KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO
PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS DIREKTORIAUS 2011 M. KOVO 3 D. ĮSAKYMO NR. V-82 „DĖL PATAISOS ĮSTAIGŲ ĮRENGIMO IR EKSPLOATAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2016 m. sausio 27 Nr. V-25
Vilnius
Vadovaudamasi Tarnybos Kalėjimų departamente prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos statutu, Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso pakeitimo įstatymu:
1. Pakeičiu Pataisos įstaigų įrengimo ir eksploatavimo taisykles, patvirtintas Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus 2011 m. kovo 3 d. įsakymu Nr. V-82 „Dėl Pataisos įstaigų įrengimo ir eksploatavimo taisyklių patvirtinimo“:
1.1. Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:
„3. Pataisos įstaigose laikomiems nuteistiesiems turi būti sudaromos gyvenimo ir buities sąlygos, atitinkančios Lietuvos higienos normą HN 134:2015 „Laisvės atėmimo vietų ir teritorinių policijos įstaigų areštinių sveikatos saugos reikalavimai“, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2015 m. rugpjūčio 3 d. įsakymu Nr. V-908 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 134:2015 „laisvės atėmimo vietų ir teritorinių policijos įstaigų areštinių sveikatos saugos reikalavimai“ patvirtinimo“.
1.2. Pakeičiu 11.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
1.3. Pakeičiu 11.5 papunktį ir jį išdėstau taip:
1.4. Pakeičiu 13.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
1.5. Pakeičiu 13.7 papunktį ir jį išdėstau taip:
„13.7. Gyvenamuosiuose kambariuose turi būti stiklo langai, ne mažesni kaip 80 x 80 cm, užtikrinantys natūralaus gyvenamųjų patalpų apšvietimo normą. Nesant galimybės įrengti langų sienose, denginyje įrengiami šviesos langai. Iš lauko pusės ant langų įrengiamos apsauginės grotos. Apsauginės grotos gaminamos iš skersinių plieninių juostų, į jas įstatant ne plonesnius kaip 1,4 cm skersmens lygaus paviršiaus plieninius strypus (taikoma tik įrengiant naujas arba rekonstruojant ar kapitaliai remontuojant esamas patalpas). Grotų akutė negali būti didesnė kaip 30 x 15 cm. Langų grotų tvirtinimo strypai į sieną įtvirtinami ne mažesniame kaip 20 cm gylyje.“
1.6. Pakeičiu 16.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
1.7. Pakeičiu 16.3 papunktį ir jį išdėstau taip:
1.8. Pakeičiu 16.9 papunktį ir jį išdėstau taip:
„16.9. Kamerose turi būti stiklo langai, ne mažesni kaip 80 x 80 cm, užtikrinantys natūralaus gyvenamųjų patalpų apšvietimo normą. Jei nėra galimybės įrengti langų sienose, denginyje įrengiami šviesos langai. Iš lauko ir vidinės pusės ant langų įrengiamos apsauginės grotos. Lauko apsauginės grotos gaminamos iš skersinių plieninių juostų, į jas įstatant ne plonesnius kaip 1,4 cm skersmens plieninius strypus. Įrengiant naujas arba rekonstruojant ar kapitaliai remontuojant esamas patalpas, įstatomi lygaus paviršiaus plieniniai strypai. Grotų akutė negali būti didesnė kaip 30 x 15 cm. Langų grotų tvirtinimo strypai į sieną įtvirtinami ne mažesniame kaip 20 cm gylyje. Iš lauko pusės ant langų gali būti įrengtas metalinis tinklas.“
1.9. Pakeičiu 17.4 papunktį ir jį išdėstau taip:
1.10. Pakeičiu 18 punktą ir jį išdėstau taip:
„18. Kad nuteistieji galėtų pasivaikščioti ir mankštintis gryname ore, pataisos įstaigų teritorijoje ant žemės arba ant nuteistųjų gyvenamųjų korpusų pastatų stogų įrengiami pasivaikščiojimo kiemai. Ant žemės įrengti pasivaikščiojimo kiemai gali būti sujungti su gyvenamaisiais pastatais antžeminėmis arba požeminėmis perėjomis nuteistiesiems lydėti.“
1.11. Pakeičiu 19 punktą ir jį išdėstau taip:
„19. Pasivaikščiojimo kiemuose įrengiamos rakinamos kameros su atviru stogu, uždengtu metaliniu tinklu. Esant rizikai, kad nuteistieji gali pabėgti, gali būti įrengiamos grotos. Grotų akutė negali būti didesnė kaip 30 x 15 cm. Pasivaikščiojimo kiemų kamerų durys įrengiamos pagal šių Taisyklių 14 punkte nustatytus reikalavimus. Išilgai pasivaikščiojimo kiemų kamerų sienų, viršuje, įrengiama prižiūrėtojo pakyla ir įrengiami 120 cm pločio stogeliai, kad nuteistieji galėtų pasislėpti nuo atmosferos kritulių. Pasivaikščiojimo kiemų kamerose turi būti atmosferos kritulių šalinimo sistema.“
1.12. Pakeičiu 23 punktą ir jį išdėstau taip:
1.13. Pakeičiu 25 punktą ir jį išdėstau taip:
„25. Trumpalaikių pasimatymų salėje įrengiamos vietos pasimatymams fiziškai atskiriant nuteistąjį nuo lankytojo ir vietos – neatskiriant nuteistojo nuo lankytojo. Pasimatymams fiziškai atskiriant nuteistąjį nuo lankytojo, išilgai salės įrengiamas ne siauresnis kaip 120 centimetrų ir ne aukštesnis kaip 70 centimetrų stalas. Stalas vienu galu turi remtis į salės sieną. Nuo stalviršio apačios iki grindų stalas pertveriamas ištisine pertvara. Pagal stalo ilgį nuo lubų iki stalo viršaus įrengiama saugi permatoma pertvara, izoliuojanti lankytoją ir nuteistąjį nuo fizinio kontakto. Toje stalo pusėje, kurioje turi sėdėti nuteistieji, įrengiamos kabinos. Visos kabinos nuo grindų iki lubų atskiriamos pertvaromis. Nuo grindų iki stalo viršaus pertvarų šonai turi būti nepermatomi. Likusioje pertvarų dalyje iki lubų įrengiamos saugios permatomos pertvaros. Kiekvienos kabinos viduje įrengiamas telefoninis pasikalbėjimo su priešais kabiną kitoje pertvaros pusėje esančiais asmenimis įrenginys, kuris įjungiamas ir išjungiamas iš pasimatymų prižiūrėtojo vietos; pastatoma po vieną taburetę, nejudamai pritvirtintą prie grindų. Kabinos uždaromos užsklendžiamomis arba rakinamomis durimis. Kabinos sunumeruojamos. Toje stalo pusėje, kurioje turi sėdėti asmenys, atvykę pasimatyti su nuteistaisiais, pastatomas reikiamas kiekis taburečių arba kėdžių. Šioje stalo pusėje kabinos neįrengiamos ir taburetės arba kėdės prie grindų nepritvirtinamos.
Šiame punkte nustatyti reikalavimai netaikomi nepilnamečių nuteistųjų trumpalaikių pasimatymų salės įrengimui. Nepilnamečių nuteistųjų trumpalaikių pasimatymų salė įrengiama, kad nepilnamečių trumpalaikiai pasimatymai vyktų atviroje aplinkoje sėdint prie stalo betarpiškai bendraujant su lankytoju.
Vietos pasimatymams fiziškai neatskiriant nuteistojo nuo lankytojo įrengiamos toje pačioje trumpalaikių pasimatymų salėje arba atskiroje patalpoje. Šioje patalpoje turi būti reikalingas kiekis stalų ir kėdžių. Taip pat turi būti įrengta saugi vaikų žaidimo aikštelė su specialiais baldais ir žaislais. Visas aikštelės plotas turi būti padengtas minkšta danga. Visos baldų briaunos, kampai ir išsikišusios dalys turi būti suapvalintos ir be atplaišų. Baldų ir žaislų bei jų sudedamųjų dalių bet kuris matmuo turi būti ne mažesnis kaip 3,2 cm. Baldai ir žaislai turi nekelti pavojaus vaikų ir kitų asmenų saugai ir sveikatai. Elektros lizdai žaidimo aikštelėje vaikams prieinamose vietose turi būti uždengti specialiomis apsaugos priemonėmis.“
1.14. Pakeičiu 28 punktą ir jį išdėstau taip:
„28. Nuteistųjų ilgalaikiams pasimatymams pataisos namuose įrengiamos ilgalaikių pasimatymų patalpos, leidžiant pasimatyti tik su sutuoktiniu, sugyventiniu arba asmeniu, su kuriuo nuteistasis turi bendrą vaiką, jei nei nuteistasis, nei šis asmuo nėra susituokęs su kitu asmeniu arba neturi sugyventinių ir šis vaikas yra Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka registruotas kaip bendras nuteistojo ir į pasimatymą atvykusio asmens vaikas.“
2. Pavedu Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos Bendrajam skyriui šį įsakymą paskelbti Teisės aktų registre ir Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos interneto svetainėje.