ALYTAUS MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL ALYTAUS MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBOS 2019-01-30 SPRENDIMO NR. T-14 „DĖL ALYTAUS MIESTO SAVIVALDYBĖS IR VALSTYBĖS TURTO VALDYMO, NAUDOJIMO IR DISPONAVIMO JUO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2024 m. vasario 29 d. Nr. T-55
Alytus
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 15 straipsnio 2 dalies 19 punktu, Alytaus miesto savivaldybės taryba nusprendžia:
1. Pakeisti Alytaus miesto savivaldybės tarybos 2019-01-30 sprendimo Nr. T-14 „Dėl Alytaus miesto savivaldybės ir valstybės turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo tvarkos aprašo patvirtinimo“ preambulę ir ją išdėstyti taip:
„Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 3 punktu, 15 straipsnio 2 dalies 19 punktu, Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 12 straipsnio 1 ir 2 dalimis, 28 straipsnio 2 dalimi, Pripažinto nereikalingu arba netinkamu (negalimu) naudoti valstybės ir savivaldybių turto nurašymo, išardymo ir likvidavimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001-10-19 nutarimu Nr. 1250 „Dėl Pripažinto nereikalingu arba netinkamu (negalimu) naudoti valstybės ir savivaldybių turto nurašymo, išardymo ir likvidavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, Nuompinigių už valstybės ilgalaikio ir trumpalaikio materialiojo turto nuomą skaičiavimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos finansų ministro 2014-09-30 įsakymu Nr. 1K-306 „Dėl Nuompinigių už valstybės ilgalaikio ir trumpalaikio materialiojo turto nuomą skaičiavimo taisyklių patvirtinimo“, Alytaus miesto savivaldybės taryba nusprendžia:“
2. Pakeisti šio sprendimo 1 punkte nurodytu sprendimu patvirtintą Alytaus miesto savivaldybės ir valstybės turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo tvarkos aprašą ir jį išdėstyti nauja redakcija (pridedama).
Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.
PATVIRTINTA
Alytaus miesto savivaldybės tarybos
2019 m. sausio 30 d.
sprendimu Nr. T-14
(Alytaus miesto savivaldybės tarybos
2024 m. vasario 29 d
sprendimu Nr. T-55 redakcija)
ALYTAUS MIESTO SAVIVALDYBĖS IR VALSTYBĖS TURTO VALDYMO, NAUDOJIMO IR DISPONAVIMO JUO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Alytaus miesto savivaldybės ir valstybės turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja Alytaus miesto savivaldybei nuosavybės teise priklausančio turto ir valstybės turto, Alytaus miesto savivaldybės valdomo patikėjimo teise, valdymo, naudojimo ir disponavimo juo sąlygas bei tvarką.
II SKYRIUS
SAVIVALDYBĖS TURTO VALDYMAS, NAUDOJIMAS IR DISPONAVIMAS JUO PATIKĖJIMO TEISE
3. Alytaus miesto savivaldybei nuosavybės teise priklausantis turtas ir valstybės turtas, Alytaus miesto savivaldybės valdomas patikėjimo teise, gali būti perduodamas patikėjimo teise valdyti, naudoti ir disponuoti juo:
4. Savivaldybė jai nuosavybės teise priklausantį turtą Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos asmens ir (ar) visuomenės sveikatos priežiūros viešosioms įstaigoms, kurių savininkas (dalininkas) yra savivaldybė, perduoda patikėjimo teise pagal patikėjimo sutartį, kurios galiojimo terminas negali būti ilgesnis kaip 99 metai.
5. Savivaldybės turto patikėjimo sutartis su Aprašo 3.3 papunktyje ir 4 punkte nurodytais subjektais sudaroma pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001-01-05 nutarimu Nr. 16 „Dėl valstybės turto perdavimo patikėjimo teise ir savivaldybių nuosavybėn“ patvirtintą pavyzdinę patikėjimo sutarties formą. Savivaldybės tarybai nusprendus, savivaldybės turto patikėjimo sutartis gali būti sudaroma ir su Aprašo 3.1 ir 3.2 papunkčiuose nurodytais subjektais.
6. Patikėjimo teisės subjektai negali šio savivaldybės turto perduoti nuosavybės teise kitiems asmenims, jo įkeisti ar kitaip suvaržyti daiktines teises į jį, juo garantuoti, laiduoti ar kitu būdu juo užtikrinti savo ir kitų asmenų prievolių įvykdymą. Aprašo 3.3 papunktyje nurodyti patikėjimo teisės subjektai negali šio savivaldybės turto išnuomoti, suteikti panaudos pagrindais ar perduoti jį kitiems asmenims naudotis kitu būdu, o Aprašo 3.1 ir 3.2 papunkčiuose bei 4 punkte nurodyti patikėjimo teisės subjektai gali šį savivaldybės turtą išnuomoti ar suteikti panaudos pagrindais savivaldybės tarybai nusprendus.
7. Sprendimą perduoti savivaldybės turtą valdyti, naudoti ir disponuoti juo patikėjimo teise Aprašo 3 ir 4 punktuose nurodytiems subjektams priima Alytaus miesto savivaldybės taryba (toliau – Savivaldybės taryba).
8. Pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001-10-19 nutarimą Nr. 1250 „Dėl Pripažinto nereikalingu arba netinkamu (negalimu) naudoti valstybės ir savivaldybių turto nurašymo, išardymo ir likvidavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, nereikalingu arba netinkamu (negalimu) naudoti pripažintas savivaldybės nematerialusis, ilgalaikis ir trumpalaikis materialusis turtas perduodamas patikėjimo teise valdyti, naudoti ir disponuoti juo Savivaldybės tarybos nustatyta tvarka.
9. Prie teikiamo Savivaldybės tarybos sprendimo dėl savivaldybės turto perdavimo valdyti, naudoti ir disponuoti juo patikėjimo teise apraše nurodytiems subjektams projekto pridedama arba sprendimo projekte nurodoma:
9.1. turto patikėjimo teisės subjekto prašymas ar sutikimas perduoti jam savivaldybės turtą (prašyme ar sutikime turi būti nurodyta informacija apie prašomą perduoti ar sutinkamą priimti turtą ir jo naudojimo tikslas) arba Alytaus miesto savivaldybės administracijos (toliau – Savivaldybės administracija) struktūrinio padalinio ar darbuotojo, neįeinančio į struktūrinius padalinius, raštas tais atvejais, kai turtas nupirktas vykdant valstybės ar savivaldybės programas (rašte turi būti nurodyta informacija apie turtą, turto gavėjų sąrašas ir turto naudojimo tikslas);
9.2. jei perduodamas pripažintas nereikalingu arba netinkamu (negalimu) naudoti savivaldybės turtas, sprendimas dėl turto pripažinimo nereikalingu arba netinkamu (negalimu) naudoti;
9.4. perduodant ilgalaikį materialųjį nekilnojamąjį turtą Savivaldybės tarybos sprendimo projekte nurodoma ši informacija:
9.5. perduodant nematerialųjį, ilgalaikį ir trumpalaikį materialųjį turtą Savivaldybės tarybos sprendimo projekte nurodoma ši informacija:
9.5.3. duomenys apie turto vieneto įsigijimo vertę, sukauptą nusidėvėjimą, likutinę vertę (perduodant trumpalaikį materialųjį turtą nurodoma tik turto vieneto įsigijimo vertė);
10. Savivaldybės administracija, sudariusi turto patikėjimo sutartį, prieš 3 mėnesius iki sutarties termino pabaigos peržiūri patikėjimo sutartį ir, atsižvelgdama į tolesnį savivaldybės funkcijų vykdymą bei sutarties sąlygų laikymąsi:
10.1. arba praneša subjektui, kad nauja sutartis nebus sudaroma ir pasibaigus sutarčiai perduotas turtas turi būti grąžintas;
11. Turto patikėjimo sutartis pasibaigia Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatytais atvejais. Sutartį sudariusi savivaldybės institucija ar įstaiga privalo atsisakyti patikėjimo sutarties, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.967 straipsnio 1 dalies 5 punktu, jeigu juridinis asmuo (patikėtinis) nebegali ar atsisako įgyvendinti savivaldybių funkcijas, kurioms įgyvendinti pagal turto patikėjimo sutartį buvo perduotas savivaldybės turtas. Pasibaigus turto patikėjimo sutarčiai, turtą patikėjimo teise valdo, naudoja ir disponuoja juo sutartį pasirašiusi savivaldybės institucija ar įstaiga, jeigu Savivaldybės taryba nenustato kitaip. Perduodamo savivaldybės turto patikėjimo teisė atsiranda nuo turto perdavimo patikėjimo teisės subjektui (patikėtiniui) ir perdavimo ir priėmimo akto pasirašymo.
12. Savivaldybės turto perdavimas valdyti, naudoti ir disponuoti juo patikėjimo teise įforminamas perdavimo ir priėmimo aktu (forma pateikiama 1 priede). Tais atvejais, kai turtas perduodamas pagal turto patikėjimo sutartį, turto patikėjimo sutartis kartu gali būti ir perdavimo ir priėmimo aktas ir atskiras perdavimo ir priėmimo aktas gali būti nesudaromas.
13. Savivaldybės tarybos įgaliotas asmuo ir turto perėmėjas ar jo įgaliotas asmuo per 20 darbo dienų nuo Savivaldybės tarybos sprendimo priėmimo dienos pasirašo turto patikėjimo sutartį arba perdavimo ir priėmimo aktą. Tais atvejais, kai Savivaldybės tarybos sprendime dėl sutikimo perimti turtą nurodoma, kam turtas bus perduotas, turto patikėjimo sutartis arba perdavimo ir priėmimo aktas pasirašomas per 20 darbo dienų savivaldybei priėmus turtą.
14. Kai savivaldybės turtas perduodamas valdyti, naudoti ir disponuoti juo patikėjimo teise kitam valdytojui, turto perėmėjas įtraukia jį į apskaitą, o turto perdavėjas jį nurašo.
15. Savivaldybės turto patikėtinis privalo:
15.1. naudotis turtu tinkamai ir pagal paskirtį, tik sprendimo dėl turto perdavimo priėmimo metu subjekto įstatuose (nuostatuose) numatytai veiklai vykdyti, griežtai laikytis turtui keliamų priežiūros, sandėliavimo, priešgaisrinės saugos, sanitarinių, techninių ir kitų reikalavimų, saugoti turtą nuo sugadinimo ar dingimo;
15.2. sudaryti sąlygas patikėtojui kontroliuoti ir tikrinti, ar perduotas turtas naudojamas tinkamai ir pagal paskirtį, ar patikėtinis verčiasi veikla, kuriai vykdyti buvo perduotas turtas, jeigu turtas perduotas pagal turto patikėjimo sutartį – kaip vykdomos turto patikėjimo sutartyje numatytos patikėtinio teisės ir pareigos bei kitos sąlygos;
15.3. mokėti už perduoto nekilnojamojo turto eksploatavimą, komunalines, ryšių bei kitas paslaugas pagal paslaugų teikėjo pateiktas sąskaitas;
15.4. per 15 kalendorinių dienų nuo turto patikėjimo sutarties arba perdavimo ir priėmimo akto pasirašymo dienos sudaryti sutartis su atitinkamomis įmonėmis dėl atsiskaitymo už šaltą ir karštą vandenį, elektros ir šilumos energiją, gamtines dujas ir kitas komunalines paslaugas (taikoma nekilnojamojo turto patikėjimo atveju);
15.5. per 10 kalendorinių dienų nuo turto patikėjimo sutarties arba perdavimo ir priėmimo akto pasirašymo dienos pasirašymo dienos apdrausti patikėtojo naudai visam patikėjimo teisės laikotarpiui gaunamą nekilnojamąjį turtą nuo žalos, kuri gali būti padaryta dėl ugnies, vandens, gamtos jėgų, vagysčių, trečiųjų asmenų neteisėtų veikų ir kitų draudiminių įvykių;
15.6. per 15 kalendorinių dienų nuo turto patikėjimo sutarties arba perdavimo ir priėmimo akto pasirašymo dienos įstatymų nustatyta tvarka įregistruoti patikėjimo teisės faktą Nekilnojamojo turto registre, o patikėjimo teisei pasibaigus – per tokį patį terminą išregistruoti;
15.7. atlikti nekilnojamojo turto paprastąjį ir kapitalinį remontą ar rekonstrukciją, kito turto remontą. Nekilnojamojo turto remonto atveju patikėtinis įsipareigoja parengti dokumentus, kurie yra būtini pagal teisės aktus, jeigu reikia atlikti kadastrinių matavimų bylos tikslinimą bei įregistruoti kadastro ir registro duomenų tikslinimą Nekilnojamojo turto registre;
III SKYRIUS
SAVIVALDYBĖS TURTO PERDAVIMAS PANAUDOS PAGRINDAIS
16. Alytaus miesto savivaldybei nuosavybės teise priklausantis turtas ir valstybės turtas, Alytaus miesto savivaldybės valdomas patikėjimo teise, gali būti perduodamas pagal panaudos sutartis laikinai neatlygintinai valdyti ir naudotis:
16.2. viešosioms įstaigoms, kurios pagal Lietuvos Respublikos viešojo sektoriaus atskaitomybės įstatymą laikomos viešojo sektoriaus subjektais, viešosioms įstaigoms – mokykloms;
16.3. asociacijoms ir labdaros ir paramos fondams, kurių pagrindinis veiklos tikslas yra bent vienas iš šių tikslų:
16.3.3. užtikrinti neįgaliųjų ar kitų socialinę atskirtį patiriančių asmenų grupių (prekybos žmonėmis aukų, asmenų, turinčių psichikos ir elgesio sutrikimų dėl psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo, nuteistųjų ir asmenų, paleistų iš laisvės atėmimo vietų įstaigos, bei kitoms socialinę atskirtį patiriančių asmenų grupėms priklausančių asmenų) ir užsieniečių socialinę integraciją;
16.3.4. teikti pagalbą ir (arba) socialines paslaugas asmenims, dėl amžiaus, neįgalumo ar kitų socialinių problemų negalintiems pasirūpinti savo asmeniniu gyvenimu ir dalyvauti visuomenės gyvenime ar patiriantiems skurdą ir socialinę atskirtį;
16.3.5. teikti pagalbą, sietiną su pacientų teisių gynimu, organizuoti ir teikti ligų prevencijos paslaugas;
16.3.6. teikti pagalbą, sietiną su užimtumo arba socialinės integracijos per vaikų ir suaugusiųjų neformalųjį švietimą ir kultūrinę veiklą skatinimu;
16.3.7. tenkinti gyvenamosios vietovės bendruomenės viešuosius poreikius (šį veiklos tikslą įgyvendinančiai asociacijai panaudos pagrindais gali būti perduotas tik savivaldybės turtas);
16.4. viešosios naudos nevyriausybinėms organizacijoms, teikiančioms nemokamą kompleksinę pagalbą krizinį nėštumą išgyvenančioms moterims ir jų artimiesiems, arba viešosios naudos nevyriausybinėms organizacijoms, teikiančioms nemokamą paliatyviąją pagalbą;
16.7. kitiems subjektams, jeigu tokio perdavimo tvarka ir sąlygos nustatytos Lietuvos Respublikos Prezidento įstatyme, Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatyme, Lietuvos Respublikos švietimo įstatyme, Lietuvos Respublikos šeimynų įstatyme, Lietuvos Respublikos Lietuvos šaulių sąjungos įstatyme, Lietuvos Respublikos investicijų įstatyme, Lietuvos Respublikos koncesijų įstatyme, Lietuvos Respublikos valstybės įmonės Lietuvos oro uostų valdomų oro uostų koncesijos įstatyme, Lietuvos Respublikos įstatyme „Dėl užsieniečių teisinės padėties“, Lietuvos Respublikos tarptautinėse sutartyse ar tarptautiniuose susitarimuose.
