LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO

2002 M. KOVO 8 D. ĮSAKYMO NR. 112 „DĖL RECEPTŲ RAŠYMO IR VAISTINIŲ PREPARATŲ, MEDICINOS PRIEMONIŲ (MEDICINOS PRIETAISŲ) IR KOMPENSUOJAMŲJŲ MEDICINOS PAGALBOS PRIEMONIŲ IŠDAVIMO (PARDAVIMO) VAISTINĖSE GYVENTOJAMS IR POPIERINIŲ RECEPTŲ SAUGOJIMO, IŠDAVUS (PARDAVUS) VAISTINIUS PREPARATUS, MEDICINOS PRIEMONES (MEDICINOS PRIETAISUS) IR KOMPENSUOJAMĄSIAS MEDICINOS PAGALBOS PRIEMONES VAISTINĖJE, TAISYKLIŲ PATVIRTINIMOPAKEITIMO

 

2020 m. spalio 27 d. Nr. V-2374

Vilnius

 

P a k e i č i u Receptų rašymo ir vaistinių preparatų, medicinos priemonių (medicinos prietaisų) ir kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių išdavimo (pardavimo) vaistinėse gyventojams ir popierinių receptų saugojimo, išdavus (pardavus) vaistinius preparatus, medicinos priemones (medicinos prietaisus) ir kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones vaistinėje, taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. kovo 8 d. įsakymu Nr. 112 „Dėl Receptų rašymo ir vaistinių preparatų, medicinos priemonių (medicinos prietaisų) ir kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių išdavimo (pardavimo) vaistinėse gyventojams ir popierinių receptų saugojimo, išdavus (pardavus) vaistinius preparatus, medicinos priemones (medicinos prietaisus) ir kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones vaistinėje, taisyklių patvirtinimo“:

1. Pakeičiu 3.11 papunktį ir jį išdėstau taip:

3.11. Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos farmacijos įstatyme, Lietuvos Respublikos medicinos praktikos įstatyme, Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatyme, Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatyme, Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2011 m. rugsėjo 7 d. nutarimu Nr. 1057 „Dėl Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos nuostatų patvirtinimo“, Ambulatoriniam gydymui skiriamų vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių bazinių kainų ir paciento priemokų už juos apskaičiavimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. rugsėjo 13 d. nutarimu Nr. 994 „Dėl Ambulatoriniam gydymui skiriamų vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių bazinių kainų ir paciento priemokų už juos apskaičiavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, Medicinos priemonių (prietaisų) saugos techniniame reglamente ir Aktyviųjų implantuojamųjų medicinos priemonių (prietaisų) saugos techniniame reglamente, patvirtintuose Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. sausio 19 d. įsakymu Nr. V-18 „Dėl Medicinos priemonių (prietaisų) saugos techninio reglamento ir Aktyviųjų implantuojamųjų medicinos priemonių (prietaisų) saugos techninio reglamento patvirtinimo“, Siūlymo parduoti vaistinius preparatus ir kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones gyventojams nuotoliniu būdu tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2015 m. gruodžio 21 d. įsakymu Nr. V-1491 „Dėl Siūlymo parduoti vaistinius preparatus ir kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones gyventojams nuotoliniu būdu tvarkos aprašo patvirtinimo“, vartojamas sąvokas.“

2. Pakeičiu 105 punktą ir jį išdėstau taip:

105. Farmacijos specialistas, parduodamas receptinį nekompensuojamąjį vaistinį preparatą, turi informuoti gyventoją apie to paties bendrinio pavadinimo, farmacinės formos ir stiprumo vaistinių preparatų, esančių vaistinėje, kainas, pirmiausia pasiūlydamas pigiausią iš jų, išskyrus Taisyklių 20.2 ir 20.3 papunkčiuose nustatytus atvejus, kai kartu su bendriniu pavadinimu yra nurodytas ir vaistinio preparato konkretus pavadinimas arba kai pacientas receptinį nekompensuojamąjį vaistinį preparatą išsirinko pagal elektroninį receptą ESPBI IS ir jo pasirinkimo, vadovaujantis Taisyklėmis, farmacijos specialistui nereikia patikslinti. Jeigu bent vienas didmeninio platinimo licencijos turėtojas turi analogiškų vaistinių preparatų, kurių numatoma mažmeninė kaina būtų mažesnė nei turimų vaistinėje to paties bendrinio pavadinimo, farmacinės formos ir stiprumo vaistinių preparatų, apie tai farmacijos specialistas privalo informuoti gyventoją ir, jam pageidaujant, vaistinius preparatus užsakyti. Užsakyti vaistiniai preparatai pristatomi į vaistinę Taisyklių 109 punkte nustatytais terminais.“

3. Pakeičiu 106 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

106. Farmacijos specialistas, išduodamas kompensuojamuosius vaistinius preparatus, išskyrus Taisyklių 1441 punkte nustatytą atvejį arba kai pacientas receptinį kompensuojamąjį vaistinį preparatą išsirinko pagal elektroninį receptą ESPBI IS priemonėmis ir jo pasirinkimo, vadovaujantis Taisyklėmis, farmacijos specialistui nereikia patikslinti:“.

