HERB21

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO 2008 M. SAUSIO 18 D. ĮSAKYMO NR. D1-45 „DĖL MEDŽIŲ IR KRŪMŲ PRIEŽIŪROS, VANDENS TELKINIŲ, ESANČIŲ ŽELDYNUOSE, APSAUGOS, VEJŲ IR GĖLYNŲ PRIEŽIŪROS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2022 m. lapkričio 30 d. Nr. D1-371

Vilnius

 

Pakeičiu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2008 m. sausio 18 d. įsakymą Nr. D1-45 „Dėl Medžių ir krūmų priežiūros, vandens telkinių, esančių želdynuose, apsaugos, vejų ir gėlynų priežiūros taisyklių patvirtinimo“ ir jį išdėstau nauja redakcija:

 

„LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

 

 

ĮSAKYMAS

DĖL MEDŽIŲ IR KRŪMŲ, VANDENS TELKINIŲ, ESANČIŲ ŽELDYNUOSE, PRIEŽIŪROS TAISYKLĖS

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos želdynų įstatymo 14 straipsnio 1 dalimi,

tvirtinu Medžių ir krūmų, vandens telkinių, esančių želdynuose, priežiūros taisykles (pridedama).“

 

 

 

Aplinkos ministras                                                                                                     Simonas Gentvilas

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2008 m. sausio 18 d. įsakymu Nr. D1-45

(Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2022 m. lapkričio 30 d. įsakymo Nr. D1- 371

redakcija)

 

MEDŽIŲ IR KRŪMŲ, VANDENS TELKINIŲ, ESANČIŲ ŽELDYNUOSE, PRIEŽIŪROS TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Medžių ir krūmų, vandens telkinių, esančių želdynuose, priežiūros taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato viešuosiuose želdynuose esančių medžių ir krūmų, vandens telkinių ir (ar) jų pakrančių priežiūros ir tvarkymo reikalavimus.

2. Taisyklės privalomos viešųjų želdynų projektavimo, priežiūros ir tvarkymo darbus organizuojančioms institucijoms, viešųjų želdynų ir želdinių priežiūros ir tvarkymo darbams vadovaujantiems asmenims, minėtus darbus atliekantiems specialistams, taip pat pareigūnams, vykdantiems valstybinę aplinkos apsaugos kontrolę želdynų ir želdinių apsaugos srityje.

3. Augalų apsaugos produktai ir tręšiamieji produktai viešuosiuose želdynuose esančių medžių ir krūmų priežiūrai naudojami vadovaujantis Lietuvos Respublikos augalų apsaugos įstatymu, Lietuvos Respublikos tręšiamųjų produktų įstatymu, Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai, naudojimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2003 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. 3D-564 „Dėl Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai, naudojimo taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Augalų apsaugos produktų taisyklės) ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais augalų apsaugos produktų ir tręšiamųjų produktų naudojimą.

4. Rūšių, įrašytų į Invazinių Lietuvoje rūšių sąrašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. rugpjūčio 16 d. įsakymu Nr. D1-433 „Dėl Invazinių Lietuvoje rūšių sąrašo patvirtinimo“, gausos reguliavimas, kontrolė ir naikinimas atliekamas vadovaujantis Invazinių rūšių kontrolės ir naikinimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. liepos 1 d. įsakymu Nr. 352 „Dėl Introdukcijos, reintrodukcijos ir perkėlimo tvarkos aprašo, Invazinių rūšių kontrolės ir naikinimo tvarkos aprašo, Invazinių rūšių kontrolės tarybos sudėties ir nuostatų, Introdukcijos, reintrodukcijos ir perkėlimo programos patvirtinimo“.

5. Viešuosiuose želdynuose esančių medžių ir krūmų priežiūros ir genėjimo darbus atliekančių viešųjų želdynų ir želdinių priežiūros ir tvarkymo specialistų kvalifikacija turi atitikti Lietuvos Respublikos želdynų įstatyme nustatytus reikalavimus.

6. Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Želdynų įstatyme, Lietuvos Respublikos vandens įstatyme, Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme.

 

II SKYRIUS

MEDŽIŲ IR KRŪMŲ PRIEŽIŪRA

 

7. Vykdant medžių ir krūmų priežiūros darbus (laistymo, aeravimo, tręšimo, mulčiavimo ir kitus), rekomenduojama vadovautis tarptautinės arboristikos asociacijos skelbiamais praktiniais metodais arba jų pagrindu pateiktomis rekomendacijomis. Medžių ir krūmų priežiūros metodus aprašantys leidiniai skelbiami Aplinkos ministerijos interneto svetainėje.

8. Medžiai ir krūmai turi būti tręšiami vadovaujantis optimaliomis, aplinką tausojančiomis tręšiamųjų produktų normomis pagal gamintojų rekomendacijas arba pagal sudarytą tręšimo planą.

9. Apdorojant pomedžius Lietuvos Respublikoje registruotais herbicidais, privaloma vadovautis Lietuvos Respublikos augalų apsaugos įstatymu ir Augalų apsaugos produktų taisyklėmis.

 

III SKYRIUS

MEDŽIŲ IR KRŪMŲ GENĖJIMAS

 

10. Vykdant medžių ir krūmų genėjimo darbus, rekomenduojama vadovautis tarptautinės arboristikos asociacijos skelbiamais Europos medžių genėjimo standartu ir Europos medžio kamienų ir lajos sutvirtinimo standartu ir (ar) jų pagrindu pateiktomis rekomendacijomis. Medžių ir krūmų genėjimo metodus aprašantys leidiniai skelbiami Aplinkos ministerijos interneto svetainėje.

11. Genint medžius draudžiama:

11.1. atlikti nustuobrinimo pjūvį kamieno tarpubamblyje, tarp šoninių šakų. Tokį pjūvį leidžiama atlikti sumažinant medžio aukštį dėl saugumo ar dėl ekologinių priežasčių;

11.2. naudoti lipimo nages.

 

IV SKYRIUS

PAVIRŠINIŲ IR POŽEMINIŲ VANDENS TELKINIŲ ŽELDYNUOSE PRIEŽIŪRA

 

12. Paviršinių vandens telkinių tvarkymo ir (ar) jų pakrančių tvarkymo darbai atliekami vadovaujantis Paviršinių vandens telkinių tvarkymo reikalavimų aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2014 m. gruodžio 16 d. įsakymu Nr. D1-1038 „Dėl Paviršinių vandens telkinių tvarkymo reikalavimų aprašo patvirtinimo“. Dirbtinių nepratekamų paviršinių vandens telkinių įrengimo ir priežiūros darbai atliekami vadovaujantis Dirbtinių nepratekamų paviršinių vandens telkinių įrengimo ir priežiūros aplinkosaugos reikalavimų aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2012 m. liepos 12 d. įsakymu Nr. D1-590/3D-583 „Dėl Dirbtinių nepratekamų paviršinių vandens telkinių įrengimo ir priežiūros aplinkosaugos reikalavimų aprašo patvirtinimo“.

13. Naudodami augalų apsaugos produktus prie vandens telkinių, esančių želdynuose, augalų apsaugos produktų naudotojai privalo laikytis augalų apsaugos produkto etiketėje nurodytų apsaugos zonų iki paviršinio vandens telkinių atstumų, taip pat paviršinio ir požeminio vandens apsaugos reikalavimų, nurodytų Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme ir Augalų apsaugos produktų taisyklėse.

 

_____________________

part_c6c85e83f30549c79246b594202a2fa8_end