Valstybės sienos apsaugos tarnybos
prie Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerijos
VADAS
MUITINĖS DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS GENERALINIS DIREKTORIUS
Įsakymas
Dėl ŠALČININKŲ PASIENIO KONTROLĖS PUNKTO DARBO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
2024 m. kovo 12 d. Nr. 1BE-214/4-112
Vilnius
Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymo 16 straipsnio 6 dalimi:
2. N u s t a t o m e, kad:
2.2. šio įsakymo 1 punktu patvirtintų Šalčininkų pasienio kontrolės punkto darbo nuostatų 18 punktas, 34.1.1, 35.1, 40.1 ir 44.2 papunkčiai įsigalioja tada, kai Lietuvos Respublika prisijungs prie savarankiškos registracijos Europos Sąjungos atvykimo ir išvykimo sistemos (AIS) užsieniečiams, kaip nustatyta 2017 m. lapkričio 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2017/2226, kuriuo sukuriama atvykimo ir išvykimo sistema (AIS), kurioje registruojami trečiųjų šalių piliečių, kertančių valstybių narių išorės sienas, atvykimo ir išvykimo bei atsisakymo leisti jiems atvykti duomenys, nustatomos prieigos prie AIS teisėsaugos tikslais sąlygos ir iš dalies keičiama Konvencija dėl Šengeno susitarimo įgyvendinimo ir reglamentai (EB) Nr. 767/2008 ir (ES) Nr. 1077/2011, 66 straipsnyje;
3. P r i p a ž į s t a m e netekusiais galios:
3.1. Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos vado ir Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos direktoriaus 2003 m. gruodžio 24 d. įsakymo Nr. 4-692/1B-1131 „Dėl Šalčininkų, Raigardo, Eišiškių, Latežerio, Kybartų ir Būtingės naftos terminalo pasienio kontrolės punktų darbo nuostatų ir jų teritorijų schemų tvirtinimo“ 1.3 ir 1.4 papunkčius;
3.2. Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos vado ir Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos generalinio direktoriaus 2006 m. balandžio 24 d. įsakymo Nr. 4-307/1B-272 „Dėl Šalčininkų pasienio kontrolės punkto darbo nuostatų ir jo teritorijos schemos patvirtinimo“ 1.1 ir 1.2 papunkčius.
PATVIRTINTA
Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos
Respublikos vidaus reikalų ministerijos vado ir
Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos
finansų ministerijos generalinio direktoriaus
2024 m. kovo 12 d. įsakymu Nr. 1BE-214/4-112
ŠALČININKŲ PASIENIO KONTROLĖS PUNKTO DARBO
NUOSTATAI
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šalčininkų pasienio kontrolės punkto darbo nuostatai (toliau – Nuostatai) reglamentuoja Šalčininkų pasienio kontrolės punkto (toliau – Šalčininkų PKP) veiklą ir darbo organizavimą jame. Šalčininkų PKP veikia sienos perėjimo punkte Šalčininkai–(Lietuvos Respublika)–Benekainys–(Baltarusijos Respublika), atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Baltarusijos Respublikos Vyriausybės 1995 m. liepos 18 d. susitarimo dėl valstybės sienos perėjimo punktų nuostatas.
2. Nuostatai parengti vadovaujantis 2016 m. kovo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/399 dėl taisyklių, reglamentuojančių asmenų judėjimą per sienas, Sąjungos kodeksu (Šengeno sienų kodeksas), 2013 m. spalio 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 952/2013, kuriuo nustatomas Sąjungos muitinės kodeksas, 2017 m. lapkričio 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2017/2226, kuriuo sukuriama atvykimo ir išvykimo sistema (AIS), kurioje registruojami trečiųjų šalių piliečių, kertančių valstybių narių išorės sienas, atvykimo ir išvykimo bei atsisakymo leisti jiems atvykti duomenys, nustatomos prieigos prie AIS teisėsaugos tikslais sąlygos ir iš dalies keičiama Konvencija dėl Šengeno susitarimo įgyvendinimo ir reglamentai (EB) Nr. 767/2008 ir (ES) Nr. 1077/2011 (toliau − AIS reglamentas), Lietuvos Respublikos valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymu, Lietuvos Respublikos muitinės įstatymu, Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2018 m. gegužės 11 d. įsakymu Nr. 3-225 „Dėl Pasienio kontrolės punktų darbo laiko, leidžiamų asmenų ir transporto priemonių vykimo per juos būdų sąrašo patvirtinimo“ bei kitais teisės aktais, susijusiais su pasienio kontrolės punktų darbo organizavimu.
3. Šalčininkų PKP įsteigtas prie magistralinio kelio A15 Vilnius–Lyda, tarp valstybės sienos ženklų Nr. 0584-0583 adresu: Vilniaus apskr., Šalčininkų sav., Gerviškių sen., Pamūrinės k. 6.