4. Pakeičiu 107 punktą ir jį išdėstau taip:

107. Išduodamas kompensuojamąsias MPP, farmacijos specialistas turi informuoti apdraustąjį apie kompensuojamųjų MPP, įrašytų į tą pačią Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių kainyno medicinos pagalbos priemonių grupę, kainas bei nustatytas priemokas ir pasiūlyti jam pigiausią kompensuojamąją MPP, už kurią priemoka mažiausia, išskyrus atvejį, kai pacientas kompensuojamąją MPP išsirinko pagal elektroninį receptą ESPBI IS priemonėmis ir jo pasirinkimo, vadovaujantis Taisyklėmis, farmacijos specialistui nereikia patikslinti.“

5. Pakeičiu 110 punktą ir jį išdėstau taip:

110. Jei užsakomas receptinis vaistinis preparatas ar kompensuojamoji MPP, popierinis receptas užregistruojamas vaistinėje. Ant popierinio recepto dedamas spaudas „Vaistai užsakyti“, nurodomas vaistinės pavadinimas ir užsakymo data. Jei užsakomas vaistinis preparatas ar kompensuojamoji MPP pagal elektroninį receptą, farmacijos specialistas elektroninį receptą pažymi žyma „Rezervuota“ ir toks elektroninis receptas yra rezervuojamas. Farmacijos specialistas rezervuodamas elektroninį receptą nurodo vaistinio preparato ar kompensuojamosios MPP pristatymo į vaistinę datą. Jeigu vaistinio preparato ar kompensuojamosios MPP pristatymo data yra vėlesnė negu recepto galiojimo data, receptas laikomas galiojančiu iki vaistinio preparato ar kompensuojamosios MPP pristatymo į vaistinę datos, tačiau ne ilgesnį laiką nei Taisyklių 109 punkte nustatyti vaistinių preparatų pristatymo terminai. Jei, užsakius vaistinius preparatus ar kompensuojamąsias MPP, paskutinė recepto galiojimo diena yra poilsio ar švenčių diena, recepto galiojimo pabaigos diena laikoma po jos einanti darbo diena. Šio punkto reikalavimai netaikomi kai receptiniai vaistiniai preparatai ir (ar) kompensuojamosios MPP išduodami (parduodami) sudarius nuotolinę pirkimo–pardavimo sutartį.

6. Pakeičiu 112 punktą ir jį išdėstau taip:

112. Neprasidėjus ar pasibaigus recepto galiojimo laikui, išskyrus Taisyklių 110 ir 155 punktuose nustatytus atvejus, vaistiniai preparatai, kompensuojamosios MPP ir medicinos priemonės (medicinos prietaisai) neišduodami (neparduodami).“

7. Pakeičiu 143.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

143.4. rezervuoti elektroninį receptą Taisyklių 110 ir 154 punktuose nustatytais atvejais.“

8. Pakeičiu 144.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

144.1. išdavimo (pardavimo) dokumento parengimo data (užpildoma automatiškai). Jei vaistiniai preparatai ar kompensuojamosios MPP išduodami (parduodami) sudarius nuotolinę pirkimo–pardavimo sutartį, išdavimo (pardavimo) dokumento parengimo data turi sutapti su nuotolinės pirkimo–pardavimo sutarties sudarymo data;“.

9. Papildau 144.61 papunkčiu:

144.61. žyma „Įsigijimas nuotoliniu būdu“, jei receptinis vaistinis preparatas ar kompensuojamoji MPP išduodami (parduodami) sudarius nuotolinę pirkimo–pardavimo sutartį su vaistine.“

10. Papildau 144.111 papunkčiu:

144.111. „Išdavimo (gavimo) data“data, kai pacientas ar jo atstovas gauna vaistinį preparatą ar kompensuojamąją MPP, jei vaistinis preparatas ar kompensuojamoji MPP išduota (parduota) sudarius nuotolinę pirkimo–pardavimo sutartį su vaistine.“

11. Pakeičiu 144.12 papunktį ir jį išdėstau taip:

144.12. „Pakanka iki data“ − data, iki kada faktiškai užteks išduoto vaistinio preparato, kompensuojamosios MPP ar medicinos priemonės (medicinos prietaiso) kiekio, kuri apskaičiuojama:

144.12.1. jei vaistinis preparatas ar kompensuojamoji MPP išduodami (parduodami) pirmą kartą arba jei pacientas jų įsigyti atvyko po ankstesniame išdavimo (pardavimo) dokumente įrašytos „Pakanka iki data“ datos, prie išdavimo (pardavimo) dokumento parengimo datos, o jei vaistinis preparatas ar kompensuojamoji MPP išduodami (parduodami) sudarius nuotolinę pirkimo–pardavimo sutartį su vaistine, prie „Išdavimo (gavimo) datos“ įrašytos datos pridedant vaistinio preparato vartojimo ar kompensuojamosios MPP naudojimo (gydymo kurso) dienų skaičių (įskaitant išdavimo (gavimo) dieną);

144.12.2. jei išdavimo (pardavimo) dokumentas baigiamas rengti ne daugiau kaip 5 dienomis anksčiau negu ankstesniame išdavimo (pardavimo) dokumente įrašyta „Pakanka iki data“ data, prie „Pakanka iki data“ įrašytos datos pridedant vaistinio preparato vartojimo ar kompensuojamosios MPP naudojimo (gydymo kurso) dienų skaičių;

144.12.3. jei vaistiniai preparatai išduodami (parduodami) pagal receptą su pastaba „Specialisto sprendimu“, atsižvelgiant į tai, kad ankstesniame išdavimo (pardavimo) dokumente įrašyta „Pakanka iki data“ data dar yra nepraėjusi, prie išdavimo (pardavimo) dokumento parengimo datos arba „Išdavimo (gavimo) datos“, jei vaistinis preparatas išduodamas (parduodamas) sudarius nuotolinę pirkimo–pardavimo sutartį su vaistine, įrašytos datos pridedant vaistinio preparato vartojimo dienų skaičių (įskaitant išdavimo (gavimo) dieną).“

12. Pakeičiu 144.13 papunktį ir jį išdėstau taip:

144.13. galutinė išduoto vaistinio preparato, kompensuojamosios MPP ar medicinos priemonės (medicinos prietaiso) pardavimo vaistinėje mažmeninė kaina (pritaikius jai visas galimas nuolaidas), nuo kurios skaičiuojamas pridėtinės vertės mokestis. Jei vaistinis preparatas ar kompensuojamoji MPP išduodami (parduodami) sudarius nuotolinę pirkimo–pardavimo sutartį su vaistine, nurodoma nuotolinės pirkimo–pardavimo sutarties sudarymo dieną galiojanti galutinė išduoto vaistinio preparato, kompensuojamosios MPP pardavimo vaistinėje mažmeninė kaina (pritaikius jai visas galimas nuolaidas), nuo kurios skaičiuojamas pridėtinės vertės mokestis;“.

13. Pakeičiu 144.14 papunktį ir jį išdėstau taip:

144.14. paciento sumokėta priemoka, jei išduodamas kompensuojamasis vaistinis preparatas ar kompensuojamoji MPP. Jei kompensuojamasis vaistinis preparatas ar kompensuojamoji MPP išduodami (parduodami) sudarius nuotolinę pirkimo–pardavimo sutartį su vaistine, nurodoma nuotolinės pirkimo–pardavimo sutarties sudarymo dieną galiojanti paciento priemoka;“.

14. Pakeičiu 144.15 papunktį ir jį išdėstau taip:

144.15. kompensuojamoji suma, jei išduodamas kompensuojamasis vaistinis preparatas ar kompensuojamoji MPP. Jei kompensuojamasis vaistinis preparatas ar kompensuojamoji MPP išduodami (parduodami) sudarius nuotolinę pirkimo–pardavimo sutartį su vaistine, nurodoma nuotolinės pirkimo–pardavimo sutarties sudarymo dieną galiojanti kompensuojamoji suma;“.

15. Pakeičiu 1441 punkto antrąją pastraipą  ir ją išdėstau taip:

Farmacijos specialistas, atsižvelgdamas į elektroniniame recepte su žyma „Pirmas paskyrimas“ nurodytą vaistinio preparato bendrinį pavadinimą, stiprumą ir farmacinę formą, turi pateikti pacientui pigiausią kompensuojamąjį vaistinį preparatą, jei vaistinė jį turi, arba, jei vaistinė šio vaistinio preparato neturi, bet turi teisę jį įsigyti, pasiūlyti užsakyti, jei šį vaistinį preparatą turi bent vienas didmeninio platinimo licencijos turėtojas, ir išduoti (parduoti) užsakytą pigiausią kompensuojamąjį vaistinį preparatą. Ši nuostata netaikoma, kai pacientas pigiausią kompensuojamąjį vaistinį preparatą išsirinko pagal elektroninį receptą ESPBI IS ir jo pasirinkimo farmacijos specialistui nereikia patikslinti.

