VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIAUS 2015 M. SAUSIO 28 D. ĮSAKYMO NR. B1-59 „DĖL ŪKIO SUBJEKTŲ VEIKLOS PATIKRINIMŲ TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2019 m. kovo 1 d. Nr. B1-148
Vilnius
p a k e i č i u Ūkio subjektų veiklos patikrinimų taisykles, patvirtintas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2015 m. sausio 28 d. įsakymu Nr. B1-59 „Dėl Ūkio subjektų veiklos patikrinimų taisyklių patvirtinimo“:
1. Pakeičiu I skyrių ir jį išdėstau taip:
„I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Ūkio subjektų veiklos patikrinimų taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (toliau – Tarnyba) atliekamų ūkio subjektų veiklos patikrinimų rūšis, pagrindus, kriterijus, tvarką ir trukmę.
2. Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo, Lietuvos Respublikos maisto įstatymo, Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymo, Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo, Lietuvos Respublikos vartotojų teisių apsaugos įstatymo, Lietuvos Respublikos geriamojo vandens įstatymo, Lietuvos Respublikos pašarų įstatymo, Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymo, Lietuvos Respublikos ūkinių gyvūnų veislininkystės įstatymo, Institucijų atliekamų priežiūros funkcijų optimizavimo gairių aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. gegužės 4 d. nutarimu Nr. 511 „Dėl institucijų atliekamų priežiūros funkcijų optimizavimo“, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. birželio 28 d. nutarimu Nr. 744 „Dėl Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nuostatų patvirtinimo“, nuostatomis ir atsižvelgiant į 2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 882/2004 dėl oficialios kontrolės, kuri atliekama siekiant užtikrinti, kad būtų įvertinama, ar laikomasi pašarus ir maistą reglamentuojančių teisės aktų, gyvūnų sveikatos ir gerovės taisyklių (OL 2004 m. specialusis leidimas, 3 skyrius, 45 tomas, p. 200), nustatytus valstybinės kontrolės principus.
3. Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Taisyklių 2 punkte nurodytuose ir kituose maisto, veterinarijos ir ūkinių gyvūnų veislininkystės sritis reglamentuojančiuose teisės aktuose vartojamas sąvokas.
4. Tarnybos direktorius įgalioja Tarnybos teritorinių padalinių vadovus pagal kompetenciją atlikti ūkio subjektų veiklos patikrinimus, taip pat suteikia teisę pavesti pavaldiems valstybės tarnautojams atlikti ūkio subjektų veiklos patikrinimus pagal Pavedimą atlikti ūkio subjektų veiklos tikrinimą, kurio forma patvirtinta Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos 2000 m. rugpjūčio 23 d. įsakymu Nr. 218 „Dėl pavedimų atlikti ūkio subjekto veiklos tikrinimą ir atlikti ūkio subjekto veiklos priežiūrą formų patvirtinimo“ (toliau – pavedimas atlikti ūkio subjektų veiklos tikrinimą). Tarnybos direktorius taip pat gali įsakymu pavesti atlikti konkretaus ūkio subjekto veiklos patikrinimą ir kitam Tarnybos teritoriniam padaliniui ar Tarnybos valstybės tarnautojui, kuris nėra Tarnybos teritorinio padalinio darbuotojas, jeigu jo pareigybės aprašyme yra nustatyta atitinkama funkcija.“
2. Pakeičiu II skyrių ir jį išdėstau taip:
„II SKYRIUS
ŪKIO SUBJEKTŲ VEIKLOS PATIKRINIMŲ RŪŠYS IR PAGRINDAI
5. Vykdydama maisto, veterinarijos ir ūkinių gyvūnų veislininkystės sritis reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų laikymosi kontrolę, Tarnyba pagal kompetenciją atlieka planinius ir neplaninius ūkio subjektų veiklos patikrinimus.
