REGIONŲ ADMINISTRACINIO TEISMO

PIRMININKAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL ADMINISTRACINIŲ BYLŲ VALDYMO IR BYLŲ PASKIRSTYMO TEISĖJAMS BEI TEISĖJŲ KOLEGIJŲ SUDARYMO REGIONŲ ADMINISTRACINIAME TEISME TVARKOS APRAŠO TVIRTINIMO

 

2025 m. vasario 4 d. Nr. T-27

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos teismų įstatymo 103 straipsniu, Bylų paskirstymo teisėjams ir teisėjų kolegijų sudarymo taisyklių aprašu, patvirtintu Teisėjų tarybos 2015 m. rugsėjo 25 d. nutarimu Nr. 13P-123-(7.1.2) (su aktualiais pakeitimais ir papildymais),

tvirtinu Administracinių bylų valdymo ir bylų paskirstymo teisėjams bei teisėjų kolegijų sudarymo Regionų administraciniame teisme tvarkos aprašą (pridedamas).

 

 

 

Teismo pirmininkas                                                                             Gediminas Užubalis

 

 

PATVIRTINTA

Regionų administracinio teismo pirmininko

2025 m. vasario 4 d. įsakymu Nr. T-27

 

 

 

ADMINISTRACINIŲ BYLŲ VALDYMO IR BYLŲ PASKIRSTYMO TEISĖJAMS BEI TEISĖJŲ KOLEGIJŲ SUDARYMO REGIONŲ ADMINISTRACINIAME TEISME TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.    Administracinių bylų valdymo ir bylų paskirstymo teisėjams bei teisėjų kolegijų sudarymo Regionų administraciniame teisme tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato administracinių bylų valdymo tvarką, taip pat bylų paskirstymo teisėjams ir teisėjų kolegijų sudarymo taisykles.

2.    Bylos teisėjams skirstomos ir teisėjų kolegijos sudaromos vadovaujantis teismo ir teisėjų veiklos nepriklausomumo, nešališkumo, sąžiningumo ir skaidrumo principais, siekiant bylų nagrinėjimo operatyvumo ir profesionalumo. Taikant šiuos principus atsižvelgiama į teismo darbo organizavimo tvarką, teisėjų darbo krūvį, būtinumą užtikrinti proceso šalių ir proceso dalyvių teisę į nepriklausomą ir nešališką teismą.

3.    Apraše vartojamos sąvokos atitinka Bylų paskirstymo teisėjams ir teisėjų kolegijų sudarymo taisyklių apraše, patvirtintame Teisėjų tarybos 2015 m. rugsėjo 25 d. nutarimu Nr. 13P-123-(7.1.2), (su aktualiais pakeitimais ir papildymais) vartojamas sąvokas.

 

II SKYRIUS

ADMINISTRACINIŲ BYLŲ VALDYMAS

 

4.    Bylas inicijuojantys dokumentai, prieš paskiriant juos teisėjams, registruojami LITEKO sistemoje Teismo raštinės skyriaus rūmų, kuriuose buvo gauti, darbuotojų (toliau – raštinės darbuotojai) paprastai tą pačią darbo dieną užvedant elektroninę bylos kortelę.

5.    Administracinės bylos, perduotos iš kitų teismų ar institucijų atitinkamai:

5.1.    bylos, grąžintos iš apeliacinės instancijos teismo ar kitų institucijų, Teismo raštinės skyriaus rūmų, kuriuose gauta byla, raštinės darbuotojų registruojamos LITEKO sistemoje suvedant visą reikalingą informaciją;

5.2.    bylos, grąžintos iš apeliacinės instancijos teismo nagrinėti iš naujo su panaikintais sprendimais ar nutartimis, kuriose pasisakyta dėl bylos esmės, arba su panaikintomis nutartimis dėl bylos nutraukimo, Teismo raštinės skyriaus rūmų raštinės darbuotojų registruojamos nauju numeriu LITEKO sistemoje užvedant naują bylos kortelę. LITEKO bylų skirstymo moduliu (toliau – Moduliu) paskiriamas kitas teisėjas;

5.3.   bylos, grąžintos iš apeliacinės instancijos teismo nagrinėti iš naujo su panaikintomis nutartimis, kuriose nebuvo pasisakyta dėl bylos esmės, perduodamos nagrinėti tam pačiam teisėjui, priėmusiam panaikintą nutartį. Bylos numeris lieka tas pats.