17. Sprendimą perduoti savivaldybės turtą pagal panaudos sutartį priima:
17.1. Savivaldybės taryba – dėl savivaldybės ilgalaikio materialiojo nekilnojamojo turto ir ilgalaikio materialiojo ir nematerialiojo turto, kurio vieneto likutinė vertė didesnė kaip 5 000 Eur;
18. Sprendime turi būti nurodytas panaudos sutarties terminas ir turto panaudojimo paskirtis, taip pat gali būti nurodytos ir kitos panaudos sąlygos. Šios sąlygos privalo būti įrašytos į panaudos sutartį.
19. Savivaldybės turtas gali būti perduodamas panaudos pagrindais laikinai neatlygintinai valdyti ir naudotis:
20. Baigiantis panaudos sutarties terminui, su panaudos gavėju, visiškai įvykdžiusiu pagal panaudos sutartį prisiimtas pareigas, gali būti sudaroma nauja panaudos sutartis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatyta tvarka, Savivaldybės tarybos sprendimu neviršijant bendros panaudos trukmės, nustatytos Aprašo 19 punkte.
21. Savivaldybės turtas panaudos pagrindais gali būti perduodamas Aprašo 16.2–16.6 papunkčiuose nurodytiems subjektams, jeigu:
21.1. panaudos subjektas pagrindžia, kad prašomas panaudos pagrindais suteikti turtas reikalingas jo vykdomai veiklai (jeigu subjektas yra asociacija ar labdaros ir paramos fondas, – Aprašo 16.3.1–16.3.9 papunkčiuose nustatytiems veiklos tikslams), dėl kurios turtas galėtų būti perduotas, ir jo naudojimo paskirtis atitinka šio subjekto steigimo dokumentuose nustatytus veiklos sritis ir tikslus;
22. Subjektai, nurodyti Aprašo 16.1–16.7 papunkčiuose, norintys gauti savivaldybės turtą neatlygintinai naudotis pagal panaudos sutartį, Savivaldybės administracijai turi pateikti:
22.1. motyvuotą prašymą, kuriame turi būti nurodytas prašomo perduoti savivaldybės turto naudojimo tikslas, kokiai veiklai vykdyti bus naudojamas turtas, ar turto naudojimo paskirtis atitinka subjekto veiklos sritis ir tikslus, nustatytus jo steigimo dokumentuose;
23. Savivaldybės administracijos skyrius arba specialistas, koordinuojantis tą veiklos sritį, kur veikia panaudos subjektas, gavęs panaudos subjekto motyvuotą prašymą gauti savivaldybės turtą neatlygintinai naudotis pagal panaudos sutartį, gali išduoti išvadą, kad panaudos subjekto veiklos rezultatai užtikrina naudą visuomenei ar jos daliai.
24. Savivaldybės nekilnojamasis turtas gali būti perduotas panaudos pagrindais neatlygintinai naudotis tik tuo atveju, jei buvo paskelbtas bent vienas to turto nuomos konkursas ir turtas nebuvo išnuomotas viešojo konkurso būdu (išskyrus atvejus, kai turtas perduodamas biudžetinėms įstaigoms, valstybės ir savivaldybės institucijoms, įmonėms, įstaigoms, organizacijoms ir asociacijoms, vykdančioms labdaros ir paramos veiklą ir turinčioms paramos gavėjo statusą, taip pat sudarant naują panaudos sutartį Aprašo 20 punkte nustatyta tvarka).
25. Panaudos gavėjo teisės ir pareigos:
25.1. panaudos gavėjas privalo naudotis turtu tinkamai ir pagal paskirtį, tik sprendimo dėl turto perdavimo priėmimo metu panaudos gavėjo įstatuose (nuostatuose) numatytai veiklai vykdyti, griežtai laikytis turtui keliamų priežiūros, sandėliavimo, priešgaisrinės saugos, sanitarinių, techninių ir kitų reikalavimų, saugoti turtą nuo sugadinimo ar dingimo;
25.2. panaudos gavėjas privalo mokėti už perduoto nekilnojamojo turto administravimą, eksploatavimą, komunalines, ryšių bei kitas paslaugas pagal paslaugų teikėjo pateiktas sąskaitas (įskaitant ir privalomojo bei papildomo kaupimo lėšas pastato bendro naudojimo objektų remontui ir atnaujinimui);
25.3. panaudos gavėjas privalo per 15 kalendorinių dienų nuo panaudos sutarties pasirašymo dienos sudaryti sutartis su atitinkamomis įmonėmis dėl atsiskaitymo už šaltą ir karštą vandenį, elektros ir šilumos energiją, gamtines dujas ir kitas komunalines paslaugas (taikoma nekilnojamojo turto panaudos atveju);
25.4. panaudos gavėjas privalo per 15 kalendorinių dienų nuo panaudos sutarties pasirašymo dienos savo lėšomis apdrausti panaudos davėjo naudai visam sutarties galiojimo laikui gaunamą nekilnojamąjį turtą nuo žalos, kuri gali būti padaryta dėl ugnies, vandens, gamtos jėgų, vagysčių, trečiųjų asmenų neteisėtų veikų ir kitų draudiminių įvykių, ir pateikti draudimo liudijimo kopiją;
25.5. panaudos gavėjas privalo per 15 kalendorinių dienų nuo panaudos sutarties pasirašymo (pasibaigimo ar nutraukimo) dienos savo lėšomis įstatymų nustatyta tvarka įregistruoti (išregistruoti) sutartį Nekilnojamojo turto registre (taikoma nekilnojamojo turto panaudos atveju);
25.6. panaudos gavėjas privalo savo lėšomis atlikti nekilnojamojo turto paprastąjį ir kapitalinį remontą bei kito turto remontą. Tuo atveju, kai keičiamas patalpų planas, panaudos gavėjas gali atlikti nekilnojamojo turto paprastąjį remontą tik gavęs Savivaldybės mero sutikimą. Nekilnojamojo turto kapitalinio remonto atveju panaudos gavėjas privalo gauti Savivaldybės tarybos sutikimą. Tokiais atvejais panaudos gavėjas įsipareigoja savo lėšomis parengti dokumentus, kurie yra būtini pagal teisės aktus, jeigu reikia atlikti kadastrinių matavimų bylos tikslinimą bei įregistruoti kadastro ir registro duomenų tikslinimą Nekilnojamojo turto registre;
25.7. panaudos gavėjas gali atlikti nekilnojamojo turto rekonstrukciją tik gavęs Savivaldybės tarybos sutikimą. Tokiu atveju panaudos gavėjas įsipareigoja savo lėšomis parengti dokumentus, kurie yra būtini pagal teisės aktus, jeigu reikia atlikti kadastrinių matavimų bylos tikslinimą bei įregistruoti kadastro ir registro duomenų tikslinimą Nekilnojamojo turto registre;
25.8. panaudos gavėjas privalo ne vėliau kaip per 4 mėnesius nuo kiekvienų kalendorinių metų pabaigos pateikti panaudos davėjui ataskaitą, kurioje nurodoma, kaip yra naudojamas perduotas nekilnojamasis turtas, kokią veiklą vykdo panaudos gavėjas, ar panaudos gavėjas vykdo įsipareigojimus savo lėšomis atlikti nekilnojamojo daikto paprastąjį ir kapitalinį remontą arba kito turto remontą, ar vykdo kitas sutartyje numatytas sąlygas (netaikoma biudžetinėms įstaigoms, valstybės ir savivaldybės institucijoms, įmonėms, įstaigoms, organizacijoms);
25.9. panaudos gavėjas privalo sudaryti sąlygas panaudos davėjui kontroliuoti ir tikrinti, ar perduotas turtas naudojamas tinkamai ir pagal paskirtį, ar panaudos gavėjas verčiasi veikla, kuriai vykdyti buvo perduotas turtas, kaip vykdomos sutartyje numatytos panaudos gavėjo teisės ir pareigos bei kitos sąlygos;
25.10. panaudos gavėjas privalo Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka per 30 kalendorinių dienų nuo sutarties pasirašymo dienos sudaryti žemės panaudos sutartį, o sutarčiai pasibaigus – nutraukti;
25.11. panaudos gavėjas privalo atlyginti panaudos davėjui nuostolius, jeigu perduotas turtas dėl neatliktų priežiūros ar remonto darbų sugedo ar buvo sugadintas ar pablogintas;
25.12. panaudos gavėjas privalo likus mėnesiui iki panaudos sutarties termino pabaigos, raštu pranešti panaudos davėjui apie grąžinamą turtą;
25.13. panaudos gavėjas privalo per 10 darbo dienų po panaudos sutarties pasirašymo dienos priimti turtą pagal perdavimo ir priėmimo aktą;
25.14. panaudos gavėjas privalo panaudos sutarčiai pasibaigus ar ją nutraukus prieš terminą (nutraukimo prieš terminą atveju šalys pasirašo susitarimą dėl panaudos sutarties nutraukimo) per 10 darbo dienų grąžinti panaudos davėjui pagal perdavimo ir priėmimo aktą tvarkingą turtą, tos būklės, kokios buvo perduotas, atsižvelgiant į normalų susidėvėjimą, su visais atliktais pagerinimo elementais, neatskiriamais nuo turto;
26. Panaudos davėjo teisės ir pareigos:
26.1. panaudos davėjas privalo per 10 darbo dienas po panaudos sutarties pasirašymo dienos perduoti panaudos gavėjui turtą pagal perdavimo ir priėmimo aktą;
26.2. panaudos davėjas turi teisę kontroliuoti, ar panaudos gavėjas perduotą turtą naudoja tinkamai ir pagal paskirtį, ar panaudos gavėjas verčiasi veikla, kuriai vykdyti buvo perduotas turtas, kaip vykdomos panaudos sutartyje numatytos panaudos gavėjo teisės ir pareigos bei kitos sąlygos;
26.3. panaudos davėjas privalo pasibaigus panaudos sutarčiai ar ją nutraukus prieš terminą (nutraukimo prieš terminą atveju šalys pasirašo susitarimą dėl panaudos sutarties nutraukimo) per 10 darbo dienų nuo sutarties pasibaigimo ar nutraukimo dienos priimti grąžinamą turtą pagal perdavimo ir priėmimo aktą (dokumentus pagal kompetenciją pasirašo turtą perdavęs asmuo).
27. Panaudos gavėjas negali perduoto turto išnuomoti ar kitaip perduoti naudotis tretiesiems asmenims, išskyrus įstatyme „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ numatytus atvejus.
28. Panaudos gavėjo lėšos, panaudotos turtui pagerinti ar pertvarkyti, neatlyginamos ir pagerintas turtas laikomas savivaldybės nuosavybe.
29. Panaudos sutartis nesuteikia panaudos gavėjui teisės perduoto nekilnojamojo turto adresu registruoti savo ar savo filialų, atstovybių ar patronuojamų įmonių, taip pat klientų ar kitų susijusių asmenų buveinių. Sprendimą panaudos gavėjui perduoto nekilnojamojo turto adresu registruoti savo ar savo filialų, atstovybių ar patronuojamų įmonių, taip pat klientų ar kitų susijusių asmenų buveines priima Savivaldybės taryba.
31. Sprendimą dėl panaudos sutarties nutraukimo prieš terminą dėl panaudos gavėjo kaltės priima Savivaldybės taryba.
32. Savivaldybės administracijos skyriaus, atsakingo už turto panaudą, specialistai atlieka turto panaudos sutarčių kontrolę ir vykdo šias funkcijas:
32.2. tikrina, ar perduotas turtas yra apdraustas draudimo bendrovėje, kaip to reikalauja turto panaudos sutartis;
33. Savivaldybės turto panaudos sutartį (forma pateikiama 2 priede) pasirašo sprendime dėl turto perdavimo įgaliotas asmuo per 15 kalendorinių dienų nuo sprendimo priėmimo dienos.
34. Savivaldybės turto perdavimas įforminamas perdavimo ir priėmimo aktu (forma pateikiama 1 priede). Perdavimo ir priėmimo aktas su panaudos gavėju pasirašomas per 10 darbo dienų nuo panaudos sutarties pasirašymo dienos.
35. Savivaldybės turto valdytojas, valdantis patikėjimo teise savivaldybės turtą, Savivaldybės tarybai priėmus sprendimą ar Savivaldybės merui išleidus potvarkį dėl turto perdavimo pagal panaudos sutartį, gali ją nutraukti sutartyje numatytais pagrindais be atskiro Savivaldybės tarybos sprendimo ar Savivaldybės mero potvarkio.
IV SKYRIUS
SAVIVALDYBĖS MATERIALIOJO TURTO NUOMA
36. Savivaldybės ilgalaikis materialusis turtas, kuris nenaudojamas savivaldybės funkcijoms įgyvendinti, gali būti išnuomojamas viešojo konkurso būdu ir ne konkurso būdu.
37. Savivaldybės trumpalaikis materialusis turtas gali būti išnuomojamas kartu su ilgalaikiu materialiuoju turtu, jeigu tuo siekiama užtikrinti efektyvią ilgalaikio turto nuomą arba jo negalima atskirti nuo ilgalaikio turto.
38. Sprendimą viešojo konkurso būdu išnuomoti savivaldybės turtą priima Savivaldybės taryba. Sprendime nurodomas turto pavadinimas, nustatomos nuomos sąlygos: nuomos terminas, pradinis nuompinigių dydis, veiklos pobūdis ir kitos reikalingos nuomos sąlygos.
