LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIS KOMISARAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIO KOMISARO 2018 M. LIEPOS 2 D. ĮSAKYMO NR. 5-V-611 „DĖL POLICIJOS PAREIGŪNŲ REAGAVIMO Į PRANEŠIMUS APIE SMURTĄ ARTIMOJE APLINKOJE, TEISMO SPRENDIMO DĖL LAIKINŲJŲ SMURTĄ PATYRUSIO ASMENS APSAUGOS UŽTIKRINIMO PRIEMONIŲ SKYRIMO VYKDYMO IR ŠIO SPRENDIMO VYKDYMO KONTROLĖS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2021 m. birželio 9 d. Nr. 5-V-444
Vilnius
1. P a k e i č i u Policijos pareigūnų reagavimo į pranešimus apie smurtą artimoje aplinkoje, teismo sprendimo dėl laikinųjų smurtą patyrusio asmens apsaugos užtikrinimo priemonių skyrimo vykdymo ir šio sprendimo vykdymo kontrolės tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos policijos generalinio komisaro 2018 m. liepos 2 d. įsakymu Nr. 5-V-611 „Dėl Policijos pareigūnų reagavimo į pranešimus apie smurtą artimoje aplinkoje, teismo sprendimo dėl laikinųjų smurtą patyrusio asmens apsaugos užtikrinimo priemonių skyrimo vykdymo ir šio sprendimo vykdymo kontrolės tvarkos aprašo patvirtinimo“:
1.1. Pakeičiu 4 punktą ir jį išdėstau taip:
„4. Visais atvejais, nesvarbu, ar pasitvirtins smurto artimoje aplinkoje atvejis, ar ne, policijos pareigūnai mobiliosiomis vaizdo fiksavimo priemonėmis turi fiksuoti įvykio aplinką, joje esančių asmenų būklę, jų kūno sužalojimus, patalpų ar aplinkos, kur įvyko įvykis, būklę (tvarkinga ar ne, išmėtyti daiktai), sugadintą ar apgadintą turtą ir kitas aplinkybes, turinčias reikšmės įvykio tyrimui. Vaizdo stebėjimo priemonės naudojamos ir jomis užfiksuotų vaizdo duomenų tvarkymas, saugojimas, naudojimas ir perdavimas, duomenų subjektų teisių įgyvendinimas ir duomenų sauga užtikrinama vadovaujantis Vaizdo stebėjimo priemonėmis užfiksuotų vaizdo duomenų tvarkymo policijos įstaigose taisyklėse, patvirtintose Lietuvos policijos generalinio komisaro 2015 m. spalio 28 d. įsakymu Nr. 5-V-963 „Dėl Vaizdo stebėjimo priemonėmis užfiksuotų vaizdo duomenų tvarkymo policijos įstaigose taisyklių patvirtinimo“, nustatyta tvarka.“
1.2. Pakeičiu 5.1.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
„5.1.2. kada ir dėl ko kilo konfliktas, kaip pasireiškė smurtas (kokie kilus konfliktui buvo padaryti veiksmai, išsakyti žodžiai), ar yra smurtinių veiksmų padarinių (kūno sužalojimai (sukeltas fizinis skausmas), sulaužyti baldai ar pan.), ar yra įvykio liudininkų, taip pat fiksuojama, kaip auką paveikė smurtautojo išsakyti žodžiai (grasinimai) (auka išsigando, verkė, teisinosi ir pan.), ką auka pajuto dėl patirto fizinio smurto (ar skaudėjo, kaip pasireiškė skausmas ir pan.), kaip į skausmą sureagavo auka (sušuko, pasakė, kad skauda, prašė daugiau nesmurtauti, verkė, aimanavo ir t. t.) ir smurtautojas (nustojo smurtauti, atsiprašė ar tęsė smurtavimą);“.
1.3. Pakeičiu 5.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
„5.2. nustatę, kad įvykis įvyko artimoje aplinkoje ir turi nusikalstamos veikos požymių, fiksuoti tai Pareiškimo apie padarytą nusikalstamą veiką ir proceso veiksmų atlikimo protokole, kurio forma patvirtinta Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2014 m. lapkričio 19 d. įsakymu Nr. I-257 „Dėl Pareiškimo apie padarytą nusikalstamą veiką ir procesinių veiksmų atlikimo protokolo formos patvirtinimo“ (toliau – Protokolas):“.
1.4. Pakeičiu 5.3 papunktį ir jį išdėstau taip:
„5.3. jeigu dėl Aprašo 5.2.4 papunktyje nurodytų priežasčių Protokolas nebuvo surašomas, surašyti tarnybinį pranešimą dėl galimo smurto artimoje aplinkoje atvejo (2 priedas). Jeigu galbūt smurtą artimoje aplinkoje patyrė keli asmenys, tarnybinio pranešimo formos antrų lapų (smurtą patyrusio asmens paaiškinimas) pildoma tiek, kiek yra tokių asmenų. Prie tarnybinio pranešimo pridedamas Aprašo 4 punkte nustatyta tvarka užfiksuotas vaizdo įrašas;“.
1.5. Pakeičiu 22.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
„22.2. susisiekia nurodytais kontaktais (telefonu, el. paštu ar nuvykęs į gyvenamąją vietą) su smurtautoju, informuoja jį apie teismo priimtą sprendimą, nurodo jo vykdymo laiką, informuoja smurtautoją, kad jeigu jis be pateisinamos priežasties vengs vykdyti teismo sprendimą, sprendimas bus įvykdytas jam nedalyvaujant, o už jo pažeidimą smurtautojas teisės aktų nustatyta tvarka bus patrauktas atsakomybėn. Kai smurtautojas dėl objektyvių priežasčių (gydosi ligoninėje, išvykęs darbo reikalais ir pan.) negali įvykdyti teismo sprendimo su smurtą patyrusiu asmeniu suderintu teismo sprendimo vykdymo laiku, teismo sprendimo vykdymo laikas su smurtą patyrusiu asmeniu ir smurtautoju derinamas pakartotinai, išskyrus atvejus, kai smurtautojas akivaizdžiai vengia suderinti teismo sprendimo įvykdymo laiką;“.
1.6. Pakeičiu 23 punktą ir jį išdėstau taip:
„23. Pareigūnas, kuriam pavesta užtikrinti teismo sprendimo skirti laikinąsias smurtą patyrusio asmens apsaugos užtikrinimo priemones – įpareigojimą smurtautojui laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos, jeigu jis gyvena su smurtą patyrusiu asmeniu, ir įpareigojimą smurtautojui nesiartinti prie smurtą patyrusio asmens, nebendrauti, neieškoti ryšių su juo – vykdymą, su smurtą patyrusiu asmeniu ir smurtautoju sutartu laiku vyksta į jų gyvenamąją vietą ir užtikrina smurtautojo iškeldinimą:“.
1.7. Papildau nauju 23.3 papunkčiu:
1.8. Papildau nauju 23.4 papunkčiu:
1.9. Papildau nauju 23.5 papunkčiu:
1.10. Pakeičiu 27 punktą ir jį išdėstau taip:
„27. Privaloma užtikrinti teismo sprendimo vykdymą dėl laikinųjų smurtą patyrusio asmens apsaugos užtikrinimo priemonių skyrimo ne vėliau kaip per 24 val. nuo šio sprendimo gavimo.
Ne darbo metu (poilsio ir švenčių dienomis) teismo sprendimų dėl laikinųjų smurtą patyrusio asmens apsaugos užtikrinimo priemonių skyrimo vykdymo užtikrinimas pavedamas reagavimo į pranešimus funkcijas vykdantiems pareigūnams, kurie turi atlikti Aprašo 22.1 ir 22.2 papunkčiuose bei 23 ir 25 punktuose nustatytus veiksmus, o jų veiksmus koordinuoja operatyvaus valdymo padalinio pareigūnai.
Tais atvejais, kai su smurtautoju nepavyksta susisiekti nurodytais kontaktais ar smurtautojas nerandamas jo gyvenamojoje vietoje, imamasi aktyvių veiksmų, siekiant per kuo trumpiausią laiką išsiaiškinti jo buvimo vietą ir jį surasti (bendraujama su kaimynais, artimaisiais ir pan.).“
2. S k e l b i u šį įsakymą Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos interneto svetainėje.