5. Asmenų ir transporto priemonių, krovinių, asmeninių daiktų tikrinimą Šalčininkų PKP atlieka Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – VSAT) pasienio rinktinės pasienio užkardos, kurios veikimo teritorijoje yra Šalčininkų PKP, pareigūnai (toliau – VSAT pareigūnai), Vilniaus teritorinės muitinės (toliau – muitinė) pareigūnai, Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai (toliau – MKT), Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Šalčininkų kelio pasienio kontrolės punkto fitosanitarijos posto (toliau – Augalininkystės tarnyba), Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Šalčininkų pasienio veterinarijos posto (toliau – Veterinarijos tarnyba) atstovai. Tikrinimus Šalčininkų PKP gali atlikti ir kitos Lietuvos Respublikos valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymo 17 straipsnyje nurodytos institucijos (toliau – patikrinimus atliekančios valstybės institucijos).
6. Šalčininkų PKP teritorijoje veiklą vykdo Pasienio kontrolės punktų direkcija prie Susisiekimo ministerijos (toliau – PKPD). PKPD atsakinga už išvykstančių iš Lietuvos Respublikos į Baltarusijos Respubliką transporto priemonių eilių reguliavimą ir ritmingą jų įleidimą į Šalčininkų PKP teritoriją.
7. PKPD valdo ir prižiūri į PKPD apskaitą įrašytą turtą. Vadovaudamasi Pasienio kontrolės punktų direkcijos prie Susisiekimo ministerijos bendradarbiavimo su pasienio kontrolės punktuose tikrinimą atliekančiomis valstybės institucijomis dėl pasienio kontrolės punktų projektavimo, statybos darbų bei priežiūros ir turto valdymo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2005 m. gruodžio 19 d. įsakymu Nr. 3-577 „Dėl Pasienio kontrolės punktų direkcijos prie Susisiekimo ministerijos bendradarbiavimo su pasienio kontrolės punktuose tikrinimą atliekančiomis valstybės institucijomis“, 19 punktu, PKPD sudaro su pasienio kontrolės punkte tikrinimą atliekančiomis valstybės institucijomis panaudos sutartis dėl Šalčininkų PKP esančių pastatų ir statinių naudojimo (laikantis techninio eksploatavimo normų ir taisyklių), taip pat sanitarijos, priešgaisrinės saugos ir gamtosaugos reikalavimų.
8. VSAT ir muitinei sutikus, Šalčininkų PKP teritorijoje savo veiklą gali vykdyti banko poskyriai ar kiti ūkio subjektai, kurių maksimalų teikiamų paslaugų skaičių bendru sprendimu nustato VSAT Varėnos pasienio rinktinė ir muitinė.
9. VSAT ir muitinės pareigūnai, vykdydami jiems pavestas funkcijas, bendradarbiauja, keičiasi tarpusavyje būtina informacija, padeda vieni kitiems spręsti kylančias konfliktines situacijas su asmenimis, išsiaiškinti įstatymų ir kitų teisės aktų taikymo tvarką. Viešąją tvarką PKP palaiko VSAT pareigūnai įstatymų nustatyta tvarka.
10. Kilus konfliktų su asmenimis, pažeidusiais valstybės sienos teisinį režimą, PKP veiklą ar atsisakiusiais vykdyti teisėtus patikrinimą atliekančių valstybės institucijų reikalavimus, VSAT pareigūnai pagal kompetenciją padeda atitinkamoms institucijoms įvesti nustatytą tvarką.
11. Jeigu vienos patikrinimą atliekančios valstybės institucijos pareigūnas, vykdydamas savo funkcijas, pastebėjo teisės aktų, priskirtų kitos patikrinimą atliekančios institucijos kompetencijai, pažeidimų, jis apie tai nedelsdamas informuoja tos institucijos pamainos vyresnįjį ar viršininką.
12. VSAT ir muitinės pareigūnai, Augalininkystės ir Veterinarijos tarnybų atstovai gali atlikti detalų transporto priemonės arba krovinio, asmeninių daiktų tikrinimą, įvertinę lokalią riziką arba gavę operatyvų pranešimą apie rengiamą ar padarytą teisės pažeidimą arba nusikaltimą. Sprendimą dėl detalaus tikrinimo gali priimti muitinės pareigūnas, atliekantis muitinį tikrinimą, ir VSAT pareigūnas, atliekantis pasienio tikrinimą, o dėl pakartotinio tikrinimo – VSAT pasienio tikrinimo posto pamainos vyresnysis (toliau – VSAT posto pamainos vyresnysis), muitinės posto (pamainos) viršininkas, MKT ir Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – Muitinės departamentas) Imuniteto tarnybos pareigūnai.
Detaliam tikrinimui asmenys ir transporto priemonės gali būti siunčiami į šiam tikslui skirtas vietas, į kurias lydi sprendimą tikrinti priėmusios institucijos pareigūnas.
