RIETAVO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL INTEGRALIOS PAGALBOS PASLAUGŲ TEIKIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2017 m. kovo 30 d. Nr. T1-56
Rietavas
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 37 punktu, 16 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 13 straipsniu, Socialinių paslaugų katalogu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-93 „Dėl Socialinių paslaugų katalogo patvirtinimo“, Integralios pagalbos plėtros veiksmų planu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2015 m. liepos 14 d. įsakymu Nr. A1-435 „Dėl Integralios pagalbos plėtros veiksmų plano patvirtinimo“, Rietavo savivaldybės taryba nusprendžia:
2. Patvirtinti dienos socialinės globos asmens namuose kainą teikiant integralią pagalbą – 2,95 eurai už 1 paslaugos valandą asmeniui.
Sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka Klaipėdos apygardos administraciniam teismui per vieną mėnesį nuo šio sprendimo priėmimo dienos.
PATVIRTINTA
Rietavo savivaldybės tarybos
2017 m. kovo 30 d.
sprendimu Nr. T1-56
INTEGRALIOS PAGALBOS PASLAUGŲ TEIKIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Integralios pagalbos paslaugų teikimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja integralios pagalbos paslaugų gavėjus, paslaugų trukmę, integralios pagalbos organizavimo, skyrimo ir teikimo pagrindinius principus, finansavimo ir mokėjimo už paslaugas tvarką ir sąlygas.
2. Integralios pagalbos paslaugų tikslas – sudaryti sąlygas asmeniui kuo ilgiau visavertiškai gyventi namuose, bendruomenėje, užtikrinti tinkamą socialinės globos ir slaugos paslaugų organizavimą ir teikimą, stiprinti asmens gebėjimus ir savarankiškumą, palaikyti socialinius ryšius su šeima, bendruomene.
3. Integralios pagalbos paslaugos – tai visuma slaugos ir dienos socialinės globos asmens namuose paslaugų, kurias teikiant asmeniui namuose tenkinami slaugos ir socialinių paslaugų poreikiai, teikiama nuolatinė kompleksinė specialistų pagalba ir priežiūra.
4. Integralios pagalbos paslaugų gavėjai – neįgalūs vaikai, neįgalūs darbingo amžiaus, neįgalūs senyvo amžiaus asmenys, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka nustatytas visiškas nesavarankiškumo lygis ir specialusis nuolatinės slaugos poreikis, ir juos prižiūrintys šeimos nariai, kurių deklaruota gyvenamoji vieta yra Rietavo savivaldybėje (toliau – Savivaldybė).
5. Už integralios pagalbos planavimą ir administravimą atsakingas Rietavo savivaldybės administracijos Sveikatos, socialinės paramos ir rūpybos skyrius (toliau – Skyrius), už integralios pagalbos namuose paslaugų teikimo organizavimą atsakingas Rietavo socialinių paslaugų centras (toliau – Centras). Savivaldybė arba Centras gali sudaryti integralios pagalbos paslaugų teikimo partnerystės sutartis su įstaigomis arba nevyriausybinėmis organizacijomis, privačiomis ar kitų teikėjų įstaigomis.
II SKYRIUS
INTEGRALIOS PAGALBOS PASLAUGŲ ORGANIZAVIMAS
6. Integrali pagalba teikiama komandos principu. Integralią pagalbą namuose teikia komanda, kurios tikslas – išsiaiškinti socialinės globos ir slaugos namuose paslaugų poreikį, organizuoti ir teikti šias paslaugas taikant efektyvias slaugos, priežiūros (pagalbos) priemones ir socialines paslaugas.
7. Komandą sudaro šie specialistai: socialinis darbuotojas ir jo padėjėjai, slaugytojas ir jo padėjėjai, kineziterapeutas-masažistas, esant poreikiui, gali būti ir psichologas.
8. Dienos socialinės globos asmens namuose paslaugas organizuoja ir kontroliuoja socialiniai darbuotojai, socialinės globos namuose paslaugas tiesiogiai asmeniui teikia socialinių darbuotojų padėjėjai.
9. Slaugos namuose paslaugas organizuoja ir kontroliuoja slaugytojai, slaugos paslaugas tiesiogiai asmeniui teikia slaugytojų padėjėjai, kineziterapeutas–masažistas.
III SKYRIUS
INTEGRALIOS PAGALBOS PASLAUGŲ SKYRIMAS IR TEIKIMAS
11. Asmuo, pageidaujantis gauti integralios pagalbos paslaugas, ar vienas iš suaugusių šeimos narių, globėjas, rūpintojas (toliau – pareiškėjas) dėl šių paslaugų skyrimo kreipiasi į deklaruotos gyvenamosios vietos seniūniją, užpildo prašymą-paraišką socialinėms paslaugoms gauti (forma SP-8), patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu, ir pateikia šiuos dokumentus:
11.1. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (Lietuvos Respublikos piliečio pasą, asmens tapatybės kortelę, leidimą nuolat gyventi Lietuvoje);
11.4. pažymos apie nustatytą specialųjį nuolatinės slaugos ar specialųjį nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikį, išduotos Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos, kopiją;
11.6. informaciją apie asmens (šeimos) pajamas, gautas per paskutinius 3 mėnesius iki kreipimosi mėnesio (išskyrus pajamas, prie kurių duomenų Sveikatos, socialinės paramos ir rūpybos skyrius turi prieigą);
11.7. teismo nutartį dėl rūpybos ar globos nustatymo (jeigu asmeniui teismo sprendimu nustatyta rūpyba arba globa);
13. Pareiškėjui nereikia pateikti dokumentų, jeigu informacija gaunama iš valstybės ir žinybinių registrų, valstybės informacinių sistemų.
14. Seniūnijos socialinis darbuotojas arba specialistas duomenis apie asmenį suveda į Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą (SPIS).
15. Seniūnijos socialinis darbuotojas arba atsakingas Savivaldybės administracijos skyriaus specialistas per 14 kalendorinių dienų nuo prašymo-paraiškos gavimo dienos asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį įvertina vadovaudamasis teisės aktų nuostatomis.
16. Socialinės globos poreikis nustatomas pagal Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo, Senyvo amžiaus asmens ir suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos, patvirtintos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu, nuostatas.
17. Sprendimas dėl integralios pagalbos paslaugų skyrimo priimamas Skyriaus vedėjo sprendimu per 14 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos; užpildoma sprendimo dėl socialinių paslaugų ir specialiosios pagalbos priemonių asmeniui skyrimo forma (SP-9), patvirtinta socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu.
18. Priėmus sprendimą dėl integralios pagalbos skyrimo, dokumentai perduodami Centrui, kuris formuoja gavėjo bylą ir per 3 darbo dienas organizuoja integralios pagalbos teikimą.
19. Integralios pagalbos paslaugų teikimo trukmę ir apimtį konkrečiam asmeniui nustato Centro socialinis darbuotojas ar slaugytojas apsilankymo pas asmenį namuose metu, suderinęs su pageidaujančiu gauti paslaugas asmeniu (jo globėju, rūpintoju arba asmeniui atstovaujančiu suaugusiu šeimos nariu), atsižvelgdamas į socialinės globos ir slaugos poreikį, asmens savarankiškumo lygį, sveikatos būklę.
20. Asmens, kuriam yra priimtas sprendimas teikti Integralios pagalbos paslaugas, ir šias paslaugas teikiančio Centro tarpusavio teisės ir pareigos nustatomos rašytine asmens ir Centro sutartimi.
21. Integrali pagalba – dienos socialinės globos asmens namuose ir slaugos paslaugos, teikiamos iki 4,5 valandų per dieną, iki 5 kartų per savaitę.
22. Integralios pagalbos paslaugų teikimo laikotarpiu pasikeitus aplinkybėms ar asmens sveikatos būklei, socialinių paslaugų ir slaugos poreikį iš naujo vertina asmeniui paslaugas teikiančios komandos darbuotojai.
23. Apie pasikeitusias aplinkybes, turinčias tiesioginės įtakos integralios pagalbos paslaugų teikimui (pasikeitus asmens sveikatos būklei, pajamoms ir kt.), asmuo, vienas iš suaugusių šeimos narių, globėjas ar rūpintojas per 7 dienas turi pranešti centrui.
24. Integralios pagalbos paslaugos neskiriamos, jeigu:
24.1. asmens pageidavimai prieštarauja įstatymams, saugos darbe reikalavimams ir (ar) kitoms šių paslaugų teikimo sąlygoms;
24.2. pirminio socialinės globos ir (ar) slaugos namuose paslaugų poreikio nustatymo metu paaiškėja, kad asmeniui šios paslaugos nebūtinos;
24.3. įtariama, kad asmuo (jo šeimos narys) gali sirgti užkrečiama liga, kol gaunama gydytojų išvada, kad asmuo nekelia pavojaus užsikrėsti tiesioginiams paslaugų teikėjams;
24.4. asmens namuose visiškai nesudarytos sąlygos integralios pagalbos paslaugoms teikti (asmuo ar jo šeimos nariai priskirtini socialinės rizikos asmenų grupei, asmens namuose nuolat girtaujama, smurtaujama ir iškyla grėsmė integralios pagalbos paslaugų teikėjų saugumui; namuose antisanitarinės sąlygos ir pan.);
25. Jeigu asmeniui, gaunančiam integralios pagalbos paslaugas, reikia keisti paslaugų rūšį, Centro vadovas dėl socialinių paslaugų rūšies keitimo kreipiasi į Skyrių dėl kitos rūšies socialinių paslaugų (ilgalaikės ar trumpalaikės socialinės globos) asmeniui skyrimo ir pateikia iš naujo atliktą socialinių paslaugų poreikio vertinimą.
26. Socialinio darbuotojo padėjėjas ir slaugytojo padėjėjas yra tiesioginis integralios pagalbos teikėjas. Jo pareigos, teisės ir atsakomybė numatomi pareigybės aprašyme.
IV SKYRIUS
MOKĖJIMAS UŽ INTEGRALIOS PAGALBOS PASLAUGAS
28. Integrali pagalba susideda iš dvejų dalių: dienos socialinės globos asmens namuose ir slaugos paslaugų asmens namuose.
29. Slaugos paslaugos asmens namuose Integralios pagalbos plėtros programos įgyvendinimo laikotarpiu, kai jos finansuojamos Europos socialinio fondo lėšomis, teikiamos nemokamai.
30. Dienos socialinės globos asmens namuose paslaugų kaina teikiant integralią pagalbą apskaičiuojama vadovaujantis Socialinių paslaugų finansavimo ir lėšų apskaičiavimo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu, įvertinant socialinės globos paslaugų organizavimo išlaidas, prekių ir paslaugų kainas rinkoje, šių paslaugų teikimo ypatumus.
31. Dienos socialinės globos asmens namuose paslaugos kaina teikiant integralią pagalbą – tai socialinių paslaugų teikimo vienam paslaugos gavėjui per tam tikrą laikotarpį išlaidų suma pinigine išraiška.
32. Dienos socialinės globos asmens namuose kainą teikiant integralią pagalbą tvirtina Savivaldybės taryba.
33. Mokėjimo už dienos socialinės globos asmens namuose paslaugas teikiant integralią pagalbą dydis asmeniui (šeimai) nustatomas individualiai, atsižvelgiant į asmens (šeimos) finansines galimybes mokėti už paslaugas, vadovaujantis teisės aktų nustatyta tvarka.
34. Asmens finansines galimybes mokėti už dienos socialinės globos paslaugas asmens namuose teikiant integralią pagalbą vieną kartą per metus vertina atsakingas Skyriaus specialistas.
35. Mokėjimas už dienos socialinės globos paslaugas asmens namuose teikiant integralią pagalbą:
35.1. Asmenys, turintys sunkią negalią, gyvenantys vieni arba šeimoje, kurios pajamos vienam šeimos nariui neviršija valstybės remiamų pajamų trigubo dydžio, atsižvelgiant į paslaugų teikimo trukmę valandomis per savaitę, už vieną kalendorinį mėnesį teikiamą dienos socialinę globą moka nuo 4 iki 10 procentų asmens pajamų dydžio mokestį:
Paslaugų trukmė valandomis per savaitę iki |
Mokėjimo dydis (procentais nuo asmens pajamų) |
10 val. |
4 % |
15 val. |
7 % |
20 val. |
10 % |
35.2. Asmenys, turintys sunkią negalią, gyvenantys šeimoje, kurios pajamos vienam šeimos nariui viršija valstybės remiamų pajamų trigubą dydį, atsižvelgiant į paslaugų teikimo trukmę valandomis per savaitę, už vieną kalendorinį mėnesį teikiamą dienos socialinę globą moka nuo 10 iki 20 procentų asmens pajamų dydžio mokestį:
Paslaugų trukmė valandomis per savaitę iki |
Mokėjimo dydis (procentais nuo asmens pajamų) |
10 val. |
10 % |
15 val. |
15 % |
20 val. |
20 % |
36. Atsakingas Centro darbuotojas pasibaigus kalendoriniam mėnesiui, vadovaudamasis teisės aktais, apskaičiuoja kiekvieno paslaugos gavėjo mokestį už suteiktą dienos socialinę globą asmens namuose.
37. Mokesčio dydis už trumpiau negu vieną kalendorinį mėnesį teikiamą dienos socialinę globą asmens namuose nustatomas proporcingai teikiamos paslaugos trukmei.
V SKYRIUS
INTEGRALIOS PAGALBOS PASLAUGŲ TEIKIMO SUSTABDYMAS IR NUTRAUKIMAS
40. Integrali pagalba sustabdoma:
40.1. paslaugų gavėjui (globėjui, asmeniui, turinčiam įgaliojimą, kitiems suinteresuotiems asmenims) pateikus raštišką prašymą, ne ilgiau kaip 4 mėnesiams;
40.2. paaiškėjus, kad asmuo (šeima), jo globėjas, rūpintojas, besikreipiantis dėl integralios pagalbos, pateikė neteisingą informaciją socialinių paslaugų poreikiui vertinti, norėdamas gauti integralią pagalbą. Šiuo atveju integrali pagalba sustabdoma, kol, atsižvelgiant į naujas aplinkybes, pakartotinai nustatomas socialinių paslaugų poreikis;
40.3. kai asmens namuose nuolat girtaujama, smurtaujama ir iškyla grėsmė integralios pagalbos paslaugų teikėjų saugumui (iki bus pašalintos nurodytos aplinkybės);
40.4. kai įtariama, kad asmuo (jo šeimos nariai) gali sirgti užkrečiama liga, kol gaunama gydytojų išvada, kad asmuo nekelia pavojaus užsikrėsti tiesioginiams paslaugų teikėjams;
40.5. kai asmens namuose visiškai nesudarytos sąlygos integralios pagalbos paslaugoms teikti: namuose antisanitarinės sąlygos, nėra tinkamų indų, priemonių, įrangos ir pan. (kol bus pašalintos nurodytos priežastys);
41. Integrali pagalba nutraukiama:
41.1. pasikeitus aplinkybėms, turinčioms tiesioginės įtakos asmens socialinės globos ir (ar) slaugos namuose paslaugų poreikiui tenkinti;
VI SKYRIUS
INTEGRALIOS PAGALBOS PASLAUGŲ FINANSAVIMAS
43. Integralios pagalbos paslaugų finansavimo šaltiniai:
43.1. valstybės biudžeto specialios tikslinės dotacijos savivaldybių biudžetams socialinei globai asmenims, turintiems sunkią negalią, organizuoti;
44. Lėšų, gautų už integralios pagalbos teikimą, apskaita tvarkoma įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.
VII SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
48. Su integralios pagalbos paslaugų teikimu susiję dokumentai saugomi Savivaldybės administracijoje ir pas paslaugų teikėją Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka ir iš Europos Sąjungos finansuojamo projekto „Integralios pagalbos teikimas Rietavo savivaldybėje“ sutartyje nustatytais terminais.