6.    Specialiajai teisėjų kolegijai pripažinus, kad byla teisminga Regionų administraciniam teismui, atitinkamai:

6.1.    jei dėl rūšinio teismingumo kreipėsi Regionų administracinio teismo teisėjas, byla perduodama ją nagrinėjusiam teisėjui nesuteikiant bylai naujo numerio;

6.2.    jei byla gauta iš kito teismo, jai suteikiamas naujas numeris ir ji Moduliu paskiriama teisėjui. Nustačius, kad Regionų administracinio teismo teisėjas buvo perdavęs bylą pagal teismingumą arba atsisakė priimti skundą dėl teismingumo, byla skiriama tam pačiam teisėjui.

7.    Kiti bylų registravimo ir paskyrimo teisėjui atvejai:

7.1.    Gavus prašymą, pareikštą priėmus prieštaravimus dėl pareiškimo išduoti teismo įsakymą, užvedama nauja bylos kortelė, byla Moduliu skiriama tam pačiam anksčiau bylą nagrinėjusiam (teismo įsakymą priėmusiam) teisėjui.

7.2.    Jei administracinė byla yra sunaikinta, prašymas panaikinti turto areštą ar atlikti kitus procesinius veiksmus registruojamas užvedant naują bylą, kuri Moduliu paskiriama tam pačiam teisėjui, išnagrinėjusiam administracinę bylą. Jei teisėjas nebedirba teisme, prašymas Moduliu skiriamas kitam teisėjui. Jei byla nėra sunaikinta, prašymas panaikinti turto areštą ar atlikti kitus procesinius veiksmus registruojamas toje pačioje byloje ir skiriamas tam pačiam teisėjui, išnagrinėjusiam administracinę bylą. Jei teisėjas nebedirba teisme, prašymas teismo pirmininko ar jo pavedimu teismo pirmininko pavaduotojo rezoliucija skiriamas kitam teisėjui.

 

III SKYRIUS

BYLŲ PASKIRSTYMO TEISĖJAMS BENDROSIOS NUOSTATOS

 

8.    Šis skyrius reglamentuoja kompiuterinės programos naudojimą automatizuotai sudarant teisėjų kolegijas bei skirstant bylas teisėjams (toliau – bylų skirstymas).

9.    Skyriuose apie bylų skirstymą vartojamos sąvokos:

9.1.   automatizuotas atrankos būdas – teisėjo (kai byla nagrinėjama vienasmeniškai), teisėjo pranešėjo (kai byla nagrinėjama kolegialiai), teisėjų kolegijos narių parinkimas ir (ar) pakeitimas naudojantis Moduliu, kai, laikantis nešališkumo, skaidrumo, nepriklausomumo ir bylų nagrinėjimo operatyvumo principų, užtikrinamas atsitiktinis skyrimas iš ne mažiau kaip dviejų teisėjų;

9.2.   specializacija – teismo pirmininko įsakymu nustatomas teisėjo dažniausiai nagrinėjamų bylų pobūdis, pasižymintis materialinių teisinių santykių specifika ir (ar) procesiniais ypatumais;

9.3.   greičiau nagrinėtina byla – byla, kuri pripažinta užsitęsusia ar galinčia užsitęsti ir dėl to nagrinėtina greičiau.

