VILNIAUS MIESTO SAVIVALDYBĖS

TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL SOCIALINIŲ IŠMOKŲ TEIKIMO NEPINIGINE FORMA TVARKOS APRAŠO TVIRTINIMO

 

2017 m. spalio 11 d. Nr. 1-1177

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 4 dalimi ir 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymu, Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymu ir Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymu, Vilniaus miesto savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1Patvirtinti Socialinių išmokų teikimo nepinigine forma tvarkos aprašą (pridedama).

2Pripažinti netekusiu galios Vilniaus miesto savivaldybės tarybos 2012 m. liepos 18 d. sprendimą Nr. 1-752 „Dėl Socialinių išmokų teikimo nepinigine forma tvarkos aprašo tvirtinimo“;

3.    Pavesti Socialinių išmokų teikimo nepinigine forma tvarkos aprašo vykdymo kontrolę Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos departamentui.

 

 

 

Meras                                                                                                  Remigijus Šimašius

 

PATVIRTINTA

Vilniaus miesto savivaldybės tarybos

2017 m. spalio 11 d.

sprendimu Nr. 1-1177

 

SOCIALINIŲ IŠMOKŲ TEIKIMO NEPINIGINE FORMA TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Socialinių išmokų teikimo nepinigine forma tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymu, Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymu ir Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymu.

2.  Aprašas nustato išmokų ar tam tikros jų dalies teikimo nepinigine forma atvejus Vilniaus miesto savivaldybėje gyvenamąją vietą deklaruojantiems ir faktiškai joje gyvenantiems asmenims, Vilniaus mieste faktiškai gyvenantiems asmenims, kurie yra įtraukti į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą Vilniaus miesto savivaldybėje, asmenims, kurie Vilniaus miesto savivaldybės teritorijoje nuomojasi būstą ir yra įrašyti į Lietuvos Respublikos gyventojų registrą, patyrusiems socialinę riziką, socialines išmokas naudojantiems ne pagal paskirtį arba nevykdantiems teisės aktuose nustatytų pareigų, taip pat nustato nepinigine forma teikiamų socialinių išmokų rūšis, socialinių išmokų teikimo nepinigine forma būdus, trukmę ir teikimo procedūrą.

3.  Aprašo tikslas – užtikrinti tikslingą socialinių išmokų panaudojimą, tenkinant gyvybiškai svarbius ir būtinus socialinių išmokų gavėjų poreikius.

4.  Apraše vartojamos sąvokos sutampa su Lietuvos Respublikos išmokų vaikams, Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams ir Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymuose vartojamomis sąvokomis.

5.  Aprašu privalo vadovautis Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos departamentas (toliau – Socialinių reikalų ir sveikatos departamentas), Socialinių reikalų ir sveikatos departamento Socialinių išmokų skyrius (toliau – Socialinių išmokų skyrius), biudžetinė įstaiga Vilniaus miesto socialinės paramos centras (toliau – BĮ Vilniaus miesto socialinės paramos centras), nevyriausybinės organizacijos (toliau – NVO), dirbančios su socialinę riziką patyrusiais asmenimis, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius (toliau – VTAS) ir Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Finansų ir strateginio planavimo departamentas (toliau – Finansų ir strateginio planavimo departamentas).

6.  Aprašo vykdymo kontrolę, tikrindamas kas ketvirtį Socialinių išmokų skyriaus pateiktas ataskaitas, kuriose pateikiami duomenys apie išnagrinėtus prašymus ir priimtus sprendimus dėl išmokų ar tam tikros jų dalies skyrimo (neskyrimo, sustabdymo ar nutraukimo) nepinigine forma, pervedant lėšas į socialines korteles ir (ar) paslaugas teikiančioms įmonėms, atlieka Socialinių reikalų ir sveikatos departamentas.

 

II SKYRIUS

SOCIALINIŲ IŠMOKŲ NEPINIGINE FORMA TEIKIMAS

 

7.    VTAS, BĮ Vilniaus miesto socialinės paramos centro, NVO, Savivaldybės įmonės „Vilniaus miesto būstas“, sveikatos priežiūros, švietimo bei kitų įstaigų, seniūnijų, darbuotojai, turintys informacijos apie asmenis, patyrusius socialinę riziką, apie bendrai gyvenančius asmenis ir vienus gyvenančius asmenis, kurie skirtas išmokas panaudoja ne pagal paskirtį, apie asmenis, turinčius įsiskolinimą už socialinio būsto nuomą ir (ar) komunalines paslaugas, apie tai raštu informuoja Socialinių išmokų skyrių.

