Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

Dėl LIETUVOS RESPUBLIKOS KARO PRIEVOLĖS ĮSTATYMO NR. I-1593 32 IR 37 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIIP-4020

 

2016 m. birželio 8 d. Nr. 567
Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto 138 straipsnio 3 dalimi ir atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos Seimo valdybos 2016 m. kovo 16 d. sprendimo
Nr. SV-S-1423 „Dėl įstatymų projektų išvadų“ 2 punktą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Iš esmės pritarti Lietuvos Respublikos karo prievolės įstatymo Nr. I-1593 32 ir 37 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIP-4020 (toliau – Įstatymo projektas) tikslui – pašalinti galimybę vengti konstitucinės pareigos atlikti karo tarnybą, tačiau siūlyti Lietuvos Respublikos Seimui Įstatymo projekto nesvarstyti dėl toliau nurodytų priežasčių.

Įstatymo projekto 1 straipsnio 1 dalimi pildomoje Lietuvos Respublikos karo prievolės įstatymo 32 straipsnio 3 dalyje numatoma, kad, kai nėra galimybės įteikti karo prievolininkui nurodymo šio straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka (t. y. asmeniškai ar per kitus nurodytus asmenis), nurodymas atvykti į karo prievolę administruojančią krašto apsaugos sistemos instituciją jam turi būti įteiktas viešo paskelbimo būdu, apie tai pranešant Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos interneto svetainėje. Pažymėtina, kad Lietuvos Respublikos karo prievolės įstatymo 32 straipsnio 2 dalyje numatytas karo prievolę administruojančios krašto apsaugos sistemos institucijos (toliau – karo prievolę administruojanti institucija) nurodymų įteikimo asmeniškai ar per kitus asmenis būdas neužtikrina siekiamo tikslo – tinkamai informuoti karo prievolininkus apie jų pareigas – įgyvendinimo, nes dalis karo prievolininkų vengia tokius nurodymus priimti, o dalies jų neturima kontaktinių duomenų, kuriais minėtus nurodymus būtų galima išsiųsti. Be to, nurodymams visiems į einamųjų kalendorinių metų šaukimo sąrašą įtrauktiems karo prievolininkams (2016 metais jų buvo 30 228) išsiųsti reikia daug laiko, finansinių ir žmogiškųjų išteklių. Atsižvelgiant į Valstybės gynimo tarybos 2016 m. kovo 14 d. nutarimu „Dėl Lietuvos kariuomenės komplektavimo, gynybos finansavimo ir krašto apsaugos sistemos prioritetinių plėtros projektų“ priimtą sprendimą šaukimą į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą pratęsti neribotam laikui, taip pat į tai, kad ateityje numatoma didinti ribinį karių, atliekančių nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą, skaičių, svarbu veiksmingiau vykdyti šaukimo procedūras, todėl viešas karo prievolę administruojančios institucijos nurodymų dėl reikalingų dokumentų pateikimo ir karo prievolininko sveikatos patikrinimo (toliau – karo prievolę administruojančios institucijos nurodymai) paskelbimas Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos interneto svetainėje turėtų būti įtvirtinamas kaip atskiras karo prievolininkų informavimo būdas, taikomas ne tik tuo atveju, kai nėra galimybės informuoti asmeniškai ar per kitus asmenis.

Taip pat pažymėtina, kad Įstatymo projekto 2 straipsniu pildomoje Lietuvos Respublikos karo prievolės įstatymo 37 straipsnio 2 dalyje karo prievolininkams nustatomos pareigos „nuolatos sekti Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos skelbiamus šauktinių į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą sąrašus“ ir „kreiptis į karo prievolę administruojančią instituciją ir laikytis tolesnių jos nurodymų“ nėra pakankamai aiškios ir apibrėžtos, o pareiga „nuolatos sekti Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos skelbiamus šauktinių į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą sąrašus“ laikytina ir pernelyg asmenis varžančia teisinio reguliavimo priemone.

2. Atsižvelgiant į šio nutarimo 1 punkte nurodytas priežastis, siūlytina svarstyti kitas teisinio reguliavimo priemones Įstatymo projekte iškeltiems tikslams pasiekti: Lietuvos Respublikos karo prievolės įstatyme nustatyti, kad karo prievolę administruojančios institucijos nurodymai pateikiami Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos interneto svetainėje skelbiamame einamųjų kalendorinių metų karo prievolininkų sąraše; nustatyti aiškius einamųjų kalendorinių metų karo prievolininkų sąrašo sudarymo ir karo prievolę administruojančios institucijos nurodymų pateikimo šiame sąraše terminus.

Viešas karo prievolę administruojančios institucijos nurodymų paskelbimas ne tik pašalins prielaidas vengti karo prievolininko pareigų vykdymo, bet ir leis veiksmingiau vykdyti šaukimo procedūras ir sutaupyti valstybės biudžeto lėšų, šiuo metu naudojamų asmeniškai siunčiamiems nurodymams administruoti. Lietuvos Respublikos karo prievolės įstatyme nustatyti karo prievolę administruojančios institucijos nurodymų paskelbimo einamųjų kalendorinių metų karo prievolininkų sąraše terminai suteiks aiškumo ir neįpareigos karo prievolininkų nuolatos sekti einamųjų kalendorinių metų karo prievolininkų sąrašą – karo prievolininkams iš anksto bus žinoma, kada atitinkama informacija bus paskelbiama.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Algirdas Butkevičius

 

 

 

Krašto apsaugos ministras                                                               Juozas Olekas