39. Savivaldybės ilgalaikis materialusis turtas išnuomojamas ne konkurso būdu:
39.1. sprendimą išnuomoti turtą priima Savivaldybės taryba, kai tenkinama bent viena iš sąlygų:
39.1.2. perkamos paslaugos, kurioms teikti bus naudojamas savivaldybės turtas, ir šis turtas išnuomojamas Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka vykdomo viešojo paslaugų pirkimo metu;
39.1.3. kai bendrosios nuosavybės teise valdomas savivaldybės nekilnojamasis turtas išnuomojamas šio turto bendraturčiams arba kai išnuomojamas savivaldybės nekilnojamasis turtas yra greta šio turto nuomininkams priklausančių arba jų naudojamų statinių;
39.1.4. kai savivaldybės turtas išnuomojamas pelno nesiekiantiems subjektams, kurių pagrindinis veiklos tikslas atitinka bent vieną iš Aprašo 16.3.1–16.3.9 papunkčiuose nustatytų tikslų arba regionų plėtros taryboms;
39.2. Alytaus miesto savivaldybės mero potvarkiu turtas išnuomojamas:
40. Savivaldybės turtas gali būti išnuomotas 5 metų laikotarpiui su galimybe atnaujinti nuomos terminą dar 5 metų laikotarpiui, kai bendras nuomos terminas, įskaitant nuomos termino atnaujinimą, ne ilgesnis kaip 10 metų, arba 10 metų laikotarpiui, išskyrus atvejus, kai įstatymai, tarptautinės sutartys ar tarptautiniai susitarimai nustato kitaip, taip pat atvejus, kai savivaldybės turtas išnuomojamas įgyvendinant valstybei svarbius ekonominius arba regioninės svarbos projektus, nuomos laikotarpį nustatant atsižvelgus į projekto investicijų grąžą ir projekto veiklos pobūdį.
41. Nuomos sutarties atnaujinimo atveju nuompinigių dydis yra apskaičiuojamas vadovaujantis Aprašo VIII skyriaus nuostatomis (netaikoma bendrojo ugdymo mokyklų valgyklų nuomos sutartims). Apskaičiuotas nuompinigių dydis negali būti mažesnis už atnaujinamoje sutartyje nustatytą paskutinį nuompinigių dydį.
42. Nuompinigių dydis:
42.1. pradinis – nustatomas vadovaujantis Aprašo VIII skyriaus nuostatomis, išskyrus patalpų nuomą Aprašo 42.2 ir 42.3 papunkčiuose numatytais atvejais;
42.2. 1 Eur per mėnesį – nepriklausomai nuo patalpų dydžio pelno nesiekiantiems subjektams, kurių pagrindinis veiklos tikslas atitinka Aprašo 16.3.4 papunktyje nustatytą tikslą;
43. Savivaldybės turto nuomininkas privalo:
43.1. kas mėnesį, bet ne vėliau kaip iki kito mėnesio 20 dienos, mokėti nuomos sutartyje nurodytus nuompinigius;
43.2. naudotis turtu tinkamai ir pagal paskirtį, griežtai laikytis turtui keliamų priežiūros, sandėliavimo, priešgaisrinės saugos, sanitarinių, techninių ir kitų reikalavimų, saugoti turtą nuo sugadinimo ar dingimo;
43.3. mokėti už išsinuomoto nekilnojamojo turto administravimą, eksploatavimą, komunalines, ryšių bei kitas paslaugas pagal paslaugų teikėjo pateiktas sąskaitas;
43.4. per 15 kalendorinių dienų nuo nuomos sutarties pasirašymo dienos sudaryti sutartis su atitinkamomis įmonėmis dėl atsiskaitymo už šaltą ir karštą vandenį, elektros ir šilumos energiją, gamtines dujas ir kitas komunalines paslaugas (taikoma nekilnojamojo turto nuomos atveju);
43.5. per 15 kalendorinių dienų nuo nuomos sutarties pasirašymo dienos savo lėšomis apdrausti nuomotojo naudai visam sutarties galiojimo laikui gaunamą nekilnojamąjį ir (ar) kilnojamąjį turtą nuo žalos, kuri gali būti padaryta dėl ugnies, vandens, gamtos jėgų, vagysčių, trečiųjų asmenų neteisėtų veikų ir kitų draudiminių įvykių, ir pateikti draudimo liudijimo kopiją;
43.6. per 15 kalendorinių dienų nuo nuomos sutarties pasirašymo (pasibaigimo ar nutraukimo) dienos savo lėšomis įstatymų nustatyta tvarka įregistruoti (išregistruoti) sutartį Nekilnojamojo turto registre (taikoma nekilnojamojo turto nuomos atveju);
43.7. nuomininkas savo lėšomis parengia turtą pasikeičiantiems metų sezonams, atlieka nekilnojamojo turto paprastąjį ir kapitalinį remontą bei kito turto remontą. Tuo atveju, kai keičiamas patalpų planas, nuomininkas gali atlikti nekilnojamojo turto paprastąjį remontą tik gavęs Savivaldybės mero sutikimą. Nekilnojamojo turto kapitalinio remonto atveju nuomininkas privalo gauti Savivaldybės tarybos sutikimą. Tokiais atvejais nuomininkas įsipareigoja savo lėšomis parengti dokumentus, kurie yra būtini pagal teisės aktus, jeigu reikia atlikti kadastrinių matavimų bylos tikslinimą bei įregistruoti kadastro ir registro duomenų tikslinimą Nekilnojamojo turto registre;
43.8. nuomininkas gali atlikti nekilnojamojo turto rekonstrukciją tik gavęs Savivaldybės tarybos sutikimą. Tokiu atveju nuomininkas įsipareigoja savo lėšomis parengti dokumentus, kurie yra būtini pagal teisės aktus, jeigu reikia atlikti kadastrinių matavimų bylos tikslinimą bei įregistruoti kadastro ir registro duomenų tikslinimą Nekilnojamojo turto registre;
43.9. sudaryti sąlygas nuomotojui kontroliuoti ir tikrinti, ar perduotas turtas naudojamas tinkamai ir pagal paskirtį, kaip vykdomos nuomos sutartyje numatytos nuomininko teisės ir pareigos bei kitos sąlygos;
43.10. Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka per 30 kalendorinių dienų nuo nuomos sutarties pasirašymo dienos sudaryti žemės nuomos sutartį, o sutarčiai pasibaigus – nutraukti;
43.11. atlyginti nuomotojui nuostolius, jeigu perduotas turtas dėl neatliktų priežiūros ar remonto darbų sugedo, buvo sugadintas ar pablogintas;
43.12. likus mėnesiui iki sutarties termino pabaigos, raštu pranešti nuomotojui apie grąžinamą turtą;
43.13. per 10 darbo dienų po nuomos sutarties pasirašymo priimti turtą pagal perdavimo ir priėmimo aktą;
43.14. nuomos sutarčiai pasibaigus ar ją nutraukus prieš terminą, per 10 darbo dienų grąžinti nuomotojui pagal perdavimo ir priėmimo aktą tvarkingą turtą, tos būklės, kokios buvo perduotas, atsižvelgiant į normalų susidėvėjimą, su visais atliktais pagerinimo elementais, neatskiriamais nuo turto;
43.16. atlikti bendrojo ugdymo mokyklų valgyklų įrangos remontą (taikoma tik bendrojo ugdymo mokykloms nuomojant valgyklos įrangą);
44. Nuomotojo teisės ir pareigos:
44.1. nuomotojas privalo per 10 darbo dienų po nuomos sutarties pasirašymo dienos perduoti nuomininkui turtą pagal perdavimo ir priėmimo aktą;
44.2. nuomotojas privalo mėnesiui pasibaigus, bet ne vėliau kaip iki kito mėnesio 10 dienos, pateikti nuomininkui sąskaitą faktūrą dėl nuomos mokesčio (jeigu tai ne darbo diena, – iki kitos po jos einančios darbo dienos);
44.3. nuomotojas turi teisę kontroliuoti, ar nuomininkas perduotą turtą naudoja tinkamai ir pagal paskirtį, kaip vykdomos nuomos sutartyje numatytos nuomininko teisės ir pareigos bei kitos sąlygos;
44.4. nuomotojas privalo apmokėti už atliktą bendrojo ugdymo mokyklų valgyklų įrangos remontą, jei virtuvės įrangos vieno vieneto remonto kaina viršija 100 Eur be PVM (taikoma tik bendrojo ugdymo mokykloms nuomojant valgyklos įrangą);
44.5. nuomotojas įsipareigoja sutarties galiojimo laikotarpiu atlikti išnuomoto nekilnojamojo turto ar su juo susijusių inžinerinių sistemų kapitalinio remonto darbus, kai atliekami viso objekto, kurio dalis išnuomota, arba su tuo objektu susijusių inžinerinių tinklų kapitalinio remonto darbai;
45. Nuomininkas neturi teisės suteikti tretiesiems asmenims kokių nors kitų teisių naudotis turtu (ar jo dalimi), perleisti visų ar dalies savo teisių ir (ar) pareigų, kylančių iš sutarties, įkeisti turto nuomos teisės ar perduoti jos kaip turtinio įnašo kuriam nors trečiajam asmeniui ar kitaip suvaržyti sutartyje nustatytų turto nuomos teisių.
46. Nuomininko lėšos, panaudotos turtui pagerinti ar pertvarkyti, neatlyginamos ir pagerintas turtas laikomas savivaldybės nuosavybe.
47. Nuomos sutartis nesuteikia nuomininkui teisės išsinuomoto nekilnojamojo turto adresu registruoti savo ar savo filialų, atstovybių ar patronuojamų įmonių, taip pat klientų ar kitų susijusių asmenų buveinių. Sprendimą nuomininkui išnuomoto nekilnojamojo turto adresu registruoti savo ar savo filialų, atstovybių ar patronuojamų įmonių, taip pat klientų ar kitų susijusių asmenų buveines priima Savivaldybės taryba.
48. Nuomininkui draudžiama išpirkti išsinuomotą turtą, jeigu Lietuvos Respublikos teisės aktuose nenustatyta kitaip.
50. Nuomininkas, sutartyje nustatytu laiku nesumokėjęs nuompinigių, moka 0,05 procento delspinigius nuo nesumokėtos nuompinigių sumos už kiekvieną pavėluotą dieną.
51. Nuomininkas pageidaujantis atnaujinti nuomos sutartį, privalo raštu kreiptis į nuomotoją ne vėliau kaip prieš 2 mėnesius iki sutarties termino pabaigos dėl galimybės atnaujinti nuomos sutartį naujam terminui.
52. Sprendimą dėl nuomos sutarties nutraukimo prieš terminą dėl nuomininko kaltės priima Savivaldybės taryba.
53. Nuomininkas Savivaldybės tarybos sprendimu gali būti atleidžiamas nuo nuompinigių mokėjimo, kai dėl nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybių nuomininkas negali naudotis išsinuomotu turtu arba vykdyti veiklos ir kreipiasi per 3 mėn. nuo tokių aplinkybių atsiradimo bei pateikia tai pagrindžiančius dokumentus.
54. Nuompinigiai už savivaldybės ilgalaikio ir trumpalaikio materialiojo turto, kurį patikėjimo teise valdo savivaldybės institucijos, įstaigos ir organizacijos, nuomą pervedami į savivaldybės biudžetą, o už turto, kurį patikėjimo teise valdo savivaldybės įmonės, nuomą – į šių įmonių sąskaitas.
55. Išnuomojant savivaldybės materialųjį turtą pasirašoma nuomos sutartis (forma pateikiama 3 priede) ir turtas perduodamas pagal perdavimo ir priėmimo aktą (forma pateikiama 1 priede). Nuomos sutartyje įrašomos papildomos sąlygos, jeigu jos buvo numatytos konkurso sąlygose ar sprendime išnuomoti turtą (investicijų apimtys, naujų darbo vietų steigimas, sankcijos už sutarties sąlygų nevykdymą ir kt.).
V SKYRIUS
SAVIVALDYBĖS MATERIALIOJO TURTO NUOMOS VIEŠOJO KONKURSO ORGANIZAVIMAS IR VYKDYMAS
56. Savivaldybės materialiojo turto nuomos viešasis konkursas (toliau – Turto nuomos konkursas) gali būti:
56.1. tiesioginis – jis vykdomas konkurso dalyviams susirinkus nurodytoje vietoje nurodytu laiku. Tiesioginis turto nuomos konkursas organizuojamas ir vykdomas vadovaujantis Aprašu;
56.2. elektroninis – jis vykdomas informacinių technologijų priemonėmis VĮ Registrų centro interneto svetainėje www.evarzytynes.lt (toliau – e. konkursas). E. konkursas organizuojamas ir vykdomas vadovaujantis Valstybės ir savivaldybių nekilnojamojo turto nuomos viešojo konkurso organizavimo ir vykdymo informacinių technologijų priemonėmis tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001-12-14 nutarimo Nr. 1524 „Dėl Valstybės ilgalaikio materialiojo turto, valstybės ir savivaldybių nekilnojamojo turto nuomos“ 1.2 papunkčiu, ir Nuomos konkursų organizavimo ir vykdymo informacinių technologijų priemonėmis tvarkos aprašu, patvirtintu Valstybės įmonės Registrų centro generalinio direktoriaus 2021-03-22 įsakymu Nr. VE-160.
57. Priėmus sprendimą išnuomoti savivaldybės turtą, Turto nuomos konkursą organizuoja Savivaldybės administracijos skyrius, atsakingas už turto nuomos konkursų organizavimą, arba sprendimu įgaliota įstaiga, įmonė, organizacija, ir vykdo Turto nuomos konkurso komisija.
58. Alytaus miesto savivaldybės mero potvarkiu (įgaliotos įstaigos, įmonės, organizacijos vadovo įsakymu) sudaroma nuolatinė arba laikinoji Turto nuomos konkurso komisija (toliau – komisija). Komisija sudaroma ne mažiau kaip iš 3 asmenų, jie turi būti nešališki. Komisijos narys iki komisijos posėdžio pradžios turi pasirašyti nešališkumo deklaraciją (forma pateikiama 4 priede). Komisijos narys privalo nusišalinti nuo dalyvavimo Turto nuomos konkurso procese paaiškėjus bent vienai iš šių aplinkybių:
58.1. Turto nuomos konkurse dalyvauja kandidatas, susijęs su komisijos nariu santuokos, artimos giminystės ar svainystės ryšiais, arba juridinis asmuo, kuriam vadovauja toks asmuo;
58.2. Turto nuomos komisijos narys ar asmuo, susijęs su komisijos nariu santuokos, artimos giminystės ar svainystės ryšiais:
58.2.2. turi konkurse dalyvaujančio juridinio asmens įstatinio kapitalo dalį arba turtinį įnašą jame;
59. Informacija apie Turto nuomos konkursą turi būti paskelbta Alytaus miesto savivaldybės interneto svetainėje, bent vienoje visuomenės informavimo priemonėje ir nacionaliniame nekilnojamojo turto skelbimų portale.