8.    Socialinės išmokos arba tam tikra jų dalis nepinigine forma gali būti teikiamos:

8.1. asmenims, patyrusiems socialinę riziką, taip pat asmenims, kurie socialines išmokas naudoja ne pagal paskirtį;

8.2. vaikui (įvaikiui) ar vaikams (įvaikiams), jeigu bent vienas iš bendrai gyvenančių asmenų nevykdo Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 25 straipsnio 2 ir 3 punktuose nustatytų pareigų;

8.3. vaikui (įvaikiui) ar vaikams (įvaikiams), iš nelegalaus darbo kontrolę ir prevenciją vykdančių institucijų gavus informacijos apie piniginės socialinės paramos teikimo laikotarpiu nelegaliai gautas ar gaunamas pajamas ir (ar) nelegalų darbą;

8.4. vaikui (įvaikiui) ar vaikams (įvaikiams), jeigu bent vienas iš bendrai gyvenančių asmenų nevykdo Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 25 straipsnio 1, 4, 5 ir 6 punktuose nustatytų pareigų;

8.5. asmenims, turintiems įsiskolinimų už socialinio būsto nuomą ir (ar) komunalines paslaugas;

8.6. darbingo amžiaus darbingiems, bet nedirbantiems (taip pat savarankiškai nedirbantiems) asmenims (išskyrus Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 10 straipsnio 3 dalyje nurodytus atvejus), gavusiems socialinę pašalpą ilgiau kaip 60 mėnesių.

9.    Nepinigine forma gali būti teikiamos šių rūšių socialinės išmokos:

9.1. pagal Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymo 3 straipsnį teikiamos išmokos;

9.2. socialinė pašalpa.

 

III SKYRIUS

SOCIALINIŲ IŠMOKŲ TEIKIMO NEPINIGINE FORMA BŪDAI IR TRUKMĖ

 

10.  Socialinės išmokos arba tam tikra jų dalis nepinigine forma gali būti teikiamos šiais būdais:

10.1.    pervedant socialinę išmoką arba tam tikrą jos dalį į socialinę kortelę, skirtą naudotis Socialinių išmokų skyriaus vedėjo įsakyme nurodytą laikotarpį asmens pasirinkto prekybos tinklo, su kuriuo Vilniaus miesto savivaldybės administracija yra pasirašiusi sutartį, mažmeninės prekybos centro teikiamomis prekėmis;

10.2. iki 20 procentų mokamos išmokos sumos, esant įsiskolinimų už socialinio būsto nuomą, energiją, geriamąjį ir  karštą vandenį ir kitas paslaugas, pervedant tiesiogiai į socialinio būsto nuomos paslaugas, energiją, geriamąjį bei karštą vandenį ir kitas paslaugas teikiančių įmonių atsiskaitomąsias sąskaitas bankuose, o esant asmens raštu pateiktam sutikimui – iki 30 procentų.

11. Socialinės išmokos arba tam tikra jų dalis nepinigine forma teikiamos už praėjusį mėnesį.

12. Socialinės pašalpos dydis pinigais asmenims, patyrusiems socialinę riziką, negali viršyti 50 procentų paskirtos socialinės pašalpos dydžio.

13. Socialinės išmokos arba tam tikros jų dalies nepinigine forma teikimo trukmė (ne ilgiau nei):

13.1. pagal Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymo 3 straipsnį skiriamos išmokos teikiamos nuo 1 mėnesio iki 1 metų;

13.2. socialinė pašalpa:

13.2.1. pagal Aprašo 8.1, 8.5 punktus – 1 metai;

13.2.2. pagal Aprašo 8.2 punktą – 3 mėnesiai;

13.2.3. pagal Aprašo 8.3 punktą – 6 mėnesiai;

13.2.4. pagal Aprašo 8.4 punktą – iki pareigos bus įvykdytos;

13.2.5. pagal Aprašo 8.6 punktą – kol asmenys nedirbs (taip pat savarankiškai nedirbs) arba nedalyvaus Vilniaus miesto savivaldybės administracijos organizuojamoje visuomenei naudingoje veikloje 12 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius.

14. Esant pagrįstų siūlymų (aplinkybių, nurodytų 8.1 – 8.5 punktuose tęstinumo pagrindu) dėl socialinių išmokų ar jų dalies teikimo nepinigine forma pasibaigus nurodytiems terminams, šių išmokų ar jų dalies teikimas nepinigine forma gali būti pratęstas tokiam pačiam laikotarpiui kaip nurodyta 13.1, 13.2 punktuose (išskyrus 13.2.5 punktą).

15. Priėmus sprendimą, bendrai gyvenantys asmenys ar vienas gyvenantis asmuo per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo apie išmokų teikimo būdą informuojami raštu.