6. Planinių ir neplaninių ūkio subjektų veiklos patikrinimų tikslas – informacijos apie ūkio subjektą rinkimas, vertinimas, metodinės pagalbos ūkio subjektui suteikimas, išvykstant į ūkio subjektą atlikti tikrinimą ir (ar) tyrimą, prireikus poveikio priemonių, užtikrinančių tinkamą maisto, veterinarijos ir ūkinių gyvūnų veislininkystės sritis reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų laikymąsi ir mažinančių galimų pažeidimų skaičių, taikymas.
7. Planiniai ūkio subjektų veiklos patikrinimai planuojami vadovaujantis Lietuvos Respublikos vieningu integruotu daugiamečiu nacionaliniu kontrolės planu, Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu tvirtinamu Tarnybos strateginiu veiklos planu ir Tarnybos direktoriaus tvirtinamu Tarnybos metiniu veiklos planu, kuriuose nustatomos šių patikrinimų kryptys, tikrintini ūkinės veiklos sektoriai, specifika ir apimtys. Planiniai ūkio subjektų veiklos patikrinimai atliekami įvertinus ūkio subjektų rizikingumą arba ūkinių gyvūnų veislininkystės sritį reglamentuojančiuose teisės aktuose nustatytais atvejais atlikus jų atsitiktinę atranką.
8. Neplaniniai ūkio subjektų veiklos patikrinimai atliekami Tarnybos iniciatyva siekiant ištirti ir (ar) patikrinti Tarnyboje gautą ar visuomenės informavimo priemonėse paskelbtą informaciją apie maisto, veterinarijos ir ūkinių gyvūnų veislininkystės sritis reglamentuojančių teisės aktų pažeidimus ar siekiant sumažinti įvykių, dėl kurių vartotojai ir kiti asmenys patiria žalą, skaičių, galimų maisto, veterinarijos ir ūkinių gyvūnų veislininkystės sritis reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų pažeidimų tikimybę, įvertinti ankstesnių ūkio subjektų veiklos patikrinimų metu nustatytų trūkumų pašalinimą.“
4. Pakeičiu 16 punktą ir jį išdėstau taip:
„16. Vadovaujantis reglamento (EB) Nr. 882/2004 3 straipsnio 2 dalimi, Maisto įstatymo 11 straipsnio 3 dalimi, Veterinarijos įstatymo 19 straipsnio 1 dalimi, Viešojo administravimo įstatymo 43 straipsniu, Tarnybos teritorinio padalinio metinis valstybinės kontrolės planas, jo pakeitimai, ketvirtiniai valstybinės kontrolės planai viešai neskelbiami.
Veislininkystės ūkio subjektai, išskyrus pieninių gyvulių produktyvumo tyrimų vykdytojus, apie nustatytus planinius jų veiklos patikrinimus, informuojami ne vėliau kaip prieš 10 darbo dienų. Kiti ūkio subjektai apie nustatytus planinius jų veiklos patikrinimus iš anksto neinformuojami.“
5. Pakeičiu 27 punktą ir jį išdėstau taip:
6. Pakeičiu 29 punktą ir jį išdėstau taip:
„29. Atliekant planinį ar neplaninį ūkio subjekto veiklos patikrinimą, jeigu Tarnybos vietiniai norminiai teisės aktai nenustato kitaip, pildomas Patikrinimo aktas, kurio forma patvirtinta Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2006 m. balandžio 24 d. įsakymu Nr. B1-297 „Dėl Patikrinimo akto ir jo priedo formų patvirtinimo“.“
7. Pakeičiu 35 punktą ir jį išdėstau taip:
