LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL APLINKOS MINISTRO 2013 m. liepos 15 d. ĮSAKYMO Nr. D1-528 „DĖL Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimų išdavimo, pakeitimo ir galiojimo panaikinimo taisyklIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2014 m. gruodžio 4 d. Nr. D1-983

Vilnius

 

 

Pakeičiu Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimų išdavimo, pakeitimo ir galiojimo panaikinimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2013 m. liepos 15 d. įsakymu Nr. D1-528 „Dėl Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimų išdavimo, pakeitimo ir galiojimo panaikinimo taisyklių patvirtinimo“:

1. Pakeičiu 7.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

„7.3. įrenginys – stacionarus technikos objektas, kuriame vykdoma vienos ar kelių Taisyklių 1 priede išvardytų rūšių veikla ir kita toje pačioje vietoje vykdoma tiesiogiai techniškai su minėtuose prieduose nurodyta veikla susijusi veikla, kuri gali sukelti teršalų išmetimą ir taršą;“.

2. Pakeičiu 7.8 papunktį ir jį išdėstau taip:

„7.8. GPGB informacinis dokumentas – pagal Europos Komisijos surengto pasikeitimo informacija rezultatus parengtas tam tikrai veiklai skirtas naujas ar atnaujintas dokumentas, kuriame aprašomi taikomi gamybos būdai, esami išmetamųjų teršalų ir suvartojimo (pavyzdžiui, energijos, vandens, žaliavų) kiekiai, gamybos būdai, kuriuos galima laikyti GPGB, taip pat GPGB išvados ir visi nauji gamybos būdai, skiriant ypatingą dėmesį geriausių prieinamų gamybos būdų nustatymo kriterijams, išvardytiems Taisyklių 2 priede;“.

3. Pakeičiu 7.9 papunktį ir jį išdėstau taip:

„7.9. išvados dėl geriausių prieinamų gamybos būdų (toliau – GPGB išvados) – GPGB informacinio dokumento dalis ar kelios dalys, kuriose išdėstomos išvados dėl geriausių prieinamų gamybos būdų, pateikiamas jų aprašymas, informacija apie GPGB pritaikymo galimybes, taip pat su GPGB siejamas išmetamųjų teršalų lygis ir susijęs monitoringas (stebėsena), suvartojimo (pavyzdžiui, energijos, vandens, žaliavų) kiekis ir prireikus tinkamos eksploatavimo vietos atkūrimo priemonės;“.

4. Pakeičiu 7.16 papunktį ir jį išdėstau taip:

„7.16. užterštumo būklės ataskaita (preliminariųjų ekogeologinių tyrimų ataskaita) – informacija apie dirvožemio (grunto) ir požeminių vandenų užterštumą tam tikromis pavojingomis medžiagomis;“.

5. Pakeičiu 10 punktą ir jį išdėstau taip:

„10. Veiklos vykdytojai, eksploatuojantys Taisyklėse apibrėžtus įrenginius, įskaitant kurą deginančius įrenginius, atliekų deginimo įrenginius ir (ar) bendro atliekų deginimo įrenginius, privalo turėti leidimą.“.

6. Pakeičiu 11 punktą ir jį išdėstau taip:

„11. Leidimas gali būti išduodamas vienam įrenginiui ar jo daliai arba keliems to paties veiklos vykdytojo įrenginiams ar jų dalims, esantiems toje pačioje vietoje (sklype, su juo besiribojančiuose sklypuose, ar sklypuose, atskirtuose tik inžinerinės infrastruktūros). Dviem ar daugiau įrenginių ar jų dalims išduotame leidime turi būti nustatytos sąlygos, užtikrinančios, kad kiekvienas įrenginys ar jo dalis atitiktų Taisyklių reikalavimus.“.

7. Pakeičiu 16 punktą ir jį išdėstau taip:

„16. Leidimas išduodamas ar pakeičiamas tik atlikus planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo procedūras (atranka dėl poveikio aplinkai vertinimo ir (ar) poveikio aplinkai vertinimas), kai vadovaujantis Lietuvos Respublikos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymu tokios procedūros privalomos.“.