16. Socialinių išmokų teikimo būdai ir trukmė asmenims (išskyrus nurodytus Aprašo 8.6 punkte), patyrusiems socialinę riziką (išskyrus asmenis, įtrauktus į socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus, apskaitą), naudojantiems išmokas ne pagal paskirtį arba nevykdantiems teisės aktuose nustatytų reikalavimų, gali būti pakeisti arba socialinės išmokos mokamos pinigais, jei asmuo pateikia argumentuotą prašymą (kuriame nurodo, kad išnyko konkrečios aplinkybės, sąlygojusios jo patiriamą socialinę riziką, ir (arba) kad gaunamas socialines išmokas pradėjo naudoti pagal paskirtį, ir (arba) kad pradėjo vykdyti ar įvykdė teisės aktuose nustatytas pareigas), ar socialiniai darbuotojai pateikia informaciją (globos (rūpybos) išmokos skyrimo iki globotiniui (globotiniams) sukaks 18 metų atveju – ir (arba) VTAS pritaria asmens pateiktam argumentuotam prašymui arba pateikia informaciją), kad bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo yra pakeitę gyvenimo būdą ir pasirengę naudoti gaunamas išmokas pagal paskirtį; asmenims, įtrauktiems į socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus, apskaitą, – išbraukimo iš šios apskaitos atveju.

IV SKYRIUS

SOCIALINIŲ IŠMOKŲ TEIKIMO NEPINIGINE FORMA PROCEDŪRA

 

17. Klausimus dėl socialinių išmokų arba tam tikros jų dalies skyrimo nepinigine forma nagrinėja Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sudaryta 5 narių komisija (toliau – komisija), kuri išvadas teikia Socialinių išmokų skyriaus vedėjui.

18. Sprendimai dėl socialinių išmokų arba tam tikros jų dalies teikimo nepinigine forma, jų būdo ir trukmės įforminami Socialinių išmokų skyriaus vedėjo įsakymu (nurodant, kokia forma (dalį – piniginėmis lėšomis, dalį – nepinigine forma, visą išmoką nepinigine forma) skiriama socialinė išmoka).

19. Pasiūlymus dėl socialinių išmokų arba tam tikros jų dalies teikimo nepinigine forma ir (ar) su tuo susijusią informaciją komisijai teikia:

19.1. socialiniai darbuotojai apie asmenis, patyrusius socialinę riziką, t. y. apie asmenis, įtrauktus į socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus, apskaitą, apie asmenis, turinčius polinkį į smurtą, nusikalstamą veiklą, piktnaudžiavimą narkotinėmis, psichotropinėmis medžiagomis, alkoholiu arba priklausomiems nuo narkotinių, psichotropinių medžiagų, alkoholio, azartinių lošimų; apie elgetaujančius, valkataujančius arba benamius asmenis; apie asmenis, socialines išmokas naudojančius ne pagal paskirtį, ir apie asmenis, turinčius įsiskolinimą už socialinio būsto nuomą ir (ar) komunalines paslaugas;

19.2. socialinių išmokų specialistai apie Aprašo 8.1–8.6 punktuose nustatytus atvejus;

19.3. socialiniai darbuotojai ar socialinių išmokų specialistai, gavę VTAS, sveikatos priežiūros, švietimo įstaigų, seniūnijų ar kitų institucijų informaciją ar pranešimą apie asmenis, patyrusius socialinę riziką, naudojančius socialines išmokas ne pagal paskirtį arba nevykdančius teisės aktuose nustatytų pareigų.

20. Socialinių išmokų specialistai teikia komisijai raštu siūlymą dėl socialinių išmokų ar jų dalies teikimo nepinigine forma, nurodydami teikimo nepinigine forma būdą ir trukmę; socialiniai darbuotojai surašo buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą ir teikia komisijai raštu siūlymą ir (ar) išvadas ir rekomendacijas dėl socialinių išmokų ar jų dalies teikimo nepinigine forma būdo ir trukmės. Kartu pateikiami turimi dokumentai, įrodantys būtinumą skirti socialines išmokas nepinigine forma.

21. Gyvenimo sąlygos netikrinamos, buities ir gyvenimo sąlygų aktas nesurašomas, jei bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo gyvena nakvynės namuose, krizių centre ar kitose apgyvendinimo įstaigose.

 

V SKYRIUS

SOCIALINIŲ IŠMOKŲ TEIKIMO NEPINIGINE FORMA ORGANIZAVIMAS

 

22. Komisijos darbo forma yra posėdžiai.

23. Komisijos posėdžiai organizuojami pagal poreikį, bet ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo pasiūlymo raštu dėl socialinių išmokų teikimo nepinigine forma gavimo.

