LIETUVOS RESPUBLIKOS Ekonomikos ir inovacijų MINISTRAS
įsakymas
DĖL TRĘŠIAMŲJŲ PRODUKTŲ PAKAVIMO IR ŽENKLINIMO REIKALAVIMŲ APRAŠO PATVIRTINIMO
2020 m. liepos 9 d. Nr. 4-547
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos tręšiamųjų produktų įstatymo 4 straipsnio 1 dalies 2 punktu, 5 straipsnio 1 dalies 4 punktu ir 6 straipsnio 1 punktu:
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro
2020 m. liepos 9 d. įsakymu Nr. 4-547
TRĘŠIAMŲJŲ PRODUKTŲ PAKAVIMO IR ŽENKLINIMO REIKALAVIMŲ
APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Tręšiamųjų produktų pakavimo ir ženklinimo reikalavimų aprašas (toliau – Aprašas) nustato Lietuvos Respublikos tręšiamųjų produktų įstatymo reikalavimus atitinkančių tręšiamųjų produktų pakavimo ir ženklinimo reikalavimus. Aprašas parengtas siekiant užtikrinti, kad tręšiamųjų produktų naudotojui būtų suteikta informacija apie ekonominės veiklos vykdytoją (gamintoją ir (ar) importuotoją), atsakingą už tręšiamųjų produktų pateikimą ir tiekimą Lietuvos Respublikos rinkai, tręšiamųjų produktų sudėtį, naudojimo paskirtį, būdus ir su šiais tręšiamaisiais produktais susijusias rizikas.
2. Už tręšiamųjų produktų pakavimą ir ženklinimą atsakingas ekonominės veiklos vykdytojas (gamintojas ar importuotojas), pateikiantis Lietuvos Respublikos rinkai tręšiamuosius produktus.
3. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos šiuose teisės aktuose:
3.1. 2003 m. spalio 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 2003/2003 dėl trąšų su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2019 m. birželio 27 d. Komisijos reglamentu (ES) 2019/1102;
3.2. 2008 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 1272/2008 dėl cheminių medžiagų ir mišinių klasifikavimo, ženklinimo ir pakavimo, iš dalies keičiančiame ir panaikinančiame direktyvas 67/548/EEB bei 1999/45/EB ir iš dalies keičiančiame Reglamentą (EB) Nr. 1907/2006, su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2019 m. birželio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2019/1243;
3.5. Prekių ženklinimo ir kainų nurodymo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2002 m. gegužės 15 d. įsakymu Nr. 170 „Dėl Prekių ženklinimo ir kainų nurodymo taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Prekių ženklinimo taisyklės);
3.6. Lietuvos Respublikos rinkai pateikiamų ir tiekiamų tręšiamųjų produktų identifikavimo sąraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2019 m. gegužės 10 d. įsakymu Nr. 3D-292 „Dėl Lietuvos Respublikos rinkai pateikiamų ir tiekiamų tręšiamųjų produktų įtraukimo į identifikavimo sąrašą ir išbraukimo iš šio sąrašo tvarkos aprašo ir Lietuvos Respublikos rinkai pateikiamų ir tiekiamų tręšiamųjų produktų identifikavimo sąrašo patvirtinimo“ (toliau – Identifikavimo sąrašas).
II SKYRIUS
TRĘŠIAMŲJŲ PRODUKTŲ PAKAVIMO REIKALAVIMAI
5. Supakuoti tręšiamieji produktai patiekiami Lietuvos Respublikos rinkai originalioje ekonominės veiklos vykdytojo (gamintojo ar importuotojo) pakuotėje, atitinkančioje šiuos reikalavimus:
5.1. pakuotė turi atitikti Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo 4 straipsnyje nustatytus reikalavimus;
5.2. medžiagos, iš kurių padaryta pakuotė, neturi reaguoti su pakuotėje esančiu tręšiamuoju produktu ar su juo sudaryti pavojingų junginių;
5.3. pakuotė turi būti tvirta ir atspari, kad būtų užtikrinta, kad ji visą tręšiamojo produkto tiekimo rinkai ir saugojimo laikotarpį saugiai atlaikys krūvį (įtempimą ir spaudimą) ją tvarkant (saugant, keliant ar vežant);
6. Neorganinių mikroelementų trąšas ir didelį azoto kiekį (N (azotas) > 28 proc.) turinčias amonio nitrato trąšas leidžiama pateikti ir tiekti rinkai tik supakuotas.
7. Didelį azoto kiekį (N (azotas) > 28 proc.) turinčių amonio nitrato trąšų pakuotė turi būti uždaryta taip, kad atidarius pakuotę uždarymo sistema (įtaisas, priemonė ar plomba) ar pati pakuotė būtų nepataisomai pažeista. Šias trąšas leidžiama pakuoti į vožtuvinius maišus.
III SKYRIUS
BENDRIEJI TRĘŠIAMŲJŲ PRODUKTŲ ŽENKLINIMO REIKALAVIMAI
9. Tręšiamųjų produktų pakuotės ženklinimo rekvizitai, duomenys ir informacija pridedamuose bei tręšiamojo produkto lydimuosiuose dokumentuose turi būti pateikiama valstybine kalba. Šalia užrašų valstybine kalba gali būti užrašai kitomis kalbomis, savo prasme atitinkantys užrašus valstybine kalba.
10. Supakuoti tręšiamieji produktai turi būti paženklinti vienu iš šių būdų:
10.2. prie pakuotės uždarymo sistemos (įtaiso, priemonės ar plombos) pritvirtinamos etiketės, kuriose pateikiami ženklinimo rekvizitai;
11. Ženklinant supakuotus tręšiamuosius produktus privalo būti pateikti Aprašo 1 priede nurodyti ženklinimo rekvizitai. Be rašytinių duomenų ir informacijos, gali būti pateikiami duomenys ir informacija vizualiniais ir (ar) grafiniais atvaizdais.
12. Jei tręšiamasis produktas rinkai pateikiamas ir (ar) tiekiamas be pakuotės, Aprašo 11 punkte nurodyti privalomieji ženklinimo rekvizitai turi būti pateikiami tręšiamojo produkto lydimajame dokumente. Tręšiamojo produkto lydimasis dokumentas privalo lydėti kiekvieną tręšiamojo produkto siuntą visą šio tręšiamojo produkto pateikimo rinkai, vežimo, saugojimo, tiekimo rinkai ir naudojimo laikotarpį.
13. Ženklinant tręšiamuosius produktus gali būti pateikiami kiti duomenys ir informacija. Neprivalomi duomenys ir informacija ženklinimo rekvizituose turi atitikti šiuos reikalavimus:
13.2. neklaidinti tręšiamojo produkto naudotojo, tręšiamajam produktui priskiriant savybes, kuriomis jis nepasižymi, nenurodyti dviprasmiškai vertintinų požymių;
13.3. negali būti klaidinanti galimos rizikos žmonių ar gyvūnų sveikatai ar aplinkai atžvilgiu, pavyzdžiui, „nekenksmingas“, „tausojantis aplinką“;
14. Tręšiamųjų produktų ženklinimo rekvizitai turi būti aiškiai įskaitomi, nenutrinami ir pakankamo dydžio, kad būtų galima lengvai perskaityti ir suprasti duomenis ir informaciją. Jei ženklinimo rekvizitai pateikiami ant pakuotės priklijuojamoje etiketėje, etiketė privalo būti pritvirtinama taip, kad ji nenukristų visą tręšiamojo produkto naudojimo laikotarpį.
15. Etiketė arba ant pakuotės išspausdinti ženklinimo rekvizitai pateikiami gerai matomoje pakuotės vietoje. Ženklinimo rekvizitai su duomenimis ir informacija apie tręšiamojo produkto sudėtį ir naudojimo instrukcijomis ant pakuotės turi būti išdėstyti taip, kad atidarant pakuotę šie duomenys ir informacija nebūtų pažeidžiami. Atsižvelgiant į pakuotės formą ir dydį, ženklinimo rekvizitai gali būti pakartoti ant pakuotės keliose vietose.
16. Jei Aprašo 1 priede nurodyti ženklinimo rekvizitai ant pakuotės netelpa, netilpę tręšiamųjų produktų ženklinimo rekvizitai turi būti pateikti kartu su tręšiamuoju produktu pateikiamu priedu (informaciniu dokumentu). Etiketėje ar ant pakuotės nurodoma tręšiamojo produkto sudėtis, naudojimo instrukcija ir nuoroda „tęsinį žr. priede (informaciniame dokumente)“. Pasikartojantys privalomieji duomenys ir informacija ant pakuotės bei priede (informaciniame dokumente) turi sutapti.
17. Jei tręšiamojo produkto sudėtyje yra cheminės (-ių) medžiagos (-ų), kuriai (-ioms) yra nustatyta didžiausia leidžiamoji liekanų koncentracija maiste ar pašaruose pagal 1993 m. vasario 8 d. Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 315/93, nustatantį Bendrijos procedūras dėl maisto teršalų, su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2009 m. birželio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 596/2009, 2005 m. vasario 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 396/2005 dėl didžiausių pesticidų likučių kiekių augalinės ir gyvūninės kilmės maiste ir pašaruose ar ant jų, su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2019 spalio 17 d. Komisijos reglamentu (ES) 2019/1791, 2009 m. gegužės 6 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 470/2009, nustatantį Bendrijos farmakologiškai aktyvių medžiagų leistinų liekanų kiekių nustatymo gyvūninės kilmės maisto produktuose tvarką, panaikinanti Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 2377/90 ir iš dalies keičianti Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2001/82/EB ir Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 726/2004 ir (ar) Pašarų privalomųjų saugos reikalavimų kontrolės įgyvendinimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2003 m. birželio 4 d. įsakymu Nr. 3D-225 „Dėl Pašarų privalomųjų saugos reikalavimų kontrolės įgyvendinimo taisyklių patvirtinimo“, naudojimo instrukcijose duomenys ir informacija apie tręšiamojo produkto naudojimą pateikiami, taip, kad naudojant tręšiamąjį produktą pagal naudojimo paskirtį, normas, būdą (terminus ir dažnumą) ir (ar) naudojant tręšiamąjį produktą tiksliniams augalams ar grybams, nebūtų viršytos šiuose teisės aktuose maistui ir (ar) pašarams nustatytos ribinės vertės;
18. Neorganinės trąšos gali būti ženklinamos kaip „mineralinės trąšos“ tik tada, kai:
18.1. trąšų sudėtyje esančios organinės anglies (Corg), kuri nėra iš kompleksonų, kompleksodarių, nitrifikacijos inhibitorių, ureazės inhibitorių, denitrifikacijos inhibitorių, karbamido (CH4N2O) ar kalcio cianamido (CaCN2), kiekis neviršija 1 procento masės dalies;
18.2. deklaruojamą fosforo kiekio koncentraciją sudaro tik fosfatinės formos fosforas (P) ir trąšos atitinka bent vieną iš šių tirpumo kriterijų:
19. Birios neorganinės trąšos gali būti paženklintos užrašu „kompleksinės“ tik tuo atveju, kai kiekvieno fizinio vieneto deklaruojamame kiekyje yra visų deklaruojamų maisto medžiagų.
20. Tręšiamasis produktas gali būti ženklinamas kaip milteliai tik tada, kai ne mažiau kaip 90 procentų tręšiamojo produkto masės gali išbyrėti per sietą, kurio akučių dydis 1 mm.
21. Supakuotų tręšiamųjų produktų rinkinių ženklinimas turi atitikti šiuos reikalavimus:
21.1. ant kiekvienos pirminės pakuotės turi būti pateikiami Aprašo 1 priede nurodyti ženklinimo rekvizitai apie toje pakuotėje esantį tręšiamąjį produktą;
Tręšiamųjų produktų pakavimo ir ženklinimo reikalavimų aprašo 1 priedas
PRIVALOMI TRĘŠIAMŲJŲ PRODUKTŲ PAGAL PRODUKTŲ FUNKCINES KATEGORIJAS ŽENKLINIMO REKVIZITAI
Eil. Nr. |
Reikalavimas |
Neorganinės trąšos |
Organinės trąšos |
Organinės-mineralinės trąšos |
Kalkinimo medžiagos |
Dirvožemio gerinimo medžiagos |
Auginimo terpės |
Inhibitoriai |
Augalų biostimuliatoriai |
Pelenai |
Tręšiamųjų produktų mišiniai |
1. |
Tręšiamojo produkto bendrinis pavadinimas ir identifikavimo numeris pagal Lietuvos Respublikos rinkai pateikiamų ir tiekiamų tręšiamųjų produktų identifikavimo sąrašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2019 m. gegužės 10 d. įsakymu |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
2. |
Tręšiamojo produkto funkcinė kategorija, atitinkanti Lietuvos Respublikos rinkai pateikiamų ir tiekiamų tręšiamųjų produktų įtraukimo į identifikavimo sąrašą ir išbraukimo iš šio sąrašo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2019 m. gegužės 10 d. įsakymu Nr. 3D-292 „Dėl Lietuvos Respublikos rinkai pateikiamų ir tiekiamų tręšiamųjų produktų įtraukimo į identifikavimo sąrašą ir išbraukimo iš šio sąrašo tvarkos aprašo ir Lietuvos Respublikos rinkai pateikiamų ir tiekiamų tręšiamųjų produktų identifikavimo sąrašo patvirtinimo“ priede nurodytų tręšiamųjų produktų funkcinių kategorijų pavadinimus. Jei tręšiamasis produktas pasižymi savybėmis, būdingomis dviem ar daugiau produkto funkcinėms kategorijoms, ženklinimo rekvizituose turi būti nurodyta tik ta ar tos produkto funkcinės kategorijos, kurių atžvilgiu buvo atliktas tręšiamojo produkto atitikties Lietuvos Respublikos tręšiamųjų produktų įstatymo 4 straipsnio 1 dalyje nustatytiems reikalavimams įvertinimas ir vertinimo rezultatai įrodė tręšiamojo produkto atitiktį konkrečios produkto funkcinės kategorijos bendriesiems saugos ir kokybės reikalavimams. Jei tręšiamasis produktas yra priskiriamas tręšiamųjų produktų mišiniui, kurio sudėtyje esantys tręšiamieji produktai yra priskiriami skirtingoms tręšiamojo produkto funkcinėms kategorijoms, nurodomos visos mišinyje esančių tręšiamųjų produktų funkcinės kategorijos. |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
3. |
Pakuotėje esančio tręšiamojo produkto kiekis, kuris turi atitikti Tręšiamųjų produktų pakavimo ir ženklinimo reikalavimų aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro „Dėl Tręšiamųjų produktų pakavimo ir ženklinimo reikalavimų aprašo patvirtinimo“ (toliau – Aprašas), 2 priede nustatytas leidžiamų nuokrypių taisykles. Šis nuokrypis gali būti nurodytas ženklinimo rekvizituose. |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
4. |
Visų tręšiamųjų produktų, išskyrus auginimo terpes, kiekis nurodomas išreikštas masės vienetais (g, kg ar t) ar tūrio (ml, l ar m3). Auginimo terpės kiekis nurodomas vadovaujantis šiomis taisyklėmis: |
X |
X |
X |
X |
X |
|
X |
X |
X |
X |
4.1. |
mineralinės vatos kiekis, išreikštas vienetų skaičiumi ir trimis matmenimis (ilgiu, aukščiu ir pločiu); |
X |
X |
||||||||
4.2. |
kitos iš anksto suformuotos auginimo terpės kiekis, išreikštas ne mažiau kaip dviejų matmenų dydžiais (plotis ir ilgis); |
X |
X |
||||||||
4.3. |
kitos auginimo terpės kiekis, išreikštas bendru tūriu arba medžiagų, kurių dalelių dydis didesnis kaip 60 mm, tūriu (jei yra); |
X |
X |
||||||||
5. |
Trąšų (organinių, organinių – mineralinių ir neorganinių) atveju deklaruojamos pagrindinės (N, P, K) ir (ar) antrinės (Ca, Mg, Na, S) maisto medžiagos ir skaičiai, rodantys šių deklaruojamų maisto medžiagų – suminio azoto (N), suminio fosforo pentoksido (P2O5) pavidalu ir (ar) suminio kalio oksido (K2O) pavidalu – kiekį, po kurio skliaustuose pateikiami skaičiai, nurodantys suminį kalcio oksido (CaO), magnio oksido (MgO), natrio oksido (Na2O) ir (ar) sieros trioksido (SO3) kiekį. |
X |
X |
X |
X |
||||||
6. |
Tręšiamojo produkto sudėtyje esančių maisto medžiagų (elementinė ir (ar) oksiduotoji forma) bei kitų medžiagų ar mikroorganizmų, kurie teikia augalams ar grybams maisto medžiagas arba dalyvauja gerinant augalų ar grybų mitybos efektyvumą (toliau – tręšiamojo produkto sudėtinės dalys), sąrašas išdėstomas tokia seka: |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
6.1. |
jei tręšiamojo produkto sudėtyje maisto medžiagų yra ne mažiau nei atitinkamam tręšiamajam produktui nustatyta Identifikavimo sąraše: |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
|||
6.1.1. |
pagrindinės maisto medžiagos nurodomos tokia cheminių simbolių seka – N, P, K: |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
|||
6.1.1.1. |
azotas (N) ir kiekviena tręšimajame produkte esanti azoto forma: |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
||||
6.1.1.1.1. |
suminis azotas (N); |
X |
X |
X |
X |
||||||
6.1.1.1.2. |
amoniakinis azotas (NH3-N); |
X |
X |
X |
X |
||||||
6.1.1.1.3. |
karbamidinis azotas (NH2-N); |
X |
X |
X |
|||||||
6.1.1.1.4. |
nitratinis azotas (NO3-N); |
X |
X |
X |
|||||||
6.1.1.1.5. |
karbamido formaldehido azotas; |
X |
X |
||||||||
6.1.1.1.6. |
izobutilideno dikarbamido azotas; |
X |
X |
||||||||
6.1.1.1.7. |
krotonilideno dikarbamido azotas; |
X |
X |
||||||||
6.1.1.1.8. |
cianamido azotas; |
X |
X |
||||||||
6.1.1.1.9. |
organinis azotas (Norg), nurodant naudotos organinės medžiagos kilmės aprašymą; |
X |
X |
X |
X |
||||||
6.1.1.2. |
fosforas (P) ir (ar) fosforo pentoksido (P2O5) formos (visais atvejais vietoj ar šalia fosforo (P) oksiduotosios formos gali būti nurodyta elementinė fosforo (P) forma): |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
|||
6.1.1.2.1. |
suminis fosforo pentoksidas (P2O5); |
X |
X |
X |
X |
||||||
6.1.1.2.2. |
vandenyje tirpus fosforo pentoksidas (P2O5); |
X |
X |
X |
|||||||
6.1.1.2.3. |
fosforo pentoksidas (P2O5), tirpus neutraliame amonio citrato tirpale; |
X |
X |
X |
|||||||
6.1.1.2.4. |
jeigu yra malto minkštojo fosfato – fosforo pentoksidas (P2O5), tirpus skruzdžių rūgštyje; |
X |
X |
X |
|||||||
6.1.1.3. |
kalis (K) ir (ar) kalio oksidas (K2O) (visais atvejais vietoj ar šalia kalio (K) oksiduotosios formos gali būti nurodyta elementinė kalio (K) forma): |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
|||
6.1.1.3.1. |
suminis kalio oksidas (K2O); |
X |
X |
X |
|||||||
6.1.1.3.2. |
vandenyje tirpus kalio oksidas (K2O); |
X |
X |
X |
|||||||
6.1.2. |
antrinės maisto medžiagos oksiduotąja forma (kalcio oksidas (CaO), magnio oksidas (MgO), natrio oksidas (Na2O) ir (ar) sieros trioksidas (SO3)) sąrašas, kuris nurodomas tokia cheminių simbolių seka – Ca, Mg, Na, S: |
X |
X |
X |
X |
X |
|||||
6.1.2.1. |
Tik vandenyje tirpus kalcio oksidas (CaO), magnio oksidas (MgO), natrio oksidas (Na2O) ir (ar) sieros trioksidas (SO3) – jei tręšiamojo produkto sudėtyje esančios antrinės maisto medžiagos yra visiškai tirpios vandenyje; |
X |
X |
X |
X |
||||||
6.1.2.2. |
suminis ir vandenyje tirpus kalcio oksidas (CaO), magnio oksidas (MgO), natrio oksidas (Na2O) ir (ar) sieros trioksidas (SO3) – jei tręšiamojo produkto sudėtyje esančių tirpių antrinių maisto medžiagų kiekis sudaro ne mažiau kaip ketvirtadalį tų maisto medžiagų suminio kiekio; |
X |
X |
X |
X |
||||||
6.1.2.3. |
suminis kalcio oksidas (CaO), magnio oksidas (MgO), natrio oksidas (Na2O) ir (ar) sieros trioksidas (SO3) – kitais atvejais; |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
||||
6.2. |
jei į organines-mineralines trąšas, neorganines trąšas ar tręšiamųjų produktų mišinius su šiomis trąšomis specialiai įdėti mikroelementai boras (B), kobaltas (Co), geležis (Fe), manganas (Mn), molibdenas (Mo), varis (Cu) ir (ar) cinkas (Zn) arba šių mikroelementų mažiausias kiekis (masės dalis procentais) atitinka Identifikavimo sąrašo 3.1.1.5.3 punkte nurodytus kiekius, mikroelementai nurodomi cheminių simbolių seka – B, Co, Cu, Fe, Mn, Mo, Zn: |
X |
X |
X |
|||||||
6.2.1. |
suminis kiekvienas tręšiamojoje produkto sudėtyje esantis mikroelementas; |
X |
X |
X |
|||||||
6.2.2. |
tik vandenyje tirpūs mikroelementai – jei mikroelementai yra visiškai tirpūs vandenyje; |
X |
X |
X |
|||||||
6.2.3. |
suminiai ir vandenyje tirpūs mikroelementai – jei tręšiamojo produkto sudėtyje esančių tirpių mikroelementų kiekis sudaro ne mažiau kaip ketvirtadalį tų mikroelementų suminio kiekio; |
X |
X |
X |
|||||||
6.3. |
sausoji medžiaga; |
X |
X |
X |
X |
||||||
6.4. |
organinės anglies (Corg); |
X |
X |
X |
X |
X |
|||||
6.5. |
specialiai įdėta (-os) mikroorganizmų padermė (-ės); |
X |
X |
||||||||
6.6. |
kitų, išskyrus inhibitorius, tręšiamojo produkto sudėtinių dalių, sudarančių daugiau nei 5 procentus bendro tręšiamojo produkto svorio, sąrašas. Inhibitorių ženklinimo rekvizituose nurodomas visų sudėtinių dalių sąrašas; |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
7. |
Tręšiamajame produkte esančių tręšiamojo produkto sudėtinių dalių, organinės anglies (Corg), sausos medžiagos kiekis, kuris turi atitikti Aprašo 2 priede nustatytas leidžiamų nuokrypių taisykles: |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
7.1. |
nurodomas masės dalimi procentais, išskyrus: |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
|
7.1.1. |
mikroorganizmų kiekis nurodomas specialiai įdėtų mikroorganizmų padermių koncentracija, išreikšta aktyvių vienetų skaičiumi tūrio arba svorio vienete arba bet kuriuo kitu mikroorganizmui apibūdinti tinkamu būdu, pvz., koloniją sudarančiais vienetais grame (ksv/g); |
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
X |
7.1.2. |
augalų biostimuliatorių kiekis nurodomas g/kg arba g/l esant 20 °C |
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
X |
7.2. |
taikomi šie maisto medžiagų ir organinės anglies (Corg) kiekio perskaičiavimo koeficientai; |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
7.2.1. |
fosforas (P) = fosforo pentoksidas (P2O5) × 0,436; |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
7.2.2. |
kalis (K) = kalio oksidas (K2O) × 0,830; |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
7.2.3. |
kalcis (Ca) = kalcio oksidas (CaO) × 0,715; |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
7.2.4. |
magnis (Mg) = magnio oksidas (MgO) × 0,603; |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
7.2.5. |
natris (Na) = natrio oksidas (Na2O) × 0,742; |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
7.2.6. |
siera (S) = sieros trioksidas (SO3) × 0,400; |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
7.2.7. |
organinė anglis (Corg) = organinė medžiaga × 0,56; |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
||||
7.3. |
nurodomas mažiausias galimas organinio azoto (Norg) kiekis; |
X |
X |
X |
X |
||||||
7.4. |
gali būti nurodomas mažėjančia tvarka pagal sausąją medžiagą; |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
8. |
Jei tręšiamojo produkto sudėtyje esantis azoto (N), fosforo (P) ir (ar) kalio (K) kiekis yra mažesnis nei Identifikavimo sąraše tręšiamajam produktui nustatytas mažiausias šių elementų kiekis, azotas (N) ir fosforas (P) negali būti deklaruojami kaip maisto medžiagos, tačiau azoto (N) ar fosforo pentoksido (P2O5) kiekis vis tiek nurodomas, jei jis viršija 0,5 procentus masės dalies. Šie duomenys ir informacija pateikiami atskirai nuo duomenų ir informacijos apie deklaruojamas maisto medžiagas. |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
