ŠIAULIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL ATSTOVAVIMO ŠIAULIŲ RAJONO SAVIVALDYBEI VIEŠOSIOSE ĮSTAIGOSE TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2021 m. liepos 2 d. Nr. A-1253
Šiauliai
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 29 straipsnio 8 dalies 2 punktu, Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 23 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugsėjo 26 d. nutarimo Nr. 1025 „Dėl Valstybės ir savivaldybių turtinių ir neturtinių teisų įgyvendinimo viešosiose įstaigose“ 4 punktu ir įgyvendindamas Šiaulių rajono savivaldybės tarybos 2013 m. gegužės 16 d. sprendimą Nr. T-119 „Dėl pavedimo Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktoriui“,
Šis įsakymas skelbiamas Teisės aktų registre ir gali būti skundžiamas Regionų apygardos administracinio teismo Šiaulių rūmams (Dvaro g. 80, Šiauliai) Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.
PATVIRTINTA
Šiaulių rajono savivaldybės administracijos
direktoriaus 2021 m. liepos 2 d. įsakymu
Nr. A-1253
ATSTOVAVIMO ŠIAULIŲ RAJONO SAVIVALDYBEI VIEŠOSIOSE ĮSTAIGOSE TAISYKLĖS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Atstovavimo Šiaulių rajono savivaldybei viešosiose įstaigose taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja viešųjų įstaigų, kurių dalininkė arba savininkė yra Šiaulių rajono savivaldybė (toliau – Savivaldybė), turtinių ir neturtinių teisių įgyvendinimą.
2. Taisyklėse nurodytos Savivaldybės administracijos direktoriaus, įgyvendinančio Savivaldybės turtines ir neturtines teises bei pareigas viešosiose įstaigose, kurių dalininkė arba savininkė yra Savivaldybė (toliau – Viešosios įstaigos), balsavimo visuotiniame dalininkų susirinkime principo nustatymas Viešosios įstaigos įstatuose, visuotinio dalininkų susirinkimo sprendimų projektų pateikimo tvarka, atstovavimo Savivaldybei, įgyvendinant dalininko (savininko) teise ir įgaliojimo atstovauti Savivaldybei Viešosios įstaigos visuotiniame dalininkų susirinkime ir ne visuotinio dalininko susirinkimo metu išdavimo tvarka, kolegialių Viešosios įstaigos organų narių teisės ir pareigos, Savivaldybei Viešosiose įstaigose atstovaujančių asmenų atsakomybė ir atskaitomybė.
3. Savivaldybės administracijos direktorius, įgyvendindamas Savivaldybės dalininko (savininko) turtines ir neturtines teises Viešosiose įstaigose, vadovaujasi Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymu, Lietuvos Respublikos viešųjų įstaigų įstatymu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugsėjo 26 d. nutarimu Nr. 1025 „Dėl valstybės ir savivaldybių turtinių ir neturtinių teisių įgyvendinimo viešosiose įstaigose“, kitais teisės aktais, Viešųjų įstaigų įstatais ir šiomis Taisyklėmis.
II SKYRIUS
BALSAVIMO VISUOTINIAME DALININKŲ SUSIRINKIME PRINCIPO NUSTATYMAS VIEŠOSIOS ĮSTAIGOS ĮSTATUOSE
5. Balsavimo visuotiniame dalininkų susirinkime principas Viešojoje įstaigoje – vienas dalininkas visuotiniame akcininkų susirinkime turi vieną balsą, jei viešosios įstaigos įstatuose nenustatyta kitaip.
6. Siektina, (o įgyvendinant Viešosios įstaigos, kurios visuotiniame dalininkų susirinkime turi pakankamai įstatams pakeisti būtinų balsų – užtikrintina), kad Viešosios įstaigos bei naujai steigiamose viešosiose įstaigose, kurių dalininkas bus Savivaldybė, įstatuose būtų nustatyta, jog vienas dalininkas visuotiniame dalininkų susirinkime turi balsų skaičių, proporcingą jo įnašo dydžiui, jeigu tai padidina Savivaldybės balsų dalį tos viešosios įstaigos visuotiniame dalininkų susirinkime. Be to, Viešosios įstaigos įstatuose dėl balsavimo visuotiniame akcininkų susirinkime principo nustatymo turi būti įvertinti atvejai, kai Savivaldybei nuosavybės teise priklausantis turtas perduotas Viešajai įstaigai panaudos ir kitais pagrindais.
