herbasklp_juodas(blankams)

KLAIPĖDOS MIESTO SAVIVALDYBĖS

ADMINISTRACIJOS DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL GRIPO IR (AR) COVID-19 LIGOS (KORONAVIRUSO INFEKCIJOS) EPIDEMIJOS SKELBIMO IR ATŠAUKIMO BEI PRIEMONIŲ ŠIOMs LIGOMS MAŽINTI TAIKYMO KLAIPĖDOS MIESTO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2022 m. rugpjūčio 25 d. Nr. AD1-1068

Klaipėda

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 29 straipsnio 8 dalies 2 punktu, Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo 25 straipsnio 3 dalimi ir atsižvelgdamas į Gripo ir (ar) COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) epidemijos skelbimo ir atšaukimo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. rugpjūčio 3 d. įsakymu Nr. V-756 „Dėl Gripo ir (ar) COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) epidemijos skelbimo ir atšaukimo tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1Tvirtinu Gripo ir (ar) COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) epidemijos skelbimo ir atšaukimo bei priemonių šioms ligoms mažinti taikymo Klaipėdos miesto savivaldybėje tvarkos aprašą (pridedama).

2Nustatau, kad šis įsakymas skelbiamas Teisės aktų registre ir Klaipėdos miesto savivaldybės interneto svetainėje.

 

 

 

Savivaldybės administracijos direktorius                                                       Gintaras Neniškis

 


 

PATVIRTINTA

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus

2022 m. rugpjūčio 25 d. įsakymu Nr. AD1-1068

 

 

GRIPO IR (AR) COVID-19 LIGOS (KORONAVIRUSO INFEKCIJOS) EPIDEMIJOS SKELBIMO IR ATŠAUKIMO BEI PRIEMONIŲ ŠIOMS LIGOMS MAŽINTI TAIKYMO KLAIPĖDOS MIESTO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Gripo ir (ar) COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) epidemijos skelbimo ir atšaukimo bei priemonių šioms ligoms mažinti taikymo Klaipėdos miesto savivaldybėje tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato gripo ir (ar) COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) (toliau – COVID-19 liga) epidemijos Klaipėdos miesto savivaldybėje (toliau – savivaldybė) skelbimo ir atšaukimo tvarką bei kriterijus ir priemonių šioms ligoms mažinti epidemijos metu taikymą.

2. Aprašas taikomas siekiant įvertinti gripo, COVID-19 ligos ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (toliau – ŪVKTI) epideminę situaciją ir priimti sprendimą dėl gripo ir (ar) COVID-19 ligos epidemijos savivaldybėje skelbimo ar atšaukimo, kai gripo ir (ar) COVID-19 ligos plitimas kelia didelį pavojų visuomenės sveikatai.

3. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos departamentas (toliau – NVSC Klaipėdos departamentas) renka, apibendrina epidemiologinės priežiūros ir kitus duomenis, reikalingus įvertinti gripo, COVID-19 ligos ir ŪVKTI epideminę situaciją, jos atitiktį gripo ir (ar) COVID-19 ligos epidemijos Savivaldybėje skelbimo ar atšaukimo kriterijams. Jei NVSC Klaipėdos departamento vertinimas rodo, kad duomenys atitinka gripo ir (ar) COVID-19 ligos epidemijos savivaldybėje skelbimo ar atšaukimo kriterijus, NVSC Klaipėdos departamentas apie tai informuoja Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorių.

4. NVSC Klaipėdos departamento teikimu gripo ir (ar) COVID-19 ligos epidemiją savivaldybėje skelbia ir atšaukia Klaipėdos miesto  savivaldybės administracijos direktorius.

 

II SKYRIUS

GRIPO IR (AR) COVID-19 LIGOS EPIDEMIJOS SAVIVALDYBĖJE SKELBIMO IR ATŠAUKIMO KRITERIJAI

 

5. Gripo ir (ar) COVID-19 ligos epidemiją savivaldybėje rekomenduojama skelbti, kai pagal gripo, COVID-19 ligos ir ŪVKTI epidemiologinės priežiūros ir kitus duomenis, savivaldybėje suminis sergamumo gripu, COVID-19 ligos ir ŪVKTI rodiklis viršija 1 500 atvejų 100 tūkst. gyventojų per savaitę.

6. Vertinant sergamumą kaip epideminį, atsižvelgiama į atitinkamus administracinei teritorijai būdingus neepideminio laikotarpio sergamumo rodiklius, sergamumo dinamiką bei kitus epidemiologinius ypatumus (hospitalizacijos ir reanimacijos ir intensyvios terapijos lovų užimtumo dėl gripo ir (ar) COVID-19 ligos dinamika savivaldybėje ar regione, teigiamų tyrimų proporcija tarp visų atliktų tyrimų ir kt.).

7. Gripo ir (ar) COVID-19 ligos epidemiją savivaldybėje siūloma atšaukti, kai nustatoma, kad gripo, COVID-19 ligos ir ŪVKTI epidemiologinės priežiūros ir kiti duomenys ne trumpiau kaip dvi savaites neatitinka kriterijų.

 

 

 

 

III SKYRIUS

TAIKOMOS AR REKOMENDUOJAMOS TAIKYTI GRIPO IR (AR) COVID-19 LIGOS (KORONAVIRUSO INFEKCIJOS) PLITIMO RIBOJIMO PRIEMONĖS

 

8. Savivaldybėje paskelbus gripo ir (ar) COVID-19 ligos epidemiją, taikomos ar rekomenduojamos taikyti gripo ir (ar) COVID-19 ligos plitimo ribojimo priemonės, siekiant sumažinti gripo ir (ar) COVID-19 ligos įtaką visuomenės sveikatai: sergamumą, mirtingumą, komplikacijų dažnį, nedarbingumą ir kt.

9. Gripo ir (ar) COVID-19 ligos plitimo ribojimo priemonės taikomos profilaktiškai ir (ar) paskelbus gripo ir (ar) COVID-19 ligos epidemiją savivaldybėje.

10. Rekomenduojamos gripo ir (ar) COVID-19 ligos plitimo ribojimo priemonės skirtos visuomenei, asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigoms, valstybės ir savivaldybių institucijoms, ir kitoms įmonėms, įstaigoms ar organizacijoms, veikiančioms savivaldybės teritorijoje.

11. Pagrindinė gripo ir (ar) COVID-19 ligos profilaktikos priemonė, leidžianti mažinti gripo ir (ar) COVID-19 ligos įtaką visuomenės sveikatai, – profilaktiniai gripo ir (ar) COVID-19 ligos vakcina, ypač gripo ir (ar) COVID-19 ligos rizikos grupėms priskiriamų asmenų skiepijimai.

12. Gripo rizikos grupes skiepijimui sezoninio gripo vakcina prieš kiekvieną skiepijimo nuo gripo sezoną nustato Sveikatos apsaugos ministerija (toliau – SAM). Skiepijimai COVID-19 ligos vakcina vykdomi vadovaujantis Gyventojų skiepijimo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vakcina organizavimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. V-2997 „Dėl Gyventojų skiepijimo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vakcina organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, nustatyta tvarka.

13. Atsiradus gripui, sukeltam naujo gripo viruso potipio (pandeminiam gripui), ir įsigijus vakciną, atliekami skiepijimai pandeminio gripo vakcina, vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. gruodžio 3 d. įsakymu Nr. V-990 „Dėl gyventojų grupių, kurios prioriteto tvarka bus skiepijamos valstybės biudžeto lėšomis įsigyta pandeminio gripo vakcina, nustatymo“.

14. Nuolat rekomenduojamos gripo ir (ar) COVID-19 ligos plitimą ribojančios priemonės visuomenei, asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigoms, veikiančioms savivaldybės teritorijoje:

14.1. reguliarus ir teisingas rankų plovimas ir (ar) dezinfekavimas;

14.2. tinkama kvėpavimo takų higiena (kosint ar čiaudint prisidengti burną / nosį popierine servetėle ar nosine, nusiplauti rankas);

14.3. medicininių kaukių ar respiratorių dėvėjimas sergant gripu, COVID-19 liga ar ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (toliau – ŪVKTI), slaugant sergantį asmenį;

14.4. sergančiųjų gripu, COVID-19 liga ar ŪVKTI izoliavimas namuose ar ligoninėje, hospitalizuojant pagal klinikines indikacijas;

14.5. dažnas gyvenamųjų ir darbo patalpų vėdinimas ir valymas drėgnuoju būdu.

15. Epidemijos laikotarpiu rekomenduojamos papildomos gripo ir (ar) COVID-19 ligos plitimą ribojančios priemonės visuomenei, asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigoms, kontaktiniu būdu teikiamų paslaugų teikėjams, prekybos ir ūkinės veiklos vykdytojams bei darbo vietoms:

15.1. galimybės tinkamai rankų higienai ir (ar) dezinfekcijai (plauti rankas šiltu tekančiu vandeniu ir skystu muilu ar dezinfekuoti jas specialiomis rankų dezinfekcinėmis priemonėmis) sudarymas visiems įstaigose ar kitose viešose uždarose vietose besilankantiems asmenims;

15.2. medicininių kaukių ar respiratorių dėvėjimas viešose uždarose vietose (parduotuvėse, renginiuose, viešojo transporto priemonėse ir kt.). Medicininių kaukių ar respiratorių dėvėjimas asmens sveikatos priežiūros įstaigose, stacionariose socialinės globos institucijose reglamentuojamas įstaigos vadovo nustatyta tvarka;

15.3. saugaus, ne mažiau nei 2 metrų atstumo laikymasis nuo kitų asmenų, su kuriais įprastai nebendraujama;

15.4. darbo organizavimas nuotoliniu būdu arba valdant srautus, kai tai leidžia vykdomos veiklos ypatumai;

15.5. rekomenduojamas lankytojų ir (ar) paslaugų gavėjų srautų reguliavimas viešose uždarose vietose;

15.6maksimalaus vėdinimo, atsižvelgiant į technines pastato galimybes, užtikrinimas, galimas oro kokybės reguliarus stebėjimas, reguliari vėdinimo sistemų priežiūra ir modernizavimas;

15.7. dažnas patalpų ir dažnai liečiamų paviršių valymas drėgnuoju būdu ir (ar) dezinfekcija (siūloma vadovautis SAM interneto svetainėje paskelbtomis Rekomendacijomis dezinfekcijai sveikatos priežiūros įstaigose ir ne sveikatos priežiūros patalpose (kai galima užteršimas SARS-CoV-2 virusu)).

16. Taikytinos gripo ir (ar) COVID-19 ligos plitimą ribojančios priemonės valstybės ir savivaldybių institucijoms, įstaigoms, veikiančioms savivaldybės teritorijoje, gripo ir (ar) COVID-19 ligos epidemijos savivaldybėje metu:

16.1. laikinas ugdymo įstaigų veiklos ribojimas, skelbiant infekcijų plitimą ribojantį režimą (toliau – IPRR) pagal IV skyriuje pateiktus kriterijus ir rekomenduojamą IPRR skelbimo tvarką;

16.2. laikinas masinių renginių ribojimas (renginių atšaukimas ar žiūrovų skaičiaus ribojimas);

16.3. pacientų srautų atskyrimas asmens sveikatos priežiūros ir socialinės globos, susijusios su apgyvendinimu, įstaigose (sergančiųjų gripu, COVID-19 liga ir ŪVKTI nuo kitų asmens sveikatos priežiūros įstaigų pacientų) bei asmens sveikatos priežiūros paslaugų sergantiesiems gripu ar COVID-19 liga teikimo namuose organizavimas, įstaigos vidaus tvarka ribojamas pacientų ir socialinės globos įstaigų gyventojų lankymas;

16.4. Klaipėdos miesto pirminių asmens sveikatos priežiūros įstaigų vadovai įpareigojami organizuoti įstaigų darbą, vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. lapkričio 26 d. įsakymu Nr. V-962 „Dėl pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų darbo organizavimo gripo epidemijos laikotarpiu“;

16.5. Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras įpareigojamas teikti informaciją visuomenei apie ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, koronaviruso ir gripo profilaktiką bei būtiną elgesį epidemijos metu.

17. Nustačius naują pavojingą gripo ar SARS-CoV-2 viruso atmainą, SAM nustatyta tvarka gali būti taikomos papildomos priemonės (testavimas, izoliavimas) sąlytį su sergančiuoju turėjusiems asmenims ar asmenims, atvykstantiems į Lietuvos Respubliką iš viruso paveiktų šalių.

 

IV SKYRIUS

INFEKCIJŲ PLITIMĄ RIBOJANČIO REŽIMO ŠVIETIMO TEIKĖJUOSE SKELBIMO TVARKA

 

18. Infekcijų plitimą ribojančio režimo švietimo teikėjuose skelbimo tvarka (toliau – Tvarka) reglamentuoja rekomenduojamus infekcijų plitimą ribojančio režimo (toliau – IPRR) skelbimo kriterijus ir tvarką.

19. Infekcijų plitimą ribojantis režimas – laikinas visos ar dalies švietimo įstaigos veiklos apribojimas, jei dėl objektyvių priežasčių nėra galimybės užtikrinti saugų kasdienį (kontaktinį) mokymo proceso organizavimą taikant kitas infekcijų plitimą ribojančias priemones.

20. Laikoma, kad švietimo įstaigoje įvestas IPRR:

20.1. gripo ir (ar) COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) (toliau – COVID-19 liga) epidemijos laikotarpiu:

20.1.1. kai švietimo teikėjuose, įgyvendinančiuose ikimokyklinio, priešmokyklinio, bendrojo ugdymo programas ar pirminio profesinio mokymo programas, vykdomas kartu su bendrojo ugdymo programa, sprendimą dėl IPRR ugdymo įstaigoje arba atskirame sraute paskelbimo priima ugdymo įstaigos vadovas, vadovaudamasis 21 punkte nustatytais kriterijais;

20.1.2. kai įvertinus bendrą gripo, COVID-19 ligos ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (toliau – ŪVKTI) situaciją savivaldybėje NVSC Klaipėdos departamento teikimu skelbiamas IPRR Savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu visose ar dalyje savivaldybės švietimo įstaigų;

20.2. Tvarkos 20.1 papunktyje neapibrėžtais atvejais, kai įvertinus bendrą gripo, COVID-19 ligos ir ŪVKTI situaciją savivaldybėje ir (ar) švietimo įstaigoje, švietimo įstaigose skelbiamas IPRR Savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu, gavus švietimo įstaigos vadovo prašymą ir NVSC Klaipėdos departamento teikimą raštu;

20.3. kai Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimu, esant gripo ir (ar) COVID-19 ligos išplitimo pavojui, nustatomas visos ar dalies švietimo įstaigų veiklos ribojimas ir dėl to visa ar dalis švietimo įstaigų veiklos sustabdoma ir (ar) jose ugdymas organizuojamas nuotoliniu būdu.

21. Kriterijai, kada švietimo teikėjuose, įgyvendinančiuose ikimokyklinio, priešmokyklinio ar bendrojo ugdymo programas bei pirminio profesinio mokymo programas, vykdomas kartu su bendrojo ugdymo programa, rekomenduojama skelbti IPRR:

21.1.  ugdymo įstaigos ar atskiro srauto lygmeniu:

21.1.1. kai daugiau kaip 20 proc. mokinių ugdymo įstaigoje arba atskirame sraute diagnozuojama COVID-19 liga, gripas ar ŪVKTI arba pasireiškė ŪVKTI požymiai (pvz., karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.) ir tokie atvejai nustatomi ne mažiau kaip dviejuose trečdaliuose klasių (grupių) ugdymo įstaigoje arba atskirame sraute;

21.1.2. kai švietimo įstaigoje COVID-19 liga, gripas ar ŪVKTI nustatoma tokiai daliai švietimo įstaigos darbuotojų, kad nėra galimybės užtikrinti ugdymo proceso kasdieniu (kontaktiniu) būdu;

21.2.  klasės (grupės) lygmeniu:

21.2.1. kai klasėje (grupėje) nuo pirmo COVID-19 ligos atvejo nustatymo 14 dienų laikotarpiu COVID-19 liga patvirtinama 5 ir daugiau mokinių klasėje (grupėje) ir atvejų užsikrėtimo aplinkybės siejamos su ugdymo įstaiga;

21.2.2. kai bent trečdaliui klasės (grupės) mokinių diagnozuojama COVID-19 liga, gripas ar ŪVKTI arba pasireiškė ŪVKTI požymiai (pvz., karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.).

22. IPRR skelbiamas ne trumpesniam kaip 7 kalendorinių dienų ir ne ilgesniam kaip 14 kalendorinių dienų laikotarpiui, Savivaldybės administracijos direktoriaus ar ugdymo įstaigos vadovo sprendime nurodant IPRR pradžios ir pabaigos datą.

23. Rekomenduojama:

23.1. ugdymo įstaigos vadovams Mokinių registre atlikti reikiamus įrašus apie IPRR paskelbimą ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo sprendimo dėl IPRR paskelbimo priėmimo;

23.2. Savivaldybės administracijos direktoriui, tais atvejais, kai IPRR skelbiamas Tvarkos 20.1.2 ir 20.2 papunkčiuose nurodytais atvejais, informuoti ugdymo įstaigas apie sprendimą dėl IPRR paskelbimo tą pačią dieną nuo tokio sprendimo priėmimo.

 

V SKYRIUS

SITUACIJOS STEBĖJIMAS IR VERTINIMAS, EPIDEMIOLOGINĖ PRIEŽIŪRA

 

24. NVSC Klaipėdos departamento, Klaipėdos miesto asmens sveikatos priežiūros įstaigos privalo vykdyti gripo epidemiologinę priežiūrą (gripo ir ūmių virusinių kvėpavimo takų infekcijų atvejų registravimą ir informacijos teikimą, gripo epidemiologinę priežiūrą, paremtą pasirinktine klinikine virusologine diagnostika, informacijos apie mirties nuo gripo ar ŪVKTI atvejus teikimą, kitas gripo kontrolės ir profilaktikos priemones) pagal Gripo ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų epidemiologinės priežiūros taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2012 m. sausio 30 d. įsakymu Nr. V-58 „Dėl gripo ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų epidemiologinės priežiūros taisyklių patvirtinimo“.

25. Gripo ir ŪVKTI epidemiologinę priežiūrą, paremtą pasirinktine klinikine virusologine diagnostika koordinuoja NVSC. Ištisus metus gripo ir ŪVKTI epidemiologinę priežiūrą, paremtą pasirinktine klinikine virusologine diagnostika, vykdo gydytojai, atliekantys pasirinktinę klinikinę virusologinę diagnostiką, Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija ir NVSC.

26. NVSC Klaipėdos departamentas numato ir siūlo asmens sveikatos priežiūros įstaigas ir gydytojų, atliekančių gripo ir ŪVKTI epidemiologinę priežiūrą, paremtą klinikine virusologine diagnostika, skaičių ir apie tai informuoja pasirinktų asmens sveikatos priežiūros įstaigų vadovus ir Savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyrių.

27. Asmens sveikatos priežiūros įstaigų, vykdančių gripo ir ŪVKTI epidemiologinę priežiūrą, paremtą pasirinktine klinikine virusologine diagnostika, vadovai NVSC Klaipėdos departamento siūlymu skiria gydytojus, kurie atliks gripo ir ŪVKTI epidemiologinę priežiūrą, paremtą pasirinktine klinikine virusologine diagnostika.

28. Vadovaujantis COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) epidemiologinės stebėsenos (monitoringo) organizavimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2022 m. rugpjūčio 12 d. įsakymu Nr. V-1349 „Dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) epidemiologinės stebėsenos (monitoringo) organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, ištisus metus COVID-19 ligos epidemiologinę stebėseną (monitoringą), paremtą pasirinktine klinikine virusologine diagnostika, vykdo NVSPL, NVSC ir atrinktos ASPĮ. Savivaldybes, kuriose vykdoma pasirinktinė klinikinė virusologinė diagnostika, atrenka SAM.

29. Konkrečias Klaipėdos miesto ASPĮ, kurioms pavedama vykdyti pasirinktinę klinikinę virusologinę diagnostiką SAM atrinktose savivaldybėse, paskiria Savivaldybės administracijos direktorius (Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus 2022-08-18 įsakymas Nr. AD1-1047 „Dėl dalyvavimo COVID-19 ligos epidemiologinėje stebėsenoje (monitoringe), paremtoje pasirinktine klinikine virusologine diagnostika“) ir apie paskirtas ASPĮ informuoja SAM.

 

________________________

 

part_0c6f6116d6d94fd7bca8f95e0de8defc_end