||||
9. |
Auginimo terpėse esančios pagrindinės maisto medžiagos: azotas (N), fosforas (P) ir (ar) kalis (K) ir jų kiekis, atitinkantis Aprašo 2 priede nustatytas leidžiamų nuokrypių taisykles, ženklinimo rekvizituose nurodomos jei: |
X |
X |
||||||||
9.1. |
azoto (N), ekstrahuoto naudojant CaCl2 / DTPA (kalcio chloridą / dietilentriaminpentaacto rūgštį; „CAT tirpi medžiaga“), yra daugiau nei 150 mg/l, |
X |
X |
||||||||
9.2. |
fosforo pentoksido (P2O5), ekstrahuoto naudojant CaCl2 / DTPA (kalcio chloridą / dietilentriaminpentaacto rūgštį; „CAT tirpi medžiaga“), yra daugiau nei 20 mg/l, |
X |
X |
||||||||
9.3. |
kalio oksido (K2O), ekstrahuoto naudojant CaCl2 / DTPA (kalcio chloridą / dietilentriaminpentaacto rūgštį; „CAT tirpi medžiaga“), yra daugiau nei 150 mg/l, |
X |
X |
||||||||
10. |
Organinės anglies ir suminio azoto santykis (Corg/N), kuris turi atitikti Aprašo 2 priede nustatytas leidžiamų nuokrypių taisykles. |
X |
X |
X |
|||||||
11. |
pH, kuris turi atitikti Aprašo 2 priede nustatytas leidžiamų nuokrypių taisykles. |
X |
X |
X |
|||||||
12. |
Elektroninis laidis (mS/m), kuris turi atitikti Aprašo 2 priede nustatytas leidžiamų nuokrypių taisykles. Netaikomas mineralinei vatai. |
|
|
|
|
X |
X |
|
|
|
X |
13. |
Neutralizavimo vertė, kuri turi atitikti Aprašo 2 priede nustatytas leidžiamų nuokrypių taisykles. |
X |
X |
X |
|||||||
14. |
Granuliometrinė sudėtis, išreikšta per 1,0 mm dydžio akučių sietą išbyrančio tręšiamojo produkto masės dalies procentais. Granuliometrinė sudėtis turi atitikti Aprašo 2 priede nustatytas leidžiamų nuokrypių taisykles. |
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
X |
15. |
Reaktyvumas, kuris turi atitikti Aprašo 2 priede nustatytas leidžiamų nuokrypių taisykles, ir reaktyvumo nustatymo metodas. Netaikoma oksidinėms ir hidroksidinėms kalkėms. |
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
X |
16. |
Inhibitoriaus tipas („nitrifikacijos inhibitorius“, „ureazės inhibitorius“ arba „denitrifikacijos inhibitorius“), pavadinimas ir kiekis, atitinkantis Aprašo 2 priede nustatytas leidžiamų nuokrypių taisykles. Inhibitoriaus kiekis išreiškiamas taikant šias taisykles: |
X |
X |
||||||||
16.1. |
nitrifikacijos inhibitoriaus kiekis išreiškiamas suminio azoto (N), esančio produkto sudėtyje kaip amonio azotas (NH4+) ir karbamido azotas (CH4N2O), masės dalimi procentais; |
X |
X |
||||||||
16.2. |
ureazės inhibitoriaus kiekis išreiškiamas suminio azoto (N), esančio produkto sudėtyje kaip karbamido azotas (CH4N2O), masės dalimi procentais; |
X |
X |
||||||||
16.3. |
denitrifikacijos inhibitoriaus kiekis išreiškiamas produkto sudėtyje esančio nitrato (NO3-) masės dalimi procentais. |
X |
X |
||||||||
17. |
Jei birios neorganinės trąšos yra dengtos kitomis medžiagomis, ženklinimo rekvizituose turi būti nurodytas kiekvienos dangos medžiagos pavadinimas ir kiekviena dangos medžiaga padengtų trąšų dalis procentais. |
X |
x |
||||||||
18. |
Tręšiamojo produkto sudėtyje esančios priemaišos, nurodytos Identifikavimo sąraše prie konkretaus tręšiamojo produkto, ir jų kiekis. |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
19. |
Tręšiamojo produkto fizinė forma. |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
20. |
Naudojimo instrukcijos, įskaitant naudojimo paskirtį, normas, būdą (terminus ir dažnumą) ir, jei aktualu, tikslinius augalus ir (ar) grybus. Augalų biostimuliatorių ženklinimo rekvizituose papildomai nurodomas poveikis kiekvienam tiksliniam augalui. |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
21. |
Visi duomenys ir informacija apie rekomenduojamas pavojaus žmonių, gyvūnų ar augalų sveikatai, saugai arba aplinkai rizikos valdymo priemones. |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
22. |
Rekomenduojamas tręšiamojo produkto laikymo sąlygos. |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
23. |
Tręšiamojo produkto gamintojo, importuotojo, jei tręšiamasis produktas yra importuojamas, ir (ar) pakuotojo ar perpakuotojo, jei tręšiamasis produktas yra pakuojamas ar perpakuojamas, o pakuotojas ar perpakuotojas, vadovaujantis Lietuvos Respublikos tręšiamųjų produktų įstatymo 8 straipsniu, nėra laikomas gamintoju, pavadinimas ir kontaktiniai duomenis (kontaktinis adresas, telefono numeris, elektroninio pašto adresas, interneto svetainė). Duomenys ir informacija išdėstomi pradedant žodžiais „gamintojas“, importuotojas“, „pakuotojas“ ir (ar) „perpakuotojas“. Jei ekonominės veiklos vykdytojas yra tas pats, duomenys ir informacija apie jį pateikiami vieną kartą. |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
24. |
Tręšiamojo produkto kilmės šalis. |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
25. |
Tręšiamojo produkto partijos numeris. |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
26. |
Tręšiamųjų produktų pagaminimo data. Jei tręšiamojo produkto savybės keičiasi per laiką ir, suėjus nustatytam terminui, jis laikomas visiškai arba iš dalies netinkamu naudoti pagal paskirtį, išskyrus Prekių ženklinimo ir kainų nurodymo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2002 m. gegužės 15 d. įsakymu Nr. 170 „Dėl Prekių ženklinimo ir kainų nurodymo taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Prekių ženklinimo taisyklės) 25.10.3 papunktyje nustatytą atvejį, privaloma nurodyti tręšiamojo produkto tinkamumo naudoti terminą. Tinkamumo naudoti terminas nurodomas vadovaujantis Prekių ženklinimo taisyklių 25 punktu. Augalų biostimuliatorių ženklinimo rekvizituose tinkamumo naudoti terminas privalo būti nurodytas visais atvejais. |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
27. |
Papildomi duomenys ir informacija, jeigu tręšiamojo produkto sudėtyje yra: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27.1. |
produktų, gautų iš šalutinių gyvūninių produktų, kaip apibrėžta 2009 m. spalio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 1069/2009, kuriuo nustatomos žmonėms vartoti neskirtų šalutinių gyvūninių produktų ir jų gaminių sveikumo taisyklės ir panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 1774/2002, su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2013 m. gruodžio 17 d. Tarybos reglamentu (ES) Nr. 1385/2013, išskyrus mėšlą, privaloma nurodyti frazę „Ūkiniai gyvūnai negali būti šeriami (tiesiogiai arba ganyklose) žole, užauginta žemėje, kuri buvo tręšiama šiuo tręšiamuoju produktu, nebent žolė buvo nupjauta arba gyvūnai buvo ganomi pasibaigus ne mažiau kaip 21 dienos laukimo laikotarpiui.“; |
X |
X |
X |
X |
X |
|
|
X |
X |
|
27.2. |
ricino, ženklinimo rekvizituose pateikiama tokia frazė: „Pavojinga gyvūnams nurijus“; |
X |
X |
X |
X |
X |
|
|
|
X |
|
27.3. |
karbamido (CH4N2O), pateikiami duomenys ir informacija apie galimą poveikį oro kokybei, kai naudojant trąšas išsiskiria amoniakas, ir raginimas naudotojams taikyti tinkamas taisomąsias priemones, nurodytas teikiant etiketėje duomenis ir informaciją pagal Aprašo 1 priedo 21 punktą; |
X |
X |
X |
|||||||
27.4. |
neperdirbtų ar perdirbtų kakavos lukštų, pateikiama tokia frazė: „Toksiška šunims ir katėms“; |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
||||
27.5. |
chlorido (Cl-), frazė „nedaug chlorido“ arba panaši frazė gali būti nurodoma tik tuo atveju, kai chlorido (Cl-) kiekis tręšiamajame produkte yra mažesnis nei 30 g/kg sausosios medžiagos; |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
27.6. |
mikroelemento, kuris yra chelatintas su kompleksonais, o neorganinių mikroelementų trąšų atveju, kiekvieną kompleksoną, kuris sudarytų chelatinius junginius su ne mažiau kaip 1 procentu tirpaus mikroelemento, bei kurį galima kokybiškai ir kiekybiškai nustatyti, po mikroelemento pavadinimo ir cheminio pavadinimo pateikiama frazė „...chelatas“ (kompleksono pavadinimas ir santrumpa) ir mikroelemento chelato kiekis, išreikštas kaip masės dalis procentais; |
X |
X |
X |
|||||||
27.7. |
mikroelemento, sudarančio kompleksinį junginį su kompleksodariais, po mikroelemento pavadinimo ir cheminio pavadinimo pateikiama tokia frazė „…kompleksinis junginys“ (kompleksodario pavadinimas arba santrumpa) ir kompleksinį junginį sudarančio mikroelemento kiekis, išreikštas kaip masės dalis procentais; |
X |
X |
X |
|||||||
27.8. |
mikroelementų, kurie įdėti specialiai, pateikiama tokia frazė: „Naudoti tik esant pripažintam poreikiui. Neviršyti naudojimo normos“; |
X |
X |
X |
|||||||
27.9. |
kadmio (Cd), kurio tręšiamojo produkto sudėtyje yra ne daugiau nei 20 mg/kg fosforo pentoksido (P2O5), gali būti papildomai užrašoma frazė „Mažai kadmio (Cd)“ ar panašus teiginys arba gali būti pateikiamas atitinkamas vizualinis atvaizdas; |
X |
X |
X |
|||||||
27.10. |
biriųjų neorganinių makroelementų trąšų, kurios padengtos polimerais, pateikiama tokia frazė: „Maisto medžiagų išsiskyrimo norma gali skirtis priklausomai nuo substrato temperatūros. Tręšimą gali reikėti pakoreguoti“; |
X |
X |
||||||||
27.11. |
biriųjų neorganinių makroelementų trąšų, kurios padengtos siera (S) ar siera (S) / polimerais, pateikiama tokia frazė: „Maisto medžiagų išsiskyrimo norma gali skirtis priklausomai nuo substrato temperatūros ir biologinio aktyvumo. Tręšimą gali reikėti pakoreguoti“; |
X |
X |
||||||||
27.12. |
augalų biostimuliatorių, pateikiamos instrukcijos, susijusios su produkto veiksmingumu, įskaitant dirvožemio tvarkymo praktiką, cheminių trąšų naudojimą, nesuderinamumą su augalų apsaugos produktais, rekomenduojamą purkštukų dydį, purškimo slėgį ir kitas tirpalo patekimo už apdorojamo ploto mažinančias priemones; |
X |
X |
||||||||
27.13. |
mikroorganizmų, pateikiama frazė „Mikroorganizmai gali būti jautrinantys ir sukelti alerginę reakciją“. |
X |
X |
___________
Tręšiamųjų produktų pakavimo ir ženklinimo reikalavimų aprašo 2 priedas
LEIDŽIAMŲ NUOKRYPIŲ TAISYKLĖS
1. Deklaruojamas tręšiamojo produkto, tręšiamojo produkto maisto medžiagų ar kitų medžiagų, kurios teikia augalams ar grybams maisto medžiagas arba dalyvauja gerinant augalų ar grybų mitybos efektyvumą, kiekis gali skirtis nuo jų faktinės vertės tik pagal šiame priede atitinkamai tręšiamojo produkto funkcinei kategorijai nustatytas leidžiamųjų nuokrypių vertes. Leidžiamųjų nuokrypių vertės yra skirtos atsižvelgti į gamybos procese, platinimo grandinėje ir ėminių ėmimo bei analizės metu pasitaikančius nuokrypius.
3. Nukrypstant nuo 1 punkto, tręšiamojo produkto sudėtinės dalies, kurios mažiausias ir (ar) didžiausias kiekis yra nustatytas Lietuvos Respublikos rinkai pateikiamų ir tiekiamų tręšiamųjų produktų identifikavimo sąraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2019 m. gegužės 10 d. įsakymu Nr. 3D-292 „Dėl Lietuvos Respublikos rinkai pateikiamų ir tiekiamų tręšiamųjų produktų įtraukimo į identifikavimo sąrašą ir išbraukimo iš šio sąrašo tvarkos aprašo ir Lietuvos Respublikos rinkai pateikiamų ir tiekiamų tręšiamųjų produktų identifikavimo sąrašo patvirtinimo“ (toliau – Identifikavimo sąrašas), faktinis kiekis niekada negali būti mažesnis už Identifikavimo sąraše nustatytą mažiausią kiekį arba viršyti didžiausio kiekio.
4. Neorganinių trąšų leidžiamųjų nuokrypių taisyklės:
Eil. Nr. |
Deklaruojami parametrai |
Deklaruojamo makroelementų kiekio ir kitų deklaruojamų parametrų leidžiamieji nuokrypiai |
1. |
Azoto (N) deklaruojami pavidalai |
± 20 procentų santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės iki ne daugiau kaip 1,5 procentinio punkto, vertinant absoliučiais skaičiais |
2. |
Fosforo pentoksido (P2O5) deklaruojami pavidalai |
± 20 procentų santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės iki ne daugiau kaip 1,5 procentinio punkto, vertinant absoliučiais skaičiais |
3. |
Kalio oksido (K2O) deklaruojami pavidalai |
± 20 procentų santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės iki ne daugiau kaip 1,5 procentinio punkto, vertinant absoliučiais skaičiais |
4. |
Azoto (N), fosforo pentoksido (P2O5) arba kalio oksido (K2O) deklaruojami pavidalai dvinarėse trąšose |
± 1,5 procentinio punkto, vertinant absoliučiais skaičiais |
5. |
N, P2O5 arba K2O deklaruojami pavidalai trinarėse trąšose |
± 1,9 procentinio punkto, vertinant absoliučiais skaičiais |
6. |
Suminis ir vandenyje tirpus magnio oksidas (MgO), kalcio oksidas (CaO), sieros trioksidas (SO3) |
± 25 procentų tų maisto medžiagų deklaruojamo kiekio iki ne daugiau kaip 1,0 procentinio punkto, vertinant absoliučiais skaičiais |
7. |
Suminis ir vandenyje tirpus natrio oksidas (Na2O) |
25 procentų deklaruojamo kiekio iki ne daugiau kaip 0,9 procentinio punkto, vertinant absoliučiais skaičiais; + 50 procentų deklaruojamo kiekio iki ne daugiau kaip 1,8 procentinio punkto, vertinant absoliučiais skaičiais |
8. |
Granuliometrinė sudėtis |
± 10 procentų santykinis nuokrypis nuo medžiagos, išbyrančios per Identifikavimo sąraše prie konkretaus tręšiamojo produkto nurodytą sietą, deklaruojamos procentinės dalies |
9. |
Kiekis |
± 1 procento santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės |
5. Neorganinių trąšų sudėtyje esančių mikroelementų leidžiamųjų nuokrypių taisyklės:
Eil. Nr. |
Deklaruojami parametrai |
Mikroelementų pavidalų deklaruojamo kiekio leidžiamieji nuokrypiai |
1. |
Koncentracija mažesnė arba lygi 2 procentams |
± 20 procentų nuo deklaruojamos vertės |
2. |
Koncentracija didesnė nei 2 procentų ir mažesnė arba lygi 10 procentų |
± 20 procentų nuo deklaruojamos vertės ir iki maksimaliai 1 procentinio punkto, vertinant absoliučiais skaičiais |
3. |
Koncentracija didesnė nei 10 procentų |
± 1,0 procentinis punktas, vertinant absoliučiais skaičiais |
4. |
Kiekis |
± 5 procentų santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės |
6. Organinių trąšų leidžiamųjų nuokrypių taisyklės:
Eil. Nr. |
Deklaruojami parametrai |
Deklaruojamo maisto medžiagų kiekio ir kitų deklaruojamų parametrų leidžiamasis nuokrypis |
1. |
Organinė anglis (Corg) |
± 20 procentų santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės iki ne daugiau kaip 2,0 procentinių punktų, vertinant absoliučiais skaičiais |
2. |
Sausosios medžiagos kiekis |
± 5,0 procentiniai punktai, vertinant absoliučiais skaičiais |
3. |
Suminis azotas (N) |
± 50 procentų santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės iki ne daugiau kaip 1,0 procentinio punkto, vertinant absoliučiais skaičiais |
4. |
Organinis azotas (Norg) |
± 50 procentų santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės iki ne daugiau kaip 1,0 procentinio punkto, vertinant absoliučiais skaičiais |
5. |
Suminis fosforo pentoksidas (P2O5) |
± 50 procentų santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės iki ne daugiau kaip 1,0 procentinio punkto, vertinant absoliučiais skaičiais |
6. |
Suminis kalio oksidas (K2O) |
± 50 procentų santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės iki ne daugiau kaip 1,0 procentinio punkto, vertinant absoliučiais skaičiais |
7. |
Suminis ir vandenyje tirpus magnio oksidas (MgO), kalcio oksidas (CaO), sieros trioksidas (SO3) arba natrio oksidas (Na2O) |
± 25 procentų tų maisto medžiagų deklaruojamo kiekio iki ne daugiau kaip 1,5 procentinio punkto, vertinant absoliučiais skaičiais |
8. |
Organinė anglis (Corg) / viso azotas (N) |
± 20 procentų santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės iki ne daugiau kaip 2,0 procentinių punktų, vertinant absoliučiais skaičiais |
9. |
Kiekis |
± 1,5 procento santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės |
7. Organinių-mineralinių trąšų leidžiamųjų nuokrypių taisyklės:
Eil. Nr. |
Deklaruojami parametrai |
Deklaruojamo makroelementų kiekio ir kitų deklaruojamų parametrų leidžiamieji nuokrypiai |
1. |
Organinė anglis (Corg) |
± 20 procentų santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės iki ne daugiau kaip 2,0 procentinių punktų, vertinant absoliučiais skaičiais |
2. |
Sausosios medžiagos kiekis |
± 5,0 procentiniai punktai, vertinant absoliučiais skaičiais |
3. |
Neorganinio azoto (N) deklaruojami pavidalai |
± 25 procentų santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės iki ne daugiau kaip 2,0 procentinių punktų, vertinant absoliučiais skaičiais |
4. |
Organinis azotas (Norg) |
± 50 procentų santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės iki ne daugiau kaip 1,0 procentinio punkto, vertinant absoliučiais skaičiais |
5. |
Fosforo pentoksido (P2O5) deklaruojami pavidalai |
± 25 procentų santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės iki ne daugiau kaip 1,5 procentinio punkto, vertinant absoliučiais skaičiais |
6. |
Kalio oksido (K2O) deklaruojami pavidalai |
± 25 procentų santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės iki ne daugiau kaip 1,5 procentinio punkto, vertinant absoliučiais skaičiais |
7. |
Suminis ir vandenyje tirpus magnio oksidas (MgO), kalcio oksidas (CaO), sieros trioksidas (SO3) |
± 25 procentų tų maisto medžiagų deklaruojamo kiekio iki ne daugiau kaip 1,0 procentinio punkto, vertinant absoliučiais skaičiais |
8. |
Suminis ir vandenyje tirpus natrio oksidas (Na2O) |
± 25 procentų deklaruojamo kiekio iki ne daugiau kaip 0,9 procentinio punkto, vertinant absoliučiais skaičiais |
9. |
Kiekis |
± 1,5 procento santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės |
8. Organinių-mineralinių trąšų sudėtyje esančių mikroelementų leidžiamųjų nuokrypių taisyklės:
Eil. Nr. |
Deklaruojami parametrai |
Mikroelementų pavidalų deklaruojamo kiekio leidžiamieji nuokrypiai |
1. |
Koncentracija mažesnė arba lygi 2 procentams |
± 20 procentų nuo deklaruojamos vertės |
2. |
Koncentracija didesnė nei 2 procentų ir mažesnė arba lygi 10 procentų |
± 20 procentų nuo deklaruojamos vertės ir iki daugiausia 1,0 procentinio punkto, vertinant absoliučiais skaičiais |
3. |
Koncentracija didesnė nei 10 procentų |
± 1,0 procentinis punktas, vertinant absoliučiais skaičiais |
9. Kalkinimo medžiagų leidžiamųjų nuokrypių taisyklės:
Eil. Nr. |
Deklaruojami parametrai |
Deklaruojamų parametrų leidžiamieji nuokrypiai |
1. |
Neutralizavimo vertė |
± 3 |
2. |
Granuliometrinė sudėtis |
± 10 procentų santykinis nuokrypis nuo medžiagos, išbyrančios per Identifikavimo sąraše prie konkretaus tręšiamojo produkto nurodytą sietą, deklaruojamos procentinės dalies |
3. |
Suminis kalcio oksidas (CaO) |
± 3,0 procentiniai punktai, vertinant absoliučiais skaičiais |
4. |
Koncentracija mažesnė nei 8 procentų |
± 1,0 procentinis punktas, vertinant absoliučiais skaičiais |
5. |
Koncentracija didesnė nei 8 procentų ir mažesnė nei 16 procentų |
± 2,0 procentiniai punktai, vertinant absoliučiais skaičiais |
6. |
Koncentracija didesnė arba lygi 16 procentų |
± 3,0 procentiniai punktai, vertinant absoliučiais skaičiais |
7. |
Reaktyvumas (vandenilio chlorido rūgšties bandymas ir inkubacinis bandymas) |
± 5,0 procentiniai punktai, vertinant absoliučiais skaičiais |
8. |
Kiekis |
± 1 procento santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės |
10. Dirvožemio gerinimo medžiagų leidžiamųjų nuokrypių taisyklės:
Eil. Nr. |
Deklaruojami parametrai |
Deklaruojamų parametrų leidžiamieji nuokrypiai |
1. |
pH vertė |
± 1,0 nuo deklaruojamos vertės |
2. |
Organinė anglis (Corg) |
± 10 procentų santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės iki ne daugiau kaip 1,0 procentinio punkto, vertinant absoliučiais skaičiais |
3. |
Organinis azotas (Norg) |
± 50 procentų santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės iki ne daugiau kaip 1,0 procentinio punkto, vertinant absoliučiais skaičiais |
4. |
Suminis azotas (N) |
± 20 procentų santykinis nuokrypis iki ne daugiau kaip 1,0 procentinio punkto, vertinant absoliučiais skaičiais |
5. |
Suminis fosforo pentoksidas (P2O5) |
± 20 procentų santykinis nuokrypis iki ne daugiau kaip 1,0 procentinio punkto, vertinant absoliučiais skaičiais |
6. |
Suminis kalio oksidas (K2O) |
± 20 procentų santykinis nuokrypis iki ne daugiau kaip 1,0 procentinio punkto, vertinant absoliučiais skaičiais |
7. |
Sausosios medžiagos kiekis |
± 10 procentų santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės |
8. |
Kiekis |
± 5 procentų santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės |
9. |
Elektrinis laidis |
± 75 procentų santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės |
11. Auginimo terpių leidžiamųjų nuokrypių taisyklės:
Eil. Nr. |
Deklaruojami parametrai |
Deklaruojamų parametrų leidžiamieji nuokrypiai |
1. |
Elektrinis laidis |
± 75 procentų santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės |
2. |
pH vertė |
± 1,0 nuo deklaruojamos vertės |
3. |
Kiekis pagal tūrį (litrais arba m3) |
± 5 procentų santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės |
4. |
Medžiagų, kurių dalelės didesnės nei 60 mm, kiekio (tūrio) nustatymas |
± 5 procentų santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės |
5. |
Iš anksto suformuotos auginimo terpės kiekio (tūrio) nustatymas |
± 5 procentų santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės |
6. |
Azotas (N), ekstrahuojamas naudojant CaCl2 / DTPA (kalcio chloridą / dietilentriaminpentaacto rūgštį; „CAT tirpi medžiaga“) |
± 75 procentų santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės |
7. |
Fosforo pentoksidas (P2O5), ekstrahuojamas naudojant CaCl2 / DTPA (kalcio chloridą / dietilentriaminpentaacto rūgštį; „CAT tirpi medžiaga“) |
± 75 procentų santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės |
8. |
Kalio oksidas (K2O), ekstrahuojamas naudojant CaCl2 / DTPA (kalcio chloridą / dietilentriaminpentaacto rūgštį; „CAT tirpi medžiaga“) |
± 75 procentų santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės |
12. Inhibitorių leidžiamųjų nuokrypių taisyklės:
Eil. Nr. |
Deklaruojami parametrai |
Inhibitorinių junginių deklaruojamo kiekio leidžiamieji nuokrypiai |
1. |
Koncentracija mažesnė arba lygi 2 procentams |
± 20 procentų nuo deklaruojamos vertės |
2. |
Koncentracija didesnė nei 2 procentų |
± 0,3 procentinio punkto, vertinant absoliučiais skaičiais |
3. |
Kiekis |
± 5 procentų santykinis nuokrypis nuo deklaruojamos vertės |
13. Visoms trąšoms, kurios yra cheminės medžiagos ar cheminių medžiagų mišinys ir kurių sudėtyje yra nitrifikacijos inhibitorių, denitrifikacijos inhibitorių arba ureazės, taikomos šios leidžiamųjų nuokrypių taisyklės:
Eil. Nr. |
Deklaruojami parametrai |
Inhibitorių deklaruojamo kiekio leidžiamieji nuokrypiai |
1. |
Koncentracija mažesnė arba lygi 2 procentams |
± 20 procentų nuo deklaruojamos vertės |
2. |
Koncentracija didesnė nei 2 procentų |
± 0,3 procentinio punkto, vertinant absoliučiais skaičiais |
14. Faktinė mikroorganizmų koncentracija nuo deklaruojamos (-ų) vertės (-čių) gali nukrypti ne daugiau kaip 15 procentų.
15. Jei tręšiamajame produkte yra vienas ar daugiau augalų biostimuliatorių, kiekvieno augalų biostimuliatoriaus deklaruojamai koncentracijai taikomos tokios leidžiamųjų nuokrypių vertės:
Eil. Nr. |
Deklaruojama koncentracija, nurodoma g/kg arba g/l, esant 20 °C |
Leidžiamieji nuokrypiai |
1. |
Iki 25 |
± 15 procentų santykinis nuokrypis |
2. |
Nuo daugiau kaip 25 iki 100 |
± 10 procentų santykinis nuokrypis |
3. |
Nuo daugiau kaip 100 iki 250 |
± 6 procentų santykinis nuokrypis |
4. |
Nuo daugiau kaip 250 iki 500 |
± 5 procentų santykinis nuokrypis |
5. |
Daugiau kaip 500 |
± 25 g/kg arba ± 25 g/l |
___________