III SKYRIUS
VISUOTINIO DALININKŲ SUSIRINKIMO SPRENDIMŲ PROJEKTŲ PATEIKIMO TVARKA
7. Viešoji įstaiga pranešimą Savivaldybei apie visuotinio dalininkų susirinkimo sušaukimą kartu su visuotinio dalininkų susirinkimo sprendimų projektais bei kitais dokumentais, susijusiais su susirinkimo darbotvarke, pateikia elektroniniu paštu, pasirašytą elektroniniu parašu.
8. Šaukiamo visuotinio dalininkų susirinkimo sprendimų, kuriais Savivaldybės dalininko (savininko) turtines ir neturtines teises Viešojoje įstaigoje įgyvendina Savivaldybės taryba, projektai ir kiti dokumentai, susiję su šiais sprendimų projektais, Savivaldybei pateikiami ne vėliau kaip prieš 12 (dvylika) darbo dienų iki Savivaldybės tarybos posėdžio.
9. Savivaldybės tarybos sprendimų ir Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymų, kuriais įgyvendinamos Savivaldybės dalininko (savininko) turtinės ir neturtinės teisės Viešosiose įstaigose, projektus dalininkų susirinkimo kompetencijos klausimais rengia, nustatyta tvarka suderina ir teikia Savivaldybės administracijos direktoriui Savivaldybės administracijos struktūriniai padaliniai arba į struktūrinius padalinius neįeinantys valstybės tarnautojai, su kurių atliekamomis funkcijomis yra susiję priskirtų Viešųjų įstaigų veiklos priežiūra.
IV SKYRIUS
ATSTOVAVIMO SAVIVALDYBEI, ĮGYVENDINANT DALININKO (SAVININKO) TEISES IR ĮGALIOJIMO ATSTOVAUTI SAVIVALDYBEI VIEŠOSIOS ĮSTAIGOS VISUOTINIAME DALININKŲ SUSIRINKIME IR NE VISUOTINIO DALININKŲ SUSIRINKIMO METU IŠDAVIMO TVARKA
11. Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymai dėl Viešosios įstaigos prilygsta visuotinio dalininkų susirinkimo sprendimams ir atskiras įgaliojimas nėra išduodamas.
12. Viešojoje įstaigoje, kurios dalininkė yra Savivaldybė, dalininkės teises įgyvendina Savivaldybės administracijos direktorius, suteikdamas įgaliojimą fiziniam asmeniui – Savivaldybės administracijos valstybės tarnautojui ar darbuotojui, dirbančiam pagal darbo sutartį (toliau – Įgaliotinis), atstovauti Savivaldybei Viešosios įstaigos visuotiniame dalininkų susirinkime arba ne visuotinio dalininkų susirinkimo metu (toliau – Įgaliojimas).
13. Tik vadovaudamasis Savivaldybės tarybos sprendimu dėl konkrečios Viešosios įstaigos (toliau – Savivaldybės tarybos sprendimas) Savivaldybės administracijos direktorius Įgaliotiniui gali suteikti Įgaliojimą balsuoti visuotinio dalininkų susirinkimo darbotvarkės klausimais dėl Viešosios įstaigos:
13.2. likvidavimo atšaukimo, jeigu sprendimą likviduoti Viešąją įstaigą buvo priėmęs visuotinis dalininkų susirinkimas;
14. Savivaldybės tarybos sprendime nurodoma institucija ar institucijos, kurioms pavedama įgyvendinti atitinkamai Savivaldybės, kaip po reorganizavimo veiksiančios Viešosios įstaigos (Viešųjų įstaigų) dalininkės (savininkės) arba po Viešosios įstaigos pertvarkymo veiksiančio juridinio asmens dalyvės, teises ir pareigas.
15. Savivaldybės administracijos direktorius užtikrina, kad būtų:
15.1. analizuojama Viešosios įstaigos veikla, veikiama Savivaldybės ir Viešosios įstaigos naudai, laikantis Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 9 straipsnyje išdėstytų principų;
15.2. siūloma visuotinam dalininkų susirinkimui spręsti visuotinio dalininkų susirinkimo darbotvarkės klausimus;
15.3. teikiami pasiūlymai dėl visuotinio dalininkų susirinkimo sušaukimo Viešosios įstaigos įstatuose nustatyta tvarka;
15.4. užtikrinama, kad į visuotinio dalininkų susirinkimo renkamą organą būtų iškeliama tiek Savivaldybės kandidatų, kad jų skaičiaus santykis su Viešosios įstaigos narių skaičiumi būtų ne mažesnis už Savivaldybės balsų dalį visuotiniame dalininkų susirinkime;
15.5. atliekami būtini veiksmai, kad Viešosios įstaigos įstatai atitiktų Lietuvos Respublikos viešųjų įstaigų įstatymo ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugsėjo 26 d. nutarimo Nr.1025 „Dėl valstybės ir savivaldybių turtinių ir neturtinių teisių įgyvendinimo viešosiose įstaigose‘‘ nuostatas.
