LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO, MOKSLO IR SPORTO

 

MINISTRAS

 

 

 

ĮSAKYMAS

 

DĖL VALSTYBINIŲ ŠVIETIMO ĮSTAIGŲ MODERNIZAVIMO, PRITAIKANT PASTATUS ŽMONIŲ SU JUDĖJIMO NEGALIA POREIKIAMS, PROGRAMOS PATVIRTINIMO

 

 

2022 m. vasario 11 d. Nr. V-252

 

Vilnius

 

 

 

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos biudžeto sandaros įstatymo 5 straipsnio 1 dalies 1 punktu bei Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2022 m. vasario 4 d. įsakymu V-177 „Dėl Švietimo, mokslo ir sporto sritims 2022 metams skirtų išlaidų ilgalaikiam materialiajam ir nematerialiajam turtui, kuriam lėšos neplanuojamos Valstybės investicijų programoje, įsigyti paskirstymo, patvirtinimo“ ir siekdama skaidriai paskirstyti valstybinėms švietimo įstaigoms numatytas lėšas pastatų modernizavimui, pritaikant žmonių su judėjimo negalia poreikiams,

t v i r t i n u Valstybinių švietimo įstaigų modernizavimo, pritaikant pastatus žmonių su judėjimo negalia poreikiams, programą (pridedama).

 

 

 

 

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė                                                           Jurgita Šiugždinienė

 

 

Patvirtinta

Lietuvos Respublikos švietimo,

mokslo ir sporto ministro

2022 m. vasario 11 d.  įsakymu

Nr. V-252

 

 

VALSTYBINIŲ ŠVIETIMO ĮSTAIGŲ MODERNIZAVIMO, PRITAIKANT PASTATUS ŽMONIŲ SU JUDĖJIMO NEGALIA POREIKIAMS, PROGRAMA

 

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Valstybinių švietimo įstaigų modernizavimo, pritaikant pastatus žmonių su judėjimo negalia poreikiams, programa (toliau – Programa) yra skirta valstybinėms švietimo įstaigoms, vykdančioms formaliojo švietimo (išskyrus aukštojo mokslo) programas, kuriose Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (toliau – Ministerija) įgyvendina savininko ir (ar) dalininko teises ir pareigas (toliau – švietimo įstaigos).

2. Programos paskirtissudaryti sąlygas valstybinėms švietimo įstaigoms visiškai ar iš dalies pritaikyti įstaigų pastatus ir aplinką žmonėms su judėjimo negalia.

3. Programos vykdytojos – valstybinės švietimo įstaigos.

4. Programos koordinatorius – Ministerija.

5. Programos lėšomis švietimo įstaigoms, kuriose mokosi ir (ar) dirba judėjimo negalią turintys asmenys, finansuoti galima: sanitarinius mazgus ir (ar) pandusus, keltuvus ir (ar) liftus, įėjimo duris. Švietimo įstaigoms, neturinčioms neįgalių asmenų, finansuoti galima: sanitarinius mazgus ir (ar) pandusus, įėjimo duris.

6. Programoje negali dalyvauti švietimo įstaigos, gaunančios lėšų Programos 5 punkte numatytoms išlaidoms finansuoti iš kitų Ministerijos vykdomų programų ar priemonių.

 

II SKYRIUS

SITUACIJOS ANALIZĖ

 

7. 2006 m. priimta Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvencija (toliau – Konvencija). Konvencija siekia „skatinti, apsaugoti ir užtikrinti visų žmonių, turinčių negalią, visapusišką ir lygiateisį naudojimąsi visomis žmogaus teisėmis ir pagrindinėmis laisvėmis, taip pat skatinti pagarbą šių asmenų prigimtiniam orumui“. Konvencija įpareigoja šalis kurti tokią teisėkūrą, kad asmenys, turintys negalią, gautų tinkamą pagalbą ir paramą, kuri užkirstų kelią diskriminacijai, sudarytų konkrečias sąlygas asmenims, turintiems negalią, pilnavertiškai dalyvauti švietimo, sveikatos, kultūros, darbo rinkos ir kituose visuomenės sektoriuose, veiklose ir organizacijose, kad būtų užtikrinta žmogaus teisių apsauga ir Konvencijos nuostatų įgyvendinimas būtų konkreti siekiamybė.

Lietuva, ratifikuodama Konvenciją 2010 m., prisiėmė atsakomybę ir įsipareigojo įgyvendinti Konvencijos nuostatas, savo įstatymuose ir praktikoje diegti lygybės bei nediskriminavimo, pagarbos asmens prigimtiniam orumui, savarankiškumui, įskaitant laisvę rinktis, prieinamumo prie visuomenės išteklių, lygybės prieš įstatymą, gyvenimo savarankiškai ir įtraukties į visuomenę principus, įvardintus Konvencijos 3 straipsnyje.

2020 m. priimtos Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo pataisos (14 straipsnio 7 dalis) įpareigoja visas privalomąjį ir visuotinį švietimą teikiančias mokyklas sudaryti sąlygas mokytis mokiniams, turintiems specialiųjų ugdymosi poreikių, siekiant, kad tinkamų sąlygų sudarymas ir aplinkos bei informacijos pritaikymas padėtų įgyti išsilavinimą didesniam asmenų, turinčių negalią, skaičiui, įtvirtinant įtraukties principą ugdytis specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems mokiniams kartu su savo bendraamžiais.

Pagal 79 švietimo įstaigų Ministerijai pateiktus duomenis, kiekviena jų turi iš viso 499 atskirus pastatus, iš kurių 80 (arba 16 proc.) pastatai visiškai pritaikyti žmonių su judėjimo negalia poreikiams, dalinai pritaikyti 31 (arba 6,2 proc.) pastatai, nepritaikyti 388 (arba 67,6 proc.) pastatai.

Ministerija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2021 m. gegužės 17 d. įsakymu Nr. V-785 „Dėl valstybinėms švietimo įstaigoms modernizuoti, pritaikant patalpas žmonių su negalia poreikiams, lėšų paskirstymo“ ir Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2020 m. sausio 20 d. įsakymu Nr. V-70 „Dėl švietimo, mokslo ir sporto sritims 2020 metams numatytų išlaidų, skirtų ilgalaikiam materialiajam ir nematerialiajam turtui, kuriam lėšos neplanuojamos Valstybės investicijų programoje, įsigyti, paskirstymo“, jau yra skyrusi lėšų 9 švietimo įstaigų pastatams žmonių su negalia poreikiams dalinai pritaikyti.

 

III SKYRIUS

PROGRAMOS TIKSLAS IR UŽDAVINIAI

 

8. Programos tikslas – užtikrinti judėjimo negalią turinčių asmenų poreikių tenkinimą švietimo įstaigose.

9. Programos uždaviniai:

9.1. atnaujinti (modernizuoti) švietimo įstaigas, pritaikant pastatus žmonių su judėjimo negalia poreikiams, gerinant sąlygas švietimo įstaigose esantiems neįgaliesiems;

9.2. užtikrinti žmonėms su judėjimo negalia galimybę laisvai judėti fizinėje aplinkoje.

 

IV SKYRIUS

ATNAUJINAMŲ (MODERNIZUOJAMŲ) ŠVIETIMO ĮSTAIGŲ ATRANKA

 

 

10. Švietimo įstaigos, kuriose Ministerija įgyvendina savininko ir (ar) dalininko teises ir pareigas, atrenkamos prioriteto tvarka pagal nustatytus kriterijus:

10.1. švietimo įstaigos, kuriose mokosi ir (ar) dirba žmonės, turintys negalią;

10.2. švietimo įstaigos, kurias pakanka minimaliai pritaikyti žmonių, turinčių judėjimo negalią, poreikiams (įrengti pandusą ir sanitarinį mazgą I a.);

10.3. švietimo įstaigos, kurios visiškai nėra pritaikytos, tačiau reikia įrengti tik patekimą į pirmą aukštą;

10.4. švietimo įstaigos pastatas nėra pritaikytas laisvai judėti žmonėms, turintiems judėjimo negalią, po visą pastatą ir lauke.