60. Informacija apie Turto nuomos konkursą turi būti paskelbta ne vėliau kaip prieš 14 kalendorinių dienų iki dalyvių registravimo į Turto nuomos konkursą pradžios. Elektroninis aukcionas skelbiamas specialiojoje interneto svetainėje www.evarzytynes.lt. Tais atvejais, kai Turto nuomos konkurso pabaigos diena yra ne darbo ar oficialios šventės diena, Turto nuomos konkurso pabaigos diena laikoma po jos einanti darbo diena. Apie rengiamą to paties turto pakartotinį Turto nuomos konkursą skelbiama ne vėliau kaip prieš 14 kalendorinių dienų iki dalyvių registravimo į Turto nuomos konkursą pradžios.
61. Turto nuomos konkurso sąlygos (konkurso dalyvio registravimo mokestis, kuris yra ne didesnis kaip 50 Eur, kainos didinimo intervalas, kuris nustatomas ne daugiau kaip 10 proc. nuo pradinės mėnesio nuomos kainos, pradinis įnašas ir kitos sąlygos) ir konkurso pradžios, pabaigos ir kiti terminai, Savivaldybės tarybai priėmus sprendimą dėl nuomos, yra nustatomi komisijos protokolu.
62. Jeigu du kartus paskelbus Turto nuomos konkursą neužsiregistruoja nė vienas dalyvis, skelbiant to paties turto nuomos konkursą trečią kartą pradinis nuompinigių dydis gali būti sumažintas, bet ne daugiau kaip 30 procentų. Skelbiant Turto nuomos konkursą ketvirtą kartą pradinis nuompinigių dydis gali būti mažinamas, bet ne daugiau kaip 50 procentų.
63. Vadovaudamasi Alytaus miesto savivaldybės sprendimu dėl Turto nuomos konkurso organizavimo, komisija tvirtina Konkurso sąlygų aprašą, kuriame turi nurodyti:
63.1. paraiškų dalyvauti konkurse pateikimo terminą – ne mažiau kaip 10 kalendorinių dienų nuo paskelbimo spaudoje;
63.6. paraiškų dalyvauti konkurse pateikimo vietą (tikslų adresą, kabineto numerį, komisijos nario vardą ir pavardę);
63.7. adresą, telefono numerį, el. pašto adresą, kuriais galima gauti papildomą informaciją apie nuomojamą turtą;
65. Fiziniai ar juridiniai asmenys, norintys dalyvauti tiesioginiame Turto nuomos konkurse (toliau – konkurso dalyviai), arba jų įgalioti atstovai skelbime nurodytu laiku pateikia komisijos nariui užklijuotą voką, ant jo turi būti užrašyta turto, kurio nuomos konkursas buvo skelbtas, pavadinimas, turto buvimo vieta (adresas) ir nuoroda „Turto nuomos konkursui“. Voke turi būti pateikta:
65.1. Paraiška (forma pateikiama 5 priede), kurioje nurodoma konkurso dalyvio ar jo įgalioto atstovo vardas ir pavardė (fiziniams asmenims), juridinio asmens pavadinimas, kodas, adresas (buveinė), elektroninio pašto adresas, telefono numeris, banko pavadinimas, sąskaitos numeris, siūlomas konkretus nuompinigių dydis, veikla, kuri bus vykdoma patalpose;
66. Komisijos narys:
66.1. registruoja konkurso dalyvius registracijos knygoje – įrašo konkurso dalyvio registracijos eilės numerį, voko su paraiška gavimo datą ir laiką (minutės tikslumu);
66.2. išduoda konkurso dalyvio registracijos pažymėjimą, kuriame nurodytas registracijos eilės numeris, voko gavimo data bei laikas (minutės tikslumu), komisijos posėdžio vieta (adresas), data ir tikslus laikas;
67. Asmenys konkurso dalyviais neregistruojami, jeigu jie nesumokėjo pradinio įnašo ir nepateikė dokumentų, patvirtinančių, kad šis įnašas sumokėtas, jeigu pateikė voką pasibaigus skelbime nurodytam dokumentų registravimo laikui.
68. Komisijos posėdis Turto nuomos konkurso laimėtojui nustatyti turi įvykti ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo paskutinės dalyvių registravimo dienos, nurodytos spaudoje.
69. Dalyvauti Turto nuomos konkurse turi teisę šio konkurso dalyviai arba jų įgalioti atstovai. Konkurso dalyviai arba jų įgalioti atstovai turi pateikti komisijai konkurso dalyvio registracijos ir asmens pažymėjimą.
70. Komisijos pirmininkas leidžia atvykusiems konkurso dalyviams arba jų atstovams įsitikinti, kad vokai, kuriuose įdėtos paraiškos dalyvauti konkurse, nepažeisti. Tik tada jis atplėšia vokus, nepažeisdamas užklijavimo juostos. Komisijos pirmininkas, peržiūrėjęs dokumentus, skelbia konkurso dalyvių siūlomus nuompinigių dydžius. Paskelbtas nuompinigių dydis ir jį pasiūlę konkurso dalyviai įrašomi protokole.
71. Turto nuomos konkursą laimi asmuo, paraiškoje nurodęs didžiausią nuompinigių sumą. Jeigu tokią pat sumą (didžiausią) pasiūlo keli dalyviai, laimėtoju pripažįstamas dalyvis, anksčiau įregistruotas registracijos knygoje.
72. Turto nuomos konkurso laimėtojas, neatvykęs į komisijos posėdį, apie konkurso rezultatus informuojamas raštu arba elektroniniu paštu per 3 darbo dienas nuo protokolo pasirašymo dienos. Konkurso dalyviai, neatvykę į konkursą, apie jo rezultatus informuojami raštu arba elektroniniu paštu per 3 darbo dienas nuo protokolo pasirašymo dienos.
73. Jeigu dalyvauti turto nuomos konkurse nustatytąja tvarka užsiregistravo tik vienas konkurso dalyvis, pasiūlęs nuompinigių ne mažiau už nustatytą pradinį nuompinigių dydį, jis laikomas konkurso laimėtoju.
74. Jeigu dalyvauti turto nuomos konkurse neužsiregistravo nė vienas dalyvis arba visi konkurso dalyviai pasiūlė nuompinigių mažiau už nustatytą pradinį nuompinigių dydį ir (ar) buvo pateikti ne visi Apraše nurodyti dokumentai, konkursas skelbiamas neįvykusiu.
75. Turto nuomos konkurso rezultatai įforminami protokolu. Komisijos nariai, nesutinkantys su konkurso rezultatais, savo atskirąją nuomonę gali įrašyti protokole. Kiekvienas konkurso dalyvis arba jo atstovas turi teisę nuo protokolo pasirašymo dienos susipažinti su protokolu.
77. Nuomos konkurso dalyvių sumokėti dalyvio registravimo mokesčiai naudojami savivaldybės patirtoms konkurso išlaidoms padengti.
78. Kitiems Turto nuomos konkurso dalyviams pradinis įnašas per 5 darbo dienas grąžinamas į jų nurodytą sąskaitą banke. Jeigu konkurso dalyvis, pripažintas laimėtoju, per Aprašo 85 punkte nustatytą terminą nepasirašo nuomos sutarties, pradinis įnašas jam negrąžinamas.
79. Komisija bet kuriuo metu iki nuomos sutarties sudarymo turi teisę nutraukti turto nuomos konkurso procedūras, jeigu:
VI SKYRIUS
SAVIVALDYBĖS MATERIALIOJO TURTO NUOMOS BE KONKURSO ORGANIZAVIMAS IR VYKDYMAS
81. Asmenys, norintys išsinuomoti savivaldybės materialųjį turtą be konkurso, Savivaldybės administracijos skyriui, atsakingam už turto nuomos be konkurso organizavimą ir vykdymą, pateikia:
81.1. prašymą (nurodo vardą ir pavardę (fiziniams asmenims), juridinio asmens pavadinimą, kodą, adresą (buveinę), elektroninio pašto adresą, telefono numerį, banko pavadinimą, banko sąskaitos numerį, turto naudojimo paskirtį, pageidaujamą nuomos terminą, bent vieną iš pagrindų, nurodytų Aprašo IV skyriuje);
82. Nuomojant savivaldybės turtą be konkurso nuompinigių dydis nustatomas vadovaujantis Aprašo IV skyriaus nuostatomis.
83. Savivaldybės tarybos sprendime (Alytaus miesto savivaldybės mero potvarkyje, kai turtas išnuomojamas neatidėliotinam darbui atlikti ar trumpalaikiam renginiui organizuoti) dėl savivaldybės turto nuomos be konkurso turi būti nurodyta:
83.1. informacija apie nuomojamą turtą (turto pavadinimas, unikalus numeris, adresas, kiti turto identifikavimo duomenys);
84. Savivaldybės administracijos atsakingas skyrius prašymą išsinuomoti turtą pateikusį asmenį ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo, o kai turtas išnuomojamas neatidėliotinam darbui atlikti tą pačią darbo dieną, raštu arba elektroniniu paštu informuoja apie priimtą sprendimą dėl turto nuomos.
VII SKYRIUS
NUOMOS SUTARTIES PASIRAŠYMAS IR TURTO PERDAVIMAS
85. Savivaldybės administracijos įgaliotas atstovas ir Turto nuomos konkurso laimėtojas arba jo įgaliotas atstovas ne anksčiau kaip per 5 darbo dienas ir ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo protokolo pasirašymo dienos pasirašo nuomos sutartį, jeigu šalys nesusitarė kitaip.
86. Jeigu Turto nuomos konkurso laimėtojas arba jo atstovas neatvyko pasirašyti nuomos sutarties per 10 darbo dienų nuo protokolo pasirašymo dienos, Turto nuomos konkurso rezultatai komisijos sprendimu anuliuojami ir Turto nuomos konkursas laikomas neįvykusiu. Kai dėl nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybių Turto nuomos konkurso laimėtojas negali atvykti pasirašyti nuomos sutarties per 10 darbo dienų nuo protokolo pasirašymo dienos ir pateikia tai įrodančius dokumentus, nuomos sutarties pasirašymo terminas gali būti pratęstas.
87. Kai turtas išnuomojamas be konkurso, su prašymą išsinuomoti turtą pateikusiu asmeniu nuomos sutartis pasirašoma ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo sprendimo priėmimo dienos.
88. Turtas pagal perdavimo ir priėmimo aktą perduodamas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo nuomos sutarties pasirašymo dienos. Sprendime dėl turto nuomos gali būti numatytas ir kitas turto perdavimo terminas.
89. Jeigu Turto nuomos konkurso laimėtojas arba jo atstovas neatvyko pasirašyti turto perdavimo ir priėmimo akto per 10 darbo dienų nuo nuomos sutarties pasirašymo dienos arba per kitą sprendime dėl turto nuomos numatytą turto perdavimą terminą (išskyrus dėl nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybių), pasirašyta nuomos sutartis nutraukiama vienašališkai ir konkurso rezultatai komisijos sprendimu anuliuojami bei Turto nuomos konkursas laikomas neįvykusiu. Kai dėl nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybių Turto nuomos konkurso laimėtojas negali pasirašyti turto perdavimo ir priėmimo akto per numatytą terminą ir pateikia tai įrodančius dokumentus, turto perdavimo ir priėmimo akto pasirašymo terminas gali būti pratęstas.
90. Savivaldybės administracijos skyriaus, atsakingo už turto nuomą, specialistai kontroliuoja turto nuomos sutartis, skolas už patalpų nuomą ir vykdo šias funkcijas:
90.1. tikrina, ar nuomos sutartis ir turto nuomos teisės yra įregistruotos Nekilnojamojo turto registre;
90.2. tikrina, ar nuomojamas turtas yra apdraustas draudimo bendrovėje, kaip to reikalauja nuomos sutartis;
VIII SKYRIUS
NUOMPINIGIŲ UŽ SAVIVALDYBĖS ILGALAIKIO IR TRUMPALAIKIO MATERIALIOJO TURTO NUOMĄ SKAIČIAVIMAS
91. Šiame skyriuje nustatyta tvarka apskaičiuojama savivaldybės ilgalaikio ir trumpalaikio materialiojo turto:
92. Metinis savivaldybės nekilnojamojo turto vieno kubinio metro nuompinigių dydis apskaičiuojamas pagal formulę N = V x Kv x Ki / T, kur:
92.2. V – nekilnojamojo turto vieno kubinio metro vidutinė statybos vertė, neskaičiuojant fizinio nusidėvėjimo, iki kiekvienų kalendorinių metų vasario 1 dienos tvirtinama valstybės įmonės Registrų centro direktoriaus įsakymu ir skelbiama „Informaciniuose pranešimuose“;
92.3. Kv – vietovės pataisos koeficientas pagal turto paskirtį ir vietovę, iki kiekvienų kalendorinių metų vasario 1 dienos tvirtinamas valstybės įmonės Registrų centro direktoriaus įsakymu ir skelbiamas „Informaciniuose pranešimuose“;
92.4. Ki – turto valdytojo (nuomotojo) parinktas nuompinigių dydžio koregavimo koeficientas, priklausomai nuo turto būklės:
92.4.1. Ki = 1,1 – 1,5 (taikomas labai geros ir geros būklės turtui, kurio nusidėvėjimas neviršija 30 proc.);
92.4.2. Ki = 0,8 – 1,0 (taikomas vidutinės būklės turtui, kurio nusidėvėjimas viršija 30 proc., bet neviršija 60 proc.);
93. Mėnesinis savivaldybės nekilnojamojo turto vieno kubinio metro nuompinigių dydis apskaičiuojamas pagal formulę Nmk = N / 12, kur:
94. Perskaičiuojant savivaldybės nekilnojamojo turto vieno kubinio metro nuompinigių dydį į vieno kvadratinio metro nuompinigių dydį, vieno kubinio metro nuompinigių dydis dauginamas iš patalpos aukščio.