13. Asmenys, nevykstantys per valstybės sieną, ir patikrinimus atliekančių valstybės institucijų darbuotojai į Šalčininkų PKP teritoriją įleidžiami ir iš jos išleidžiami Valstybės institucijų ir įstaigų, įgaliotų atlikti tikrinimus pasienio kontrolės punktuose, pasienio kontrolės punkto teritorijoje dirbančių juridinių asmenų, juridinių asmenų filialų, atstovybių ir juridinio asmens statuso neturinčių asmenų darbuotojų bei fizinių asmenų, nekertančių valstybės sienos, ir jų transporto priemonių patekimo ir buvimo pasienio kontrolės punktuose, esančiuose prie automobilių kelių, tvarkos aprašo, patvirtinto VSAT vado 2018 m. gruodžio 18 d. įsakymu Nr. 4-576 „Dėl Valstybės institucijų ir įstaigų, įgaliotų atlikti patikrinimus pasienio kontrolės punktuose, pasienio kontrolės punkto teritorijoje dirbančių juridinių asmenų, juridinių asmenų filialų, atstovybių ir juridinio asmens statuso neturinčių asmenų darbuotojų bei fizinių asmenų, nekertančių valstybės sienos, ir jų transporto priemonių patekimo ir buvimo pasienio kontrolės punktuose, esančiuose prie automobilių kelių, tvarkos aprašo patvirtinimo“, nustatyta tvarka.
14. Šalčininkų PKP teritorija, jos prieigos prie valstybės sienos, per Šalčininkų PKP vykstantys asmenys ir transporto priemonės stebimi ir fiksuojami vaizdo stebėjimo sistemomis. Vaizdo stebėjimo ir fiksavimo sistemų naudojimo tvarką nustato už šių sistemų eksploatavimą atsakingos institucijos.
15. Suderinus su muitine ir VSAT Varėnos pasienio rinktine, Šalčininkų PKP gali būti teikiamos krovinių iškrovimo iš transporto priemonių bei pakrovimo paslaugos, atliekant krovinių muitinį tikrinimą bei vežėjams teikiant perkrovimo paslaugas.
16. Siekiant apsaugoti kitų asmenų sveikatą ir gyvybę nuo asmenų, bandančių išvengti tikrinimo ir ketinančių pasišalinti su transporto priemone iš Šalčininkų PKP, transporto priemonės gali būti stabdomos panaudojant priverstinio transporto priemonių stabdymo įrenginius. Priverstinio stabdymo įrenginius valdo VSAT ir muitinės pareigūnai.
17. VSAT pareigūnai Šalčininkų PKP teritorijoje techninėmis priemonėmis atlieka atvykstančių ir išvykstančių asmenų, transporto priemonių ir krovinių, asmeninių daiktų radiacinę kontrolę.
II SKYRIUS
ASMENŲ IR TRANSPORTO PRIEMONIŲ EISMO ORGANIZAVIMAS IR REGULIAVIMAS
19. Per Šalčininkų PKP leidžiama vykti asmenims, neatsižvelgiant į jų pilietybę, pėsčiomis bei visų rūšių automobilių kelių motorinėmis ir nemotorinėmis transporto priemonėmis vadovaujantis Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2018 m. gegužės 11 d. įsakymu Nr. 3-225 „Dėl Pasienio kontrolės punktų darbo laiko, leidžiamų asmenų ir transporto priemonių vykimo per juos būdų sąrašo patvirtinimo“ bei kitais teisės aktais, susijusiais su pasienio kontrolės punktų darbo organizavimu.
20. Transporto priemonių srautai valdomi ir skirstomi kelių ženklinimu, kelio ženklais, Šengeno sienų kodekso reikalavimus atitinkančiomis informacinėmis, eismo juostas žyminčiomis, keičiamos paskirties švieslentėmis (toliau − eismo juostas žyminčios švieslentės) ir kt.
21. Atvykstančių į Lietuvos Respubliką ir išvykstančių iš Lietuvos Respublikos transporto priemonių judėjimo srautai Šalčininkų PKP teritorijoje atskirti vienas nuo kito metaline tvora. Transporto priemonių ir asmenų eismo juostos atskirtos viena nuo kitos kelių ženklinimu.
22. Transporto priemonių įleidimas ir išleidimas bei transporto priemonių judėjimas patikrinimo zonose valdomas šviesoforais, pakeliamaisiais užtvarais, eismo juostas žyminčiomis švieslentėmis ir judėjimo kryptis nurodančiais ženklais, už kurių veikimą atsako PKPD:
22.1. iš Lietuvos Respublikos į Baltarusijos Respubliką išvykstančias transporto priemones į Šalčininkų PKP teritoriją įleidžia bendrovė, atsakinga už transporto priemonių palaukimo eilių formavimą, registravimą ir reguliavimą bei transporto priemonių įleidimą į Šalčininkų PKP teritoriją, kurios veiklą tiesiogiai kontroliuoja PKPD. Išvykstančias transporto priemones iš Šalčininkų PKP teritorijos išleidžia VSAT pareigūnai naudodami šviesoforus ir pakeliamuosius užtvarus;
22.2. iš Baltarusijos Respublikos į Lietuvos Respubliką atvykstančias transporto priemones į Šalčininkų PKP teritoriją įleidžia VSAT pareigūnai arba automatinė eismo kontrolės sistema (jei tokia įrengta), o iš patikrinimo zonos išleidžia muitinės pareigūnai naudodami šviesoforus ir pakeliamuosius užtvarus. Iš Šalčininkų PKP teritorijos išleidžia muitinės kontrolės poste dirbantis muitinės pareigūnas arba automatinė eismo kontrolės sistema (jei tokia įrengta) naudojant šviesoforus ir pakeliamuosius užtvarus.