10.  Bylos skirstomos naudojantis šiomis funkcijomis:

10.1. „skirstyti bylas“ – naudojantis šia funkcija Modulis parenka teisėją, kuriam paskiriama byla;

10.2. „redaguoti kolegijas“ – naudojantis šia funkcija Moduliu sudaromos nuolatinės teisėjų kolegijos;

10.3. „specializacijos“ – naudojantis šia funkcija Modulyje pagal teismo pirmininko įsakymą pažymimos teisme nustatytos teisėjų specializacijos, kurios, prieš skirstant bylas, turi būti priskirtos teisėjams;

10.4. „teisėjų specializacijos ir teisėjų grupės (skyriai) išlyginamasis krūvis“ – naudojantis šia funkcija Modulyje pažymima, kurių specializacijų bylas gali nagrinėti teisėjas, taip pat pagal poreikį procentine išraiška nurodomas papildomas užimtumas kitoje veikloje bei laikotarpiai, kada teisėjas atostogauja ar kada bylos jam negali būti skiriamos dėl kitų priežasčių;

10.5. „priežasčių šablonai“ – naudojantis šia funkcija Modulyje standartizuotai nurodomos priežastys ir teisiniai pagrindai, dėl kurių nukrypstama nuo skirstomų bylų eiliškumo arba keičiamas bylą nagrinėti paskirtas ir nagrinėjantis teisėjas;

10.6. „priskirti teismo rūmus iš sąrašo“ – naudojantis šia funkcija prieš paskiriant bylą Modulyje pagal poreikį iš sąrašo pasirenkami teismo rūmai, kurių teisėjams gali būti skiriama byla;

10.7. „pasirinkti kitus teismo rūmus“ – naudojantis šia funkcija prieš skiriant bylą Modulyje iš sąrašo pasirenkami kiti teismo rūmai, kurių teisėjams gali būti skiriama byla. Ši funkcija naudojama, kai pradiniame suformuotame teismo rūmų teisėjų sąraše nėra bylą galinčių nagrinėti teisėjų.

 

IV SKYRIUS

BYLŲ PASKIRSTYMO TEISĖJAMS REIKALAVIMAI

 

11.  Bylas teisėjams pagal patvirtintą grafiką naudodamiesi Moduliu skirsto ir pirminius duomenis į LITEKO sistemą įveda teismo pirmininko įsakymu paskirti atsakingi darbuotojai. Bylų skirstymo funkciją taip pat turi teismo pirmininkas ir teismo pirmininko pavaduotojas. Visus su bylų, kurių medžiaga ar jos dalis yra nevieša, skirstymu susijusius veiksmus atlieka teismo pirmininkas ar teismo darbuotojas, teismo pirmininko įgaliotas skirstyti bylas, kuriose yra neviešų duomenų.

12.  Skirstant bylas atsižvelgiama į teisėjų specializaciją, įstatymu įtvirtintus atskirų kategorijų bylų išnagrinėjimo terminus, darbo krūvio tolygumą, bylų sudėtingumą, teisėjų kolegijų sudėties rotaciją, nustatytą atsižvelgiant į tos pačios sudėties teisėjų kolegijos maksimalią veiklos trukmę, įstatymuose nustatytus draudimus teisėjui nagrinėti konkrečią bylą, privačių interesų registre (PINREG) esančių aktualių teisėjų pateiktų interesų deklaracijų duomenis, laikinojo nedarbingumo, atostogų, kvalifikacijos kėlimo, komandiruotės, papildomų poilsio dienų laikotarpius ir kitus patvarkymus ar kitus atvejus, kai teisėjas negali nagrinėti bylų arba jo darbo krūvis turi būti mažinamas.

13.  Jei nelieka konkrečios specializacijos teisėjų, kurie gali nagrinėti bylą (teisėjai atostogauja, jiems suteiktas nedarbingumas ar esant kitoms svarbioms priežastims), atskirų kategorijų (specializacijų) bylos skiriamos teisėjams eilės tvarka, neatsižvelgiant į jų specializaciją.