95. Metinis savivaldybės kilnojamojo turto, išskyrus Aprašo 97 punkte nurodytą atvejį, nuompinigių dydis apskaičiuojamas pagal formulę N = L x 1 / T x Ki, kur:
95.2. L – išnuomojamo kilnojamojo turto įsigijimo kaina, prilyginta 70 proc. naujo turto įsigijimo kainos;
95.3. T – maksimalus ilgalaikio materialiojo turto nusidėvėjimo normatyvas, nurodytas Aprašo 6 priede, parinktas pagal turto grupę;
96. Mėnesinis savivaldybės kilnojamojo turto nuompinigių dydis apskaičiuojamas pagal formulę Nm = N / 12, kur:
97. Metinis savivaldybės kilnojamojo turto nuompinigių dydis, esant visiškam normatyviniam turto nusidėvėjimui, apskaičiuojamas pagal formulę N = L x Ki, kur:
97.2. L – esant visiškam normatyviniam turto nusidėvėjimui išnuomojamo kilnojamojo turto įsigijimo kaina, prilyginta 10 proc. naujo turto įsigijimo kainos;
98. Išnuomojant savivaldybės trumpalaikį materialųjį turtą kartu su ilgalaikiu materialiuoju turtu, trumpalaikio materialiojo turto metinis nuompinigių dydis apskaičiuojamas turto įsigijimo vertę dauginant iš koregavimo koeficiento, kurio reikšmės gali būti nuo 0,01 iki 0,06, priklausomai nuo turto būklės. Koregavimo koeficientas parenkamas turto valdytojo (nuomotojo) argumentuotu sprendimu.
99. Nuomojant bendrojo ugdymo mokyklų valgyklų įrangą, nuompinigių dydis, apskaičiuotas pagal Aprašo 95–98 punktuose nurodytas formules, mažinamas 50 proc. (taikoma ir anksčiau sudarytoms nuomos sutartims).
100. Nuompinigių dydis, apskaičiuotas pagal turto nuompinigių dydžio nustatymo formules (Aprašo 92–97 punktai), Savivaldybės tarybos sprendimu gali būti didinamas atsižvelgus į išnuomojamo turto paklausą.
101. Jei turto valdytojas (nuomotojas) yra registruotas kaip pridėtinės vertės mokesčio mokėtojas, tuomet jis privalo prie nuompinigių pridėti ir pridėtinės vertės mokestį, jeigu teisės aktų nustatyta tvarka jis turi būti skaičiuojamas.
102. Kai turtas teisės aktų nustatytais atvejais ir tvarka išnuomojamas neatidėliotiniems darbams atlikti ar trumpalaikiams renginiams organizuoti, nuompinigių dydis už faktinį turto naudojimą (už dieną ar valandą) apskaičiuojamas proporcingai.
104. Tais atvejais, kai išnuomojamas savivaldybės nekilnojamasis turtas, kuriam taikoma teisės aktuose nustatyta leidimų sistema, sprendimus dėl turto nuomos priimantis subjektas gali nustatyti ir patvirtinti specialias charakteristikas, kurių pagrindu, skelbiant nuomos konkursą, nuompinigių dydis gali būti mažinamas ne daugiau kaip 30 proc.
105. Išnuomojant be konkurso savivaldybės ilgalaikį materialųjį turtą, esantį užsienio šalyse, užsienio valstybių ambasadoms ar konsulinėms įstaigoms, taip pat tarptautinėms organizacijoms ir jų filialams, tarptautinių organizacijų atstovybėms ar Lietuvos Respublikos Vyriausybei vykdant Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis ar tarptautinius susitarimus nuompinigių dydis nustatomas Užsienio reikalų ministerijos ir atitinkamos užsienio valstybės ar tarptautinės organizacijos susitarimu.
106. Tais atvejais, kai išnuomojant turtą Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka vykdomo viešojo paslaugų pirkimo metu neįvyksta viešasis paslaugų pirkimas, pakartotinai skelbiant tų pačių paslaugų viešąjį pirkimą, nuompinigių dydį nustato sprendimą dėl turto nuomos priimantis savivaldybės turto valdytojas.
107. Turto pagerinimo (kapitalinio remonto arba rekonstravimo) metu nuomininkas Savivaldybės tarybos sprendimu gali būti atleidžiamas nuo nuompinigių mokėjimo, jei negali naudotis išsinuomotu turtu. Atleidimo nuo nuompinigių mokėjimo terminas nustatomas dvišaliuose (nuomotojo ir nuomininko) susitarimuose. Kitais turto pagerinimo atvejais nuompinigiai mokami nuomos sutartyje nustatytais terminais ir sąlygomis.
IX SKYRIUS
VALSTYBĖS IR SAVIVALDYBĖS TURTO PRIPAŽINIMAS NEREIKALINGU ARBA NETINKAMU (NEGALIMU) NAUDOTI IR TOLESNIS JO PANAUDOJIMAS
108. Nematerialusis, ilgalaikis materialusis ir trumpalaikis materialusis turtas pripažįstamas nereikalingu arba netinkamu (negalimu) naudoti, kai:
108.5. stichinių nelaimių, avarijų metu sunaikinamas (sugadinamas) ir šis faktas atitinkamai įforminamas;
108.7. trukdo statyti naujus statinius arba rekonstruoti esamus statinius ar teritorijas (ši nuostata taikoma tik nekilnojamiesiems daiktams, išskyrus nekilnojamąsias kultūros vertybes, nustatyta tvarka suderinus naujos statybos ar rekonstravimo projektą);
109. Nematerialusis, ilgalaikis materialusis ir trumpalaikis materialusis turtas gali būti pripažintas nereikalingu arba netinkamu (negalimu) naudoti, kai jį atnaujinti ekonomiškai netikslinga, išskyrus Aprašo 108.8 papunktyje nustatytą atvejį. Laikoma, kad turtą atnaujinti ekonomiškai netikslinga, kai jo remonto (rekonstravimo) išlaidos lygios naujo tokios pačios paskirties ir tokio paties pajėgumo turto įsigijimo kainai ar ją viršija.
110. Sprendimą dėl valstybės ar savivaldybės turto pripažinimo nereikalingu arba netinkamu (negalimu) naudoti priima turto valdytojas (valdytojo sudarytos komisijos pasiūlymu), išskyrus Aprašo 3.3 papunktyje nurodytus asmenis. Sprendimas dėl turto, kurį valdo Aprašo 3.3 papunktyje nurodyti asmenys, pripažinimo nereikalingu arba netinkamu (negalimu) naudoti priimamas jį grąžinus valstybės ar savivaldybės institucijai, įstaigai ar centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojui, sudariusiam sutartį. Pagal Aprašo 108.8 papunkčio nuostatas priimami turto valdytojų sprendimai dėl valstybės nekilnojamųjų daiktų pripažinimo nereikalingais valstybės ir savivaldybės funkcijoms įgyvendinti turi būti suderinti su centralizuotai valdomo valstybės turto valdytoju. Turto valdytojo sudaryta komisija savo pasiūlyme nurodo turtą, kurį siūloma pripažinti nereikalingu arba netinkamu (negalimu) naudoti, ir priežastis, dėl kurių šis turtas tapo nereikalingas arba netinkamas (negalimas) naudoti, įvertina turto būklę ir tolesnio jo panaudojimo galimybes. Turto valdytojo vadovas, gavęs komisijos pasiūlymą, priima sprendimą dėl turto pripažinimo nereikalingu arba netinkamu (negalimu) naudoti, kuriame turi būti nurodyta:
110.1. pripažįstamas nereikalingu arba netinkamu (negalimu) naudoti turtas, nurodant konkrečias priežastis, dėl kurių šis turtas pripažįstamas nereikalingu arba netinkamu (negalimu) naudoti;
111. Panaudoti nereikalingą ar netinkamą (negalimą) naudoti valstybės ar savivaldybės nematerialųjį, ilgalaikį materialųjį ir trumpalaikį materialųjį turtą, išskyrus Aprašo 108.6 papunktyje nurodytą atvejį, galima šiais būdais:
111.3. investuojant Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 22 straipsnyje nustatytais atvejais ir tvarka;
111.4. parduodant viešuose prekių aukcionuose (išskyrus nekilnojamuosius daiktus bei Lietuvos Respublikos diplomatinių atstovybių, konsulinių įstaigų ir atstovybių prie tarptautinių organizacijų valdomą turtą);
111.5. nekilnojamuosius daiktus parduodant Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 21 straipsnyje nustatyta tvarka;
111.6. parduodant Lietuvos Respublikos diplomatinių atstovybių, konsulinių įstaigų ir atstovybių prie tarptautinių organizacijų valdomą turtą (išskyrus nekilnojamuosius daiktus);
111.7. perduodant valstybės ar savivaldybių nuosavybėn Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 6 ir 20 straipsniuose nustatytais atvejais ir tvarka arba perduodant kitų Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 20 straipsnio 6 ir 7 dalyse nurodytų subjektų nuosavybėn;
112. Jeigu nereikalingo arba netinkamo (negalimo) naudoti valstybės ar savivaldybės ilgalaikio ar trumpalaikio materialiojo turto negalima panaudoti nė vienu iš Aprašo 111.1–111.7 papunkčiuose nurodytų būdų, jis turi būti nurašomas ir išardomas, o liekamosios medžiagos įtraukiamos į apskaitą. Likusį turtą, taip pat turtą, kurio išardymo išlaidos viršija laukiamą liekamųjų medžiagų vertę, galima likviduoti pašalinus kenksmingumą, jeigu reikia. Likviduojamas ir nereikalingu arba netinkamu (negalimu) naudoti pripažintas nematerialusis turtas. Jeigu nereikalingų arba netinkamų (negalimų) naudoti valstybei ar savivaldybei nuosavybės teise priklausančių gyvūnų negalima panaudoti Aprašo 111.8 papunktyje nurodytu būdu, jie turi būti nurašomi.
113. Valstybės ar savivaldybės institucija, įmonė, įstaiga ar organizacija, panaudojusios turtą Aprašo 111 punkte, išskyrus 111.2 papunktį, nurodytais būdais, turi jį nurašyti.
X SKYRIUS
NEREIKALINGO ARBA NETINKAMO (NEGALIMO) NAUDOTI VALSTYBĖS IR SAVIVALDYBĖS TURTO NURAŠYMO ATVEJAI IR SPRENDIMŲ NURAŠYTI PRIPAŽINTĄ NEREIKALINGU ARBA NETINKAMU (NEGALIMU) NAUDOTI VALSTYBĖS IR SAVIVALDYBĖS TURTĄ PRIĖMIMAS
115. Pripažintas nereikalingu arba netinkamu (negalimu) naudoti valstybės ir savivaldybės nematerialusis, ilgalaikis materialusis (išskyrus statinius, patalpas ar jų dalis ar kitus nekilnojamuosius daiktus) ir trumpalaikis materialusis turtas nurašomas, jeigu jo negalima panaudoti nė vienu iš Aprašo 111 punkte nurodytu būdu, kai:
115.1. jis fiziškai (visiškai prarado praktinę ir prekinę vertę) arba funkciškai (technologiškai) nusidėvėjo;
115.2. jis nepataisomai sugedo arba buvo sugadintas (sudaužytas, sulaužytas, įgijęs kenksmingų savybių ir kita);
115.4. ekonomiškai netikslinga parduoti jį viešuose prekių aukcionuose, tai yra kai šio turto per kalendorinius metus valstybės arba savivaldybės įstaigoje, valstybės arba savivaldybės įmonėje susikaupė tiek mažai, kad laukiamos įplaukos, pardavus turtą viešuose prekių aukcionuose rinkos kainomis, būtų mažesnės už aukcionų organizavimo išlaidas;
116. Pripažintas nereikalingu arba netinkamu (negalimu) naudoti valstybės ir savivaldybės nekilnojamasis turtas ar kiti nekilnojamieji daiktai nurašomi, kai jie:
116.2. trukdo statyti naujus arba rekonstruoti esamus statinius arba teritorijas (išskyrus nekilnojamąsias kultūros vertybes) ir yra nustatyta tvarka suderintas naujos statybos arba rekonstravimo projektas;
116.3. neparduotas viešo aukciono būdu pagal Viešame aukcione parduodamo valstybės (savivaldybės) nekilnojamojo turto ir kitų nekilnojamųjų daiktų sąrašą;
117. Pripažintas netinkamu (negalimu) naudoti nematerialusis, ilgalaikis ir trumpalaikis materialusis valstybės ir savivaldybės turtas nurašomas, kai jis yra sunaikintas (sugadintas) per stichines nelaimes, avarijas, taip pat prarastas dėl trečiųjų asmenų veikos (vagystės ar kitų priežasčių) ir šis faktas nustatyta tvarka įformintas.
118. Visiškai nusidėvėjęs nematerialusis ir ilgalaikis materialusis turtas negali būti nurašytas, jeigu jis dar tinkamas naudoti.
119. Sprendimus dėl pripažinto nereikalingu arba netinkamu (negalimu) naudoti valstybės turto nurašymo priima Savivaldybės taryba – dėl valstybės nematerialiojo ir ilgalaikio materialiojo (išskyrus nekilnojamąjį turtą ar kitus nekilnojamuosius daiktus) turto, kurio vieneto likutinė vertė, neatsižvelgiant į buhalterinėje apskaitoje pripažintą nuvertėjimą, yra mažesnė nei 50 000 Eur, taip pat trumpalaikio materialiojo turto, perduoto savivaldybei valdyti, naudoti ir disponuoti juo patikėjimo teise, – rašytiniu valstybės įstaigos, perdavusios turtą (pasirašiusios perdavimo ir priėmimo aktą), arba, jeigu valstybės turtas buvo perduotas valstybės įmonės, – valstybės įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinančios institucijos sutikimu; jeigu perdavusi turtą valstybės įstaiga ar valstybės įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija reorganizuota ar pertvarkyta, rašytinį sutikimą duoda jos teises ir pareigas perėmusi valstybės įstaiga; jeigu perdavusi turtą valstybės įmonė reorganizuota ar pertvarkyta, rašytinį sutikimą duoda jos teises ir pareigas perėmusio juridinio asmens savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija; jeigu perdavusi turtą valstybės įmonė likviduota ar po pertvarkymo privatizuota, rašytinį sutikimą duoda buvusios valstybės įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinusi institucija; jeigu perdavusi turtą valstybės įstaiga likviduota, rašytinio sutikimo nereikia.
120. Sprendimus dėl pripažinto nereikalingu arba netinkamu (negalimu) naudoti savivaldybės turto nurašymo priima:
120.1. Savivaldybės taryba – dėl:
120.2. savivaldybės įstaigos ir savivaldybės įmonės (išskyrus sprendimus dėl savivaldybei valdyti, naudoti ir disponuoti juo patikėjimo teise perduoto valstybės turto) – dėl nematerialiojo ir ilgalaikio materialiojo turto (išskyrus nekilnojamąjį turtą ar kitus nekilnojamuosius daiktus), kurio vieneto likutinė vertė, neatsižvelgiant į buhalterinėje apskaitoje pripažintą nuvertėjimą, yra mažesnė nei 15 000 Eur, – rašytiniu Savivaldybės mero sutikimu.
120.3. Aprašo 120.2 papunktyje išvardyti subjektai – dėl:
120.3.1. nematerialiojo ir ilgalaikio materialiojo turto, kurio nustatytas naudingo tarnavimo laikas pasibaigęs, ir visiškai nusidėvėjusio nematerialiojo ir ilgalaikio materialiojo turto (išskyrus nekilnojamąjį turtą ar kitus nekilnojamuosius daiktus) bei trumpalaikio materialiojo turto, kai jis netinkamas naudoti;
120.3.2. mažesnės vertės nei Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtinta minimali ilgalaikio materialiojo turto vertė nematerialiojo ir ilgalaikio bei trumpalaikio materialiojo turto, sunaikinto arba nepataisomai sugedusio (sugadinto) dėl avarijų, gaisrų ir kitų stichinių nelaimių, kai šie faktai įforminti nustatyta tvarka (nematerialiojo ir ilgalaikio materialiojo turto – pagal likutinę jo vertę, neatsižvelgiant į buhalterinėje apskaitoje pripažintą nuvertėjimą, trumpalaikio materialiojo turto – pagal jo įsigijimo vertę);
121. Pripažinto nereikalingu arba netinkamu (negalimu) naudoti valstybės ir savivaldybės turto nurašymą ir likvidavimą turto valdytojo sudaryta komisija įformina pripažinto nereikalingu arba netinkamu (negalimu) naudoti nematerialiojo ir ilgalaikio materialiojo turto nurašymo ir likvidavimo aktu ar pripažinto nereikalingu arba netinkamu (negalimu) naudoti trumpalaikio materialiojo turto nurašymo ir likvidavimo aktu, kurį tvirtina valstybės įstaigos arba įmonės, savivaldybės įstaigos arba įmonės, valstybinės aukštosios mokyklos, valstybinės profesinio mokymo įstaigos ar viešosios geležinkelių infrastruktūros valdytojo vadovas ar jo įgaliotas asmuo.
122. Nurašytas valstybės ir savivaldybės ilgalaikis ir trumpalaikis materialusis turtas išardomas, o liekamosios medžiagos įtraukiamos į apskaitą verte, kurią nustato turtą nurašiusi komisija, atsižvelgdama į to turto rinkos vertę. Ilgalaikis ir trumpalaikis materialusis turtas, kurio išardymo išlaidos viršija liekamųjų medžiagų vertę, padaromas nekenksmingas, jeigu reikia, ir likviduojamas – išvežamas į sąvartyną arba sunaikinamas.
123. Išardžius nurašytą turtą gautos liekamosios medžiagos, kai jų nenumatoma naudoti valstybės arba savivaldybės įstaigos ar viešosios geležinkelių infrastruktūros valdytojo reikmėms, parduodamos viešuose prekių aukcionuose, išskyrus antrines žaliavas, kurios parduodamos jų tvarkytojams.
124. Jeigu turtas, už kurį atsakingas Savivaldybės administracijos struktūrinis padalinys ar valstybės tarnautojas, neįeinantis į struktūrinius padalinius, tapo nereikalingu ar netinkamu (negalimu) naudoti arba nurašomu, Savivaldybės administracijos struktūrinis padalinys ar valstybės tarnautojas, neįeinantis į struktūrinius padalinius, raštu kreipiasi į savivaldybės turto pripažinimo nereikalingu arba netinkamu (negalimu) naudoti komisiją, nurodydamas ir (ar) pateikdamas:
124.1. priežastis, dėl kurių turtas tapo nereikalingu arba netinkamu (negalimu) naudoti arba nurašomu;
124.3. informaciją apie turtą: pavadinimą, inventorinį numerį, įsigijimo vertę, likutinę vertę (nematerialiajam ir ilgalaikiam materialiajam turtui); pavadinimą, kiekį, vieneto įsigijimo vertę (trumpalaikiam materialiajam turtui);
XI SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
125. Ginčai, kilę dėl savivaldybės turto valdymo, naudojimo ar disponavimo juo, sprendžiami įstatymų nustatyta tvarka.
126. Gauti nuomininkų asmens duomenys bus tvarkomi laikantis 2016-04-27 Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) (OL 2016 L 119, p. 1) ir Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo reikalavimų.
Alytaus miesto savivaldybės ir valstybės turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo tvarkos aprašo
1 priedas
(Perdavimo ir priėmimo akto forma)
PERDAVIMO IR PRIĖMIMO AKTAS
_______________________________ Nr. __________________________
(Data)
__________________________
(Sudarymo vieta)
Patikėtojas (-a) / Panaudos davėjas (-a) / Nuomotojas (-a) ________________
_______________________________________________________________________,
(Pavadinimas, kodas, adresas)
atstovaujamas (-a) _______________________________________________________,
(Atstovo (-ės) pareigos, vardas, pavardė)
įgalioto (-os) / veikiančio (-ios) _______________________________________________,
(Dokumento data, pavadinimas, numeris)
perduoda, o
patikėtinis (-ė) / panaudos gavėjas (-a) / nuomininkas (-ė) ________________
_______________________________________________________________________,
(Pavadinimas, kodas, adresas)
atstovaujamas (-a) ________________________________________________________,
(Atstovo (-ės) pareigos, vardas, pavardė)
įgalioto (-os) / veikiančio (-ios) _______________________________________________,
(Dokumento data, pavadinimas, numeris)
priima,
vadovaudamiesi (-osi) ____________________________________________,
(Dokumento data, pavadinimas, numeris)
Alytaus miesto savivaldybei nuosavybės teise priklausantį turtą: ___________
_______________________________________________________________________.
(Nurodoma informacija (gali būti nurodoma ir akto priede) apie turtą (priklausomai nuo perduodamo turto ir perdavimo būdo): pavadinimas, adresas, kiekis, inventorinis numeris, unikalus numeris, plotas, žymėjimas plane, turto grupė, lėšų šaltinis, įsigijimo data, įsigijimo vertė, sukauptas nusidėvėjimas, likutinė vertė ir kt.)
Perduodamo turto būklė perdavimo metu ____________________________.
(Nurodoma būklė)
_______________________________________________________________________.
(Nurodoma kita informacija, jeigu ji yra reikalinga)
PRIDEDAMA: (Jeigu dokumentai pridedami)
1. ______________________________________, _________ lapas (-ai), (-ų).
(Dokumento data, pavadinimas, numeris)
2. ______________________________________, _________ lapas (-ai), (-ų)
(Dokumento data, pavadinimas, numeris)
Šis aktas surašytas dviem egzemplioriais, po vieną kiekvienai šaliai.
arba
Šis aktas pasirašytas saugiu elektroniniu parašu ir turi vienodą teisinę galią abejoms šalims.
Perdavė
________________________ ________________ _______________________
(Pareigų pavadinimas) (Parašas) (Vardas, pavardė)
Priėmė
________________________ ________________ _______________________
(Pareigų pavadinimas) (Parašas) (Vardas, pavardė)
Alytaus miesto savivaldybės ir valstybės turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo tvarkos aprašo
2 priedas
(Savivaldybės turto panaudos sutarties forma)
SAVIVALDYBĖS TURTO PANAUDOS SUTARTIS
_______________________________ Nr. __________________________
(Data)
__________________________
(Sudarymo vieta)
Panaudos davėjas (-a) ___________________________________________,
(Pavadinimas, kodas, adresas)
atstovaujamas (-a) ________________________________________________________,
(Atstovo (-ės) pareigos, vardas, pavardė)
įgalioto (-os) / veikiančio (-ios) _______________________________________________,
(Dokumento data, pavadinimas, numeris)
ir panaudos gavėjas (-a) __________________________________________,
(Pavadinimas, kodas, adresas)
atstovaujamas (-a) ________________________________________________________,
(Atstovo (-ės) pareigos, vardas, pavardė)
įgalioto (-os) / veikiančio (-ios) _______________________________________________,
(Dokumento data, pavadinimas, numeris)
vadovaudamiesi (-osi) ___________________________________________,
(Dokumento data, pavadinimas, numeris)
sudarė šią sutartį.
I. SUTARTIES DALYKAS
1. Panaudos davėjas (-a) pagal šią sutartį perduoda panaudos gavėjui (-ai) laikinai neatlygintinai valdyti ir naudotis Alytaus miesto savivaldybei nuosavybės teise priklausantį turtą:
_______________________________________________________________________.
(Nurodoma informacija (gali būti nurodoma ir sutarties priede) apie turtą (priklausomai nuo perduodamo turto): pavadinimas, adresas, kiekis, inventorinis numeris, unikalus numeris, plotas, žymėjimas plane, turto grupė, lėšų šaltinis, įsigijimo data, įsigijimo vertė, sukauptas nusidėvėjimas, likutinė vertė ir kt.)
II. PANAUDOS GAVĖJO (-OS) TEISĖS IR PAREIGOS
4. Panaudos gavėjas (-a) privalo naudotis turtu tinkamai ir pagal paskirtį, tik sprendimo dėl turto perdavimo priėmimo metu panaudos gavėjo (-os) įstatuose (nuostatuose) numatytai veiklai vykdyti, griežtai laikytis turtui keliamų priežiūros, sandėliavimo, priešgaisrinės saugos, sanitarinių, techninių ir kitų reikalavimų, saugoti turtą nuo sugadinimo ar dingimo.
5. Panaudos gavėjas (-a) privalo mokėti už perduoto nekilnojamojo turto administravimą, eksploatavimą, komunalines, ryšių bei kitas paslaugas pagal paslaugų teikėjo pateiktas sąskaitas (įskaitant ir privalomojo bei papildomo kaupimo lėšas pastato bendro naudojimo objektų remontui ir atnaujinimui).
6. Panaudos gavėjas (-a) privalo per 15 kalendorinių dienų nuo sutarties pasirašymo dienos sudaryti sutartis su _________________________________________
(Nurodyti konkrečias įmones)
ir kitomis atitinkamomis įmonėmis dėl atsiskaitymo už šaltą ir karštą vandenį, elektros ir šilumos energiją, gamtines dujas ir kitas komunalines paslaugas (taikoma nekilnojamojo turto panaudos atveju).
7. Panaudos gavėjas (-a) privalo per 15 kalendorinių dienų nuo sutarties pasirašymo dienos savo lėšomis apdrausti panaudos davėjo (-os) naudai visam sutarties galiojimo laikui gaunamą nekilnojamąjį turtą nuo žalos, kuri gali būti padaryta dėl ugnies, vandens, gamtos jėgų, vagysčių, trečiųjų asmenų neteisėtų veikų ir kitų draudiminių įvykių, ir pateikti draudimo liudijimo kopiją.
8. Panaudos gavėjas (-a) privalo per 15 kalendorinių dienų nuo sutarties pasirašymo (pasibaigimo ar nutraukimo) dienos savo lėšomis įstatymų nustatyta tvarka įregistruoti (išregistruoti) sutartį Nekilnojamojo turto registre (taikoma nekilnojamojo turto panaudos atveju).
9. Panaudos gavėjas (-a) privalo savo lėšomis atlikti nekilnojamojo turto paprastąjį ir kapitalinį remontą bei kito turto remontą. Tuo atveju, kai keičiamas patalpų planas, panaudos gavėjas (-a) gali atlikti nekilnojamojo turto paprastąjį remontą tik gavęs (-usi) Savivaldybės mero sutikimą. Nekilnojamojo turto kapitalinio remonto atveju panaudos gavėjas (-a) privalo gauti Savivaldybės tarybos sutikimą. Tokiais atvejais panaudos gavėjas (-a) įsipareigoja savo lėšomis parengti dokumentus, kurie yra būtini pagal teisės aktus, jeigu reikia atlikti kadastrinių matavimų bylos tikslinimą bei įregistruoti kadastro ir registro duomenų tikslinimą Nekilnojamojo turto registre.
10. Panaudos gavėjas (-a) gali atlikti nekilnojamojo turto rekonstrukciją tik gavęs Savivaldybės tarybos sutikimą. Tokiu atveju panaudos gavėjas (-a) įsipareigoja savo lėšomis parengti dokumentus, kurie yra būtini pagal teisės aktus, jeigu reikia atlikti kadastrinių matavimų bylos tikslinimą bei įregistruoti kadastro ir registro duomenų tikslinimą Nekilnojamojo turto registre.
11. Panaudos gavėjas (-a) privalo ne vėliau kaip per 4 mėnesius nuo kiekvienų kalendorinių metų pabaigos pateikti panaudos davėjui (-ai) ataskaitą, kurioje nurodoma, kaip yra naudojamas perduotas nekilnojamasis turtas, kokią veiklą vykdo panaudos gavėjas (-a), ar panaudos gavėjas (-a) vykdo įsipareigojimus savo lėšomis atlikti nekilnojamojo daikto paprastąjį ir kapitalinį remontą arba kito turto remontą, ar vykdo kitas sutartyje numatytas sąlygas (netaikoma biudžetinėms įstaigoms, valstybės ir savivaldybės institucijoms, įmonėms, įstaigoms, organizacijoms).
12. Panaudos gavėjas (-a) privalo sudaryti sąlygas panaudos davėjui (-ai) kontroliuoti ir tikrinti, ar perduotas turtas naudojamas tinkamai ir pagal paskirtį, ar panaudos gavėjas (-a) verčiasi veikla, kuriai vykdyti buvo perduotas turtas, kaip vykdomos sutartyje numatytos panaudos gavėjo (-os) teisės ir pareigos bei kitos sąlygos.
13. Panaudos gavėjas (-a) privalo Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka per 30 kalendorinių dienų nuo sutarties pasirašymo dienos sudaryti žemės panaudos sutartį, o sutarčiai pasibaigus – nutraukti.
14. Panaudos gavėjas (-a) privalo atlyginti panaudos davėjui (-ai) nuostolius, jeigu perduotas turtas dėl neatliktų priežiūros ar remonto darbų sugedo, buvo sugadintas ar pablogintas.
15. Panaudos gavėjas (-a) privalo likus mėnesiui iki sutarties termino pabaigos, raštu pranešti panaudos davėjui (-ai) apie grąžinamą turtą.
16. Panaudos gavėjas (-a) privalo per 10 darbo dienų po šios sutarties pasirašymo dienos priimti turtą pagal perdavimo ir priėmimo aktą.
17. Panaudos gavėjas (-a) privalo sutarčiai pasibaigus ar ją nutraukus prieš terminą per 10 darbo dienų grąžinti panaudos davėjui (-ai) pagal perdavimo ir priėmimo aktą tvarkingą turtą, tos būklės, kokios buvo perduotas, atsižvelgiant į normalų susidėvėjimą, su visais atliktais pagerinimo elementais, neatskiriamais nuo turto.