8. Pakeičiu 21.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

„21.3. įrenginys ir jame vykdoma Taisyklių 1 priede išvardintų rūšių veikla ir toje pačioje vietoje vykdoma veikla, tiesiogiai techniškai susijusi su Taisyklių 1 priede išvardinta veikla; gamybos (projektinis) pajėgumas arba įrenginio galingumas. Kai veikla vykdoma įrenginyje, susidedančiame iš kelių kurą deginančių įrenginių, neatsižvelgiant į kiekvieno jų vardinę (nominalią) šiluminę galią, ir jei visų įrenginių bendra vardinė (nominali) šiluminė galia yra lygi arba viršija 50 MW, tokia veikla priskiriama Taisyklių 1 priedo 1.1 punkte nurodytai veiklai;“.

9. Pakeičiu 48 punktą ir jį išdėstau taip:

„48. Jeigu įrenginyje vykdomai veiklai arba gamybos proceso rūšiai GPGB išvados neparengtos arba jeigu išvadose nenumatytos visos galimos veiklos ar proceso poveikio aplinkai rūšys, AAA, pasikonsultavusi raštu su veiklos vykdytoju, atsižvelgdama į Taisyklių 2 priede išvardintus kriterijus, nustato leidimo sąlygas remdamasi GPGB, kuriuos ji nustatė atitinkamai veiklai ar procesams. Kol nėra patvirtintų GPGB išvadų, apibrėžtų Taisyklių 7.9 punkte, kaip GPGB išvados taikomos GPGB informaciniuose dokumentuose, patvirtintuose iki 2011 m. sausio 7 d., pateiktos išvados dėl GPGB, išskyrus Taisyklių 49 ir 51 punktuose nurodytus atvejus.“.

10. Pakeičiu 58 punktą ir jį išdėstau taip:

„58. Bandant ir diegiant naujus gamybos būdus, AAA gali suteikti laikinas išimtis, leidžiančias netaikyti Taisyklių 49 ir 55 punktuose nurodytų reikalavimų ir nesilaikyti Taisyklių 17.2 papunktyje nurodytų principų, laikotarpiui, neviršijančiam devynių mėnesių, jei po nurodyto laikotarpio gamybos būdas nutraukiamas arba vykdant veiklą išmetamieji teršalai neviršija išmetamųjų teršalų lygio, nustatyto GPGB.“.

11. Pakeičiu 68.6 papunktį ir jį išdėstau taip:

„68.6. suinteresuotos visuomenės pasiūlymai, pastabos ir AAA atsakymai suinteresuotajai visuomenei;“.

12. Pakeičiu 73 punktą ir jį išdėstau taip:

„73. Suinteresuota visuomenė turi teisę susipažinti su informacija ne trumpiau kaip 15 darbo dienų nuo informacijos apie gautą paraišką paskelbimo dienos. Pasiūlymus ir pastabas dėl paraiškos ir leidimo išdavimo ar pakeitimo suinteresuotoji visuomenė turi teisę teikti nuo pranešimo paskelbimo apie paraiškos gavimą dienos. Savivaldybės vykdomoji institucija pastabas turi pateikti per 7 darbo dienas nuo informacijos apie gautą paraišką pateikimo dienos. AAA, pasibaigus visuomenės informavimo terminui, viešai savo interneto svetainėje paskelbia iš suinteresuotosios visuomenės ir savivaldybės vykdomosios institucijos gautus pasiūlymus ir su leidimo sąlygų nustatymu susijusias iš veiklos vykdytojo gautas ataskaitas ar nuorodas į jas, jeigu tokia informacija gauta.“.

13. Pakeičiu 88 punktą ir jį išdėstau taip:

„88. Leidimas išduodamas arba, vadovaujantis Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos įstatymo 191 straipsnyje nustatytais pagrindais, motyvuotai atsisakoma jį išduoti per 20 darbo dienų. Terminas skaičiuojamas nuo paraiškos priėmimo AAA dienos. AAA motyvuotu sprendimu, vadovaudamasi Viešojo administravimo įstatymu, gali ne ilgiau kaip 10 darbo dienų pratęsti terminą sprendimui dėl leidimo išdavimo priimti, jeigu veiklos vykdytojas prieštarauja leidimo projektui ir dėl to reikia papildomai aptarti leidimo sąlygas su veiklos vykdytoju arba dėl kitų objektyvių priežasčių. Leidimo sąlygų su veiklos vykdytoju aptarimas įforminamas aptarimo posėdžio protokolu. Veiklos vykdytojui apie leidimo išdavimo termino pratęsimą pranešama raštu ir nurodomos pratęsimo priežastys.“.

14. Pakeičiu 92 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

„92. Siekdama, kad įrenginys būtų eksploatuojamas pagal leidimo sąlygas ir leidimo sąlygos atitiktų teisės aktų reikalavimus, AAA privalo peržiūrėti leidimo sąlygas šiais atvejais:

15. Pakeičiu 110 punktą ir jį išdėstau taip:

„110. Jeigu veikla yra susijusi su pavojingų medžiagų, nurodytų Cheminėmis medžiagomis užterštų teritorijų tvarkymo aplinkos apsaugos reikalavimų, patvirtintų Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2008 m. balandžio 30 d. įsakymu Nr. D1-230 „Dėl Cheminėmis medžiagomis užterštų teritorijų tvarkymo aplinkos apsaugos reikalavimų patvirtinimo“, 3 priede, naudojimu, gamyba arba išleidimu ir, atsižvelgiant į įrenginio eksploatavimo vietos dirvožemio ir požeminių vandenų užteršimo galimybę, prieš įrenginio eksploatavimo pradžią arba prieš pirmą leidimo pakeitimą pagal Taisyklių reikalavimus veiklos vykdytojas, vadovaudamasis Ekogeologinių tyrimų reglamento reikalavimais, privalo parengti užterštumo būklės ataskaitą ir Cheminėmis medžiagomis užterštų teritorijų tvarkymo aplinkos apsaugos reikalavimuose nustatyta tvarka teikti ją Lietuvos geologijos tarnybai (toliau – LGT) įvertinti.“;

16. Pakeičiu 112 punktą ir jį išdėstau taip:

„112. Galutinai nutraukdamas veiklą, veiklos vykdytojas įvertina dirvožemio ir požeminių vandenų užterštumą įrenginyje naudotomis, gamintomis ar iš jo išleistomis pavojingomis medžiagomis, nurodytomis Taisyklių 22.4 papunktyje, atlikdamas preliminarų ekogeologinį tyrimą pagal Ekogeologinių tyrimų reglamente nustatytus reikalavimus. Jeigu dėl įrenginio eksploatavimo dirvožemis arba požeminiai vandenys labai užteršiami pavojingomis medžiagomis ir jų būklė skiriasi nuo pirminės būklės, aprašytos užterštumo būklės ataskaitoje, veiklos vykdytojas turi imtis būtinų priemonių, siekdamas atkurti buvusią eksploatavimo vietos būklę. RAAD, atsižvelgdama į tyrimų ataskaitos vertinamąsias išvadas, esant reikalui, privalo įpareigoti veiklos vykdytoją atkurti iki įrenginio eksploatavimo pradžios buvusią eksploatavimo vietos būklę. Įpareigodama veiklos vykdytoją atkurti iki įrenginio eksploatavimo pradžios buvusią eksploatavimo vietos būklę RAAD gali atsižvelgti į atkūrimo priemonių taikymo technines galimybes.“.

17. Papildau 1121 punktu:

„1121. Veiklos vykdytojas, galutinai nutraukdamas veiklą, privalo imtis visų įmanomų veiksmų, būtinų pašalinti, kontroliuoti, apriboti arba sumažinti atitinkamų pavojingų medžiagų išplitimą, kad įrenginio eksploatavimo vieta, atsižvelgiant į jos esamą ar būsimą patvirtintą naudojimą, nebekeltų pavojaus, nurodyto 1121.1 papunktyje. Šiame punkte nurodytų veiksmų veiklos vykdytojas privalo imtis atsižvelgdamas į Taisyklių 21.4 punkte nurodytas įrenginio eksploatavimo vietos sąlygas, jei:

1121.1. preliminarusis ekogeologinis tyrimas, nurodytas Ekogeologinių tyrimų reglamente arba požeminio vandens monitoringo duomenys rodo, kad dirvožemio ir požeminio vandens užteršimas eksploatavimo vietoje kelia didelį pavojų žmonių sveikatai ar aplinkai, ir

1121.2. Taisyklių 1121.1 papunktyje nurodyta tarša susidarė veiklos vykdytojui vykdant veiklą įrenginiuose, kurių eksploatavimui buvo išduotas leidimas ir ši veikla buvo vykdoma iki pirmo leidimo keitimo pagal Taisyklių reikalavimus.“.

18. Pakeičiu 117 punktą ir jį išdėstau taip:

„117. Neplaniniai aplinkosauginiai tikrinimai atliekami kuo skubiau, kai reikia ištirti su aplinkosauga susijusius skundus, ekologines avarijas, incidentus ir pažeidimus ir, kai reikia – prieš leidimo išdavimą, peržiūrėjimą arba pakeitimą.“.

19. Papildau 1191 punktu:

„1191. Veiklos vykdytojas, vykdantis po atlikto planinio ar neplaninio patikrinimo privalomajame nurodyme surašytus veiksmus ir (ar) priemones, kuriuos RAAD nurodė būtinais siekiant, kad būtų ištaisytas pažeidimas ir vėl būtų laikomasi leidimo sąlygų, neatleidžiamas nuo prievolės vykdyti Taisyklių 118 punkte nurodytus reikalavimus.“.

20. Pakeičiu 121 punktą ir jį išdėstau taip:

„121. AAA, su paraiška gavusi iš veiklos vykdytojo Ekogeologinių tyrimų ataskaitą su LGT išvadomis, per 3 darbo dienas ją paskelbia AAA interneto svetainėje.“.

21. Pakeičiu 122 punktą ir jį išdėstau taip:

„122. AAA, Ūkio subjektų aplinkos monitoringo nuostatuose nustatyta tvarka gavusi, įvertinusi ir priėmusi veiklos vykdytojo aplinkos monitoringo ataskaitą, paskelbia savo interneto svetainėje taršos šaltinių išmetamųjų/išleidžiamų teršalų monitoringo (stebėsenos) duomenis.“.

22. Papildau 1231 punktu:

„1231. RAAD skelbia informaciją apie veiklos vykdytojo taikomas priemones galutinai nutraukiant veiklą pagal Taisyklių 112, 1121 ir 113 punktų reikalavimus.“.

23. Papildau 1232 punktu:

„1232. Taisyklių 121-1231 punktuose nurodyta informacija skelbiama atsižvelgiant į Informacijos apie aplinką Lietuvos Respublikoje teikimo visuomenei tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. spalio 22 d. nutarimu Nr. 1175 „Dėl Informacijos apie aplinką Lietuvos Respublikoje teikimo visuomenei tvarkos aprašo patvirtinimo“, nuostatas dėl informacijos teikimo apribojimų.“.

24. Pakeičiu 1 priedo 6.11 papunktį ir jį išdėstau taip:

„6.11. gamybinių nuotekų valymas nuotekų valymo įrenginiuose (išskyrus priklausančius viešajam geriamojo vandens tiekėjui ir nuotekų tvarkytojui), priimančiuose nuotekas iš įrenginių ir įmonių, kurių veikla išvardinta šiame priede, ir išleidimas į gamtinę aplinką. Šis punktas netaikomas pieno perdirbimo, vaisių ir daržovių produktų gamybos, nealkoholinių gėrimų gamybos ir išpilstymo, bulvių perdirbimo, mėsos pramonės, alaus darykloms, alkoholio ir alkoholinių gėrimų gamybos, augalinių pašarų gamybos, želatinos ir klijų gamybos iš odų ir kaulų, salyklo gamybos ir žuvies perdirbimo pramonės įmonėse susidarančių gamybinių nuotekų valymui ir išleidimui į gamtinę aplinką.“.

 

 

 

Aplinkos ministras                                                                                             Kęstutis Trečiokas