rajono nespalvotas

 

ALYTAUS RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL KORUPCIJOS PREVENCIJOS PROGRAMOS IR PRIEMONIŲ ĮGYVENDINIMO PLANO TVIRTINIMO

 

 

 

2022 m. vasario 17 d. Nr. K-6

Alytus

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 40 punktu, 4 dalimi, 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymo 5 straipsnio 2 punktu, 7 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos nacionalinės kovos su korupcija 2015–2025 metų programos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Seimo 2015 m. kovo 10 d. nutarimu Nr. XII-1537 „Dėl Lietuvos Respublikos nacionalinės kovos su korupcija 2015–2025 metų programos patvirtinimo“, 8, 39, 40, 41 punktais, Alytaus rajono savivaldybės taryba nusprendžia:

1.  Patvirtinti Alytaus rajono savivaldybės 2022–2025 metų korupcijos prevencijos programą (pridedama).

2.  Patvirtinti Alytaus rajono savivaldybės 2022–2025 metų korupcijos prevencijos programos įgyvendinimo priemonių planą (pridedama).

3.  Nustatyti, kad šis sprendimas įsigalioja po jo paskelbimo Lietuvos Respublikos norminių aktų nustatyta tvarka.

 

 

Savivaldybės meras                                                                                             Algirdas Vrubliauskas   

 

 

PATVIRTINTA

Alytaus rajono savivaldybės tarybos

2022 m. vasario 17 d.

sprendimu Nr. K-6

 

ALYTAUS RAJONO SAVIVALDYBĖS 2022–2025 METŲ KORUPCIJOS PREVENCIJOS PROGRAMA

 

IBENDROSIOS NUOSTATOS

 

1Alytaus rajono savivaldybės 2022–2025 metų korupcijos prevencijos programa (toliau – programa) parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymu, Lietuvos Respublikos nacionalinės kovos su korupcija 2015–2025 metų programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos Seimo 2015 m. kovo 10 d. nutarimu Nr. XII-1537 „Dėl Lietuvos Respublikos nacionalinės kovos su korupcija 2015–2025 metų programos patvirtinimo“, ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais korupcijos prevencijos veiklą.

2Programa reglamentuoja Alytaus rajono savivaldybės biudžetinių įstaigų, viešųjų įstaigų, kurių vienas iš steigėjų ar dalininkų yra savivaldybės institucija ar įstaiga (toliau – įstaigos), savivaldybės įmonių (toliau - įmonės) kovos su korupcija tikslus ir uždavinius, korupcijos prevencijos priemones bei visuomenės dalyvavimą, įgyvendinant šią programą.

3Programa skirta korupcijos prevencijai užtikrinti Alytaus rajono savivaldybės įstaigose ir įmonėse. Alytaus rajono savivaldybės įstaigos ir įmonės įgyvendina Alytaus rajono savivaldybės 2022–2025 metų korupcijos prevencijos priemonių plane numatytas priemones. Vykdant numatytas priemones atsiradus priemonių tobulinimo ar keitimo poreikiui, Alytaus rajono savivaldybės įstaigos ar įmonės gali kreiptis į programą koordinuojantį asmenį dėl priemonių keitimo ar tobulinimo. Programos tobulinimas ar keitimas atliekamas tik suderinus projektą su Alytaus rajono savivaldybės antikorupcijos komisija.

4Korupcijos prevencija – sisteminga veikla, kuria siekiama didinti viešojo ir privataus sektorių subjektų atsparumą korupcijai ir kuri apima korupcijos rizikos veiksnių nustatymą, įvertinimą, šalinimą ir (ar) mažinimą, sudarant bei įgyvendinant korupcijai atsparios aplinkos kūrimo priemonių sistemą.

5Programoje sąvokos vartojamos taip, kaip apibrėžiamos 1 punkte nurodytuose teisės aktuose.

6.  Korupcija valstybės tarnyboje kenkia demokratijai, ekonomikai ir teisės sistemai, todėl ypač daug dėmesio turi būti skirta korupcijos apraiškų prevencijai ir neišvengiamos atsakomybės už neteisėtus veiksmus principui įgyvendinti, būtina ugdyti visuomenės nepakantumą šiam reiškiniui.

7.  Veiksminga savivaldybės antikorupcijos veikla turėtų būti skirta ne tik korupcinio pobūdžio teisės pažeidimams užkardyti, bet ir šalinti bei mažinti sąlygas asmenims, dirbantiems viešajame sektoriuje, turėti naudos sau, atlikti žalingus veiksmus.

8.  Programa siekiama paskatinti visuomenę reikšti nepakantumą korupcijai, sustiprinti visuomenės paramą numatytoms korupcijos prevencijos priemonėms įgyvendinti, užtikrinti glaudų savivaldybės institucijų bendradarbiavimą su vyriausybinėmis ir nevyriausybinėmis organizacijomis, kitais asmenimis, ginant prigimtines ir kitas bendrąsias žmogaus teises ir laisves.

9.  Programos pagrindinės kryptys:

9.1. korupcijos prevencija;

9.2. antikorupcinis švietimas.

10.  Programa parengta 4 metų laikotarpiui.

 

II.    SAVIVALDYBĖS VEIKLOS SITUACIJOS ANALIZĖ ANTIKORUPCINIU POŽIŪRIU

 

11.  „Transparency International“ 2020 m. atliktame Korupcijos suvokimo indekso (KSI) tyrime Lietuvos surinktas balas išlieka nepakitęs. Lietuvai skirti 60 balų iš 100 galimų ir tai atitinka 35 vietą iš 180 šalių. Lietuva užima 14 vietą tarp Europos Sąjungos (ES) valstybių.

12.  KSI parodo kaip šalyje suvokiama valstybės bei savivaldybių tarnautojų ir politikų korupcija (matuojama 100 balų skale: 100 balų žymi labai skaidrią valstybę, 0 – labai korumpuotą valstybę). Atsižvelgiant į praėjusių metų duomenis 2015 – 2018 m. Lietuva gavo 59 balus bei užėmė 38 vietą iš 180 šalių. 2019 atlikto tyrimo metu Lietuva reitinge pakilo trimis pozicijomis į 35 vietą, surinkdama 60 balų iš 100 galimų.

13.  Įvertinus šiuos rezultatus Lietuvos 2019 m. rezultatai pasikeitė pirmą kartą per penkerius metus.

14.  Lietuvos Respublikos nacionalinės kovos su korupcija 2015–2025 metų programos įgyvendinimo 2020–2022 metų tarpinstituciniame veiklos plane Lietuvos Respublikos Vyriausybė įsipareigojusi, kad būtų pasiektas Programos strateginis tikslas – Lietuvos korupcijos suvokimo indeksas 2025 metais būtų ne mažesnis negu 70 balų (2020 m. – 60 balų) (2020 m. lapkričio 4 d. nutarimas Nr. 1232).

15.  Laisvosios rinkos instituto 2019 metų vertinimu, Alytaus rajono savivaldybė (55 balai iš 100) užėmė 26–28 vietą. 2018 metų duomenimis, Alytaus rajono savivaldybė užėmė 27–30 vietą, surinkusi 54 balus. 2019 m. tarp geriausiai įvertintų sričių pateko Turto valdymas, biudžetas. Prasčiau nei vidutiniškai įvertintos Komunalinių paslaugų, Sveikatos ir socialinės rūpybos, mokesčių sritys.

16.  Alytaus rajono savivaldybėje, vadovaujantis Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymu, iki 2020 m. galiojo 2015–2019 m. korupcijos prevencijos programa, patvirtinta Alytaus rajono savivaldybės tarybos 2015 m. rugpjūčio 12 d. sprendimu Nr. K-195 „Dėl korupcijos prevencijos programos ir priemonių plano įgyvendinimo plano patvirtinimo“. Programa skirta korupcijos prevencijai užtikrinti Alytaus rajono savivaldybės įmonėse ir įstaigose.

17.  Programoje nustatytų atskirų sričių tikslų pasiekimas vertinamas pagal 2015–2019 m. Programos plane nustatytus tikslo rezultato kriterijus. Programos uždaviniai vertinami pagal nustatytus laukiamo rezultato kriterijus. Įgyvendinant 2015–2019 m. korupcijos prevencijos programą, Alytaus rajono savivaldybėje:

17.1.  didinamas visuomenės pasitikėjimas savivaldybės institucijomis – savivaldybės bendruomenei prieinama viešai paskelbta informacija apie savivaldybės vykdomą antikorupcinę veiklą ir iniciatyvas;

17.2.  vykdomas kreipimasis į STT dėl informacijos apie asmenis, siekiančius eiti arba einančius vadovaujančias pareigas savivaldybės administracijoje bei biudžetinėse ir viešosiose įstaigose, kurių savininkė yra savivaldybė;

17.3.  kasmet atliekamas korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymas;

17.4.  kasmet organizuoti mokymai antikorupcine tematika savivaldybės administracijos darbuotojams;

17.5.  Savivaldybėje, vadovaujantis teisės aktais, atliekamas antikorupcinis teisės aktų projektų vertinimas, kurie priskirtini prie vertintinų pagal Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymo 8 straipsnio 1 dalį;

17.6.  tobulintas administracinių ir viešųjų paslaugų prieinamumas ir teikimo procedūros, paslaugų teikimas perkeltas į elektronines paslaugų sistemas;

17.7.  įdiegta ir sėkmingai funkcionuoja „vieno langelio“ principu veikianti fizinių ir juridinių asmenų aptarnavimo, teikiant viešąsias paslaugas, sistema;

17.8.  visi savivaldybės teisės aktų projektai ir kiti dokumentai rengiami, derinami ir registruojami kompiuterizuotoje dokumentų valdymo sistemoje (DVS);

17.9.  didinant Savivaldybės tarybos sprendimų priėmimo viešumą ir sudarant galimybę teikti pastabas dėl parengtų projektų, tarybos sprendimai skelbiami teisės aktų informacinėje sistemoje (TAIS). Teisės aktų registre bei savivaldybės interneto tinklalapyje skelbiamos antikorupcinio vertinimo pažymos;

17.10.  korupcijos prevencijos programos, jos vykdymo išvados skelbiamos viešai Savivaldybės interneto svetainėje.

18.  Savivaldybės tarybos 2019 m. birželio 6 d. sprendimu Nr. K-105 „Dėl Alytaus rajono savivaldybės antikorupcijos komisijos sudarymo“ sudaryta Antikorupcijos komisija. Komisija pagal kompetenciją savivaldybėje įgyvendina valstybės politiką korupcijos prevencijos srityje, svarsto organizacinius kovos su korupcija programos bei jos įgyvendinimo priemonių plano vykdymu susijusius klausimus, nagrinėja savivaldybės bendruomenės narių, valstybės institucijų, gyvenamųjų vietovių bendruomenių ar bendruomeninių organizacijų atstovų siūlymus ir pastabas dėl kovos su korupcija priemonių vykdymo, informuoja visuomenę apie savo veiklą, vykdomas korupcijos priemones savivaldybėje, taip pat apie kovos su korupcija rezultatus.

19.  Savivaldybės interneto svetainėje skiltyje „Korupcijos prevencija“ paviešinta informacija, kam ir kaip galima pranešti apie korupcinio pobūdžio nusižengimus, atnaujinama skelbtina informacija, susijusi su korupcijos prevencija.

20Savivaldybės veiklos situacijos analizė atliekama vadovaujantis institucinio strateginio planavimo aplinkos analizės principais.

21Bendrosios (išorinės) korupcijos prielaidos:

21.1.  socialinės (nedarbas, santykinai maži valstybės tarnautojų ir kitų darbuotojų atlyginimai, netobula motyvacinė karjeros sistema viešajame sektoriuje);

21.2.  teisinės (teisės aktų netobulumas, dažna jų kaita, spragos ir kolizijos, kontrolės sistemų, teisinių procedūrų ir priemonių netobulumas);

21.3.  institucinės (netobuli darbuotojų priėmimo į tarnybą atrankos kriterijai, nepakankamos vidaus ir išorės auditų apimtys);

21.4.  visuomenės pilietiškumo stoka (visuomenės požiūrio į korupciją neapibrėžtumas ir prieštaringumas, piliečių pasyvumas antikorupcijos veikloje).

22Galimos vidinės korupcijos pasireiškimo prielaidos savivaldybėse (iš jų – Alytaus rajono), savivaldybių institucijose, įstaigose, įmonėse:

22.1.  galimybė politikams dėl asmeninio suinteresuotumo daryti įtaką priimamiems sprendimams;

22.2.  viešųjų pirkimų organizavimas ir vykdymas;

22.3.  elektroninės valdžios diegimo netobulumai;

22.4.  nepakankama interesų konfliktų prevencija;

22.5.  dokumentų išdavimas (leidimų, licencijų) bei jų derinimas;

22.6.  būsto įsigijimo rėmimo programos įgyvendinimas (sudarant eiles paramai gauti ir pan.);

22.7.  vykdant savivaldybei priklausančio turto privatizavimo, nuomos ir panaudos procedūras;

22.8.  rengiant ir priimant sprendimus dėl mokesčių, rinkliavų, lengvatų ir pan. taikymo;

22.9.  atliekant statybos, rekonstrukcijos, remonto darbų priežiūrą ir kontrolę;

 

III.   PROGRAMOS TIKSLAI IR UŽDAVINIAI

 

23.  Programos tikslai ir tikslų uždaviniai:

23.1Pirmasis programos tikslas – užtikrinti skaidrumą administruojant viešąsias paslaugas:

23.1.1. 1 uždavinys – plėsti galimybes asmenims gauti kuo daugiau elektroninių paslaugų.

23.1.2. 2 uždavinys – užtikrinti veiksmingą ir kryptingą ilgalaikį korupcijos prevencijos priemonių įgyvendinimą pavaldžiose įstaigose ir įmonėse.

23.2Antrasis programos tikslas – šalinti prielaidas, kurios sudaro Alytaus rajono savivaldybei pavaldžių įstaigų ir įmonių darbuotojams pasinaudoti tarnybine padėtimi.

23.2.1. 1 uždavinys – užtikrinti, kad Alytaus rajono savivaldybei pavaldžiose įmonėse ir įstaigose dirbtų nepriekaištingos reputacijos asmenys

23.2.2. 2 uždavinys – užtikrinti, kad būtų laiku nustatomi ir išanalizuojami įtarimai dėl galimai korupcinio pobūdžio Alytaus rajono savivaldybės administracijos padalinių ir pavaldžių įstaigų bei įmonių valstybės tarnautojų ir darbuotojų veiklos, o pasitvirtinus informacijai apie korupcijos faktą, perduoti medžiagą tokius nusikaltimus (nusižengimus) tiriančioms institucijoms.

23.3Trečiasis programos tikslas – plėtoti antikorupcinę kultūrą, į antikorupcinę veiklą įtraukiant visuomenę.

23.3.1. 1 uždavinys – užtikrinti, kad gyventojams būtų sudaryta galimybė anonimiškai pateikti informaciją apie Alytaus rajono savivaldybei pavaldžių įstaigų ir įmonių tarnautojų ir darbuotojų teikiamų paslaugų kokybę, galimai korupcinę veiklą.

23.3.2. 2 uždavinys – skelbti viešai informaciją apie korupcijos prevencijos priemonių įgyvendinimą.

23.3.3. 3 uždavinys – diegti antikorupcinio švietimo programas švietimo įstaigose.

 

IV.   PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO RODIKLIAI

 

24.  Programos rezultatyvumas nustatomas vadovaujantis kiekybės ir kokybės rodikliais:

24.1.  įvykdytų ir neįvykdytų programos įgyvendinimo priemonių skaičiumi;

24.2.  Programos priemonių įgyvendinimu nustatytais terminais;

24.3.  gautų pranešimų apie galimai korupcinio pobūdžio veikas ir perduotų teisėsaugos institucijoms pranešimų apie korupcines veikas skaičiaus santykiu;

24.4.  renginių, straipsnių, pranešimų, seminarų ir kt., korupcijos prevencijos tematika, skaičiumi.

 

V.    PROGRAMOS ADMINISTRAVIMAS

 

25.  Programai įgyvendinti sudaromas programos įgyvendinimo priemonių planas, kuriame nustatomos su korupcija susijusios problemos, priemonės, priemonių vykdytojai, įvykdymo terminai, laukiamo rezultato vertinimo kriterijai.

26.  Programoje numatytų priemonių įgyvendinimą organizuoja Alytaus rajono savivaldybės administracijos direktorius, įgyvendina priemonių plane nurodyti vykdytojai. Programos įgyvendinimą kontroliuoja Alytaus rajono savivaldybės antikorupcijos komisija. Centralizuota vidaus audito tarnyba privalo vykdyti savivaldybės kovos su korupcija programos priemonių plano įgyvendinimo stebėseną.

27.  Programos priemonių vykdytojai kiekvienais metais programos įgyvendinimo priemonių plane nustatytais terminais plane nurodytiems subjektams teikia rašytinę informaciją apie programos priemonių vykdymo eigą, jų veiksmingumą ir pasiektus rezultatus.

28.  Už programos įgyvendinimo koordinavimą atsakingas Alytaus rajono savivaldybės administracijos Teisės ir vidaus administravimo skyriaus specialistas, kurio pareigybės aprašyme numatyta ši funkcija. Programos priemonių plane numatytų priemonių vykdytojai, teikia informaciją apie priemonių plane numatytų priemonių vykdymą už koordinavimą atsakingam asmeniui. Apibendrinta informacija-išvada kiekvienais metais iki vasario 25 d. teikiama Antikorupcijos komisijai apie priemonių įgyvendinimo eigą, jų veiksmingumą ir rezultatų pasiekimą.

29.  Antikorupcijos komisija pateikia Savivaldybės tarybai Programos priemonių vykdymo išvadas kiekvienais metais iki kovo 30 d.

30.  Atsižvelgus į Antikorupcijos komisijos veiklos ir programos įgyvendinimo išvadas ar kitą reikšmingą informaciją programa ir jos įgyvendinimo priemonių planas, esant būtinumui, savivaldybės tarybos sprendimu gali būti atnaujinti.

31.  Savivaldybės įmonės, įstaigos ir fiziniai asmenys, bendruomenės ir nevyriausybinių organizacijų atstovai, gyventojai gali teikti savo pasiūlymus dėl programos ir priemonių plano keitimo ar / ir papildymo Alytaus rajono savivaldybės antikorupcijos komisijai. Aukščiau numatytų asmenų pasiūlymai skelbiami savivaldybės tinklalapyje skiltyje „Korupcijos prevencija“. Nurodomi siūlymo autoriai, turinys ir savivaldybės Antikorupcijos komisijos komentaras.

32.  Programos priemonių plane nurodyti vykdytojai nuolat teikia informaciją apie įvykdytas priemones Komunikacijos skyriui, kuris skelbia informaciją apie savivaldybės įstaigose ir įmonėse įgyvendintas antikorupcijos priemones savivaldybės interneto puslapyje www.arsa.lt skiltyje „Korupcijos prevencija“.

33.  Kovos su korupcija programos ir įgyvendinimo priemonių plano projektą ir jų pakeitimo projektus (toliau – programos projektas) rengia Teisės ir vidaus administravimo skyriaus vyr. specialistas, kuriam pagal pareigybės aprašymą priskirtos funkcijos, susijusios su korupcijos prevencija. Programos projekto tolimesnis svarstymas vyksta Antikorupcijos komisijos posėdyje, vėliau jis teikiamas tvirtinti savivaldybės tarybai.

 

VI.   PROGRAMOS FINANSAVIMAS

 

34.  Ši programa finansuojama iš savivaldybės biudžeto asignavimų ir kitų finansavimo šaltinių.

35Programos priemonių įgyvendinimo finansavimas numatomas atsižvelgiant į savivaldybės finansines galimybes.

36Prireikus atskiroms korupcijos prevencijos priemonėms įgyvendinti gali būti numatytas papildomas finansavimas.

 

VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

37.  Programa įsigalioja kitą dieną po paskelbimo Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų skelbimo ir įsigaliojimo tvarkos įstatymo nustatyta tvarka.

38.  Programa skelbiama savivaldybės interneto svetainėje.

 

 

PATVIRTINTA

Alytaus rajono savivaldybės tarybos

2022 m. vasario 17 d.

sprendimu Nr. K-6

 

 

ALYTAUS RAJONO SAVIVALDYBĖS 2022–2025 METŲ KORUPCIJOS PREVENCIJOS PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO PRIEMONIŲ PLANAS

 

Pirmasis programos tikslas – Užtikrinti skaidrumą administruojant viešąsias paslaugas

1 uždavinys. Plėsti galimybes asmenims gauti kuo daugiau elektroninių paslaugų.

Eil. Nr.

Problema

Priemonė

Vykdytojas (-ai)

Įvykdymo terminas

Laukiamo rezultato vertinimo kriterijai

1.  

Spartėjant technologinėms naujovėms neatsilikti nuo šių dienų aktualijų informacinių technologijų srityje

Plėtoti elektroninių paslaugų teikimą fiziniams ir juridiniams asmenims, atnaujinti atmintines apie įstaigų teikiamas paslaugas kartu su prašymų formomis internete

Alytaus rajono savivaldybės administracijos skyriai

Iki kiekvienų metų I ketv. pabaigos

 

 

 

Skyrių vedėjai peržiūri ir esant reikalui atnaujina prašymų formas, kitas paslaugas, kurias galima teikti elektroniniu būdu

2.  

Administracinės naštos priemonių neįgyvendinimas gali sudaryti prielaidas korupcijos atsiradimui

Parengti ir įgyvendinti priemones, sumažinančias administracinę naštą.

Alytaus rajono savivaldybės administracijos skyrių vedėjai

Iki kiekvienų metų IV ketv. pabaigos

Parengtos ir įgyvendintos priemonės administracinės naštos mažinimui, ≥ 8 vnt.( ≥ 2 vnt. per metus)

3.  

Informacijos trūkumas vykdant viešuosius pirkimus

Savivaldybės interneto svetainėje, savivaldybės įstaigų ir įmonių interneto svetainėse skelbti informaciją apie vykdomus viešųjų pirkimų planus

Teisės ir vidaus administravimo skyrius

Nuolat

100 % paskelbti viešųjų pirkimų planai

4.  

Skaidrumo trūkumas vykdant viešųjų pirkimų procedūras Savivaldybės administracijoje, Savivaldybės biudžetinėse ir viešosiose įstaigose

Skelbti Savivaldybės administracijos bei Savivaldybės biudžetinių ir viešųjų įstaigų sudarytas pirkimo sutartis, pirkimo sutarčių pakeitimus bei laimėjusio dalyvio pasiūlymus, išskyrus konfidencialią informaciją, Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje

Teisės ir vidaus administravimo skyrius

Per 15 dienų nuo viešojo pirkimo sutarties sudarymo, bet ne vėliau kaip iki pirmojo mokėjimo pagal viešojo pirkimo sutartį pradžios

Sudarytų pirkimo sutarčių, pirkimo sutarčių pakeitimų bei laimėjusių dalyvių pasiūlymų bei paskelbtos informacijos apie pirkimo sutarčių, pirkimo sutarčių pakeitimų bei laimėjusių dalyvių pasiūlymų skaičiaus santykis (100 %)

2 uždavinys. Užtikrinti veiksmingą ir kryptingą ilgalaikį korupcijos prevencijos priemonių įgyvendinimą Savivaldybei pavaldžiose įstaigose ir įmonėse

5.  

Korupcijos prevencijos programos vykdymas nekontroliuojant gali sukelti neigiamus padarinius

Nuolat atlikti Alytaus rajono savivaldybei pavaldžių įstaigų ir įmonių korupcijos prevencijos priemonių įgyvendinimo stebėseną ir kontrolę

Antikorupcijos komisija, Alytaus rajono savivaldybės administracijos Teisės ir vidaus administravimo skyriaus atsakingas už korupcijos prevenciją specialistas

Savivaldybės įstaigos, įmonės iki kiekvienų metų sausio 31 d. teikia išvadas apie korupcijos prevencijos priemonių įgyvendinimą

Gautos išvados ir šių išvadų išanalizavimas Antikorupcijos komisijos posėdyje, bei veiksmingų priemonių numatymas gerinantis priemonių įgyvendinimą

6.  

Neaiškus ir netikslus užduočių valstybės tarnautojams reglamentavimas

Rengiant valstybės tarnautojų tarnybinės veiklos išvadas, tiksliai ir aiškiai reglamentuoti padalinio tarnautojams pavedamas užduotis ir nurodyti jų aiškius, konkrečiais parametrais išreikštus veiklos vertinimo rodiklius

Alytaus rajono savivaldybės administracijos skyrių vedėjai

Kasmet vykdant valstybės tarnautojų vertinimo procedūras

Užduočių reikšmės pamatuojamos, apskaičiuojamos, patikimos ir patikrinamos

7.  

Yra rizika, kad galimi pažeidimai atliekant viešuosius pirkimus

Siekti didinti viešųjų pirkimų apimtis per Centrinę perkančiąja organizaciją, atsižvelgiant į Centrinės perkančiosios organizacijos prekių ir paslaugų kataloge pateiktų prekių, paslaugų ir darbų asortimentą

Teisės ir vidaus administravimo skyrius

Nuolat

Visas Savivaldybei reikiamas prekes, darbus ir paslaugas, nurodytas Kataloge, įsigyti tik iš Centrinės perkančiosios organizacijos, išskyrus atvejus numatytus Viešųjų pirkimų įstatyme (100%)

Antrasis programos tikslas – Šalinti prielaidas, kurios sudaro Alytaus rajono savivaldybei pavaldžių įstaigų ir įmonių darbuotojams pasinaudoti tarnybine padėtimi

1 uždavinys. Užtikrinti, kad Alytaus rajono savivaldybei pavaldžiose įmonėse ir įstaigose dirbtų nepriekaištingos reputacijos asmenys

Eil. Nr.

Problema

Priemonė

Vykdytojas (-ai)

Įvykdymo terminas

Laukiamo rezultato vertinimo kriterijai

8.  

Darbuotojai nežino kada ir kokiais atvejais jam privalu nusišalinti nuo klausimų ar sprendimų priėmimų

Teikti rašytines rekomendacijas tarnautojams dėl nusišalinimo nuo atitinkamų klausimų svarstymo ir sprendimų priėmimo

Alytaus rajono savivaldybės administracijos skyrių vedėjai

Išankstinės rašytinės rekomendacijos teikiamos iki einamų metų birželio 1 d.

Dėl konkrečios situacijos rekomendacijos teikiamos pagal poreikį

Pateiktų rekomendacijų tarnautojams dėl nusišalinimo nuo atitinkamų klausimų svarstymo ir sprendimų priėmimo skaičius

9.  

Dirbti savivaldybėje, jos įstaigose ar įmonėse privalo tik nepriekaištingos reputacijos asmenys

Vykdyti asmenų, siekiančių eiti valstybės ar Savivaldybės įstaigose ir įmonėse, priėmimo į pareigas tikrinimo tvarką, vadovaujantis LR korupcijos prevencijos įstatymo 15 straipsniu

Alytaus rajono savivaldybei pavaldžių įmonių ir įstaigų vadovai, Alytaus rajono savivaldybės administracijos Teisės ir vidaus administravimo skyrius

Prieš skiriant į pareigas

100 % tikrinami asmenys, kurie privalo būti patikrinti prieš skiriant į pareigas

10.

Viešųjų ir privačių interesų neatskyrimas yra viena iš korupcijos prielaidų, galinti pasireikšti savivaldybėje

Kontroliuoti, ar asmenys laiku ir tinkamai pateikia viešųjų ir privačių interesų deklaracijas ir pagal poreikį, juos konsultuoti

Alytaus rajono savivaldybės administracijos Teisės ir vidaus administravimo skyrius

Nuolat

Pateiktų deklaracijų skaičiaus nuo būtinų pateikti deklaracijų skaičiaus santykis (100 %)

11.

Darbuotojai nežino įstaigose ir įmonėse priimtų dokumentų, kurie yra susiję su teisėmis ir pareigomis

 

Užtikrinti, kad Alytaus rajono savivaldybei pavaldžių įstaigų ir įmonių darbuotojai ir tarnautojai būtų pasirašytinai supažindinti su įstaigoje / įmonėje priimtais dokumentais, susijusiais su atitinkamų teisių ir pareigų nustatymu korupcijos prevencijos ir viešųjų ir privačių interesų derinimo srityse

Alytaus rajono savivaldybei pavaldžių įstaigų ir įmonių vadovų paskirti už darbuotojų ir tarnautojų supažindinimą su įstaigoje esančiais dokumentais atsakingi asmenys, Alytaus rajono savivaldybės administracijos Teisės ir vidaus administravimo skyriaus vedėjas

Per 3 dienas nuo priėmimo į darbą, arba per 3 dienas nuo naujų teisės aktų įsigaliojimo

Priimtų dokumentų, susijusių su atitinkamų teisių ir pareigų nustatymu korupcijos prevencijos ir viešųjų ir privačių interesų derinimo tikslais bendro skaičiaus ir minėto pobūdžio dokumentų, su kuriais pasirašytinai supažindinti darbuotojai ar tarnautojai, santykis (100 %)

12.

Viešųjų pirkimų procedūrose dalyvaujančių asmenų nešališkumo laikymosi, konfidencialumo pasižadėjimų pateikimo, viešųjų ir privačių interesų derinimo užtikrinimas

 

Užtikrinti, kad pirkimo procedūrose dalyvautų ar su pirkimu susijusius sprendimus priimtų darbuotojai, kurie prieš tai pasirašė konfidencialumo pasižadėjimą, Viešųjų pirkimų tarnybos kartu su Vyriausiąja tarnybinės etikos komisija nustatytos formos nešališkumo deklaraciją ir deklaravo viešus ir privačius interesus

Teisės ir vidaus administravimo skyrius

Konfidencialumo pasižadėjimas, nešališkumo deklaracija ir vieši ir privatūs interesai deklaruojami per įstatymų nustatytus terminus

Viešųjų pirkimų procedūrose dalyvauja darbuotojai, pasirašę konfidencialumo pasižadėjimą, nešališkumo deklaraciją ir deklaravę privačius interesus (100%)

2 uždavinys. Užtikrinti, kad būtų laiku nustatomi ir išanalizuojami įtarimai dėl galimai korupcinio pobūdžio Alytaus rajono savivaldybės administracijos padalinių ir pavaldžių įstaigų bei įmonių valstybės tarnautojų ir darbuotojų veiklos, o pasitvirtinus informacijai apie korupcijos faktą, perduoti medžiagą tokius nusikaltimus (nusižengimus) tiriančioms institucijoms.

13.

Nepanaudojama gauta informacija apie korupcinę veiklą

Tirti gaunamą informaciją apie galimai korupcinę Alytaus rajono savivaldybės administracijos padalinių valstybės tarnautojų ir darbuotojų ir Alytaus rajono savivaldybei pavaldžių įstaigų ir įmonių darbuotojų veiklą

Alytaus rajono savivaldybės antikorupcijos komisija, Alytaus rajono savivaldybei pavaldžių įstaigų ir įmonių vadovai

Gauta informacija išnagrinėjama per 30 darbo dienų

Gautų ir ištirtų pranešimų apie galimai korupcinę veiklą skaičiaus santykis (ne mažiau kaip 90%)

14.

Korupcijos apraiškų nepaviešinimas neinformuojant kompetentingų institucijų

Pranešti teisėsaugos institucijoms pagal kompetenciją apie galimai korupcinę veiklą, jei kyla pagrįstų įtarimų dėl galimai nusikalstamos ar turinčios baudžiamojo nusižengimo požymių veikos įvykdymo

Alytaus rajono savivaldybei pavaldžių įstaigų ir įmonių vadovai, Alytaus rajono savivaldybės antikorupcijos komisija

Nuolat

Pagrįstų pranešimų apie galimai korupcinio pobūdžio veikas ir perduotų teisėsaugos institucijoms pranešimų apie korupcines veikas skaičiaus santykis (100 %)

Trečiasis programos tikslas – Plėtoti antikorupcinę kultūrą, į antikorupcinę veiklą įtraukiant visuomenę

1 uždavinys. Užtikrinti, kad gyventojams būtų sudaryta galimybė anonimiškai pateikti informaciją apie Alytaus rajono savivaldybei pavaldžių įstaigų ir įmonių tarnautojų ir darbuotojų teikiamų paslaugų kokybę, galimai korupcinę veiklą.