18. Panaudos gavėjas (-a) privalo sutarties pasibaigimo ar nutraukimo dieną įvykdyti visus mokestinius įsipareigojimus.
III. PANAUDOS DAVĖJO (-OS) TEISĖS IR PAREIGOS
20. Panaudos davėjas (-a) privalo per 10 darbo dienas po šios sutarties pasirašymo dienos perduoti panaudos gavėjui (-ai) turtą pagal perdavimo ir priėmimo aktą.
21. Panaudos davėjas (-a) turi teisę kontroliuoti, ar panaudos gavėjas (-a) perduotą turtą naudoja tinkamai ir pagal paskirtį, ar panaudos gavėjas (-a) verčiasi veikla, kuriai vykdyti buvo perduotas turtas, kaip vykdomos šioje sutartyje numatytos panaudos gavėjo (-os) teisės ir pareigos bei kitos sąlygos.
IV. KITOS SĄLYGOS
23. Panaudos gavėjas (-a) negali perduoto turto išnuomoti ar kitaip perduoti naudotis tretiesiems asmenims, išskyrus įstatyme „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ numatytus atvejus.
24. Panaudos gavėjo (-os) lėšos, panaudotos turtui pagerinti ar pertvarkyti, neatlyginamos ir pagerintas turtas laikomas savivaldybės nuosavybe.
25. Sutartis nesuteikia panaudos gavėjui (-ai) teisės perduoto nekilnojamojo turto adresu registruoti savo ar savo filialų, atstovybių ar patronuojamų įmonių, taip pat klientų ar kitų susijusių asmenų buveinių.
V. SUTARTIES PASIBAIGIMAS ir nutraukimas
27. Ši sutartis pasibaigia:
28. Ši sutartis gali būti nutraukta prieš terminą:
28.2. jeigu panaudos gavėjas (-a) nesiverčia veikla, kuriai vykdyti buvo perduotas turtas, ar naudoja turtą netinkamai ir ne pagal paskirtį, nesilaiko turtui keliamų priežiūros, sandėliavimo, priešgaisrinės saugos, sanitarinių, techninių ir kitų reikalavimų;
28.3. jeigu panaudos gavėjas (-a) nesudaro sąlygų panaudos davėjui (-ai) kontroliuoti, ar panaudos gavėjas (-a) verčiasi veikla, kuriai vykdyti buvo perduotas turtas, ar turtas naudojamas tinkamai ir pagal paskirtį, ar laikomasi turtui keliamų priežiūros, sandėliavimo, priešgaisrinės saugos, sanitarinių, techninių ir kitų reikalavimų;
28.4. jeigu panaudos gavėjas (-a) nevykdo įsipareigojimo savo lėšomis atlikti jam perduoto nekilnojamojo turto paprastąjį ir (ar) kapitalinį remontą bei kito turto remontą;
28.5. jeigu panaudos gavėjas (-a) nevykdo sutartyje numatytų panaudos gavėjo (-os) teisių ir pareigų ar pažeidžia kitas sutarties sąlygas;
28.6. panaudos davėjo (-os) reikalavimu, kai perduotas turtas reikalingas savivaldybės ar visuomenės poreikiams tenkinti;
28.7. panaudos davėjo (-os) reikalavimu, kai Savivaldybės taryba priima sprendimą dėl perduoto turto valdymo, naudojimo ar disponavimo juo;
29. Sutartis prieš terminą gali būti nutraukta vienai šaliai įspėjus kitą šalį apie numatomą sutarties nutraukimą ne vėliau kaip prieš mėnesį.
VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
31. Ši sutartis gali būti papildoma panaudos gavėjo (-os) teisėmis ir pareigomis tik šalių susitarimu. Tais atvejais, kai dalis turto panaudos gavėjui (-ai) tapo nereikalingu ir jis jį grąžina panaudos davėjui (-ai), arba tais atvejais, kai dalis turto yra nurašoma, sutartis keičiama šalių susitarimu. Visos kitos sutarties sąlygos keičiamos šalių susitarimu tik Savivaldybės tarybai ar Savivaldybės merui priėmus sprendimą.
32. Visi iškilę ginčai sprendžiami šalių tarpusavio susitarimu, o jeigu tokiu būdu nepavyksta jų išspręsti, ginčai sprendžiami teisme vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymais ir kitais teisės aktais.
33. Vykdydamos sutarties sąlygas, šalys vadovaujasi Lietuvos Respublikos įstatymais ir kitais teisės aktais.
34. Visi sutarties pakeitimai ir papildymai galioja tik tada, kai jie surašyti raštu ir pasirašyti abiejų šalių.
35. Ši sutartis įsigalioja nuo jos pasirašymo dienos.
Sutartis sudaryta lietuvių kalba dviem egzemplioriais, turinčiais vienodą teisinę galią, po vieną egzempliorių kiekvienai sutarties šaliai.
arba
Ši sutartis pasirašyta saugiu elektroniniu parašu ir turi vienodą teisinę galią abejoms šalims.
PRIDEDAMA: (Jeigu dokumentai pridedami)
1. _______________________________________, ________ lapas (-ai), (-ų).
(Dokumento data, pavadinimas, numeris)
VII. ŠALIŲ REKVIZITAI
PANAUDOS DAVĖJAS (-A) |
PANAUDOS GAVĖJAS (-A) |
(Pavadinimas) |
(Pavadinimas) |
(Kodas) (Adresas, telefonas, faksas) (Banko pavadinimas, atsiskaitomoji sąskaita) (Įgalioto (-os) pasirašyti sutartį atstovo (-ės) pareigos, vardas, pavardė) ______________________ (Parašas)
A. V. |
(Kodas) (Adresas, telefonas, faksas) (Banko pavadinimas, atsiskaitomoji sąskaita) (Įgalioto (-os) pasirašyti sutartį atstovo (-ės) pareigos, vardas, pavardė) ______________________ (Parašas)
A. V. |
Alytaus miesto savivaldybės ir valstybės turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo tvarkos aprašo
3 priedas
(Savivaldybės materialiojo turto nuomos sutarties forma)
SAVIVALDYBĖS MATERIALIOJO TURTO NUOMOS SUTARTIS
_______________________________ Nr. __________________________
(Data)
__________________________
(Sudarymo vieta)
Nuomotojas (-a) ________________________________________________,
(Pavadinimas, kodas, adresas)
atstovaujamas (-a) ________________________________________________________,
(Atstovo (-ės) pareigos, vardas, pavardė)
įgalioto (-os) / veikiančio (-ios) _______________________________________________,
(Dokumento data, pavadinimas, numeris)
ir nuomininkas (-ė) ______________________________________________,
(Pavadinimas, kodas, adresas)
atstovaujamas (-a) ________________________________________________________,
(Atstovo (-ės) pareigos, vardas, pavardė)
įgalioto (-os) / veikiančio (-ios) _______________________________________________,
(Dokumento data, pavadinimas, numeris)
vadovaudamiesi (-osi) ___________________________________________,
(Dokumento data, pavadinimas, numeris)
sudarė šią sutartį.
I. SUTARTIES DALYKAS
1. Nuomotojas (-a) pagal šią sutartį išnuomoja nuomininkui (-ei) Alytaus miesto savivaldybei nuosavybės teise priklausantį turtą:
_______________________________________________________________________.
(Nurodoma informacija (gali būti nurodoma ir sutarties priede) apie turtą (priklausomai nuo perduodamo turto): pavadinimas, adresas, kiekis, inventorinis numeris, unikalus numeris, plotas, žymėjimas plane, turto grupė, lėšų šaltinis, įsigijimo data, įsigijimo vertė, sukauptas nusidėvėjimas, likutinė vertė ir kt.)
3. Nuomos terminas nustatomas nuo _______________ iki ______________, bet ne ilgiau kaip iki nuosavybės teisės į išnuomotą turtą perėjimo kitam asmeniui.
II. NUOMININKO (-ĖS) TEISĖS IR PAREIGOS
5. Nuomininkas moka sutarties 4 punkte nurodytus nuompinigius kas mėnesį, bet ne vėliau kaip iki kito mėnesio 20 dienos.
6. Nuomininkas (-ė) privalo naudotis turtu tinkamai ir pagal paskirtį, griežtai laikytis turtui keliamų priežiūros, sandėliavimo, priešgaisrinės saugos, sanitarinių, techninių ir kitų reikalavimų, saugoti turtą nuo sugadinimo ar dingimo.
7. Nuomininkas (-ė) privalo mokėti už išsinuomoto nekilnojamojo turto administravimą, eksploatavimą, komunalines, ryšių bei kitas paslaugas pagal paslaugų teikėjo pateiktas sąskaitas.
8. Nuomininkas (-ė) privalo per 15 kalendorinių dienų nuo sutarties pasirašymo dienos sudaryti sutartis su ___________________________________________________
(Nurodyti konkrečias įmones)
ir kitomis atitinkamomis įmonėmis dėl atsiskaitymo už šaltą ir karštą vandenį, elektros ir šilumos energiją, gamtines dujas ir kitas komunalines paslaugas (taikoma nekilnojamojo turto nuomos atveju).
9. Nuomininkas (-ė) privalo per 15 kalendorinių dienų nuo sutarties pasirašymo dienos savo lėšomis apdrausti nuomotojo (-os) naudai visam sutarties galiojimo laikui gaunamą nekilnojamąjį ir (ar) kilnojamąjį turtą nuo žalos, kuri gali būti padaryta dėl ugnies, vandens, gamtos jėgų, vagysčių, trečiųjų asmenų neteisėtų veikų ir kitų draudiminių įvykių, ir pateikti draudimo liudijimo kopiją.
10. Nuomininkas (-ė) privalo per 15 kalendorinių dienų nuo sutarties pasirašymo (pasibaigimo ar nutraukimo) dienos savo lėšomis įstatymų nustatyta tvarka įregistruoti (išregistruoti) sutartį Nekilnojamojo turto registre (taikoma nekilnojamojo turto nuomos atveju).
11. Nuomininkas (-ė) savo lėšomis parengia turtą pasikeičiantiems metų sezonams, atlieka nekilnojamojo turto paprastąjį ir kapitalinį remontą bei kito turto remontą. Tuo atveju, kai keičiamas patalpų planas, nuomininkas (-ė) gali atlikti nekilnojamojo turto paprastąjį remontą tik gavęs (-usi) Savivaldybės mero sutikimą. Nekilnojamojo turto kapitalinio remonto atveju nuomininkas (-ė) privalo gauti Savivaldybės tarybos sutikimą. Tokiais atvejais nuomininkas (-ė) įsipareigoja savo lėšomis parengti dokumentus, kurie yra būtini pagal teisės aktus, jeigu reikia atlikti kadastrinių matavimų bylos tikslinimą bei įregistruoti kadastro ir registro duomenų tikslinimą Nekilnojamojo turto registre.
12. Nuomininkas (-ė) gali atlikti nekilnojamojo turto rekonstrukciją tik gavęs Savivaldybės tarybos sutikimą. Tokiu atveju nuomininkas (-ė) įsipareigoja savo lėšomis parengti dokumentus, kurie yra būtini pagal teisės aktus, jeigu reikia atlikti kadastrinių matavimų bylos tikslinimą bei įregistruoti kadastro ir registro duomenų tikslinimą Nekilnojamojo turto registre.
13. Nuomininkas (-ė) privalo sudaryti sąlygas nuomotojui (-ai) kontroliuoti ir tikrinti, ar perduotas turtas naudojamas tinkamai ir pagal paskirtį, kaip vykdomos sutartyje numatytos nuomininko (-ės) teisės ir pareigos bei kitos sąlygos.
14. Nuomininkas (-ė) privalo Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka per 30 kalendorinių dienų nuo nuomos sutarties pasirašymo dienos sudaryti žemės nuomos sutartį, o sutarčiai pasibaigus – nutraukti.
15. Nuomininkas (-ė) privalo atlyginti nuomotojui (-ai) nuostolius, jeigu perduotas turtas dėl neatliktų priežiūros ar remonto darbų sugedo, buvo sugadintas ar pablogintas.
16. Nuomininkas (-ė) privalo likus mėnesiui iki sutarties termino pabaigos, raštu pranešti nuomotojui (-ai) apie grąžinamą turtą.
17. Nuomininkas (-ė) privalo per 10 darbo dienų po šios sutarties pasirašymo priimti turtą pagal perdavimo ir priėmimo aktą.
18. Nuomininkas (-ė) privalo sutarčiai pasibaigus ar ją nutraukus prieš terminą, per 10 darbo dienų grąžinti nuomotojui (-ai) pagal perdavimo ir priėmimo aktą tvarkingą turtą, tos būklės, kokios buvo perduotas, atsižvelgiant į normalų susidėvėjimą, su visais atliktais pagerinimo elementais, neatskiriamais nuo turto.
19. Nuomininkas (-ė) privalo sutarties pasibaigimo ar nutraukimo dieną įvykdyti visus mokestinius įsipareigojimus.
20. Nuomininkas (-ė) privalo atlikti bendrojo ugdymo mokyklų valgyklų įrangos remontą (taikoma tik bendrojo ugdymo mokykloms nuomojant valgyklos įrangą).
21. Nuomininkas (-ė) gali subnuomoti savivaldybės turtą tik Savivaldybės tarybai priėmus sprendimą. Nuomininkas (-ė) privalo savo lėšomis per 15 kalendorinių dienų nuo subnuomos sutarties pasirašymo (pasibaigimo ar nutraukimo) dienos įregistruoti (išregistruoti) sutartį Nekilnojamojo turto registre.
III. NUOMOTOJO (-OS) TEISĖS IR PAREIGOS
23. Nuomotojas (-a) privalo per 10 darbo dienų po šios sutarties pasirašymo dienos perduoti nuomininkui (-ei) turtą pagal perdavimo ir priėmimo aktą.
24. Nuomotojas (-a) privalo mėnesiui pasibaigus, bet ne vėliau kaip iki kito mėnesio 10 dienos, pateikti nuomininkui (-ei) sąskaitą faktūrą dėl nuomos mokesčio (jeigu tai ne darbo diena, – iki kitos po jos einančios darbo dienos).
25. Nuomotojas (-a) turi teisę kontroliuoti, ar nuomininkas (-ė) perduotą turtą naudoja tinkamai ir pagal paskirtį, kaip vykdomos šioje sutartyje numatytos nuomininko (-ė) teisės ir pareigos bei kitos sąlygos.