16. Papildau VIII skyriumi:

VIII SKYRIUS

PAPILDOMI VAISTINIŲ PREPARATŲ IR KOMPENSUOJAMŲJŲ MPP IŠDAVIMO (PARDAVIMO) PAGAL ELEKTRONINIUS RECEPTUS SUDARIUS NUOTOLINĘ PIRKIMO–PARDAVIMO SUTARTĮ REIKALAVIMAI

 

153. Vaistinės informacinėje sistemoje patvirtinus ESPBI IS informacijos apie paciento pasirinktus vaistinius preparatus ar kompensuojamąsias MPP, kuriuos jis pageidauja įsigyti pagal elektroninius receptus (toliau – užsakymas), gavimą, elektroninis receptas turi būti rezervuojamas, kol bus suformuotas išdavimo (pardavimo) dokumentas arba kol bus atšauktas užsakymas.

154. Elektroninis receptas jo pateikimo į vaistinės informacinę sistemą dieną turi būti galiojantis.

Jeigu vaistinio preparato ar kompensuojamosios MPP nuotolinės pirkimo–pardavimo sutarties sudarymo data yra vėlesnė negu elektroninio recepto galiojimo pabaigos data, tačiau elektroninio recepto rezervavimo dieną jis galiojo, elektroninis receptas laikomas galiojančiu iki išdavimo (pardavimo) dokumento parengimo datos imtinai, bet ne ilgiau kaip atitinkamai 2 ar 4 darbo dienas nuo nuotolinės sutarties sudarymo dienos, atsižvelgiant į Taisyklių 158 punkte nustatytus vaistinių preparatų ar kompensuojamųjų MPP pristatymo terminus.

155. Vaistinių preparatų ir (ar) kompensuojamųjų MPP užsakymas gali būti atšaukiamas:

155.1. iki farmacinės paslaugos teikimo pradžios pacientui pageidaujant ESPBI IS ar vaistinės informacinės sistemos priemonėmis;

155.2. pradėjus teikti farmacinę paslaugą ir vėliau iki vaistinių preparatų ir (ar) kompensuojamųjų MPP pristatymo pacientui ar jo atstovui vaistinės nustatyta tvarka.

156. Atšaukus užsakymą, vaistinė nedelsiant, bet ne vėliau kaip per vieną darbo dieną, turi panaikinti elektroninio (-ių) recepto (-ų), pagal kurį (-iuos) pacientas ar paciento atstovas pageidavo įsigyti užsakyme nurodytus vaistinius preparatus ar kompensuojamąsias MPP, rezervaciją.

157. Farmacijos specialistas turi pradėti rengti išdavimo (pardavimo) dokumentą, kai vaistinė su pacientu ar jo atstovu sudaro nuotolinę pirkimo–pardavimo sutartį.

158. Vaistinei su pacientu ar jo atstovu sudarius nuotolinę pirkimo–pardavimo sutartį, turi būti sudarytos galimybės pacientui užsakytus vaistinius preparatus ir (ar) kompensuojamąsias MPP mieste atsiimti per 2 darbo dienas, miesteliuose ir kaimuose – per 4 darbo dienas nuo nuotolinės pirkimo–pardavimo sutarties dienos. Jei pristatymo data yra poilsio ar švenčių diena, pristatymo pabaigos diena laikoma po jos einanti darbo diena.

159. Pasibaigus elektroninio recepto galiojimo laikui nuotoliniu būdu užsakyti receptiniai vaistiniai preparatai ir kompensuojamosios MPP negali būti išduodami (parduodami), išskyrus atvejį, kai elektroninis receptas jo pateikimo į vaistinės informacinę sistemą dieną buvo galiojantis. Šiuo atveju pacientas nuotoliniu būdu užsakytus receptinius vaistinius preparatus ir (ar) kompensuojamąsias MPP turi atsiimti ir išdavimo (pardavimo) dokumentas turi būti pabaigiamas rengti ne vėliau kaip atitinkamai 2 ar 4 darbo dienas nuo nuotolinės sutarties sudarymo dienos, atsižvelgiant į Taisyklių 158 punkte nustatytus vaistinių preparatų ar kompensuojamųjų MPP pristatymo terminus.

160. Išdavimo (pardavimo) dokumentas turi būti baigiamas rengti, kai vaistiniai preparatai ar kompensuojamosios MPP pristatomi pacientui ar jo atstovui ir yra žinoma išdavimo (gavimo) diena.“

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                                                 Aurelijus Veryga