VALSTYBINĖS VARTOTOJŲ TEISIŲ APSAUGOS TARNYBOS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL VALSTYBINĖS VARTOTOJŲ TEISIŲ APSAUGOS TARNYBOS DIREKTORIAUS 2019 M. GEGUŽĖS 13 D. ĮSAKYMO NR. 1-146 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PRODUKTŲ SAUGOS ĮSTATYMO PAŽEIDIMO BYLŲ NAGRINĖJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2024 m. gruodžio 19 d. Nr. 1-256
Vilnius
1. P a k e i č i u Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatymo pažeidimo bylų nagrinėjimo tvarkos aprašą, patvirtintą Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktoriaus 2019 m. gegužės 13 d. įsakymu Nr. 1-146 „Dėl Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatymo pažeidimo bylų nagrinėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“:
1.1. Pakeičiu 1 punktą ir jį išdėstau taip:
„1. Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatymo pažeidimo bylų nagrinėjimo tvarkos aprašas (toliau – aprašas) nustato Reglamento (ES) 2023/988 ir (ar) Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatymo pažeidimo (toliau – Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatymo pažeidimas) bylų nagrinėjimo ir sankcijų už šių teisės aktų pažeidimus skyrimo Valstybinėje vartotojų teisių apsaugos tarnyboje tvarką.“
1.2. Pakeičiu 4 punktą ir jį išdėstau taip:
„4. Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos valstybės tarnautojui (toliau – valstybės tarnautojas), Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos patikrinimų atlikimo tvarkos aprašo, patvirtinto Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktoriaus įsakymu, nustatyta tvarka pateikus Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatymo pažeidimo protokolą (toliau – protokolas) su tyrimo medžiaga ar Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai gavus kitos rinkos priežiūros institucijos surašytą protokolą su tyrimo medžiaga, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktorius ar jo įgaliotas asmuo paskiria Komisijos narį atsakingu už bylos medžiagos paruošimą ir pateikimą Komisijai.“
1.3. Pakeičiu 5 punktą ir jį išdėstau taip:
1.4. Pakeičiu 6.2. papunktį ir jį išdėstau taip:
„6.2. išsiųsti ekonominės veiklos vykdytojui, paslaugų teikėjo ar elektroninės prekyvietės paslaugos teikėjui ir (arba) jo įgaliotam atstovui aprašo 4 punkte nurodyto protokolo nuorašą, jeigu jis nėra su minėtu protokolu susipažinęs, ir pareikalauti per nurodytą terminą, bet ne vėliau kaip per 14 kalendorinių dienų raštu pateikti paaiškinimą bei nurodyti, sutinka ar nesutinka su protokolu dėl įstatymo pažeidimo;“
1.5. Pakeičiu 9 punktą ir jį išdėstau taip:
„9. Įtraukus bylos nagrinėjimą į bylų nagrinėjimo posėdžio darbotvarkę, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba registruotąja pašto siunta išsiunčia pranešimą Juridinių asmenų registre nurodytu juridinio asmens buveinės adresu, išskyrus atvejus, kai juridinis asmuo nurodo kitą korespondencijos įteikimo adresą, arba elektroniniu paštu Juridinių asmenų registre nurodytu elektroninių siuntų pristatymo adresu ne vėliau kaip prieš 14 kalendorinių dienų, iki paskirtos bylų nagrinėjimo posėdžio datos bylos nagrinėjimo proceso dalyviams ar jų atstovams išsiunčia pranešimą, kuriame nurodoma:“
1.6. Pakeičiu 9.3. papunktį ir jį išdėstau taip:
1.7. Pakeičiu 9.6. papunktį ir jį išdėstau taip:
„9.6. tai, kad ekonominės veiklos vykdytojo, paslaugų teikėjo ar elektroninės prekyvietės paslaugos teikėjo ir (arba) jo įgalioto atstovo, jeigu jis buvo laiku ir tinkamai šio aprašo 9 punkte nustatyta tvarka informuotas apie bylos nagrinėjimo vietą ir laiką, neatvykimas į bylos nagrinėjimą nekliudo ją nagrinėti;“