26. Nuomotojas (-a) privalo apmokėti už atliktą bendrojo ugdymo mokyklų valgyklų įrangos remontą, jei virtuvės įrangos vieno vieneto remonto kaina viršija 100 Eur be PVM (taikoma tik bendrojo ugdymo mokykloms nuomojant valgyklos įrangą).
27. Nuomotojas (-a) įsipareigoja sutarties galiojimo laikotarpiu atlikti išnuomoto nekilnojamojo turto ar su juo susijusių inžinerinių sistemų kapitalinio remonto darbus, kai atliekami viso objekto, kurio dalis išnuomota, arba su tuo objektu susijusių inžinerinių tinklų kapitalinio remonto darbai.
IV. KITOS SĄLYGOS
29. Nuomininkas (-ė), šioje sutartyje nustatytu laiku nesumokėjęs (-usi) nuompinigių, moka 0,05 procento delspinigius nuo visos nesumokėtos sumos už kiekvieną pavėluotą dieną.
30. Nuomininkas (-ė) neturi teisės suteikti tretiesiems asmenims kokių nors kitų teisių naudotis turtu (ar jo dalimi), perleisti visų ar dalies savo teisių ir (ar) pareigų, kylančių iš sutarties, įkeisti turto nuomos teisės ar perduoti jos kaip turtinio įnašo kuriam nors trečiajam asmeniui ar kitaip suvaržyti sutartyje nustatytų turto nuomos teisių.
31. Nuomininko (-ės) lėšos, panaudotos turtui pagerinti ar pertvarkyti, neatlyginamos ir pagerintas turtas laikomas savivaldybės nuosavybe.
32. Sutartis nesuteikia nuomininkui (-ei) teisės išsinuomoto nekilnojamojo turto adresu registruoti savo ar savo filialų, atstovybių ar patronuojamų įmonių, taip pat klientų ar kitų susijusių asmenų buveinių.
33. Nuomininkui (-ei) draudžiama išpirkti išsinuomotą turtą, jeigu Lietuvos Respublikos teisės aktuose nenustatyta kitaip.
V. SUTARTIES ATNAUJINIMAS
35. Nuomininkas (-ė) pageidaujantis (-i) atnaujinti nuomos sutartį, privalo raštu kreiptis į nuomotoją ne vėliau kaip prieš 2 mėnesius iki sutarties termino pabaigos dėl galimybės atnaujinti nuomos sutartį naujam terminui.
36. Nuomos sutarties atnaujinimo atveju nuompinigių dydis yra apskaičiuojamas vadovaujantis Alytaus miesto savivaldybės ir valstybės turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo tvarkos aprašo, patvirtinto Alytaus miesto savivaldybės tarybos 2019-01-30 sprendimu Nr. T-14 „Dėl Alytaus miesto savivaldybės ir valstybės turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo tvarkos aprašo patvirtinimo“, VIII skyriaus nuostatomis (netaikoma bendrojo ugdymo mokyklų valgyklų nuomos sutartims). Apskaičiuotas nuompinigių dydis negali būti mažesnis už atnaujinamoje sutartyje nustatytą paskutinį nuompinigių dydį.
VI. SUTARTIES PASIBAIGIMAS IR NUTRAUKIMAS
37. Ši sutartis pasibaigia:
38. Ši sutartis gali būti nutraukta prieš terminą:
38.2. jeigu nuomininkas (-ė) nesiverčia veikla, kuriai vykdyti buvo išnuomotas turtas, ar naudoja turtą netinkamai ir ne pagal paskirtį, nesilaiko turtui keliamų priežiūros, sandėliavimo, priešgaisrinės saugos, sanitarinių, techninių ir kitų reikalavimų;
38.3. jeigu nuomininkas (-ė) nesudaro sąlygų nuomotojui (-ai) kontroliuoti, ar nuomininkas (-ė) verčiasi veikla, kuriai vykdyti buvo išnuomotas turtas, ar turtas naudojamas tinkamai ir pagal paskirtį, ar laikomasi turtui keliamų priežiūros, sandėliavimo, priešgaisrinės saugos, sanitarinių, techninių ir kitų reikalavimų;
38.5. jei nuomininkas (-ė) nevykdo sutartyje numatytų nuomininko (-ės) teisių ir pareigų ar pažeidžia kitas sutarties sąlygas;
38.6. nuomotojo (-os) reikalavimu, kai išnuomotas turtas reikalingas savivaldybės ar visuomenės poreikiams tenkinti;
38.7. nuomotojo (-os) reikalavimu, kai Savivaldybės taryba priima sprendimą dėl išnuomoto turto valdymo, naudojimo ar disponavimo juo;
39. Sutartis prieš terminą gali būti nutraukta vienai šaliai įspėjus kitą šalį apie numatomą sutarties nutraukimą ne vėliau kaip prieš mėnesį.
VII. NENUGALIMOS JĖGOS (FORCE MAJEURE) APLINKYBĖS
41. Nė viena šalis nelaikoma pažeidusi sutartį arba nevykdanti savo įsipareigojimų pagal sutartį, jeigu įsipareigojimus vykdyti jai trukdo nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybės, atsiradusios po sutarties įsigaliojimo dienos, vadovaujantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.212 straipsniu ir Atleidimo nuo atsakomybės esant nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybėms taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996-07-15 nutarimu Nr. 840 „Dėl Atleidimo nuo atsakomybės esant nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybėms taisyklių patvirtinimo“.
42. Jeigu kuri nors šalis mano, kad atsirado nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybių, dėl kurių ji negali vykdyti savo įsipareigojimų, ji nedelsdama, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo tokių aplinkybių atsiradimo, informuoja apie tai kitą šalį, pranešdama apie aplinkybių pobūdį, galimą trukmę ir tikėtiną poveikį. Jeigu nuomotojas (-a) raštu nenurodo kitaip, nuomininkas (-ė) toliau vykdo savo įsipareigojimus pagal sutartį tiek, kiek įmanoma, ir ieško alternatyvių būdų, kaip vykdyti savo įsipareigojimus, kurių vykdyti nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybės netrukdo.
43. Jeigu nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybės trunka ilgiau kaip 90 kalendorinių dienų, viena iš šalių turi teisę sutartį nutraukti įspėdama apie tai kitą šalį prieš 30 kalendorinių dienų. Jeigu praėjus šiam 30 kalendorinių dienų laikotarpiui nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybės tęsiasi, sutartis nutraukiama ir pagal sutarties sąlygas šalys atleidžiamos nuo tolesnio sutarties vykdymo.
VIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
44. Ši sutartis gali būti papildoma nuomininko (-ės) teisėmis ir pareigomis tik šalių susitarimu. Gavus informaciją apie pakeistą kitos šalies atsiskaitomąją sąskaitą banke, sutartis keičiama šalių susitarimu. Visos kitos sutarties sąlygos keičiamos šalių susitarimu tik Savivaldybės tarybai priėmus sprendimą.
45. Visi iškilę ginčai sprendžiami šalių tarpusavio susitarimu, o jeigu tokiu būdu nepavyksta jų išspręsti, ginčai sprendžiami teisme vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymais ir kitais teisės aktais.
46. Vykdydamos sutarties sąlygas, šalys vadovaujasi Lietuvos Respublikos įstatymais ir kitais teisės aktais.
47. Visi sutarties pakeitimai ir papildymai galioja tik tada, kai jie surašyti raštu ir pasirašyti abiejų šalių.
48. Ši sutartis įsigalioja nuo jos pasirašymo dienos.
Sutartis sudaryta lietuvių kalba dviem egzemplioriais, turinčiais vienodą teisinę galią, po vieną egzempliorių kiekvienai sutarties šaliai.
arba
Ši sutartis pasirašyta saugiu elektroniniu parašu ir turi vienodą teisinę galią abejoms šalims.
PRIDEDAMA: (Jeigu dokumentai pridedami)
1. _______________________________________, ________ lapas (-ai), (-ų).
(Dokumento data, pavadinimas, numeris)
IX. ŠALIŲ REKVIZITAI
NUOMOTOJAS (-A) |
NUOMININKAS (-Ė) |
(Pavadinimas) |
(Pavadinimas) |
(Kodas) (Adresas, telefonas, faksas) (Banko pavadinimas, atsiskaitomoji sąskaita) (Įgalioto (-os) pasirašyti sutartį atstovo (-ės) pareigos, vardas, pavardė) ______________________ (Parašas)
A. V. |
(Kodas) (Adresas, telefonas, faksas) (Banko pavadinimas, atsiskaitomoji sąskaita) (Įgalioto (-os) pasirašyti sutartį atstovo (-ės) pareigos, vardas, pavardė) ______________________ (Parašas)
A. V. |
Alytaus miesto savivaldybės ir valstybės turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo tvarkos aprašo
4 priedas
(Turto nuomos konkurso komisijos pirmininko (-ės), nario (-ės) nešališkumo deklaracijos forma)
TURTO NUOMOS KONKURSO KOMISIJOS PIRMININKO (-ĖS), NARIO (-ĖS)
________________________________________________________________________
(Komisijos pirmininko (-ės), nario (-ės) vardas, pavardė kilmininko linksniu, gimimo data)
NEŠALIŠKUMO DEKLARACIJA
_____________________________
(Data)
_____________________
(Sudarymo vieta)
Būdamas (-a) Turto nuomos konkurso komisijos ________________________,
(pirmininku (-e), nariu (-e))
pasižadu:
1. Objektyviai, dalykiškai, be išankstinio nusistatymo, vadovaudamasis (-i) visų kandidatų lygiateisiškumo, nediskriminavimo, proporcingumo, abipusio pripažinimo ir skaidrumo principais, atlikti komisijos nario (-ės) pareigas.
2. Nusišalinti paaiškėjus bent vienai iš šių aplinkybių:
2.1. turto nuomos konkurse dalyvauja kandidatas (-ė), susijęs (-usi) su manimi santuokos, artimos giminystės ar svainystės ryšiais, arba juridinis asmuo, kuriam vadovauja toks asmuo;
2.2. aš ar asmuo, susijęs su manimi santuokos, artimos giminystės ar svainystės ryšiais:
2.2.1. esu (yra) turto nuomos konkurse dalyvaujančio juridinio asmens valdymo organų narys (-ė);
2.2.2. turiu (-i) turto nuomos konkurse dalyvaujančio juridinio asmens įstatinio kapitalo dalį arba turtinį įnašą jame;
2.2.3. gaunu (-a) iš turto nuomos konkurse dalyvaujančio juridinio asmens bet kokios rūšies pajamų.
2.3. jei dėl bet kokių kitų aplinkybių negaliu laikytis 1 punkte nustatytų principų.
Man išaiškinta, kad asmenys, susiję su manimi artimos giminystės ar svainystės ryšiais, yra: sutuoktiniai, tėvai, įtėviai, broliai, seserys ir jų vaikai, seneliai, vaikai, įvaikiai, jų sutuoktiniai ir jų vaikai, taip pat sutuoktinių tėvai, broliai, seserys ir jų vaikai.
______________ ______________________
(Parašas) (Vardas ir pavardė)
Alytaus miesto savivaldybės ir valstybės turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo tvarkos aprašo
5 priedas
(Paraiškos dalyvauti turto nuomos konkurse forma)
pARAIŠKA
dalyvauti TURTO nuomos konkursE
_____________________________
(Data)
_____________________
(Sudarymo vieta)
Turto nuomos konkurso dalyvio (-ės) pavadinimas/vardas, pavardė |
|
Juridinio/fizinio asmens kodas |
|
Buveinės/gyvenamosios vietos adresas |
|
Banko sąskaitos numeris ir banko pavadinimas |
|
Telefono numeris |
|
El. pašto adresas |
|
Jeigu paraišką teikia įgaliotas asmuo – įgalioto asmens vardas, pavardė, telefono numeris, el. pašto adresas |
|
Planuojama vykdyti veikla |
|
Patvirtinu, kad paraiškoje pateikta informacija ir duomenys yra teisingi. Įsipareigoju laikytis turto nuomos konkurso sąlygose nustatytų reikalavimų ir sąlygų.
Atsižvelgdamas (-a) į turto nuomos konkurso sąlygose pateiktus reikalavimus, teikiu pasiūlymą:
Turto pavadinimas ir apibūdinimas (adresas, plotas, pažymėjimas plane ir (ar) kiti duomenys) |
Turto nuomos konkurso dalyvio (-ės) siūlomas konkretus 1 kv. m nuompinigių dydis, Eur (be PVM) |
|
|
Paraišką sudarantys dokumentai:
Eil.Nr. |
Dokumento pavadinimas |
Dokumento lapų skaičius |
|
|
|
_________________ ______________________
(Parašas) (Vardas ir pavardė)
Alytaus miesto savivaldybės ir valstybės turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo tvarkos aprašo
6 priedas
ILGALAIKIO MATERIALIOJO TURTO MAKSIMALAUS NUSIDĖVĖJIMO NORMATYVŲ SĄRAŠAS
Eil. Nr. |
Ilgalaikio materialiojo turto grupė |
Normatyvas metais |
1. |
Naujas savivaldybės nekilnojamasis turtas ir nekilnojamojo turto, įtraukto į Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą, rekonstravimo darbai |
8 |
2. |
Kitas, išskyrus 1 punkte nurodytą, savivaldybės nekilnojamasis turtas |
15 |
3. |
Mašinos ir įrengimai |
5 |
4. |
Įrenginiai (statiniai, gręžiniai ir kt.) |
8 |
5. |
Elektros perdavimo ir ryšių įtaisai (išskyrus kompiuterinius tinklus) |
8 |
6. |
Geležinkelio riedmenys (šilumvežiai, vagonai, cisternos), laivai |
8 |
7. |
Vamzdynai, lėktuvai, ginklai |
15 |
8. |
Baldai, inventorius |
6 |
9. |
Kompiuterinė technika ir ryšių priemonės (kompiuteriai, jų tinklai ir įranga) |
3 |
10. |
Lengvieji automobiliai: |
|
10.1. |
naudojami trumpalaikės automobilių nuomos veiklai, vairavimo mokymo paslaugoms ar transporto paslaugoms teikti – ne senesni kaip 5 metų |
4 |
10.2. |
lengvieji automobiliai, išskyrus 10.1 punkte nurodytus, – ne senesni kaip 5 metų |
6 |
10.3. |
kiti lengvieji automobiliai |
10 |
11. |
Krovininiai automobiliai, priekabos, puspriekabės, autobusai – ne senesni kaip 5 metų |
4 |
12. |
Kiti krovininiai automobiliai, priekabos, puspriekabės, autobusai |
10 |
13. |
Kitas materialusis turtas |
4 |