23. Susidarius nestandartinei situacijai, bendrovei, atsakingai už transporto priemonių palaukimo eilių formavimą, registravimą ir reguliavimą bei transporto priemonių įleidimą į Šalčininkų PKP teritoriją, negalint užtikrinti sklandaus transporto priemonių įleidimo, užtvarus ir šviesoforus prie įvažiavimo į Šalčininkų PKP teritoriją iš Lietuvos Respublikos pusės valdo muitinės pareigūnai.
25. Šalčininkų PKP patikrinimo zonose transporto priemonės, asmenų judėjimo juostos skirstomos taip:
25.1. išvykstant iš Lietuvos Respublikos:
25.1.1. A eismo juosta – asmenims, vykstantiems pėsčiomis ir autobusais, neatsižvelgiant į jų pilietybę;
25.1.2. B eismo juosta – Europos Sąjungos (toliau – ES), Islandijos, Norvegijos, Lichtenšteino ir Šveicarijos piliečiams, vykstantiems lengvaisiais automobiliais, motociklais ir dviračiais;
25.1.3. C eismo juosta – asmenims, vykstantiems lengvaisiais automobiliais, motociklais ir dviračiais, neatsižvelgiant į jų pilietybę;
25.1.4. D eismo juosta – asmenims, vykstantiems krovininėmis transporto priemonėmis, neatsižvelgiant į jų pilietybę;
25.2. atvykstant į Lietuvos Respubliką:
25.2.1. A1 eismo juosta – asmenims, vykstantiems pėsčiomis ir autobusais, neatsižvelgiant į jų pilietybę, registruotiems ES keliautojams;
25.2.2. B1 eismo juosta – ES, Islandijos, Norvegijos, Lichtenšteino ir Šveicarijos piliečiams vykstantiems lengvaisiais automobiliais, motociklais ir dviračiais;
25.2.3. C1 eismo juosta – asmenims, vykstantiems lengvaisiais automobiliais, motociklais ir dviračiais, neatsižvelgiant į jų pilietybę, registruotiems ES keliautojams;
25.2.4. D1 eismo juosta – asmenims, vykstantiems krovininėmis transporto priemonėmis, neatsižvelgiant į jų pilietybę;
25.2.5. E1 eismo juosta – asmenims, vykstantiems krovininėmis transporto priemonėmis, neatsižvelgiant į jų pilietybę;
25.2.6. F1 eismo juosta – asmenims, vykstantiems krovininėmis, negabaritinėmis transporto priemonėmis, neatsižvelgiant į jų pilietybę (skirta atvykstantiems į Lietuvos Respubliką ir išvykstantiems iš Lietuvos Respublikos);
26. Dviratininkai į patikrinimo zonas atvyksta lengvųjų automobilių eismo juosta, pėstieji į patikrinimo zonas atvyksta pėsčiųjų takais P, P1, esančiais prie priešingus transporto ir pėsčiųjų srautus skiriančios tvoros.
28. Patikrinimo zonoje transporto priemonių, dviratininkų ir pėsčiųjų srautas reguliuojamas taip, kad patikrinimo zonoje būtų optimalus asmenų ir transporto priemonių skaičius. Optimalus transporto priemonių, dviratininkų ir pėsčiųjų skaičius nustatomas Vietinės pasienio kontrolės punktų veiklos koordinavimo grupės posėdyje. Optimalų transporto priemonių, dviratininkų ir pėsčiųjų skaičių, esant būtinumui, laikinai gali nuspręsti pakeisti VSAT posto pamainos vyresnysis ir muitinės posto pamainos viršininkas bendru sutarimu.
29. Esant būtinumui sprendimai dėl transporto priemonių, dviratininkų, pėsčiųjų eismo ir srauto reguliavimo laikinų pakeitimų gali būti priimami VSAT Varėnos pasienio rinktinės Regioninės pasienio kontrolės punktų veiklos koordinavimo grupės posėdyje.
30. Į Šalčininkų PKP įleidžiami ir tikrinami be eilės asmenys ir transporto priemonės, nurodyti Valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymo 4 straipsnio 11 dalyje.
31. VSAT posto pamainos vyresnysis ir muitinės posto pamainos viršininkas, tarpusavyje suderinę sprendimus ir veiksmus, esant sudėtingai situacijai Šalčininkų PKP, turi teisę trumpam laikotarpiui keisti įvažiuojančių transporto priemonių skaičių bei siųsti transporto priemones į kitas eismo juostas, numatyti joms sustojimo vietas, nesumažindami punkto pralaidumo.
III SKYRIUS
LENGVŲJŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ, KEMPERIŲ IR JAIS VYKSTANČIŲ ASMENŲ, DVIRATININKŲ IR PĖSČIŲJŲ ATVYKIMAS Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ, IŠVYKIMAS IŠ LIETUVOS RESPUBLIKOS IR TIKRINIMAS
32. Į Lietuvos Respubliką iš Baltarusijos Respublikos lengvąsias transporto priemones, kemperius ir jais vykstančius asmenis, dviratininkus į Šalčininkų PKP įleidžia VSAT pareigūnai naudodami šviesoforus ir pakeliamuosius užtvarus arba automatinė eismo kontrolės sistema (jei tokia įrengta).
33. Įvažiavę į Šalčininkų PKP lengvosios transporto priemonės, kemperiai ir jais vykstantys asmenys, dviratininkai vyksta į patikrinimo zoną.
34. Lengvųjų transporto priemonių, kemperių ir jais vykstančių asmenų, dviratininkų pasienio ir muitinis tikrinimas atliekamas tokia tvarka:
34.1. atvykstančių į Lietuvos Respubliką:
35. Į Lietuvos Respubliką iš Baltarusijos Respublikos atvykstančias lengvąsias transporto priemones, kemperius ir jais vykstančius asmenis, dviratininkus į patikrinimo zoną įleidžia VSAT pareigūnai (naudodami šviesoforus ir pakeliamuosius užtvarus) tokia tvarka:
35.1. jei lengvąja transporto priemone, kemperiu ar dviračiu vyksta užsieniečiai, kuriems pagal AIS reglamentą privaloma registruotis, jie vyksta į AIS registracijai skirtą stovėjimo aikštelę, iš stovėjimo aikštelės pėsčiomis eina į AIS registracijai skirtą patalpą, kur atlieka savarankišką registraciją AIS, užbaigia registraciją pas VSAT pareigūną darbo vietoje keleivių salėje ir grįžta į savo lengvąsias transporto priemones, kemperius ar pasiima dviračius;
35.2. lengvoji transporto priemonė, kemperis ar dviratininkas vyksta į patikrinimo zoną ir privažiuoja prie VSAT pareigūnų darbo vietos, kur atliekamas pasienio tikrinimas;
35.3. baigęs pasienio tikrinimą, VSAT pareigūnas grąžina dokumentus keleiviams ir nukreipia (įjungia žalią šviesoforo signalą ir pakelia pakeliamąjį užtvarą) lengvąją transporto priemonę, kemperį ar dviratininką muitinės tikrinimui;
35.5. baigęs muitinį tikrinimą muitinės pareigūnas įjungia žalią šviesoforo signalą, pakelia pakeliamąjį užtvarą ir išleidžia transporto priemonę iš patikrinimo zonos. Tais atvejais, kai muitinio tikrinimo metu paaiškėja, kad reikalingas veterinarinis ir (ar) fitosanitarinis tikrinimai, muitinės pareigūnas nukreipia lengvąją transporto priemonę, kemperį ar dviratininką veterinariniam ir (ar) fitosanitariniam tikrinimams, kuriuos atlikus užbaigiamas muitinis tikrinimas;
36. Pėsčiuosius į patikrinimo zoną įleidžia VSAT pareigūnas ir atlieka pasienio tikrinimą. Pėsčiųjų tikrinimas atliekamas (A1) eismo juostos tam numatytoje vietoje. Pėsčiųjų tikrinimas gali būti atliekamas ir autobusų keleivių patikrinimo vietoje (salėje). Po pasienio tikrinimo VSAT pareigūnas grąžina asmeniui dokumentus ir nukreipia asmenį muitiniam tikrinimui. Muitinės pareigūnas nustatyta tvarka atlieka vykstančių asmenų ir jų gabenamų krovinių (asmeninių daiktų) muitinį tikrinimą, grąžina dokumentus asmeniui (jeigu tikrinimo metu jie buvo paimti) ir leidžia pėstiesiems išvykti iš patikrinimo zonos ir Šalčininkų PKP teritorijos.
37. Iš Lietuvos Respublikos į Baltarusijos Respubliką išvykstančias lengvąsias transporto priemones, kemperius ir jais vykstančius asmenis, dviratininkus į patikrinimo zoną įleidžia muitinės pareigūnai (naudodami šviesoforus ir pakeliamuosius užtvarus) tokia tvarka:
37.1. lengvajai transporto priemonei, kemperiui ir jais vykstantiems asmenims, dviratininkui privažiavus prie muitinės pareigūnų darbo vietos, pasirinktinai atliekamas muitinis tikrinimas;
37.2. baigęs muitinį tikrinimą (jei toks atliekamas), muitinės pareigūnas nukreipia lengvąją transporto priemonę, kemperį ir jais vykstančius asmenis, dviratininkus pasienio tikrinimui (įjungia žalią šviesoforo signalą ir pakelia pakeliamąjį užtvarą), jei muitinio tikrinimo metu paaiškėja, kad reikalingas veterinarinis ir (ar) fitosanitarinis tikrinimai, muitinės pareigūnas nukreipia lengvąją transporto priemonę, kemperį ar dviratininką veterinariniam ir (ar) fitosanitariniam tikrinimams, kuriuos atlikus užbaigiamas muitinis tikrinimas;
37.3. transporto priemonei privažiavus prie VSAT pareigūnų darbo vietos, atliekamas pasienio tikrinimas;
38. Pėsčiuosius į patikrinimo zoną įleidžia muitinės pareigūnas ir pasirinktinai atlieka vykstančių asmenų ir jų gabenamų krovinių (asmeninių daiktų) muitinį tikrinimą. Pėsčiųjų tikrinimas atliekamas (A) eismo juostos tam numatytoje vietoje. Pėsčiųjų tikrinimas gali būti atliekamas ir autobusų keleivių patikrinimo vietoje (salėje). Po muitinio tikrinimo muitinės pareigūnas grąžina asmeniui dokumentus (jeigu tikrinimo metu jie buvo paimti) ir nukreipia asmenį pasienio tikrinimui. VSAT pareigūnas atlieka pasienio tikrinimą, grąžina asmeniui dokumentus ir leidžia pėstiesiems išvykti iš patikrinimo zonos ir Šalčininkų PKP teritorijos.
39. Esant būtinumui, muitinės pareigūnas gali nukreipti iš Lietuvos Respublikos išvykstančias transporto priemones tikrinti rentgeno kontrolės sistema. Apie planuojamą tikrinimą muitinės pareigūnas informuoja VSAT posto pamainos vyresnįjį. Atlikus privalomus tikrinimus ir nesant pažeidimų, grąžina paimtus dokumentus asmenims, informavęs VSAT posto pamainos vyresnįjį nukreipia transporto priemonę per metalinėje tvoroje esančius vartus į išvykimo iš Lietuvos Respublikos pusę, kur VSAT pareigūnas atlieka pasienio tikrinimą ir Nuostatų 37.4 papunktyje numatytus veiksmus.
IV SKYRIUS
KROVININIŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ IR JOMIS VYKSTANČIŲ ASMENŲ ATVYKIMAS Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ, IŠVYKIMAS IŠ LIETUVOS RESPUBLIKOS IR TIKRINIMAS
40. Į Lietuvos Respubliką iš Baltarusijos Respublikos vykstančias krovinines transporto priemones į Šalčininkų PKP įleidžia VSAT pareigūnai naudodami šviesoforus ir pakeliamuosius užtvarus arba automatinė eismo kontrolės sistema (jei tokia įrengta) tokia tvarka:
40.1. jei krovinine transporto priemone vyksta vairuotojai (ir keleiviai) užsieniečiai, kuriems pagal AIS reglamentą privaloma registruotis AIS, jie vyksta į AIS registracijos vietą, kur atlieka savarankišką registraciją AIS;
40.2. krovininė transporto priemonė vyksta į patikrinimo zoną ir privažiuoja prie VSAT pareigūnų darbo vietos, kur jai atliekamas pasienio tikrinimas;
40.3. baigęs pasienio tikrinimą, VSAT pareigūnas nukreipia krovininę transporto priemonę muitinės tikrinimui;
40.4. pasikėlus pakeliamajam užtvarui ir užsidegus žaliam šviesoforo signalui prie VSAT pareigūnų darbo vietos, krovininė transporto priemonė važiuoja prie muitinės pareigūnų darbo vietos, kur atliekamas muitinis tikrinimas;
40.5. krovininės transporto priemonės vairuotojas muitiniam tikrinimui pateikia prekes ir transporto priemonę. Tais atvejais, kai transporto priemone gabenamoms prekėms reikalingas dokumentinis veterinarinis ir (ar) fitosanitarinis tikrinimai, jie gali būti atliekami:
40.5.1. prieš muitinį tikrinimą, krovininės transporto priemonės vairuotojui po pasienio tikrinimo nuvykus į Veterinarijos ir (ar) Augalininkystės tarnybas;
40.5.2. muitinės pareigūnui muitinio tikrinimo metu nukreipus krovininės transporto priemonės vairuotoją į Veterinarijos ir (ar) Augalininkystės tarnybas;
40.6. baigęs muitinį tikrinimą, muitinės pareigūnas priima sprendimą išleisti krovininę transporto priemonę iš patikrinimo zonos. Krovininė transporto priemonė vyksta prie išvažiavimo iš Šalčininkų PKP teritorijos. Po muitinės pareigūnų atlikto tikrinimo krovininėms transporto priemonėms ir jų vairuotojams be atskiro muitinės pareigūno leidimo draudžiama stovėti posto teritorijoje už patikrinimo zonos;
40.7. krovininei transporto priemonei sustojus prie pakeliamojo užtvaro, muitinės pareigūnas arba automatinė eismo kontrolės sistema (jei tokia įrengta) atlieka papildomą muitinį tikrinimą arba automatinį sisteminį tikrinimą. Atlikus papildomą muitinį tikrinimą arba automatinį sisteminį tikrinimą, transporto priemonei leidžiama išvykti iš Šalčininkų PKP teritorijos naudojant šviesoforus ir pakeliamuosius užtvarus.
