PALANGOS MIESTO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL STATYBĄ LEIDŽIANČIŲ DOKUMENTŲ IŠDAVIMO PALANGOS MIESTO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2014 m. spalio 16 d. Nr. A1-1060

Palanga

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 29 straipsnio 8 dalies 2 punktu, Lietuvos Respublikos statybos įstatymo 23 straipsnio 2, 4 ir 5 dalimis, statybos techniniu reglamentu STR 1.07.01:2010 „Statybą leidžiantys dokumentai“, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2010 m. rugsėjo 27 d. įsakymu Nr. D1-826,

t v i r t i n u Statybą leidžiančių dokumentų išdavimo Palangos miesto savivaldybėje tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

Direktorė                                                                                                            Akvilė Kilijonienė

 

PATVIRTINTA

Palangos miesto savivaldybės

Administracijos direktoriaus

2014 m. spalio 16 d. įsakymu

Nr. A1-1060

 

STATYBĄ LEIDŽIANČIŲ DOKUMENTŲ IŠDAVIMO PALANGOS MIESTO

SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Statybą leidžiančių dokumentų išdavimo Palangos miesto savivaldybėje tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) reglamentuoja Palangos miesto savivaldybės teritorijoje leidimų statybai, pastato (-ų) atnaujinimui (modernizavimui), rekonstravimui, kapitaliniam remontui, paprastam remontui, griovimui bei pastatų ir patalpų paskirties keitimui statybą leidžiančių dokumentų išdavimo procedūras.

2. Prašymai išduoti statybą leidžiančius dokumentus, jei pateikti prašymo nuotoliniu būdu nėra galimybės, Savivaldybės administracijoje priimami ir konsultacijos statybų bei statybą leidžiančių dokumentų išdavimo klausimais teikiamos pirmadieniais nuo 14.00 val. iki 16.00 val., antradieniais nuo 9.00 val. iki 12.00 val. ir penktadieniais nuo 10.00 val. iki 12.00 val.

3. Pateiktus prašymus, projektinę dokumentaciją nagrinėja ir statybą leidžiančius dokumentus išduoda Palangos miesto savivaldybės administracijos Statybos bei Architektūros ir teritorijų planavimo skyrių valstybės tarnautojai pagal kompetenciją.

4. Nagrinėjant prašymus, išduodant statybą leidžiančius dokumentus, privaloma vadovautis Lietuvos Respublikos statybos įstatymo ir statybos techninių reglamentų nuostatomis, taisyklėmis, reglamentuojančiomis statybą leidžiančių dokumentų išdavimo procesą, Palangos miesto savivaldybės tarybos sprendimais, Administracijos direktoriaus įsakymais.

5. Šiame Tvarkos apraše vartojamos sąvokos apibrėžtos LR statybos įstatyme, statybos techniniame reglamente STR 1.07.01:2010 „Statybą leidžiantys dokumentai“.

 

II. SĄVOKOS

 

6. Tvarkos apraše vartojamos šios sąvokos:

6.1. Statinys – pastatas arba inžinerinis statinys, turintis laikančiąsias konstrukcijas, kurios visos (ar jų dalis) sumontuotos statybos vietoje atliekant statybos darbus, ir kuris yra nekilnojamasis daiktas.

6.2. Ypatingas statinys – statinys, kuriame naudojamos ar saugomos pavojingos medžiagos (pagal nustatytus jų ribinius kiekius); statinys, kuriame yra potencialiai pavojingų įrenginių ar atliekami potencialiai pavojingi darbai; sudėtingos konstrukcijos ir sudėtingų technologijų statinys (pagal normatyviniais statybos techniniais dokumentais nustatytus sudėtingumo požymius ir techninius parametrus); visuomenės poreikiams naudojamas pastatas, kuriame vienu metu būna daugiau kaip 100 žmonių; aukštybinis (daugiau kaip 5 aukštų) daugiabutis gyvenamasis namas; kultūros paveldo statinys. Ypatingų statinių kategorijai priskiriamų statinių sąrašą tvirtina Vyriausybės įgaliota institucija.

6.3. Laikinas statinys – statinys, kurį leista pastatyti ir naudoti ribotą terminą. Laikinų statinių naudojimo terminas gali būti pratęstas. Laikinų statinių, kurių naudojimo terminas suinteresuotųjų asmenų prašymu pratęsiamas, naudojimo termino pratęsimo tvarką nustato Aplinkos ministerija. Laikinas statinys ir teisės į jį nekilnojamojo turto registre neregistruojami.

6.4. Nebaigtas statinys – statinys, kurio statybos darbai, nustatyti statinio projekte ir teisės aktuose, yra neužbaigti.

6.5. Nesudėtingas statinys – paprastų konstrukcijų pastatas, kurio didžiausias aukštis 8,5 m, kurio visų aukštų, antstatų, pastogės patalpų ir naudojimo paskirtimi susietų priestatų plotų suma yra ne didesnė kaip 80 kvadratinių metrų ir kurio rūsys (pusrūsis) yra ne didesnis kaip vieno aukšto; paprastų konstrukcijų inžinerinis statinys. Pastato ir inžinerinio statinio paprastų konstrukcijų požymius ir techninius parametrus nustato normatyviniai statybos techniniai dokumentai.

6.6. Neypatingas statinys – statinys, nepriskiriamas ypatingiems ir nesudėtingiems statiniams.

6.7. Inžineriniai statiniai – susisiekimo komunikacijos, inžineriniai tinklai, kanalai, taip pat visi kiti statiniai, kurie nėra pastatai.

6.8. Susisiekimo komunikacijos – visų rūšių transporto (biotransporto, geležinkelio, automobilių, jūrų, vidaus vandenų, oro, miestų elektrinio transporto) bei pėsčiųjų judėjimo vietos (keliai, gatvės).

6.9. Kultūros paveldo statinys – vertingųjų savybių turintys pastatas, jo dalis, inžinerinis statinys ar jo išlikusi dalis, monumentalūs nekilnojamieji dailės kūriniai.

6.10. Statyba – veikla, kurios tikslas – pastatyti (sumontuoti, nutiesti) naują, rekonstruoti, remontuoti ar griauti esamą statinį. Ši sąvoka taip pat apima kultūros paveldo statinių tvarkomuosius statybos darbus ar statinių statybą kultūros paveldo objektų teritorijose.

6.11. Naujo statinio statyba – statybos rūšis, kurios tikslas – statinių neužimtame žemės paviršiaus plote pastatyti statinį, atstatyti visiškai sugriuvusį, sunaikintą, nugriautą statinį.

6.12. Statinio rekonstravimas – statybos rūšis, kurios tikslas – perstatyti statinį (pakeisti statinio laikančiąsias konstrukcijas, pakeičiant statinio išorės matmenis – ilgį, plotį, aukštį ir pan.).

6.13. Statinio kapitalinis remontas – statybos rūšis, kurios tikslas – pertvarkyti statinį (pakeisti statinio laikančiąsias konstrukcijas, nekeičiant statinio išorės matmenų – ilgio, pločio, aukščio ir pan.).

6.14. Statinio paprastasis remontas (atitinka Civilinio kodekso sąvoką „einamasis remontas“) – statybos rūšis, kurios tikslas – atnaujinti statinį, jo nerekonstruojant ar kapitališkai neremontuojant.

6.15. Pastato atnaujinimas (modernizavimas) – statybos darbai, kuriais atkuriamos ar pagerinamos pastato ir (ar) jo inžinerinių sistemų fizinės ir energinės savybės ir (ar) kuriais užtikrinamas iš atsinaujinančių energijos šaltinių gaunamos energijos naudojimas.

6.16. Statinio griovimas – statybos rūšis, kurios tikslas – išardyti (išmontuoti) visas statinio (jo dalies) konstrukcijas (išskyrus statinio rekonstravimui ar kapitaliniam remontui priskirtinus statybos darbus).

6.17. Statinio projektas – normatyvinių statybos techninių dokumentų nustatytos sudėties dokumentų, kuriuose pateikiami statytojo sumanyto statinio sprendiniai (aiškinamoji dalis, projekto dalys, skaičiavimai, brėžiniai), skirtų statinio statybai įteisinti ir vykdyti, visuma.

6.18. Projektiniai pasiūlymai – eskizinis projektas, kurio tikslas – išreikšti projektuojamo statinio architektūros ir kitų pagrindinių sprendinių idėją ir kuris pateikiamas kaip medžiaga projektuotojo parinkimo konkursui bei gali būti naudojamas projektavimo sąlygoms parengti.

6.19. Prisijungimo sąlygos – statinio, žemės sklype esančių inžinerinių tinklų ar susisiekimo komunikacijų prijungimo prie kitiems savininkams priklausančių inžinerinių tinklų ir susisiekimo komunikacijų sąlygos, jeigu jos nenustatytos teritorijų planavimo dokumentuose.

6.20. Statinio projekto tvirtinimas – statytojo (užsakovo) pritarimas parengtam statinio projektui, įforminamas tvarkomuoju dokumentu – kai statytojas (užsakovas) yra Lietuvos ar užsienio valstybės juridinis asmuo, arba statytojo (užsakovo) žyma „tvirtinu“ ir parašu statinio projekte – kai statytojas (užsakovas) yra Lietuvos ar užsienio valstybės fizinis asmuo. Abiem atvejais nurodomi pagrindiniai šio statinio techniniai ir ekonominiai rodikliai, aplinkos ir kraštovaizdžio reikalavimai.

6.21. Statytojas (užsakovas) – Lietuvos ar užsienio valstybės fizinis ar juridinis asmuo, kuris investuoja lėšas į statybą ir kartu atlieka užsakovo funkcijas (ar jas paveda atlikti kitam fiziniam ar juridiniam asmeniui).

6.22. Statinio projektuotojas – fizinis asmuo, juridinis asmuo, kita užsienio organizacija, turintys šio įstatymo nustatytą teisę užsiimti statinio projektavimu.

6.23. Statinio projekto vadovas – architektas ar statybos inžinierius, kuris, atstovaudamas statytojo interesams, normatyvinių statybos techninių dokumentų nustatyta tvarka organizuoja statinio projekto rengimą, koordinuoja statinio projekto dalių sprendinius bei statinio projekto dalių vadovų veiklą, prižiūri ir atsako, kad statinio projekte būtų įgyvendinti įstatymų, kitų teisės aktų, normatyvinių statybos techninių dokumentų ir normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų, privalomųjų statinio projekto rengimo dokumentų reikalavimai.

6.24. Statinio architektas – architektas, kuris yra konkretaus statinio, kaip architektūros kūrinio, autorius ir (arba) statinio projekto architektūrinės dalies vadovas. Statinio architektu gali būti ir fizinių asmenų grupė.

6.25. Statinio projekto dalies rengėjas – architektas ar statybos inžinierius, kuris vienas rengia statinio projekto dalį ir yra šios statinio projekto dalies vadovas arba vienas rengia statinio projekto dalį, vadovaujamas kito šios projekto dalies vadovo. Statinio projekto dalies rengėju gali būti ir fizinių asmenų grupė, sudaryta iš architektų ir statybos inžinierių.

6.26. Laikančiosios konstrukcijos – konstrukciniai statinio elementai, kurių svarbiausia paskirtis – laikyti apkrovas (konstrukcijų, įrenginių, sniego, vėjo, žmonių, grunto ir pan.) ir užtikrinti statinio mechaninį atsparumą ir pastovumą.

6.27. Savavališka statyba – statinio ar jo dalies statyba be galiojančio statybą leidžiančio dokumento arba turint galiojantį statybą leidžiantį dokumentą, tačiau pažeidžiant esminius statinio projekto sprendinius.

6.28. Statinio paskirtis – statinio viešajame registre nurodytas statinio naudojimo tikslas (žmonėms gyventi, ūkinei komercinei ar kitai veiklai), kai statinys atitinka saugos ir jame planuojamos (atliekamos) veiklos (technologijos proceso) privalomus reikalavimus, nustatytus normatyviniuose statinio saugos ir paskirties dokumentuose.

6.29. Statybą leidžiantis dokumentas – leidimas statyti naują (naujus) statinį (statinius); leidimas rekonstruoti statinį (statinius); leidimas atnaujinti (modernizuoti) pastatą (pastatus); statinio projektas, kuriam raštu pritarė įgaliotas (įgalioti) valstybės tarnautojas (tarnautojai); rašytinis (rašytiniai) žemės sklypo ar gretimų žemės sklypų savininko (savininkų) ar valdytojo (valdytojų) sutikimas (sutikimai) dėl statybos; leidimas tęsti sustabdytą statybą.

6.30. Esminiai statinio projekto sprendiniai – statinio projekto sprendiniai, nustatantys statinio vietą sklype, statinio ar jo dalių paskirtį, statinio laikančiąsias konstrukcijas ir jų išdėstymą, statinio išorės matmenis (aukštį, ilgį, plotį ir pan.) ir įgyvendinantys specialiuosius saugomų teritorijų apsaugos ir (ar) nekilnojamosios kultūros paveldo vertybės paveldosaugos reikalavimus.

6.31. Statytojo teisė įgyvendinama, kai:

6.31.1. statytojas žemės sklypą, kuriame statomas statinys, valdo nuosavybės teise arba valdo ir naudoja kitais Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytais pagrindais; šis reikalavimas netaikomas Aplinkos ministerijos nustatytais atvejais, kai nėra suformuoti žemės sklypai (atnaujinant (modernizuojant) pastatus, atliekant statinio kapitalinį ar paprastąjį remontą ir pan.);

6.31.2. statytojas turi statybą leidžiantį dokumentą (kai jis privalomas);

6.31.3. statytojas statinį (jo dalį) valdo nuosavybės teise arba valdo ir naudoja kitais įstatymų nustatytais pagrindais – statinio rekonstravimo, remonto ir griovimo atvejais.

Reikalavimai netaikomi statinius griaunant teismų sprendimu, jeigu griovimo darbus organizuoja Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos.

 

III. LEIDIMAS STATYTI NAUJĄ STATINĮ, REKONSTRUOTI STATINĮ, ATNAUJINTI (MODERNIZUOTI) PASTATĄ, RAŠYTINIAI PRITARIMAI STATINIO PROJEKTUI

 

7. Statytojas (užsakovas) (toliau – Statytojas), norintis  gauti  leidimą  statyti naują ar rekonstruoti statinį (išskyrus leidimą statyti naują statinį pajūrio juostoje ir leidimą statyti naują ar rekonstruoti statinį Lietuvos Respublikos teritoriniuose vandenyse ir tarptautiniuose vandenyse esančiame jos  kontinentiniame šelfe, į kurį Lietuvos Respublika turi išimtines teises), rekonstruoti nesudėtingą  statinį į neypatingą ar ypatingą statinį, pagal atitinkamą patvirtintą pastatų atnaujinimo    (modernizavimo) programą atnaujinti (modernizuoti) pastatą, rašytinius pritarimus nesudėtingų statinių statybos, statinių kapitalinio, paprastojo remonto, griovimo, pastatų ir patalpų paskirties keitimo projektams (kada privaloma gauti šiam projektui rašytinį pritarimą), Savivaldybės administracijai tiesiogiai arba pasinaudojant Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacine sistema „Infostatyba“ (toliau – IS „Infostatyba“), pateikia statybos techniniame reglamente STR 1.07.01:2010 „Statybą leidžiantys dokumentai“ (toliau – Reglamentas) nustatytos formos prašymą ir visus reikalingus dokumentus:

7.1. Leidimui statyti naują statinį gauti pateikiami dokumentai:

7.1.1. prašymas;

7.1.2. statybos projektas ir kompiuterinė laikmena su statybos projekto įrašu arba tik kompiuterinė laikmena su statybos projekto įrašu, jeigu šį projektą privalantys pasirašyti asmenys jį pasirašė elektroniniais parašais;

7.1.3. statybos projekto ekspertizės aktas (tuo atveju, kai ši ekspertizė yra privaloma);

7.1.4. žemės sklypo bendraturčių sutikimas, jeigu žemės sklypas jiems priklauso bendrosios nuosavybės teise;

7.1.5. atsakingos institucijos sprendimas dėl planuojamos ūkinės veiklos pasirinktoje vietoje leistinumo poveikio aplinkai požiūriu, kai jis privalomas pagal Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymą;

7.1.6. jeigu inžinerinius tinklus ar susisiekimo komunikacijas numatoma tiesti kitame žemės sklype (teritorijoje), taip pat jeigu kitą žemės sklypą (teritoriją) numatoma laikinai naudoti statybos metu, – sutartis su šio žemės sklypo (teritorijos) savininku, valdytoju ar naudotoju;

7.1.7. dokumentas, patvirtinantis apie įmokos už savavališkos statybos įteisinimą, nurodytos šio statybos įstatymo 1 priede, sumokėjimą, ir dokumentai, pagrindžiantys šios įmokos apskaičiavimo dydį, – savavališkos statybos, dėl kurios surašytas savavališkos statybos aktas, atveju.

7.2. Leidimui rekonstruoti statinį gauti pateikiami dokumentai:

7.2.1. prašymas;

7.2.2. rekonstravimo projektas ir kompiuterinė laikmena su rekonstravimo projekto įrašu arba tik kompiuterinė laikmena su statybos projekto įrašu, jeigu šį projektą privalantys pasirašyti asmenys jį pasirašė elektroniniais parašais;

7.2.3. rekonstravimo projekto ekspertizės aktas (tuo atveju, kai ši ekspertizė yra privaloma);

7.2.4. statinio kadastro duomenų byla;

7.2.5. statinio bendraturčių sutikimas;

7.2.6. žemės sklypo bendraturčių sutikimas, jeigu žemės sklypas jiems priklauso bendrosios nuosavybės teise;

7.2.7. jeigu inžinerinius tinklus ar susisiekimo komunikacijas numatoma tiesti kitame žemės sklype (teritorijoje), taip pat jeigu kitą žemės sklypą (teritoriją) numatoma laikinai naudoti statybos metu, – sutartis su šio žemės sklypo (teritorijos) savininku, valdytoju ar naudotoju;

7.2.8. dokumentas, patvirtinantis šio statybos įstatymo 1 priede nurodytos įmokos už savavališkos statybos įteisinimą sumokėjimą, ir dokumentai, pagrindžiantys šios įmokos apskaičiavimo dydį, – savavališkos statybos, dėl kurios surašytas savavališkos statybos aktas, atveju.

7.3. Leidimui atnaujinti (modernizuoti) pastatą gauti pateikiami dokumentai:

7.3.1. prašymas;

7.3.2. pastato atnaujinimo (modernizavimo) projektas ir kompiuterinė laikmena su šio projekto įrašu arba tik kompiuterinė laikmena su statybos projekto įrašu, jeigu šį projektą privalantys pasirašyti asmenys jį pasirašė elektroniniais parašais;

7.3.3. pastato kadastro duomenų byla;

7.3.4. pastato bendraturčių sutikimas dėl pastato atnaujinimo (modernizavimo), priimamas Civilinio kodekso 4.75 ar 4.85 straipsnio nustatyta sprendimų priėmimo tvarka;

7.3.5. žemės sklypo bendraturčių sutikimas, jeigu žemės sklypas jiems priklauso bendrosios nuosavybės teise;

7.3.6. jeigu inžinerinius tinklus ar susisiekimo komunikacijas numatoma tiesti kitame žemės sklype (teritorijoje), taip pat jeigu kitą žemės sklypą (teritoriją) numatoma laikinai naudoti statybos metu, – sutartis su šio žemės sklypo (teritorijos) savininku, valdytoju ar naudotoju.

7.4. Rašytiniams pritarimams statinio projektui gauti pateikiami dokumentai:

7.4.1. prašymas;

7.4.2. Statybos įstatymo (toliau – Įstatymas) 20 straipsnio 1 dalies 4–13 punktuose nurodytas statinio projektas;

7.4.3. statinio kadastro duomenų byla – šio Įstatymo 20 straipsnio 1 dalies 4, 7, 10, 11, 13 punktuose nurodytais atvejais;

7.4.4. statinio bendraturčių sutikimas;

7.4.5. žemės sklypo bendraturčių sutikimas, jeigu žemės sklypas jiems priklauso bendrosios nuosavybės teise; šio dokumento pateikti nereikia statinio kapitalinio remonto, statinio paprastojo remonto ir statinio griovimo atvejais;

7.4.6. jeigu inžinerinius tinklus ar susisiekimo komunikacijas numatoma tiesti kitame žemės sklype (teritorijoje), taip pat jeigu kitą žemės sklypą (teritoriją) numatoma laikinai naudoti statybos metu, – sutartis su šio žemės sklypo (teritorijos) savininku, valdytoju ar naudotoju;

7.4.7. dokumentas, patvirtinantis apie įmokos už savavališkos statybos įteisinimą, nurodytos šio Įstatymo 1 priede, sumokėjimą, ir dokumentai, pagrindžiantys šios įmokos apskaičiavimo dydį.

8. Prašymą ir kitus dokumentus pateikiant nuotoliniu būdu, pasinaudojant IS „Infostatyba“, www.planuojustatyti.lt užpildomi atitinkami laukai, nurodytose vietose pridedami privalomi pateikti dokumentai, juos formuojant pagal Reglamento 6 punkte nurodytus reikalavimus. Kompiuterinėje laikmenoje įrašytas projektas turi būti pasirašytas (patvirtintas) projektą privalančių pasirašyti asmenų (projekto vadovo, projekto dalių vadovų) elektroniniais parašais.

9. Jei prašymą išduoti statybą leidžiantį dokumentą pateikti nuotoliniu būdu nėra galimybės, prašymas ir visi privalomi pateikti dokumentai (tarp jų – papildomas projekto popierinis variantas, kurį savivaldybės administracija pasilieka kontrolei vykdyti) pateikiami Savivaldybės administracijai tiesiogiai, užregistruojami Savivaldybės dokumentų valdymo sistemoje bei perduodami Statybos skyriaus valstybės tarnautojui, įgaliotam registruoti prašymus į IS „Infostatyba“ (toliau – Įgaliotas valstybės tarnautojas).

 

IV. PATEIKTŲ DOKUMENTŲ REGISTRAVIMAS IR PROJEKTŲ TIKRINIMAS

 

10. Įgaliotas valstybės tarnautojas, gavęs visus privalomus pateikti dokumentus, per 3 darbo dienas patikrina:

10.1. ar projektas pasirašytas (patvirtintas) elektroniniais projekto vadovo ir projekto dalių vadovų parašais;

10.2. ar pateikti visi privalomi pateikti dokumentai;

10.3. ar dokumentai suformuoti pagal Reglamento 6 punkto reikalavimus;

10.4. ar prašyme nurodytas statytojas (užsakovas) turi teisę būti statytoju pagal Statybos įstatymo 3 straipsnio 1 ir 2 dalių reikalavimus (išskyrus Reglamento 7 priede nurodytas išimtis);

10.5. ar prašyme nurodyti visi naujai statomų pastatų rodikliai;

10.6. ar nėra gauta informacijos iš Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos, kad žemės sklype (ar žemės sklypo dalyje, jeigu žemės sklypą nuosavybės ar kita teise valdo keli asmenys), dėl kurio prašoma išduoti statybą leidžiantį dokumentą, yra nustatytas savavališkos statybos faktas ir savavališkos statybos padariniai teisės aktų nustatyta tvarka nepašalinti.

11. Jei nustatoma, kad pateikti ne visi reikalingi dokumentai ar projektinė dokumentacija neatitinka Reglamento reikalavimų, prašymas nepriimamas, dokumentacija grąžinama pareiškėjui, nurodant nustatytų reikalavimų neatitikimus ar trūkumus. Apie tai prašymo pateikėjas informuojamas per IS „Infostatyba“, raštu arba elektroniniu paštu (jei prašymas pateiktas tiesiogiai Savivaldybės administracijai).

12. Jei įvykdyti visi nurodyti reikalavimai, Įgaliotas valstybės tarnautojas užregistruoja prašymą IS „Infostatyba“ bei Savivaldybės dokumentų valdymo sistemoje (jei prašymas pateiktas nuotoliniu būdu) ir ne vėliau kaip per 2 darbo dienas joje paskelbia subjektus, jų įgaliotus padalinius ar įstaigas (toliau – Subjektai), kurie privalo pagal Reglamento 9 priede nurodytą kompetenciją patikrinti projekto atitiktį teisės aktams, teritorijų planavimo dokumentams, prisijungimo sąlygoms bei specialiesiems reikalavimams.

13. Savivaldybės administracijos valstybės tarnautojai, įgalioti tikrinti projektus, pagal kompetenciją tikrina (Reglamento 9 priedas):

13.1. Statybos skyriaus:

13.1.1. ar prašyme išduoti statybą leidžiantį dokumentą nurodytas statytojas atitinka Statybos įstatyme nustatytus reikalavimus statytojui;

13.1.2. ar nėra juridinių faktų, kurie ribotų statybos galimybes ir pažeistų trečiųjų asmenų interesus;

13.1.3. ar projektui pritarė visi privalėję jį patikrinti subjektai;

13.1.4. ar pateikta skaitmeninė projekto laikmena atitinka nustatytus reikalavimus;

13.1.5. ar projektą pasirašę asmenys turėjo teisę rengti ir pasirašyti projektą (jo dalis);

13.1.6. ar pateikti visi privalomi pateikti dokumentai;

13.1.7. ar projekto sprendiniai atitinka numatomą statinio paskirtį;

13.1.8. ar projekto sprendiniai atitinka projekte nurodytą statybos rūšį ir statinio kategoriją;

13.1.9. ar projektas parengtas pagal statybos techninio reglamento STR 1.05.06:2010 „Statinio projektavimas“ nustatytą tvarką;

13.1.10. ar dėl statytojo planuojamos vykdyti ar vykdomos ūkinės veiklos nustatyta sanitarinė apsaugos zona; ar dėl sanitarinės apsaugos zonos ribų nustatymo statytojo žemės sklypui, gretimiems žemės sklypams taikomos specialiosios žemės naudojimo sąlygos, įrašytos į Nekilnojamojo turto kadastrą ir Nekilnojamojo turto registrą;

13.1.11. ar statinio projektuotojas apsidraudęs civilinės atsakomybės privalomuoju draudimu;

13.1.12. ar techninio projekto sprendiniuose numatyta susidarysiančio įvairių rūšių statybinių atliekų tvarkymo būdai, panaudojimo statybvietėje sąlygos pagal Statybinių atliekų tvarkymo taisyklių reikalavimus.

13.2. Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus:

13.2.1. projekto sprendinių, susijusių su norminiais atstumais tarp statinių, tarp statinių ir sklypų ribų, atitiktis teisės aktų reikalavimams;

13.2.2. ar nėra juridinių faktų, kurie ribotų statybos galimybes ir pažeistų trečiųjų asmenų interesus;

13.2.3. ar projekto sprendiniai neprieštarauja teritorijų planavimo dokumentų sprendiniams;

13.2.4. ar projektas atitinka nustatytus specialiuosius architektūros reikalavimus;

13.2.5. ar projekto sprendiniai atitinka numatomą statinio paskirtį;

13.2.6. sklypo sutvarkymo ir architektūros dalių sprendinių atitiktis nustatytiems reikalavimams;

13.2.7. ar projektas parengtas pagal statybos techninio reglamento STR 1.05.06:2010 „Statinio projektavimas“ nustatytą tvarką;

13.2.8. ar projektas atitinka savivaldybės specialiųjų planų reikalavimus.

14. Paskelbus projektą privalančius patikrinti Subjektus, per IS „Infostatyba“ kiekvienam iš jų automatiškai elektroniniu paštu išsiunčiamas pranešimas apie prievolę patikrinti projektą. Statinio projektui patikrinti, skaičiuojant nuo projekto paskelbimo IS „Infostatyba“ dienos, skiriama:

14.1. 35 darbo dienos – ypatingo statinio statybos ir rekonstravimo projektui patikrinti;

14.2. 20 darbo dienų – neypatingo statinio statybos ar rekonstravimo projektui, ypatingo statinio kapitalinio remonto projektui patikrinti;

14.3. 10 darbo dienų – kitais, negu šios dalies 1 ir 2 punktuose nurodytais, atvejais.

Pakartotinai pateikus pakeistą pagal gautas pastabas statinio projektą, jo tikrinimo ir statybą leidžiančio dokumento išdavimo procedūros atliekamos per dvigubai trumpesnius terminus.

15. Jei per projekto patikrinimo terminą projektui nepritarė nors vienas iš privalėjusių jį patikrinti Subjektų, Įgaliotas valstybės tarnautojas apie tai, kad statybą leidžiantis dokumentas neišduodamas, pažymi IS „Infostatyba“ tik tuo atveju, jei nepritaręs projektui Subjektas IS „Infostatyba“ nurodė savo nepritarimo motyvus. Nepateikus nepritarimo projektui motyvų arba kilus abejonių dėl šių motyvų pagrįstumo, taip pat kilus abejonių dėl pritarimo projektui pagrįstumo, jis savo iniciatyva arba statytojo ar jo įgalioto asmens, projektą tikrinančių ar kitų asmenų prašymu turi teisę ne ilgesniam kaip 10 darbo dienų terminui sustabdyti statybą leidžiančio dokumento išdavimo procedūrą (tai pažymėdamas IS „Infostatyba“) ir ne vėliau kaip per 5 darbo dienas organizuoti suinteresuotų šalių (projektui nepritarusių ar galbūt nepagrįstai pritarusių Subjektų, statybos valstybinės priežiūros institucijos atstovo, prašymo pateikėjo, kt.) pasitarimą, kad išsiaiškintų kilusius neaiškumus.

Tikrinant projektą pagal antrą kartą pakartotinai pateiktą prašymą išduoti statybą leidžiantį dokumentą, projektą tikrinančio subjekto nepritarimas projektui laikomas nepagrįstu, jei tokio nepritarimo motyvu nurodomos naujos, po ankstesnių patikrinimų nepateiktos, pastabos.

16. Jei projektui nepritariama, apie tai, pridėdamas visus nepritarimo motyvus, Įgaliotas valstybės tarnautojas paskelbia IS „Infostatyba“ ne vėliau kaip per 2 darbo dienas po projekto patikrinimo termino pabaigos, arba iki šio termino pabaigos, jei gauti visų projektą privalėjusių patikrinti Subjektų pritarimai/ nepritarimai projektui.

17. Jei projektui pritarė visi privalėję jį patikrinti Subjektai (įskaitant ir Savivaldybės administraciją), Įgaliotas valstybės tarnautojas apie tai, kad statybą leidžiantis dokumentas yra išduodamas, paskelbia IS „Infostatyba“ ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo projekto patikrinimo termino pabaigos. Per nustatytą projekto patikrinimo terminą (įskaitant termino pratęsimą) Subjektui nepateikus savo sprendimo (pritarimo ar nepritarimo projektui), laikoma, kad projektui Subjektas pritaria.

18. Parengtus statybą leidžiančius dokumentus pasirašo Savivaldybės administracijos direktoriaus įgaliotas asmuo – Statybos skyriaus vedėjas arba Statybos skyriaus vedėjo pavaduotojas.

19. Leidimai statyti naują (-us) statinį (-ius) / rekonstruoti statinį (-ius) / atnaujinti (modernizuoti) pastatą (-us) išduodami ne vėliau kaip per:

19.1. 45 darbo dienas – ypatingo statinio statybai ar rekonstravimui;

19.2. 30 darbo dienų – leidimas statyti naują ar rekonstruoti neypatingą statinį, rašytinis pritarimas ypatingo statinio kapitalinio remonto projektui;

19.3. 15 darbo dienų – kitais, negu šios dalies 1 ir 2 punktuose nurodytais, atvejais.

20. Jei buvo nuspręsta leisti statyti statinį laikinai naudoti, statybą leidžiančiame dokumente nurodomas statinio laikino naudojimo terminas. Statybą leidžiančiuose dokumentuose statinio laikino naudojimo terminas (data, iki kada statinys turi būti nugriautas ar kitaip pašalintas, pvz., išgabentas, perkeltas ir pan.) nustatomas:

20.1. statytojo (užsakovo) prašymu;

20.2. Įgalioto valstybės tarnautojo motyvuotu sprendimu, kuris priimamas atsižvelgiant į specialiuosius reikalavimus, galiojančius teritorijų planavimo dokumentus, strateginius planus ir kitus teisės aktus.

21. Baigiantis laikino statinio naudojimo terminui, šio statinio savininkas ar valdytojas gali raštu (laisva forma) kreiptis į Savivaldybės administraciją, prašydamas pratęsti laikino statinio naudojimo terminą konkrečiam terminui; prie prašymo pateikiamas subjekto išduotas statybą leidžiantis dokumentas, kuriame nurodytas statinio laikino naudojimo terminas.

22. Laikino statinio naudojimo terminas pratęsiamas ar nepratęsiamas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos. Apie tai prašymo pateikėjas informuojamas raštu per 3 darbo dienas.

 

V. STATYBĄ LEIDŽIANČIŲ DOKUMENTŲ IŠDAVIMAS SUPAPRASTINTA TVARKA

 

23. Asmuo, įsigijęs nuosavybės teise statinį, kuriame nebuvo užbaigti statybos darbai ir kuriems vykdyti buvo išduotas statybą leidžiantis dokumentas, ar įsigijęs nuosavybės teise arba valdydamas ir naudodamas kitais teisės aktų nustatytais pagrindais žemės sklypą, kuriame pagal išduotą statybą leidžiantį dokumentą naujo statinio statyba dar nepradėta, norėdamas tęsti ar pradėti statybą, Savivaldybės administracijai tiesiogiai ar pasinaudodamas IS „Infostatyba“ turi pateikti prašymą išduoti jo (šio asmens) vardu statybą leidžiantį dokumentą (Reglamento 8 priedas). Prie prašymo pridedamas statybą leidžiantis dokumentas ar jo teisės aktų nustatyta tvarka patvirtinta kopija, jei šis dokumentas nebuvo įregistruotas IS „Infostatyba“, dokumentas, patvirtinantis, kad buvęs statytojas asmeniui perleido nuosavybės teises į atitinkamą Statybos įstatymo 20 straipsnio 1 dalyje nurodytą statinio projektą, pagal kurį buvo  išduotas statybą leidžiantis dokumentas. Šiame skyriuje nurodyta tvarka taip pat išduodami statybą leidžiantys dokumentai, subjektui pakeitus pavadinimą (reorganizavimo atveju) – subjekto nauju pavadinimu. Tokiu atveju prie prašymo dar pridedamas dokumentas, patvirtinantis subjekto pavadinimo pakeitimą (reorganizavimo atveju).

24. Įgaliotas valstybės tarnautojas, gavęs prašymą:

24.1. ne vėliau kaip kitą darbo dieną jį užregistruoja IS „Infostatyba“ ir dokumentų valdymo sistemoje, jei prašymas pateikiamas tiesiogiai Savivaldybės administracijai arba jei dėl techninių kliūčių ar kitų priežasčių užregistruoti jo IS „Infostatyba“ nėra galimybės;

24.2. ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo prašymo įregistravimo dienos patikrina, ar asmuo, kurio vardu pateiktas prašymas, atitinka statytojui Statybos įstatymo 3 straipsnio 1 dalyje ir 2 dalies 1 ir 3 punktuose keliamus reikalavimus (išskyrus Reglamento 7 priede nurodytas išimtis);

24.3. ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo prašymo užregistravimo dienos išduoda prašymą pateikusiam asmeniui jo vardu naują statybą leidžiantį dokumentą, jei asmuo, kurio vardu pateiktas prašymas, atitinka Reglamento 38.2 punkte keliamus reikalavimus; šiuo atveju naujame statybą leidžiančiame dokumente įrašomas naujas jo numeris, nurodomas buvusio statybą leidžiančio dokumento numeris ir išdavimo data, o buvęs dokumentas IS „Infostatyba“ (ar dokumentų valdymo sistemoje) pažymimas kaip negaliojantis;

24.4. ne vėliau kaip per 5 darbo dienas raštu, nurodydamas motyvus, informuoja prašymą pateikusį asmenį apie tai, kad statybą leidžiantis dokumentas šio asmens vardu negali būti išduotas.

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

25. Įgaliotas valstybės tarnautojas statybą leidžiantį dokumentą IS „Infostatyba“ pažymi negaliojančiu šiais atvejais:

25.1. supaprastinta tvarka išdavus naują statybą leidžiantį dokumentą (Reglamento X skyrius);

25.2. Reglamento nustatyta tvarka išdavus naują statybą leidžiantį dokumentą, kai keičiami esminiai projekto sprendiniai;

25.3. asmens, kurio vardu išduotas statybą leidžiantis dokumentas, prašymu;

25.4. paskelbus naują statybą leidžiančio dokumento versiją Reglamento 55 punkto nustatyta tvarka;

25.5. įsiteisėjus teismo sprendimui, pripažįstančiam statybą leidžiantį dokumentą negaliojančiu.

26. Savavališkos statybos atveju statybą leidžiantis dokumentas gali būti išduodamas tik konkrečiam savavališkai pastatytam ar statomam statiniui įteisinti, o kitų statinių tame žemės sklype (žemės sklypo dalyje, jeigu žemės sklypą nuosavybės ar kita teise valdo keli asmenys) statybai – tik tuo atveju, jei parengtas projektas apima ir savavališkai pastatyto ar statomo statinio įteisinimą.

27. Jei po statybą leidžiančio dokumento išdavimo paaiškėja, kad statybą leidžiančiame dokumente yra skaičiavimo, spausdinimo, faktinių duomenų neatitikimo ar kitų techninių klaidų, Įgaliotas statybos skyriaus specialistas, gavęs asmens, kurio vardu išduotas statybą leidžiantis dokumentas, motyvuotą prašymą (raštu arba nuotoliniu būdu per IS „Infostatyba“) ar savo iniciatyva, pasinaudodamas IS „Infostatyba“, parengia naują (ištaiso klaidas) statybą leidžiančio dokumento versiją. Apie statybą leidžiančio dokumento naujos versijos paskelbimą ne vėliau kaip kitą darbo dieną raštu arba per IS „Infostatyba“ informuojamas asmuo, kurio vardu išduotas statybą leidžiantis dokumentas.

28. Statybą leidžiantys dokumentai, suteikiantys teisę rekonstruoti, remontuoti statinius, keisti patalpų ar pastatų paskirtį išduodami tik nustatyta tvarka užbaigus šių statinių statybą.

29. Teisėtai statomas ar statytas, bet neužbaigtas statyti statinys gali būti išardomas statytojo (užsakovo), statinio savininko ar valdytojo noru be statybą leidžiančio dokumento statiniui griauti.

 

___________________________________