VILNIAUS MIESTO SAVIVALDYBĖS
MERAS
POTVARKIS
DĖL PSICHOSOCIALINIŲ PASLAUGŲ VAIKUI IR ŠEIMAI TEIKIMO TVARKOS APRAŠO TVIRTINIMO
2023 m. birželio 1 d. Nr. 955-241/23
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 44 punktu ir 7 straipsnio 35 punktu, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 13 straipsnio 1 dalimi ir Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2017 m. rugpjūčio 28 d. įsakymu Nr. V-651/A1-455/V-1104 „Dėl Koordinuotai teikiamų švietimo pagalbos, socialinių ir sveikatos priežiūros paslaugų tvarkos aprašo patvirtinimo“:
2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus 2022 m. gruodžio 14 d. įsakymą Nr. 30-3749/22 „Dėl Psichosocialinių paslaugų vaikui ir šeimai teikimo tvarkos aprašo tvirtinimo“.
3. P a v e d u Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinavimo skyriaus vedėjui kontroliuoti, kaip vykdomas šis potvarkis.
PATVIRTINTA
Vilniaus miesto savivaldybės mero
2023 m. birželio 1 d.
potvarkiu Nr. 955-241/23
PSICHOSOCIALINIŲ PASLAUGŲ VAIKUI IR ŠEIMAI TEIKIMO TVARKOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Psichosocialinių paslaugų vaikui ir šeimai teikimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas), nustato adaptacijos, prieraišumo, elgesio ir emocijų bei kitų psichikos sutrikimų turintiems vaikams ir jų atstovams pagal įstatymą bei kitiems asmenims, gyvenantiems kartu su vaiku Vilniaus miesto savivaldybės teritorijoje (toliau – vaikas ir šeima), psichosocialinių paslaugų teikimo tvarką.
2. Apraše vartojamos sąvokos:
2.1. paslaugos teikėjai – Vilniaus miesto savivaldybei (toliau – Savivaldybė) pavaldi įstaiga, kurios nuostatuose numatyta teikti psichosocialinę pagalbą;
2.2. paslaugos gavėjai – adaptacijos, prieraišumo, elgesio ir emocijų bei kitų psichikos sutrikimų turintis vaikas ir šeima;
2.3. mobilioji specialistų komanda – Savivaldybei pavaldžios įstaigos, teikiančios psichosocialinę pagalbą, suburta trijų specialistų – gydytojo vaikų ir paauglių psichiatro, medicinos psichologo ir socialinio darbuotojo – komanda;
3. Kitos Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos įstatymuose ir kituose teisės aktuose.
4. Mobiliosios specialistų komandos paslaugos, finansuojamos Savivaldybės biudžeto lėšomis, paslaugos gavėjams teikiamos nemokamai.
5. Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymu, Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymu, Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2017 m. rugpjūčio 28 d. įsakymu Nr. V-651/A1-455/V-1104 „Dėl koordinuotai teikiamų švietimo pagalbos, socialinių ir sveikatos priežiūros paslaugų tvarkos aprašo patvirtinimo“.
6. Aprašo nustatyta tvarka savo veikloje vadovausis Savivaldybei pavaldžios įstaigos, pagal nuostatus teikiančios psichosocialinę pagalbą, sveikatos priežiūros įstaigos, akredituotos psichikos sveikatos priežiūrai, Vilniaus miesto savivaldybės vaiko gerovės komisija, Savivaldybės administracijos Socialinių paslaugų skyrius ir Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinavimo skyrius.
II. MOBILIOSIOS SPECIALISTŲ KOMANDOS FUNKCIJOS
7. Mobiliąją specialistų komandą sudarantys specialistai privalo turėti teisės aktais nustatytą išsilavinimą ir atitikti kitus jų pareigybėms keliamus reikalavimus.
8. Mobilioji specialistų komanda teikia individualius poreikius atitinkančias psichosocialines paslaugas vaikui ir šeimai:
8.1. gydytojas vaikų ir paauglių psichiatras vykdo šias funkcijas:
8.2. medicinos psichologas vykdo šias funkcijas:
8.2.1. dalyvauja sudarant paslaugų teikimo planą ir pagal kompetenciją teikia jame numatytas paslaugas;
8.3. socialinis darbuotojas vykdo šias funkcijas:
8.3.3. konsultuoja šeimą individualios priežiūros, socialinių įgūdžių palaikymo ir (ar) atkūrimo klausimais, pagal kompetenciją teikia kitas konsultacijas;
III. MOBILIOSIOS SPECIALISTŲ KOMANDOS PASLAUGOS SKYRIMAS IR TEIKIMAS
12. Dėl paslaugų skyrimo į Vilniaus miesto savivaldybės vaiko gerovės komisiją (toliau – Vaiko gerovės komisija) su prašymu (1 priedas) ir jį pagrindžiančia informacija gali kreiptis:
13. Vaiko gerovės komisija, gavusi prašymą dėl paslaugų skyrimo vaikui ir šeimai:
13.1. paskiria Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinavimo skyriaus specialistą, vykdyti atvejo vadybininko funkcijas, kuris per 10 darbo dienų surenka būtiną informaciją sprendimui dėl paslaugų vaikui ir šeimai skyrimo priimti;
13.2. organizuoja Vaiko gerovės komisijos posėdį ne vėliau kaip per 14 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos;
13.3. į Vaiko gerovės komisijos posėdį kviečia vaiko atstovus pagal įstatymą ir kitas institucijas pagal poreikį. Vaiko atstovų pagal įstatymą dalyvavimas būtinas;
13.4. su siūlymu skirti paslaugas vaikui ir šeimai (paslaugos turiniu, teikimo tvarka) supažindina vaiko atstovus pagal įstatymą;
13.5. įvertinusi surinktą informaciją, specialistų rekomendacijas ir išklausiusi vaiko atstovus pagal įstatymą, priima siūlymą dėl paslaugų vaikui ir šeimai skyrimo;
13.6. priėmus siūlymą skirti paslaugas vaikui ir šeimai, turi gauti kartu su vaiku gyvenančių atstovų pagal įstatymą rašytinį sutikimą (2 priedas);
13.7. jeigu kartu su vaiku gyvenantys vaiko atstovai pagal įstatymą nesutinka gauti paslaugų, jie turi pasirašyti rašytinį atsisakymą (3 priedas), nurodydami atsisakymo priežastis. Negavus rašytinio vaiko atstovų pagal įstatymą sutikimo, paslaugos šeimai neskiriamos, atsižvelgiant į konkrečias aplinkybes informacija apie šeimą gali būti perduodama Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Vilniaus miesto vaiko teisių apsaugos skyriui.