„35. Tarnybos ar Tarnybos teritorinio padalinio valstybės tarnautojai, planinio ar neplaninio ūkio subjekto veiklos patikrinimo metu nustatę teisės aktų pažeidimų, Patikrinimo akte turi nurodyti nustatytus teisės aktų pažeidimus ir terminą, per kurį ūkio subjektas įsipareigoja trūkumus pašalinti. Su ūkio subjektu suderintas trūkumų šalinimo terminas negali būti ilgesnis kaip 14 dienų. Jeigu derinant šį terminą paaiškėja, kad ūkio subjektas negali visų nustatytų teisės aktų pažeidimų pašalinti per 14 dienų, arba jeigu ūkio subjekto veiklos patikrinime nedalyvauja ūkio subjekto vadovas ar jo įgaliotas asmuo, turintis teisę suderinti trūkumų šalinimo terminą, Tarnybos ar Tarnybos teritorinio padalinio valstybės tarnautojai Patikrinimo akte turi nurodyti ūkio subjektui pateikti Trūkumų šalinimo planą.“
8. Papildau nauju 351 punktu:
„351. Tarnybos ar Tarnybos teritorinio padalinio valstybės tarnautojai, planinio ar neplaninio ūkio subjekto veiklos patikrinimo metu nustatę teisės aktų pažeidimų, kurie:
351.1. gali būti pripažinti mažareikšmiais arba mažai pavojinga veika, vadovaujasi Mažareikšmių teisės aktų reikalavimų pažeidimų ir mažai pavojingų veikų nustatymo tvarkos aprašu, patvirtintu Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2017 m. sausio 3 d. įsakymu Nr. B1-2 „Dėl Mažareikšmių teisės aktų reikalavimų pažeidimų ir mažai pavojingų veikų nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo“;
351.2. kelia pavojų visuomenei, kitų asmenų interesams ar aplinkai, gyvūnų sveikatai ar gerovei ir kuriuos ūkio subjektas gali pašalinti nedelsiant (jo veiklos tikrinimo metu ar iš karto po patikrinimo), Patikrinimo akte turi nurodyti nustatytus teisės aktų pažeidimus ir įpareigoti ūkio subjektą pašalinti nustatytus trūkumus nedelsiant.“
9. Papildau nauju 352 punktu:
„352. Jeigu Patikrinimo akte yra nurodyta, kad ūkio subjektas privalo pateikti Trūkumų šalinimo planą, ūkio subjektas ne vėliau kaip per 7 darbo dienas po Patikrinimo akto jam įteikimo dienos turi pateikti derinti jo veiklą kontroliuojančiam Tarnybos teritoriniam padaliniui šių Taisyklių priede nustatytos formos Trūkumų šalinimo planą, kuriame turi būti nurodyti Tarnybos ar Tarnybos teritorinio padalinio valstybės tarnautojų nustatyti teisės aktų pažeidimai, šiems pažeidimams pašalinti būtinos priemonės ir šių priemonių įgyvendinimo terminai, kurie negali būti ilgesni kaip 28 darbo dienos.“
10. Papildau nauju 353 punktu:
„353. Jeigu planinio ar neplaninio ūkio subjekto veiklos patikrinimo metu nustatoma teisės aktų pažeidimų, susijusių su ūkio subjekto patalpų paprastuoju remontu (apdailos darbais), vykdomais viešaisiais pirkimais, tokiems trūkumams pašalinti turi būti nustatytas ne ilgesnis kaip 56 darbo dienų terminas.“
11. Papildau nauju 354 punktu:
„354. Jeigu planinio ar neplaninio ūkio subjekto veiklos patikrinimo metu nustatoma teisės aktų pažeidimų, susijusių su pastatų, patalpų kapitaliniu remontu, rekonstravimu, pastatų atnaujinimu (modernizavimu) ir statybos darbais, kuriems reikalingas statinio projektas ir investicinės lėšos, ir ūkio subjektas jo veiklą kontroliuojančiam Tarnybos teritoriniam padaliniui pateikia tai pagrindžiančius dokumentus, tokiems trūkumams pašalinti gali būti nustatytas ilgesnis kaip 56 darbo dienų terminas.“