41. Iš Lietuvos Respublikos į Baltarusijos Respubliką išvykstančias krovinines transporto priemones į patikrinimo zoną įleidžia muitinės pareigūnai (naudodami šviesoforus ir pakeliamuosius užtvarus). Krovininės transporto priemonės vairuotojas muitinės tikrinimui pateikia prekes ir transporto priemonę tokia tvarka:
41.1. tais atvejais, kai dokumentų muitinio tikrinimo metu paaiškėja, kad transporto priemone gabenamoms prekėms reikalingi Veterinarijos ir (ar) Augalininkystės tarnybų tikrinimai, muitinės pareigūnas:
41.2. baigęs muitinį tikrinimą, muitinės pareigūnas nukreipia krovininę transporto priemonę pasienio tikrinimui;
V SKYRIUS
AUTOBUSŲ IR JAIS VYKSTANČIŲ ASMENŲ ATVYKIMAS Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ, IŠVYKIMAS IŠ LIETUVOS RESPUBLIKOS IR TIKRINIMAS
42. Į Lietuvos Respubliką iš Baltarusijos Respublikos vykstančius autobusus į Šalčininkų PKP įleidžia VSAT pareigūnai naudodami šviesoforus ir pakeliamuosius užtvarus arba automatinė eismo kontrolės sistema (jei tokia įrengta).
44. Autobusų ir jais vykstančių asmenų tikrinimas vykdomas tokia tvarka:
44.1. autobusui ir jais vykstantiems asmenims atvykus į patikrinimo zoną, keleiviai išlaipinami ir nukreipiami į keleivių laukimo salę;
44.2. jei autobusu vyksta užsieniečiai, kuriems pagal AIS reglamentą privaloma registruotis, jie AIS registracijos salėje atlieka savarankišką registraciją AIS;
44.4. po pasienio tikrinimo keleiviai, jei jiems nenumatoma atlikti muitinio tikrinimo, grįžta į autobusą arba eina į autobusų salę, kur jiems atliekamas keleivių muitinis tikrinimas;
46. Muitinės kontrolės posto muitinės pareigūnas arba automatinė eismo kontrolės sistema (jei tokia įrengta) įjungia žalią šviesoforo signalą, pakelia pakeliamąjį užtvarą ir išleidžia autobusą iš Šalčininkų PKP teritorijos.
47. Iš Lietuvos Respublikos į Baltarusijos Respubliką išvykstančius autobusus į patikrinimo zoną įleidžia muitinės pareigūnai (naudodami šviesoforus ir pakeliamuosius užtvarus) tokia tvarka:
47.1. autobusui atvykus į patikrinimo zoną keleiviai išlaipinami ir nukreipiami į keleivių laukimo salę, tačiau bendru VSAT ir muitinės pareigūnų sprendimu keleivių tikrinimas gali būti atliekamas ir autobuse;
VI SKYRIUS
OFICIALIŲ DELEGACIJŲ NARIŲ, ASMENŲ, TURINČIŲ DIPLOMATINIUS PASUS, ir JŲ transporto priemonių VYKIMAS PER VALSTYBĖS SIENĄ
48. Oficialių delegacijų nariai ir asmenys, turintys diplomatinius pasus, ir transportas, kuriuo jie vyksta (toliau – oficialūs asmenys ir transportas), į patikrinimo zoną patenka eismo juostomis B, C ir B1, C1 ir yra tikrinami tokia tvarka:
48.1. oficialūs asmenys ir transportas į Šalčininkų PKP teritoriją įleidžiami be eilės ir sustoja patikrinimo zonoje (po stogine). Jei B, C arba B1, C1 eismo juostos užimtos, VSAT ar muitinės pareigūnas juos nukreipia į bet kurią laisvą eismo juostą;
48.3. muitinės pareigūnas, įvertinęs riziką ir gavęs informaciją iš kompetentingų institucijų, atlieka oficialios delegacijos transporto priemonės arba gabenamų daiktų muitinį tikrinimą;
48.4. muitinės pareigūnas, nusprendęs atlikti Nuostatų 48.3 papunktyje numatytus veiksmus, privalo informuoti muitinės posto pamainos viršininką ir VSAT posto pamainos vyresnįjį;
48.5. VSAT pareigūnas (išvykstant iš Lietuvos Respublikos), įsitikinęs, kad atlikti visi būtini patikrinimai, leidžia transporto priemonei išvykti iš patikrinimo zonos ir Šalčininkų PKP teritorijos;
VII SKYRIUS
ASMENŲ IR TRANSPORTO PRIEMONIŲ NEĮLEIDIMAS Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ ARBA NEIŠLEIDIMAS IŠ LIETUVOS RESPUBLIKOS
50. Jei asmenys, jų gabenami daiktai, transporto priemonės teisės aktų nustatyta tvarka neįleidžiami į Lietuvos Respubliką arba neišleidžiami iš Lietuvos Respublikos, jie grąžinami į Baltarusijos Respublikos ar Lietuvos Respublikos teritoriją. Priėmę sprendimą neįleisti transporto priemonių ar asmenų į Lietuvos Respubliką arba neišleisti transporto priemonių ar asmenų iš Lietuvos Respublikos, VSAT posto pamainos vyresnysis, muitinės posto (pamainos) viršininkas ar kitos tikrinimą atliekančios institucijos pareigūnas informuoja vienas kitą bei organizuoja transporto priemonių bei asmenų nukreipimą į Baltarusijos Respubliką ar į Lietuvos Respubliką.