16. Savivaldybės administracijos direktorius, įgyvendindamas dalininko teises ir pareigas, siekia (o įgyvendindami savininko teises ir pareigas – užtikrina), kad Viešosios įstaigos:
16.1. įstatuose visuotinio dalininkų susirinkimo kompetencijai būtų priskirti sprendimo priėmimai dėl Viešosios įstaigos:
16.1.6. kitų pareigų, į kurias darbuotojai priimami konkurso būdu, sąrašo ir kvalifikacinių reikalavimų tvirtinimo;
16.1.7. konkurso kitoms pareigoms, į kurias darbuotojai priimami konkurso būdu, nuostatų tvirtinimo įstatymų nustatyta tvarka;
17. Savivaldybės administracijos direktoriaus išduodamų Įgaliojimų projektus rengia tie Savivaldybės administracijos struktūriniai padaliniai arba į struktūrinius padalinius neįeinantys valstybės tarnautojai, kurių veiklos sričiai priskirti klausimai, numatyti Viešosios įstaigos visuotinio dalininkų susirinkimo darbotvarkėje. Įgaliojimą, suderintą su Savivaldybės administracijos Teisės ir personalo administravimo skyriumi, pasirašo Savivaldybės administracijos direktorius.
18. Įgaliojime atstovauti Savivaldybei Viešosios įstaigos visuotinio dalininkų susirinkimo metu nurodoma:
18.6. kaip Įgaliotinis turi balsuoti kiekvienu visuotinio dalininkų susirinkimo darbotvarkės klausimu, taip pat dėl kitų tokią teisę turinčių asmenų pasiūlytų visuotinio dalininkų susirinkimo sprendimų projektų, papildomų kandidatų į visuotinio dalininkų susirinkimo renkamų Viešosios įstaigos organų narius, audito įmonės. Prireikus Įgaliojime taip pat nurodoma, kokius naujus visuotinio dalininkų susirinkimo sprendimų projektus, papildomus kandidatus į visuotinio dalininkų susirinkimo renkamo Viešosios įstaigos organo narius arba audito įmonę turi siūlyti Įgaliotinis susirinkimo metu ir už juos balsuoti;
19. Įgaliojimui įgyvendinti neturtines teises ne visuotiniame dalininkų susirinkime taikomi Taisyklių 18 punkto reikalavimai, išskyrus 18.4 ir 18.6 papunkčių nuostatas.
20. Įgaliojime dėl balsavimo už kandidatus į visuotinio dalininkų susirinkimo renkamą kolegialų Viešosios įstaigos organą, be Taisyklių 18 punkte nurodytų reikalavimų, turi būti:
20.1. nurodyti siūlomi kandidatai, jų eiliškumas ir konkretūs skaičiai, kiek už kiekvieną siūlomą kandidatą skiriama balsų;
21. Įgaliojime neturi būti suteikta galimybė Įgaliotiniui įgalioti kitą asmenį atlikti veiksmus, kuriuos Savivaldybės administracijos direktorius įgaliojo jį atlikti.
22. Sprendimus, kaip balsuoti procedūriniais visuotinio dalininkų susirinkimo klausimais, Įgaliotinis priima savarankiškai. Įgaliotinis gali balsuoti raštu, jei Viešosios įstaigos įstatuose numatyta galimybė dalininkams balsuoti iš anksto.
23. Kvalifikacijos reikalavimai Įgaliotiniui yra šie:
23.2. žinoti Įgaliotinio teises, pareigas ir atsakomybę, nustatytą atitinkamuose teisės aktuose bei būti susipažinusiam su Taisyklėmis;
23.3. išmanyti ir mokėti praktiniame darbe taikyti Lietuvos Respublikos įstatymus, Vyriausybės nutarimus ir kitus teisės aktus, reglamentuojančius Viešųjų įstaigų veiklą;
24. Kandidatu į Įgaliotinį negali būti asmuo:
24.1. įstatymų nustatyta tvarka pripažintas kaltu dėl nusikaltimo padarymo ir turintis neišnykusį ar nepanaikintą teistumą;
24.2 įstatymų nustatyta tvarka pripažintas kaltu dėl baudžiamojo nusižengimo valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams ar korupcinio pobūdžio baudžiamojo nusižengimo padarymo ir nuo apkaltinamojo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos nepraėjo 3 (treji) metai;
24.4. kuris yra Viešosios įstaigos dalininko (jei dalininkas yra fizinis asmuo) artimas giminaitis, sutuoktinis, sutuoktinio artimas giminaitis, dalininko sugyventinis, kai partnerystė įregistruota įstatymų nustatyta tvarka;
24.5. kurio įgaliojimas atstovauti valstybei ar Savivaldybei per pastaruosius 5 (penkerius) metus panaikintas dėl netinkamo atstovavimo Savivaldybei;
24.6. asmuo, kuris per pastaruosius 5 (penkerius) metus buvo atšauktas iš bet kurio juridinio asmens stebėtojų tarybos, valdybos, dėl netinkamo pareigų atlikimo;
25. Kandidatas į Įgaliotinį arba paskirtas Įgaliotiniu asmuo privalo nedelsdamas pranešti Savivaldybei apie Taisyklių 24 punkte nurodytų aplinkybių buvimą arba atsiradimą.
26. Kandidatas į Įgaliotinį arba paskirtas Įgaliotiniu asmuo turi teisę atsisakyti Įgaliojimo, jei tam yra kitų svarbių priežasčių, nenurodytų Taisyklių 24 punkte.
27. Įgaliotinis privalo:
27.3. visuotiniame dalininkų susirinkime dalyvaujant visiems sprendžiamąjį balsą turintiems Viešosios įstaigos dalininkams ar jų įgaliotiniams, nesant kitokiam Savivaldybės administracijos direktoriaus nurodymui, nepritarti pasiūlymams dėl susirinkimo darbotvarkės papildymo;
27.4. balsuoti prieš nutarimą, kai balsuojama susirinkimo darbotvarkės klausimais, kurie Įgaliojime nėra įrašyti;
27.5. neatskleisti Viešosios įstaigos komercinės paslapties bei saugoti konfidencialią informaciją, kurią sužinojo, su Įgaliojimu atstovaudamas Savivaldybei;
27.7. informuoti Savivaldybę bei atsiskaityti Savivaldybės administracijos direktoriui apie atliktus veiksmus, kuriuos Įgaliojimas jam suteikė teisę atlikti, apie visuotinio dalininkų susirinkimo priimtus sprendimus - ne vėliau kaip per 3 (tris) darbo dienas po veiksmų atlikimo ar visuotinio dalininkų susirinkimo sprendimų priėmimo.
V SKYRIUS
REIKALAVIMAI SAVIVALDYBĖS KELIAMIEMS KANDIDATAMS Į KOLEGIALIŲ VIEŠOSIOS ĮSTAIGOS ORGANŲ NARIUS
29. Kolegialaus Viešosios įstaigos organo (kolegialus valdymo organo – Valdybos, kolegialaus patariamojo organo – Tarybos) nariais, atsižvelgiant į teisės aktų reikalavimus, gali būti siūlomi:
29.1. Valdybos nariais – Savivaldybės administracijoje dirbantys karjeros ar politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojai, darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartį, Viešosios įstaigos darbuotojai ar kiti Savivaldybės administracijoje bei Viešojoje įstaigoje nedirbantys asmenys, kurie atitinka Taisyklių 30, 31 ir 32 punktuose nustatytus kvalifikacijos reikalavimus ir kitus kriterijus;
30. Bendrieji kvalifikacijos reikalavimai kandidatui į Viešosios įstaigos Valdybos / Tarybos narius:
30.2. išmanyti ir mokėti praktiniame darbe taikyti teisės aktus, reglamentuojančius viešųjų įstaigų veiklą;
31. Siektina (o įgyvendinant Viešosios įstaigos, kurios visuotiniame dalininkų susirinkime turi pakankamai balsų – užtikrintina), kad kiekvienos Viešosios įstaigos Valdybos sudėtyje būtų asmenų, turinčių bent vieną kompetenciją iš žemiau nurodytų sričių:
31.1. finansų (finansų valdymo, finansų analizės ar audito (šią kompetenciją patvirtina juridinio asmens vyriausiojo buhalterio (finansininko), finansų konsultavimo, buhalterinių paslaugų, audito srities darbo patirtis, finansų, apskaitos arba audito srities aukštasis išsilavinimas ar kita pagal pobūdį panaši patirtis arba išsilavinimas);
31.2. strateginio planavimo ir valdymo (šią kompetenciją patvirtina valdybos nario, juridinio asmens vadovo, strateginio valdymo srities darbo patirtis ar kita pagal pobūdį panaši patirtis arba išsilavinimas);
32. Siektina, o tais atvejais, kai tai leidžia turimas balsų skaičius, užtikrintina, kad Viešosios įstaigos Valdybos / Tarybos nariu nebūtų renkamas asmuo:
32.1. dėl kurio ar dėl jo šeimos nario ar kurio artimųjų giminaičių gali kilti viešųjų ir privačių interesų konfliktas. Savivaldybės deleguotas įstaigos tarybos ar valdybos narys, ar kandidatas į tarybos ar valdybos narius turi informuoti jį delegavusią (deleguojančią) instituciją apie savo ar savo artimųjų giminaičių viešus ir privačius interesus;