Eil. Nr.

Problema

Priemonė

Vykdytojas (-ai)

Įvykdymo terminas

Laukiamo rezultato vertinimo kriterijai

15.

Gyventojų įtraukimas vykdant korupcijos prevenciją, galimybė jiems išsakyti savo poziciją apie esamą situaciją savivaldybėje, jos įstaigose ar įmonėse užpildant anketą

Alytaus rajono savivaldybėje pavaldžiose įstaigose ir įmonėse sudaryti galimybes pateikti gyventojams anonimines anketas apie korupcinio pobūdžio apraiškas savivaldybėje, įstaigose ar įmonėse

Alytaus rajono savivaldybės administracijos Teisės ir vidaus administravimo skyrius, Alytaus rajono savivaldybei pavaldžių įstaigų ir įmonių vadovai

Iki kiekvienų metų gruodžio mėnesio pateiktos anketos Alytaus rajono savivaldybės administracijos Teisės ir vidaus administravimo skyriui

Įvertintos visos anketos ir pateiktos rekomendacijos Alytaus rajono savivaldybės antikorupcijos komisijai

16.

Gyventojai bijo pranešti apie korupcijos apraiškas viešai

 

Užtikrinti galimybę asmenims anonimiškai pranešti apie korupcines apraiškas savivaldybėje ar jai pavaldžiose įmonėse ir įstaigose telefonu ir elektroniniu paštu. Alytaus rajono savivaldybės administracijos patalpose, Viename langelyje, įrengta „Korupcijos prevencijos“ pašto dėžutė

Alytaus rajono savivaldybės administracijos Teisės ir vidaus administravimo skyrius

Nuolat

 

Visi gauti telefoniniai, raštiški ir elektroniniai pranešimai, susiję su pranešimais apie korupcijos apraiškas ištiriami (100%)

17.

Gyventojai neretai nežino kur tiesiogiai kreiptis (be trečiųjų šalių) susidūrus su korupcijos apraiškomis

 

Visose savivaldybių įstaigų interneto svetainėse įdėti reklaminius skydelius (banerius) su nuoroda, kur kreiptis susidūrus su korupcijos apraiškomis

Alytaus rajono savivaldybei pavaldžių įstaigų ir įmonių vadovai, Komunikacijos skyrius

Iki 2022 m. birželio 30 d.

Visose įstaigose ir įmonėse įdėtas reklaminis skydelis (baneris) su nuoroda (100%)

18.

Interneto svetainėse nėra informacijos apie korupcijos prevenciją

Įpareigoti Savivaldybės įstaigų ir įmonių, turinčių interneto svetaines, vadovus atnaujinti svetainės skyrių „Korupcijos prevencija“ ir skelbti reikalingą informaciją.

Alytaus rajono savivaldybei pavaldžių įstaigų ir įmonių vadovai

Nuolat

Visose savivaldybės įstaigose ir įmonėse, turinčiose interneto svetaines, atnaujinta svetainės skyrius „Korupcijos prevencija“ ir skelbiama informacija.

2 uždavinys. Skelbti viešai informaciją apie korupcijos prevencijos priemonių įgyvendinimą.

19.

Gyventojai nežino kokie rezultatai pasiekti įgyvendinant korupcijos prevencijos priemones

 

Skelbti viešai – Alytaus rajono savivaldybės, jai pavaldžių įmonių ar įstaigų tinklalapiuose informaciją apie įgyvendintas korupcijos prevencijos priemones

Alytaus rajono savivaldybei pavaldžių įstaigų ir įmonių vadovai, Komunikacijos skyrius, Alytaus rajono savivaldybės administracijos Teisės ir vidaus administravimo skyrius

Kiekvienais metais kai parengiama išvada

Kiekviena įstaiga, įmonė skelbia informaciją apie įvykdytas korupcijos priemones

3 uždavinys. Diegti antikorupcinio švietimo programas švietimo įstaigose.

20.

Nepakankamas vaikų švietimas pagal valstybines programas apie korupcijos daromą žalą visuomenei

 

Organizuoti švietimo įstaigose pamokas, seminarus, susitikimus su institucijų, vykdančių korupcijos prevenciją, atstovais bei kitus renginius, skirtus korupcijos prevencijai

Alytaus rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas, švietimo įstaigų vadovai

2022-2025 m.

Ne mažiau kaip du seminarai, kiti renginiai korupcijos prevencijos klausimais per metus