11. Švietimo įstaigos, pageidaujančios dalyvauti Programoje, atsižvelgdamos į Programos tikslus, uždavinius ir į Programos 16 punktą, iki Ministerijos nustatyto termino (nurodomas oficialiame Ministerijos rašte, kuriuo kviečiamos dalyvauti Programoje) įsipareigoja elektroniniu būdu (pasirašius saugiu elektroniniu parašu) pateikti prašymą skirti lėšų, kuriame būtų nurodyta:

11.1. švietimo įstaigoje neįgaliųjų mokinių ir (ar) darbuotojų skaičius ir jų neįgalumo lygis;

11.2. planuojami atlikti  statybos darbai ir jų sąmatinė vertė, kartu pateikiant rangovų / tiekėjų / teikėjų pasiūlymų, apklausos dokumentų kopijas ar kitą finansavimo poreikį pagrindžiančią informaciją.

12. Švietimo, mokslo ir sporto ministro patvirtinta Valstybinių švietimo įstaigų modernizavimo, pritaikant pastatus žmonių su judėjimo negalia poreikiams projektų atrankos komisija (toliau – Ministerijos komisija), veikianti pagal jos darbo reglamentą, kurį tvirtina švietimo, mokslo ir sporto ministras, atsižvelgdama į Programos 8 ir 9 punktus ir vadovaudamasi Programos 10 punkte nurodytais atrankos kriterijais, svarsto ir įvertina švietimo įstaigų galimybes dalyvauti Programoje. Finansavimas nėra skiriamas, jeigu švietimo įstaiga neatitinka nei vieno iš Programos 10 punkte nurodytų kriterijų.

13. Ministerijos komisija sudaro švietimo įstaigų, siūlomų įtraukti į Valstybinių švietimo įstaigų, modernizuojamų, pritaikant pastatus žmonių su judėjimo negalia poreikiams, iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžete ir atitinkamų metų Ministerijai patvirtintų bendrųjų asignavimų ir kitų šiam tikslui skirtų lėšų, sąrašą ir teikia švietimo, mokslo ir sporto ministrui tvirtinti.

14. Ne vėliau kaip iki einamųjų metų balandžio 1 d., atsižvelgiant į Programai įgyvendinti skirtų lėšų paskirstymą, švietimo, mokslo ir sporto ministras įsakymu tvirtina einamaisiais metais Valstybinių švietimo įstaigų, modernizuojamų, pritaikant pastatus žmonių su judėjimo negalia poreikiams, sąrašą, kuris ne vėliau kaip per 5 d. d. nuo įsakymo pasirašymo turi būti paskelbtas Ministerijos interneto svetainėje (www.smsm.lrv.lt).

15. Galutinį sprendimą dėl finansavimo skyrimo konkrečiai švietimo įstaigai priima švietimo, mokslo ir sporto ministras.

 

V SKYRIUS

PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO PRIEMONĖS IR ĮGYVENDINIMAS

 

16. Numatomos šios Programos įgyvendinimo priemonės:

16.1. atnaujinamos švietimo įstaigos, kuriose mokosi ir (ar) dirba žmonės, turintys judėjimo negalią;

16.2. atnaujinamos švietimo įstaigos, kurias pakanka minimaliai pritaikyti judėjimo negalią turinčių asmenų poreikiams;

16.3. atnaujinamos švietimo įstaigos, kurios visiškai nėra pritaikytos asmenims su judėjimo negalia, tačiau pakanka pritaikyti patekimą į pirmą aukštą;

16.4. atnaujinamos švietimo įstaigos, kurios nėra pritaikytos laisvai judėti asmenims, turintiems judėjimo negalią, po visą pastatą ir lauke.