32.2. neatitinkantis nepriekaištingos reputacijos kriterijaus;
32.2.1. įstatymų nustatyta tvarka pripažintas kaltu dėl nusikaltimo padarymo ir turi neišnykusį ar nepanaikintą teistumą;
32.2.2. įstatymų nustatyta tvarka pripažintas kaltu dėl baudžiamojo nusižengimo valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams ar korupcinio pobūdžio baudžiamojo nusižengimo padarymo ir nuo apkaltinamojo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos nepraėjo 3 (treji) metai;
32.2.4. atleistas iš skiriamų arba renkamų pareigų dėl priesaikos ar pasižadėjimo sulaužymo, pareigūno vardo pažeminimo ir nuo atleidimo iš pareigų dienos nepraėjo 3 (treji) metai;
32.2.6. asmuo, kurio įgaliojimas atstovauti Savivaldybei per pastaruosius 5 (penkerius) metus panaikintas dėl netinkamo atstovavimo;
32.2.7. asmuo, kuris per pastaruosius 5 (penkerius) metus buvo atšauktas iš bet kurio juridinio asmens kolegialaus valdymo organo, vadovo pareigų,
VI SKYRIUS
KOLEGIALIŲ VIEŠOSIOS ĮSTAIGOS ORGANŲ NARIŲ TEISĖS IR PAREIGOS
33. Asmuo, deleguotas į Viešosios įstaigos kolegialius organus privalo:
33.3. saugoti Viešosios įstaigos komercines (gamybines) paslaptis, konfidencialią informaciją, kurią sužinojo, būdamas kolegialaus organo nariu;
33.4. nedelsiant pranešti raštu jį deleguojančiai / delegavusiai institucijai, kur ir kokias pareigas jis eina, kaip jo kita veikla yra susijusi su Viešąja įstaiga ir (ar) su Viešąja įstaiga susijusiais kitais juridiniais asmenimis bei apie Taisyklių 32 punkte nurodytų aplinkybių buvimą arba atsiradimą;
33.5. nedelsiant per 3 (tris) darbo dienas raštu informuoti jį delegavusią instituciją apie priimtus kolegialaus organo sprendimus;
33.6. užtikrinti, kad Viešosios įstaigos kolegialaus organo posėdžio protokolas būtų pateiktas jį delegavusios institucijos vadovui ne vėliau kaip kitą dieną po jo pasirašymo;
33.7. užtikrinti, kad jį delegavusios institucijos vadovas laiku gautų informaciją apie Viešajai įstaigai iškilusias problemas bei kitą svarbią informaciją apie Viešosios įstaigos ūkinę-finansinę veiklą;
34. Asmuo, deleguotas į visuotinio dalininkų susirinkimo renkamus kolegialius organus, turi teisę:
34.1. dalyvauti visuotiniuose dalininkų susirinkimuose, Viešosios įstaigos kolegialaus organo posėdžiuose;
34.3. kreiptis į Viešosios įstaigos valdybą ir Viešosios įstaigos vadovą dėl su Viešosios įstaigos veikla susijusių dokumentų gavimo;
VII SKYRIUS
SAVIVALDYBEI ATSTOVAUJANČIŲ ASMENŲ ATSAKOMYBĖ IR ATSKAITOMYBĖ
35. Įgaliotinis / Viešosios įstaigos kolegialaus organo narys, atlikęs veiksmus, kurių atlikti nebuvo įgaliotas, ar priėmęs sprendimą, neatitinkantį Įgaliojimo, ir (ar) padaręs žalą Savivaldybei ir (ar) Viešajai įstaigai atsako įstatymų nustatyta tvarka.
36. Įgaliotinis / Viešosios įstaigos kolegialaus organo narys įstatymų nustatyta tvarka atsako už pateiktą klaidingą informaciją, pagal kurią priimti sprendimai padarė žalą Savivaldybei ir (ar) Viešajai įstaigai.
37. Įgaliotinis / kolegialaus organo narys už Viešosios įstaigos komercinės (gamybinės) paslapties ar konfidencialios informacijos atskleidimą atsako įstatymų nustatyta tvarka.
VIII SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS