LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO

MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL VAISIŲ IR UOGŲ ŠALDYKLŲ TECHNOLOGINIO PROJEKTAVIMO TAISYKLIŲ ŽŪ TPT 09:2014 PATVIRTINIMO

 

2014 m. gegužės 22 d. Nr. 3D-296

Vilnius 

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. spalio 21 d. nutarimo Nr. 1316 ,,Dėl normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų normavimo sričių paskirstymo tarp valstybės institucijų“ 18 punktu ir siekdamas, kad projektuojant žemės ūkio gamybos įmonėms ir ūkininkams vaisių ir uogų šaldyklas būtų diegiamos šiuolaikinės pažangiausios technologijos,

t v i r t i n u Vaisių ir uogų šaldyklų technologinio projektavimo taisykles ŽŪ TPT 09:2014 (pridedama).

 

 

 

Žemės ūkio ministras                                                                                             Vigilijus Jukna

 

SUDERINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos

2014 m. vasario 24 d. raštu Nr. (13-2)-D8-1476


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2014 m. gegužės 22 d. įsakymu Nr. 3D-296

 

 

VAISIŲ IR UOGŲ ŠALDYKLŲ TECHNOLOGINIO PROJEKTAVIMO TAISYKLĖS

ŽŪ TPT 09:2014

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Vaisių ir uogų šaldyklų technologinio projektavimo taisyklėse ŽŪ TPT 09:2014 (toliau – Taisyklės) nustatomi pagrindiniai technologiniai reikalavimai projektuojant ir statant dirbtinai šaldomas vaisių ir (arba) uogų saugyklas – šaldyklas (toliau – šaldyklos) maistui skirtiems vaisiams ir (arba) uogoms (toliau – produkcija) tvarkyti (priimti iš sodo, laikyti šaldyklos kamerose sudarant reguliuojamą dujinę aplinką arba be jos, paruošti pardavimui) ir įgyvendinant svarbiausias nuostatas, garantuojančias vaisių ir uogų maistinę kokybę, švarios aplinkos išsaugojimą ir saugų darbą.

2. Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos statybos įstatymu, Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir preparatų įstatymu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. spalio 21 d. nutarimu Nr. 1316 „Dėl normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų normavimo sričių paskirstymo tarp valstybės institucijų“.

3. Taisyklėse vartojamos sąvokos ir jų apibrėžtys:  

3.1. apytakinė ventiliacijaaktyvioji ventiliacija, kai patalpoje recirkuliuojantis oras palaiko vienodą patalpos ir taroje laikomos produkcijos mikroklimatą;

3.2. patalpos mikroklimatas – patalpos temperatūros, oro švaros, apšviestumo, triukšmo ir kitų rodiklių visuma;

3.3. plokščiasis padėklas – daugkartinis mechanizuotai kilnojamas padėklas be sienelių ar ramsčių taroje laikomiems produktams sudėti, laikyti ir vežti;

3.4. santykinis medžiagos drėgnis – drėgmės ir drėgnos medžiagos, kurioje ji yra, masių santykis, reiškiamas procentais arba vieneto dalimis; 

3.5. technologinis koridorius – sandėlio (saugyklos ar kt.) patalpa produkcijai vežti, inžinerinėms komunikacijoms ir įrenginiams įrengti;

3.6. uogų dėžė – rankomis kilnojama dėžė uogoms laikyti;

3.7. uogų dėžių rietuvė – tvarkinga uogų dėžių krūva;

3.8. vaisių ir (arba) uogų šaldyklos kamera (toliau – šaldyklos kamera) – sandari vaisių ir (arba) uogų šaldyklos patalpa, kurioje vaisiai ir (arba) uogos vėsinami oru, palaikomas tam tikras oro drėgnis ir kurioje prireikus reguliuojama dujų aplinka;

3.9. vaisių ir (arba) uogų šaldykla – saugykla su kameromis vaisiams ir (arba) uogoms laikyti vėsinant ir jų kokybei išsaugoti;

3.10. vaisių dėžė – rankomis kilnojama dėžė vaisiams laikyti;

3.11. vaisių dėžių rietuvė – tvarkinga vaisių dėžių krūva;

3.12. vaisių padėklinis konteineris – daugkartinė mechanizuotai kilnojama dėžė vaisiams laikyti ir vežti;

3.13. vaisių padėklinių konteinerių rietuvė (toliau – padėklinių konteinerių rietuvė) – tvarkinga vaisių padėklinių konteinerių krūva;

3.14. ventiliacija – oro keitimas aplinkoje siekiant pagerinti aplinkos kokybę (pašalinti šilumą, perteklinę drėgmę, dujas ir kt.).  

4. Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibūdintos Lietuvos Respublikos licencijuotų sandėlių ir sandėliavimo dokumentų įstatyme ir kituose Taisyklėse paminėtuose teisės aktuose.

 

 

 

 

II. BENDRIEJI ŠALDYKLŲ REIKALAVIMAI

 

5. Šaldyklų statybos vieta turi būti sausa, gruntinis vanduo turi būti ne mažiau kaip 1,0 m gylyje nuo žemės sklypo paviršiaus.

6. Šaldyklų grindys turi būti ne mažiau kaip 0,2 m aukščiau žemės sklypo paviršiaus, be slenksčių tarp patalpų ir technologiškai nebūtino grindų nuolydžio.

7. Šaldyklos ir jų priklausiniai statomi žemės ūkio produkcijos gamybos įmonėse arba ūkininkų ūkiuose, vadovaujantis Specialiųjų žemės ir miško naudojimo sąlygų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. gegužės 12 d. nutarimu Nr. 343 „Dėl Specialiųjų žemės ir miško naudojimo sąlygų patvirtinimo“, reikalavimais.

8. Šaldyklos ir jų priklausiniai turi atitikti Lietuvos Respublikos teisės aktuose: statybos techniniame reglamente STR 2.02.11:2004 „Šaldomieji pastatai ir patalpos“, patvirtintame Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. liepos 5 d. įsakymu Nr. D1-370 „Dėl statybos techninio reglamento STR 2.02.11:2004 patvirtinimo“ (toliau – STR 2.02.11:2004); statybos techniniame reglamente STR 2.02.07:2012 „Sandėliavimo, gamybos ir pramonės statiniai. Pagrindiniai reikalavimai“, patvirtintame Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2012 m. balandžio 23 d. įsakymu Nr. D1-344 „Dėl statybos techninio reglamento 2.02.07:2012 „Sandėliavimo, gamybos ir pramonės statiniai. Pagrindiniai reikalavimai“ patvirtinimo; statybos techniniame reglamente STR 2.03.02:2005 „Gamybos, pramonės ir sandėliavimo statinių sklypų tvarkymas“, patvirtintame Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2005 m. birželio 17 d. įsakymu Nr. D1-309 „Dėl statybos techninio reglamento STR 2.03.02:2005 „Gamybos, pramonės ir sandėliavimo statinių sklypų tvarkymas“, nustatytus reikalavimus.

9. Vieta šaldykloms statyti parenkama atsižvelgiant į vietos inžinerinę infrastruktūrą, jos įrengimo galimybes, technologinių, sanitarinių, aplinkos apsaugos ir priešgaisrinių normų reikalavimus.

10. Šaldyklų darbui turi būti numatytos reikalingos elektros tiekimo sistemos, kiti energetiniai ištekliai, vandens tiekimas technologinėms ir buitinėms reikmėms, produkcijos atliekų ir nuotekų tvarkymo įrenginiai.

11. Šaldyklų ir jų priklausinių teritorija turi būti išlyginta, įrengti apvažiavimo keliai ir aikštelės su danga, atitinkančia naudojamos transporto priemonės masę ir eismo intensyvumą, įrengtas nuotakynas švarioms paviršinėms nuotekoms nutekėti ir užterštoms nuotekoms nukreipti į jų tvarkymo (kaupimo, valymo) įrenginius. Teritorijos paviršiniai vandenys turi būti tvarkomi vadovaujantis Paviršinių nuotekų tvarkymo reglamento, patvirtinto Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. balandžio 2 d. įsakymu Nr. D1-193 „Dėl Paviršinių nuotekų tvarkymo reglamento patvirtinimo“, reikalavimais. Šaldyklų ir jų priklausinių teritorijos aptvėrimo reikalingumą sprendžia statytojas. Licencijuoto sandėlio vaisių šaldyklų ir jų priklausinių teritorija turi būti aptverta.

12. Šaldyklos projektavimo užduotyje turi būti nurodytos sandėliuojamos produkcijos rūšys kiekiai, taip pat reikalavimai, galintys turėti įtakos projektuose priimamiems sprendimams.

13. Šaldyklos projektuojamos vadovaujantis Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos patvirtintais priešgaisrinės apsaugos teisės aktų reikalavimais.

14. Rengiant šaldyklų ir jų priklausinių projektų technologines dalis be šių Taisyklių būtina vadovautis ir kitais teisės aktų reikalavimais.

15. Šaldyklos technologinės paskirties patalpų kategorijos pagal sprogimo ir gaisro pavojų ir aplinkos įvertinimas pagal elektros įrenginių įrengimo reikalavimus nustatomi projekto technologinėje dalyje.

16. Šaldyklose, jų priklausiniuose ir teritorijoje turi būti numatytos priešgaisrinės apsaugos priemonės.

 

III. ŠALDYKLOS IR JŲ PRIKLAUSINIAI

 

17. Šaldyklos ir joms priklausančių statinių ir patalpų sąrašas pateikiamas 1 lentelėje.

 

 

1 lentelė. Šaldyklos ir jos priklausinių sąrašas

Pastatai, patalpos ir įrenginiai

Paskirtis

Gamybinės paskirties

Šaldyklos patalpos:

 

a) šaldyklos kameros

Produkcijai laikyti

b) technologinis koridorius

Produkcijai vežti, inžinerinėms komunikacijoms ir įrenginiams įrengti

c) mikroklimato reguliavimo įrenginių patalpos

Vėdinimo, šaldymo ir oro sudėties reguliavimo įrenginiams montuoti

d) elektros skirstykla

Elektros jėgos įrenginiams valdyti

e) technologinio proceso kontrolės ir matavimo prietaisų patalpa

Automatinio valdymo spintoms ir prietaisams įrengti

Produkcijos priėmimo patalpos

Produkcijai priimti iš transporto priemonių ir perduoti apdorojimui ir laikymui

Produkcijos prekinio paruošimo patalpos, ekspedicija

Produkcijai apdoroti ir paruošti pardavimui

Produkcijos perdirbimo patalpos

Gaminiams gaminti

Atliekų perdirbimo patalpos ir įrenginiai

Pašarams, trąšoms gaminti, perduoti kompostuoti

Laboratorija

Produkcijos kokybės kontrolei

Gamybinės-pagalbinės paskirties

Paruoštos parduoti produkcijos patalpa arba vieta

Parduoti paruoštai produkcijai laikyti

Stoginė arba aikštelė

Tuščioms dėžėms laikyti

Materialinių-techninių medžiagų laikymo patalpos

Atsarginėms detalėms ir medžiagoms laikyti

Techninės priežiūros patalpa

Įrenginių ir krautuvų techninei priežiūrai

Siurblinė, nuotekų valymo įrenginiai

Vandeniui tiekti, nuotekoms tvarkyti

Svarstyklės

Produkcijai sverti

Elektros transformatorinė pastotė

Aprūpinti elektros energija

Pagalbinės paskirties

Administracinės

Administravimui ir gamybos kontrolei

Buitinės

Personalo buities reikmėms tenkinti

 

18. Projektuojamų šaldyklų, jų priklausinių ir įrenginių reikalingas skaičius, plotai ir talpa nustatomi pagal ūkio reikmes ir apskaičiavimus projekto technologinėje dalyje.

19. Licencijuoto sandėlio vaisių saugykloje turi būti įrengta laboratorija vaisių kokybei tikrinti. Neturint savo laboratorijos, turi būti sudaryta sutartis su laboratorija arba paskirtas asmuo, atsakingas už vaisių kokybės nustatymą.

20. Šaldyklų ir jų kamerų talpa neribojama.

21. Šaldyklų pastatuose turi būti numatytos priemonės parduodamai produkcijai pakrauti į transporto priemonę: rampos, krautuvai. Jei rampą numatoma įrengti išorėje, ji turi būti po stogine.

22. Šaldyklų teritorijoje turi būti įrengta aikštelė ir talpyklos buitinėms bei gamybinėms atliekoms surinkti.

 

IV. PATALPŲ PLANAVIMO IR JŲ STATYBINIŲ SPRENDIMŲ

REIKALAVIMAI

 

23. Šaldyklų statinių tūrio, planiniai ir konstrukciniai sprendimai turi sudaryti palankias sąlygas technologiniams reikalavimams įgyvendinti: produkcijai priimti, laikyti, paruošti pardavimui ir krovos darbams atlikti.

24. Produkcijos priėmimo ir prekinio paruošimo patalpos su šaldyklos kameromis turi būti sujungtos technologiniu koridoriumi. Būtinos patalpos apdorojamos ir gatavos produkcijos atsargoms bei tarai (dėžėms, padėkliniams konteineriams) laikyti ne mažiau kaip vieną darbo pamainą. Turi būti numatyta galimybė vienu metu priimti produkciją ir ją išduoti.

25. Į šaldyklų kameras negalima produkcijos krauti per kitas kameras.

26. Padidinto pavojingumo gamybiniai skyriai (šaldymo įrenginių, kai kurių konstrukcijų dujų aplinkos sudarymo įrangos) turi būti atskirose patalpose. Jei nėra kitų reikalavimų, tokiose patalpose turi būti suprojektuotos išėjimo į lauką durys.

27. Šaldymo įrenginių kompresoriai ir pagalbinė įranga (aušintuvai) įrengiama šaldyklos išorėje arba kitoje gerai vėdinamoje šaldyklos vietoje po stogine.

28. Šaldyklų pastatų atitvarinėse konstrukcijose, vartuose, duryse ir dangčiuose neturi būti tuščių ertmių, kad jose negalėtų veistis graužikai. Varstomų langų ir oro paėmimo iš lauko angos turi būti apsaugotos plieniniais tinkleliais.

29. Šaldyklų patalpų ir kamerų poveikis statybinėms konstrukcijoms:

29.1. gelžbetoninėms konstrukcijoms – silpnai agresyvus;

29.2. lengvoms metalinėms konstrukcijoms – vidutiniškai agresyvus.

30. Produkcijos laikymo ir perdirbimo patalpų statybinės konstrukcijos turi būti tinkamos maistinės produkcijos laikymo patalpoms įrengti.

31. Produkcijos priėmimo ir prekinio paruošimo patalpų vartų ir durų matmenis reikia taikyti pagal naudojamos transporto priemonės gabaritus. Vienuose vartuose arba šalia jų turi būti numatytos durys personalui įeiti į šaldyklą.

32. Šaldyklų kamerų, kuriose reguliuojama dujų aplinka, vartuose būtina numatyti duris su stebėjimo langeliu ir jungtimi oro pavyzdžiams paimti.

33. Išėjimo iš šaldyklų kamerų į šiltas patalpas vietas reikia atskirti permatomomis orą ir šilumą stabdančiomis užuolaidomis.

34. Šaldyklų grindys turi būti lygios, neslidžios, atsparios 10 km per valandą greičiu judančios pakrautos transporto priemonės, taip pat valymo ir dezinfekavimo priemonių poveikiui.

35. Šaldyklų sienos ir visi paviršiai, kurie gali liestis su produktais, turi būti švarūs, prieinami valyti, be plyšių ir įdubų, neabsorbuoti dezinfekcinių medžiagų.

36. Šaldyklų atitvaros turi būti taip apšiltintos, kad produkcijos laikymo metu, esant norminei aplinkos temperatūrai ir santykiniam drėgniui, ant patalpų atitvarinių konstrukcijų (denginio, sienų) nesusidarytų kondensatas. Sienos ir denginys (lubos) turi būti lengvai valomos.

37. Durys turi būti sandarios, varstomi langai produkcijos prekinio paruošimo ir kitose pagalbinėse patalpose turi būti su tinkleliais.

38. Apskaičiuojant šaldyklos kamerų atitvarinių konstrukcijų šilumos laidumą bei parenkant (šaldymo, vėdinimo) inžinerinę įrangą svarbu vadovautis 2 lentelėje pateiktais duomenimis, tačiau visais atvejais jų reikšmės neturi būti mažesnės, negu nurodyta STR 2.02.11:2004 reikalavimuose.

 

2 lentelė. Šaldyklų kamerų vidaus oro ir atitvarų paviršių duomenys atitvarinių konstrukcijų šilumos laidumui skaičiuoti

 

 

Produkcijos rūšis

Patalpos oro santykinis drėgnis, proc.

Temperatūra, oC

patalpos oro

rasos taško temperatūra paviršiuose

sienų

lubų

Obuoliai

90

+2

+0,2

0,8

Vynuogės

90

+2

+0,2

0,8

 

39. Skaičiuojamąja vidaus oro temperatūra laikoma: produkcijos prekinio paruošimo patalpose +8–+12 oC; automatikos skydinėse +16 oC; elektros skirstyklose, ventiliacinėse kamerose, produkcijos išdavimo patalpose, taip pat atvežtos žaliavos ir paruoštos parduoti produkcijos patalpose +5 oC.

40. Šaldyklos projekto technologinėje dalyje turi būti nurodytas produkcijai laikyti ir vežti naudojamos taros tipas ir reikalingas skaičius. Būtina numatyti vietą tarai remontuoti ir stoginę arba aikštelę jai laikyti rietuvėse.

 

 

 

V. PRODUKCIJOS LAIKYMO REIKALAVIMAI

 

41. Natūralūs ilgai laikomi tik vaisiai ir vynuogės.

42. Ilgam laikymui skirti vaisiai, atsižvelgiant į jų fizines savybes, atrenkami nuimant derlių ir sudedami į padėklinius konteinerius arba dėžes. Uogos trumpam laikymui dedamos tik į dėžes.

43. Šaldyklos kameros turi būti įrengtos taip, kad palaikant optimalų režimą produkcijos sluoksnyje, laikymo metu būtų patiriami mažiausi nuostoliai. 

44. Skirtingų botaninių rūšių vaisiai ilgam laikymui turi būti kraunami į atskirą patalpą. Skirtingų rūšių produkciją vienoje patalpoje galima laikyti tik esant vienodiems jos laikymo temperatūros, drėgmės bei aplinkos dujų režimams. Negalima vienoje patalpoje laikyti vaisių ir vynuogių, taip pat skirtingų rūšių produkcijos, skleidžiančios stiprų aromatą.

45. Prieš pardavimą atliekamas galutinis produkcijos prekinis paruošimas: produkcija plaunama, rūšiuojama, kalibruojama, pakuojama ir kt.

46. Vaisių ir uogų laikymo būdas pasirenkamas įvertinus vietos sąlygas: produkcijos fizines savybes, transportavimo, pakrovimo ir iškrovimo priemones, paruošimą laikymui ir pardavimui.

47. Šaldyklos kameroje taroje rietuvėse laikomos produkcijos vidutinis tankis pateiktas 3 lentelėje.

 

3 lentelė. Šaldyklos kameroje taroje rietuvėse laikomos produkcijos vidutinis tankis

 

Krovinio rūšis

Vidutinis produkcijos tankis, t/m3

Medinės obuolių ir kriaušių dėžės

0,36

Kai kraunama ant plokščiųjų padėklų

Medinės obuolių ir kriaušių dėžės

0,34

Vynuogių dėžės

0,30

Kai kraunama padėkliniais konteineriais

Obuoliai ir kriaušės

0,45

 

48. Projekte turi būti nurodyta sąlyginė šaldyklos kameros talpa skaičiuojant 0,35 t produkcijos 1 m3 rietuvės naudingo tūrio.

49. Šaldyklos kameros vidutinis lyginamasis tūris, būtinas norint patalpinti 1 t taroje laikomos produkcijos, pateikiamas 4 lentelėje.

 

4 lentelė. Šaldyklos kameros vidutinis lyginamasis tūris, būtinas norint patalpinti 1 t taroje laikomos produkcijos

 

Produkcijos rūšis

Vidutinis lyginamasis tūris, m3/t

Obuoliai

4,0–5,5

Kriaušės

5,5–6,5

Vyšnios, trešnės

5,5–6,0

Slyvos

6,0–6,5

Abrikosai, persikai

7,0–8,0

Vynuogės

9,0–10,0

 

50. Saugus produkcijos taroje laikymo aukštis rietuvėse priklauso nuo taros konstrukcijos ir krovos priemonių techninių charakteristikų.

51. Jei nėra kitų reikalavimų, vaisių padėkliniai konteineriai šaldyklos kamerose kraunami į rietuves iki 7,2 m aukščio, produkcijos apdorojimo vietose jie sukraunami į rietuves 2–3 aukštais.

52. Šaldyklos kamerų plotas nustatomas pagal padėklinių konteinerių arba plokščiųjų padėklų su dėžėmis rietuvių užimamą plotą, įvertinus tarpus tarp jų.

53. Tuščiai tarai laikyti rietuvėse, įskaitant takus, pasirenkamas 20 proc. didesnis plotas nei jos užima.

54. Mažiausi atstumai tarp produkcijos dėžių rietuvių, padėklinių konteinerių rietuvių ir nuo jų iki atitvarinių konstrukcijų ir šaldymo įrenginių pateikti 5 lentelėje.

 

5 lentelė. Mažiausi atstumai tarp produkcijos dėžių rietuvių, padėklinių konteinerių rietuvių ir nuo jų iki atitvarinių konstrukcijų ir šaldymo įrenginių

 

 

Pavadinimas

Šaldyklos kamerose*, ne mažiau kaip, cm

Nuo dėžių ir padėklinių konteinerių rietuvės iki sienos, patalpos šonuose (pagal oro srautą) (laikymo metu užsandarinti)

20

Nuo dėžių ir padėklinių konteinerių rietuvės iki sienos patalpos galuose (pagal oro srautą)

80**

Nuo dėžių ir padėklinių konteinerių rietuvės viršaus iki lubų

50–130

Nuo dėžių ir padėklinių konteinerių rietuvės viršaus iki šaldymo įrenginių garintuvo apačios

30

Atstumai tarp dėžių ir padėklinių konteinerių rietuvių:

 

tarp dėžių eilių rietuvėje

2

tarp dėžių rietuvių (laikymo metu užsandarinti)

60****

tarp padėklinių konteinerių eilių rietuvėje

10

tarp padėklinių konteinerių dviejų eilių rietuvių

60***

tarp padėklinių konteinerių rietuvių (laikymo metu užsandarinti)

60****

* ir kamerose, kuriose reguliuojama dujų aplinka;

** statant garintuvus kamerose prie sienų, tarp sienos ir garintuvo palikti ne mažiau kaip 80 cm tarpą oro cirkuliacijai;

*** licencijuotuose sandėliuose;

**** patalpoje numatomas ne daugiau kaip vienas tarpas tarp rietuvių, kuris laikymo metu užsandarinamas. Nepaliekant tarpo tarp rietuvių turi būti numatytas kitas būdas rietuvėje laikomai produkcijai saugiai kontroliuoti

 

 

55. Projektuojant licencijuotų sandėlių vaisių saugyklas būtina vadovautis Licencijuoto sandėlio vaisių saugyklų techniniu reglamentu, patvirtintu Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2004 m. spalio 22 d. įsakymu Nr. 3D-570 „Dėl bulvių, daržovių ir vaisių sandėlio veiklos licencijavimo dokumentų patvirtinimo“.

56. Laikant produkciją taroje, laikymo patalpoje prie vartų būtina palikti aikštelę mechanizmams manevruoti. Šioje aikštelėje laikomi produkcijos kontroliniai pavyzdžiai imami baigus į patalpą krauti produkciją.

VI. ŠALDYKLŲ MIKROKLIMATAS

 

57. Optimalios produkcijos laikymo sąlygos licencijuotų ir nelicencijuotų sandėlių šaldyklose pateiktos 6 lentelėje.

 

6 lentelė. Optimalios produkcijos laikymo sąlygos šaldyklose

 

 

Produkcijos pavadinimas

Laikymo sąlygos**

 

Laikymo trukmė, paromis

šaldyklos kamerose, kuriose dirbtinai vėsinamas oras

reguliuojamos dujų aplinkos sudėtis, proc.

temperatūra, oC

santykinis drėgnis, proc.

deguonis

anglies dioksidas

azotas

Obuoliai*

0–+2

90–95

2–3

2–3

94–96

180–270

Kriaušės*

–1–+1

90–95

2–3

1–2

95–97

120–180

Slyvos*

–0,5–+1

90–95

2

0,5–1

97

50–90

Spanguolės*

0–+2

90–95

 

 

 

 

Svarainiai*

0–+1

90–95

 

 

 

 

Vynuogės

0–±0,5

90–95

3

3

94

120–210

Vyšnios, trešnės

0–±0,5

95–98

3

3

94

50–60

Abrikosai, persikai

0–±0,5

95–98

3

2–3

94–95

30–45

Braškės, avietės

0–±0,5

85–90

 

 

 

 

Serbentai

0–±0,5

85–95

 

 

 

 

* ir licencijuotuose sandėliuose;

** veislių kūrimo ir tyrimo įstaigos gali nurodyti kitus vaisių ir uogų laikymo temperatūros, drėgnio ir dujų aplinkos režimo parametrus.

 

58. Kiekvienos veislės vaisių ir uogų optimalios laikymo sąlygos gali skirtis ir turi būti parinktos individualiai.

59. Šaldyklos kameros prieš priimant produkciją turi būti atšaldytos iki tos rūšies vaisiams ir (arba) uogoms laikyti reikiamos temperatūros.

60. Šaldymo sistema turi būti įrengta taip, kad būtų galima greitai atvėsinti sudėtą į šaldyklos kamerą produkciją ir laikymo metu palaikyti optimalią temperatūrą ir santykinį oro drėgnį.

61. Temperatūros skirtumai šaldyklos kamerose produkcijos laikymo metu turi būti ne didesni kaip ±0,3 oC.

62. Vaisiai laikomi dėžėse arba padėkliniuose konteineriuose, uogos – dėžėse. Vaisių ir uogų dėžės turi būti dedamos ant plokščiųjų padėklų, neleidžiama jų dėti ant šaldyklos kameros grindų.

63. Šaldyklos kamera turi būti pripildoma per 3–4 dienas. Laikymo metu ji turi būti pilna, kad būtų užtikrintas optimalus santykinio drėgnio režimas.

64. Šaldyklos kamerose turi būti temperatūros, santykinio drėgnio ir reguliuojamų dujų koncentracijos matavimo įranga. Termometrai turi būti nuotoliniai, elektroniniai. Temperatūros ir drėgnio jutikliai dedami prie garintuvų, produkcijos rietuvės viršutinio aukšto centre (įleidus 0,3–0,5 m į produkciją) ir 0,5 m aukštyje nuo grindų šaldyklos kameros gale. Temperatūrų skirtumai visose šaldyklos kameros dalyse turi būti ne didesni kaip ±0,5 oC. Šaldyklos kameros temperatūros kontrolei arčiau garintuvų prie produkcijos dedami indai su vandeniu.

65. Šaldyklos kamerose, kuriose reguliuojama dujų aplinka, kiekvienai vaisių rūšiai ir veislei parenkama optimali deguonies ir anglies dioksido koncentracija. Ji turi būti palaikoma pastovi ir laikymo metu negali kisti daugiau kaip ±0,5 proc.

66. Laikant produkciją reguliuojamoje dujų aplinkoje, užpildytos šaldymo kameros hermetiškai uždaromos ir nustatomas reikalingas temperatūros ir dujų režimas.

 

VII. REIKALAVIMAI ŠALDYMO SISTEMOMS

 

67. Šaldyklose, kuriose įrengti dirbtinio oro vėsinimo įrenginiai, turi būti numatyta galimybė panaudoti šaltesnį aplinkos orą produkcijai vėsinti.

68. Oro vėsinimo sistema šaldyklose skirta pašalinti šilumai, susidarančiai iš laikomos produkcijos (fiziologinės ir sukauptos šilumos), taros, atitvarų, išskiriamos elektros variklių, apšvietimo, tiekiamos per ventiliaciją su aplinkos oru, patenkančios pro atidaromas duris, išskiriamos šaldyklų kamerose dirbančių žmonių.

69. Į šaldyklos kameras (naudojant dirbtinio oro vėsinimo įrenginius) pakrauta produkcija turi būti atvėsinta ne ilgiau kaip per 24 val.

70. Išsiskirianti šiluma ventiliatoriui suspaudžiant orą Q, kW apskaičiuojama pagal lygtį:

 

Q = 0,001,                                        

čia:          P – ventiliatoriaus sukuriamas oro slėgis, Pa;

L – pučiamas oro srautas, m3/s;

η – ventiliatoriaus naudingumo koeficientas.

 

71. Parenkant šaldymo kompresorius būtina vadovautis šiluminiais apskaičiavimais pridedant gamybos nuostolius: decentralizuotai sistemai – 3 proc., centralizuotai su tiesioginio šaldymo sistema – 7 proc., centralizuotai su tarpiniu šaltnešiu – 12 proc. Skaičiuojamasis kompresorių darbo laikas – 18–22 val. per parą.

72. Centralizuotose šaldymo sistemose turi būti statomi ne mažiau kaip du kompresoriai. Decentralizuotose šaldymo sistemose leidžiama statyti vieną kompresorių.

73. Garintuvai kabinami šaldyklos kamerose arba statomi ventiliacijos sistemos ortakyje už šaldyklos kameros naudingosios talpos ribų.

74. Laikant produkciją taroje šaldyklos kamerose, kuriose įrengta apytakinė ventiliacija, oro srauto greitis šaldyklos kameros tolimiausioje nuo ventiliatoriaus vietoje turi būti ne mažesnis kaip 0,2 m/s. Greito produkcijos atvėsinimo kamerose (jei jos numatomos) oro greitis tarp dėžių arba padėklinių konteinerių 1,5–3,0 m/s.

75. Apskaičiuojant garintuvų šilumos perdavimo paviršių plotą laikoma, kad produkcijos atvėsinimo metu šaltnešio virimo ir kameros oro temperatūrų skirtumas būtų 5–6 oC, laikymo metu – 3–5 oC.

76. Oro judėjimas šaldyklos kameroje, skaičiuojant pagal neužkrautos patalpos dalį, atvėsinimo metu turi būti 30–40 kartų per valandą, laikymo metu – 10–20 kartų per valandą.

77. Įrengiant, eksploatuojant, atliekant techninę priežiūrą, remontuojant ir išmontuojant šaldymo įrangą ir sistemas, turinčias ozono sluoksnį ardančių medžiagų ir tam tikrų fluorintų šiltnamio efektą sukeliančių dujų, privaloma laikytis 2009 m. rugsėjo 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1005/2009 dėl ozono sluoksnį ardančių medžiagų (OL 2009 L 286, p. 1), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2013 m. lapkričio 4 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 1088/2013 (OL 2013 L 293, p. 29), 2006 m. gegužės 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 842/2006 dėl tam tikrų fluorintų šiltnamio efektą sukeliančių dujų (OL 2006 L 161, p. 1), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2008 m. spalio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1137/2008 (OL 2008 L 311, p. 1) ir kitų teisės aktų reikalavimų.

 

VIII. MIKROKLIMATO SUDARYMO IR REGULIAVIMO BŪDAI IR SISTEMOS

 

78. Šaldyklose sudaroma ir palaikoma saugomai produkcijai kokybiškai išlaikyti tinkama aplinka, t. y.:

78.1. dirbtinis ar natūralus tiekiamo į vėdinimo sistemą oro vėsinimas;

78.2. tiekiamo oro drėkinimas;

78.3. dujų sudėties palaikymo aplinkoje valdymas.

79. Laikant produkciją taroje mikroklimatas palaikomas naudojant apytakinę ventiliaciją.

80. Apytakinė ventiliacijos sistema turi palaikyti intensyvų oro judėjimą visoje patalpoje ir prireikus tiekti į produkcijos laikymo patalpą reikiamos temperatūros bei reikiamo santykinio drėgnio lauko arba lauko ir vidaus oro mišinio srautą.

81. Į šaldyklos kameras, kuriose oras vėsinamas natūraliu arba dirbtiniu būdu, tiekiamo lauko oro srautas turi būti ne mažesnis kaip 10 m3/(t·h) laikomos produkcijos ir vidutinė oro apykaita su aplinka per parą 3–4 kartus didesnė nei patalpos tūris.

82. Produkcijos vidutinės šiluminės ir fizinės savybės pateiktos 7 lentelėje.

 

7 lentelė. Produkcijos vidutinės šiluminės ir fizinės savybės

 

 

Produkcijos rūšis

Savitoji šiluminė talpa, kJ/(kg·K)

Užšalimo temperatūra, oC

Produkcijos tankis, kg/m3

Obuoliai

3,77

–2,0

520

Kriaušės

3,69

–2,3

600

Vynuogės

3,56

–2,3

420

Vyšnios

3,52

–2,5

700

Trešnės

3,65

–2,5

700

Slyvos

3,69

–1,7

620

Abrikosai

3,52

–2,5

550

Persikai

3,85

–1,5

550

 

 

83. Taros šiluminės ir fizinės savybės pateiktos 8 lentelėje.

 

8 lentelė. Taros šiluminės ir fizinės savybės

 

 

Medžiaga

 

Tankis, kg/m3

Savitoji šiluminė talpa, kJ/(kg·K)

Medis

550

2,51

Plastmasė

920 (800–2200)

1,34 putplastis

Stiklas

2500–2700

0,840

Popierius

700–1200

1,50

Plienas

7850

0,482

 

84. Produkcijos išskiriama šiluma pateikiama 9 lentelėje.

 

9 lentelė. Produkcijos išskiriama šiluma

 

 

Produkcijos rūšis

Atvėsinimo periodas

Laikymo periodas

išskiria šilumos, W/t

išskiria šilumos, W/t

Obuoliai

39,8

19,3

Kriaušės

50,9

9,5

Vynuogės

94,0

13,0

Vyšnios, trešnės

128,9

17,3

Slyvos

105,6

18,8

Abrikosai, persikai

130,3

23,6

 

85. Vaisių ir uogų kvėpavimo intensyvumas laikymo metu esant 0 oC temperatūrai pateiktas 10 lentelėje.

 

10 lentelė. Vaisių ir uogų kvėpavimo intensyvumas, esant 0 oC temperatūrai

 

Produkcijos rūšis

Dujų išskyrimo vidutinės reikšmės

dm3 CO2/(t·h)

b= 1/oC

Obuoliai

2,24

0,0932

Kriaušės

2,35

0,1136

Vynuogės

2,05

0,1140

Vyšnios

3,23

0,1338

Persikai

4,40

0,1139

Slyvos

3,52

0,1149

Bananai

3,66

0,0794

Apelsinai

1,98

0,0733

Braškės

8,38

0,0942

Gervuogės

11,54

0,1230

Avietės

13,76

0,1345

Juodieji serbentai

5,11

0,1903

 

86. Laikant kitoje temperatūroje kvėpavimo intensyvumas skaičiuojamas pagal Goro lygtį:

,

čia: qo – kvėpavimo intensyvumas, esant 0 oC temperatūrai, dm3 CO2/(t·h);

b – temperatūros koeficientas, 1/oC;

e – natūrinio logaritmo pagrindas e=2,718;

t – laikymo temperatūra, oC.

 

87. Pusiausvirasis taros drėgnis procentais nuo medienos sausosios masės pateiktas 11 lentelėje.

 

11 lentelė. Pusiausvirasis taros drėgnis procentais nuo medienos sausosios masės

 

Santykinis oro drėgnis, proc.

Temperatūra, oC

–5

0

5

10

15

20

Pusiausvirasis dėžių drėgnis, proc.

20

4,8

4,7

4,6

4,5

4,4

4,3

30

6,5

6,3

6,2

6,1

6,0

5,9

40

8,3

8,2

8,1

8,0

7,8

7,6

50

9,8

9,6

9,4

9,2

9,1

9,0

60

11,7

11,3

11,0

10,8

10,6

10,5

70

13,8

13,7

13,4

13,2

13,1

13,0

80

17,7

17,5

17,2

17,0

16,7

16,3

90

21,5

21,0

20,6

20,6

20,3

20,1

100

29,8

29,0

28,5

28,5

28,3

28,3

 

88. Produkcijos trumpo laikymo terminai, siekiant neprarasti kokybės, pateikti 12 lentelėje.

 

12 lentelė. Produkcijos trumpo laikymo terminai

 

 

Produkcijos rūšis

Laikymo trukmė

 

nešaldant, valandomis

šaldant (0–+5 oC), paromis

Obuoliai (vasarinių veislių)

48

4–10

Kriaušės (vasarinių veislių)

48

4–7

Vyšnios

12

7

Trešnės

24

7

Abrikosai

12

2–5

Slyvos

24

10

Avietės

4

2

Juodieji serbentai

24

3–5

Agrastai

24–48

3–5

Vynuogės

6

4–5

 

89. Apskaičiuojant šaldyklos šilumos balansą įvairiais laikymo laikotarpiais, turi būti įvertinta: šiluma, patenkanti į šaldyklos kameras su įvežama produkcija ir tara, dirbančių įrenginių ir žmonių išskiriama šiluma, šiluma, pritekanti per atitvarines konstrukcijas ir gruntą, patenkanti vėdinant kameras ir produkcijai kvėpuojant išskiriama šiluma.

90. Šaldyklos kamerų ventiliacijos sistemomis tiekiamas oras drėkinamas išpurškiant vandens rūką arba pučiant orą pro drėgną poringą pertvarą.

 

IX. REGULIUOJAMOJI DUJŲ APLINKA

 

91. Ilgalaikiam laikymui skirti vaisiai laikomi reguliuojamoje dujų aplinkoje, sudaromoje natūraliu arba dirbtiniu būdu, kurioje:

91.1. konservuojami veikiant vienam aplinkos dujų mišinio veiksniui, kai kameros aplinkoje anglies dvideginio koncentracija padidinama iki 1–6 proc., skaičiuojant nuo bendro 21 proc. deguonies ir anglies dvideginio mišinio kiekio. Šiuo atveju konservuoja tik CO2 dujos. Likusi O2 dujų koncentracija yra per didelė, kad konservuotų;

91.2. konservuojami veikiant vienam aplinkos dujų mišinio veiksniui, kai kameros aplinkoje deguonies kiekis sumažinamas iki 2–3 proc., o anglies dvideginio kiekis nekeičiamas. Šiuo atveju konservuoja tik O2 dujos, kurios pakeičiamos N2 dujomis;

91.3. konservuojami veikiant dviem aplinkos dujų mišinio veiksniams, kai kameros aplinkoje bendra CO2 ir O2 dujų koncentracija sudaro nuo 5 iki 10 proc. viso aplinkos oro (CO2 koncentracija padidinama iki 1–5 proc., O2 koncentracija sumažinama iki 3–5 proc.). Šiuo atveju konservuoja abejos dujos.

92. Laikomai produkcijos rūšiai ir veislei nustatyti reguliuojamos aplinkos oro O2 ir CO2 koncentracijos nukrypimai neturi viršyti ±0,5 proc.

93. Šaldyklos kamerų sandarumas nurodomas 13 lentelėje.

 

13 lentelė. Šaldyklos kamerų sandarumas

 

 

Dujų aplinkos režimas

 

Matavimo vienetai

Aplinkos sudarymo ir reguliavimo būdas

natūralus (produkcijos kvėpavimo būdu)

dirbtinis (dujų generatoriais)

Oro laidumas

m3/(m2·min·Pa)

1,4∙10-7

7,0∙10-7

Slėgio kritimo nuo 250 Pa iki 50 Pa laikas

min.

35,0

9,0

 

94. Šaldyklos kamerose reikiamą dujų aplinką galima sudaryti natūraliai produkcijai kvėpuojant, tačiau šiuo būdu reikiama dujų aplinka turi būti pasiekiama ne ilgiau kaip per 500 val.

95. Natūraliai sudaryta dujų aplinka šaldyklos kamerose turi būti tikrinama du kartus per parą, kamerose, kuriose dirbtinai sudaroma dujų aplinka – du kartus per pamainą.

96. Apskaičiuojant šaldyklų kamerų šilumos režimą būtina įvertinti šilumos kiekį, patenkantį į kamerą iš dujų aplinkos sudarymo generatorių.

97. Šaldyklų kamerose, kur produkcija konservuojama veikiant dviem aplinkos dujų mišinio veiksniams, dujų sudėties reguliavimas vėdinant išorės oru negalimas. Anglies dvideginio pertekliaus šalinimas galimas tik jį adsorbuojant arba absorbuojant.

98. Šaldyklų kamerose, kuriose produkcija konservuojama veikiant vienam aplinkos dujų mišinio veiksniui, anglies dvideginio perteklius gali būti šalinamas vėdinant išorės oru iki 1 proc. per valandą.

99. Šaldyklų kamerose turi būti įrengta vėdinimo sistema kameroms prieš iškraunant produkciją vėdinti ir oro sudėčiai jose normalizuoti.

 

X. VANDENS TIEKIMO IR NUOTEKŲ ŠALINIMO REIKALAVIMAI

 

100. Šaldyklose ir jų priklausiniuose, atsižvelgiant į naudojamą technologiją, turi būti įrengtos vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo sistemos. Projektuojant vandens tiekimo ir nuotekų šalinimo sistemas būtina vadovautis STR 2.02.11:2004 ir Nuotekų tvarkymo reglamento, patvirtinto Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2006 m. gegužės 17 d. įsakymu Nr. D1-236 „Dėl Nuotekų tvarkymo reglamento patvirtinimo“ (toliau – Nuotekų tvarkymo reglamentas), reikalavimais.

101. Produkcijai plauti turi būti naudojamas geriamasis vanduo. Vandens reikmė parenkama pagal naudojamų įrenginių technines charakteristikas.

102. Vidutinis plovimo nuotekų užteršimas skendinčiosiomis medžiagomis ir jų dumblo tankis: 

102.1. grindų, taros ir transporto priemonių plovimo – 500 mg/l;

102.2. produkcijos plovimo nuotekos – 1200–2700 mg/l;

102.3. dumblo nuosėdų tankis – 1,5 t/m3.

103. Produkcijos prekinio paruošimo patalpose grindims, tarai ir transporto priemonėms plauti naudojamas šaltas vanduo. Grindys plaunamos pasibaigus pamainai. Plovimui sunaudojama vandens 3 l/m2 grindų ploto. Vienam grindų plovimo nuotekų surinkimo šulinėliui skiriama ne daugiau kaip 200 m2 grindų ploto. Grindų nuolydis į surinkimo šulinėlio pusę – 0,01.

104. Prie šaldyklų privaloma įrengti plovyklą tarai ir transporto priemonėms plauti.

105. Produkcijos prekinio paruošimo technologiniams įrenginiams plauti turi būti naudojamas pašildytas iki 40 oC vanduo. Įrenginiai plaunami pasibaigus pamainai.

106. Buitinės nuotekos iš tualetų, dušų ir praustuvų turi būti šalinamos atskiru nuotakynu.

107. Nuotekos turi būti tvarkomos vadovaujantis Nuotekų tvarkymo reglamento reikalavimais.

108. Personalo buities reikmėms per pamainą kiekvienam darbuotojui reikia skirti po 50 l šalto ir 20 l karšto 50–75 oC vandens.

109. Vaisių ir (arba) uogų apdorojimo atliekos (pvz., lapai, šakelės, ir kt. augalinės atliekos, dumblas) tvarkomos vadovaujantis Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatyme ir kituose teisės aktuose nustatytais reikalavimais.

 

XI. PATALPŲ APŠVIETIMO REIKALAVIMAI

 

110. Projektuojant šaldyklų pastatų patalpų apšvietimą reikia vadovautis Lietuvos higienos normos HN 98:2000 „Natūralus ir dirbtinis darbo vietų apšvietimas. Apšvietos ribinės vertės ir bendrieji matavimo reikalavimai“, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 24 d. įsakymu Nr. 277 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 98:2000 „Natūralus ir dirbtinis darbo vietų apšvietimas. Apšvietos ribinės vertės ir bendrieji matavimo reikalavimai“, reikalavimais.

111. Šaldyklos kameroms natūralus apšvietimas nenaudotinas. Kitų patalpų natūralios apšvietos koeficientai nurodyti 14 lentelėje.

 

14 lentelė. Šaldyklų patalpų natūralios apšvietos koeficientai, procentais

 

 

Patalpos pavadinimas

Natūralios apšvietos koeficientas, proc.

 

Normuojamas paviršius

viršutinis arba kombinuotasis apšvietimas

šoninis apšvietimas

 

Produkcijos prekinio paruošimo patalpa

3

1

grindys

Oro vėsintuvų patalpa

nenormuojama

Kompresorinė, dujų aplinkos sudarymo įrenginių patalpa

3

1

grindys

 

112. Produkcijos prekinio paruošimo patalpose leidžiama įrengti mišrųjį (natūralų ir dirbtinį) apšvietimą. Dirbtinė, bendroji ir vietinė darbo vietų apšvieta – 200 lx. Bendroji patalpų dirbtinė apšvieta pateikta 15 lentelėje.

 

15 lentelė. Bendroji patalpų dirbtinė apšvieta

 

Patalpos pavadinimas

Normuojamas apšvietimo paviršius

Kaitrinės lempos

Dujinio išlydžio lempos

apšvieta, lx

atsargos koeficientas

apšvieta, lx

atsargos koeficientas

Šaldyklos kamera

grindys

10–20

1,5

-

-

Produkcijos prekinio paruošimo patalpa

grindys

-

-

150

1,3

Oro vėsintuvų, ventiliatorių patalpos

grindys

20

1,4

-

-

Koridoriai, vestibiuliai

grindys

30

1,5

76

-

Buitinės patalpos

grindys

-

-

50

1,4

Krovos platformos

grindys

50

1,4

150

1,6

Įrenginių, svėrimo patalpos

grindys

75

1,4

-

-

Laboratorija

0,8 m nuo grindų

150

1,3

200

1,5

 

113. Šaltose produkcijos laikymo patalpose apšvietimui naudotinos šiai aplinkai pritaikytos lempos.

114. Pagal numatytą technologinį procesą šaldyklose reikia numatyti elektros kištukinius lizdus su srovės nuotekio kontrole ir mechanine fiksacija kilnojamiems elektros galios ėmimo įrenginiams prijungti.

115. Pakrovimo aikštelėse, vėdinimo įrangos kamerose, skydinėse ir technologiniuose koridoriuose būtina įrengti pažemintą 12–36 V elektros apšvietimo įtampą įrenginių priežiūros ir remonto darbams.

116. Šaldymo ir dujų aplinkos sudarymo įrenginių patalpose reikia įrengti avarinį apšvietimą.

117. Visose gamybinėse patalpose, kuriose tvarkoma produkcija, būtina numatyti priemones, kad sudužus apšvietimo lempoms jų stiklai nepatektų ant produkcijos.

 

XII. TECHNOLOGINIO PROCESO MECHANIZAVIMO IR AUTOMATIZAVIMO REIKALAVIMAI

 

118. Technologinio proceso mechanizavimo įrenginių našumo koeficientas – 0,8.

119. Parenkant mechanizavimo priemones apdorojama produkcija turi būti apsaugota nuo pažeidimų ir transportavimo nuostolių:

119.1. transportavimo sistemose produkcijai krentant daugiau kaip 0,3 m reikia numatyti priemones, ribojančias kritimo energiją;

119.2. latakų ir kaupimo talpyklų kūginių dugnų paviršių reikia padengti patvariomis, elastingomis medžiagomis, kurių trinties koeficientas mažas.

120. Juostiniai transporteriai, atsižvelgiant į juostos paviršiaus konstrukciją, gali būti įrengiami su ne didesniu kaip 18o nuolydžiu. Didesnio nuolydžio transporteriuose juostos paviršiuje turi būti numatytos priemonės, apsaugančios krovinį nuo slydimo.

121. Įrengiant stacionarius transporterius turi būti numatyta:

121.1. ne mažiau kaip 0,8 m takas iš tos transporterio pusės, kurioje dirba žmonės, iš kitos pusės paliekamas ne mažesnis kaip 0,3 m tarpas. Galimas vietinis jo susiaurinimas iki 0,15 m;

121.2. tarp dviejų lygiagrečiai pastatytų transporterių turi būti paliktas ne mažesnis kaip 0,8 m pločio tarpas;

121.3. transporterių pavarai ir juostos tempimo mechanizmui prižiūrėti iš vieno šono ir galo turi būti paliekamas 0,8 m pločio tarpas.

122. Technologinės linijos produkcijai apdoroti turi būti statomos:

122.1. paliekant ne mažesnį kaip 1,8 m tarpą tarp gretimų technologinių linijų įrenginių;

122.2. projektuojant važiavimo takus tarp technologinių linijų krautuvų ar kitų transporto priemonių, atstumas parenkamas pagal naudojamą transporto priemonę;

122.3. nuo technologinių įrenginių iki sienos turi būti paliktas ne mažesnis kaip 0,8 m tarpas, o ten įrengus darbo vietas, tarpas turi būti padidintas iki 1,4 m;

122.4. įrenginiai su keičiamais mazgais turi būti pastatyti taip, kad būtų patogu juos keisti.

123. Produkcijos prekinio paruošimo patalpa ir technologinis koridorius turi būti ne žemesni kaip 3,6 m; technologinio koridoriaus plotis prie vienpusio judėjimo – 0,8 m didesnis už pakrautos transporto priemonės plotį; prie dvipusio judėjimo – 1,5 m didesnis už dvigubą pakrautos transporto priemonės plotį.

124. Stacionariose produkcijos apdorojimo technologinėse linijose turi būti numatyta:

124.1. nuotolinis įrenginių ir mechanizmų elektros variklių paleidimas ir sustabdymas iš bendro valdymo pulto;

124.2. avarinis įrenginių ir mechanizmų sustabdymas jų darbo vietoje;

124.3. nuotolinė elektros variklių kontrolė (įjungtas, sustabdytas);

124.4. įrenginių ir mechanizmų paleidimas produkcijos srautui priešinga kryptimi;

124.5. automatinis įrenginių ir mechanizmų sustabdymas sustojus vienam įrenginiui arba mechanizmui, technologinėje linijoje;

124.6. galimybė nepaleisti bet kurio įrenginio ir mechanizmo iš valdymo pulto be įspėjamojo garsinio signalo, kuris turi skirtis nuo avarinio signalo;

124.7. galimybė neblokuojant valdyti bet kurio įrenginio elektros variklius.

125. Šaldyklos technologinio proceso automatizavimo priemonės (automatinė mikroklimato parametrų kontrolė ir reguliavimas, priešgaisrinė signalizacija, įrenginių apsauga, blokavimas ir nuotolinis valdymas) turi užtikrinti:

125.1. automatiniu režimu dirbančių įrenginių nustatytų parametrų palaikymą;

125.2. įrenginių darbo patikimumą;

125.3. vėdinimo ir šaldymo sistemų išjungimą priešgaisrinės apsaugos sistemoms aptikus gaisrą;

125.4. darbo režimų kontrolę;

125.5. energijos taupymą;

125.6. priverstinės ventiliacijos įjungimą suveikus dujų sudėties stebėjimo arba avarinei signalizacijai šaldyklos patalpose;

125.7. šaltnešio kontrolę šaldymo įrenginiuose;

125.8. periodinį garintuvų atitirpinimą;

125.9. oro ir nesikondensuojančių dujų pašalinimą iš šaldymo įrenginių;

125.10. šaldyklos kamerose, kuriose reguliuojama dujų aplinka, nuotolinį dujų aplinkos sudėties stebėjimą ir reguliavimą.

126. Šaldyklos kamerose mikroklimato parametrų kontrolė turi būti nuotolinė.

127. Automatinio valdymo sistemose svarbu numatyti:

127.1. rankinio valdymo galimybę derinant įrenginius;

127.2. įrenginių darbo šviesinę signalizaciją;

127.3. automatinį nustatytų mikroklimato parametrų palaikymą;

127.4. signalizaciją, pranešančią apie nukrypimus nuo nustatytų parametrų;

127.5. apsaugą nuo produkcijos sušaldymo;

127.6. galimybę nustatyti kitokius parametrus laikant įvairių rūšių produkciją.

128. Kiekvienos vėdinimo sistemos mikroklimato parametrai turi būti reguliuojami.

129. Šaldyklos kamerose turi būti temperatūros, santykinio drėgnio ir anglies dvideginio matavimo įranga. Matuojama produkcijos sluoksnio ir kameros oro temperatūra ir santykinis drėgnis. Termometrai turi būti nuotoliniai, elektroniniai. Mikroklimato parametrų jutikliai (jei nėra kitų reikalavimų) turi būti įrengti kameros galuose ir viduryje:

129.1. prie garintuvų ir šilumokaičių termometrai įrengiami 0,5 m atstumu nuo lubų, priešingame šaldyklos kameros gale – 0,5 m aukštyje nuo grindų;

129.2. laikant produkciją taroje jutikliai dedami rietuvės viršutinio aukšto viduryje, įkišus 0,3–0,5 m gyliu į produkciją.

 

XIII. DARBUOTOJŲ SAUGOS IR SVEIKATOS DARBE APSAUGOS REIKALAVIMAI

 

130. Gamybinių ir pagalbinių darbuotojų, prižiūrinčių šaldyklas, skaičius apskaičiuojamas pagal gamybos apimtį, laikomos produkcijos rūšį, jos laikymo ir apdorojimo ypatumus, naudojamą technologiją ir mechanizavimo priemones arba gali būti pateiktas užsakovo. Administracijos personalo skaičius nurodomas projektavimo užduotyje.

131. Šaldyklų darbuotojai turi būti apmokyti pagal atliekamų darbų pobūdį. Prieš pradėdami dirbti jie turi būti apmokyti saugaus darbo metodų. Darbo metu privalo dėvėti specialius drabužius ir naudotis specialiomis saugaus darbo ir sanitarijos priemonėmis.

132. Personalo ir buitinės paskirties pastatai ir patalpos projektuojami pagal Buities, sanitarinių ir higienos patalpų įrengimo reikalavimus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. balandžio 24 d. nutarimu Nr. 501 „Dėl buities, sanitarinių ir higienos patalpų įrengimo reikalavimų“.

133. Darbo aplinka šaldyklose priskiriama prie gamybinių procesų grupės, kai darbo drabužių ir kūno užteršimas galimas tik sveikatai nekenksmingomis medžiagomis, o darbas vyksta nepalankiomis oro sąlygomis.

134. Sunkių krovinių krovos darbai turi būti mechanizuoti. Produkcijos priėmimo ir iškrovimo rampos ir aikštelės turi būti įrengtos taip, kad būtų saugu atlikti krovos darbus ir manevruoti technikai. Mažiausias atstumas tarp krovos vietų, kai transporto priemonės stovi greta – 1,0 m, kai stovi viena paskui kitą – 1,5 m. Rampos plotis, skiriamas vienai transporto priemonei – 4,5 m.

135. Atliekant nemechanizuotus krovos darbus turi būti laikomasi Darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų tvarkant krovinius rankomis, patvirtintų Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2006 m. spalio 23 d. įsakymu Nr. A1-293/V-869 „Dėl Darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų tvarkant krovinius rankomis patvirtinimo“.

136. Virš grindų įrengti ilgesni kaip 20 m transporteriai turi būti su pereinamaisiais tilteliais, ne žemesniais kaip 1,0 m aptvarais ir aklina 0,1 m aukščio apatine dalimi.

137. Atvirose įrenginių duobėse turi būti stacionarios kopėčios arba laiptai. Atviros duobės, aikštelės, takai, antresolės ir laiptai turi būti apsaugoti ne mažesnio kaip 1,0 m aukščio turėklais, kurių 0,1 m aukščio apatinė dalis turi būti aklina. Laiptai turi būti įrengiami ne statesni kaip 45o, ne siauresni kaip 0,7 m pločio ir ne daugiau kaip su 0,25 m aukščio ir ne mažiau kaip 0,2 m pločio pakopomis.

138. Transporterio juostos, vežančios produkcijos dėžes, greitis turi būti ne didesnis kaip 1,2 m/s. Transporterio juosta iš šonų turi būti apsaugota ne žemesniais kaip 0,2 m aukščio borteliais.

139. Visos judančios stacionarių įrenginių dalys turi būti saugiai aptvertos.

140. Ventiliatorių oro įsiurbimo angos turi būti apsaugotos tinklu su 25x15 mm dydžio akutėmis.

141. Mobilioms technologinių procesų mechanizavimo priemonėms patalpose važiuoti turi būti ne mažesnis kaip 0,2 m aukščio tarpas iki statybinių konstrukcijų ar pakabinamų technologinių įrenginių apačios. Takuose nuo grindų iki pakabinamų technologinių įrenginių žemiausio taško turi būti ne mažiau kaip 2,0 m.

142. Statinio konstrukcijų ir įrenginių, esančių mažiau kaip 2,2 m aukštyje ties važiuojamąja dalimi, šonai turi būti nudažyti signaline spalva.

143. Nemetalinių kolonų, aplink kurias važinėja mobilusis transportas, kampai turi būti iki 2,0 m aukščio apsaugoti metaliniais kampuočiais.

144. Sandėlio vartai, juos atidarius, turi būti fiksuojami.

145. Gaisro atveju turi būti numatytos saugios darbuotojų evakavimo vietos ir kryptys.

146. Patalpose, kuriose yra reguliuojamoji ir uždaromoji amoniako įrangos armatūra, turi būti numatyta ištraukiamoji ventiliacija.

147. Šaldyklos kamerose, kuriose reguliuojama dujų aplinka, sudaryti didesnį kaip 100 Pa neigiamą arba didesnį kaip 250 Pa padidintą slėgį neleidžiama.

148. Šaldyklos kamerose, kuriose reguliuojama dujų aplinka, turi būti įrengta vėdinimo sistema kamerai prieš iškraunant produkciją vėdinti.

149. Į šaldyklos kamerą, kurioje reguliuojama dujų aplinka, draudžiama įeiti be individualios kvėpavimo organų apsaugos priemonės, kol aplinkos oras neprisisotins deguonies iki 20,5 proc.

150. Apie įrenginių ir mechanizmų elektros variklių avarinį išjungimą turi būti informuojama šviesos ir garso avarine signalizacija, kuri skambėjimo tonu turi skirtis nuo įspėjamosios signalizacijos.

151. Šaldyklų kamerose turi būti įrengta apsaugos nuo žmonių uždarymo signalizacija. Kamerų išorėje, technologinio koridoriaus pusėje turi būti įrengta šviesinė (raudona lempa) ir garsinė signalizacija, įjungiamos iš vidaus. Šaldyklų kamerų, kuriose reguliuojama dujų aplinka, vartuose papildomai būtina įrengti dūžtamo stiklo langelį ir vietą plaktuko laikymui kameros vidinėje pusėje.

152. Būtina numatyti ilgesnių kaip 30 m transporterių paleidimą iš vienos vietos ir sustabdymą iš dviejų vietų.

153. Visi įrenginiai, mechanizmai ir metalinės konstrukcijos turi būti įžeminti. Nuo kiekvieno įžeminamo įrenginio arba jo dalies iki apsauginės įžeminimo juostos kontūro turi būti nutiestas atskiras laidas.

154. Atliekos iš šaldyklų ir jų teritorijų turi būti rūšiuojamos ir laikinai laikomos taip, kad nekeltų neigiamo poveikio žmonių sveikatai ir aplinkai, vadovaujantis Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatyme ir kituose teisės aktuose nustatytais reikalavimais.

155. Šaldyklų teritorijoje būtina numatyti darbuotojų poilsio aikštelę.

 

XIV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

156. Priimant naujus, šiose Taisyklėse neaptartus technologinius sprendimus, turi būti pagrįstas jų taikymas, sprendimai neturi prieštarauti teisės aktų reikalavimams.

157. Taisykles pažeidę asmenys atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

_______________________