17. Švietimo, mokslo ir sporto ministrui patvirtinus Valstybinių švietimo įstaigų, modernizuojamų, pritaikant pastatus žmonių su judėjimo negalia poreikiams, sąrašą, Programos vykdytojai parengia pagal poreikį techninius projektus, atlieka techninių projektų ekspertizę, įvykdo darbų, prekių ir paslaugų pirkimus, organizuoja statybos darbus, jų techninę priežiūrą ir atlieka kitus darbus. Jei parengus techninį projektą paaiškėtų, kad faktiškas finansavimo poreikis yra didesnis, nei švietimo įstaigos prašyme skirti lėšų nurodytas poreikis, papildomų lėšų Ministerija neįsipareigoja skirti.

18. Programos įgyvendinimą koordinuoja ir įgyvendinimo stebėseną atlieka Ministerijos Ekonomikos departamento Investicijų skyrius (toliau – Investicijų skyrius), kuris turi teisę:

18.1. pareikalauti Programoje dalyvaujančios švietimo įstaigos pateikti papildomą informaciją apie atliekamų darbų eigą ir skirtų valstybės biudžeto lėšų panaudojimą;

18.2. kilus abejonėms dėl viešųjų pirkimų procedūrų ar rangos sutarčių vykdymo teisėtumo, kreiptis į Viešųjų pirkimų tarnybą ir kitas institucijas;

18.3. teikti siūlymą Ministerijos komisijai vertinti galimybę perskirstyti Programoje dalyvaujančiai švietimo įstaigai suplanuotas lėšas kitai Programoje dalyvaujančiai švietimo įstaigai, jei Programoje dalyvaujanti švietimo įstaiga:

18.3.1. raštu informavo Investicijų skyrių ir nurodė aplinkybes, dėl kurių neįmanoma įvykdyti lėšų naudojimo sutarties įsipareigojimų;

18.3.2. nepasirašo lėšų naudojimo sutarties per Programos 23 punkte nustatytą terminą;

18.4. teikti siūlymą Ministerijos komisijai nutraukti pasirašytą lėšų naudojimo sutartį ir vertinti galimybę perskirstyti Programoje dalyvaujančios švietimo įstaigos suplanuotas lėšas kitai Programoje dalyvaujančiai švietimo įstaigai, jei:

18.4.1. Programoje dalyvaujanti švietimo įstaiga neužtikrino, kad per 5 (penkis) mėnesius nuo lėšų naudojimo sutarties pasirašymo dienos, bet ne vėliau kaip iki einamųjų metų spalio 1 d., būtų įvykdyti lėšų naudojimo sutartyje nurodytiems darbams įgyvendinti reikalingi viešieji pirkimai ir pasirašytos sutartys. Mažesnės nei 50 000,00 Eur (penkiasdešimties tūkstančių eurų, 00 ct) vertės darbų, prekių ar paslaugų viešieji pirkimai turi būti įvykdyti ne vėliau kaip iki einamųjų metų lapkričio 1 d.;

18.4.2. Investicijų skyrius nustatė, kad rangos ir (ar) prekių, ir (ar) paslaugų pirkimo sutartys iki einamųjų metų gruodžio 1 d. nebus įgyvendintos visa apimtimi ar daugiau nei 75 proc. einamiesiems metams skirtai valstybės biudžeto lėšų išlaidoms sumai;

18.4.3. Investicijų skyrius nustatė, kad švietimo įstaiga pažeidė teisės aktus, reglamentuojančius lėšų naudojimo sutartyje numatytų įsipareigojimų vykdymą.

19. Perskirstyti lėšas galima tik tarp Programoje dalyvaujančių švietimo įstaigų, neviršijant švietimo įstaigai numatyto skirti finansavimo per visą Programos vykdymo laikotarpį ir esant švietimo įstaigos motyvuotam prašymui. Prašymus vertina ir siūlymus švietimo, mokslo ir sporto ministrui dėl lėšų perskirstymo teikia Ministerijos komisija. Prašymas laikomas motyvuotu, jei jame pagrindžiama galimybė einamaisiais metais panaudoti gautas papildomas valstybės biudžeto lėšas.

