Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL ĮGYVENDINANT lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos FINANSINES PRIEMONES GRĄŽINTŲ IR GRĄŽINTINŲ LĖŠŲ PANAUDOJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2016 m. rugpjūčio 31 d. Nr. 886

Vilnius

 

 

Siekdama užtikrinti, kad tinkamai būtų naudojamos įgyvendinant Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos, patvirtintos 2007 m. spalio 19 d. Komisijos spendimu Nr. C(2007)5076, su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2009 m. gruodžio 14 d. Komisijos sprendimu Nr. C (2009) 10216, finansines priemones grąžintos ir grąžintinos lėšos, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Įgyvendinant Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos finansines priemones grąžintų ir grąžintinų lėšų panaudojimo tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                     Algirdas Butkevičius

 

 

 

Žemės ūkio ministrė                                                                        Virginija Baltraitienė


 

PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2016 m. rugpjūčio 31 d. nutarimu Nr. 886

 

 

 

ĮGYVENDINANT lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos FINANSINES PRIEMONES GRĄŽINTŲ IR GRĄŽINTINŲ LĖŠŲ PANAUDOJIMO TVARKOS APRAŠAS

 

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Įgyvendinant Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos finansines priemones grąžintų ir grąžintinų lėšų panaudojimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato įgyvendinant Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (toliau – KPP) finansines priemones grąžintų ir grąžintinų lėšų panaudojimo tvarką.

2. Apraše vartojamos sąvokos:

2.1. Finansavimo sutartis – Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos (toliau – Žemės ūkio ministerija), institucijos, atsakingos už KPP finansinių priemonių administravimą, lėšų išmokėjimą, grąžinimą, apskaitą ir kontrolę, ir Paskolų fondo valdytojo sudaryta KPP finansinių priemonių įgyvendinimo sutartis.

2.2. Finansų tarpininkas – juridinis asmuo ar jo padalinys, kuriuos Paskolų fondo valdytojas atrenka finansinei priemonei įgyvendinti, kuriems perveda Žemės ūkio ministerijos skirtas lėšas ir kurie prisiima įsipareigojimą šias lėšas paskirstyti galutiniams naudos gavėjams, teikti ataskaitas ir grąžinti lėšas Paskolų fondo valdytojui su Paskolų fondo valdytoju sudarytoje sutartyje nustatyta tvarka.

2.3. Grąžintinos lėšos – Paskolų fondo valdytojo finansų tarpininkui pervestos Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai (toliau – EŽŪFKP), bendrojo finansavimo ir kitos lėšos KPP finansinėms priemonėms įgyvendinti, kurios bus bent vieną kartą faktiškai panaudotos įgyvendinant ar įgyvendinus KPP finansinę priemonę ir kurias finansų tarpininkas, vadovaudamasis su Paskolų fondo valdytoju sudaryta sutartimi, turės grąžinti į Paskolų fondo valdytojo banko sąskaitą.

2.4. Grąžintos lėšos – Paskolų fondo valdytojo finansų tarpininkui pervestos EŽŪFKP, bendrojo finansavimo ir kitos lėšos, kurios buvo bent vieną kartą faktiškai panaudotos įgyvendinant ar įgyvendinus KPP finansinę priemonę ir kurios finansų tarpininko buvo grąžintos į Paskolų fondo valdytojo banko sąskaitą.

2.5. Paskolų fondas – už finansinių priemonių įgyvendinimą atsakinga Paskolų fondo valdytojo atskira finansinė grupė, kurios buhalterinė apskaita tvarkoma atskirai nuo Paskolų fondo valdytojo buhalterinės apskaitos.

2.6. Paskolų fondo valdytojas – už finansinių priemonių valdymą, administravimą ir lėšų apskaitą atsakinga uždaroji akcinė bendrovė Žemės ūkio paskolų garantijų fondas, su kuria pasirašyta finansavimo sutartis ir kuriai pervestos lėšos KPP finansinėms priemonėms įgyvendinti.

3. Kitos Apraše vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos biudžeto sandaros įstatyme ir Lietuvos Respublikos investicijų įstatyme.

 

II SKYRIUS

GRĄŽINTŲ IR GRĄŽINTINŲ lėšų panaudojimAs

 

4. Paskolų fondo valdytojas grąžintas lėšas įtraukia į apskaitą atskirai nuo kitų KPP finansinėms priemonėms įgyvendinti skirtų lėšų.

5. Žemės ūkio ministerija, siekdama užtikrinti, kad grąžintos ir grąžintinos lėšos būtų naudojamos racionaliai ir ekonomiškai, priima vieną iš šių sprendimų dėl grąžintų ir grąžintinų lėšų tolesnio panaudojimo:

5.1. Paskolų fondo valdytojui toliau įgyvendinti tas pačias finansines priemones ir (ar) įgyvendinti naujas finansines priemones, naudojant visas grąžintas ir (ar) grąžintinas lėšas;

5.2. toliau įgyvendinti tas pačias finansines priemones ir (ar) įgyvendinti naujas finansines priemones, naudojant dalį grąžintų ir (ar) grąžintinų lėšų:

5.2.1. Paskolų fondo valdytojui dalį grąžintų ir (ar) grąžintinų lėšų naudoti toms pačioms finansinėms priemonėms ir (ar) naujoms finansinėms priemonėms įgyvendinti;

5.2.2. kitą dalį grąžintų ir (ar) grąžintinų lėšų naudoti Žemės ūkio ministerijos programų, susijusių su žemės ir maisto ūkio konkurencingumo didinimu ir kaimo plėtros skatinimu, priemonėms (toliau – programų priemonės) įgyvendinti, kaip nurodyta Aprašo 7.1 ir 7.2 papunkčiuose;

5.3. uždaryti finansinę priemonę, kuriai finansuoti skirtos lėšos buvo grąžintos, ir visas grąžintas lėšas naudoti programų priemonėms įgyvendinti, kaip nurodyta Aprašo 8 punkte.

6. Žemės ūkio ministerijai priėmus Aprašo 5.1 ir 5.2.1 papunkčiuose nustatytą sprendimą:

6.1. Paskolų fondo valdytojas grąžintų ir grąžintinų lėšų į Žemės ūkio ministerijos sąskaitą negrąžina ir jas toliau naudoja toms pačioms finansinėms priemonėms ir (ar) naujoms finansinėms priemonėms įgyvendinti;

6.2. dalį grąžintų ir (ar) grąžintinų lėšų Paskolų fondo valdytojas gali naudoti Paskolų fondo valdytojo išlaidoms, patiriamoms įgyvendinant finansines priemones, apmokėti; šių išlaidų apmokėjimo principus ir galimus maksimalius dydžius nustato Žemės ūkio ministerija.

7. Žemės ūkio ministerijai priėmus Aprašo 5.2.2 papunktyje nustatytą sprendimą:

7.1. grąžintų lėšų dalį Paskolų fondo valdytojas per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo perveda į Žemės ūkio ministerijos sąskaitą, ir šios lėšos skiriamos Žemės ūkio ministerijos naujoms programų priemonėms finansuoti arba esamų programų priemonių finansavimui didinti Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų sudarymo ir vykdymo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. gegužės 14 d. nutarimu Nr. 543 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų sudarymo ir vykdymo taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų sudarymo ir vykdymo taisyklės), nustatyta tvarka;

7.2. grąžintinų lėšų dalį Paskolų fondo valdytojas perveda į Žemės ūkio ministerijos sąskaitą kiekvieną ketvirtį, ne vėliau kaip iki kito ketvirčio 20 dienos (jeigu grąžintinų lėšų tam tikra ar visa dalis, dėl kurios priimtas sprendimas, atitinkamą ketvirtį faktiškai grįžo Paskolų fondo valdytojui), ir šios lėšos skiriamos Žemės ūkio ministerijos naujoms programų priemonėms finansuoti arba esamų programų priemonių finansavimui didinti Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų sudarymo ir vykdymo taisyklių nustatyta tvarka.

8. Aprašo 5.3 papunktyje nustatytą sprendimą Žemės ūkio ministerija gali priimti tik tada, kai visos finansinės priemonės lėšos grąžintos. Žemės ūkio ministerijai priėmus Aprašo 5.3 papunktyje nustatytą sprendimą, Paskolų fondo valdytojas visas grąžintas lėšas per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo perveda į Žemės ūkio ministerijos sąskaitą, ir šios lėšos skiriamos Žemės ūkio ministerijos naujoms programų priemonėms finansuoti arba esamų programų priemonių finansavimui didinti Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų sudarymo ir vykdymo taisyklių nustatyta tvarka.

9. Žemės ūkio ministerija Paskolų fondo valdytojo į sąskaitą grąžintas lėšas laiko atskiroje banko sąskaitoje.

10. Žemės ūkio ministerija, nusprendusi, kad kitoms finansinėms priemonėms ir programų priemonėms finansuoti lėšų neprireiks arba prireiks mažesnio finansavimo, nei yra grąžintų ir KPP finansinei priemonei finansuoti nenaudojamų lėšų, Paskolų fondo valdytojo grąžintas į Žemės ūkio ministerijos sąskaitą lėšas, vadovaudamasi finansų ministro įsakymais tvirtinamais Europos Sąjungos, kitos tarptautinės finansinės paramos ir kitų, valstybės biudžetui priskirtų lėšų, tiesiogiai pervedamų į valstybės iždą, įmokų kodų sąrašu ir Valstybės biudžeto lėšų išdavimo iš valstybės iždo sąskaitos taisyklėmis, perveda į valstybės iždo sąskaitą, ir jos priskiriamos prie kitų valstybės biudžeto neišvardytų pajamų.

11. Žemės ūkio ministerija už grąžintų ir (ar) grąžintinų lėšų panaudojimą atsiskaito Lietuvos Respublikos Vyriausybei Strateginio planavimo metodikoje, patvirtintoje Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. birželio 6 d. nutarimu Nr. 827 „Dėl Strateginio planavimo metodikos patvirtinimo“, nustatyta tvarka.

12. Palūkanos ir kitos pajamos, Paskolų fondo valdytojo sukauptos ir gautos įgyvendinant KPP finansines priemones, teisės aktų nustatyta tvarka įskaitomos į Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą kaip Žemės ūkio ministerijos kitos teisėtai gautos lėšos, pridedamos prie grąžintų lėšų, ir Žemės ūkio ministerija toliau jas naudoja vadovaudamasi Aprašo 5 punkto nuostatomis.

 

 

––––––––––––––––––––