24. Posėdžio metu komisijos nariai susipažįsta su parengtais ir pateiktais komisijai tarnybiniais pranešimais.

25. Komisijai vadovauja komisijos pirmininkas, komisijos posėdžius protokoluoja komisijos sekretorius, kuris:

25.1. per 5 darbo dienas po komisijos posėdžio parengia Socialinių išmokų skyriaus vedėjo įsakymo projektą;

25.2. gavęs pasirašytą įsakymo kopiją per 3 darbo dienas informuoja ir perduoda ją socialiniam darbuotojui, teikusiam pasiūlymą dėl socialinių išmokų arba tam tikros jų dalies teikimo nepinigine forma;

25.3. prašyme-paraiškoje piniginei socialinei paramai gauti ir prašyme išmokai gauti pateiktą informaciją ir įsakyme nustatytą socialinės išmokos teikimo formą bei jos trukmę įrašo į Socialinės paramos apskaitos sistemą „Parama“, patikrina duomenis Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos (toliau – SPIS) įdiegtose duomenų bazėse.

26. Komisija turi šias teises:

26.1. kviesti į posėdžius VTAS, BĮ Vilniaus miesto socialinės paramos centro, NVO, seniūnijų darbuotojus ir kitų įstaigų atstovus;

26.2. kviesti į posėdžius asmenis, kuriems svarstoma teikti socialines išmokas arba tam tikrą jų dalį nepinigine forma;

26.3. nustatyta tvarka gauti informaciją iš valstybinių įstaigų, kitų institucijų ir organizacijų apie bendrai gyvenančius asmenis ar vieną gyvenantį asmenį, kuriems svarstoma teikti socialines išmokas arba tam tikrą jų dalį nepinigine forma;

26.4. gauti iš socialinių darbuotojų ir socialinių išmokų specialistų papildomą informaciją ir dokumentus, savarankiškai tirti situacijas, patikrinti bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens gyvenimo sąlygas;

26.5. pratęsti socialinių išmokų ar jų dalies teikimą nepinigine forma pagal Aprašo 14 punktą.

27. Visa dokumentacija, susijusi su komisijos veikla, laikoma komisijos sekretoriaus darbo vietoje. Komisijos sekretorius atsako už dokumentų tvarkymą.

28. Duomenys apie paskirtas išmokas, mokėjimo dokumentai ir užšifruotos mokėjimo dokumentų rinkmenos perduodami Finansų ir strateginio planavimo departamentui.

29. Finansų ir strateginio planavimo departamentas, gavęs informaciją apie paskirtas išmokas, mokėjimo dokumentus ir užšifruotas mokėjimo dokumentų rinkmenas, iki einamojo mėnesio 25 dienos:

29.1. socialinės išmokos dalį, skirtą pinigais, perveda į gavėjo nurodytą asmeninę sąskaitą Lietuvos Respublikos teritorijoje esančiame banke ar banko skyriuje arba išmoka per grynųjų pinigų išmokėjimo paslaugas teikiančią įstaigą pagal gavėjo gyvenamąją vietą;

29.2. socialinę išmoką arba tam tikrą jos dalį perveda į prekybos tinklo, su kuriuo Vilniaus miesto savivaldybės administracija yra pasirašiusi sutartį, atsiskaitomąją sąskaitą;

29.3. socialinės išmokos dalį, teikiamą nepinigine forma, perveda tiesiogiai į būsto nuomos paslaugas, energiją, geriamąjį bei karštą vandenį ir kitas paslaugas teikiančių įmonių atsiskaitomąsias sąskaitas bankuose.

VI SKYRIUS

ATSAKOMYBĖ

 

30. Socialinių išmokų skyrius, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymu, Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymu ir Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymu, atsako už teisingą dokumentų socialinėms išmokoms priėmimą, duomenų patikrinimą SPIS, socialinių išmokų apskaičiavimą ir dokumentų paruošimą joms išmokėti.

31. Finansų ir strateginio planavimo departamentas atsako už paskirtų socialinių išmokų arba tam tikros jų dalies teikimo nepinigine forma savalaikį vykdymą.

32. VTAS, BĮ Vilniaus miesto socialinės paramos centro, NVO, Savivaldybės įmonės „Vilniaus miesto būstas“, sveikatos priežiūros, švietimo bei kitų įstaigų, seniūnijų darbuotojai, turintys informacijos apie asmenis, patyrusius socialinę riziką, ir (ar) apie bendrai gyvenančius asmenis ir vienus gyvenančius asmenis, kurie skirtas išmokas panaudoja ne pagal paskirtį, ir (ar) apie asmenis, turinčius įsiskolinimų už socialinio būsto nuomą ir (ar) komunalines paslaugas, atsako už šios informacijos pateikimą raštu Socialinių išmokų skyriui.

33. Komisijos nariai ir kiti komisijos posėdyje dalyvaujantys asmenys privalo užtikrinti asmens duomenų konfidencialumą.

VII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

34. Sprendimas dėl socialinių išmokų teikimo nepinigine forma gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

35. Asmenys už šio Aprašo nuostatų nesilaikymą atsako Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

__________________________________