusiems) paveldėjimo teisės liudijimą.

16. Skolininkas, sumokėjęs piniginę sumą, ją atsiimti gali tik iki tol, kol kreditorius nepriėmė įvykdymo arba iki neatliktas notarinis veiksmas, dėl kurio į notaro depozitinę sąskaitą buvo sumokėta piniginė suma. Šiuo atveju notaras informuoja kreditorių apie pinigų atsiėmimą. Atsiimti įmokų negalima, jei tai pažeistų trečiųjų asmenų arba solidariąją pareigą turinčių skolininkų ar laiduotojų interesus.

17. Kai prievolė yra išreikšta užsienio valiuta, notaras informuoja šalis, kad pinigai į notaro depozitinę sąskaitą gali būti sumokėti ir bus išmokėti tik notaro depozitinės sąskaitos sutartyje numatyta valiuta.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

18. Pasibaigus kalendoriniams metams, notaro depozitinės sąskaitos išrašas už praėjusius kalendorinius metus saugomas notaro dokumentų archyve teisės aktuose nustatyta tvarka.

19. Už piniginių sumų priėmimą į notaro depozitinę sąskaitą ir jų išmokėjimą notaras ima teisės aktuose nustatytą atlyginimą.

 

____________________________