131. Jei paskyrus bylą teisėjui nustatoma, kad registruojant bylą buvo nurodyta netinkama bylos kategorija iš administracinių bylų klasifikatoriaus, tai nėra kliūtis teisėjui, neturinčiam atitinkamos specializacijos, nagrinėti jam jau paskirtą bylą.

14.  Bylas skirstantis asmuo neskiria nagrinėti naujų bylų arba skiria mažiau bylų teisėjui (teisėjams), kuris nagrinėja greičiau nagrinėtiną bylą, laikotarpiu, nurodytu priimant sprendimą pripažinti bylą greičiau nagrinėtina.

15.  Paskirti bylą teisėjui bei keisti byloje teisėją nesinaudojant Moduliu, išskyrus šiame Apraše nurodytus atvejus, galima tik tada, kai atlikti minėtus veiksmus naudojantis automatizuotu atrankos būdu nėra techninių galimybių. Atsiradus techninėms galimybėms, paskirti bylą nagrinėti teisėjui Moduliu, naudojantis požymiu „privalo nagrinėti“.

 

V SKYRIUS

PIRMINIŲ DUOMENŲ ĮVEDIMAS Į LITEKO SISTEMĄ

 

16.  Bylas skirstantis asmuo prieš Moduliu skirdamas bylą į LITEKO sistemą įveda, peržiūri ir sutikslina duomenis apie:

16.1. teisme nustatytą teisėjų specializaciją;

16.2. teisėjus, kurie negali nagrinėti konkrečios bylos dėl teisės aktuose nustatytų priežasčių;

16.3. laikotarpius, kai dėl atostogų, komandiruotės, kvalifikacijos kėlimo, papildomų poilsio dienų ar kitų aplinkybių teisėjas negali nagrinėti jokių bylų ir bylos jam negali būti skiriamos. Nurodant laikotarpius, kuriais teisėjas negali nagrinėti bylų, Modulyje įrašomas šiame Apraše nustatytas laikotarpis, kai teisėjui negali būti skiriamos bylos prieš šį laikotarpį;

16.4. pagal teismo pirmininko įsakymą laikotarpius ar konkrečias datas ir išraišką procentais, kai dėl užimtumo kitoje veikloje ar akivaizdžiai didesnio darbo krūvio teisėjas negali nagrinėti bylų arba jo darbo krūvis turi būti mažinamas.

 

VI SKYRIUS

BYLŲ SKIRSTYMAS TEISĖJAMS

 

17.  Bylas skirstantis asmuo bylą teisėjui skiria tada, kai raštinės darbuotojai LITEKO sistemoje suformuoja bylą (elektroninę bylos kortelę). Modulis bylas skirstančiam asmeniui pateikia informaciją apie teisme gautas, raštinės darbuotojų LITEKO sistemoje suformuotas ir teisėjams dar nepaskirtas bylas (elektronines bylų korteles).

18.  Moduliu skirstomų bylų eiliškumas nustatomas atsižvelgiant į elektroninių bylų kortelių sukūrimo laiką. Nuo Modulio sudaryto eiliškumo gali būti nukrypstama atsižvelgiant į įstatymuose įtvirtintus bylų išnagrinėjimo terminus arba kai vienarūšes bylas (esant analogiškai faktinei ir teisinei situacijai) tikslinga skirti nagrinėti vienu metu ir (ar) tam tikriems teismo teisėjams, taip pat kai konkretus teisėjas privalo nagrinėti bylą proceso įstatymų nustatytais pagrindais ir kitais būtinais atvejais, nurodytais šiame Apraše. Nukrypstant nuo Modulio sudaryto eiliškumo visada turi būti nurodomos tokio nukrypimo priežastys ir teisiniai pagrindai. Tokiais atvejais byla paskiriama nesinaudojant automatizuotu atrankos būdu, naudojantis požymiu „privalo nagrinėti“.

19.  Teisėjo parinkimą pagal teismo kompetenciją ir specifiką Modulis atlieka automatizuotu būdu, visuomet įvertindamas ir atsižvelgdamas į:

19.1. visus šio Aprašo 16 punkte nurodytus ir į Modulį įvestus duomenis;

19.2. teisėjui paskirtų bylų skaičių ataskaitiniu laikotarpiu, apskaičiuotą už ne mažesnį kaip paskutinių 90 dienų laikotarpį teisėjams, įvertinus teisėjo dirbtas dienas, paskirtų bylų skaičių ir jų sudėtingumą, taip pat Modulis įvertina teisėjo užimtumą kitoje veikloje;

19.3. teisėjo, kuris grįžo po atostogų ar dėl kitų priežasčių laikinai nenagrinėjo bylų, ne darbo laikotarpiu teisme dirbusiems teisėjams paskirtų nagrinėti naujų bylų skaičiaus vidurkį (naujai paskirto teisėjo atveju vertinamas paskutinį ataskaitinį laikotarpį dirbusiems teisėjams paskirtų nagrinėti naujų bylų skaičiaus vidurkis).

20.  Modulis, nustatydamas bylos paskyrimą teisėjui, sudaro teisme galinčių šią bylą nagrinėti teisėjų eilę, kurios laikantis skiriamas bylą nagrinėsiantis teisėjas.

21.  Teisme bylos skirstomos tarp visų rūmų teisėjų bendra eile, taikant funkciją „priskirti teismo rūmus iš sąrašo“, taip siekiant užtikrinti teisėjų darbo krūvio tolygumą ir galimybę teismo teisėjams specializuotis.

22.  Esant priežastims, dėl kurių teisėjas ar teisėjas pranešėjas negali nagrinėti konkrečios bylos (pvz., dėl teisėjo nušalinimo ar nusišalinimo, ligos, komandiruotės ar kitų teisės aktuose nustatytų priežasčių), skiriamas kitas eilės tvarka Modulio sudarytoje bylas galinčių nagrinėti teisėjų eilėje esantis teisėjas. Tokiu atveju bylas skirstantis asmuo Modulyje nurodo konkrečius teisėjo ar teisėjo pranešėjo pakeitimo teisinius pagrindus.

23.  Jei nėra įstatyme ar šiame Apraše nustatytų pagrindų, dėl kurių konkretus teisėjas negali nagrinėti bylos, bylas skirstantis asmuo patvirtina bylos paskyrimą teisėjui.

24.  Visos užregistruotos bylos teisėjams skiriamos tą pačią dieną, kai jos buvo įvestos į LITEKO sistemą. Teisėjui paskirta byla ir bylose gauti procesiniai dokumentai matomi LITEKO sistemoje, tai yra elektroninės bylos ir elektroniniai dokumentai papildomai fiziškai teisėjui nėra perduodami.

25.  Jei dėl techninių LITEKO sistemos kliūčių nepavyksta bylų paskirti teisėjams tą pačią darbo dieną, kai bylos buvo užregistruotos, jos nedelsiant skiriamos kitą darbo dieną per kuo trumpesnį terminą.

26.  Jei dėl didelio gautų naujų bylų skaičiaus ar kitų objektyvių priežasčių nespėjama jų paskirti teisėjams tą pačią dieną, kai bylos buvo užregistruotos, jos nedelsiant skiriamos kitą darbo dieną.

 

VII SKYRIUS

TEISĖJŲ PAKEITIMAS

 

27.  Jei Modulio parinktas ir paskirtas teisėjas dėl tam tikrų priežasčių negali nagrinėti bylos (pvz., dėl teisėjo nušalinimo ar nusišalinimo, ligos, komandiruotės ir pan.), bylas skirstantis asmuo Moduliu paskiria kitą teisėją.

28.  Bylas skirstančiam asmeniui naudojantis funkcija „priežasčių šablonai“ įvedus teisėjo pakeitimo teisinius pagrindus ir patvirtinus teisėjo skyrimo panaikinimo protokolą, automatinio bylos paskyrimo naujam teisėjui procedūra šio Aprašo 20 punkte nustatyta tvarka atliekama pagal tuos pačius kriterijus, kurie buvo nustatyti ir galiojo skiriant pirmąjį teisėją.

29.  Bylos skyrimas naujam teisėjui naudojantis Moduliu galimas tik suformavus ir patvirtinus teisėjo skyrimo panaikinimo protokolą.

30.  Jei Modulio parinktas, bet dar nepaskirtas teisėjas dėl tam tikrų priežasčių negali nagrinėti bylos (pvz., dėl teisėjo nušalinimo ar nusišalinimo, ligos, komandiruotės ir pan.), bylas skirstantis asmuo pakeičia bylos negalintį nagrinėti teisėją nurodydamas požymį „negali nagrinėti“.

 

VIII SKYRIUS

TEISĖJŲ KOLEGIJŲ SUDARYMAS IR PAKEITIMAS

 

31.  Naudojantis Moduliu metams laiko sudaromos nuolatinės atsitiktine tvarka suformuotos teisėjų kolegijos, paprastai iš tuose pačiuose rūmuose dirbančių teisėjų, jos patvirtinamos teismo pirmininko įsakymu. Jei Moduliu suformuotos nuolatinės teisėjų kolegijos dėl tam tikrų priežasčių negali būti patvirtintos, teismo pirmininko patvarkymu pakartotinai naudojant Modulį formuojamos naujos teisėjų kolegijos. Teisėju pranešėju skiriamas teisėjas, kuriam Modulis paskiria nagrinėti konkrečią bylą.

32.  Nuolatinių teisėjų kolegijų sudėtis keičiama tik teisėjų nedarbingumo laikotarpiu, kuris trunka ilgiau nei 7 darbo dienas, taip pat teisėjų kvalifikacijos kėlimo metu bylose, kurioms įstatymai nustato sutrumpintus nagrinėjimo terminus, taip pat pakartotinio dalyvavimo bylos nagrinėjime ir kitais išimtiniais atvejais, kai vienas ar keli kolegijos nariai negali dalyvauti bylos nagrinėjime. Bet kuriuo atveju keičiant teisėjų kolegijų sudėtį, esant galimybei, užtikrinama, kad teisėjų darbo krūvis būtų kiek įmanoma tolygesnis.

33.  Visos administracinės bylos, kurios buvo nagrinėjamos anksčiau suformuotose kolegijose, nebuvo nagrinėtos iš esmės ir buvo atidėtos, atnaujintos po sustabdymo ar perskirtos iš kitų teisėjų, kurie nebeina pareigų teisme, nagrinėjamos naujos sudėties kolegijų.

34.  Aprašo 32 punkte nurodytais atvejais nuolatinės teisėjų kolegijos narys keičiamas kitu teisėju eilės tvarka pagal Modulio sudarytą teisėjų sąrašą, atsižvelgiant į teisėjų užimtumą ir užtikrinant darbo krūvio tolygumą. LITEKO sistemoje ir teismo pirmininko ar jo pavedimu teismo pirmininko pavaduotojo nutartyje dėl teisėjų kolegijos pakeitimo nurodomos teisėjų kolegijos sudėties keitimo priežastys. Ši taisyklė netaikoma, jei bylos nagrinėjime negali dalyvauti teisėjas pranešėjas.

 

IX SKYRIUS

SPECIALŪS BYLŲ SKIRSTYMO ATVEJAI

 

35.  Administracinės bylos sujungiamos vadovaujantis Administracinių bylų teisenos įstatymo nuostatomis teismo pirmininko ar jo pavedimu teismo pirmininko pavaduotojo nutartimi, kai į teismo pirmininką ar teismo pirmininko pavaduotoją raštu kreipiasi bylą posėdžiui rengiantis teisėjas ar ją nagrinėjantis teisėjas (-ai). Priimant sprendimą dėl bylų sujungimo, įvertinamas laikas, kada bylą inicijuojantis dokumentas užregistruotas teisme, taip pat byloje keliamo ginčo pobūdis ir kitos svarbios aplinkybės. Byla paliekama teisėjui, prie kurio bylos prijungiama kita byla (-os).

36.  Išskirtos bylos Moduliu paskiriamos teisėjui, priėmusiam procesinį sprendimą dėl bylų išskyrimo, išskyrus atvejus, kai byla išskirta patikrinti norminio akto reikalavimo teisėtumą.

37.  Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka išsprendus teisėjo (teisėjų kolegijos) nušalinimo nuo administracinės bylos nagrinėjimo klausimą ar teisėjui nusišalinus, bylas skirstantis asmuo Moduliu paskiria bylą kitam teisėjui.

38.  Nustačius, kad nėra teisėjo, kurio byloje būtina skubos tvarka priimti procesinį sprendimą, teismo pirmininkas ar jo pavedimu teismo pirmininko pavaduotojas rezoliucija konkretų procesinį veiksmą paveda atlikti kitam teisėjui.

39.  Teisėjui, vadovaujantis šio aprašo 38 punktu, pavedus išspręsti apeliacinio ar atskirojo skundo priėmimo klausimą, tas pats teisėjas paprastai sprendžia ir kitų toje byloje pateiktų apeliacinių ar atskirųjų skundų priėmimo klausimus bei parengtą bylą išsiunčia į apeliacinės instancijos teismą. Jei teisėjas, kuriam pavesta išspręsti atskirojo ar apeliacinio skundo priėmimo klausimą, išeina atostogų, suserga ar pan., o bylą nagrinėjantis teisėjas dar nėra grįžęs, byla perduodama kitam teisėjui spręsti toje byloje pateiktų apeliacinių ar atskirųjų skundų priėmimo klausimus ir išsiųsti bylą į apeliacinės instancijos teismą. Administracinė byla grąžinama teisėjo žinion atlikus pavedimą arba iki suėjus pavedimo terminui grįžus į darbą teisėjui, kurio byla laikinai buvo perduota kitam teismo teisėjui.

40.  Kilus būtinybei užtikrinti tolygesnį teisėjų darbo su bylomis krūvį, atskirų kategorijų bylos, kurios negali būti skirstomos Moduliu atskira bylų skirstymo eile, gali būti skiriamos naudojant požymį „privalo nagrinėti“. Taip pat kilus būtinybei sudaryti sąlygas nagrinėti didelės apimties sudėtingą bylą, teisėjui tam tikrą laiką naujos bylos gali būti neskiriamos. Šiame punkte nurodyti bylų paskirstymo atvejai nustatomi atskiru teismo pirmininko įsakymu.

41.  Jei teisėjui yra suteiktas ilgalaikis nedarbingumas (ne mažiau kaip vienas mėnuo), teismo pirmininko sprendimu kitiems teisėjams perskiriamos tik tos bylos, kuriose paskirti teismo posėdžiai. Dėl kitų bylų perskirstymo sprendžiama individualiai, atsižvelgiant į teisėjo trunkantį ilgesnį nei vienas mėnuo nedarbingumo laikotarpį.

42.  Visos administracinės bylos neskiriamos teisėjams laikotarpiais, kai dėl atostogų, papildomų poilsio dienų, komandiruotės, kvalifikacijos kėlimo (kuris trunka visą darbo dieną) ar nedarbingumo teisėjas negali nagrinėti jokių bylų ir bylos jam negali būti skiriamos.

43.  Teisėjams prieš atostogų, papildomų poilsio dienų, komandiruotės, kvalifikacijos kėlimo laikotarpius, kai minėtų laikotarpių trukmė yra 4 (keturios) ir daugiau darbo dienų, 2 (dvi) darbo dienas iki minėtų laikotarpių pradžios bylos neskiriamos. Jos pradedamos skirti pirmąją darbo dieną.

44.  Teisėjui susirgus ar atsiradus kitoms nenumatytoms aplinkybėms, pirmininko pavedimu jau paskirtos itin skubiai nagrinėtinos bylos dėl viešojo administravimo subjektų priimtų sprendimų sankcionavimo ir dėl teismo įsakymo išdavimo Moduliu perskiriamos kitam teisėjui.

45.  Teismo pirmininko įsakymu naujos bylos nebeskiriamos teisėjui, kuriam iki įgaliojimų pabaigos (sulaukus 65 metų amžiaus arba teisėjui informavus teismo pirmininką apie planuojamą įgaliojimų pabaigą sulaukus įstatymų nustatyto pensinio amžiaus) liko trys mėnesiai.

46.  Teismo pirmininko įsakymu naujos bylos nebeskiriamos teisėjui nuo Respublikos Prezidento dekreto perkelti ar paskirti teisėją į kitą teismą.

47.  Individualiais atvejais teismo pirmininkas motyvuotu įsakymu nustato kitus laikotarpius, kai naujos bylos nebeskiriamos teisėjui, kuris dėl objektyvių priežasčių ilgą laiką negalės eiti teisėjo pareigų arba bus atleidžiamas iš teisėjo pareigų pagal Teismų įstatymo 90 straipsnio 1 dalies atitinkamus punktus.

48.  Teisėjui nebeinant pareigų teisme (atleidžiamas iš teisėjo pareigų pagal atitinkamus Teismų įstatymo 90 straipsnio 1 dalies punktus ar kitos objektyvios priežastys), teismo pirmininko įsakymu jo nagrinėtos bylos Moduliu paskirstomos visiems teisėjams neatsižvelgiant į teisėjų specializaciją, teisėjams suteiktas kasmetines atostogas, nemokamas atostogas, papildomas laisvas dienas, trumpiau nei mėnesį trunkantį nedarbingumą ar trumpiau nei mėnesį trunkantį nebuvimą darbe dėl komandiruotės, kvalifikacijos kėlimo. Šiame punkte nustatyta tvarka bylos nepaskirstomos teisėjams, kuriems bylos nebeskiriamos pagal Aprašo 45–47 punktus.

49.  Teisėjui nebeinant pareigų teisme (perkeltas į kitą teismą, baigėsi teisėjo įgaliojimai ar kitos objektyvios priežastys), jo išnagrinėtose bylose gauti apeliaciniai skundai, prašymai vykdymo procese skiriami kitam teisėjui Aprašo 38, 44 punktuose nustatyta tvarka. Kiti prašymai toje pačioje byloje skiriami tam pačiam teisėjui, kuris išnagrinėjo pirmą prašymą vykdymo procese.

 

X SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

50.  Bylas skirstantys asmenys privalo užtikrinti, kad duomenys į Modulį būtų suvedami ir jame tvarkomi nepažeidžiant Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatyme nustatytų reikalavimų.

51.  Esant Apraše nenustatytai situacijai, teismo pirmininkas turi teisę nuspręsti, kokiu būdu bus parenkamas teisėjas konkrečiai bylai ar prašymui išnagrinėti. Kiekvienu tokiu atveju turi būti laikomasi nešališkumo, skaidrumo, nepriklausomumo ir bylų nagrinėjimo operatyvumo principų bei išdėstomi priimto sprendimo motyvai.

52.  Teisėjo arba teisėjų kolegijos skyrimo ir teisėjo arba teisėjų kolegijos skyrimo panaikinimo protokolai skelbiami viešai Nacionalinės teismų administracijos interneto svetainėje ne vėliau kaip kitą dieną po suformuoto protokolo patvirtinimo Modulyje.

53.  Šis Aprašas skelbiamas Teisės aktų registre ir teismo interneto tinklalapyje.

______________