14. Vaiko gerovės komisijai priėmus siūlymą skirti paslaugas vaikui ir šeimai, Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinavimo skyriaus specialistas, vykdantis atvejo vadybos funkcijas:
14.1. per 5 darbo dienas parengia Savivaldybės mero (toliau – meras) potvarkio projektą dėl paslaugų vaikui ir šeimai skyrimo;
14.2. mero potvarkį dėl paslaugų skyrimo ne vėliau kaip kitą darbo dieną persiunčia paslaugos teikėjui (kartu su turima informacija apie vaiką ir šeimą) ir vaiko atstovams pagal įstatymą.
14.3. jei šeimai taikoma atvejo vadyba, mero potvarkį dėl paslaugų skyrimo ne vėliau kaip kitą darbo dieną persiunčia ir šeimos atvejo vadybininkui;
15. Paslaugos teikėjas ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo mero potvarkio dėl paslaugų skyrimo gavimo dienos suburia mobiliąją specialistų komandą (sudaro sutartį su akredituota psichikos sveikatos priežiūros įstaiga dėl gydytojo vaikų ir paauglių psichiatro paslaugų) ir pradeda teikti paslaugas vaikui ir šeimai:
15.1. mobilioji specialistų komanda kartu su vaiku gyvenančiais atstovais pagal įstatymą sudaro paslaugų teikimo sutartį (4 priedas) ir paslaugų teikimo planą vaikui ir šeimai;
15.2. paslaugų teikimą koordinuoja ir nuolatinį kontaktą su šeima palaiko mobiliosios specialistų komandos socialinis darbuotojas;
15.3. mobiliosios specialistų komandos socialinis darbuotojas ir medicinos psichologas paslaugas vaikui ir šeimai teikia vaiko gyvenamojoje vietoje;
16. Paslaugos gali būti teikiamos iki 3 metų, bet ne trumpiau kaip 6 mėnesius. Paslaugos teikimo terminas nurodomas mero potvarkyje dėl paslaugos skyrimo.
17. Paslaugų teikimo intensyvumas vaikui ir šeimai nustatomas individualiai. Paslaugos gali būti teikiamos pagal poreikį, bet ne rečiau kaip kartą per savaitę visą paslaugų teikimo laikotarpį.
18. Nepavykus užmegzti kontakto su šeima ar šeimai pradėjus vengti bendradarbiavimo ir paslaugų priėmimo, mobilioji specialistų komanda apie tai nedelsdama informuoja Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinavimo skyriaus specialistą, vykdantį atvejo vadybos funkcijas.
19. Mobilioji specialistų komanda kas 6 mėnesius nuo paslaugų teikimo pradžios teikia Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinavimo skyriaus specialistui, vykdančiam atvejo vadybos funkcijas, ataskaitas apie paslaugų vaikui ir šeimai veiksmingumą pagal paslaugų teikimo plane numatytas priemones.
20. Pabaigusi teikti paslaugas, mobilioji specialistų komanda Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinavimo skyriaus specialistui, vykdančiam atvejo vadybos funkcijas, teikia galutinę ataskaitą su išvadomis ir siūlymais, kurią minėtas specialistas pristato artimiausiame Vaiko gerovės komisijos posėdyje.
IV. MOBILIOSIOS SPECIALISTŲ KOMANDOS PASLAUGOS NUTRAUKIMAS
22. Paslaugos teikimas nutraukiamas:
22.1. kai šeima tampa pajėgi savarankiškai užtikrinti pagalbą vaikui, esant mobiliosios specialistų komandos siūlymui;
23. Mobilioji specialistų komanda su motyvuotu siūlymu nutraukti paslaugų teikimą vaikui ir šeimai kreipiasi į Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinavimo skyrių.
24. Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinavimo skyriaus specialistas, vykdantis atvejo vadybos funkcijas:
24.1. artimiausiame Vaiko gerovės komisijos posėdyje teikia svarstyti paslaugų vaikui ir šeimai nutraukimo klausimą;
24.2. vadovaudamasis Vaiko gerovės komisijos siūlymu, rengia mero potvarkio projektą dėl paslaugų nutraukimo;
24.5. jei šeimai paslaugas teikia globos centras, mero potvarkį persiunčia ir globos centro globos koordinatoriui;
V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
25. Savivaldybės administracijos Socialinių paslaugų skyrius ir Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinavimo skyrius kontroliuoja, kaip įgyvendinamos Aprašo nuostatos ir naudojamos skirtos lėšos.