VIII SKYRIUS
TRANSPORTO PRIEMONIŲ PAKEITIMAS, KROVINIŲ PERKROVIMAS IR KITŲ MUITINĖS SANKCIONUOTŲ VEIKSMŲ ATLIKIMAS
52. Transporto priemonių pakeitimas ir krovinių perkrovimas gali būti atliekamas Šalčininkų PKP teritorijoje:
52.1. kai krovinio Lietuvos Respublikoje gavėjas atvyksta pasiimti krovinio į Šalčininkų PKP savo transportu;
52.2. kai transporto priemonė negali būti įleista į Lietuvos Respublikos teritoriją, nes neturi kelionės leidimo, nevykdomi pasų režimo reikalavimai, transporto priemonė netinkama tarptautiniam krovinių gabenimui, netinkama plombuoti, transporto priemonės gedimo, vairuotojo ligos, įvykus nelaimingam atsitikimui ir panašiais atvejais;
52.3. kiekvienu atveju, norėdamas perkrauti krovinį ar pakeisti aktyvią transporto priemonę, krovinio vežėjas (procedūros vykdytojas) privalo raštu kreiptis į muitinės posto (pamainos) viršininką, prašydamas leisti atlikti perkrovimą. Prašymas turi būti patvirtintas įmonės, atliekančios perkrovimą, vadovo ar jo įgalioto asmens parašu ir antspaudu. Pildant Bendrąjį dokumentą, prašymas leisti perkrauti įrašomas kaip „Kiti dokumentai“. Atlikus perkrovimą, prašymas pridedamas prie muitinės įformintų dokumentų ir saugomas nustatyta tvarka;
52.4. muitinės posto (pamainos) viršininkas, gavęs prašymą perkrauti krovinį muitinės posto teritorijoje, kiekvienu konkrečiu atveju turi informuoti VSAT posto pamainos vyresnįjį ir nuspręsti, ar įmanoma fiziškai perkrauti krovinį, ar nebus sutrikdytas normalus posto darbas, ar nebus pažeisti muitinės įgyvendinami teisės aktai.
IX SKYRIUS
ASMENŲ IR TRANSPORTO PRIEMONIŲ SULAIKYMAS
54. Teisės aktų nustatytais atvejais ir tvarka VSAT, muitinės ar kitų patikrinimą atliekančių valstybės institucijų pareigūnų atitinkamu sprendimu gali būti sulaikomi asmenys, jų asmeniniai daiktai ir prekės, transporto priemonės.
55. Patikrinimą atliekančių valstybės institucijų pareigūnų atitinkamu sprendimu sulaikant asmenis, jų gabenamus daiktus, transporto priemones ir prekes (daiktus), dokumentuose padaromos atitinkamos (reikalingos) žymos bei įrašai atitinkamuose registruose. Apie tokius sprendimus muitinės posto pamainos viršininkas, VSAT posto pamainos vyresnysis ir kitų patikrinimus atliekančių valstybės institucijų pareigūnai nedelsdami informuoja vienas kitą.
56. Sulaikytos prekės (daiktai) iš Šalčininkų PKP teritorijos gali būti išgabentos tik su VSAT, muitinės ir kito sprendimą dėl sulaikymo priėmusios patikrinimą atliekančios institucijos pareigūno leidimu.
X SKYRIUS
VALSTYBĖS SIENOS APSAUGOS TARNYBOS ANTROS LINIJOS IR DETALAUS, PAKARTOTINIO TIKRINIMŲ ORGANIZAVIMAS
60. VSAT pareigūnai gali atlikti antros linijos, pakartotinį asmens ir (ar) transporto priemonės tikrinimą.
61. Asmenį ar transporto priemonę į antros linijos tikrinimui skirtą vietą lydi antros linijos tikrinimą atliekantis VSAT pareigūnas, o jeigu jo nėra – VSAT posto pamainos vyresnysis.
62. Muitinės pareigūnai, Muitinės kriminalinės tarnybos ar Muitinės departamento Imuniteto tarnybos pareigūnai gali atlikti detalų ir (arba) pakartotinį asmens, jo gabenamų daiktų, transporto priemonės tikrinimą.
63. Detalus, pakartotinis krovinių, asmens gabenamų daiktų ar transporto priemonės patikrinimas atliekamas muitinio tikrinimo vietoje arba kitoje tikrinimą atliekančioms institucijoms priimtinoje vietoje (stacionaria arba mobiliąja rentgeno kontrolės sistema).
XI SKYRIUS
baigiamosios nuostatos
65. Asmenys, pažeidę Nuostatus, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų ir teisės aktų nustatyta tvarka.