12. Papildau nauju 355punktu:
„355. Tarnybos teritorinis padalinys teisės aktų nustatyta tvarka turi užregistruoti ūkio subjekto pateiktą derinti Trūkumų šalinimo planą, jį ne vėliau kaip per 3 darbo dienas suderinti arba ūkio subjektui raštu ar elektroninėmis priemonėmis pateikti sprendimo atsisakyti suderinti Trūkumų šalinimo planą motyvus.“
13. Papildau nauju 356 punktu:
„356. Ūkio subjektas privalo ne vėliau kaip per 7 darbo dienas po Trūkumų šalinimo plane nurodytų priemonių įgyvendinimo ar Patikrinimo akte nurodyto termino trūkumams pašalinti pabaigos raštu ar elektroninėmis priemonėmis informuoti Tarnybos teritorinį padalinį apie nustatytų trūkumų pašalinimą ir pateikti dokumentus, kuriais patvirtinama, kad visi ūkio subjekto veiklos planinio ar neplaninio patikrinimo metu nustatyti trūkumai pašalinti. Jeigu ūkio subjektas dėl objektyvių priežasčių negali pašalinti nustatytų trūkumų iki Trūkumų šalinimo plane nurodyto termino priemonėms įgyvendinti ar Patikrinimo akte nurodyto termino trūkumams pašalinti pabaigos, jis apie tai raštu turi informuoti kontroliuojantį Tarnybos teritorinį padalinį likus ne mažiau kaip 3 darbo dienoms iki Trūkumų šalinimo plane nurodyto termino priemonėms įgyvendinti ar Patikrinimo akte nurodyto termino trūkumams pašalinti pabaigos ir su juo suderinti tęstinį terminą trūkumams pašalinti, kuris negali būti ilgesnis kaip 28 dienos.“
14. Papildau nauju 357 punktu:
„357. Tarnybos teritorinis padalinys, gavęs Taisyklių 356 punkte nustatytą ūkio subjekto pranešimą ir dokumentus, kuriais patvirtinama, kad ūkio subjektas visus jo veiklos patikrinimo metu nustatytus trūkumus pašalino, priima sprendimą atlikti ūkio subjekto trūkumų pašalinimo vertinimą vietoje kito jo veiklos planinio ar neplaninio patikrinimo metu.“
15. Papildau nauju 358 punktu:
„358. Jeigu Tarnybos teritorinis padalinys, atlikdamas Taisyklių 357punkte nustatytą ūkio subjekto pateiktų dokumentų vertinimą, nustato, kad ūkio subjektas jo veiklos patikrinimo metu nustatytų trūkumų galimai nepašalino, pašalino netinkamai ar ne visus, arba jeigu ūkio subjektas per nustatytą terminą nepateikia Taisyklių 356 punkte nustatyto pranešimo ir dokumentų, Tarnybos teritorinis padalinys, įvertinęs nustatytų trūkumų pobūdį ir mastą, priima sprendimą atlikti ūkio subjekto trūkumų pašalinimo vertinimą vietoje ne vėliau kaip per 14 dienų nuo Trūkumų šalinimo plane nurodyto termino priemonėms įgyvendinti ar Patikrinimo akte nurodyto termino trūkumams pašalinti pabaigos ar kito jo veiklos planinio ar neplaninio patikrinimo metu.“
16. Pakeičiu 37 punktą ir jį išdėstau taip:
„37. Šių Taisyklių 36 punkte nustatyta išlyga netaikyti poveikio priemonių ir (ar) nustatyti terminą pažeidimams ištaisyti netaikoma, jeigu poveikio priemonės yra būtinos ir neišvengiamos siekiant užkirsti kelią žalos visuomenei ar kitų asmenų interesams, gyvūnų sveikatai ar gerovei arba aplinkai atsiradimui.“
17. Pakeičiu 41.1 papunktį ir jį išdėstau taip: