LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL TAURIŲJŲ METALŲ IR BRANGAKMENIŲ PRABAVIMO, ĮSPAUDAVIMO IR ŽENKLINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

 

2020 m. lapkričio 26 d. Nr. 1K-387

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos tauriųjų metalų ir brangakmenių valstybinės priežiūros įstatymo 6 straipsnio 24 dalimi ir 16 straipsnio 4 dalies 2 punktu:

1. T v i r t i n u Tauriųjų metalų ir brangakmenių prabavimo, įspaudavimo ir ženklinimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Lietuvos Respublikos finansų ministro 1999 m. birželio 4 d. įsakymą Nr. 146 „Dėl ūkio subjektų, užsiimančių komercine-ūkine veikla, susijusia su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais, veiklos reglamentavimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

 

 

 

Laikinai einantis finansų ministro pareigas                                                                 Vilius Šapoka

 

 

PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos finansų
ministro 2020 m. lapkričio 26 d. .

įsakymu Nr. 1K-387

 

 

TAURIŲJŲ METALŲ IR BRANGAKMENIŲ PRABAVIMO, ĮSPAUDAVIMO IR ŽENKLINIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Tauriųjų metalų ir brangakmenių prabavimo, įspaudavimo ir ženklinimo tvarkos apraše (toliau – Aprašas) reglamentuojama Lietuvos Respublikos įgaliotos tauriųjų metalų ir brangakmenių prabavimo valstybinės priežiūros institucijos (toliau – Priežiūros institucija) atliekamos tauriųjų metalų, jų gaminių, pusgaminių, atliekų ir laužo, taip pat brangakmenių, jų gaminių, pusgaminių, atliekų ir laužo (toliau kartu – tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminiai) prabavimo, tauriųjų metalų gaminių įspaudavimo ir tauriųjų metalų gaminių ženklinimo procedūros bei tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminių atrinkimo ir paėmimo ekspertizei, bandymui arba analizei (toliau kartu – ekspertizė) tvarka.

2. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos tauriųjų metalų ir brangakmenių valstybinės priežiūros įstatyme (toliau – Įstatymas).

 

II SKYRIUS

PRAŠYMO PATEIKIMAS

 

3. Užsakovas – bet kuris fizinis ar juridinis asmuo, pageidaujantis, kad jo tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminiai būtų prabuoti, tauriųjų metalų gaminiai įspauduoti arba paženklinti, privalo juos pateikti Priežiūros institucijai, užpildydamas Priežiūros institucijos nustatytos formos prašymą.

4. Tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminiai pateikiami Priežiūros institucijai jos nustatytu laiku arba siunčiami per savo nuožiūra pasirinktą siuntų gabenimo tarnybą.

5. Tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminiai Priežiūros institucijai pateikiami be etikečių, išimti iš pakuočių, surūšiuoti pagal gaminių rūšį, taurųjį metalą ir standartines prabas.

6. Priežiūros institucija, gavusi užsakovo prašymą kartu su tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminiais:

6.1. priima užsakovo pateiktus tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminius;

6.2. suskaičiuoja ir pasveria užsakovo pateiktus tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminius;

6.3. savo nustatyta tvarka išduoda užsakovui užsakymo priėmimo patvirtinimo dokumentą, nurodydama jame užsakymo atlikimo terminą.

7. Jeigu užsakovas tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminius Priežiūros institucijai pateikia nesilaikydamas Aprašo 5 punkte nustatyto reikalavimo, Priežiūros institucija pati juos išpakuoja ir (ar) išrūšiuoja, užsakovui pritaikydama savo nustatytą įkainį.

8. Užsakovas, suderinęs su Priežiūros institucija, gali pateikti Priežiūros institucijai prabuoti ir įspauduoti tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminius neatlikęs baigiamųjų technologinių operacijų: akmenų (įdėklų) įtvirtinimo ir gaminio paviršiaus galutinio poliravimo.

 

III SKYRIUS

TAURIŲJŲ METALŲ IR BRANGAKMENIŲ GAMINIŲ PRABAVIMAS

 

9. Tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminių prabavimo procedūros, kurių metu nustatoma tauriųjų metalų tapatybė, praba, standartinė praba, tauriųjų metalų, jų gaminių, pusgaminių, atliekų ir laužo masė, brangakmenių tapatybė ir jų charakteristikos, atliekamos užsakovui nedalyvaujant. Ypatingais atvejais Priežiūros institucija savo nustatyta tvarka gali leisti užsakovui stebėti tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminių prabavimo procedūras.

10. Tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminiai prabuojami taikant Priežiūros institucijos parinktus bandymų metodus.

11. Priežiūros institucija parenka tokius bandymų metodus, kad užtikrintų gaunamų tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminių prabavimo rezultatų patikimumą ir teisingą išvadų pateikimą.

12. Priežiūros institucija, prabuodama užsakovo jai pateiktus tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminius, turi teisę atlikti kontrolinius bandymus bet kuriuo Priežiūros institucijos taikomu ardomuoju bandymų metodu, taip pat išimti tiriamus brangakmenius iš įtvirtinimo.

13. Prabuodama tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminius neardomaisiais bandymų metodais, Priežiūros institucija tiria tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminius taip, kad nesugadintų jų prekinės išvaizdos. Nedideli, plika akimi nematomi tauriųjų metalų gaminio įbrėžimai, kurie atsiranda tyrimo metu, taip pat privalomieji įspaudai, kurie įspaudžiami į tauriųjų metalų gaminį, nėra laikomi tauriųjų metalų gaminio prekinės išvaizdos ir (ar) kokybės trūkumais.

14. Prieš atlikdama kontrolinius bandymus ardomaisiais bandymų metodais ar išimdama brangakmenius iš įtvirtinimo, Priežiūros institucija tai su užsakovu suderina raštu.

15. Apie prabuojant tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminius nustatytus užsakovo deklaruojamos tauriųjų metalų prabos ar brangakmenio kokybės neatitikimus Priežiūros institucija informuoja užsakovą jo prašyme nurodytu elektroninio pašto adresu.

16. Užsakovas, gavęs Aprašo 15 punkte nurodytą informaciją, gali kreiptis dėl pakartotinio tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminių prabavimo ne vėliau kaip iki tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminių grąžinimo užsakovui dienos.

17. Bandymų rezultatai pateikiami užsakovui bandymų protokoluose Priežiūros institucijos nustatyta tvarka.

18. Priežiūros institucija, atlikdama kontrolinius tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminių bandymus ardomaisiais bandymų metodais, gali panaudoti ne didesnį kaip dvigubą tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminio kiekį, kurį privaloma panaudoti pagal nustatytą atitinkamą tarptautinį (ISO) bandymo metodą reglamentuojantį standartą.

19. Atlikus bandymą užsakovui grąžinami visi tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminių likučiai, nepanaudoti bandymui, likę iškirpus iš jų bandinius, ir iš bandinių atlikus bandymą gautos grynosios kietosios medžiagos, kai jos susidaro.

 

IV SKYRIUS

TAURIŲJŲ METALŲ GAMINIŲ ĮSPAUDAVIMAS, ŽENKLINIMAS, ETIKETĖS, TAURIŲJŲ METALŲ IR (ARBA) BRANGAKMENIŲ KOKYBĖS PAŽYMĖJIMO IŠDAVIMAS

 

20. Priežiūros institucija, atlikusi tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminių prabavimą:

20.1. pagal užsakovo prašymą tauriųjų metalų gaminiuose įspauduoja tauriojo metalo praba laikomą standartinę prabą atitinkantį Lietuvos Respublikos valstybinį kontrolinį prabavimo ženklą arba bendrąjį kontrolės ženklą;

20.2. Įstatymo 6 straipsnio 9 dalyje nurodytais atvejais išduoda savo patvirtintos formos Tauriųjų metalų ir (arba) brangakmenių kokybės pažymėjimus (toliau – kokybės pažymėjimas). Prie Įstatymo 6 straipsnio 12 dalies 9 punkte nurodytų tauriųjų metalų gaminių, kurių dėl techninių ar technologinių priežasčių nėra galimybės įspauduoti nei mechaniniu, nei lazeriniu būdais, pritvirtinamas kokybės pažymėjimas;

20.3. Įstatymo 6 straipsnio 10 dalyje nurodytu atveju tauriųjų metalų gaminius ženklina Tauriųjų metalų arba brangakmenių gaminį rinkai pateikusio asmens atsakomybės ženklu;

20.4. pagal užsakovo prašymą tauriųjų metalų gaminius ženklina tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminių pagaminimo metų šifru;

20.5. tauriųjų metalų gaminiuose įspaudžia ženklus „METALAS“, „METAL“ arba „MET“, kai:

20.5.1. nustatytas tauriojo metalo kiekis tauriųjų metalų gaminiuose neatitinka Įstatymo 6 straipsnio 3 dalyje nustatytos žemiausios atitinkamo tauriojo metalo standartinės prabos;

20.5.2. gaminiai pagaminti iš tauriųjų metalų ir kitų metalų, kurių spalva skiriasi. Ženklai „METALAS“, „METAL“ arba „MET“ įspaudžiami tauriojo metalo dalyje šalia tauriojo metalo prabos. Esant techninei galimybei, šiuo ženklu ženklinamos ir kito metalo dalys;

20.5.3. gaminiai pagaminti iš kitų metalų, tačiau padengti tauriaisiais metalais;

20.5.4. gaminiai pagaminti iš tauriųjų metalų ir kitų metalų, kurių spalva nesiskiria;

20.6. prie Įstatymo 13 straipsnio 7 dalyje nurodytų brangakmenių gaminių pritvirtina etiketes, kuriose nurodomas brangakmenių pavadinimas ir charakteristikos.

21. Priežiūros institucija turi teisę:

21.1. neįspauduoti tauriųjų metalų gaminio, jei jo kito metalo dalys apdorotos taip, tarsi imituotų taurųjį metalą, taip pat tais atvejais, kai, jos nuomone, toks įspaudavimas klaidintų vartotoją;

21.2. panaikinti visus prabuoti pateiktuose tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminiuose esančius vartotoją klaidinančius ženklus (pavyzdžiui, prabos ženklus ar į juos panašius);

21.3. įspausti tauriųjų metalų gaminio kitų metalų dalyse ženklus „METALAS“, „METAL“ arba „MET“ tam, kad informacija apie gaminį būtų pateikta teisingai.

 

V SKYRIUS

TAURIŲJŲ METALŲ IR BRANGAKMENIŲ GAMINIŲ ATSIĖMIMAS

 

22. Užsakymo atlikimo terminą nustato Priežiūros institucija.

23. Užsakovas privalo atsiimti tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminius ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo Priežiūros institucijos nurodyto užsakymo atlikimo termino pabaigos.

24. Priežiūros institucija, patikrinusi tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminių kiekį ir masę, grąžina užsakovo jai pateiktus tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminius, užsakovui atsiskaičius pagal pridėtinės vertės mokesčio sąskaitą faktūrą.

25. Neatsiėmus tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminių per Aprašo 23 punkte nurodytą terminą, už jų saugojimą taikomas Priežiūros institucijos nustatyto dydžio įkainis.

 

VI SKYRIUS

TAURIŲJŲ METALŲ IR BRANGAKMENIŲ GAMINIŲ ATRINKIMAS IR PAĖMIMAS EKSPERTIZEI

 

26. Ūkio subjektų veiklos, susijusios su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais, patikrinimai atliekami Priežiūros institucijos nustatyta tvarka.

27. Priežiūros institucijos darbuotojas, atliekantis ūkio subjekto veiklos patikrinimus, gali atrinkti ir paimti ūkio subjekto realizuojamus ar naudojamus veikloje tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminius arba vertybes, kurie nurodomi kaip taurieji metalai, brangakmeniai, jų gaminiai, pusgaminiai, atliekos ir (arba) laužas, arba jų pavydžius ekspertizei atlikti, kai:

27.1. tauriųjų metalų gaminių ženklinimas neatitinka teisės aktų, reglamentuojančių tauriųjų metalų gaminių ženklinimą, reikalavimų;

27.2. brangakmenių gaminiai neturi privalomų etikečių ir (ar) kokybės pažymėjimų;

27.3. nepateikiami tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminių įsigijimo dokumentai;

27.4. kilus abejonių dėl tauriųjų metalų, brangakmenių ir jų gaminiuose esančių ženklų autentiškumo.

28. Aprašo 27 punkte nurodyti gaminiai ekspertizei atlikti iš ūkio subjekto veiklos vietos Priežiūros institucijos nustatyta tvarka paimami ir sudedami į tam tikslui skirtą paketą (toliau – paketas), šiuos veiksmus įforminant daiktų (prekių) ir dokumentų paėmimo protokolu.

29. Paketas Priežiūros institucijoje atidaromas dalyvaujant ne mažiau kaip dviem Priežiūros institucijos darbuotojams. Pakete buvę tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminiai suskaičiuojami ir pasveriami. Paketo plombų numeriai ir būklė nurodomi ekspertizės akte.

30. Ekspertizė atliekama tokia tvarka:

30.1. atliekamas tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminių prabavimas Aprašo III skyriuje nustatyta tvarka;

30.2. patikrinami tauriųjų metalų gaminiuose esantys įspaudai ir jų autentiškumas. Jei yra neaiškumų dėl ženklų, esančių tauriųjų metalų gaminiuose, autentiškumo, gali būti išsiunčiami paklausimai užsienio valstybių prabavimo priežiūros institucijoms;

30.3. ekspertizės išvados įforminamos ekspertizės aktu.

31. Tuo atveju, kai remiantis ekspertizės išvadomis nustatoma ūkio subjekto su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais susijusios veiklos pažeidimų, pradedama administracinių nusižengimų teisena arba duodami nurodymai ūkio subjektams pašalinti Priežiūros institucijos nustatytus veiklos pažeidimus, nustatomas terminas, per kurį šie pažeidimai turi būti pašalinti, ir apie tai informuojama Priežiūros institucija.

32. Įsiteisėjusiu Priežiūros institucijos sprendimu tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminiai Priežiūros institucijos nustatyta tvarka grąžinami ūkio subjektui, iš kurio buvo paimti ekspertizei, išskyrus atvejus, kai tokie gaminiai konfiskuojami Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso nustatyta tvarka.

______________