20. Investicijų skyrius teikia siūlymus Ministerijos komisijai perskirstyti lėšas Programoje dalyvaujančioms švietimo įstaigoms remdamasis šiais kriterijais:

20.1. planuojama atliekamų darbų pabaigos data (metai).  Tais atvejais, kai planuojama darbų pabaigos data (metai) sutampa, – vertinama, kuriam projektui užbaigti reikia mažiau valstybės biudžeto lėšų;

20.2. galimybė einamaisiais metais panaudoti gautas papildomas valstybės biudžeto lėšas.

 

VI SKYRIUS

PROGRAMOS FINANSAVIMAS

 

21. Programa įgyvendinama 3 metus. Programos įgyvendinimo priemonės finansuojamos pagal šalies finansines galimybes iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžete ir atitinkamų metų Ministerijai patvirtintų bendrųjų asignavimų. Preliminarus Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų poreikis Programai įgyvendinti – iki 2 mln. eurų.

22. Pagal šalies finansines galimybes ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžete atitinkamais metais Ministerijai patvirtintą bendrųjų asignavimų sumą, pastatui, statiniui (ar jų daliai) atnaujinti, pritaikant pastatus žmonių su judėjimo negalia poreikiams, skiriama 100 proc. švietimo įstaigos prašyme nurodytos reikalingos skirti valstybės biudžeto lėšų sumos.   

23. Ministerija su švietimo įstaiga pasirašo lėšų naudojimo sutartį arba lėšų naudojimo sąmatą, vadovaudamosi pavyzdine Lėšų naudojimo sutarties ir Lėšų naudojimo sąmatos forma, patvirtinta Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2019 m. sausio 28 d. įsakymu Nr. V-75 „Dėl Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos lėšų planavimo ir naudojimo taisyklių patvirtinimo“. Švietimo įstaiga lėšų naudojimo sutartį su Ministerija turi pasirašyti ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo Programos 14 punkte nurodyto sprendimo priėmimo.

 

 

VII SKYRIUS

VERTINIMO KRITERIJAI IR NUMATOMI REZULTATAI

 

24. Programos vykdymą vertinant kiekybės požiūriu, analizuojami šios Programos 7 punkte nurodytų dalinai pritaikytų ir visiškai nepritaikytų žmonių su judėjimo negalia poreikiams pastatų skaičiaus pokytis.

25. Įgyvendinus Programą:

25.1. švietimo įstaigų pastatai, visiškai pritaikyti žmonių su judėjimo negalia poreikiams, sudarys ne mažiau kaip 17 proc.;

25.2. švietimo įstaigų pastatai, dalinai pritaikyti žmonių su judėjimo negalia poreikiams, sudarys ne mažiau kaip 7 proc.

VIII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

26. Švietimo įstaigos teisės aktų, reglamentuojančių viešuosius pirkimus, valstybės biudžeto lėšų naudojimą, ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka atsako už atliekamus darbus, viešųjų pirkimų organizavimą ir jų atitiktį Lietuvos Respublikos teisės aktų reikalavimams, taip pat skirtų lėšų skaidrų, ekonomišką ir efektyvų panaudojimą pagal paskirtį, projekto vertės didėjimo ar mažėjimo kontrolę ir sutartyse su rangovais (prekių tiekėjais / paslaugų teikėjais) numatytų kainų kitimą.

27. Švietimo įstaigos, gavusios finansavimą, dalyvaujančios įgyvendinant Programą, už priemonių vykdymą atsiskaito lėšų naudojimo sutartyje nurodytais terminais ir tvarka.

28. Pasibaigus metams, švietimo įstaigos Ministerijai sutartyje nustatytais terminais ir tvarka teikia pavedimo įvykdymo ataskaitą ir finansavimą pateisinančius dokumentus (rangos darbų sutartis, sąskaitas faktūras, atliktų darbų aktus ir pažymas).

29. Programoje dalyvaujančios švietimo įstaigos Investicijų skyriui su Programos vykdymu susijusius dokumentus teikia elektroniniu būdu (pasirašius saugiu elektroniniu parašu). Investicijų skyrius pateiktus dokumentus saugo Dokumentų valdymo sistemoje Lietuvos Respublikos  dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

_____________