1.8. Pakeičiu 11 punktą ir jį išdėstau taip:
„11. Bylos nagrinėjimo proceso dalyviai ar jų atstovai privalo raštu informuoti Komisiją apie savo adreso pasikeitimą bylos nagrinėjimo proceso metu. Nesant tokios informacijos, pranešimas siunčiamas aprašo 9 punkte nustatyta tvarka ir laikoma, kad bylos nagrinėjimo proceso dalyvis buvo laiku ir tinkamai informuotas, nors jis tuo adresu nebegyvena ar yra pakeitęs savo buveinę.“
1.9. Pakeičiu 14 punktą ir jį išdėstau taip:
1.10. Pakeičiu 15 punktą ir jį išdėstau taip:
„15. Byla dėl Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatymo pažeidimo posėdyje nagrinėjama tuomet, kai bylos nagrinėjimo posėdžio dalyviai apie bylos nagrinėjimo posėdžio laiką ir vietą buvo laiku ir tinkamai informuoti aprašo 9 punkte nustatyta tvarka. Nagrinėjant bylą dalyvauja rinkos priežiūros institucijos atstovas (-ai), prireikus ekspertai, specialistai ir kiti asmenys. Ekonominės veiklos vykdytojo, paslaugų teikėjo ir elektroninių prekyviečių paslaugų teikėjo, jeigu jis buvo laiku ir tinkamai aprašo 9 punkte nustatyta tvarka informuotas apie bylos nagrinėjimo vietą ir laiką, neatvykimas į bylos nagrinėjimą nekliudo ją nagrinėti.“
1.11. Pakeičiu 18 punktą ir jį išdėstau taip:
„18. Bylos nagrinėjimo proceso dalyviai turi teisę Valstybinėje vartotojų teisių apsaugos tarnyboje susipažinti su bylos medžiaga, išskyrus medžiagą, kuri sudaro valstybės, tarnybos, komercinę ar profesinę paslaptį, ir daryti išrašus. Bylos nagrinėjimo proceso dalyvis, pateikiantis Komisijai dokumentus ar bylos medžiagą, kurių duomenys sudaro valstybės, komercinę, tarnybos ar profesinę paslaptį, kartu su šiais dokumentais gali pateikti prašymą Komisijai dėl kitų bylos nagrinėjimo proceso dalyvių teisės susipažinti su bylos dokumentais ir daryti išrašus apribojimo. Komisijos posėdžiai vyksta lietuvių kalba. Bylos nagrinėjimo proceso dalyviai, nemokantys lietuvių kalbos, Komisijos posėdžio metu turi teisę naudotis vertėjo paslaugomis. Bylos nagrinėjimo proceso dalyvis, norėdamas Komisijos posėdžio metu naudotis vertėjo paslaugomis, Komisijai turi pateikti prašymą raštu ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas iki nustatytos bylų nagrinėjimo posėdžio datos.“
1.12. Pakeičiu 19 punktą ir jį išdėstau taip:
„19. Nagrinėjant bylą, Komisijos pirmininkas skelbia posėdžio pradžią, nustato į posėdį atvykusių asmenų, dalyvaujančių nagrinėjant pažeidimą, tapatybę; patikrina atstovų įgaliojimus; suteikia asmenims, dalyvaujantiems nagrinėjant pažeidimą, teisę pareikšti savo nuomonę; užduoda jiems klausimus; įspėja, o kai nepaisoma įspėjimo, nutraukia asmens, dalyvaujančio nagrinėjant pažeidimą, kalbą, jeigu tai nesusiję su pažeidimo nagrinėjimu; įspėja, o kai nepaisoma įspėjimo, pašalina iš posėdžio salės asmenį, pažeidžiantį posėdžio tvarką; skelbia posėdžio pertraukas; pasirašo posėdžio protokolą; skelbia posėdžio pabaigą; skelbia sprendimą ir kt. Bylos nagrinėjimo proceso dalyviai turi teisę pareikšti prašymus, teikti įrodymus, dalyvauti tiriant įrodymus, užduoti klausimus bylos nagrinėjimo proceso dalyviams, duoti paaiškinimus, pateikti savo argumentus ir samprotavimus, prieštarauti kitų bylos nagrinėjimo proceso dalyvių prašymams, argumentams ir samprotavimams, gauti Komisijos nutarimo dėl bylos nuorašą, apskųsti šį nutarimą ir naudotis kitomis įstatymuose numatytomis teisėmis.“
1.13. Pakeičiu 22.1. papunktį ir jį išdėstau taip:
1.14. Pakeičiu 25 punktą ir jį išdėstau taip:
„25. Bylų nagrinėjimo posėdyje byla nagrinėjama rašytinio proceso tvarka, išskyrus atvejus, kai komisija, gavusi atsakomybėn traukiamo ekonominės veiklos vykdytojo, paslaugų teikėjo ar elektroninės prekyvietės paslaugos teikėjo motyvuotą prašymą pažeidimą nagrinėti žodžiu, ar savo iniciatyva, atsižvelgdama į bylos aplinkybes, nusprendžia pažeidimą nagrinėti žodinės procedūros tvarka.“
1.15. Pakeičiu 26 punktą ir jį išdėstau taip:
1.16. Pakeičiu 43.1. papunktį ir jį išdėstau taip:
„43.1. Komisijai nutarus, nutarimo dėl bylos priėmimas ir paskelbimas gali būti atidėtas, bet ne ilgiau kaip 5 darbo dienoms nuo paskutinio bylų nagrinėjimo posėdžio dienos. Komisija apie tai pasirašytinai paskelbia bylos nagrinėjime dalyvaujantiems bylos nagrinėjimo proceso dalyviams ar jų atstovams, o nedalyvavusiems praneša registruotąja pašto siunta Juridinių asmenų registre nurodytu juridinio asmens buveinės adresu, išskyrus atvejus, kai juridinis asmuo nurodo kitą korespondencijos įteikimo adresą, arba elektroniniu paštu Juridinių asmenų registre nurodytu elektroninių siuntų pristatymo adresu. Nutarimą, kurio priėmimas ir paskelbimas buvo atidėtas, gali paskelbti Komisijos pirmininkas arba jo pavedimu vienas iš bylą nagrinėjusių Komisijos narių, kitiems Komisijos nariams nedalyvaujant;“
1.17. Pakeičiu 43.2. papunktį ir jį išdėstau taip:
„43.2. Komisijos nutarimas dėl Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatymo pažeidimo pasirašomas Komisijos pirmininko ir ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo priėmimo registruotu paštu registruotąja pašto siunta Juridinių asmenų registre nurodytu juridinio asmens buveinės adresu, išskyrus atvejus, kai juridinis asmuo nurodo kitą korespondencijos įteikimo adresą, arba elektroniniu paštu Juridinių asmenų registre nurodytu elektroninių siuntų pristatymo adresu išsiunčiamas asmenims, dėl kurių jis priimtas;“
1.18. Pakeičiu 44 punktą ir jį išdėstau taip:
„44. Išnagrinėjusi pažeidimą, Tarnyba priima vieną iš šių sprendimų:
44.2. sprendimą skirti Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatyme nustatytą baudą ar įspėjimą ir iš ekonominės veiklos vykdytojo, paslaugų teikėjo ar elektroninės prekyvietės paslaugos teikėjo išieškoti rinkos priežiūros institucijos patirtas Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatymo 16 straipsnio 6 dalyje ir (ar) 17 straipsnio 2 dalyje nurodytas išlaidas;
1.20. Pakeičiu 46 punktą ir jį išdėstau taip:
„46.1. įžanginės dalies, kurioje nurodomas Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos pavadinimas, pažeidimo nagrinėjimo data ir vieta, Komisijos sudėtis, posėdžio sekretorius, bylos nagrinėjimo proceso dalyviai, duomenys apie ekonominės veiklos vykdytoją, paslaugų teikėją ar elektroninės prekyvietės paslaugos teikėją, bylos pavadinimas ir esmė;“
46.2. motyvuojamosios dalies, kurioje nurodomos Komisijos nustatytos faktinės bylos aplinkybės, įrodymai, kuriais grindžiamos Komisijos išvados, ekonominės veiklos vykdytojo, paslaugų teikėjo ar elektroninės prekyvietės paslaugos teikėjo paaiškinimai ir jų įvertinimas, argumentai, dėl kurių Komisija atmeta kuriuos nors įrodymus, teisės aktai, kuriais Komisija vadovavosi, nuorodos į konkrečias teisės normas, kurios buvo taikomos;“
2. N u s t a t a u, kad iki 2024 m. gruodžio 12 d. pradėtos atsakomybės už Produktų saugos įstatymo pažeidimus taikymo procedūros, įskaitant pažeidimų nagrinėjimo ir nuobaudų skyrimo procedūras, baigiamos vadovaujantis iki šių pakeitimų įsigaliojimo dienos galiojusiomis teisinio reguliavimo nuostatomis.